renata E.
16.12.09,09:13
Dobry den,
potrebovala by som poradit ohladom uplatnenia DPH pri doslej fakture za prenajom vozidla.
Priklad: Dosla faktura od dodavatela (platca DPH), ktory nam fakturuje zapozicanie vozidla (audi), na fakture je uvedeny rozpis netto,DPH,brutto. Chcem sa spytat ja ako odberatel, ci mam narok na odpocitanie DPH z danej sluzby? Bolo mi povedane, ze je to podmienene ci je vozidlo uzitkove alebo osobne.
Dakujem za odpoved
Zoltán Kovács
16.12.09,08:17
Bolo ti správne povedané.
renata E.
16.12.09,08:20
Dakujem za odpoved
a rovnaky postup je aj ked mi fakturujeme zapozicanie vozidla?
azla
16.12.09,11:31
Ktokoľvek, kto je platiteľ Dph a prenajíma vozidlo (bez ohľadu či osobné alebo úžitkové) uvádza na faktúre dph. (pri mieste dodania tuzemsko)

Rozdiel je iba pri uplatnení odpočítania Dph na vstupe u odberateľa, platiteľa Dph.

Ak je prenájom úžitkového vozidla - je nárok na odpočet Dph.
Ak je prenájom osobného vozidla - nie je nárok na odpočet Dph. -je to upravené v § 49

(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
d) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.


Pozor,s účinnosťou od 1.1.2010 je schválená v tomto § 49 - zmena. Ruší sa zákaz odpočtu, (len to ešte nie je zverejnené v Zbierke zákonov.)


1. V § 49 ods. 7 sa vypúšťajú písmená a) a b).
Doterajšie písmená c) a d) sa označujú ako písmená a) a b).
Poznámka pod čiarou k odkazu 25 sa vypúšťa.

2. V § 49 sa vypúšťajú odseky 8 a 9 .
Doterajší odsek 10 sa označuje ako odsek 8.
Yuya
03.02.10,08:20
A co pri prenajme vozidla z EU. Podlieha to samozdaneniu u nas alebo ho zahranicna firma vyfakturuje z ich DPH?
IvoM
03.02.10,09:12
Ak si požičiaš auto v EU nad 30 dní, tak prechádza povinnosť na teba , ak do 30 dní tak sa použije DPH štátu kde sa vozidlo poskytlo, u nás je to §16.2 ak by si službu poskytol ty.


§16

(2) Miestom dodania služby spočívajúcej v poskytnutí krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov je miesto, kde sa dopravný prostriedok fyzicky dá k dispozícii zákazníkovi; krátkodobým nájmom sa rozumie nepretržité držanie alebo používanie dopravného prostriedku počas obdobia nepresahujúceho 30 dní alebo 90 dní, ak ide o nájom plavidiel.
Yuya
03.02.10,09:49
Vdaka :-)
ivetkavrb
20.01.11,12:59
Prosím o radu ohľadne nájmu auta nákladného ale hlavne osobného - ak v nájomnej zmluve mám uvedené, že ja ako vlastník-živnostník vozidla budem faktúrovať s.r.o. za r. 2010 nájom v decembri 2010, môže to tak byť? Nemala som faktúrovať nájom každý mesiac priebežne aj keď je to symbolická suma?
A v prípade osobného auta si môže s.r.očka uplatniť odpočet DPH na vstupe??
Prosím súrne, DPH sa blíži. Ďakujem za skorú odpoveď.
ivetkavrb
20.01.11,13:01
A ešte som zabudla - ako živnostník som platca DPH a taktiež aj s.r.očka.
ivetkavrb
20.01.11,16:45
Prosím prosím, skúste mi poradiť. Ďááákujem.
azla
20.01.11,19:15
Prosím o radu ohľadne nájmu auta nákladného ale hlavne osobného - ak v nájomnej zmluve mám uvedené, že ja ako vlastník-živnostník vozidla budem faktúrovať s.r.o. za r. 2010 nájom v decembri 2010, môže to tak byť? Nemala som faktúrovať nájom každý mesiac priebežne aj keď je to symbolická suma?
A v prípade osobného auta si môže s.r.očka uplatniť odpočet DPH na vstupe??
Prosím súrne, DPH sa blíži. Ďakujem za skorú odpoveď.

V nájomnej zmluve si prenajimateľ a nájomca dohodne nájomne a spôsob platby. Ide o opakované dodanie služby. Ak si dohodnete, že sa bude fakturovať raz ročne k 31.12. môže to tak byť a bude fa na konci roku.

Ohľadom Dph - osobné auto.
Ak je nájomná zmluva podpísana v roku 2010 alebo predmet nájmu je odovzdaný v r. 2010 - nájomca má nárok na odpočet Dph (za štandardných podmienok).