petrusa87
17.12.09,12:59
Dobrý deň,práve začínam inventarizáciu majetku a nevedel by mi niekto skúsený poradiť (keďže ja to nikde neviem nájsť a robím to prvýkrát) či štatutárny orgán môže byť predsedom inventarizačnej komisie a či vyraďovacia komisia môže byť v tom istom zložení ako inventarizačná. A tiež mám problém u nás každý zamestnanec má niečo na zodpovednosti (kabinet, miestnosť a tak) takže aj predseda invent. komisie (riaditeľka) má a neviem, či to není veľký problém :confused:
susann2
17.12.09,19:18
Želám pohodový večer. Návrh na vyradenie majetku predkladajú čiastkové inventarizačné komisie ústrednej inventarizačnej komisii, po vykonaní inventúry .
Návrh na vyradenie musí byť riadne zdôvodnený a uvedený postup s jeho naložením po vyradení.
Ústredná inventarizačná komisia zosumarizuje návrhy na vyradenie od jednotlivých čiatkových inventarizačných komisií a zoznam vyradeného majetku za celú účtovnú jednotku predloží na schválenie štatutárnemu orgánu.
Po vyradení likvidačná komisia /menovaná štatutárnym orgánom/ postupne likviduje vyradený majetok:
Toto som zistila, od viacerých kolegýn, že to bola zaužívaná prax v školstve. Dodnes som to nepochopila. Pracovala som v organizácii, kde v príkaze riaditeľa na vykonanie inventarizácie bolo uvedené, že počas inventarizácie sa nebude majetok vyradovať a zakazuje sa aj ho premiestňovať. Boli s tým oboznámení všetci vedúci zamestnanci na gremiálnej porade. Inventarizačná komisia len v inventarizačnom zápise napísala, či na danom úseku niečo chýba, je neupotrebiteľné alebo je na vyradenie. V tom roku sa s tým už nič nerobilo, najskôr až po ukončení inventarizácie. Návrh na vyradenie, s odôvodnením podáva zodpovedný pracovník za daný úsek,ktorý je poverený starostlivosťou o inventár /žiadna hmotná zodpovednosť za majetok/. Postúpi ho vyradovacej komisii. Vyradovanie je samostatná činnosť, nemá nič spoločné s inventarizáciou. Môže sa vykonávať viackrát ročne, alebo podľa potreby.

Komisie môžu pracovať v rovnakom zložení. Riaditeľ by nemal byť predsedom ústrednej inventarizačnej komisie, ved podpisuje príkaz na vykonanie inventarizácie, záznam o inventarizácii a všetko čo súvisí s inventarizáciou.
Danila
17.12.09,19:24
Predsedom inventarizačnej komisie nemôže byť štatutár z jednoduchého dôvodu. On totiž posudzuje závery IK. Pri inventarizácii IK posudzuje jednotlivé hospodárske prostriedky a dáva návrh /doporučuje / na vyradenie. Likvidačná komisia je prítomná pri likvidácii, aby sa nestalo, že sa akože likviduje do pivnice niekoho z firmy.:);)
petrusa87
17.12.09,19:39
och ďakujem veľmi pekne za odpovede, zajtra to hneď zrekapitulujem našej riaditeľke, lebo ona chcela byť predsedom invent. komisie ale bohužiaľ ňou nemôže byť. :):;)
petrusa87
18.12.09,07:05
a prosím vás kde sa o tom píše, aby som sa mohla na to odvolať
Danila
18.12.09,08:02
a prosím vás kde sa o tom píše, aby som sa mohla na to odvolaťNie všetko musí byť napísané v zákone. Niečo musíme prenechať aj logike. Pani riaditeľka je orgán kontrolný, riadiaci a rozhodovací. Teda mohla vedieť, že je potrebné vypracovať interné smernice. A tam to až potom bude napísané.....
susann2
19.12.09,18:17
och ďakujem veľmi pekne za odpovede, zajtra to hneď zrekapitulujem našej riaditeľke, lebo ona chcela byť predsedom invent. komisie ale bohužiaľ ňou nemôže byť. :):;)
Ešte to doplňam, pani riaditeľka si nemôže sama sebe dať žiadne poverenie na vykonanie inventarizácie ani vydať príkaz sama sebe, ktorý je v prípade inventarizácie potrebný. Všetku agendu týkajúcu sa riaditeľov vykonáva ten kto ho do funkcie menuje, t.j. zriadovateľ.