tinafa
16.12.09,10:46
Dobry den,
rada by som Vas poziadala o radu - s manzelom sme pred rokom (november 2008) kupili stavebny pozemok do BSM a teraz by sme ho chceli predat bratovi. Je nutne odviest dan? Ak ano, je to 19% z predajnej ceny?
vopred dakujem!
Zoltán Kovács
16.12.09,09:55
Dobry den,
rada by som Vas poziadala o radu - s manzelom sme pred rokom (november 2008) kupili stavebny pozemok do BSM a teraz by sme ho chceli predat bratovi. Je nutne odviest dan? Ak ano, je to 19% z predajnej ceny?
vopred dakujem!

Áno je nutné. Nesplňate podmienku oslobodenia ( 5 rokov vlastníctva). Daň sa platí z rozdielu kúpnej a predajne ceny 19%.
Marína
16.12.09,10:01
Dobry den,
rada by som Vas poziadala o radu - s manzelom sme pred rokom (november 2008) kupili stavebny pozemok do BSM a teraz by sme ho chceli predat bratovi. Je nutne odviest dan? Ak ano, je to 19% z predajnej ceny?
vopred dakujem!
Vo vašom prípade nie je príjem podľa ZDP § 8 ods.1 písm. b) oslobodený od dane z príjmu(§ 9 ods.1 písm. b), je nutné ho priznať a 19% daň odviesť. K príslušnému príjmu z predaja si uplatníte ako výdavok kúpnu cenu. Ak je kúpna cena vyššia ako predajná, v DP sa výdavky uvádzajú max. do výšky predajnej ceny.
tinafa
16.12.09,13:15
velmi pekne vam obom dakujem!
ten rozdiel kupnej a predajnej ceny chapem spravne ak, povedzme, ja som pozemok kupila za 33333 EUR a predam ho za 3 EUR, dan sa odvadza z 3 EUR? vopred dakujem!
ivka70
16.12.09,13:27
velmi pekne vam obom dakujem!
ten rozdiel kupnej a predajnej ceny chapem spravne ak, povedzme, ja som pozemok kupila za 33333 EUR a predam ho za 3 EUR, dan sa odvadza z 3 EUR? vopred dakujem!

Nie, v takomto pripade by si dan nemala platit, lebo rozdiel medzi predajnou a kupnou cenou je -33330 EUR.

Ale ak kupis za 10 000 EUR a predas za 15 000 EUR, tak z 5000 EUR platis dan 19%.

Ale ja v tom prvom pripade musi podat danove priznanie, aj ked dan nepatis.
tinafa
16.12.09,13:38
Aha, super, dakujem! Takze ak by som to predala co i len za 1 EUR menej, ako som to kupila, tak dan neplatim, ale danove priznanie podat musim.
A k danovemu priznaniu by som teda pripojila moju kupnu zmluvu a kupnu zmluvu, ktoru teraz uzatvorim?
Ak to mame v BSM, tak staci, ked to buduci rok poda iba jeden z nas v danovom?
Marína
16.12.09,13:39
Opačný prípad, ako uvádza Ivka,
nákup = 30.000 €
predaj = 20.000 €
V DP sa uvedie
P = 20.000 €
V = 20.000 €(max. do výšky nákupnej ceny)
základ dane = 0
daň = 0
Daň v DP sa však nemusí = 0, nepredpokladám, že sú to jediné príjmy za zdaňovacie obdobie, týkajú sa len § 8 ZDP.
Daňové priznananie si povinná podať, pretože nespĺňaš podmienku oslobodenia od dane podľa § 9 ods.1 písm b)
Ohľadom BSM čítaj tu http://www.porada.sk/t61454-bvm-a-dan-z-prijmov.html a klikaj aj na priložené linky.
tinafa
16.12.09,13:57
dakujem vsetkym!
podstatne je, ze podat priznanie musim, ale dan platit nemusim, ak je predajna cena nizsia ako kupna.
Johanka
16.12.09,14:45
Aha, super, dakujem! Takze ak by som to predala co i len za 1 EUR menej, ako som to kupila, tak dan neplatim, ale danove priznanie podat musim.
A k danovemu priznaniu by som teda pripojila moju kupnu zmluvu a kupnu zmluvu, ktoru teraz uzatvorim?
Ak to mame v BSM, tak staci, ked to buduci rok poda iba jeden z nas v danovom?
K DP neprikladáš žiadne zmluvy.
Dovolím si pripomenúť oznamovacie povinnosti pre daň z nehnuteľnosti ;).
tinafa
17.12.09,08:22
dakujem Johanka, toto mi je jasne. :)
tinafa
04.01.10,10:09
Dobry den, este par otazok:
1. podpisy na kupno-predajnej zmluve musia byt overene vsetky, alebo stacia len podpisy predavajucich?
2. staci, ak navrh na vklad do katastra poda jeden zo zucastnenych stran - napr. jeden z kupujucich?
3. co sa este priklada k navrhu na vklad okrem 2 originalov zmluv a kolkov?
vopred dakujem!
Marína
04.01.10,12:31
Dobry den, este par otazok:
1. podpisy na kupno-predajnej zmluve musia byt overene vsetky, alebo stacia len podpisy predavajucich?
2. staci, ak navrh na vklad do katastra poda jeden zo zucastnenych stran - napr. jeden z kupujucich?
3. co sa este priklada k navrhu na vklad okrem 2 originalov zmluv a kolkov?
vopred dakujem!
1. Stačí overiť podpisy predávajúcich
2. Stači, ak návrh na vklad podá jeden z kupujúcich, závisí však, ako je to uvedené v kúpnej zmluve
3. K návrhu sa priloží taký počet zmlúv, koľko je zúčastnených strán + 2x pre kataster nehnuteľností, t. z. napr. ak predávajúci dvaja, kupujúci jeden, počet zmlúv s overeným podpisom predávajúcich v počte 5.

Toto všetko sa tu už preberalo mnohokrát, ak by si bola hľadala, určite by si bola našla, okrem iných, aj v tejto téme http://www.porada.sk/t105537-postupuje-kataster-spravne.html
omar55
09.11.11,07:49
dobrý den chcem sa spytat ako sa vypocítava dan v pripade ak je kupna cena v inej mene a v inom casovom období trebars v KSC a predavam za eur...vopred dakujem.
Mila123
09.11.11,07:56
dobrý den chcem sa spytat ako sa vypocítava dan v pripade ak je kupna cena v inej mene a v inom casovom období trebars v KSC a predavam za eur...vopred dakujem.
môj názor....
mena KCS bola 1:1 s SK
a 30,126 Sk je jedno € ....