cossi
17.12.09,12:29
Prosím vás o radu, kamarát súrne potrebuje pôžičku a nemá možnosť ju dostať lebo má už spotrebný úver a ťarchu na katastri.Chel by som mu pomôcť a požičiať mu bezúročne.Kedže ide o vačšiu sumu t.j. 25000€, predsa chcem mať istotu a navrhol som mu zmluvu o úvere prevodom vlastníckych práv. Kedže ma ešte úver v banke a to cca 18000€ by som sa chcel opýtať či to vôbec bude možné. A ako. Ďakujem..
Lianka
17.12.09,11:41
...zmluvu o úvere prevodom vlastníckych práv.

Priznam sa, ze tomuto nerozumiem (mozno pravnici vedia, co tym myslis).

Ty nemozes poskytnut uver, nemas na to licenciu, mozes mu poskytnut len pozicku. Mam tomu rozumiet tak, ze za uver chce rucit nehnutelnostou? Je to mozne tak urobit, zalozne pravo na nehnutelnost sa zapise do katastra.

Citam, ze uz jednu tarchu na katastri zapisanu ma, uvazovala by som o tarche na inu nehnutelnost - nie na tuto, kde uz tarcha je.
buchač
18.12.09,09:49
Prosím vás o radu, kamarát súrne potrebuje pôžičku a nemá možnosť ju dostať lebo má už spotrebný úver a ťarchu na katastri.Chel by som mu pomôcť a požičiať mu bezúročne.Kedže ide o vačšiu sumu t.j. 25000€, predsa chcem mať istotu a navrhol som mu zmluvu o úvere prevodom vlastníckych práv. Kedže ma ešte úver v banke a to cca 18000€ by som sa chcel opýtať či to vôbec bude možné. A ako. Ďakujem..

Kamarátov mám dosť ....

Priateľov iba pár ...

Dosť veľa priatelstiev a kamarátstiev už skončilo na takýchto / neskorších / problémoch ....

V týchto veciach , záležitostiach je potrebné byť lepšie pesimista ako optimista , zvážiť všetky okolnosti ...
Pravdu poviem ...ešte aj bratovi / a to máme wery fasa vzťah / ....hlboká dumka by bola ....:rolleyes:

Ešte by ma aj zaujímala doba , do ktorej by vrátil dotyčný požičanú sumu .
Veď už jeden úver má ....teraz by si chcel požičať ....asi mu potom aj dobre ide ...:rolleyes:
Danila
18.12.09,10:40
Kamarátov mám dosť ....

Priateľov iba pár ...

Dosť veľa priatelstiev a kamarátstiev už skončilo na takýchto / neskorších / problémoch ....

V týchto veciach , záležitostiach je potrebné byť lepšie pesimista ako optimista , zvážiť všetky okolnosti ...
Pravdu poviem ...ešte aj bratovi / a to máme wery fasa vzťah / ....hlboká dumka by bola ....:rolleyes:

Ešte by ma aj zaujímala doba , do ktorej by vrátil dotyčný požičanú sumu .
Veď už jeden úver má ....teraz by si chcel požičať ....asi mu potom aj dobre ide ...:rolleyes:Peniaze, žena a auto sa nepožiačiava ani bratovi.;)
anellino
21.12.09,07:37
Náš známy požičal pred rokom a pol cca17000eur svojmu najlepšiemu kamarátovi (kamarát od škôlky, každodenný kontakt) iba na mesiac, kým mu nedôjdu peniaze z úveru, ktorý už mal zazmluvnený. Pôžičku má riadne ošetrenú cez právnika a u notára. Peniaze z úveru 95000eur došli, kamarát kúpil Nissan Murano(vtedy to bol najnovší model)-samozrejme nenapísal ho na seba zbalil rodinku a odišiel do Anglicka. Po dvoch -troch mesiacoch známy dal kamaráta na súd...do dnešného dňa súd neurčil ani pojednávanie, lebo mu nevedia doručiť zásielku, hľadajú opatrovníka z rodiny, nenachádzajú...určujú súdom. Známy zažil najväčší šok vo svojom živote. Doteraz sa nevie z toho spamätať. NEPOŽIČIAVAJ!!!!!!!!!!
Danila
21.12.09,08:47
Náš známy požičal pred rokom a pol cca17000eur svojmu najlepšiemu kamarátovi (kamarát od škôlky, každodenný kontakt) iba na mesiac, kým mu nedôjdu peniaze z úveru, ktorý už mal zazmluvnený. Pôžičku má riadne ošetrenú cez právnika a u notára. Peniaze z úveru 95000eur došli, kamarát kúpil Nissan Murano(vtedy to bol najnovší model)-samozrejme nenapísal ho na seba zbalil rodinku a odišiel do Anglicka. Po dvoch -troch mesiacoch známy dal kamaráta na súd...do dnešného dňa súd neurčil ani pojednávanie, lebo mu nevedia doručiť zásielku, hľadajú opatrovníka z rodiny, nenachádzajú...určujú súdom. Známy zažil najväčší šok vo svojom živote. Doteraz sa nevie z toho spamätať. NEPOŽIČIAVAJ!!!!!!!!!!Mala som priateľku, ktorej som požičala vždy, keď bola v núdzi. A čakala som na vrátenie, až bude ona mať, bez podmienok. Raz som požičať nemohla. Buchla dvermi a odišla. Aj priateľka aj priateľstvo. Chválabohu. Občas je láska k priateľovi cez jeho peniaze.....Samozrejme pridávam sa k tým, čo tvrdia NEPOŽIČAŤ! Ak je niekto v núdzi, podám mu chlieb. No peniaze už nikdy.
Chobot
19.01.10,10:08
Aj ja mám skúsenosť s požičiavaním. Našťastie zábavnú.

Istý čas sme mali v bytovke zvláštneho suseda. Zazvonil mi pri dverách v sobotu poobede, že mu došli peniaze, rodičia že bývajú ďaleko a že nemá bankomatovú kartu (bolo to niekedy v roku 1996). Že či by som mu nepožičal nejakých 20-40 korún na drobný nákup a kávu. Že vráti, len čo dostane „odniekadiaľ“ peniaze. Z videnia som ho poznal, keby mi to aj nevrátil, nezbláznim sa. Tak som mu pomohol. V stredu prišiel, peniaze vrátil.

V piatok večer mi zvoní znovu, že mu zase došli, či mu nemôžem požičať, stačí aj 20 SKK. Zaskočilo ma to, ale dal som. Vrátil niekedy začiatkom týždňa. Potom som sa popýtal známych v bytovke, čo je to za čudáka? Potvrdili mi, že on si požičiava takto od viacerých susedov, drobné sumy a potom ich vráti.

Trvalo to asi 2 mesiace, bral som to ako zábavu. Vždy požičal (max. stovku) a do týždňa vrátil. Myslím, že mu nešlo o peniaze, ale o kontakt s ľuďmi. Bol inak veľmi utiahnutý, ale slušný. Býval sám, asi si nevedel inak nájsť nikoho známeho. Skončilo to tým, že raz prišiel v nedeľu o siedmej ráno, čo som ja ešte v polospánku rozjímal v posteli. Prebralo ma to a to nemal robiť. Nepožičal som mu a upozornil som ho na nevhodnosť času. Viac si neprišiel požičať. Asi rok na to sa z bytovky odsťahoval.
Lenka*1
19.01.10,10:22
Veru, ako sa tu uz ostatni poradaci vyjadrili, naozaj si dokladne premysli, ci mu pozicias... ja bohuzial teraz splacam "kamoskin" uver...
A priznam, po tejto skusenosti som uz nepozicala ani sestre, ani som jej nesla rucit :(
ivica sisolak
28.01.10,19:15
odpoviem ti k veci :-) .... v prvom rade ozdiel medzi pôžičkou a úverom... Zmluva o pôžičke = na jej platnosť teba aby k "odovzdaniu " peňazí skutočne prišlo ... Zmluva o úvere = zaviažem sa, že ti požičiam ( mimochodom- netreba žiadnu licenciu) ... uvažoval si ale nad tým, že záväzok kamaráta si niečím zabezpečíš, pravdepodobne ti išlo o zabezpečovací prrevod vlastníckeho páva k nehnuteľnosti. ako však spomínaš, na tejto nehnuteľnosti už viazne ťarchy ( predpokladám že v prospech banky ). Banky majú spravidla vo svojich ustanoveniach klauzuly, na základe ktorých nie je možné disponovať s nehnuteľnosťami bez ich súhlasu. Teda, ak by si aj peniaze požičal a chcel ich zabezpečiť, kataster ti prevod vlastníckeych práv neuskutoční, a dokonca ani vklad záložného práva
hrnco
24.03.10,11:24
Ja osobne by som bol velmi na vazkach, hlavne ak sa jedna o velke obnosy, aj keby islo o kamarata od skolky. V dnesnom svete kde vsetko funguje cez peniaze by ste sa divili co vsetko dokazu aj najlepsi kamarati spravit. Aj napriek papierom od pravnikov a pod. dokumentov, sa pri vzniknutej skode a nasom pravnom systeme moze problem vliect aj XX rokov. Zalezi to uz len na jednotlivcovi, zvazit si klady a zapory.
Oliwa
24.03.10,18:04
Prosím vás o radu, kamarát súrne potrebuje pôžičku a nemá možnosť ju dostať lebo má už spotrebný úver a ťarchu na katastri.Chel by som mu pomôcť a požičiať mu bezúročne.Kedže ide o vačšiu sumu t.j. 25000€, predsa chcem mať istotu a navrhol som mu zmluvu o úvere prevodom vlastníckych práv. Kedže ma ešte úver v banke a to cca 18000€ by som sa chcel opýtať či to vôbec bude možné. A ako. Ďakujem..

Možné bude všetko:
a/ ak požičiaš, môžeš prísť o peniaze
b/ ak nepožičiaš, môžeš prísť o kamaráta
c/ ak požičiaš, môžeš prísť o peniaze i o kamaráta
d/ o nejaký čas položíš otázku:požičal som kamarátovi...

Čo je také súrne, že potrebuje 25 000 €? Nemôžu mu požičať príbuzní? Si jeho jediný najbližší /a najsolventnejší/ človek? Načo potreboval spotrebný úver? Kde berie/š/ istotu, že Ti to bude schopný vrátiť /či bude mať prácu, zdravie, ostatné jeho dlhy.../
Kamarátovi nepožičiavať. Ak je to skutočný priateľ, pochopí Tvoje obavy a nebude to od Teba žiadať.
Chceš mať istotu? Istá je len smrť.
Jedno múdre príslovie hovorí: "Každý nech sa prikryje takou perinou, na akú má..." - a v čase terajšej krízy...
pivko
28.03.10,06:35
Staré múdre porekadlo hovorí že ak chceš prísť o kamaráta tak mu požičaj peniaze:mee:Mňa prehováral kamarát pol roka aby som mu požičal /nechcel povedať na čo/ nakoniec som podľahol a požičal s tým že na mňa prepísal družstevný byt ako zálohu/nešlo o malú sumu/
Naletel tomu podvodu s dedičstvom z Nigérie a prišiel o všetko.
Bohužial som ho musel z bytu vysťahovať.:mee::mee::mee:a bolo po kamarátstve.
tmhwk
29.03.10,10:17
Staré múdre porekadlo hovorí že ak chceš prísť o kamaráta tak mu požičaj peniaze:mee:Mňa prehováral kamarát pol roka aby som mu požičal /nechcel povedať na čo/ nakoniec som podľahol a požičal s tým že na mňa prepísal družstevný byt ako zálohu/nešlo o malú sumu/
Naletel tomu podvodu s dedičstvom z Nigérie a prišiel o všetko.
Bohužial som ho musel z bytu vysťahovať.:mee::mee::mee:a bolo po kamarátstve.
Tak to je drsné a šokujúce. Skutočne by som neuveril že niekto môže na takú hovadinu naletieť. Ale asi ano, keď ich tie mejly furt baví posielať.
wegamizi
09.05.11,16:37
Pekny vecer.
Poradi mi niekto v mojej veci?
Kamarat si chce odo mna pozicat nie male peniaze na vyplatenie exekucie na jeho dom, kde byva. Keby som mu pozicala, coho sa mam vyvarovat? Na co si mam dat pozor? Moze zalozit na mna dom, kde je ta exekucia? Vopred dakujem za vase reakcie.
KEJKA
09.05.11,17:03
spíš zmluvu o pôžičke - ale u notára uznanie dlhu tak, že to bude aj s exekučným titulom. Ak ide o vysokú sumu, tak aj založiť dom, ale kedže je tam exekúcia, tak to asi aj tak nevybavíš.
Žiadna zmluva nezaručí, že tie peniaze dostaneš.
A tak ako bolo povedané vyššie, nech si každý vysporiada svoje dlhy sám.
Želám ti, aby si neprišla ani o peniaze ani o kamaráta.
wegamizi
09.05.11,18:36
Dakujem, myslela som, ze doba pokrocila dalej, co sa tyka ochrany. Skoda, chcela som mu pomoct, asi to bude predsa len problem, ci???
Stanislav 1975
10.05.11,04:21
Pekny vecer.
Poradi mi niekto v mojej veci?
Kamarat si chce odo mna pozicat nie male peniaze na vyplatenie exekucie na jeho dom, kde byva. Keby som mu pozicala, coho sa mam vyvarovat? Na co si mam dat pozor? Moze zalozit na mna dom, kde je ta exekucia? Vopred dakujem za vase reakcie.

Wegamizi, prepáč za výraz, ale ty sa asi načisto zbláznila- ja neviem, ale keď už má nejakú exe tak určite už niečo dlhodobo neplatil, tak pochybujem,že tebe bude platiť načas- podľa mna robíš veľkú chybu...
wegamizi
11.05.11,10:36
Jasne, dakujem, uz som sa rozhodla, ze nie. Uz vas nebudem rozculovat;), nedam a hotovo:) Asi som na chvilu prestala byt v strehu, co sa dnes navyplaca. Vsetkym prajem pekny den.
tuska80
12.05.11,08:07
Chcem sa poradiť.
Zobrala som si pôžičku 10tis €. Známemu som z toho požičala 6250 €, pričom, celková splátka bola 185,87 €, jeho čiastka bola 117 € (reálne 116 aj nejaké drobné, ale zaokrúhlili sme to takto). Pôžička je na 10 rokov a on sa rozhodol jeho podiel predčasne splatiť po presne roku splácania.
Úroky sú tam:
ročná úroková sadzba:16,98
RPMN: 20,60
Priemerná RPMN: 14,92
Zostatok pôžičky je reálne k dnešnému dňu: 9 582,66 €

Dá sa z toho vypočítať, koľko mi má vrátiť ak si zobral z 10 000 € sumu 6250 €, čo zodpovedá 62,5 % z pôvodnej sumy.

Budem vďačná každému, kto mi poradí, výšku jeho časti úveru.
Viem, že som spravila chybu, že som mu takto pomohla, ale každý z nás tvrdí niečo iné a ja jediné čo chcem, aby to bolo spravodlivé a aby sme na seba po zvyšok života nezazerali.
Dúfam, že som to napísala rzorumiteľne.

ĎAKUJEM
veronikasad
12.05.11,08:11
Vrátená pôžička od známeho sa dá použiť na mimoriadnu splatku pôžičky v banke ?
srska
12.05.11,08:12
Kamarátov mám dosť ....

Priateľov iba pár ...

Dosť veľa priatelstiev a kamarátstiev už skončilo na takýchto / neskorších / problémoch ....

V týchto veciach , záležitostiach je potrebné byť lepšie pesimista ako optimista , zvážiť všetky okolnosti ...
Pravdu poviem ...ešte aj bratovi / a to máme wery fasa vzťah / ....hlboká dumka by bola ....:rolleyes:

Ešte by ma aj zaujímala doba , do ktorej by vrátil dotyčný požičanú sumu .
Veď už jeden úver má ....teraz by si chcel požičať ....asi mu potom aj dobre ide ...:rolleyes:
Priateľ? len jeden
s ostatným súhlas
tuska80
12.05.11,08:18
To, čo mi vráti sa dá použiť na zníženie úveru. Asi sa to volá "mimoriadna splátka pôžičky v banke".
Barbara
12.05.11,08:24
áno je to mimoriadna splátka úveru, zníži sa celková suma úveru, a tým pádom sa zníži aj mesačná splátka.;)
veronikasad
12.05.11,08:29
To, čo mi vráti sa dá použiť na zníženie úveru. Asi sa to volá "mimoriadna splátka pôžičky v banke".
Doplň dátum poskytnutia úveru a dátum a výšku mimoriadnej splátky, príp. zostatok úveru po splátke. Mimoriadna splátka je len istina, alebo aj úroky ?
tuska80
12.05.11,08:35
Mimoriadna splátka je istina aj úroky.
1. splátka 15.5.2010.

Zostatok úveru bez splátky: 9 582,66
Požičala som 6250 €, za 12 mesiacov zaplatil 117 € x 12 = 1404 €
Chce to vrátiť ako mimor. splátku a nevieme sa dohodnúť, na sume aj s úrokmi. úroky som písala na strane predtým.
veronikasad
12.05.11,08:40
Mimoriadna splátka je istina aj úroky.
1. splátka 15.5.2010.

Zostatok úveru bez splátky: 9 582,66
Požičala som 6250 €, za 12 mesiacov zaplatil 117 € x 12 = 1404 €
Chce to vrátiť ako mimor. splátku a nevieme sa dohodnúť, na sume aj s úrokmi. úroky som písala na strane predtým.
Máš splátkový kalendár, z ktorého je zrejmá mesačná splátka istiny a úrokov ?
Stanislav 1975
12.05.11,08:43
Jasne, dakujem, uz som sa rozhodla, ze nie. Uz vas nebudem rozculovat;), nedam a hotovo:) Asi som na chvilu prestala byt v strehu, co sa dnes navyplaca. Vsetkym prajem pekny den.

ty nerozčuluješ vobec :), len ja som preto tak napísal,že po skúsenostiach s kamošom, keď som mu požičal keš, ale keď ho bolo treba vrátiť tak som ho už nenašiel- telefon mal mesiac vypnutý, hral sa so mnou na schovávačku- ale ja niesom švihnutý- tak už by som peniaze asi nepožičial ani sám sebe...:D;)
tuska80
12.05.11,09:01
nemám splátkový kalendár. Keď som tam volala chceli za to 10 €. Ja neviem, ale príde mi čudné aby pýtali peniaze za niečo, na čo mám nárok. A nemám ani pocit, že by mi prišiel nejaký výpis z účtu alebo niečo k tomu úveru.....
veronikasad
12.05.11,09:09
nemám splátkový kalendár. Keď som tam volala chceli za to 10 €. Ja neviem, ale príde mi čudné aby pýtali peniaze za niečo, na čo mám nárok. A nemám ani pocit, že by mi prišiel nejaký výpis z účtu alebo niečo k tomu úveru.....
Ak chceš správne vypočítať podiel úrokov priatela, bohužial budeš musieť "obetovať" 10€. Ide o pôžičku cez banku alebo nejakú nebankovku ? S bankami by problém nemal byť, výšku úrokov pri osobnej návšteve by ti mali bez problémov vypočítať (možno za poplatok).
tuska80
12.05.11,09:10
cetelem :(
veronikasad
12.05.11,09:12
cetelem :(
požiadaj o splátkový kalendár, predtým sa však spýtaj, či je v ňom uvedená aj mesačná výška úrokov, inak ti bude nanič ...
tuska80
12.05.11,09:42
ďakujem.
A z toho sa to potom ako počíta?
Lebo v rámci splátky je úrok a istina vždy v inom pomere.
Ja som tam aj volala a požiadala som tú pani, nech mi povie za každý mesiac splácania aký bol úrok. Z tej splátky 185,87 € vyšlo od 141 € do 136 €. Je to reálne?
veronikasad
12.05.11,09:45
ďakujem.
A z toho sa to potom ako počíta?
Lebo v rámci splátky je úrok a istina vždy v inom pomere.
Ja som tam aj volala a požiadala som tú pani, nech mi povie za každý mesiac splácania aký bol úrok. Z tej splátky 185,87 € vyšlo od 141 € do 136 €. Je to reálne?
ano je to realne, lebo urok sa počíta z istiny a tá sa každý mesiac znižuje. Preto som sa pýtala na ten splátkový kalendár.
tuska80
12.05.11,09:47
no, splátkový nemám, ale mám sumy tých úrokov za každý mesiac.
veronikasad
12.05.11,10:04
no, splátkový nemám, ale mám sumy tých úrokov za každý mesiac.t
tak si ich spočítaj a vypočítaj z nich pomer tvojich a priatelových. O tie priatelove nech ti navýši mimoriadnu splátku. Po splatení by už mali byť len úroky zo zostatku tvojej istiny.

Čiže celkom laicky. Mimoriadna splátka by mala pozostávať z rozdielu sumy, ktorú si mu poskytla a mesačných splátok (od neho), navýšená o sumu úrokov.

Zisti si, či splátková spoločnosť neúčtuje poplatok za predčasné splatenie pôžičky. Môže to byť celkom zaujímavá suma.
tuska80
12.05.11,10:24
Super, ďakujem.
Skúsim to tak vyrátať.