Daša
09.09.05,13:10
Prosím o radu: V decembri 2004 som kúpila na zákl. hypoúveru dom za 3 800 000,- Sk, vklad bol povolený v marci 2005 a teraz som predala byt v OV /nesúvisí s podnikaním/ za 750 000,- Sk. Môžem príjem z predaja bytu kompenzovať s výdavkom na kúpu domu? V byte nemám ešte 2 roky trvalý pobyt, čo je podmienka oslobodenia. Ak by som sa rozhodla predať dom /nebude to ľahké vzľadom na hypoúver, ale možno sa to podarí/ za cca 4 500 000,- Sk v tomto roku, čo budem zdaňovať? Srdečná vďaka.
Johanka
09.09.05,11:34
Prosím o radu: V decembri 2004 som kúpila na zákl. hypoúveru dom za 3 800 000,- Sk, vklad bol povolený v marci 2005 a teraz som predala byt v OV /nesúvisí s podnikaním/ za 750 000,- Sk. Môžem príjem z predaja bytu kompenzovať s výdavkom na kúpu domu? V byte nemám ešte 2 roky trvalý pobyt, čo je podmienka oslobodenia. Ak by som sa rozhodla predať dom /nebude to ľahké vzľadom na hypoúver, ale možno sa to podarí/ za cca 4 500 000,- Sk v tomto roku, čo budem zdaňovať? Srdečná vďaka.Kompenzácia určite nie. Pri príjme z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti je v tvojom prípade výdavkom kúpna cena preukázateľne zaplatená za nehnuteľnosť. Vzhľadom na časové testy uvedené v §9 Zákona o dani príjmov nebude možné uplatniť oslobodenie .
Daša
09.09.05,11:49
Ak to dobre chápem, tak k príjmu z bytu môžem uplatniť len tie výdavky ako cena za prevod družstevného bytu do osob. vlastníctva asi 20 tis. a ostatné s tým súvisiace poplatky?A k výdavkom za dom zase priradím príjem z predaja domu?Ak sa mi podarí tento rok predať dom, tak zdaním rozdiel medzi príjmom z predaja bytu a domu a výdavkami za prevod bytu a kúpu domu? Alebo je to úplne zle? Ďakujem.
Johanka
09.09.05,12:01
Ideš na to dobre . Posúdiš každú nehnuteľnosť osobitne. Len si dovolím pripomenúť, že v prípade výdavkov musí ísť o preukázateľné výdavky.
Sany
09.09.05,12:22
A byt bol kedy nadobudnutý?
Daša
12.09.05,07:56
Byt bol nadobudnutý prevodom z bytového družstva v roku 2004 a pozemok pod celým domom až v tomto roku, ale pre posúdenie dane z príjmov to myslím nemá žiadny význam. Tam sa berie do úvehy trvalý pobyt. V prípade kúpy domu na hypotéku môžem považovať za výdavok celú kúpnu cenu 3 800 000,- Sk, aj keď to prefinancovala banka a taktiež vydokladovné výdavky ako sú poplatky banke za hypozmluvu, poplatky notárovi za overenie a vyhotovenie kúpnej zmluvy , vyhotovenie znaleckého posudku? Ďakujem Johanke aj Sany.
KEJKA
12.09.05,09:29
a tiež úroky z úveru sa môžu odrátať
ajacik
13.09.05,17:31
aj ja by som sa chcela niečo spýtať:
kamarátka predala byt (vlastnila ho 4 roky, nemala tam trvalý pobyt). Mala by teda zaplatiť dan z príjmu.
Čo ak by kúpila za to iný byt?? Mohlo by to byť brané ako výdavok a nemusela by platiť daň??
Ide o FO, nepodnikateľa.
KEJKA
13.09.05,18:23
aj ja by som sa chcela niečo spýtať:
kamarátka predala byt (vlastnila ho 4 roky, nemala tam trvalý pobyt). Mala by teda zaplatiť dan z príjmu.
Čo ak by kúpila za to iný byt?? Mohlo by to byť brané ako výdavok a nemusela by platiť daň??
Ide o FO, nepodnikateľa.urite nie, byt č. 1 vysporiada samostane, nadobudnutie bytu 2. nie je dovod na podanie DPFO
bui
30.11.05,06:40
Ja mam otazocku...
Kupila som si byt do OV pred 3 rokmi...no trvaly pobyt som si v nom dala iba pred rokom. Avsak, hned po kupe sa do mojho bytu na trvaly pobyt zapisala moj priatel, ktory je v sucasnosti moj manzel...v case kupy bytu este nebol.
Ako by som mohla obist platenie dani z prijmu z predaja bytu, kebyze ho predam uz teraz a nemam v nom trvaly pobyt viac ako 2 roky..zato moj manzel ma. Mam mu ho darovat? Ked ho mam zaslobodna..asi nejde o nas spolocny majetok.....