Tinaho
16.12.09,10:16
Dobrý deň,

prosím Vas mohol by mi niekto poradiť s vyplnením tlačiva "Oznámenie platiteľa dane o odvedení dane vyberanej zrážkou". Faktúra nam prisla z ČR, takže položky na FA sú účtované v CZK. Na uvedené tlačivo treba uvádzať sumy v EUR, akým kurzom mám prepočítať základ dane (kurzom, akým som platila FA dodávateľovi?). Z takto prepočítanej sumy mám vyrátať 10% zrážkovej dane?
A ešte ma zaujíma kolónka "Daňovník" - neviem koho tam uviesť.

Ako tak píšem túto otázku, tak by ma veľmi potešilo, keby sa niekto vyjadril aj k tomu ako zaúčtovať túto transakciu v jednoduchom účtovníctve.

Vopred ďakujem za vyjadrenie.
IvoM
16.12.09,12:47
§ 31 Prepočítací kurz

(3) Pri prepočte dane z úrokov na účtoch v cudzej mene a vkladových listoch znejúcich na cudziu menu, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43,použije sa kurz v deň pripísania úrokov daňovníkovi. Rovnaký postup sa použije aj pri ďalších príjmoch podľa § 16, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 alebo z ktorých sa vykonáva zabezpečenie dane podľa § 44, pričom na prepočet zrazenej dane alebo sumy zrazenej na zabezpečenie dane sa použije kurz platný v deň, v ktorom sa vykonala zrážka.

Daňovníkom je ten kto má daňovú povinnosť, teda ten kto je povinný túto daň zaplatiť.

JÚ síce nerobím, ale mala by to byť úhrada faktúry, lebo o tú daň menej zaplatíte odberateľovi.
Tinaho
17.12.09,11:01
Ďakujem za odpoveď. Ale nie som si istá, či som dobre pochopila citáciu zo zákona. Tak sa ešte opýtam: Zaplatila som FA vo výške 120000 CZK pri kurze 25,697. Týmto kruzom mám prerátať základ zrážkovej dane a z takto prepočítaného základu v EUR vypočítať 10 %?, t.j. 120000 CZK = 4669,81 € z toho 10% = 466,98 (zaokrúhlenie pri obidvoch sumách matematicky).

Prosím o odsúhlasenie výpočtu. Ďakujem za pomoc.
IvoM
17.12.09,14:23
Konečná daň /10% z 4669,81/ sa zaokrúhluje na eurocenty nadol §47.1, nie matematicky, ale v Tvojm prípade vyjde rovnaký vysledok. Takže daň máš OK, dúfam ale že ste zaplatili odberateľovi o zrazenú daň menej.:)
Tinaho
22.12.09,09:49
Dobrý deň,

ešte mám jednu otázku k zrážkovej dani - dostali sme FA, kde nám vyfakturovali licenciu na jadro výrobnéh programu. Na túto položku som uplatnila zrážkovú daň. Teraz nám fakturujú úpravy a administraciu tohto výborného programu. Mám aj na takéto položky uplatniť zrážkovú daň?

Ďakujem
lenka.ba
22.12.09,11:55
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, v priebehu roka sme mali X úhrad, ktoré boli znížené o zrážkovú daň, tú sme uhradili daňovému úradu. Teraz, na konci roka treba vystaviť nejaké potvrdenie druhej strane, dodávateľovi? Alebo on požiada náš DU o vrátenie dane? Ako to vlastne je?
Tweety
22.12.09,11:57
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, v priebehu roka sme mali X úhrad, ktoré boli znížené o zrážkovú daň, tú sme uhradili daňovému úradu. Teraz, na konci roka treba vystaviť nejaké potvrdenie druhej strane, dodávateľovi? Alebo on požiada náš DU o vrátenie dane? Ako to vlastne je?
O potvrdenie o zaplatení ZD ste mali žiadať DÚ ihneď po jej zaplatení, a toto potvrdenie poslať druhej strane. Ak ste tak doteraz neurobili, urýchlene o potvrdenia požiadajte.
lenka.ba
22.12.09,12:03
kde v zákone to nájdem? môžem tak spraviť za celý rok 2009?
Tweety
22.12.09,12:06
kde v zákone to nájdem? môžem tak spraviť za celý rok 2009?
§ 43 Zákona o dani z príjmov
lenka.ba
22.12.09,12:09
neviem nájsť to, že ja mám žiadať o potvrdenie...
Tweety
22.12.09,12:11
neviem nájsť to, že ja mám žiadať o potvrdenie...
A čo odst. 11?

11) Platiteľ dane122) je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac. Túto skutočnosť je platiteľ dane122) súčasne povinný oznámiť správcovi dane, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane neurčí inak. Platiteľ dane, 122) ktorý vykonal zrážku z príjmov zo závislej činnosti podľa odseku 3 písm. j), je povinný hlásenie o vykonaní zrážky a odvedení zrazenej dane oznámiť správcovi dane na tlačive podľa § 39 ods. 9 písm. a), v lehote podľa § 49 ods. 2. Zrážka dane sa vykonáva zo sumy úhrady alebo pripísania dlžnej sumy v prospech daňovníka. Za úhradu sa považuje aj nepeňažné plnenie.
lenka.ba
22.12.09,12:15
Oznámenie som vždy do 15. nasledujúceho mesiaca zasielala a tiež som tu zražkovu daň uhradzala. Ale dodávateľovi som tým pádom uhradila o 10% (ČR) menej. Ale ten dodávateľ by mal asi náš DU požiadať o tu daň. Alebo pletiem veci? prosím, opravte ma
Tweety
22.12.09,12:17
Oznámenie som vždy do 15. nasledujúceho mesiaca zasielala a tiež som tu zražkovu daň uhradzala. Ale dodávateľovi som tým pádom uhradila o 10% (ČR) menej. Ale ten dodávateľ by mal asi náš DU požiadať o tu daň. Alebo pletiem veci? prosím, opravte ma
Potvrdenie o zaplatení ZD od DÚ, ktoré Ti zašlú, alebo už zaslali na základe tvojho oznámenia, dodáv. zašleš ( ešte oň nežiadal?) a on si to uplatní vo svojom DP.
lenka.ba
22.12.09,12:18
Dodávateľovi zašlem oznámenie, ktoré som zasielala na DU? Ešte o nič nežiadal. Možno žiadal priamo DU, ale to ja netuším.
jajko50
22.12.09,12:37
Dodávateľovi zašleš POTVRDENIE O ZAPLATENÍ DANE Z PRIJMU, ktoré vystaví DU na základe tvojej žiadosti. Ja posielam naraz dodávateľovy z ČR za celý rok t.z. 12 ks. potvrdení. Fa. od dodav. sú mesačné, takže aj žiadosti a potvrdenia mesačné, a v tom mesiaci kedy bolo zaplatené zdaniteľné plnenie - . je dobré zaplati fa v ten istý deň ako zrážkovú daň - kôli kurzu
CZK - EURO.
lenka.ba
22.12.09,12:41
Takže mám počkať ešte do 15.1.2010, požiadať DU o potvrdenie, zaslať ho dodávateľovi do ČR? Faktúry mám vystavované v EUR, takže rozdiely z kurzov sa ma netýkajú :)
GABAZ
22.12.09,12:47
Dodávateľovi zašlem oznámenie, ktoré som zasielala na DU? Ešte o nič nežiadal. Možno žiadal priamo DU, ale to ja netuším.

Daňový úrad o vystavenie potvrdenia treba požiadať. Dá sa to aj hromadne. Mne jeden dodávateľ každý mesiac fakturuje za licenciu hodnotu 10,33 EUR - z čoho odvádzam ZD 1,03 EUR. Daň mesačne uhrádzam a oznamujem na DÚ. Keďže ide o také smiešne sumy s pracovníčkou DÚ sme sa dohodli, že potvrdenie mi vystaví za všetky platby za rok. Práve dnes som hovorila s obchodným partnerom - potvrdenie o zaplatení dane im stačí zaslať do marca, aby ho stihli zahrnúť vo svojom daňovom priznaní ako zaplatenú daň.
lenka.ba
13.01.10,12:08
Idem žiadať o to potvrdenie. Mám sa odvolať na §43 ods.11?
ela.tax
13.01.10,14:17
ja sa spytam trochu pomimo. ak ma na fakture sumu, za upgrade a zaroven mi faktruju aj ine polozky zrazim zrazkovu dan len z hodnoty za upragade systemu, nie z celkovej fakturovanej ciastky. dobre uvazujem?
lenka.ba
14.01.10,05:43
ja si myslim,že áno.ja tiež rozlišujem položky nájom hnuteľného majetku a nákup spotrebného materiálu.
lenka.ba
15.01.10,06:59
Idem žiadať o to potvrdenie. Mám sa odvolať na §43 ods.11?
lenka.ba
15.01.10,07:12
prosím Vás, poraďte mi ...
Tweety
15.01.10,07:20
Idem žiadať o to potvrdenie. Mám sa odvolať na §43 ods.11?
Áno.
lenka.ba
15.01.10,07:22
Čiže môžem napísať, že v zmysle §43 ods 11 , na základe ktorého som mala povinnosť oznamovať a odvádzať zrážkovú daň podľa §16.. žiadam o Potvrdenie o odvedení zrážkovej dane? A ked tam mám viac dodávateľov, to napíšu zvlášť?
Tweety
15.01.10,07:28
Čiže môžem napísať, že v zmysle §43 ods 11 , na základe ktorého som mala povinnosť oznamovať a odvádzať zrážkovú daň podľa §16.. žiadam o Potvrdenie o odvedení zrážkovej dane? A ked tam mám viac dodávateľov, to napíšu zvlášť?
No samozrejme, že napíšu zvlášť.
lenka.ba
15.01.10,07:35
ďakujem veľmi pekne
lenka.ba
15.01.10,08:36
treba priložiť aj nejaké prílohy? Bankové výpisy?
Tweety
15.01.10,08:42
treba priložiť aj nejaké prílohy? Bankové výpisy?
Nie, nie je to potrebné, v tom liste o žiadosť potvrdenia všetko musíš uviesť.
Leila
25.01.10,09:10
A ked firma zrazkovu dan z takejto faktury (CR) za licenciu na software vobec nezrazila a neodviedla a dodavatelovi uhradila plnu sumu??? Co v takom pripade? Je zato sankcia?
lenka.ba
10.02.10,07:20
Prosím Vás, chcem si len utvrdiť, že sa nezmenili podmienky podávania Oznámenia platiteľa dane o odvedení dane vyberanej zrážkou a následne aj jej úhrady oproti roku 2009...!? Ďakujem
emily 2
10.01.11,16:20
Dobry den ,

vypisujem oznamenie platitela o odvedeni dane - za licenciu na software
Sumu 95 % sme "uhradili" zapoctom s danovnikom( s inymi fa)
dan 5% sme odviedli 5.1.2011
- v r. 07 datum uhrady zdan.prijmu v prospech danovnika
mame dat 31.12.2010 ?
- v r. 08 datum odvedenia zrazenej dane -05.01.
Potvrdenie o zaplateni dane bude za mesiac december alebo januar ?
V tejto zrazkovej dani sa moc nevyznam a teraz nestiham si to nastudovat. Poprosim niekoho kto ma prehlad .

dakujem
Tweety
10.01.11,16:29
Dobry den ,

vypisujem oznamenie platitela o odvedeni dane - za licenciu na software
Sumu 95 % sme "uhradili" zapoctom s danovnikom( s inymi fa)
dan 5% sme odviedli 5.1.2011
- v r. 07 datum uhrady zdan.prijmu v prospech danovnika
mame dat 31.12.2010 ? Dáš dátum, kedy ste faktúru uhradili zápočtom
- v r. 08 datum odvedenia zrazenej dane -05.01.
Potvrdenie o zaplateni dane bude za mesiac december alebo januar ? Január V tejto zrazkovej dani sa moc nevyznam a teraz nestiham si to nastudovat. Poprosim niekoho kto ma prehlad .

dakujem
Odpovede v texte.
Tweety
10.01.11,16:32
Odpovede v texte.
Doplním sa, o to potvrdenie musíš požiadať listom DÚ.
emily 2
10.01.11,16:42
My ked sme doniesli oznamenie, hned som tam nechala aj vypisane potvrdenie a o cca tyzden isiel konatel po potvrdene potvrdenie... asi kazdy DU ma iny zvyk
lenka.ba
14.02.11,07:15
Dobrý deň,
prosím Vás, firma si prenajíma z ČR hnuteľný majetok, minulý rok sme robili Oznámenie platiteľa o odvedení dane vyberanej zrážkou a zrážkovú daň zaplatili, platí to isté aj v roku 2011? Mám na mysli §16 ods 1 písm. e) zákona o dani z príjmov? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Pekný deň
Iva1
18.07.11,16:42
Dobrý večer,
máme autorskú zmluvu na vytvorenie kresby s autorom z ČR. Chcem sa spýtať: podlieha tento príjem pod zrážkovú daň. Myslím si, že áno a pôjde o tzv. kultúrny licenčný poplatok (časť odmeny za autorské práva). Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia však túto daň znížila na 0%. Z toho vyplýva, že autorovi môžeme vyplatiť do Čiech odmenu v plnej výške? Ako postupovať s 2% do Fondu výtvarného umenia. Strhneme ho aj tomuto umelcovi z ČR?
Ďakujem.
Marie00
05.10.11,06:57
Chcem sa spýtať, nakoľko so zrážkovou daňou sa stretávam prvý krát, obdržala som včera faktúru na technickú pomoc, z kt. sa odvádza zrážková daň.
Oznámenie mám na daň. úrad zaslať do 15.11.2011? Tých 15 dní sa ráta od obdržania takej faktúry?:confused:
Tweety
05.10.11,06:58
Chcem sa spýtať, nakoľko so zrážkovou daňou sa stretávam prvý krát, obdržala som včera faktúru na technickú pomoc, z kt. sa odvádza zrážková daň.
Oznámenie mám na daň. úrad zaslať do 15.11.2011? Tých 15 dní sa ráta od obdržania takej faktúry?:confused:
Nie, od zaplatenia faktúry.
Marie00
05.10.11,07:30
ďakujem
jeso
26.10.11,19:45
chcem poprosiť o pomoc
- obdržali sme fa za lecenciu na antivirus z CZ , fakturu som samozdanila / ale to sa týka DPH /, musím z uvedeného príjmu stiahnuť zrážkovú daň ?
- druhá fa sa týka prenájmu lešenia od CZ firmy, ktorá okrem prenájmu zabezpečuje aj renovácie potrubí na území SR / CZ firma sa v SR zaregistrovala za platiteľa DPH , čiže fa bola vystavená s tuzemskou DPH /

dakujem ...
Tweety
26.10.11,19:50
chcem poprosiť o pomoc
- obdržali sme fa za lecenciu na antivirus z CZ , fakturu som samozdanila / ale to sa týka DPH /, musím z uvedeného príjmu stiahnuť zrážkovú daň ? Áno.
- druhá fa sa týka prenájmu lešenia od CZ firmy, ktorá okrem prenájmu zabezpečuje aj renovácie potrubí na území SR / CZ firma sa v SR zaregistrovala za platiteľa DPH , čiže fa bola vystavená s tuzemskou DPH /
Áno.

dakujem ...
V texte.
HankaH
03.11.11,08:34
Ahojte,
máme z Nemecka prenajatý vysokozdvižný vozík. Z mesačných faktúr zrážam 5% zrážkovú daň a potvrdenie o zaplatení posielam dodavateľovi. Ten sa však bráni, že mu beriem jeho "peniaze" neprávom. Chce odo mňa dôvod, prečo mu tých 5% zrážame. Poraďte mi prosím, na aký právny predpis sa mám odvolať, alebo ako argumentovať, aby bol spokojný? Ďakujem.
Tweety
03.11.11,08:39
Ahojte,
máme z Nemecka prenajatý vysokozdvižný vozík. Z mesačných faktúr zrážam 5% zrážkovú daň a potvrdenie o zaplatení posielam dodavateľovi. Ten sa však bráni, že mu beriem jeho "peniaze" neprávom. Chce odo mňa dôvod, prečo mu tých 5% zrážame. Poraďte mi prosím, na aký právny predpis sa mám odvolať, alebo ako argumentovať, aby bol spokojný? Ďakujem. Zrážku mu robíš neprávom. Na prenájom neuplatňuješ ZD.
HankaH
03.11.11,08:42
To je novinka od 1.1.2011? Nepostrehla som zmenu, môžete ma prosím nasmerovať na konkrétny § ?
HankaH
03.11.11,09:42
To je novinka od 1.1.2011? Nepostrehla som zmenu, môžete ma prosím nasmerovať na konkrétny § ?

Prosím, poraďte mi. Čítam § 16 aj § 43 a stále neviem nájsť zmenu pri prenájme hnuteľných vecí.
HankaH
04.11.11,08:27
Toto mi odpovedali na moju vyššieuvedenú otázku z DRSR. Možno to ešte niekomu pomôže :

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Vo všeobecnosti sú príjmy plynúce rezidentovi Nemecka za operatívny prenájom hnuteľnej veci umiestnenej na území SR od platiteľa príjmu, ktorý je rezidentom SR, zdaniteľné podľa § 16 ods. 1 písm. e) bod 4 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov a článku 12 ods. 2 zmluvy s Nemeckom o zamedzení dvojitého zdanenia uverejnenou v Zbierke zákonov pod č. 18/1984 na území SR (štát zdroja príjmov), pričom maximálna suma dane podľa článku 12 ods. 2 zmluvy nesmie presiahnuť 5 % hrubej sumy licenčných poplatkov.
V súlade s § 13 ods. 2 písm. h) zákona o dani z príjmov je možné náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia oslobodiť od dane.
Ak nebudú splnené podmienky pre oslobodenie predmetného príjmu od dane, predmetné príjmy plynúce rezidentovi Nemecka sú vo všeobecnosti podľa zákona o dani z príjmov a článku 12 zmluvy zdaniteľné na území SR (§ 2 písm. h) zákona o dani z príjmov), pričom daň uložená v súlade s článkom 12 ods. 2 zmluvy neprekročí 5 % hrubej sumy licenčných poplatkov.
Daň z predmetných príjmov sa vyberá zrážkou podľa § 43 ods. 2 zákona o dani z príjmov prostredníctvom platiteľa dane. Zrážku dane je povinný vykonať platiteľ dane pri výplate, poukázaní alebo pri pripísaní úhrady v prospech daňovníka v súlade s ustanovením § 43 ods. 10 zákona o dani z príjmov. Podľa § 43 ods. 11 zákona o dani z príjmov je platiteľ dane povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac. Súčasne je platiteľ dane povinný predložiť správcovi dane oznámenie o zrazení a odvedení dane.
Odporúčaný vzor oznámenia je uverejnený na stránke www.drsr.sk (http://www.porada.sk/redir.aspx?C=dbf008272c484f70a2fdefae73582717&URL=http%3a%2f%2fwww.drsr.sk) v časti Daňové tlačivá; Daňové priznania, hlásenia a ostatné tlačivá; oznámenie - daň vyberaná zrážkou. Informácie o účtoch štátnych príjmov sú uvedené na stránke www.drsr.sk (http://www.porada.sk/redir.aspx?C=dbf008272c484f70a2fdefae73582717&URL=http%3a%2f%2fwww.drsr.sk) v časti Rýchle voľby; Účty štátnych príjmov.
Podľa § 43 ods. 6 zákona o dani z príjmov sa nerezident môže rozhodnúť, či bude považovať svoju daňovú povinnosť za splnenú vybraním dane zrážkou, alebo sa rozhodne daň vybranú zrážkou odpočítať od dane ako preddavok v podanom daňovom priznaní. Potvrdenie o zaplatení dane vydáva miestne príslušný správca dane na základe žiadosti.
Daňové orgány poskytujú daňovým subjektom odborné informácie všeobecného charakteru s odkazom na príslušné ustanovenia daňových zákonov a medzinárodných zmlúv.
Ing. Lucia Dropčová, Odbor poskytovania služieb, Daňové riaditeľstvo SR

Váš dopyt:

Dobrý deň,
spoločnosť má prenajatý vysokozdvižný vozík z Nemecka. Jedná sa o opreratívny prenájom. Zdaňuje sa príjem z nájomného hnuteľných vecí umiestnených v SR zrážovu daňou?
Marie00
08.11.12,18:31
Neviem či sa niekto stretol s takou vecou, že faktúra za technickú pomoc sa vyplatila na dva krát, zrážkovú daň odvediem pri každej úhrade, alebo až vtedy, keď sa uhradí posledná fakturovaná čiastka.
Tweety
08.11.12,18:58
Neviem či sa niekto stretol s takou vecou, že faktúra za technickú pomoc sa vyplatila na dva krát, zrážkovú daň odvediem pri každej úhrade, alebo až vtedy, keď sa uhradí posledná fakturovaná čiastka.
§43 Zákon o DzP

(11) Platiteľ dane122) je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane122) neurčí inak. Súčasne je platiteľ dane122) povinný predložiť správcovi dane oznámenie o zrazení a odvedení dane. Zrážka dane sa vykoná zo sumy úhrady alebo pripísania dlžnej sumy v prospech daňovníka. Za úhradu sa považuje aj nepeňažné plnenie.

Takže fakt záleží na dátume úhrad. Ak to stíhaš do 15 dní od úhrad, tak stačí jeden odvod na DÚ.
Marie00
08.11.12,19:08
Práveže časť úhrady bude teraz a druhá časť až koncom decembra. Vtedy pri každej úhrade? Ďakujem
Tweety
08.11.12,19:09
Práveže časť úhrady bude teraz a druhá časť až koncom decembra. Vtedy pri každej úhrade? Ďakujem
Potom musíte posielať na dvakrát.
Marie00
12.11.12,15:29
Ďakujem za pomoc.