Zuzannaa
16.12.09,15:51
Ahojte poradaci,

kto mi viete poradit, prosim poradte :o) !
mam jednu PO, ktora je stvrtrocnym platitelom DPH. presiahla vsak uz obrat nad 331 939,19 eura, co je hranica pre mesacneho platitela. v zakone sa vsak pise o obrate za kalendarny rok... chapem to spravne, ze ak tento obrat presiahla PO napr. v septembri.. tak mesacnym platcom sa stane az od januara?
bv_alexandra
16.12.09,14:55
áno presne tak ak obrat presiahla v r. 2009 tak sa stáva mesačným platcom od januáru 2010:)
Zuzannaa
16.12.09,21:35
vdaka za odpoved...normalne mi padol kamen zo srdca :o)
Marta3
24.03.10,10:29
Posím Vás o radu
Q platca DPH v určitom roku dosiahol obrat nad 10tis. sk, stal sa mesačným platcom DPH / nikde to nemusel oznamovať/, za rok 2009 dosiahol obrat pod túto hranicu - bolo potrebné oznámiť DÚ že sa stáva Q platcom? Za január 2010 nepodal DP k DPH s vedomím, že sa stáva Q.platcom a teraz ho k tomu vyzval DÚ.
Keď som tam zavolala, tak mi povedali, že oni nemajú povinnosť zisťovať obraty daňovníkov a že o zmeu mal požiadať písomne.
Prosím o Vaše vyjadrrenia,
Teraz idem rýchlo spracovať DPH za 02 a za 01/2010-asi s penále /2tis.SK/, - termín na 01 je do 15 dní, inak penále 10tis. SK /Takto mi povedali na DÚ, nehovorili v Eur/
azla
24.03.10,11:20
Posím Vás o radu
Q platca DPH v určitom roku dosiahol obrat nad 10tis. sk, stal sa mesačným platcom DPH / nikde to nemusel oznamovať/, za rok 2009 dosiahol obrat pod túto hranicu - bolo potrebné oznámiť DÚ že sa stáva Q platcom? Za január 2010 nepodal DP k DPH s vedomím, že sa stáva Q.platcom a teraz ho k tomu vyzval DÚ.
Keď som tam zavolala, tak mi povedali, že oni nemajú povinnosť zisťovať obraty daňovníkov a že o zmeu mal požiadať písomne. :confused:
Prosím o Vaše vyjadrrenia,
Teraz idem rýchlo spracovať DPH za 02 a za 01/2010-asi s penále /2tis.SK/, - termín na 01 je do 15 dní, inak penále 10tis. SK /Takto mi povedali na DÚ, nehovorili v Eur/

Štvrťročným platiteľom si zo zákona podľa §77, odst.2

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

Nič si neporušila, žiadna penále, žiadna pokuta.
Prikladám Ti link, kde sa rozoberala daná problematika.

http://www.porada.sk/144034-post37.html
Marta3
24.03.10,11:47
Azla, ďakujem pekne za odpoveď, ja som sa im to snažila tiež povedať, ale pracovníčka DÚ nemala čas, vraj teraz preberajú DP
a v "úvodzovkách" som pochopila, že vlastne otravujem. To rozhodnutie prišlo v pondelok a na DÚ sa mi podarilo dovolať až v stredu /dnes/.
A ešte sa opýtam, mám vlastne podávať DP za 01 na základe ich výzvy a potom aj za 02/10-do zajtra, alebo to nechať takto a oznámiť im že daňovník sa stal Q platcom?
Žabinka
24.03.10,12:14
Napíš oznámenie, pre istotu zdôvodni, DP podaj až za 1Q.
azla
24.03.10,14:19
Napíš odpoveď na výzvu, že na základe dosiahnutého obratu za r. 2009 Vašim zdaňovacím obdobím podľa § 77, odst. 2 v r. 2010 bude kalendárny štvrťrok.
A DP podávaš až za 1. Q. 2010. :)
Marta3
24.03.10,15:00
Ešte raz Vám ďakujem za odpovede, idem poslať odpoveď na výzvu a uvidím, čo sa stane.
Marta3
02.06.10,11:57
Dobrý deň, dlhšie so tu nebola, ale chcem sa s Vami podeliť o skúsenosti s DÚ pri riešení problému z otázky č. 4 -
Oznámila som DÚ, že na základe dosiahnutého obratu za r. 09 sa daňnovník stáva Q platcom a nemal povinnosť podať DP k DPH za 01/10 ale až za 1.Q/10. Zaslali Rozhodnutie o uložení pokuty vo výške 331,93 EUR za nepodanie DP k DPH za 01/10 v lehote stanovenej správcom dane a súčasne prišla výzva na podanie DP k DPH za o2/10 - to už bol dátum na podanie DP za 1. Q - vtedy som podala DP za 01,02,03/10 a súčasne za 1.Q/10 - to som im písomne zdôvodnila, prečo takéto DP k DPH - lebo neviem kde vlastne daňovník patrí, zároveň odvolanie na pokutu s tým, nech mi oznámia do akého zdaň.obdobia daňovník patrí, či podľa zákona, alebo rozhodnutia správcu dane. Následne prišla pokuta vo výške 34 EUR za oneskorené podanie DP za 02/10 a Výzva na doplnenie predošlého odvolania/za nepodanie DP za 01/10/ - je potrebné uviesť "rozpor s právnymi predpismi,skutkovým stavom,alebo inými dôvodmi, ktoré preukazujú nesprávnosť alebo nezákonnosť napadnutého rozhodnutia...." /vyjadrenie, do akého zdaň.obdobia daňovník patrí tam nebolo/.
Pri uložení prvej pokuty som na stránke drsr. požiadala o vysvetlenie § 77 ods. 2 zákona o DPH - kedy sa daňnovník stáva Q.platcom a aké má povinnosti voči DÚ - dostala som odpoveď e-mailom až po podaní 1. odvolania a teraz som to pripojila DÚ pri doplnení výzvy na odvolanie. A budem čakať na odpoveď, lebo DÚ stále trvá na mesačnom platcovi DPH.
Odpoveď DR SR napíšem v nasledujúcom príspevku, alebo by som to preposlala z e-mailu - ak mi niekto poradí ako.
Marta3
02.06.10,12:23
Dopyt na DR SR:
Daňnový subjekt, ktorý má mesačné zdaňovacie obdobie a dosiahne za bežný kalendárny rok obrat nižší ako 331 969,19 Eur sa stáva od nasledujúceho zdańovacieho obdobia štvrťročným platiteľom DPH podľa § 77 ods, 2 zákona o DPH.
Aká oznamovacia povinnosť voči daňovému úradu mu z toho dôvodu vznikne?
Je povinný oznámiť túto skutočnosť daňovému úradu, alebo požiadať o zmenu zdaňovacieho obdobia?
Odpoveď:
V prípade dosiahnutia obratu uvedenéhov § 77 ods. 2 zákona o DPH platiteľ zo zákona má zdaňnovacie obdobie kalendárny štvrťrok. Zákon nestanovuje, že platiteľ je povinný oznámiť túto zmenu zdaňovacie obdobia, preto je na ?dobrej vôli? platiteľa, či túto skutočnosť oznámi alebo nie.