qwertin
16.12.09,08:58
Nestíhali sme omietky, kým bolo teplo. Z veľkej vlhkosti nám zaplesnela strecha. Na obrázkoch je vidieť ako ,,kvalitne,, bola natretá Krovsanom. Dá sa s tým niečo urobiť?
vratnik
16.12.09,08:47
Plesen nezotierat, ale postrekovacom postriekat Savom kym nezmizne. Tiez mam na streche drevene debnenie / nove hranoly, ale nenatierol som ho jedmi, staci odstranit koru, nepouzit napadnute drevo a hlavne dobre odvetravat debnenie.
qwertin
16.12.09,09:16
V streche sme našli kôru, odlúpili ju a hľa čo sa z toho vykľulo, červotoč ako vymaľovaný. No dajte si strechu robiť odborníkom :).
qwertin
16.12.09,09:24
Ešte v lete, keď bola strecha suchá zbadali sme na dreve čierne mapy, čo to môže byť? Tiež nejaká forma plesne? Keď si pomyslím, že za natretie 100 m2 sme zaplatili 800 euro, a oni to tak odflákli ...
Súhlasím, že jedy sú nanič, ale dnes sa to tak robí, možno preto, že Vám tam bez problémov strčia drevo s červotočom.
Zoltán Kovács
16.12.09,09:34
Ešte v lete, keď bola strecha suchá zbadali sme na dreve čierne mapy, čo to môže byť? Tiež nejaká forma plesne? Keď si pomyslím, že za natretie 100 m2 sme zaplatili 800 euro, a oni to tak odflákli ...
Súhlasím, že jedy sú nanič, ale dnes sa to tak robí, možno preto, že Vám tam bez problémov strčia drevo s červotočom.

Tá cena je aj so samotným náterom, alebo len čisto za prácu?
Môj otec túto robotu robil 3 týždne u mňa, poctivo a denne ma to stálo 3 kávičky a obed. :D Samozrejme ten "jed" som kupoval.
vratnik
16.12.09,09:44
Tie cierne mapy je tiez plesen, ono to casom zmizne, pravidelne to postrekujte Savom. Neviem akym sposobom Vam to natierali, ale ja som na jednej streche vyse 200 m2 debnenia natieral valcekom s 5l Bochemitom a celkovo to vyslo pomerne lacno 1-2 tisic korun. Ale mozno pouzili kvalitnejsiu technologiu. Nebezpecie je pri dazdoch, vtedy vacsinu Bochemitu odplavi zo strechy do kanalizacie.
vratnik
16.12.09,09:48
Co sa tyka pracnosti, tak tych 200 - 300 m2 dosiek na debnenie sa da klasicky natriet valcekom za jednu sobotu. Na kope dosiek prirazite dosky k sebe, navalcekujete, obratite ich navalcekujete a polozite vedla na vyschnutie. Krovsan / Bochemit je ako voda, takze to ide rychlo. Alebo sa to da natriet uz priamo na streche, tam sa uz ale tazsie natiera zo spodnej strany, pretoze tam uz je folia.
qwertin
16.12.09,10:16
No robili to presne ako ste napísali, Krovsanom alebo Bochemitom, valčekom, necelé dva dni a zdá sa, že ani to neurobili poriadne.
Našťastie zhora sme to nechali ešte raz pretreť známemu, lebo sme tušili, že to nie je v poriadku, hoci nás stavbyvedúci presviedčal, že hnedé dostky boli natreté náterom s hnedou farbou, ale teraz je presne vidieť kde to bolo natreté a kde nie.
Takže od spodu poriadne natrieť Savom a potom ešte tým Krovsanom?
Existuje nejaké konkrétne Savo, aké na to použiť. Inak díky za rady a príspevky.
TomasHC
16.12.09,10:35
Ja som dal za "natretie" 21m3 dreva 200 EUR - robili to v dlhej vani, takze to islo rychlo a zodpovedne ;)
wagner
16.12.09,11:57
No robili to presne ako ste napísali, Krovsanom alebo Bochemitom, valčekom, necelé dva dni a zdá sa, že ani to neurobili poriadne.
Našťastie zhora sme to nechali ešte raz pretreť známemu, lebo sme tušili, že to nie je v poriadku, hoci nás stavbyvedúci presviedčal, že hnedé dostky boli natreté náterom s hnedou farbou, ale teraz je presne vidieť kde to bolo natreté a kde nie.
Takže od spodu poriadne natrieť Savom a potom ešte tým Krovsanom?
Existuje nejaké konkrétne Savo, aké na to použiť. Inak díky za rady a príspevky.
A čo takto reklamácia? Ja by som im to nedarovala a všetky náklady s dodatočnými nátermi a prácou by som si žiadala od nich preplatiť. Zavolaj ich, nech to teraz vidia, akú majú robotu. Klamali len tak sa prášilo.
Romulus001
16.12.09,11:59
Ja som dal za "natretie" 21m3 dreva 200 EUR - robili to v dlhej vani, takze to islo rychlo a zodpovedne ;)

tuto je tiez dolezte aj to ci je drevo suche alebo prave odrezane. Pretoze ak je prave odrezane tak v tej vani moze byt aj 2 dni a nic do seba nevsiakne. Avsak ak je uz suche tak naozaj staci ponorit.
qwertin
16.12.09,12:13
Ano, boli sme zurivi aj kvoli inym veciam, co nam porobili,
vlastne sme mali zmluvu uzavretu s nasim tak-trochu znamym, nase deti sa jeden cas kamaratili a ten na to najal dalsiu firmu, ale to sme spociatku nevedli. Ked som mu volala, ze rusime zmluvu, tak bol velmi mili, ze je to opravnena reklamacia, a ze to pridu znova natret, ale ja som s tymi, s prepacenim, dementmi mala take skusenosti, ze ich by som ich vo svojom dome nechcela vidiet, viac by znicili ako opravili, radsej si to natrieme sami.
wagner
16.12.09,12:17
Ano, boli sme zurivi aj kvoli inym veciam, co nam porobili,
vlastne sme mali zmluvu uzavretu s nasim tak-trochu znamym, nase deti sa jeden cas kamaratili a ten na to najal dalsiu firmu, ale to sme spociatku nevedli. Ked som mu volala, ze rusime zmluvu, tak bol velmi mili, ze je to opravnena reklamacia, a ze to pridu znova natret, ale ja som s tymi, s prepacenim, dementmi mala take skusenosti, ze ich by som ich vo svojom dome nechcela vidiet, viac by znicili ako opravili, radsej si to natrieme sami.
Môžeš si to dať spraviť druhému, ale náklady nech Ti preplatí on. Rovno mu povedz, že takým fušerom to robiť už nedáš. Alebo si nájde slušnú firmu, čo Ti to opraví, alebo nech Ti náklady preplatí.
vratnik
16.12.09,12:50
Exituje viac druhov Bochemitu / Krovsanu, zeleny, hnedy a bezfarebny, najvyraznejsi je zeleny, ale ten niekedy nemaju a natiera sa hnedym. Podla fotiek vyzera, ze cast bola natreta hnedym, pretoze dosky / hranoly byvaju belsie, ale tazko to hodnoti podla fotografie. Moze to byt zhnednute od slnka. Na pile sa narezu hranoly vacsinou z polosucheho a az tie sa natieraju. Keby ste cakali napriklad pol roka kym hranoly ako - tak preschnu, tak sa vam zas poskrucaju.
qwertin
16.12.09,13:51
Je to presne ako hovoríte,
niečo bolo natreté aj hnedým, alebo bezfarebným, niečo nebolo,
ďakujem za rady a informácie.
220870
16.12.09,18:04
Za to že máte plasnivé drevo nemôže náter.V žiadnom prípade nemôže v takom priestore aký je na fotografiách vzniknúť plieseň z dôvodu že to je alebo nieje natreté akýmisi prostriedkami.Tie nemajú s plesňou nič spoločné.Je to ochrana proti drevokaznému hmyzu a zároveň aj protipožiarny náter.Jednoducho ste stavali z mokrého dreva plného vody zrejme vyťaženého v lete alebo na jar.Tá plieseň zmizne po vysušení dreva ( s tým sa nemusíte trápiť ani to ničím nemusíte striekať).Skôr si začnite hlavu lámať nad uložením tých plesnivých hranolov a neodborne vymurovanými stenami a priečkami.To budú väčšie problémy.Ak máte niekde na drevenných konštrukciách ostatky kôry tak ju odstránte.Toto malo byť urobené ešte pred montážou strechy ,stropu.Vie to každý tesár vtĺkajú im do do hláv celý čas .nedokážem si predstaviť ,ako tam niečo také mohli nechať.Za tých červíkov ich dobre kamsi nakopať.
qwertin
16.12.09,19:46
Teraz si ma vydesil, čo myslíš neodborne vymurovanými stenami a uložením trámov? Čo je tam zle?
qwertin
16.12.09,19:50
Tá cena je aj so samotným náterom, alebo len čisto za prácu?
Môj otec túto robotu robil 3 týždne u mňa, poctivo a denne ma to stálo 3 kávičky a obed. :D Samozrejme ten "jed" som kupoval.

To bolo so všetkým, ale robili to jeden chlap - polo bezdomovec a ani dva dni a materiál nestál viac ako 100 eur.
220870
16.12.09,20:01
Uloženie mokrých trámov na Ytong.Navyše to nieje podložené ,,ter papierom".Medzi drevom a Ytongom sa musí vynechať min 0,5-1,5 cm medzera a vyplniť tzv pur penou. najmň z toho posledného obrázku nemám dobrý pocit.Je dosť nekvalitný ale sa mi zdá ako by tam tie tehly boli len tak nacapkané.Možno je to len zdanie.
lapejko
16.12.09,20:07
To čierne na doskách nie je pleseň ale drevokazná huba, ktorá tam bola už pri zabudovaní. Teoreticky je takéto drevo nevhodné na nosné stavby. Povrchová pleseň ktorá vznikla kvôli momentálnej zvýšenej vlhkosti drevu neublíži ak to necháte odvetrať a neuzavriete to minimálne do jari.
lapejko
16.12.09,20:14
Uloženie mokrých trámov na Ytong.Navyše to nieje podložené ,,ter papierom".Medzi drevom a Ytongom sa musí vynechať min 0,5-1,5 cm medzera a vyplniť tzv pur penou. najmň z toho posledného obrázku nemám dobrý pocit.Je dosť nekvalitný ale sa mi zdá ako by tam tie tehly boli len tak nacapkané.Možno je to len zdanie.
Takýmto spôsobom máme v pár stavbách urobenú zníženú povalu v garáži a na trámoch je ukotvená segmentová brána. Trámy v porotherme alebo ytongu máme podmurované kusom betónového obrubníka a vrch a boky osadeného trámu sú oddilatované kartónom alebo sadrokartonárskou čiernou penovou páskou, potom pretmelené akrylom a drží to pekne roky bez prasklín muriva alebo dreva.
qwertin
16.12.09,20:16
Uloženie mokrých trámov na Ytong.Navyše to nieje podložené ,,ter papierom".Medzi drevom a Ytongom sa musí vynechať min 0,5-1,5 cm medzera a vyplniť tzv pur penou. najmň z toho posledného obrázku nemám dobrý pocit.Je dosť nekvalitný ale sa mi zdá ako by tam tie tehly boli len tak nacapkané.Možno je to len zdanie.

Je to našťastie o.k., trámy sú normálne na pomúrnici, pod pomúrnicou izolácia, myslím, že to je ako má byť, teda podľa projektu,
len na tom obrázku to tak vyzerá, lebo oni potom na okraj ytongov pred pomúrnicu prilepili 5 cm ytong, aby to zakryli, neviem prečo, teraz to zrezávame po trámy, aby sa tam dala dať vata.
qwertin
16.12.09,20:21
Takýmto spôsobom máme v pár stavbách urobenú zníženú povalu v garáži a na trámoch je ukotvená segmentová brána. Trámy v porotherme alebo ytongu máme podmurované kusom betónového obrubníka a vrch a boky osadeného trámu sú oddilatované kartónom alebo sadrokartonárskou čiernou penovou páskou, potom pretmelené akrylom a drží to pekne roky bez prasklín muriva alebo dreva.

Vlastne si spomínam, že my sme tak tiež mali urobenú pivnicu na chate, 40 rokov, trámy na plynosilikáte a položené kusom betónu a nebol s tým problém, drevo bolo zdravé. na trámoch bola chata z drevených panelov.