danka28
17.12.09,12:49
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či existuje nejaký limit, nejaká maximálna hranica na predaj cez registračnú pokladňu. Mám na mysli, že obchodník predáva tovar cez registračnú pokladňu v obchode, má nejaký limit, maximálnu výšku koľko môže na jeden blok nablokovať? Možno divná otázka, ale známy má teraz predaj za 3 000€ na jeden blok a zdá sa mu to "divné", nevie, či by nemala byť vystavená radšej faktúra, tak preto to radšej zisťujem. Ďakujem za odpovede.
Lianka
17.12.09,13:22
Neviem o takomto limite. Podla mna obrat, resp. cena za jednu polozku, ako spominas, moze byt aj 3 000 EUR, pokial predavaju tovar v takychto vysokych jednotkovych cenach.

Druha vec je ale doklad na ucel odpoctu DPH pre kupujuceho - musi mat nalezitosti faktury, aby si kupujuci - podnikatel, platitel DPH - mohol DPH z takej vysokej sumy uplatnit.
danka28
17.12.09,17:13
A čo par. 71 odst. 5 zákona o DPH? Nemá to s tým nejaký súvis?
Rozalka
17.12.09,19:38
Pre predávajúceho limit neexistuje. Ak si ja ako občan kúpim chladničku za 2500 Euro, nič sa nedeje. Ak si tú chladničku kúpim do firmy a som platiteľ DPH, tak si budem chcieť DPH uplatniť a vtedy nastupuje požiadavka (z mojej strany) na faktúru.
babi2
17.12.09,20:21
Dievčatá prepáčte, ale ja si myslím, že Danka28 má pravdu a platí aj pre predávajúceho limit

Zákon o DPH
Povinnosti osôb povinných platiť daň
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.
(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g

ak sa mýlim opravte ma
evina
17.12.09,20:28
Dievčatá prepáčte, ale ja si myslím, že Danka28 má pravdu a platí aj pre predávajúceho limit

Zákon o DPH
Povinnosti osôb povinných platiť daň
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.
(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g

ak sa mýlim opravte ma

súhlasím, len doplním eurové znenie :)

5/ Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 1 659,70 eura, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
Rozalka
17.12.09,21:47
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.


Ja, ako občan nie som

ani zdaniteľná osoba
ani právnická osoba

takže pri predaji pre mňa limit neexistuje.
doktor01
17.12.09,22:28
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.


Ja, ako občan nie som

ani zdaniteľná osoba
ani právnická osoba

takže pri predaji pre mňa limit neexistuje.
Plne súhlasím s Rozalkou. Limit pre bežného občana nie je.:cool:
babi2
18.12.09,05:40
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.


Ja, ako občan nie som

ani zdaniteľná osoba
ani právnická osoba

takže pri predaji pre mňa limit neexistuje.
Súhlasím, neuvedomila som si toho bežného občana