karollin1
16.12.09,08:25
Moze mi niekto poradit, ci je lepsie sa po rozvode vysporiadat alebo nechat to tak? Ide o to, ze moj brat sa rozviedol, ma 2 deti (je spoluvlastnikom domu) a nechal vetko tam, nekonalo sa ziadne vyrovnanie. On sa odstahoval, byva v podnajme v 1 izbovom byte a nema ziadny majetok (ani len uterak, ked to tak musim povedat). Vacsinu svojich penazi dava samozrejme na deti. Chcel by sa usadit s priatelkou, ale tam zase vznikaju financne nezhody. Ona by chcela dieta (je bezdetna) a vacsi byt, ktory by viac vyhovoval vsetkym aj jeho detom, lebo teraz su vsetci v 1 izbovom a kebyze pride dieta, tak neviem... Vie mi niekto poradit, co je v tomto pripade najlepsie urobit ??? Dakujem
kovex
16.12.09,07:30
Môj názor je, urobiť vysporiadanie BSM čím skôr, hocičo sa môže stať. Jeho bývalá manželka na tom netrvá? Jej by malo zaležať na vysporiadaní, keďže jej nechal dom a všetok majetok.
dalid
16.12.09,09:31
Urcite vysporiadat cim skor!!! Takto si bude moct byvala manzelka podla svojej vole vznasat rozne naroky, na co ju napadne. To akoze tvoj brat pocas manzelstva absolutne nicim neprispel k spolocne nadobudnutemu majetku??? Tomu neverim...
karollin1
16.12.09,10:48
oSamozrejme, ze ano, skoro vsetko on financoval a kupoval a robil rozne prestavby na dome... Mal 19 rokov ked sa zenil a 33 ked sa rozvadzal. Len nevie, co ma robit, ci tym niekomu neublizi.
Danila
16.12.09,10:53
oSamozrejme, ze ano, skoro vsetko on financoval a kupoval a robil rozne prestavby na dome... Mal 19 rokov ked sa zenil a 33 ked sa rozvadzal. Len nevie, co ma robit, ci tym niekomu neublizi.V zákonom stanovenej lehote sa manželia môžu o rozdelení BSM dohodnúť. Potom už len na základe rozhodnutia súdu. A Tvoj brat môže tým, že nekoná, ublížiť najmä sebe.
Petra Nová
16.12.09,10:59
V zákonom stanovenej lehote sa manželia môžu o rozdelení BSM dohodnúť. Potom už len na základe rozhodnutia súdu. A Tvoj brat môže tým, že nekoná, ublížiť najmä sebe.
Danilka, trošku tú druhú vetu poopravím. Po tej lehote ( tri roky), nemôže už ani súd. Ono sa rozdelí samo - podľa zákona. Ale s ostatným, súhlas.
kovex
16.12.09,11:01
Ak sa vedia dohodnúť, môže sa vysporiadať BSM aj na notárskom úrade, ale ak sa nevedia dohodnúť, treba spísať všetky aktíva aj pasíva (vysporiadava sa majetok ako celok) nadobudnuté počas trvania bsm a podať návrh na vysporiadanie na súd, ale sú tam už vyššie poplatky ...
Petra Nová
16.12.09,11:09
Ak sa vedia dohodnúť, môže sa vysporiadať BSM aj na notárskom úrade, ale ak sa nevedia dohodnúť, treba spísať všetky aktíva aj pasíva (vysporiadava sa majetok ako celok) nadobudnuté počas trvania bsm a podať návrh na vysporiadanie na súd, ale sú tam už vyššie poplatky ...
Ak sa nevedia dohodnúť na rozdelení, potom len cestou súdu, návrh na súd treba podať v stanovenej lehote.
Doplnenie:
zák.č.40/1964 Zb. v platnom znení
§ 149
(1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.

(2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.

(3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.

(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník používa. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerané o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
karollin1
16.12.09,11:21
Tak odporucate, aby do toho isiel, aby sa majetok vysporiadal ??? On sa boji, ze ublizi detom. Ale nemysli na to, ze jeho byvala ma znamost a ze si ju kedykolvek moze nastahovat este do "ich" domu. A co sa tyka deti, tiez by boli radsej, kebyze ma vacsi byt, kde by mali vsetci viac sukromia a oni by mali napr. vlastnu izbu. A on nema vobec nic a vobec nic nevie ponuknut ani svojej priatelke....
Danila
16.12.09,11:24
Danilka, trošku tú druhú vetu poopravím. Po tej lehote ( tri roky), nemôže už ani súd. Ono sa rozdelí samo - podľa zákona. Ale s ostatným, súhlas.No dobre Peťka, napísala som čo Vy, len bez právnického črievka.....Ja to viem, ale nedoržiavam, že kováč drž sa svojho kopyta....:);)
Danila
16.12.09,11:26
Tak odporucate, aby do toho isiel, aby sa majetok vysporiadal ??? On sa boji, ze ublizi detom. Ale nemysli na to, ze jeho byvala ma znamost a ze si ju kedykolvek moze nastahovat este do "ich" domu. A co sa tyka deti, tiez by boli radsej, kebyze ma vacsi byt, kde by mali vsetci viac sukromia a oni by mali napr. vlastnu izbu. A on nema vobec nic a vobec nic nevie ponuknut ani svojej priatelke....Tak mu povedz, že sa mu môže stať aj to, že s ním vypečie aj jeho priateľka.....keď je taký nekňuba....:)
kovex
16.12.09,11:28
netreba sa báť, veď keď sa slušne dohodnú, neublíži deťom ..... v podstate si chce zariadiť svoj nový život a bývalá manželka tiež, takže čím skôr vysporiadať staré veci, lebo sa to povlečie .....
dalid
16.12.09,11:38
karollin1 - urcite ano. Najme ked pises, ze chce zacat novy vztah. Aj jeho nova partnerka bude skor ci neskor chciet mat pocit istoty (aj materialnej) a to ze BSM-ko nebude mat tvoj brat vysporiadane bude veci iba zhorsovat.. Ak neche nikomu ublizit, tak teoreticky sa v ramci BSM-ka moze vzdat domu v prospech deti (dal by som si napr. podmienku ze ten dom nesmu predat do nejakeho veku mladsieho z deti, alebo nieco podobne. Bude mat istotu ze ho byvala manzelka hned nepreda a na neviem co neminie peniaze a on a ani jeho deti nakoniec z domu nic nebudu mat..). Viem, su to citlive veci. Najlepsie by bolo ak by sa vedeli dohodnut a spisat to u notara.. Zas ked pises ze do toho domu investoval, nie je dovod aby nemal z neho nic...
sarasara
16.12.09,17:20
Bolo napísané kedy vysporiadať, ako a prečo. Ale treba si uvedomiť, že ak tvoj brat od byvalej manželky nechce nič, aby jej neublížil, tak vysporiadavať BSM ani nemusí, zostane spoluvlastníkom domu a bývalá manželka ho nebude môcť napríklad predať.
Ak ale chce si zlepšiť finančnú situáciu tým, že si vysporiada BSM, značí to zrejme, že ho byvalá žena musí vyplatiť. Tvoj brat sa musí rozhodnúť, čo chce.