kochty
16.12.09,08:12
Zistil som , že mi neboli vyplácané rodinné prídavky už dlhšiu dobu. Ako každý zamestnaný človek , nestihnete sledovať všetky svoje povinnosti a stane sa , že Vás na Vaše povinnosti upozorní doručená výzva. Ja som tiež akosi pozabudol odovzdať synove potvrdenie o štúdiu na škole a prestali mi chodiť rodinné prídavky z dúvodu, že som nereagoval na doporučené výzvy zo sociílneho úradu. Keď som si zisťoval, prečo mi neboli doručené výzvy, zistil som ,že sociálny úrad posielal výzvy na nesprávnu adresu do celkom inej obce ako bývam ja.
Chcem sa opýtať, mám právo sa sťažovať a spätne si vymáhať prídavky ?
Zoltán Kovács
16.12.09,07:14
Najprv treba zistiť prečo posielali na nesprávnu adresu. Zrejme úrad ťa evidoval ešte na starej adresu, a keď is zmenil bydlisko, tak si asi zabudol nahlásiť zmenu.
katka50
16.12.09,07:21
Zistil som , že mi neboli vyplácané rodinné prídavky už dlhšiu dobu. Ako každý zamestnaný človek , nestihnete sledovať všetky svoje povinnosti a stane sa , že Vás na Vaše povinnosti upozorní doručená výzva. Ja som tiež akosi pozabudol odovzdať synove potvrdenie o štúdiu na škole a prestali mi chodiť rodinné prídavky z dúvodu, že som nereagoval na doporučené výzvy zo sociílneho úradu. Keď som si zisťoval, prečo mi neboli doručené výzvy, zistil som ,že sociálny úrad posielal výzvy na nesprávnu adresu do celkom inej obce ako bývam ja.
Chcem sa opýtať, mám právo sa sťažovať a spätne si vymáhať prídavky ?
Zákon 600/2003
§ 15
Zánik nároku
Nárok na prídavok a nárok na príplatok k prídavku za kalendárny mesiac zaniká uplynutím šiestich mesiacov od posledného dňa v mesiaci, za ktorý prídavok a príplatok k prídavku patrili.

Sťažovať-neviem. Nesplnil si si povinnosť uvedeného zákona § 14

§ 14
Povinnosti oprávnenej osoby
Oprávnená osoba, ktorá si uplatňuje nárok na prídavok, je povinná
a) preukázať rozhodujúce skutočnosti, ktoré majú vplyv na vznik nároku na prídavok a na jeho výplatu,
b) do ôsmich dní písomne oznámiť zmeny v rozhodujúcich skutočnostiach, ktoré majú vplyv na nárok na prídavok a na jeho výplatu.
kochty
16.12.09,07:33
Nemenil som adresu za posledných 30rokov. Prvý rok synovho štúdia som upozornenie dostal na túto adresu. Neviem ako došlo u nich k zmene mojej adresy. Ulica a číslo sedelo, ale obec iná.
veronikasad
16.12.09,07:47
Nemenil som adresu za posledných 30rokov. Prvý rok synovho štúdia som upozornenie dostal na túto adresu. Neviem ako došlo u nich k zmene mojej adresy. Ulica a číslo sedelo, ale obec iná.
O akú dobu nevyplatených PnD sa jedná ?

mimotemyÚrad práce síce urobil chybu tiež, ale v prvom rade ty, že si si neplnil oznamovaciu povinnosť (predloženie dokladu o trvaní štúdia).
kochty
16.12.09,07:48
Od roku 2007
kochty
16.12.09,08:06
Bol som osobne, aj som doniesol všetky potvrdenia, čo chceli, ale stačí to len na vyplatenie za posledný polrok s tým ,že si musím podať novú žiadosť o prídavky. Tiež mi tvrdili, že som nesplnil oznamovaciu povinnosť podľa zákona ....

Ďakujem Vám všetkým za rady, chcel som len vedieť , či je nejaká šanca s tým niečo robiť.
veronikasad
16.12.09,08:08
Bol som osobne, aj som doniesol všetky potvrdenia, čo chceli, ale stačí to len na vyplatenie za posledný polrok s tým ,že si musím podať novú žiadosť o prídavky. Tiež mi tvrdili, že som nesplnil oznamovaciu povinnosť podľa zákona ....

Ďakujem Vám všetkým za rady, chcel som len vedieť , či je nejaká šanca s tým niečo robiť.
Informovala som sa na našom Úrade práce - doplatenie PnD je možné len pol roka spätne .
Chobot
16.12.09,13:39
Od roku 2007

To si si od roku 2007 nevšimol, že ti nevyplácajú rodinné prídavky????? :eek::eek::eek::confused::confused:

Na takú dlhú dobu spätne nemáš právny nárok na doplatenie. Ako už napísali, pol roka spätne.
wagner
18.12.09,21:20
Chcela by som vedieť, na koľko detí vypláca štát rodinné prídavky. Myslím, že to bolo obmedzené na štyri, ale nie som si istá.
Chobot
18.12.09,22:32
Chcela by som vedieť, na koľko detí vypláca štát rodinné prídavky. Myslím, že to bolo obmedzené na štyri, ale nie som si istá.

Myslíš prídavok na dieťa? To sa vypláca na každé dieťa. Nie je to obmedzené počtom detí.
wagner
19.12.09,12:38
Myslíš prídavok na dieťa? To sa vypláca na každé dieťa. Nie je to obmedzené počtom detí.
Ďakujem. Mne sa stále zdalo, že kvôli väčšej menšine to malo byť obmedzené.
zuzanask
05.01.10,10:38
Chcela by som sa opýtať. Bývalý zamestnanec žiada od nás potvrdenie na rodinné prídavky za rok 2008? Je potrebné k žiadosti o rodinné prídavky vystavovať potvrdenie o príjme?
Tamila
05.01.10,10:39
Nie, k prídavkom na deti netreba potvrdenie o príjme.
Chobot
05.01.10,22:47
Nie, k prídavkom na deti netreba potvrdenie o príjme.

Doplním, že k tomu stačí na úrade práce predložiť rodný list dieťaťa.
veronikasad
06.01.10,07:33
Chcela by som sa opýtať. Bývalý zamestnanec žiada od nás potvrdenie na rodinné prídavky za rok 2008? Je potrebné k žiadosti o rodinné prídavky vystavovať potvrdenie o príjme?
daňový bonus ste mu vyplácali vy ? Ak nie, možno chce podať DP a požiadať o jeho doplatenie. Vystav mu potvrdenie o zdanitelnej mzde za rok 2008.
jojinkoh
16.01.10,16:24
Od januára 2010 sú zvýšené rodinné prídavky u môjho dieťaťa z 21,25 eur na 21,99 eur., ale na osobný účet mi 14.01.2010 prišlo len 21,25 eur.
Tak, ako to je ? V mesiaci január sú zaplatené RP za mesiac december alebo ako ?
zdenka131
16.01.10,16:33
Rodinné prídavky sa vyplácajú za mesiac dozadu.
simonela
26.02.10,10:37
Dobry den, chcela by som sa opitat ci mam narok na priplatok k pridavku ked si nemozem uplatnit dan.bonus a som na materskej. Za odpoved dakujem
marcelaStanakova
28.09.10,16:07
Mám otázku ohľadom rodinných prídavkoch na deti. Deti su zverené do otcovej starostlivosti, takže má nárok na rodinné prídavky, čo je k tomu potreba s otcovej strany, a koľko sú rodinné prídavky na 3 deti?
mysimis
28.09.10,16:18
jarka.st
26.10.10,20:52
Vie mi niekto poradit? Mam takuto situaciu. Manzel pracuje v zahranici. Ja som zatial SZCO. Nakolko tych zakazok je o dost menej, chcem ist za manzelom do zahranicia. Synovia su obaja studenti VS, jeden ma 20 a druhy 21 rokov. Na urade mi povedali, ze ak obaja rodicia pracuju v zahranici, nemame narok na vyplacanie rodinnych pridavkov. Podotykam ze zo zahranicia rodinne pridavky nepoberame, lebo podla ich zakonov uz na ne nemame narok, lebo presiahli stanovenu hranicu veku, dokedy sa v irsku rodinne pridavky daju poberat, t.j. do 19 roku veku. Ma pravdu pani na urade?
katka50
27.10.10,03:42
Vie mi niekto poradit? Mam takuto situaciu. Manzel pracuje v zahranici. Ja som zatial SZCO. Nakolko tych zakazok je o dost menej, chcem ist za manzelom do zahranicia. Synovia su obaja studenti VS, jeden ma 20 a druhy 21 rokov. Na urade mi povedali, ze ak obaja rodicia pracuju v zahranici, nemame narok na vyplacanie rodinnych pridavkov. Podotykam ze zo zahranicia rodinne pridavky nepoberame, lebo podla ich zakonov uz na ne nemame narok, lebo presiahli stanovenu hranicu veku, dokedy sa v irsku rodinne pridavky daju poberat, t.j. do 19 roku veku. Ma pravdu pani na urade?
Zákon 600/2003
§ 2

Oprávnená osoba
(1) Oprávnená osoba na uplatnenie nároku na prídavok je
a) rodič nezaopatreného dieťaťa,
b) osoba, ktorej je nezaopatrené dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia*súdu,
c) plnoleté2) nezaopatrené dieťa,
1. ak niet osoby uvedenej v písmene a),
2. ak má upravenú vyživovaciu povinnosť od rodičov,
3. ktoré uzavrelo manželstvo alebo
4. ktorého manželstvo zaniklo.


§ 7

Nárok na prídavok
(1) Podmienky nároku na prídavok sú
a) starostlivosť oprávnenej osoby o nezaopatrené dieťa, ak ide o oprávnenú osobu uvedenú v § 2 ods. 1 písm. a) a b) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1546625#f_4449517),
b) trvalý pobyt15) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1546625#n_106950) alebo prechodný pobyt16) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1546625#n_106554) oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky,
c) trvalý pobyt15) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1546625#n_106950) alebo prechodný pobyt16) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1546625#n_106554) nezaopatreného dieťaťa na území Slovenskej republiky.
(2) Nárok na prídavok nevzniká, ak sa nezaopatrenému dieťaťu poskytuje starostlivosť v zariadení17) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1546625#n_106555) a dôvodom takejto starostlivosti je vykonávanie rozhodnutia súdu18) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1546625#n_106556) o nariadení ústavnej starostlivosti, predbežného opatrenia alebo rozhodnutia o uložení ochrannej výchovy alebo výchovného opatrenia.
(3) Nárok na prídavok nevzniká, ak sa oprávnená osoba podľa § 2 ods. 1 písm. a) alebo b) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1546625#f_4449516) a nezaopatrené dieťa zdržiavajú v štáte, ktorý nie je členským štátom Európskej únie, zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore alebo Švajčiarskou konfederáciou, a počas pobytu v tomto štáte oprávnená osoba nie je verejne zdravotne poistená alebo dobrovoľne verejne zdravotne poistená v Slovenskej republike.18a) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1546625#n_125402)