20lucka201
17.12.09,07:49
SPP/Slov.plyn.priemysel/ mesačne fakturujú za dodávku plynu. Za mesiace marec a apríl však Firma X nezaplatila faktúry. V máji prišlo vyúčtovanie s určitým nedoplatkom, ktorý som zaúčtovala v plnej výške. No až teraz som si všimla, že nemám zlikvidované záväzky za marec a apríl, čiže tieto mesiace boli zahrnuté aj do vyfakturovaného nedoplatku. Problém je, že DPH bolo uplatnené v plnej výške, čiže zduplovane.
Otázka je, ako vyriešiť ten problém, či musím tú súhrnnú faktúru opraviť a znížiť o marec,apríl, alebo mám možnosť opraviť chybu formou storna v tomto mesiaci /hoci viem,že bez daňového dokladu sa účtovať nedá :(
prosím o pomoc..
a_je_to
18.12.09,21:47
SPP/Slov.plyn.priemysel/ mesačne fakturujú za dodávku plynu. Za mesiace marec a apríl však Firma X nezaplatila faktúry. V máji prišlo vyúčtovanie s určitým nedoplatkom, ktorý som zaúčtovala v plnej výške. No až teraz som si všimla, že nemám zlikvidované záväzky za marec a apríl, čiže tieto mesiace boli zahrnuté aj do vyfakturovaného nedoplatku. Problém je, že DPH bolo uplatnené v plnej výške, čiže zduplovane.
Otázka je, ako vyriešiť ten problém, či musím tú súhrnnú faktúru opraviť a znížiť o marec,apríl, alebo mám možnosť opraviť chybu formou storna v tomto mesiaci /hoci viem,že bez daňového dokladu sa účtovať nedá :(
prosím o pomoc..
Niečo je v tom dobre domotané....SPP v prílohe vyúčtovacej faktúry, nazvanej Rekapitulácia vyčísli najprv v poslednom stĺpci Rozdiel z vyúčtovania, ako rozdiel medzi Vyúčtovacou faktúrou podľa skutočnej spotreby plynu a Faktúrami za opakované dodávky, všetko vrátane základu, DPH a spolu. Ak je posledný stĺpec rekapitulácie bez znamienok, tak ide o dofakturáciu, ak sú tam mínusy tak ide o dobropis k fakturovanému a nespotrebovanému plynu. Tento posledný stĺpec Rekapitulácie si mala zaúčtovať.
V ďruhej časti Finančné vyrovnanie vyčísli SPP rozdiel medzi celou fakturovanou sumou vyúčtovacej faktúry a prijatými platbami za opakované plnenie. Taktiež so znamienkom mínus = preplatok, alebo plus = nedoplatok. U Teba rozdiel tohto nedoplatku a rozdielu z vyúčtovania v Rekapitulácii by sa mal rovnať tým chýbajúcim dvom platbám. Je to tak ?
Ak si zaúčtovala ako vyúčtovaciu faktúru ten posledný stĺpec Rekapitulácie, tak to máš dobre, aj s tými zaúčtovanými a nezaplatenými faktúrami, nič nemusíš robiť, je to vysporiadané. Z vyčísleného nedoplatku po úhrade by si mala vyrovnať jednak samotnú vyúčtovaciu faktúru a tiež obidve doposiaľ nezaplatené faktúry za opakované dodávky.
Ak Ti to takto nesedí, vráť sa na začiatok tohto príspevku, čítaj a hľadaj chybu, kým ju nenájdeš. Ak si však zaúčtovala výslednú sumu nedoplatku z Finančného vyrovnania, ktorú si iba výpočtom rozdelila na základ a DPH, tak to musíš aj účtovne, aj v DPH opraviť na správny stav. S tými nezaplatenými faktúrami netreba
vôbec nič.
20lucka201
28.12.09,12:58
zaúčtované to bolo aj s nevysporiadanými faktúrkami. čiže všetko bolo kompletne zaúčtované, čo je problém. Otázkou je, či viem tento problém opraviť aj v decembrovom zdaňovacom období akože "oprava", alebo musím podať dodatočné DPH?

Dakujem za skorú odpoveď.
a_je_to
29.12.09,10:52
zaúčtované to bolo aj s nevysporiadanými faktúrkami. čiže všetko bolo kompletne zaúčtované, čo je problém. Otázkou je, či viem tento problém opraviť aj v decembrovom zdaňovacom období akože "oprava", alebo musím podať dodatočné DPH?

Dakujem za skorú odpoveď.
Podľa § 39, ods.2, zákona 511/92 o správe daní musíš podať dodatočné daňové priznanie, lebo došlo chybou k zníženiu daňovej povinnosti. Zrejme za 5/09, kedy podľa Tvojho opisu došlo chybným zdvojeným zaúčtovaním k uplatneniu väčšieho odpočtu, než mal byť. V decembrovom priznaní by si to mohla uplatniť, keby šlo o chybu, ku oprave ktorej by si mala nejaký opravný doklad plynární, alebo keby bol chybou uplatnený menší odpočet, než mal byť. Teda keby šlo o chybu na strane Tvojho práva podľa § 51, ods. 2 zákona o DPH, nie povinnosti podľa § 39, ods. 2 zákona o správe daní /pozri si to/.
Neviem v akom programe účtuješ....najlepšie sa mi zdá účtovne stornovať celú zle zaúčtovanú vyúčtovaciu faktúru a nahradiť ju celým jej správnym účtovaním. To by si účtovne mala urobiť síce v decembrovom účtovaní, kedy si chybu zistila, ale dodatočné priznnie DPH by malo byť za máj, kedy bol uplatnený nesprávny odpočet. Po zaúčtovaní opravy by sa zostatok účtu 343 k 31.12.09 mal rovnať sume daňovej povinnosti za 12/09 plus sume dodatočnej daňovej povinnosti za 5/09.