Soňa Záborská
15.12.09,20:36
dobrý večer,
chcela by som poprosiť o radu...v roku 2009 som popri rodičovskej dovolenke pracovala na dohodu o pracovnej činnosti.
Zmenou zákona od 1.1.2010 ukončím k 31.12.2009 dohodu o pracovnej činnosti /po novom budem žiadať UPSVR o zvýšený rodičovský príspevok/.
Terajší "zamestnávateľ" mi navrhuje robiť prácu dalej a odmenu vyplácať formou Zmluvy o dielo. V prípade príjmu z takejto zmluvy v roku 2010 - v celkovej sume cca 2500 EUR, som povinná podať danové priznanie v roku 2011 a je možnosť uplatnenia si daňového bonusu alebo nie?
Je to síce dosť dopredu, ale zaujíma ma to preto aby sme sa vedeli dohodnúť.
Ďakujem za odpoveď.
karcoolka1
17.12.09,14:55
Nárok na DB máš ak dosiahneš za rok 6-násobok min.mzdy /zdaniteľný príjem podľa § 5 a 6/, takže nárok na DB nebudeš mať.
Aj mňa zaujíma, ako si zarobiť a môcť mať vyšší RP aspoň pár mesiacov, kým bude mať dcéra 2 roky...
brikina
17.12.09,16:33
ano, najlepsia forma zárobku na RD, aby sme nestratili ten vyssi rodicovský prispevok, je Zmluva o dielo. Ale DB tým pádom nedostaneme. Uplatní si ho manžel... :)
Soňa Záborská
17.12.09,20:15
no a čo vtedy ak manžel nie je?
Jozef Mihál
17.12.09,20:29
Vyriešte to aj naďalej prácou na dohodu ale tak, aby dohoda trvala menej ako jeden celý kalendárny mesiac.

Napr. dohoda bude trvať od 1.1.2010 do 10.1.2010 a zarobíte požadovaný 6-násobok min. mzdy. Za január dostanete DB a v RZD Vám doplatia DB za zostávajúce mesiace.
Soňa Záborská
18.12.09,20:11
a tak sa to dá? Lebo ja som to pochopila tak že ak bude práca na dohodu /to je jedno ako dlho bude trvať/ tak nebude možné žiadať zvýšený rodičovský príspevok /tých 256e, zostal by len ten nižší - 161e či koľko to je/.
Podľa akého zákona a paragrafu je to s tou kratšou dobou a 256e možné?
inak ak by to tak bolo tak je to skvelý typ.
Vopred dík
Soňa Záborská
18.12.09,20:16
inak- ešte som zabudla pán Mihál - pozerala som Vašu "týždňovku" kde ste sa tejto téme venoval a "všetky pracujúce mamy tu" - Vám ďakujeme...stal sa z toho obežník - ste skvelý odborník, ja nie som moc na politiku ale dúfam že SAS sa dostane ďaleko a nezakopeme sa tu v tomto "sociálnom štáte" nadobro
Jozef Mihál
19.12.09,09:02
Ďakujem za podporu, vážim si to.
saskia26
10.02.10,20:41
Chcela by som poprosiť o názor: môžem uzatvoriť DoPČ na ekon. a admin. práce na časť mesiaca tak, aby som mala nárok na RP a môže sa takáto dohoda opakovať viackrát v roku 2010?
Nebude rozpor s § 223 ods. 1 ZP u zamestnávateľa (výnimočne uzatvárať dohody). Firma má len konateľa, ktorý vykonáva hlavnú činnosť a na ekon. a admin. práce uzatvorí so mnou dohodu.
Ďakujem veľmi pekne za názory, prípadne skúsenosti z praxe.
miala
18.02.10,10:37
ja som bola včera na UPSVaR a pýtala som sa, že či budem mať nárok na RP, keď vypomôžem v práci cez celozávodnú dovolenku - to je 2-3 týždne - teda časť mesiaca.
Pani mi nevedela odpovedať, akurát ma obvinila zo špekulácie (ako keby ten RP mi dáva zo svojho).
Zatiaľ si len zisťujem, aké mám šance. Pretože sa tie 3 týždne zarobím tak 80-100 Eur a nechcem prísť o RP. Na druhej strane, keď poviem zamestnávateľovi rázne NIE - ako bude so mnou zaobchádzať, keď sa budem chcieť vrátiť na HPP.
Myslíte si, že mi to UPSVaR neuzná.?
Budúci týždeň majú poradu a že potom si mám prísť po odpoveď. Dúfam, že zas vznikne nejaký nový antisociálny zákona a zoberú nám aj túto možnosť.

Okrem toho Vám opíšem ako sa ma týkajú Tomanovej zákony.
Na MD som šla v septembri 2008 - mala som 2.dieťa, takže vyššie "pôrodné" som nedostala (na 1.dieťa tiež nie, pretože má už 10 rokov) - o RD som požiadala až (po 28 týždňoch) v r. 2009, takže už nemôžem pracovať na HPP a brať RP - teraz nemôžem už robiť ani dohodu, pretože prídem o celý RP.
Čo má čaká budúci rok, nechcem dopredu radčej ani vedieť. Aj keď už nám asi nemájú čo vziať. (jedine celý RD)
Fakt úžasné
Duša
20.02.10,15:18
ja som na tom presne tak isto, akurát deti mám už 4, a na štvrté dostanem vyšší rodičovský za 3 mesiace, lebo malá má 2.3. dva roky :-( a musela som kvôli tomu zrušiť dohodu...
miala
26.02.10,11:45
Takže dnes som bola na ÚPSVaR spýtať sa na dohodu uzatvorenú na časť mesiaca.
Teraz mi povedali, že tak môžem robiť, ale musím si dať pozor, aby som bola prihlásená a odhlásená zo sociálnej poisťovne.

Takže, dievčatá, ktoré máte tú možnosť si privyrobiť, robte to takto.
klauduska
27.02.10,19:33
Dobrý večer,

mňa by zaujímalo,že ak by som pracovala na dohodu nie celý kaledárny mesiac,či je možné,aby sa táto dohoda opakoval každý mesiac celý rok...Je to možné?Môže ?

Ďakujem....
saskia26
27.02.10,20:00
Dobrý večer,

mňa by zaujímalo,že ak by som pracovala na dohodu nie celý kaledárny mesiac,či je možné,aby sa táto dohoda opakoval každý mesiac celý rok...Je to možné?Môže ?

Ďakujem....

Môže. Alebo uzatvárať napr. 15.3.-15.4. a potom 15.5.-15.6., budú pokryté dva mesiace.
miala
28.02.10,17:48
dievčatá (a možno aj chlapci)
prosím, prečítajte si tento článok na "pobavenie" aj keď je to skôr na zaplakanie:
http://spravy.pravda.sk/fico-je-kriza-a-na-slovensku-je-socialny-zmier-sme-uspesni-p3g-/sk_domace.asp?c=A100225_181402_sk_domace_p23

neviem...? ... ten náš premiér je slepý alebo čo?
miala
14.03.10,20:10
dievčatá, pracujete niektoré takto - len časť mesiaca a beriete normálne rodičovský príspevok v plnej výške, či už menší alebo vyšší?
Chcela by som vedieť, aké máte skúsenosti s nosením dohody na UPSVaR každý mesiac. Máte nejaké problémy?
Aby som vedela, čo má prípadne čaká?
adka2110
13.05.10,11:38
Nedočítala som sa odpovede, možno ju len neviem nájsť. Ako je to s prácou na dohodu počas rodičovského príspevku /toho vyššieho 256 €/ ak dohoda nie je uzavretá na celý mesiac. Dajme tomu na 2 - 3 týždne. Je to možné, bez toho aby nám RP odobrali. A kde je potrebné to potom zahlásiť. A ako je to zo zmluvou o diele - môže sa uzavrieť na akýkoľvek druh práce. Alebo aj na to sa týka nejaké obmedzenie.
mária68
17.05.10,09:59
Milí poraďáci, ja potrebujem pomôcť jednej mamičke, ktorá je na rodičovskej dovolenke a chce u mňa pracovať. Ako mám postupovať, aby neprišla o rod.príspevok? Som živnostník, platič DPH a mamička je moja dcéra.
saskia26
17.05.10,10:02
dievčatá, pracujete niektoré takto - len časť mesiaca a beriete normálne rodičovský príspevok v plnej výške, či už menší alebo vyšší?
Chcela by som vedieť, aké máte skúsenosti s nosením dohody na UPSVaR každý mesiac. Máte nejaké problémy?
Aby som vedela, čo má prípadne čaká?

Nemám s tým žiadny problém, vždy všetko ochotne vybavia. Veď čo iné im aj ostáva...
saskia26
17.05.10,10:04
Milí poraďáci, ja potrebujem pomôcť jednej mamičke, ktorá je na rodičovskej dovolenke a chce u mňa pracovať. Ako mám postupovať, aby neprišla o rod.príspevok? Som živnostník, platič DPH a mamička je moja dcéra.

Môže pracovať na dohodu, ktorá netrvá celý kalendárny mesiac. Dohodu musí potom zaniesť na ÚPSVaR do 8 dní od uzatvorenia.
mária68
17.05.10,10:09
Ďakujem, ešte jedna otázka: A to má každý mesiac nosiť dohody na ten úrad?
saskia26
17.05.10,10:11
Nedočítala som sa odpovede, možno ju len neviem nájsť. Ako je to s prácou na dohodu počas rodičovského príspevku /toho vyššieho 256 €/ ak dohoda nie je uzavretá na celý mesiac. Dajme tomu na 2 - 3 týždne. Je to možné, bez toho aby nám RP odobrali. A kde je potrebné to potom zahlásiť. A ako je to zo zmluvou o diele - môže sa uzavrieť na akýkoľvek druh práce. Alebo aj na to sa týka nejaké obmedzenie.

V takomto prípade je to možné. Kópiu dohody treba zaniesť na ÚPSVaR do 8 dní od uzatvorenia.

Zmluva o dielo má byť uzatvorená podľa Občianskeho zákonníka (§ 631 a nasl.).
saskia26
17.05.10,10:13
Ďakujem, ešte jedna otázka: A to má každý mesiac nosiť dohody na ten úrad?

Dohodu nosí mamička, je to jej povinnosť. Vždy dohodu aktuálne uzatvorenú v mesiaci. Donesiem vždy originál a kópiu, porovnajú to a kópiu si na úrade zakladajú. Už sa mi ale stalo, že som poslala sestru a nebol s tým žiadny problém.
mária68
18.05.10,08:11
Saskia26, ešte sa Ta opýtam na nasledovné: Čo všetko a kde musí platíiť dohodár, keď pracuje na RD? Vrelá vďaka za ochotu.
miala
21.06.10,15:09
Mária 68, ty si nemala nič p platiť. Zamestnávateľ odvádza do garančného a urazového fondu z tvojej mzdy spolu 1,05 %, tebe ešte strhnú daň 19%. Ale keď si spravíš na budúci rok daňové priznanie, tak ti tú daň vrátia až do výšky odpočitateľnej položky. Manželovi, ak si na teba uplatňuje odpočet, tak tomu musíš dať potvrdenie o príjme, kde tento tvoj príjem odrátajú z odpočtu na manželku. Je tak Saskia26?

Saskia26, takže nemusím sa obávať uzatvoriť dohodu s mojím zamestnávateľom počas celozávodnej dovolenky od 26.7.2010 do 9.8.2010? Dostanem RP v sume 256€ aj za júl aj za august?
Dúfam, že tie nevrlé panie z ÚP mi na nič nesiahnu.
Keby ten nový zákonník práce pán Mihála platil už od júla. Život by bol ľahší.......
Ďakujem
rommy
23.06.10,16:19
Ahoj ja by som sa chcela spýtať na nasledovnú vec, dnes som bola na úrade práce v Trnave a pýtala som sa či môžem pracovať pár dní v mesiaci na dohodu. Pani mi povedala že teoreticky môžem ale že mi to neodporúča lebo oni to hlásia na inšpektorát práce a ten potom chodí zamestnávateľovi na kontroly, stretli ste sa s tým niekto? Moc by mi práca na dohodu pomohla a zamestnávateľ je ochotný pracujem z domu ale nechcem mu robiť problémy a obťažovať ho nejakými kontrolami z inšpektorátu práce. už vám niekto niečo také povedal?
miala
07.07.10,14:21
Rommy, ja ti neviem povedať, lebo ešte sa len chystám uzatvoriť dohodu, ale teraz som našla toto na:http://www.upsvarto.sk/organizacna-struktura-uradu/odbor-socialnych-veci-a-rodiny/oddelenie-statnych-socialnych-davok/rodicovsky-prispevok/
"- za zárobkovú činnosť rodiča sa nebude považovať práca vykonávaná na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce, dohoda o brigádnickej práci študentov, dohoda o pracovnej činnosti). Pri vykonávaní práce mimo pracovného pomeru zostane nárok na rodičovský príspevok zachovaný za predpokladu, že o dieťa sa bude starať rodič sám, alebo druhý rodič dieťaťa alebo iná plnoletá fyzická osoba, ktorá nevykonáva túto starostlivosť na základe živnostenského oprávnenia),"
neviem, či to zmenili. Myslím, že to je zase niečo nové. To znamená, že môžeme robiť na dohodu?
Dana7
14.07.10,08:32
Prosím aj ja o radu, ak prijmeme na dohodu o pracovnej činnosti mamičku na RD, ktorá poberá tú nižšiu sumu RP, dohoda nebude trvať celý mesiac, je nejako obmedzená výška príjmu, ktorý môže zarobiť bez toho, aby jej krátili alebo nevyplatili RP?

Vďaka
miala
15.07.10,18:04
nie, výška príjmi nie je nejako obmedzená. Obmedzená je len výška príjmu nezamestnaných pracujúcich na dohodu.
lelask
03.08.10,07:00
Ahojte,prosim vas vedeli by ste mi poradit? Som na rodicovskej dovolenke a bola som oslovena (obecnym uradom) ,ci by som v ramci kruzku neucila deti anglictinu. Rozmyslala som,ze aby som neprisla o prispevok (ten zvyseny),vzdam sa platu ale necham si preplacat vsetky materialy a pomocky,ktore budem potrebovat= cize to by bol moj plat. Alebo by to bolo cez zivnost mojho manzela a ,ja ze akoze vypomaham ? (aspon podla toho, co som sa tu docitala to moze fungovat aj takto?)


A este jedna otazka,mozem si pocas RD zalozit neziskovku???

dakujem vsetkym
miala
03.08.10,14:35
podľa mňa: učiť nebudete každý deň, iba príležitostne. Takže nech obecný úrad s Vami uzatvára dohodu len na ten čas, keď budete učiť (časť mesiaca, trebárs od 6.9.2010 do 30.9.2010, pretože hneď na začiatku šk. roka aj tak nebudete učiť) a nenechajte si ujsť príležitosť privyrobiť si.
Učiť začnete asi až od septembra a od 1.1.2011 by sme si už mohli privyrábať podľa nového zákona celkom bez obmedzenia straty rodičovského príspevku. Takže túto príležitosť si nenechajte ujsť a nech to s Vami obecný úrad vydrží tie 4 mesiace a precvičí si vypisovanie dohôd o pracovnej činnosti.
Ako ste si už určite prečítali, pokiaľ máte dohodu len na časť mesiaca, nárok na rodičovský príspevok, aj ten vyšší, Vám nezanikne.

Čo sa týka založenia neziskovky, s tým Vám neviem poradiť, ale skúsim to dnes večer alebo zajtra niekde pohľadať. Ak niečo objavím, dám Vám vedieť.
lelask
03.08.10,19:15
miala dakujem velmi pekne za odpoved a aj za ochotu.
miala
05.08.10,05:46
lelast,
nikde som nenašla priamo vzťah neziskovej organizácie a rodičovského príspevku, ale môžem konštatovať podľa tejto definície:
Nezisková organizácia je právnická osoba založená podľa zákona, ktorá poskytuje všeobecne prospešné služby za vopred určených a pre všetkých používateľov rovnakých podmienok a ktorej zisk sa nesmie použiť v prospech zakladateľov, členov orgánov ani jej zamestnancov, ale sa musí použiť v celom rozsahu na zabezpečenie všeobecne prospešných služieb.
Podľa mňa "zisk sa nesmie použiť v prospech zakladateľov, členov orgánov ani jej zamestnancov" .... z toho mi vyplýva, že týmto nemáte žiadny príjem a nárok na rodičovský príspevok by ste mali mať.
Pre istotu choďte ešte na Úrad práce a spýtajte sa na to. Pre istotu tam príďte aj s touto definíciou alebo napíšte rovno na ministerstvo PSVar.
lelask
10.08.10,19:01
miala dakujem. Skusim to vsetko obehat.
seda
09.09.10,10:14
Dobrý deň, v máji 2010 mi začala rodičovská dovolenka za 256 EUR. Otec môjho dieťaťa má predajňu a niekedy v nej potrebuje zastúpiť. Rozmýšľali sme, že by som mohla aj ja 1-2 dni v týždni a nemusíme stále niekoho hľadať. Chcela by som si overiť, že ak by so mnou uzavrel dohodu, tak je možné aby som neprišla o rodičovský a nemusela by som sa odhlásiť z dôchodkového? Je to možné urobiť tak, že stále k 1. dňu v mesiaci nebudem mať dohodu a ostane mi tých 256 EUR a nebudem musieť dať odhlášku RLFO? Ďakujem za rady.
veronikasad
09.09.10,10:21
Dobrý deň, v máji 2010 mi začala rodičovská dovolenka za 256 EUR. Otec môjho dieťaťa má predajňu a niekedy v nej potrebuje zastúpiť. Rozmýšľali sme, že by som mohla aj ja 1-2 dni v týždni a nemusíme stále niekoho hľadať. Chcela by som si overiť, že ak by so mnou uzavrel dohodu, tak je možné aby som neprišla o rodičovský a nemusela by som sa odhlásiť z dôchodkového? Je to možné urobiť tak, že stále k 1. dňu v mesiaci nebudem mať dohodu a ostane mi tých 256 EUR a nebudem musieť dať odhlášku RLFO? Ďakujem za rady.
ak nechceš prísť o RP, nesmieš mať dohodu celý kal. mesiac. Tzn. že musíš každý mesiac posielať prihlášku odhlášku (alebo dohodu uzatvoriť na prelome dvoch mesiacov). Súčty odpracovaných hodín zo všetkých dohôd sa spočítavajú.
pamara
09.09.10,10:28
dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či potrebuje manžel nejaké zvláštne oprávnenia aby ma mohol zamestnať na dohodu - som na RD na účtovnícke práce?
veronikasad
09.09.10,10:32
dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či potrebuje manžel nejaké zvláštne oprávnenia aby ma mohol zamestnať na dohodu - som na RD na účtovnícke práce?
Ak nemá zamestnancov, musí si splniť oznamovaciu povinnosť voči DU a SP a pravidelne posielať mesačné výkazy, odvody do SP a výkazy na DU.

Pýtala si sa len na povinnosti manžela - to odkedy poberáš RP má vplyv na jeho príp. pozastavenie.
seda
09.09.10,11:12
ak nechceš prísť o RP, nesmieš mať dohodu celý kal. mesiac. Tzn. že musíš každý mesiac posielať prihlášku odhlášku (alebo dohodu uzatvoriť na prelome dvoch mesiacov). Súčty odpracovaných hodín zo všetkých dohôd sa spočítavajú.
Ďakujem veľmi pekne. Predpoklad je, že maximum to bude tých 10 hodín a menej na týždeň, keď ma vôbec bude potrebovať. Prihlasujem brigádnikov tak, či tak, na jeden deň, za každým keď mu je ich treba. Aspoň ušetríme čas ich hľadaním. To budem musieť sa aj zakaždým prihlasovať a odhlasovať z dôchodkového? Či myslíte, že sa mám vybodnúť na dobu do dôchodku?
brčko
09.09.10,11:13
Dobrý deň, v máji 2010 mi začala rodičovská dovolenka za 256 EUR. Otec môjho dieťaťa má predajňu a niekedy v nej potrebuje zastúpiť. Rozmýšľali sme, že by som mohla aj ja 1-2 dni v týždni a nemusíme stále niekoho hľadať. Chcela by som si overiť, že ak by so mnou uzavrel dohodu, tak je možné aby som neprišla o rodičovský a nemusela by som sa odhlásiť z dôchodkového? Je to možné urobiť tak, že stále k 1. dňu v mesiaci nebudem mať dohodu a ostane mi tých 256 EUR a nebudem musieť dať odhlášku RLFO? Ďakujem za rady.

ak sa dá, počkala by som s tou dohodou až na nový rok. Aj kvôli dôch.poisteniu štátom. od 1.1.2011 by podla slubov už nemali byť problémy ani s nárokom na RP a ani s dôch.poistením štátu, ak budeš mať dohodu. Teraz ti nikto nezaručí, či ti to v SP (dôch.poistenie) budú akceptovať, ak pri práci v predajni nemáš dieťa ty pri sebe.
veronikasad
09.09.10,11:16
Ďakujem veľmi pekne. Predpoklad je, že maximum to bude tých 10 hodín a menej na týždeň, keď ma vôbec bude potrebovať. Prihlasujem brigádnikov tak, či tak, na jeden deň, za každým keď mu je ich treba. Aspoň ušetríme čas ich hľadaním. To budem musieť sa aj zakaždým prihlasovať a odhlasovať z dôchodkového? Či myslíte, že sa mám vybodnúť na dobu do dôchodku?
Nie som si úplne istá (spýtaj sa radšej v SP) - myslím, že do 3 rokov veku dieťaťa (kým poberáš RP) môžeš pracovať na dohodu bez toho, aby si sa odhlasovala v SP z dôch. poistenia.
brčko
09.09.10,11:19
ak počas vykonávania práce na dohodu budeš mať dieťa pri sebe, tak môžeš byť dôch.poistená štátom určite. To SP akceptuje. Ale ak sa nestaráš počas vykonávania práce o dieťa, tak podla ich vyjadrania to neakceptovali, potom sa o tom dosť hovorilo, vraj ustúpili, ale kolko a či len tým, čo začali poberať RP pred 1.1.2010 neviem.

ak si prečítaš mysllím túto tému dozadu, je to tam rozoberané
seda
09.09.10,12:02
ak počas vykonávania práce na dohodu budeš mať dieťa pri sebe, tak môžeš byť dôch.poistená štátom určite. To SP akceptuje. Ale ak sa nestaráš počas vykonávania práce o dieťa, tak podla ich vyjadrania to neakceptovali, potom sa o tom dosť hovorilo, vraj ustúpili, ale kolko a či len tým, čo začali poberať RP pred 1.1.2010 neviem.

ak si prečítaš mysllím túto tému dozadu, je to tam rozoberané

Je ťažko s brigádnikmi na 1-2 dni. Do januára je ďaleko a vážne narýchlo hľadať nejakého schopného brigádnika je niekedy riadne obtiažne. Áno to viem, že musí byť dieťa so mnou za pultom :-), aby som bola poistená štátom. Len som chcela vedieť, či platí ak sa budem odhlasovať a prihlasovať na RLFO. Zájdem na SP, dúfam, že mi povedia ako to je. Ďakujem všetkým. Pekný deň prajem.
brčko
09.09.10,14:31
Je ťažko s brigádnikmi na 1-2 dni. Do januára je ďaleko a vážne narýchlo hľadať nejakého schopného brigádnika je niekedy riadne obtiažne. Áno to viem, že musí byť dieťa so mnou za pultom :-), aby som bola poistená štátom. Len som chcela vedieť, či platí ak sa budem odhlasovať a prihlasovať na RLFO. Zájdem na SP, dúfam, že mi povedia ako to je. Ďakujem všetkým. Pekný deň prajem.

ak bude dieťa pri tebe, budeš robiť napr. od 2.10. do 4.10., tak ťa ZAMESTNáVATEL prihlási na SP od 2.10. a odhlási 4.10., ak máš podpísanú dohodu o pracovnej činnosti od 2.10.2010 do 4.10.2010. Ak by si mala podpísanú dohodu napr. od 1.10.2010 do 31.12.2010. A budeš robiť od 2.10. do 4.10. a potom napr. 22.-.25.10. potom až v novembri atd, tak by ťa mal ZAMESTNáVATEL prihlásiť od 1.10.2010 a odhlásiť až 31.12.2010 (t.j. podla dohody) a nemala by si nárok na RP za 10-12/2010.

Na tvojom mieste podpíšem dohodu napr. od 10.10. do 10.11.2010 a potom napr. od 2.12. do 31.12.2010.
Sanulienka
14.09.10,19:07
Ja poberám ten nižší rp a mám ponuku na prácu na základe zmluvy o dielo...ak som to správne pochopila, tak s prácou takto by nemal byť problém? ale tiež musím zmluvu doniesť na upsvar? a keby som si chcela založiť živnosť? v živnosti by som mala aj opatrovanie detí, medzi ktorými by bolo aj to moje...tiež by som si mohla uplatniť nárok na preplatenie nákladov na starostlivosť???
NICOLETTA
01.10.10,06:54
Dobry den,

prosim o radu. Na RD som nastupila v novembri 2009. Od 02/2010 pracujem na dohodu. Ale nenosim dohody nikde.... plati aj pre mna predkladanie dohod na UPSVaR? Poberam RD ale len ten zakladny. Aj ja mozem robit na dohodu len par dni mesacne? A stale mam uzatvarat novu?

A ked som ich nenosila co teraz?