Nellka
17.12.09,11:44
Dobrý deň! mám len jednu otázku:
slovenská firma (platca DPH v SR) obdržala prijatú faktúru od českej firmy (platca DPH v ČR) faktúru za prepravné služby a s nimi spojene manipulačné, servisné poplatky atd.. Faktúra je bez DPH s odvolávkou na §69 zák.235/2004 Sb. - chcem sa len spýtať či mám faktúru zaúčtovať bez DPH alebo ju mám samozdaniť?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
adabirk
17.12.09,11:48
- prijatá služba podlieha "samozdaneniu" § 69 ods. 2 zákona o DPH
(2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

- miesto dodania - Slovensko - § 16
(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.
(3) Miestom dodania doplnkových služieb pri preprave tovaru medzi členskými štátmi, ako nakladanie, vykladanie, manipulácia a podobné súvisiace služby, ak sa vykonajú pri preprave tovaru medzi členskými štátmi pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa služby fyzicky vykonajú, je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu boli služby dodané.
Nellka
21.12.09,09:22
Ďakujem za odpoveď, aj som si myslela, len som sa chcela uistiť. ďakujem! a prajem pekné sviatky!
Macka
05.01.10,10:15
Dobrý deň,
ja mám podobnú otázku, týkajúcu sa prijatej služby z CZ , poprosím o radu.
Platca DPH v CZ nám vystavil faktúru za prenájom webu na e shop bez DPH. My sme platcovia DPH na Slovensku.Postupujem tiež podľa par.69 ods.2 a túto službu samozdaňujem? Ešte som sa tým to nestretla,doteraz sme samozdanovali len tovar z EU.Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
adabirk
05.01.10,10:59
- áno, prijatá služba podlieha "samozdaneniu" - § 69 ods. 3 zákona o DPH
§ 69 ods.

(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.
§ 15 ods

(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú


i) elektronicky dodávané služby,


(12) Elektronicky dodávanými službami na účely tohto zákona sú elektronicky dodané webové stránky, hosťovanie na webových stránkach, diaľkové udržiavanie programov a vybavenia, elektronické dodanie programového vybavenia a jeho aktualizácia, elektronické dodanie optických obrazov, textov a informácií a sprístupnenie databáz, elektronické dodanie hudby, filmov a hier vrátane výherných a hazardných hier, politické, kultúrne, umelecké, športové, vedecké a zábavné vysielanie a akcie, diaľkové vyučovanie; sama komunikácia pomocou elektronickej pošty medzi dodávateľom služby a jeho zákazníkom sa nepovažuje za elektronicky dodávanú službu.
Macka
05.01.10,12:21
- áno, prijatá služba podlieha "samozdaneniu" - § 69 ods. 3 zákona o DPH
§ 69 ods.

(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.
§ 15 ods

(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú


i) elektronicky dodávané služby,


(12) Elektronicky dodávanými službami na účely tohto zákona sú elektronicky dodané webové stránky, hosťovanie na webových stránkach, diaľkové udržiavanie programov a vybavenia, elektronické dodanie programového vybavenia a jeho aktualizácia, elektronické dodanie optických obrazov, textov a informácií a sprístupnenie databáz, elektronické dodanie hudby, filmov a hier vrátane výherných a hazardných hier, politické, kultúrne, umelecké, športové, vedecké a zábavné vysielanie a akcie, diaľkové vyučovanie; sama komunikácia pomocou elektronickej pošty medzi dodávateľom služby a jeho zákazníkom sa nepovažuje za elektronicky dodávanú službu.

Veľmi pekne ďakujem za promptnú odpoveď.
psps
08.01.10,08:11
Ako v príspevku 4, tiež mám faktúru za prenájom webového priestoru z ČR. Ja ju mám s DPH. Obidvaja sme platcovia DPH. Miesto dodania bolo určené v ČR. Mám túto faktúru nahodiť bez DPH a samozdaniť?
psps
12.01.10,07:38
prosím poraďte
fizzy
24.02.10,22:36
slovenska firma (platca DPH v SR) obdrzala prijatu fakturu od ceskej firmy (platca DPH v CR) fakturu za rocnu aktualizaciu programu.
Ide o sluzbu s miestom dodania v SR (tuzemsko)?
Vo vykaze DPH uvediem v r. 11 zaklad, v r. 12 (vypocitanu dph) a nasledne aj v r. 21?
Dakujem za upresnenie