ronak
16.12.09,09:40
Nikdy som si nemyslel že sa ma to dotkne ale idem na Urad práce. Manželka má malú prevádzku na výrobu klúčov, pokial budem na UP môžem u manželky legálne vypomáhať. Dakujem za odpoved
Xanti
16.12.09,08:46
Nikdy som si nemyslel že sa ma to dotkne ale idem na Urad práce. Manželka má malú prevádzku na výrobu klúčov, pokial budem na UP môžem u manželky legálne vypomáhať. Dakujem za odpovedJedine ak ti dá dohodu o vykonaní práce. Lebo ak by si vypomáhal takto ako nezamestnaný, tak by šlo o nelegálnu prácu.
Zoltán Kovács
16.12.09,08:58
Jedine ak ti dá dohodu o vykonaní práce. Lebo ak by si vypomáhal takto ako nezamestnaný, tak by šlo o nelegálnu prácu.

Aj v prípade rodinného príslušníka?
Xanti
16.12.09,08:59
Aj v prípade rodinného príslušníka?
Určite áno , lebo bude nezamestnaný a nemá dôchodkové poistenie.

Ak by bol poberateľom ID, tak kludne môže byť nezamestnaný a pomáhať. Ale len ako nezamestnaný nesmie.
katka50
16.12.09,09:08
Jedine ak ti dá dohodu o vykonaní práce. Lebo ak by si vypomáhal takto ako nezamestnaný, tak by šlo o nelegálnu prácu.
Ja len doplním, že ročne na dohodu o vyk. práce môže odpracovať max. 350 hodín a mesačná odmena môže byť v hrubom max. 136,38 EUR.
Zoltán Kovács
16.12.09,09:09
Určite áno , lebo bude nezamestnaný a nemá dôchodkové poistenie.

Ak by bol poberateľom ID, tak kludne môže byť nezamestnaný a pomáhať. Ale len ako nezamestnaný nesmie.

Ďakujem za vysvetlenie.
veronikasad
16.12.09,09:19
Nikdy som si nemyslel že sa ma to dotkne ale idem na Urad práce. Manželka má malú prevádzku na výrobu klúčov, pokial budem na UP môžem u manželky legálne vypomáhať. Dakujem za odpoved
Aj keď si rodinný príslušník, počas evidencie na úrade práce nie si dôchodkovo poistený, preto bez zmluvy alebo dohody nemôžeš vypomáhať u manželky.

Nech ťa prihlási v SP na reg.liste FO ako dohodára. Ak nemá iných zamestnancov, pozor na splnenie oznamovacích povinností aj voči DU a SP (doplnenie registrácie dane zo záv.čin., štvrťročný prehľad a ročné hlásenie na DU, registrácia zamestnávatela, registrácia dohodára + mesačné výkazy do SP)
kovex
16.12.09,09:26
Jedine ak ti dá dohodu o vykonaní práce. Lebo ak by si vypomáhal takto ako nezamestnaný, tak by šlo o nelegálnu prácu.


a nebolo by lepšie dohodu o pracovnej činnosti? keďže predpokladám, že tie kľúče bude vyrábať priebežne ..... :)
Xanti
16.12.09,09:36
a nebolo by lepšie dohodu o pracovnej činnosti? keďže predpokladám, že tie kľúče bude vyrábať priebežne ..... :)Pre mňa za mňa , mojím cielom bolo povedať, že musí mať zmluvu aby táto pomoc nebola považovaná za nelegálnu prácu. Akú formu už bude mať zmluva je vecou dohody. :D:D:D
ronak
20.12.09,04:28
Dakujem Vám všetkým že ste sa mi venovali.