Erzabet
16.12.09,23:14
Dobrý večer, chcem sa spýtať...

Pri nástupe do firmy som dostala Popis pracovnej funkcie, kde sa takmer detailne uvádza, čo všetko mám robiť... časom som však dostala na starosti aj kontrolu cestovných príkazov + služobné auto - ale služobné auto ako referentské vozidlo bez možnosti používania na súkromné účely, na zmluve sme ešte traja, ale mesačný výkaz + starostlivosť oň mám na sebe ja...
Minulý mesiac, keď riaditeľ podpisoval cestovné príkazy ma upozorňoval na fakt, že v kolónke "upravil vyúčtovanie" /na klasickom cesťáku podpis prvý zľava) ten kto sa podpíše, zopdovedá aj "hmotne" za ten cesťák, čiže ak by bol nesprávne vypočítaný a napr. by sme zamestnancovi zaplatili viac ako sme mali, toto sa zrazí zo mzdy zamestnancovi, ktorý cesťák kontroloval a likvidoval.
Chcela by som vedieť, na základe čoho? Je takéto niečo v zákone?
Ide mi o to, že roboty pribúda, ale plat nezvyšujú. A ak mám skontrolovať cca 95 cesťákov v pribehu dvoch dní (kvôli mzdám), pričom zamestnanci sú na služobke takmer celý mesiac (ide o robotníkov), tak ak už za to zodpovedám tzv. "hmotne", tak už by som to mohla mať aj zaplatené, nie? A môžem sa brániť, ak to nemám v popise pracovnej funkcie? Ja mám totiž hmotnú zodpovednosť za ceniny a peniaze (našu aj cudziu menu), ale nechápem, prečo by mi mali strhávať z platu aj cudzie cesťáky...
No a prečo som zaplietla do toho auto? Lebo keď mi ho dali na zodpovednosť, ani vtedy sa nezdvihol plat ani o chlp.
Jara
17.12.09,06:27
Nemáš náhodou v pracovnej náplni v poslednej vete aj to, že plní príkazy nadriadeného? To je bežná prax, takže ak ti to pridelil, tak to musíš robiť. Viem, že som ťa nepotešila.
Chobot
17.12.09,10:05
Dobrý večer, chcem sa spýtať...

Pri nástupe do firmy som dostala Popis pracovnej funkcie, kde sa takmer detailne uvádza, čo všetko mám robiť... časom som však dostala na starosti aj kontrolu cestovných príkazov + služobné auto - ale služobné auto ako referentské vozidlo bez možnosti používania na súkromné účely, na zmluve sme ešte traja, ale mesačný výkaz + starostlivosť oň mám na sebe ja...
Minulý mesiac, keď riaditeľ podpisoval cestovné príkazy ma upozorňoval na fakt, že v kolónke "upravil vyúčtovanie" /na klasickom cesťáku podpis prvý zľava) ten kto sa podpíše, zopdovedá aj "hmotne" za ten cesťák, čiže ak by bol nesprávne vypočítaný a napr. by sme zamestnancovi zaplatili viac ako sme mali, toto sa zrazí zo mzdy zamestnancovi, ktorý cesťák kontroloval a likvidoval.
Chcela by som vedieť, na základe čoho? Je takéto niečo v zákone?
Ide mi o to, že roboty pribúda, ale plat nezvyšujú. A ak mám skontrolovať cca 95 cesťákov v pribehu dvoch dní (kvôli mzdám), pričom zamestnanci sú na služobke takmer celý mesiac (ide o robotníkov), tak ak už za to zodpovedám tzv. "hmotne", tak už by som to mohla mať aj zaplatené, nie? A môžem sa brániť, ak to nemám v popise pracovnej funkcie? Ja mám totiž hmotnú zodpovednosť za ceniny a peniaze (našu aj cudziu menu), ale nechápem, prečo by mi mali strhávať z platu aj cudzie cesťáky...
No a prečo som zaplietla do toho auto? Lebo keď mi ho dali na zodpovednosť, ani vtedy sa nezdvihol plat ani o chlp.

Bohužiaľ, tak to v praxi chodí. Roboty pribúda (nadriadení radi kumulujú prácu na jedného existujúceho zamestnanca, než aby prijali nového :rolleyes::(), ale plat nezvýšia. Nikde v zákone nenájdeš usmernenie na toto. Je to na dohode medzi zamestnancom a nadriadeným. On ti to navrhol ako prácu navyše (príkazom) a ty tým, že to vykonávaš, tak si s tým súhlasila. Ak nemáš záujem vykonávať túto prácu, treba mu to kategoricky odmietnuť, alebo jednoznačne požiadať o zvýšenie mzdy. Ale zase to bude z tvojej strany len návrh a buď ho príjme, alebo.... následky si môžeš domyslieť - v krátkej dobe sa s tebou môžu rozlúčiť.

Takže je len na tebe, koľko toho si ochotná nechať si naložiť na svoje plecia a ako to budeš stíhať.
Erzabet
18.12.09,16:55
Ale ja som to nedostala príkazom písomným... či to je asi jedno, hej? Proste mi robota prischla a hotovo... :(
Erzabet
18.12.09,16:57
Nemáš náhodou v pracovnej náplni v poslednej vete aj to, že plní príkazy nadriadeného? To je bežná prax, takže ak ti to pridelil, tak to musíš robiť. Viem, že som ťa nepotešila.

Tak to tam teda mám... tiež mi to napadlo, že touto vetou vlastne zakryjú aj to, keby ma nútili upratovať a umývať záchody v robote... :mad:
hnedoočka
18.12.09,17:25
Nemáš náhodou v pracovnej náplni v poslednej vete aj to, že plní príkazy nadriadeného? To je bežná prax, takže ak ti to pridelil, tak to musíš robiť. Viem, že som ťa nepotešila.

Bohužiaľ, je to tak. Ukáž snahu a to, že vieš niečo robiť a hneď ti to pridelia. Plat ti nezvýšia, lebo je kríza.

U nás, keď je niekto neschopný, (väčšinou chlap - tí ma teraz asi zabijú )tak mu zoberú časť povinností a pridelia schopnému ( väčšinou žene ) pričom platové podmienky ostávajú nezmenené. Neschopný sa tvári ako tvrdo pracuje a schopná sa ide zblázniť.

Ale pomôžeš si?:rolleyes: