Rooibos
09.09.05,15:31
Milí poradcovia,
aj keď podobná téma na týchto stránkych už bola otvorená, prosím Vás o radu, Váš názor na konkrétny prípad:

Ako SZCO som bol poisteny do 04/1996 poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP). Potom som sa preregistroval a stal sa poistencom Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP). V čase zmeny poisťovne som v rokoch 1996-1997 omylom odvody uhrádzal nesprávne do VŠZP namiesto správne do SZP.
Prišiel som na to tak, že mi prišla upomienka s penálmi zo SZP o neuhradení poistného. Nedoplatok poistného som ihneď SZP uhradil. Na základe tohto som poslal žiadosť o vrátenie preplatku do VŠZP.
Odpoveď zo VŠZP mi prišla nasledovná, citujem.
"Podľa §20 zákona NR SR č. 273/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov v spojení s §81 zák. č. 581/2004 Z.Z. sa právo na vrátenie poistného premlčí do 3 rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola takáto platba poistného zaúčtovaná na účet poisťovne. Vzhľadom na to, že ste platiteľom poistného, ktorý platil zdravotné poistenie s omeškaním a zároveň nie ste našim poistencom trvám na uplatnení námietky premlčania a preplatok Vám nebude vrátený".

Čo mi prosím poradíte, ako mám ďalej postupovať? (nebavíme sa tu o stokorunách) Ako je možné, že jedna poisťovňa Vás upomína a vyrubuje penále a druhá to isté obdobie chápe ako premlčané?
Kedy a platby za aké obdobia sa stávaju premlčanými?

Za reakcie ďakuje Rooibos
evina
09.09.05,13:59
Milí poradcovia,
aj keď podobná téma na týchto stránkych už bola otvorená, prosím Vás o radu, Váš názor na konkrétny prípad:

Ako SZCO som bol poisteny do 04/1996 poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP). Potom som sa preregistroval a stal sa poistencom Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP). V čase zmeny poisťovne som v rokoch 1996-1997 omylom odvody uhrádzal nesprávne do VŠZP namiesto správne do SZP.
Prišiel som na to tak, že mi prišla upomienka s penálmi zo SZP o neuhradení poistného. Nedoplatok poistného som ihneď SZP uhradil. Na základe tohto som poslal žiadosť o vrátenie preplatku do VŠZP.
Odpoveď zo VŠZP mi prišla nasledovná, citujem.
"Podľa §20 zákona NR SR č. 273/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov v spojení s §81 zák. č. 581/2004 Z.Z. sa právo na vrátenie poistného premlčí do 3 rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola takáto platba poistného zaúčtovaná na účet poisťovne. Vzhľadom na to, že ste platiteľom poistného, ktorý platil zdravotné poistenie s omeškaním a zároveň nie ste našim poistencom trvám na uplatnení námietky premlčania a preplatok Vám nebude vrátený".

Čo mi prosím poradíte, ako mám ďalej postupovať? (nebavíme sa tu o stokorunách) Ako je možné, že jedna poisťovňa Vás upomína a vyrubuje penále a druhá to isté obdobie chápe ako premlčané?
Kedy a platby za aké obdobia sa stávaju premlčanými?

Za reakcie ďakuje Rooibos Čo sa týka stanoviska VŠZP je z právneho hľadiska bohužial opodstatnené /z morálneho podľa mojej mienky samozrejme nie, ale to je druhá vec/. V čase, ktorý uvádzaš t.j. rr. 1996-1997 platilo nasledovné znenie spomínaného pargrafu 20:
Vrátenie poistného
1/ Poistné zaplatené bez právneho dôvodu alebo časť presahujúcu správnu výšku poistného je príslušná poisťovňa povinná po zistení tejto skutočnosti vrátiť platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi.
2/ Príslušná poisťovňa je povinná vrátiť poistné alebo jeho časť podľa odseku 1 do dvoch mesiacov
a) od zistenia tejto skutočnosti,
b) od doručenia písomnej žiadosti platiteľa poistného alebo jeho právneho nástupcu.
3/ Právo na vrátenie poistného alebo jeho časti podľa odseku 1 sa premlčí do troch rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola takáto platba poistného alebo jeho časti zúčtovaná na účet príslušnej poisťovne.
4/ Poistné alebo jeho časť podľa odseku 1, ktoré je príslušná poisťovňa povinná vrátiť, možno použiť na zápočet pohľadávky poisťovne v zdravotnom poistení voči platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi

To znamená, že v roku 2000 vypršala lehota na možnosť podať písomnú žiadosť na vrátenie poistného a poisťovň bude tvrdiť, že v tom čase nezistila, skutočnosť, že nebol právny nárok na platenie poistného z Tvojej strany nakoľko si nebol ich poistencom v danej lehote.

Lehoty na právo vymáhať poistné z hľadiska SZP nemá zmysel rozoberať, lebo poistné si im už zaplatil. Tam boli lehoty rôzne podľa obdobia /10 rokov, 5 rokov/ . Nevidím bohužiľ ja osobne veľkú nádej na vrátenie tohto poistného, možno len " administratívny" pokus na Ministerstvo zdravotníctva.
Heleč
11.09.05,17:35
Myslím, že neuspeje ani ministerstve. Je to celé šialené. Hlavne keď má človek príisť o prachy.
Rooibos
12.09.05,04:51
[QUOTE=evina]Lehoty na právo vymáhať poistné z hľadiska SZP nemá zmysel rozoberať, lebo poistné si im už zaplatil. Tam boli lehoty rôzne podľa obdobia /10 rokov, 5 rokov/ [QUOTE]
Evina, dakujem za odpoved aj ked nie zrovna optimisticku. NA SLOVENSKU JE TO TAK. Ak by si mohla prosim napis v akych rokoch platila aka lehota premlčania.
Rooibos
evina
12.09.05,05:46
Do 31.12.2004 platil pre zdravotné poistenie zákon č. 273/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov, podľa, ktorého bola premlčacia doba na vymáhanie poistného 10. rokov odo dňa jeho splatnosti.
Pre úplnosť uvádzam, že v znení zákona k 13.12.1997 bola táto doba 5 rokov, ale k 1.6.1998 bola novela 124/1998, ktorá päť rokov mení na desať a v prechodných ustanoveniach je uvedené, že týchto 10 rokov platí i na dovtedy nepremlčané poistné. , t.j. i na rok 1996.
Od 1.1.2005 platí zákon č. 580/2004 Z.z. v znení nesk. prepisov, ktorý hovorí v:

§ 21
Premlčanie
1/ Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 12) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.
2/ Právo vymáhať poistné a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť.
3/ Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 13) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.

V prechodných ustanoveniach sa nepíše nič k tejto téme,/t.j.od 1.1.2005 platí 5 rokov/a teda ak sa poistné za roky 1996-97 vymáhalo do 31.12.2004 nebolo premlčané, ak sa vymáhalo po 1.1.2005 bolo premlčané v rokoch 2001-2002.
jery
12.09.05,13:41
V prechodných ustanoveniach sa nepíše nič k tejto téme,/t.j.od 1.1.2005 platí 5 rokov/a teda ak sa poistné za roky 1996-97 vymáhalo do 31.12.2004 nebolo premlčané, ak sa vymáhalo po 1.1.2005 bolo premlčané v rokoch 2001-2002.
Tu by som asi nesuhlasil, podla mna tych 5 rokov sa tyka len poistneho na verejne zdravotne poistenie (podla 580/2004). Na poistne urcene do 31. 12. 2004 (podla 273/1994) plati stale 10 rokov, pozri:

§ 32, ods. 1 platneho zakona c. 580/2004:

Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona sa vzťahuje desať ročná premlčacia lehota takto:

a) na poistné odo dňa splatnosti

Btw. pocul som o podobnom pripade ako uviedol autor temy v jednej zo zdravotnych poistovni (uz si nepamatam, v ktorej), kde ten, co to poistne omylom uhradil inde tvrdil, ze sa vobec nejednalo o platbu poistneho, ale o omylom poukazanu platbu - splatku pozicky, a ze sa teda nejedna o "poistne zaplatene bez pravneho dovodu", ale o mylnu platbu a nie je na to mozne uplatnovat ustanovenia o premlcacej dobe pre poistne. Aj sa s nim chvilu natahovali ale nakoniec mu to vratili; a slo tiez o dost velku sumu (radovo cez 10 000). Tak to by si este mozno mohol skusit...
evina
13.09.05,11:59
[QUOTE=jery]Tu by som asi nesuhlasil, podla mna tych 5 rokov sa tyka len poistneho na verejne zdravotne poistenie (podla 580/2004). Na poistne urcene do 31. 12. 2004 (podla 273/1994) plati stale 10 rokov, pozri:

§ 32, ods. 1 platneho zakona c. 580/2004:



Teraz som trochu pomýlená...Môj zákon č. 580/2004 v znení nesk. predpisov končí paragrafom 31 ??
evina
13.09.05,12:25
Jery už som to asi vylúštila - paragrafy 32 a 33 platia od 1.9.2005 /neuvedomila som si,.že je už september/, ale v čase od 1.1.2005 - 31.08.2005 tieto paragrafy v zákone neboli. To znamená, že ak bolo poistné vymáhané v tomto čase vzťahovala sa na neho premlčacia doba 5 rokov.

P.S. priznám sa, že toto som zistila práve teraz a takáto retrospektíva po 8.mesiacoch ma dosť vzala....aj na Slovensku...len neviem, či ak napr.poisťovňa vymáhala od niekoho poistné od januára-augusta za roky podľa predchádzajúceho zákona platného od 1.1.2005 so 31.8.2005 a platiteľ odpovedal správne, že splatnosť poistného je premlčaná, môže poisťovňa toto poistné vymáhať teraz znovu od 1.9.2005, kedy sa upravila premlčacia doba na tieto poistné na desať rokov :eek:????
jery
13.09.05,21:36
Evina, moj sukromny nazor je, ze zakon 580/2004 ako taky hovori o poistnom na verejne zdravotne poistenie a zakon c. 273/1994 o poistnom na zdravotne poistenie - a to su (aspon podla nasich zakonodarcov) dve rozne veci. 580-ka nikde neobsahuje nieco o tom, ze na poistne na zdravotne poistenie podla 273-ky sa vztahuju ustanovenia 580-ky o poistnom na verejne zdravotne poistenie, t.j. ze synchronne plynie 5 a 10 rocna lehota na premlcanie, podla druhu poistneho.
Ak sa mylim opravte ma. Ak by to totiz nebola pravda, tak text § 32 je retroaktivny...
Inak to je skor otazka na pravnikov... Celkom by ma zaujimalo, ako by dopadol taky sudny proces, kde by niekto namietol retroaktivitu - a ak by to poistne bolo rovnake, ta tu je, nie? Ak som dlhoval poistne z roku 1998 (napriklad) tak do 31. 12. 2004 by sa premlcalo v r. 2008, od 1. 1. 2005 do 31. 8. 2005 by uz bolo premlcane a od 1. 9. 2005 by nebolo znovu premlcane??? Dobry chaos...
evina
14.09.05,04:30
Evina, moj sukromny nazor je, ze zakon 580/2004 ako taky hovori o poistnom na verejne zdravotne poistenie a zakon c. 273/1994 o poistnom na zdravotne poistenie - a to su (aspon podla nasich zakonodarcov) dve rozne veci. 580-ka nikde neobsahuje nieco o tom, ze na poistne na zdravotne poistenie podla 273-ky sa vztahuju ustanovenia 580-ky o poistnom na verejne zdravotne poistenie, t.j. ze synchronne plynie 5 a 10 rocna lehota na premlcanie, podla druhu poistneho.
Ak sa mylim opravte ma. Ak by to totiz nebola pravda, tak text § 32 je retroaktivny...
Inak to je skor otazka na pravnikov... Celkom by ma zaujimalo, ako by dopadol taky sudny proces, kde by niekto namietol retroaktivitu - a ak by to poistne bolo rovnake, ta tu je, nie? Ak som dlhoval poistne z roku 1998 (napriklad) tak do 31. 12. 2004 by sa premlcalo v r. 2008, od 1. 1. 2005 do 31. 8. 2005 by uz bolo premlcane a od 1. 9. 2005 by nebolo znovu premlcane??? Dobry chaos... Jery táto retroaktivita tam podľa mojej mienky je a ja som si ju uvedomila po Tvojom upozornení na paragraf 32 /ja pod vplyvom dovolenky v septembri som mala pred sebou totiž ešte predchádzajúcu verziu zákona/.

Dokonca ak to pritiahnem za vlasy v paragrafe 32 sa uvádza ....do účinnosti tohto zákona..../ktorého 580/2004 ...alebo tejto novely?.... nie je tam uvedené do platnosti zákona 273/1994../...potom by som si to mohla kľudne vyložiť, že napriek paragrafu 21 platí 10-ročná premlčacia lehota aj na obdobie január-august 2005.??? Každopádne to retroaktivita je, a to ma včera vzalo /pri študovaní noviel si väčšinou každý všíma iné znenia ako premlčaciu lehotu... a tento chaos začne byť zaujímavý neskor, keď sa začne poistné vymáhať.../

Myslím si, že ak zákonodarcom pri ich starostiach kto, kde, s kým a pre koho v zákone platnom od 1.1.2005 vypadlo z prechodných ustanovení riešenie problému premlčacej doby poistného podľa zákona 273/1994 v znení nesk. predpisov nebolo správne sa k tomu vrátiť po 8-smich mesiacoch.
Môj názor je taký /a v tomto ma nedokáže nikto presvedčiť/, že aj 5-ročná lehota je príliš dostatočná, aby poisťovňa od neplatičov vymáhala poistné. Ja v účtovnom programe, na ktorom pracujem môžem okamžite vytlačiť aj spolu s upomienkami všetky neuhradené pohľadávky bez ohľadu na to, či ich je 50 alebo 250 000. Ak nemajú zdravotné poisťovne takýto soft je mi to naozaj ľúto a zdá sa mi naozaj nanajvýš čudné začať vymáhať pohľadávku v r. 2005 za roky 1995 a ďalej...
Rooibos
19.09.05,13:00
Evina a Jery,

chcem sa Vam podakovat za rady. Nedalo mi a kontaktovala som SZP poisťovňu, co mi potvrdilo, ze mame super zakony. ZP maju moznost vymahat poistne 10 rokov ale premlcacia doba vratenia preplatkov je LEN 3 roky. Poradili mi, ze nech skusim napisat odvolanie, mozno VSZP zmeni nazor. Nie som velky optimista, za pokus to vsak stoji.
evina
19.09.05,13:36
Evina a Jery,

chcem sa Vam podakovat za rady. Nedalo mi a kontaktovala som SZP poisťovňu, co mi potvrdilo, ze mame super zakony. ZP maju moznost vymahat poistne 10 rokov ale premlcacia doba vratenia preplatkov je LEN 3 roky. Poradili mi, ze nech skusim napisat odvolanie, mozno VSZP zmeni nazor. Nie som velky optimista, za pokus to vsak stoji. Najsmutnejšie na tom, je že tých 10 rokov platí len na poistné podľa predchádzajúceho zákona, a spätne od 1.9. v čase od 1.1 do 31.8. tomu tak nebolo /alebo retroaktívne je ?..,/ viď môj príspevok vyššie-doteraz som to nestrávila :(

Pdľa zákona 580/204 v znení nesk. predpisov platí teraz 5ročná premlčacia lehota
Rooibos
20.09.05,06:24
Najsmutnejšie na tom, je že tých 10 rokov platí len na poistné podľa predchádzajúceho zákona, a spätne od 1.9. v čase od 1.1 do 31.8. tomu tak nebolo /alebo retroaktívne je ?..,/ viď môj príspevok vyššie-doteraz som to nestrávila :(

Podľa zákona 580/204 v znení nesk. predpisov platí teraz 5ročná premlčacia lehotaEvina, tomu mám ako rozumieť? Môžeš prosím napísať kedy na aké poistné platí 10 a kedy 5 ročná premlčacia lehota? Vopred ďakujem.
evina
20.09.05,07:05
Pozri pozorne príspevky od č. 5...ale zhrniem Ti to:

Do 31.12.2004 platil pre zdravotné poistenie zákon č. 273/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov, podľa, ktorého bola premlčacia doba na vymáhanie poistného 10. rokov odo dňa jeho splatnosti.
Pre úplnosť uvádzam, že v znení zákona k 13.12.1997 bola táto doba 5 rokov, ale k 1.6.1998 bola novela 124/1998, ktorá päť rokov mení na desať a v prechodných ustanoveniach je uvedené, že týchto 10 rokov platí i na dovtedy nepremlčané poistné. , t.j. i na rok 1996.
Od 1.1.2005 platil zákon č. 580/2004 Z.z. v znení zákona č, 718/2004, ktorú ustanovil premlčaciu dobu na 5 rokov bez akéhokoľvek ustanovenia na predchádzajúce obdobie, t.j. v čase od januára do augusta 2005 platila premlčacia doba 5 rokov na všetky, teda i na prechádzajúce poistenia splatné v čase zákona 273/1994.

Od 1.9. 2005 je v účinnosti novela zákona 580/2004, ktorá paragrafom 32 retroaktívne na predošlé poistné ustanovila premlčaciu dobu opäť na desať rokov:
" Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota takto:"...
Problém obdobia od januára-agust pre formuláciu "
do účinnosti tohto zákona/, keďže tam nie je uvedené napr. 273/1994...- rozoberám v príspevku 10.

Ináč paragraf 21 teraz platného zákona hovorí o premlčacej dobe 5 rokov.
erik1
21.09.05,10:34
Ahoj,
čo je to premlčasia doba? Keď zabudnú vymáhať pohľadávku, alebo sa to vzťahuje aj na exekútora. Myslím tým, že ZP posunie pohľadávku exekútorovi a ak si ju nebudem všímať 10 rokov je premlčaná??
Dík
evina
21.09.05,11:26
Ahoj,
čo je to premlčasia doba? Keď zabudnú vymáhať pohľadávku, alebo sa to vzťahuje aj na exekútora. Myslím tým, že ZP posunie pohľadávku exekútorovi a ak si ju nebudem všímať 10 rokov je premlčaná??
Dík
Premlčacia doba sa vzťahuje na splatnosť poistného voči poisťovni, t.j. napr. poistné z roku 1995 môžu od Teba vymáhať najneskôr v roku 2005.
Ak už ZP posunie pohľadávku voči Tebe exekútorovi, ten Ti napr. zhabaním majetku dá najavo, že si ho musíš všimnúť hneď...
jery
22.09.05,11:17
Premlčacia doba sa vzťahuje na splatnosť poistného voči poisťovni, t.j. napr. poistné z roku 1995 môžu od Teba vymáhať najneskôr v roku 2005.

Evina pozor, premlčacia doba na PREDPÍSANIE pohľadávky nie je to isté ako premlčacia doba na VYMÁHANIE pohľadávky.
Pozri:
§ 21, ods. 1 zákona č. 580/2004
Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 13) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného

A pozri tiež:
§ 21, ods. 2 zákona č. 580/2004
Právo vymáhať poistné, úrok z omeškania a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť

V prvom prípade plynie premlčacia doba odo dňa splatnosti a je to premlčacia doba na to, aby si poisťovňa UPLATNILA nárok (t.j. vydala platobný výmer),

v druhom prípade právo na VYMÁHANIE už právoplatného rozhodnutia (t. j. platobného výmeru) a začína plynúť odo dňa nadobudnutia právoplatnosti tohto platobného výmeru.

V praxi to znamená asi toľko, že poistné, splatné k 1. 2. 2005 sa premlčí k 1. 2. 2010. Ak poisťovňa vydá platobný výmer trebárs 31. 1. 2010, stihla to v termíne a právo predpísania sa nepremlčí.
Následne tento platobný výmer nadobudne právoplatnosť napr. k 15. 3. 2010. Začať ho vymáhať (trebárs cestou súdneho exekútora) môžu trebárs aj v roku 2012, stále je zachovaná trojročná lehota odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia.

Detto je to aj s desiatimi + troma rokmi na "staré" poistné, t. j. poisťovňa má na samotné vymáhanie de facto 8 a 13 rokov, nie 5 a 10...
Ešte je pomerne zaujimavé, že v Zákone o správnom konaní (na ktorý sa 580/2004 v týcto veciach odvoláva) platí pre vymáhanie prekluzívna lehota, ale v 580/2004 je to premlčacia (nie prekluzívna) lehota, čo opäť zvýhodňuje zdravotné poisťovne voči platiteľom...
evina
22.09.05,11:23
Áno Jery je to presne ako píšeš, ja som len trochu voľnejšie reagovala na predchádzajúci príspevok.-
mončičak
22.09.05,12:18
Ak mozem aj ja by som zareagovala. Mam jednu skusenost. At je zdravotna poistovna v pravu alebo nie vzdy to dopadne tak, ze pojistenec musi doplatit alebo v tomto pripade sa zmierit stym, ze pride o peniaze. Mne
sa stalo neco podobne. Nakoniec som musela doplatit mimo to co som platila 8 000.- sk a nepomohla som si. Najviac ma fascinuje, ze platit mozete aj ked
nie ste prihlaseny. To im nevadi, ze tam mesacne posielame peniaze. Takze platit mozeme iba nesmieme nic chciet.
jery
22.09.05,13:13
At je zdravotna poistovna v pravu alebo nie vzdy to dopadne tak, ze pojistenec musi doplatit alebo v tomto pripade sa zmierit stym, ze pride o peniaze. ..... Takze platit mozeme iba nesmieme nic chciet.
Ak ste v práve (samozrejme nie v "morálnom" práve, ale v skutočnom) a poisťovňa nerešpektuje zákon, netreba sa báť riešiť to aj súdnou cestou. Rozhodnutia zdravotnej poisťovne (aj sociálnej a pod.) sú preskúmateľné súdom...
fero21
22.09.05,22:04
Podla mna tvoje uhrady nie su preplatok na poistnom,pre to ze si nebol s uvedenou poistovnov v zmluvnom vztahu. mozes to interpretovat ako mylnú platbu. ona to vlastne mylna platba bola! porad sa s pravnikom preto že mam dojem ze aj tak to bude premlcane. vseobecna premlcacia lehota podla slovenskeho prava je 3roky ak nieje urcene inak,alebo inym predpisom.
KEJKA
18.10.06,15:36
Píšem do tejto témy, nakoľko vidím priamy súvis ....
Manželovi prišla výzva z VšZP, aby zdokladoval platiteľa poistného za obdobie 1.1.1995 - 1997 !!!!
Je to možné? Podľa toho, čo som si tu prečítala, je rok 1995 a 1996 premlčaný.....
Čo poradíte, milí poraďáci, ako má odpovedať?
Je fakt, že z toho obdobia, žiadne doklady nemá, pretlkal sa ako vedel, sem-tam robil aj v Rakusku, alebo v Česku, odvody neplatil ani on, ani jeho šéf.... mal byť asi registrovaný ako dobrovolne nezamestnaný, ale čo už teraz?
Poradíte, čo odpovedať - napísať na VšZP?
Voped ďakujem.....
Marianna01
18.10.06,15:44
Ja som zostala z tejto témy dosť prekvapená. Za prvé - nikdy by ma nenapadlo, že záväzok voči akejkoľvej verejnej inštitúcii môže byť premlčaný... Znamenalo by to, že keď by som si teoreticky za rok 2002 neplatila odvody, už ich odo mňa nikto nebude chcieť?
Za druhé - ak som pred desiatimi rokmi poslala omylom peniaze Marike XY, a teraz som na to prišla, nemusí mi ich vrátiť? Neobohatila sa na môj úrok?
Za tretie - ja by som na poisťovňu volala - nech mi povedia, ako to vidia, vyžiadala aspoň nejaké paragrafy, na základe ktorej takto konajú a obrátila sa na právnika, čo si o tom myslí. Tristo korún za hodinu sa mi určite oplatí, veď tu ozaj neide o fazuľky.
evina
18.10.06,16:08
Píšem do tejto témy, nakoľko vidím priamy súvis ....
Manželovi prišla výzva z VšZP, aby zdokladoval platiteľa poistného za obdobie 1.1.1995 - 1997 !!!!
Je to možné? Podľa toho, čo som si tu prečítala, je rok 1995 a 1996 premlčaný.....
Čo poradíte, milí poraďáci, ako má odpovedať?
Je fakt, že z toho obdobia, žiadne doklady nemá, pretlkal sa ako vedel, sem-tam robil aj v Rakusku, alebo v Česku, odvody neplatil ani on, ani jeho šéf.... mal byť asi registrovaný ako dobrovolne nezamestnaný, ale čo už teraz?
Poradíte, čo odpovedať - napísať na VšZP?
Voped ďakujem.....
Podľa mňa je premlčaný rok 1995 a časť roka 1996 /nakoľko tento trvá a ide o 10 ročnú premlčaciu lehotu odo dňa splatnosti poistného a rok 1997 bohužiaľ premlčaný nie je. Asi by som na začiatok skúsila vstupný pohovor, aby som sa lepšie zorientovala, či chcú vymáhať, alebo čo...Ak však tie nepremlčané obdobia nezdokladuje obávam sa ......ani nechcem písať:(
evina
18.10.06,16:16
Ja som zostala z tejto témy dosť prekvapená. Za prvé - nikdy by ma nenapadlo, že záväzok voči akejkoľvej verejnej inštitúcii môže byť premlčaný... .O tom kedy je čo premlčané hovoria presne jednotlivé zákony, vrátane zákona o zdravotnom poistení.. P.s. aj v trestných činoch je premlčacia doba, a to považujem za oveľa horšie...
Znamenalo by to, že keď by som si teoreticky za rok 2002 neplatila odvody, už ich odo mňa nikto nebude chcieť? Ale áno môžu ich vymáhať 5 rokov odo dňa splatnosti poistného, t.j. do roku 2007. Väčšinou to stíhajú :)
Za druhé - ak som pred desiatimi rokmi poslala omylom peniaze Marike XY, a teraz som na to prišla, nemusí mi ich vrátiť? Neobohatila sa na môj úrok?
Možno obohatila, ale Ty si si mala dávať lepší pozor pri posielaní tých peňazí a za desať rokov, ak si kontroluješ svoje financie si mala na to prísť...
Za tretie - ja by som na poisťovňu volala - nech mi povedia, ako to vidia, vyžiadala aspoň nejaké paragrafy, na základe ktorej takto konajú- premlčaciu dobu a dobu po ktorú môžu vymáhať poistné určuje presne zákon
a obrátila sa na právnika, čo si o tom myslí. Tristo korún za hodinu sa mi určite oplatí, veď tu ozaj neide o fazuľky. To že nejde o fazuľky je fakt, a preto si musíme dávať pozor na svoje práva a povinnosti.i

. , ,
KEJKA
18.10.06,16:30
Ďakujem.... skúsime, uvidím, čo sa bude dať robiť... ale za ten rok 1997 môžu chcieť poistné asi len z minimálnej mzdy...nie? ako keby bol dobrovoľne nezamestnaný...
evina
18.10.06,16:38
Ďakujem.... skúsime, uvidím, čo sa bude dať robiť... ale za ten rok 1997 môžu chcieť poistné asi len z minimálnej mzdy...nie? ako keby bol dobrovoľne nezamestnaný...

Môžu chcieť zdokladovanie príjmov...podľa môjho názoru
jery
20.10.06,06:14
Znamenalo by to, že keď by som si teoreticky za rok 2002 neplatila odvody, už ich odo mňa nikto nebude chcieť?
Za druhé - ak som pred desiatimi rokmi poslala omylom peniaze Marike XY, a teraz som na to prišla, nemusí mi ich vrátiť? Neobohatila sa na môj úrok?
Za tretie - ja by som na poisťovňu volala - nech mi povedia, ako to vidia, vyžiadala aspoň nejaké paragrafy, na základe ktorej takto konajú a obrátila sa na právnika, čo si o tom myslí. Tristo korún za hodinu sa mi určite oplatí, veď tu ozaj neide o fazuľky.

Marianna, k tvojim otazkam - ak by aj nebola priamo v zakone o zdravotnom poisteni premlcacia doba upravena, platila by vseobecna premlcacia doba, podla Obcianskeho zakonnika. Ale ona je upravena priamo v zakone - pozri si § 21 a § 32 zakona 580/2004 Z. z.

K tomu prikladu s Marikou XY - presne ako pises, proste ti ich nemusi vratit. Zober si situaciu ad absurdum, ak by neplatila premlcacia doba - bola by ti ju povinna vratit aj po 50 rokoch? Aj po 100 rokoch? Aj tvojim dedicom? Premlcacia doba plati vo vseobecnosti - a naopak skutocnost, ze premlcacia doba sa neuplatni, musi byt ustanovena osobitne (napr. zlociny proti ludskosti a pod.)

Tretia otazka - zo zakona (v tom case este 273/1994) ma povinnost platit poistne. Rovnako je povinny aj predkladat doklady. Pozri dalej moju odpoved pre KEJKU.
jery
20.10.06,06:25
Ďakujem.... skúsime, uvidím, čo sa bude dať robiť... ale za ten rok 1997 môžu chcieť poistné asi len z minimálnej mzdy...nie? ako keby bol dobrovoľne nezamestnaný...

Co sa tyka rokov 1995, a cast roka 1996 su premlcane. Premlcacia doba bude plynut az do okamihu, kedy dojde k predpisaniu poistneho (vydanie platobneho vymeru), cize s velkou prevdepodobnostou sa premlci aj rok 1996.
Co sa tyka vysky poistneho - v prvom rade budu chciet zdokladovat prijmy v tomto obdobi. Ak bol (ako predpokladam) dobrovolne nezamestnany a nepodaval si danove priznanie, to poistne mozu chciet iba vo vyske v tom case platnej minimalnej mzdy. Ak to danove priznanie mal, musi zaplatit zo skutocnej vysky, minimalne vsak z minima.
V tom case bolo tusim poistne z minima okolo 400 Sk mesacne.

Vacsi problem by vsak boli potencionalne poplatky z omeskania, tie - ak budu vycislene - by sa asi k dnesnemu dnu vysplhali do astronomickej vysky. v tom case to bolo 0,2% z dlznej sumy za kazdy den omeskania... To je za 10 rokov ak dobre ratam cca. 730%...
Marta3
12.11.06,16:22
Prosím Vás o radu:
Dcéra dostala od DZP Perspektíva oznámenie o nedoplatku na poistnom za obdobie 06/98-10/98- túto pohľadávku správca konkurznej podstaty DZP-úpadcu postúpil inej spoločnosti na vymáhanie. Avšak dcéra bola práve v čase od 06/98-03/99 v evidencii na ÚP, takže nemala povinnosť byť platcom ZP. Ako postupovať? Stačí podať odvolanie a priložiť potvrdenie ÚP?
Pohľadávka činí 1.986,- Sk a penále 4.864,-, ktoré nebudú vymáhať, ak bude istina zaplatená do 30 dní.
Ďakujem vopred za radu.
jery
13.11.06,09:32
Prosím Vás o radu:
Dcéra dostala od DZP Perspektíva oznámenie o nedoplatku na poistnom za obdobie 06/98-10/98- túto pohľadávku správca konkurznej podstaty DZP-úpadcu postúpil inej spoločnosti na vymáhanie. Avšak dcéra bola práve v čase od 06/98-03/99 v evidencii na ÚP.

Ak uz Perspektiva v minulosti Vam na tento dlh neposlala platobny vymer (o com velmi pochybujem, nakolko perspektiva, pokial viem je asi od r. 98 v konkurze...), poslite spravcovi KP iba potvrdenie z UP, rozhodne nic neplatte!

Pokial vsak dostala v minulosti platobny vymer, je situacia trochu ina, ale o rieseni tohoto sa rozpisovat zatial nebudem, kedze to nepredpokladam...
Marta3
13.11.06,12:30
Jery,
dakujem za radu, nikdy nebol doručený platobný výmer, takže pošlem potvrdenie ÚP a uvidím ako zareagujú.
gutan52
14.04.07,13:14
Milí poradcovia,
aj keď podobná téma na týchto stránkych už bola otvorená, prosím Vás o radu, Váš názor na konkrétny prípad:


Kedy podlžnosti a za aké obdobia sa stávaju premlčanými?

Za reakcie ďakuje Rooibos ; a aj Jozef G.

Sem som sa pritisol, aby som svoj srdcabôľ riešil na Porade . Prepáčte mi tú drzosť...
------------------------------------------------------------------------

Nám úpadca /ZP Perspektíva/ mala zaplatiť podľa PR /platobného rozkazu/ sumu cca 68 000,-Sk. Právoplatnosť rozsudku nastala dňa 26.03.2001.
Aby sme to nemali premlčané, prihlásili sme sa do konkurzného konania voči úpadcovi PERSPEKTíVA - dňa 19.06.2001.
4 roky nereagovali na našu prihlášku, až v 07/2005 poslali 25.257,- Sk. A to poslal Veriteľ !
otázka je :
Je to premlčané, či nie ? Zvyšok si máme cez exekútora riešiť? Ďakujeme zo každý postreh
jery
11.05.07,04:13
gutan52

Ako som sa pozrel na www.orsr.sk - konkurz Perspektívy stále nie je ukončený.
Pokiaľ som dobre informovaný - v rámci oddlžovania zdravotníctva Veriteľ (ako s.r.o. čka založená MF SR a MZ SR, skupujúca a odpredávajúca pohľadávky v oblasti zdravotného poistenia) uhrádzala časť dlhov, ktoré mala Perspektíva - čo je zrejme aj prípad Vašich 25 257 Sk.
So zvyškom Vašej pohľadávky sa už nedá robiť asi nič - jeden z dôsledkov vyhlásenia konkurzu je aj ten, že sa prerušujú osobitné konania voči konkurznej podstate a nové sa nezačínajú - čiže vymáhať dlh exekútorom už nie je možné.
Ostáva Vám len čakať na ukončenie konkurzu, pričom s pravdepodobnosťou, blížiacou sa k istote (pokiaľ som zbežne informovaný o majetkových pomeroch Perspektívy - resp. o jej astronomických dlhoch) po ukončení konkurzu dostanete oznámenie, že majetok úpadcu nepostačoval na úhradu dlhov (ak vôbec niečo dostanete...).

Pohľadávka - ak bola včas uplatnená konkurznou prihláškou a uznaná správcom premlčaná nie je, avšak po skončení konkurzu bude (asi) nedobytná.
liba2
17.10.07,10:44
Milí poraďáci,
včera som dostala pozdrav z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, v ktorom ma upovedomujú o začatí správneho konania vo veci neodvedenia poistného na zdravotné poistenie voči SZČO ... z dôvodu porušenia povinnosti odviesť poistné na ZP za obdobie 02/1996 (časť mesiaca - neviem prečo) – 31.05.1996 v sume 3549 Sk (neviem si vyrátať, ako sa k tejto sume dopracovali). " target="_blank" title="http://www.porada.sk/">http://www.porada.sk/
Nie som si vedomá žiadneho dlhu.
Irónia osudu je v tom, že v marci t.r. som skartovala svoje účtovníctvo až do r.1999 vrátane, takže nemám žiadny doklad, ktorým by som preukázala platenie poistného. Mám len peňažný denník, z ktorého som vyčítala presné dátumy úhrad a sumy. Účet, z ktorého to bolo platené, je zrušený, jeho číslo poznám, avšak neviem, či VUB bude schopná mi dať kópie výpisov z roka 1996 (a určite to nebude zadarmo).
Prečítala som si celú túto tému, aj všetky ostatné súvisiace. Vychádza mi, že rok 1996 je premlčaný, avšak 100%-nú istotu nemám.
Môj problém je v tom, že neviem ktorý je ten správny paragraf, o ktorý sa môžem vo svojom vyjadrení oprieť (je ich tu niekoľko v súvislosti s vymáhaním a premlčaním poistného a mám z toho mierny chaos) . Pomôžete mi s tým? vopred všetkým ďakujem.
evina
17.10.07,20:51
Milí poraďáci,
včera som dostala pozdrav z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, v ktorom ma upovedomujú o začatí správneho konania vo veci neodvedenia poistného na zdravotné poistenie voči SZČO ... z dôvodu porušenia povinnosti odviesť poistné na ZP za obdobie 02/1996 (časť mesiaca - neviem prečo) – 31.05.1996 v sume 3549 Sk (neviem si vyrátať, ako sa k tejto sume dopracovali).
Nie som si vedomá žiadneho dlhu.
Irónia osudu je v tom, že v marci t.r. som skartovala svoje účtovníctvo až do r.1999 vrátane, takže nemám žiadny doklad, ktorým by som preukázala platenie poistného. Mám len peňažný denník, z ktorého som vyčítala presné dátumy úhrad a sumy. Účet, z ktorého to bolo platené, je zrušený, jeho číslo poznám, avšak neviem, či VUB bude schopná mi dať kópie výpisov z roka 1996 (a určite to nebude zadarmo).
Prečítala som si celú túto tému, aj všetky ostatné súvisiace. Vychádza mi, že rok 1996 je premlčaný, avšak 100%-nú istotu nemám.
Môj problém je v tom, že neviem ktorý je ten správny paragraf, o ktorý sa môžem vo svojom vyjadrení oprieť (je ich tu niekoľko v súvislosti s vymáhaním a premlčaním poistného a mám z toho mierny chaos) . Pomôžete mi s tým? vopred všetkým ďakujem.

Ak si do 31.05.2006 /alebo neviem, či do 08. 06.2006, ale to je v tomto prípade jedno/nedostala právoplatné rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania za túto dobu je podľa môjho názoru uvedené poistné z roku 1996 premlčané, Tak im môžeš odpovedať aj na začaté správne konanie.
Premlčaciu dobu rieši § 21 súčasne platného zákona, ale rok 1996 je riešený v časti IV. zákona v prechodných ustanoveniach v §32:



1/ Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota takto: a) na poistné odo dňa splatnosti,
b) na poplatky z omeškania odo dňa nároku zdravotnej poisťovne na predpísanie poplatkov z omeškania,
c) na poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti od posledného dňa, keď mohla byť oznamovacia povinnosť riadne splnená,
d) na pokuty odo dňa nesplnenia povinnosti.

a máj si bola povinná zaplatiť do 08.06.1996.
liba2
04.12.07,08:10
........Môj problém je v tom, že neviem ktorý je ten správny paragraf, o ktorý sa môžem vo svojom vyjadrení oprieť (je ich tu niekoľko v súvislosti s vymáhaním a premlčaním poistného a mám z toho mierny chaos) . Pomôžete mi s tým? vopred všetkým ďakujem." target="_blank" title="http://www.porada.sk/">http://www.porada.sk/
Dnes som dostala rozhodnutie Úradu pre dohľad nad zdravotnou staroslivosťou, v ktorom mi oznámili, že VšZP uznáva moju námietku premlčania pohľadávky v zmysle § 32 zákona č. 580/2004 Z.z. .... čo mňa nesmierne potešilo. Neodpustím si však poznámku, že je to nehorázna drzosť tohto úradu požadovať úhradu pohľadávky po 11-tich rokoch a priživovať sa tak na neznalosti zákonov poistencov, pričom cit. paragraf je im veľmi dobre známy.
Keby som nepoznala poradu, nevedela by som sa brániť.
Moja vďaka za úspešné vybavenie patrí evine a ik-a. Ďakujem !
M.L.
09.01.08,06:40
Zdravotná poisťovňa a premlčacia doba
Pridané Včera o 09:28 PM od M.L.
Zdravím poraďákovci,
poraďte mi ,prišla mi od VZP výzva na zaplatenie neuhradených záväzkov ,na ktoré je uvedený platobný výmer so splatnosťou 24.2.2004.Ide o poistné neuhradené v roku 1996.Výzvu som dostala 12.2007.Je možné ,že predtým neboli prevzaté doporučené listy z dôvodu odcestovania.Platí v tomto prípade premlčaná doba na vymáhanie pohľadávky zdravotnou poisťovňou po troch rokoch od nadobudnutia platnosti platobného výmeru podľa zákona č.580/2004
evina
09.01.08,07:09
Zdravotná poisťovňa a premlčacia doba
Pridané Včera o 09:28 PM od M.L.
Zdravím poraďákovci,
poraďte mi ,prišla mi od VZP výzva na zaplatenie neuhradených záväzkov ,na ktoré je uvedený platobný výmer so splatnosťou 24.2.2004.Ide o poistné neuhradené v roku 1996.Výzvu som dostala 12.2007.Je možné ,že predtým neboli prevzaté doporučené listy z dôvodu odcestovania.Platí v tomto prípade premlčaná doba na vymáhanie pohľadávky zdravotnou poisťovňou po troch rokoch od nadobudnutia platnosti platobného výmeru podľa zákona č.580/2004

l. Poistné z roku 1996 je premlčané.
2. Ak bolo v r. 2004 vydané právoplatné rozhodnutie, tak podľa mojej mienky platí premlčacia doba tri roky. T.j. ak nadobudlo právoplatnosť /to musíš pozrieť presne z Rozhodnutia / napr. toho 24.2. nie je podľa mojej mienky premlčané do februára, t.j. Výzvu v 12/20o7 stihli včas... Bližšie pozri najmä príspevok 17 od Jeryho...
M.L.
09.01.08,08:04
Mám trošku zmetok v pojmoch "právoplatné rozhodnutie a platobný výmer",podľa Jeryho v príspevku č.17 to je totožné,mne ku výzve VZP priložila rozpis neuhradených záväzkov(ale len celkovú sumu+úroky),kde je pohľadávka označená ako platobný výmer a doba splatnosti 24.2.2004.Neviem či je to dátum,o ktorý sa môžem oprieť,ak áno ,tak by to malo byť premlčané 24.2.2007.Mám pravdu?
Konkrétne:platobný výmer na nedoplatok na poistnom...3800 Sk,platobný výmer na úrok ..18 000 Sk. Po tel.rozhovore odmietli odpustiť úroky aj splátkový kalendár,je to možné len v prípade prestupu do ich poisťovne.Najviac ma zarazilo naliehanie,že je potrebné čo najskôr prísť osobne priznať si dlh.Dopĺňam :od roku 1997 som v inej poisťovni.
evina
09.01.08,08:08
Mám trošku zmetok v pojmoch "právoplatné rozhodnutie a platobný výmer",podľa Jeryho v príspevku č.17 to je totožné,mne ku výzve VZP priložila rozpis neuhradených záväzkov(ale len celkovú sumu+úroky),kde je pohľadávka označená ako platobný výmer a doba splatnosti 24.2.2004.Neviem či je to dátum,o ktorý sa môžem oprieť,ak áno ,tak by to malo byť premlčané 24.2.2007.Mám pravdu?
Konkrétne:platobný výmer na nedoplatok na poistnom...3800 Sk,platobný výmer na úrok ..18 000 Sk. Po tel.rozhovore odmietli odpustiť úroky aj splátkový kalendár,je to možné len v prípade prestupu do ich poisťovne.Najviac ma zarazilo naliehanie,že je potrebné čo najskôr prísť osobne priznať si dlh.

Máš pravdu, že premlčanie by bolo v tom prípade 24.2.2007 - ja som sa neposunula ešte do roku 2008 /to až po daňových :D/, tak prepáč, som Ťa zmiatla.
Ťažko s mi vyjadriť k tomu dátumu, ale myslím si, že buď je to totožné, resp. právoplatnosť rozhodnutia by principiálne ešte mohla byť skôr ako splatnosť.
Takže áno v roku 2007 je to premlčané:)

Právoplatné rozhodnutie a platobný výmer je to isté ...
M.L.
09.01.08,08:42
Zatiaľ moc ďakujem,skúsim im odpovedať v tomto zmysle listom .
renča1
15.03.08,14:56
Ja mám tiež jednu otázočku k tejto téme. Môj brat pracoval v čase od 1.1.1995 do 4.12.1995 , od 23.1.1996 do 2.6.1996 v Nemecku. Platil si poistné do VŠZP. V r. 2000,2001 mu prišla výzva na predloženie dokladov o zaplatení poistnom z r.1995,1996. Zdokladoval len pár mesiacov a ostatné nemal ako zdokladovať pretože neuchovával tieto bločky. To čo našiel tak zdokladoval. Platobný výmer (právoplatné rozhodnutie) mu nebol zaslaný, len písomná výzva o preukázaní sa dokladov o úhrade. Od r.2005 je szčo a prvý krát mu vyšiel za r.2006 preplatok v sume 3567,- z RZZP. V r.2007 mu z RZZP za r.2006 bolo vrátených len 508,- s písomným odôvodnením, že zbytok preplatku mu nebude vrátený pokiaľ nezdokladuje ostatné mesiace za r.1995, 1996. Môžeme sa odvolať na premlčaciu dobu? Prosím poraďte mi, mne z toho všetkého vychádza, že máme právo sa odvolať na premlčaciu dobu 10 r. a žiadať zbytok preplatku späť.
jery
09.05.08,09:40
Môžeme sa odvolať na premlčaciu dobu? Prosím poraďte mi, mne z toho všetkého vychádza, že máme právo sa odvolať na premlčaciu dobu 10 r. a žiadať zbytok preplatku späť.

Vychadza ti to spravne, je to uz premlcane. mas pravo na cely preplatok.

To, ze v r. 2007 mu bola vratena iba cast preplatku znamena, ze VsZP vykonala v tomto pripade tzv. jednostranny zapocet pohladavky a zavazku. Ten je vsak mozny iba pri pohladavkach rovnakeho druhu (nie vtedy, ak je jedna pohladavka uz premlcana a druha nie. Tam sa vyzaduje uz dvojstranny zapocet so suhlasom oboch stran). Ma v tomto pripade dokonca narok aj na urok z omeskania za obdobie, kedy mu mal byt preplatok vrateny (t. j. od 31. 10. 2007).
jery
09.05.08,18:35
Najviac ma zarazilo naliehanie,že je potrebné čo najskôr prísť osobne priznať si dlh.Dopĺňam :od roku 1997 som v inej poisťovni.

Tak na toto pri zavazkoch, ktore su uz premlcane si treba dat velky pozor (podpisanie uznania dlhu)!!!
denisie
13.05.08,04:57
Mohli by ste mi prosím poradiť? Poisťovňa poslala oznámenie o nedoplatku poistného za rok 1998,1999. Podľa zákona platného od 1.1.2008 sa píše, že premlčacia doba je 5 rokov

1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 11) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.
§21
(2) Právo vymáhať poistné, úrok z omeškania a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak nie je ustanovené inak.

(3) Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 12) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.

(4) V prípade nesplnenia povinností podľa § 6 alebo oznamovacích povinností podľa § 23 ods. 1, 2 a 4 § 23 ods. 1, 2 a 5 právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania na úrade sa nepremlčuje

Má poisťovňa ešte právo vymáhať dlh? Podľa ktorého zákona sa treba riadiť? platného v tomto roku, alebo platného v roku kedy bolo splatné poistné...
uzivatel2
13.05.08,06:13
Mohli by ste mi prosím poradiť? Poisťovňa poslala oznámenie o nedoplatku poistného za rok 1998,1999. Podľa zákona platného od 1.1.2008 sa píše, že premlčacia doba je 5 rokov

1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 11) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.
§21
(2) Právo vymáhať poistné, úrok z omeškania a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak nie je ustanovené inak.

(3) Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 12) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.

(4) V prípade nesplnenia povinností podľa § 6 alebo oznamovacích povinností podľa § 23 ods. 1, 2 a 4 § 23 ods. 1, 2 a 5 právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania na úrade sa nepremlčuje

Má poisťovňa ešte právo vymáhať dlh? Podľa ktorého zákona sa treba riadiť? platného v tomto roku, alebo platného v roku kedy bolo splatné poistné...

V tomto prípade platí § 32 zákona o zdravotnom poistení

§ 32
(1) Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota takto:
a) na poistné odo dňa splatnosti,
b) na poplatky z omeškania odo dňa nároku zdravotnej poisťovne na predpísanie poplatkov z omeškania,
c) na poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti od posledného dňa, keď mohla byť oznamovacia povinnosť riadne splnená,
d) na pokuty odo dňa nesplnenia povinnosti.
(2) Poistné zaplatené do účinnosti tohto zákona bez právneho dôvodu alebo časť presahujúcu správnu výšku poistného je príslušná zdravotná poisťovňa povinná vrátiť platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi do dvoch mesiacov od zistenia tejto skutočnosti alebo od doručenia písomnej žiadosti platiteľa poistného alebo jeho právneho nástupcu.
(3) Právo na vrátenie poistného alebo jeho časti podľa odseku 2 sa premlčí do troch rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola takáto platba poistného alebo jeho časti zúčtovaná na účet príslušnej zdravotnej poisťovne.
(4) Poistné alebo jeho časť podľa odseku 2, ktoré je príslušná zdravotná poisťovňa povinná vrátiť, možno použiť na započítanie pohľadávky zdravotnej poisťovne v zdravotnom (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2008-a.html) poistení voči platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi.
denisie
13.05.08,06:37
......takže povinnosťou je uhradiť tento nedoplatok?
poistné za rok 1998 je vlastne teraz už 10-ty rok neuhradené..
uzivatel2
13.05.08,08:25
......takže povinnosťou je uhradiť tento nedoplatok?
poistné za rok 1998 je vlastne teraz už 10-ty rok neuhradené..

Rok 1998 - rozhodujúci je dátum začatia vymáhania zdravotnou poisťovňou a dátum splatnosti
§32 písm. a) na poistné odo dňa splatnosti

Kata
evina
13.05.08,08:27
Pozri začiatok tejto témy - na rok 1998 , 1999 platí 10-ročná premlčacia lehota. T.j. V roku 1998 máš premlčané /ak neboli už predtým vymáhané, resp. je dôležité, kedy Ti oznámili nedoplatok/ tie so splatnosťou napr. do 30.4., rok 1999 nie je premlčaný.
denisie
13.05.08,10:45
Ďakujem za Vaše odpovede, rok 1998 poistné splatné v marci, takže ten je premlčaný. Nuž a rok 1999 musia zaplatiť..
centauri
16.05.08,18:32
Napisem Vám moj krátky pribeh k tejto teme:
V roku 2002 som nahlásil novy trvaly pobyt vo VSZP-i. Vtedy ma upozornila pracovnicka, ze údajne nemám zaplatené 4 mesiace v r.95 a jan.96. Oponoval som jej, pretoze som vzdy uhradzal sekom a nechápal som, len seky ostali v byte u byvalej a aj byt sa uz predal, takze dokazy ziadne! No, hovorim, vsak nejako bude..
Minuly rok v lete mi poslali prvykrát papier s tym /co je nehorázne/, ze tie spominané mesiace mám riadne zaplatene, ale omeskané, a tych 5 mesiacov mi presupli na prvych 5 mesiacov 1997, s tym, ze ich nemám vobec uhradené!
Ako som tu cital, podla správnosti by to malo byt uz premlcané /10 rokov/, no ale oni mi z toho vyrobili originalitu, a z 1600 korun s penálami na 14000, namiesto toho, aby sa na to uz vykaslali..
Co vy na to poviete? Vlani, ked som to dostal, bol som aj u ved.posty, aby mi nasiel v záznamoch, /3 roky archivuju/, a povedal mi len tolko, ze na to VSZP uz nemá právo..
Dnes mi prisiel list "Upovedomie o zacati spravneho konania" a do 7 dni sa mám k tomu vyjadrit..
Ps.: Este mám stále ten papier, na ktory mi napisala v r.2002 prcovnicka VSZP tie mesiace, ale bez podpisu, takze to je "pravda" len pre mna, a nie pre súd!

Tak teraz mám este raz zaplatit co mozno som uz zaplatil? Alebo co by malo byt dávno premlcané? Hnevá ma to.. Len tolko, a dakujem za pochopenie..
evina
16.05.08,19:04
Napisem Vám moj krátky pribeh k tejto teme:
V roku 2002 som nahlásil novy trvaly pobyt vo VZP-i. Vtedy ma upozornila pracovnicka, ze údajne nemám zaplatené 4 mesiace v r.95 a jan.96. Oponoval som jej, pretoze som vzdy uhradzal sekom a nechápal som, len seky ostali v byte u byvalej a aj byt sa uz predal, takze dokazy ziadne! No, hovorim, vsak nejako bude..
Minuly rok v lete mi poslali prvykrát papier s tym /co je nehorázne/, ze tie spominané mesiace mám riadne zaplatene, ale omeskané, a tych 5 mesiacov mi presupli na prvych 5 mesiacov 1997, s tym, ze ich nemám vobec uhradené!
Ako som tu cital, podla správnosti by to malo byt uz premlcané /10 rokov/, no ale oni mi z toho vyrobili originalitu, a z 1600 korun s penálami na 14000, namiesto toho, aby sa na to uz vykaslali..
Co vy na to poviete? Vlani, ked som to dostal, bol som aj u ved.posty, aby mi nasiel v záznamoch, /3 roky archivuju/, a povedal mi len tolko, ze na to VZP uz nemá právo..
Dnes mi prisiel list "Upovedomie o zacati spravneho konania" a do 7 dni sa mám k tomu vyjadrit..
Ps.: Este mám stále ten papier, na ktory mi napisala v r.2002 prcovnicka VZP tie mesiace, ale bez podpisu, takze to je "pravda" len pre mna, a nie pre súd!

Tak teraz mám este raz zaplatit co mozno som uz zaplatil? Alebo co by malo byt dávno premlcané? Hnevá ma to.. Len tolko, a dakujem za pochopenie..

Dôležité je v ktorom mesiaci si bol upozornený na rok 1997 vlani. Platí tu 10 ročná lehota od doby splatnosti. Ak to nestihli v tom termíne, tak je to premlčané. Príklad - ak si dostal rozhodnutie zo ZP v júni na prvých 5 mesiacov r. 1997, tak január - apríl sú premlčané a máj je splatný v júni 1997 tak ten by premlčaný nebol....
centauri
17.05.08,09:17
Pozrel som si to, je to 21.5.,to znamená, ze musim dva mesiace zaplatit! Čo penále? Tie tiez? Hmm..
evina
17.05.08,16:21
Pozrel som si to, je to 21.5.,to znamená, ze musim dva mesiace zaplatit! Čo penále? Tie tiez? Hmm..

8.5 bol termín za apríl - premlčané.
Píšeš, že máš nedoplatok za prvých 5 mesiacov t.j. podľa mojej mienky len jeden mesiac - máj.
Penále skúsim ešte pozrieť aká je možnosť žiadať o odpustenie a mali by byť len za ten jeden mesiac, t.j. podstatne nižšie.
centauri
18.05.08,19:48
To znamená, že do 8.6. ten máj je splatný, lenže je tu ešte jeden háčik. Našiel som rozhodnutie o zrušeni živ. oprávnenia, ktorý som podal 23.5 a nadobudol právoplatnosť 28.5. Následne som sa určite išiel prihlásiť na úrad práce.. No, som zvedavý čo na to povedia, keď im napišem.. Hmm..
jery
19.05.08,04:35
Dnes mi prisiel list "Upovedomie o zacati spravneho konania" a do 7 dni sa mám k tomu vyjadrit..
.

Toto je asi najpodstatnejsia informacia - premlcacia doba 10 rokov plati pre PREDPISANIE nedoplatku (vydanie rozhodnutia).
Nie je absolutne podstatne, ci ta minuly rok v lete vyzvali, alebo nevyzvali na uhradu nedoplatku - podstatny je datum vydania rozhodnutia - a to v 10-rocnej lehote nestihli (ak ako pises, upovedomenie o zacati spr. konania ti prislo az dnes - rok 1997 je uz dnes premlcany. Napis v tom zmysle aj odvolanie a adresuj ho na spravny organ - v tomto pripade asi Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou - ten ti zrejme aj poslal upovedomenie o zacati spr. konania).
jery
19.05.08,04:38
To znamená, že do 8.6. ten máj je splatný, lenže je tu ešte jeden háčik. Našiel som rozhodnutie o zrušeni živ. oprávnenia, ktorý som podal 23.5 a nadobudol právoplatnosť 28.5. Následne som sa určite išiel prihlásiť na úrad práce.. No, som zvedavý čo na to povedia, keď im napišem.. Hmm..

Toto by som na tvojom mieste rozhodne nevytahoval - ak si bol na Urade prace, mal si do 8 dni povinnost ohlasit to zdr. poistovni - ak si tak neurobil a vytiahnes to az teraz, riskujes pokutu.
Odvolaj sa len na premlcanie, ako som pisal vyssie.
centauri
19.05.08,16:09
Huha, bolo by to super, keby to už bolo celé premlčané..

Ale ja potom už ničomu "nerozumiem", pretože dnes som bol na pošte pre ďalší list od nich, len s tým rozdielom, že v prvom som mal uhradiť 14000, v druhom 1600 alebo opačne, ale listy boli podané v jeden deň! čo to má sakra znamenať? Skušajú ma, ktorú sumu uhradím?! :)
Na tú väčšiu sumu spomínajú §23 ods.2 zákona č.273/1994 a na tú menšiu napísali:V zmysle §33 spr.poriadku máte ako účastník konania právo pred vydaním rozhodnutia vyjadriť sa k veci, navrhovať dôkazy a ich doplnenia.

Chcel by som sa poďakovať evine a jery za ich doterajšie prispevky k tejto téme.
jery
19.05.08,17:22
Podstatna otazka: bol ti uz doruceny platobny vymer (rozhodnutie v spravnom konani)? Nie vyzva, listy a podobne, ale platobny vymer. Ak nie - vsetko s datumom splatnosti starsim ako 10 rokov je premlcane.

§ 23, ods. 2 zakona 273/1994 - pravo poistovne predpisat poplatok z omeskania.

Chapem to asi tak, ze ti chcu predpisat platobnym vymerom 1600 Sk poistne + 14 000 Sk poplatok z omeskania (alebo naopak).

Ak je premlcane poistne, samozrejme ze je premlcane aj prislusenstvo (poplatok z omeskania).

Este raz: ZA PODMIENKY, ZE TI TO UZ V MINULOSTI NEPREDPISALI PLATOBNYM VYMEROM.
pozn.: dorucenie musi prebehnut do vlastnych ruk. Pripadne nahradne dorucenie, ak si zasielku v odbernej lehote neprevzal. pripadne dorucenie verejnou vyhlaskou, ak tvoj pobyt spravnemu organu nie je znamy.

Ako poslat ti platobny vymer aj po case dlhsom ako 10 rokov mozu - premlcanie neznamena zanik prava, iba jeho oslabenie, resp. zanik vymahatelnosti prava.
Ak by si v spravnom konani neuplatnil namietku premlcania, platobny vymer by mohol nadobudnut pravoplatnost a mali by 3 roky na jeho vymahanie.
Rovnako dobrovolna uhrada premlcanej pohladavky nepredstavuje pre druhu stranu bezdovodne obohatenie a ani pre teba nezaklada pravo na vratenie tej sumy. Cize - ano, asi skusaju, ci to uhradis. ;)

Postupuj takto: posli spravnemu organu (ten co ti poslal oznamenie o zacati spravneho konania) namietku premlcania. Nic tam velmi nerozpisuj, iba uved ze namietas premlcanie pohladavky, nakolko datum jej splatnosti je starsi ako 10 rokov.
Rozhodne ale nic nepis o nejakom urade prace spred 10 rokov a podobne. Iba to premlcanie.

Este raz sa pytam: spravny organ v tvojom pripade je Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou?
evina
19.05.08,20:10
Ja sa len znova vrátim ešte ku máju 2007- Ja som vychádzala z toho, že by to malo byť realizované formou rozhodnutia - teda vymáhanie nedoplatku. Treba presne ešte raz pozrieť čo to bolo - ináč súhlasím plne s Jerym.
P.s. ja osobne pochybujem, že to v máji nebol platobný výmer, oni si určite boli vedomí, že sú na hranici premlčania....
jery
20.05.08,09:29
evina, ja som zase vychádzal z toho, ze napisal, ze az teraz dostal oznamenie o zacati spravneho konania.
Ak by ten dlh uz bol predpisany platobnym vymerom spred roka, znamenalo by to ze spravne konanie vo veci je uz rok ukoncene.

Maximalne by to bolo oznamenie o zacati exekucneho konania - ale nie spravneho konania.

Preto sa stale vypytujem (a nikto mi neodpoveda :) ) ci bol odosielatelom toho listu - oznamenia - Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou. Lebo to je momentalne v zdr. poisteni spravny organ. Ak by bol odosielatelom on, znamenalo by to, ze skutocne spravne konanie zacalo az teraz a moze si uplatnit namietku premlcania.

centauri : ved nam prezrad, co presne ti to prislo minuly rok, tento rok a kto boli odosielatelia :)
centauri
20.05.08,17:06
Prepáčte mi, ale len teraz som sa dostal k písaniu..

Pred rokom som dostal len "Protokol o kontrole - zaslanie" od mojej VSZP z mojho mesta. Teraz mi tie listy prišli z Úradu pre dohľad nad zdrav. starostlivosťou, kde mi oznamujú tieto omeškania a v ktorom ma upozorňujú na to, aby som sa vyjadril v stanovenej lehote, lebo ak nie, tak pobočka xy vydá platobný výmer, čím mi môžu vzniknúť ďalšie náklady z titulu trov konania.

16.5. to došlo, tak ešte do 23-ho mám čas na podanie námietky..
jery
20.05.08,17:47
Aha, takze to boli dlhy zistene po kontrole? To ale dost meni situaciu - su 2 moznosti, v zavislosti od toho, ci bol dlh znamy este pred vykonom kontroly alebo nie.
(Nebol znamy pred vykonom kontroly = myslim to v tom zmysle, ze nebol znamy TVOJIM ZAVINENIM - to je podstatne, ze to musi byt tvoje zavinenie - napr. chybny mesacny vykaz, neprihlasenie zamestnanca a podobne...)

takze:

1) ak pred kontrolou nebol znamy dlh TVOJIM zavinenim - plati § 21, ods. 4 zakona 580/2004 - cit.: "...V prípade nesplnenia povinností podľa § 6 alebo oznamovacích povinností podľa § 23 ods. 1, 2 a 5 právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania na úrade sa nepremlčuje..."
a teda pohladavka nie je premlcana ani scasti. Nie je pritom podstatne, ci splatnost je viac ako 10 rokov alebo nie.

2) ak bol dlh znamy uz pred kontrolou a kontrola iba potvdila jeho existenciu - je to uz vsetko k dnesnemu dnu premlcane.

Takze ak plati bod 2 - odvolaj sa na premlcanie pohladavky VsZP v zmysle § 32, ods. 1 zakona c. 580/2004.

P.S.:
Ja by som to odvolanie sa na premlcanie skusil, aj ked plati bod 1 - v podstate nemas co stratit a mozno ti to vyjde, ze sa im nebude chciet s tebou natahovat.
centauri
20.05.08,21:07
Nič iné mi už asi neostáva, len to, čo si mi v poslednej vete poradil jery..

Prečital som si ten protokol o kontrole znova a tam veru sa piše o tom, že:
-Predchádzajúca kontrola u platiteľa nebola vykonaná..
Kontrolované obdobie:1.1.95 do 31.5.97!
A ešte toto: -Poistné za obdobie od 1.1.95 do časti mesiaca 1/97 odvádzal oneskorené a poistné od časti mesiaca 1/97 do 27.5.97 neuhradil vôbec..
Ak dobre rátam, tak od 1.1.95 do 31.5.2007 je to prsne 12 rokov a 5 mesiacov, keď sa zobudili!!! Tak oni oficiálne čakali 10 a viac rokov na to, aby potom takto mohli terorizovať ľudí, a prečo hneď nevymáhajú priebežne? Oni aj o mojom dlhu už vedeli v roku 2002, keď som išiel nahlásiť zmenu bydliska, ústne mi to povedali, aj na papier mi to napisali, to bolo všetko..
A potom nič..

Ešte som stále tzv. "stály klient" /asi 20rokov/ v VSZP, ale ak toto náhodou zle skončí, tak ma už tam medzi poistencami viac neuvidia! :)
centauri
15.07.08,09:22
Konecne som dnes dostal odpovede na moju "nocnú moru". Ale mozem len konstatovat, ze to zatial stale nie je dobojované. Nevzdávajú sa len tak lahko, bojujú za kazdy halier.
Co ma caká, ked som dostal tieto dva listy?:
1./skor napisané/ Upovedomenie o predlzeni lehoty na rozhodnutie /termin do konca jula/
2./neskor napisane/ Ziadost o vyjadrenie suhlasu so spatvzatim navrhu na zacatie konania - ziadaju ma, aby som sa vyjadril v stanovenej lehote ci suhlasim, alebo nie..
Co z toho vyplyva? Staci len odpisat a vyjadrit moj nesuhlas alebo je k tomu potrebne aj trosku viac?
jery
15.07.08,11:26
1/ - upovedomenie o predlzeni lehoty na rozhodnutie - to ti asi poslal Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou, ked si dal odvolanie. Zo zakona (Spravny poriadok) musia rozhodnut do 1 (2) mesiacov, ak nestihne, musi spravny organ rozhodnut o predlzeni lehoty.

2/ - Ziadost o vyjadrenie suhlasu so spatvzatim navrhu na zacatie konania - TAK JE DOBOJOVANE, NIE? :) Vseobecna poistovna poziadala o spatvzatie navrhu na vydanie platobneho vymeru (asi preto, lebo uznala tvoje dovody na odvolanie), ty v podstate len vyjadris suhlas, cize konanie sa nezacne.

Co je presne v tej ziadosti o vyjadrenie suhlasu... ?
centauri
15.07.08,12:50
Ahoj jery..
Noo, precital som si to este raz dokladne tie listy a zistil som nasledovne:
Moje odvolanie UPDNZS poslal mojej pobocke, oni napisali im spat v tomto zneni:

Vec:
Spatvzatie navrhu c... zo dna... na vydanie rozhodnutia platobnym vymerom z titulu pohladavky na poistnom na verejne zdravotne poistenie

...Platitel poistneho listom zo dna..., uplatnil namietku premlcania, ktora je podla par.21 zakona c.273/1994 Z. z. v znreni neskorsich predpisov opodstatnena a pobocka VsZP v ..., jeho namietku akceptuje v plnej vyske.

...Na zaklade uvedenych skutocnosti navrh c...., zo dna ..., berieme spat a sucasne ziadame o vratenie zaplatenie poplatku za vydanie rozhodnutia vo vyske ....-Sk, ktory sme uhradili na Vas ucet c...,dna...
Ciastku ..., prosime poukazat na nas ucet...atd,atd..

A na zaklade toho mi dosiel dnes list v tomto zneni:
ziada
,aby ste sa vyjadrili, ci suhlasite so spatvzatim navrhu na zacatie konania podaneho ucastnikom konania VsZP Ba, prostrednictvom pobocky xy, dna..., vo veci navrhu na vydanie rozhodnutia platobnym vymerom pre nezaplatenie poistneho na zdr. poist. za obdobie..., vo vyske...
Zaroven Vas vyzyvame, aby ste svoje vyjadrenie zaslali... atd,atd.
V pripade, ze v stanovenej lehote nevyjadrite, budeme to povazovat za prejav Vasho suhlasu.
Tam hore som zle napisal, ze "nesuhlasim", ale na veci to nic nezmeni :)
Tak to podla mna znamena, ze ked aj neodpisem, je to aj zaroven povazovane za moj suhlas.
Napisal som to sem az takto podrobne, aby sa aj iny poucili a vedeli co ich moze cakat v tejte veci...
jer
y, tak dobojované??? :)
evina
15.07.08,14:56
Hurá, hurá, dobojované - v tejto téme už tuším tretí....:)
lenka-lenka
20.08.08,17:06
prosim o informaciu ak som bola vyzvana teraz predlozit doklady za roky 1.1.1995-31.8.1998 kolko je premlcacia doba? skoncila som totiz skolu predcasne 23 september 1997 a potom som nevedela ze si musim platit, tak som cca rok neplatila...Opat som platila az koncom roka 1998 myslim...neviem to podla dokladov zistit presne teraz, prosim o odpoved, alebo je dolezite kedy som presne znova zacala platit? dakujem pekne
jery
28.08.08,07:31
prosim o informaciu ak som bola vyzvana teraz predlozit doklady za roky 1.1.1995-31.8.1998 kolko je premlcacia doba?
Ak sa to týka zdr. poisťovne - doba premlčania je 10 rokov od dátumu splatnosti poistného.
mehid
31.08.08,14:08
ahojte.
Mám taký problém.
Obdržal som "Výzvu poistencovi na predloženie dokladov", že som si nesplnil oznamovaciu povinnosť od 1.1.1995 do 31.10.1996.
Bol som vedený na ÚP a 18.10.1994 ma vyradili. Je pravda, že som si oznamovaciu povinnosť do 8 dní nesplnil, lebo som o tom nevedel. Zamestnal som sa až 22.10.1996. V čase od 18.10.1994 do 21.10.1996 som nemal žiadny príjem.
Poraďte mi prosím, ako sa mám na VšZP obhajovať. Nie je to už premlčané? Poslali mi aj tlačivo " oznámenie poistenca". Mám ho vyplniť a odovzdať im ho?
Budem musieť doplatiť zdravotné poistenie za toto obdobie, ak som nemal žiadny príjem a čo penále?
Prosím poraďte!:mee:
mehid
01.09.08,20:03
zdravím!!!
Nevie mi nikdo poradiť?
SOS !
iriska
02.09.08,05:17
mehid, asi by som sa išla informovať, či mi vznikla v tom období aj nejaká podlžnosť alebo len nejaký iniciatívny (b..) pracovník vyhrabal moje staré zložky a nemal čo na práci. Resp. sa informuj, či na tú sumu náhodou v tej dobe nebol súdom vydaný nejaký platobný rozkaz, rozsudok, ktorý (mohlo sa stať) si neprevzal. Ale myslím, že aj tak by to bolo už viac ako 10 rokov, čiže treba dátumovo preveriť všetky rozhodnutia a ak to je viac ako 10 rokov (od dátumu právoplatnosti) tak treba vzniesť námietku premlčania v každom konaní, ktorým by to chceli od teba vymáhať.
jery
02.09.08,09:33
ahojte.
Mám taký problém.
Obdržal som "Výzvu poistencovi na predloženie dokladov", že som si nesplnil oznamovaciu povinnosť od 1.1.1995 do 31.10.1996.
Bol som vedený na ÚP a 18.10.1994 ma vyradili. Je pravda, že som si oznamovaciu povinnosť do 8 dní nesplnil, lebo som o tom nevedel. Zamestnal som sa až 22.10.1996. V čase od 18.10.1994 do 21.10.1996 som nemal žiadny príjem.
Poraďte mi prosím, ako sa mám na VšZP obhajovať. Nie je to už premlčané? Poslali mi aj tlačivo " oznámenie poistenca". Mám ho vyplniť a odovzdať im ho?
Budem musieť doplatiť zdravotné poistenie za toto obdobie, ak som nemal žiadny príjem a čo penále?
Prosím poraďte!:mee:
Poistne z r. 95 a 96 by bolo premlcane, ak by si si bol v tom case splnil oznamovaciu povinnost.
Ked si si ju ale nesplnil, nie je premlcane a z najvacsou pravdepodobnostou to asi budes musiet doplatit.

ak nebol znamy dlh TVOJIM zavinenim - plati § 21, ods. 4 zakona 580/2004 - cit.: "...V prípade nesplnenia povinností podľa § 6 alebo oznamovacích povinností podľa § 23 ods. 1, 2 a 5 právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania na úrade sa nepremlčuje..."
blizsie pozri moj prispevok c. 64 v tejto teme.
V kazdom pripade, asi by som skusil odvolanie sa na premlcanie aj v tomto pripade. Nemas co stratit a mozno ti to vyjde.
Tlacivo by si mal v kazdom pripade vyplnit, inak riskujes pokutu.
Povinnost platit, ak si bol nezamestnany, neeevidovany na UP ("dobrovolne nezamestnany") ti vznikla, v tom case to bolo okolo 400 Sk mesacne.
Skor by som sa ale obaval, aby ti nevycislili poplatky z omeskania.

este edit: v prvom kole by som samozrejme riesil len vyplnenie oznamenia, odvolanie sa na premlcanie by som pouzil az potom, ako by som dostal vyzvu na zaplatenie.
kathy333
03.09.08,11:32
zdravim vsetkych,
pisem sem prvy krat aj ked poradu poznam velmi dobre a casto "vas" citam :))) ... potrebovala by som poradit s problemom mojho frajera, ktory v podstate kopiruje vsetko co tu bolo doteraz napisane, s tym rozdielom ze takmer vsetci dobri ludkovia co sem pisu sa obetou systemu stali prave kvoli systemu samotnemu a vdaka tomu ze nefunguje ako ma ... toto bohuzial nie je pripad mojho frajera, ten sa do problemu dostal vdaka vlastnej nezodpovednosti a totalnej ignoracii systemu ako celku :)

takze:
v juni tohto roka dostal 2 ks Protokoly o kontrole-zaslania, kontrolovane obdobia boli od 1.9.1996 do 31.7.2002 a od 1.12.2005 do 31.5.2008 (to, ze obalku hodil do kosa BEZ toho aby ju vobec otvoril by som sem asi ani nemala velmi pisat, vdaka bohu, jeho mamina ju vytiahla, lenze sme samozrejme nestihli pripomienky prilozene k protokolom zaslat)
a nasledne teraz v auguste (27.8) dostal Upovedomenie o zacati spravneho konania spolu s platobnym vymerom a rozpisom sum
precitala som si zakon 580/2004 aj 273/1994 a kompletne celu tuto diskusiu niekolko(mnoho)krat, a uz teraz vam chcem vsetkym podakovat za vycerpavajuce informacie podane odborne aj ludskou recou ... hlavne jery a evina .. super!! stacila mi chvila kym som da sa povedat uplne vosla do temy (ktora je mimochodom velmi zaujimava len skoda ze sa tyka mojho motovidla) ...
celemu problemu rozumiem a v pisomnej komunikacii s uradmi so absolutny borec kedze som robila na socialke:))), potrebovala by som skor poradit nejake pravne klucky lebo!!:
jery, vcera si pisal Mehidovi ze de facto je povinny uhradit vsetko, kvoli nesplneniu oznamovacej povinnosti .. Mehidovi bolo nesplnenie si tejto povinnosti aj vytknute... tu sa chcem spytat - nikde v dokumentoch mojho frajera o tomto nie je ani zmienka (odvolavaju sa na §18 porušenie povinnosti odviest poistne), oznam.povinnost si samozrejme nikdy nesplnil (vyradeny z evidencie UP bol niekolkokrat) ... vztahuje sa teda premlcacia lehota na porusenie povinnosti platit poistne ??? (ano, toto je vlastne ta uplne najpodstatnejsia zakladna povinnost, ja som nedoplatky nemala nikdy na nicom ale musim situaciu riesit skor ako ho daju na exekuciu)
jery, tiez si v maji upozornil centauriho ze dorucenie musi prebehnut do vlastnych ruk .. moj frajer sa vola uplne rovnako ako jeho otec a kedze maju rovnake trvale bydlisko a na dokumentoch sa neuvadza datum narodenia OBIDVE zasielky (aj protokoly o kontrole aj platobne vymery) prevzal jeho otec ... chcem sa spytat ci by som v odvolani (alebo namietke premlčania) nemohla tiez pouzit tento fakt ako akusi klucku ... a vlastne sa chcem spytat co vlastne s tym?? je to ok? povazuje sa to vobec za dorucene?? zakon o spravnom konani poznam ale neviem si tam toto specifikum napasovat ...
prosila by som KOHOKOLVEK o radu ak viete co s tym ak sa da CIM SKOREJ .. AJ HNED :)))))

vopred vsetkym VELMI PEKNE DAKUJEM
jery
03.09.08,13:21
Kathy333

polozila si vo svojom prispevku viacero otazok, pokusim sa na ne postupne odpovedat, ak nieco vynecham, upozorni ma, pokusim sa doplnit.

Takze prva otazka – premlcacia doba :
Na porusenie povinnosti podla § 18 zakona c. 580/2004 sa samozrejme premlcacia doba vztahuje, ale len za predpokladu, ze porusenie tejto povinnosti primarne nevyplynulo z predchadzajuceho porusenia oznamovacej povinnosti, v opacnom pripade premlcacia doba zacina plynut az od okamihu, kedy zdr. poistovna zistila tento stav (cize od datumu dodatocneho splnenia si povinnosti, datumu kontroly a dodatocneho ziskania dokladu a podobne).
Cize ak poistne neodviedol, pricom oznamovacie povinnosti boli splnene, premlcacia doba bezala.
Ak poistne neodviedol, pricom si nesplnil oznamovaciu povinnost (A ZAROVEN NESPLNENA OZNAMOVACIA POVINNOST MALA VPLYV NA VEDOMOST ZDR. POISTOVNE O VYSKE DLHU, pricom doklady boli predlozene az dodatocne pri kontrole) , premlcacia doba zacina plynut az od datumu kontroly.
Konkretne paragrafy sa mi pisat nechce, mas ich v predch. prispevkoch (prispevok 64 a 75 hlavne ). Vyradenie z uradu prace ale bohuzial jednoznacne vplyv na vysku dlhu malo.
Cize ak pri kontrole nepokladali nesplnenie oznamovacej povinnosti za dovod na vznik dlhu, odvolanie na premlcanie sa poistneho s dobou splatnosti nad 10 rokov treba pouzit.

Dorucovanie do vlastnych ruk – uvedena „finta“ by mala vyznam v okamihu, ak by si mala v ruke uz pravoplatne rozhodnutie , na ktore by sa zacalo exekucne konanie.
Predpoklad dorucenia do vlastnych ruk je splneny, ak existuje podpisana dorucenka, ktora ma v tomto konani charakter verejnej listiny a je dokazom, ze pisomnost do vlastnych ruk sa dorucila. Dokaz o opaku je ale samozrejme v konani pripustny.
Opakujem ale este raz – dokazovat nesplnenie predpokladu dorucenia do vlastnych ruk by malo vyznam napr. v case vykonu exekucie – kedy ide o uz pravoplatne rozhodnutie a sud pri povoleni exekucie uz nemoze skumat opodstatnenost prvotneho rozhodnutia, ale len jeho pravoplatnost a vykonatelnost. Vtedy by sa ti mozno podarilo dokonca dosiahnut zamietnutie povolenia na exekuciu a opatovne prvostupnove spravne konanie.
Pises ale, ze platobny vymer (prvostupnove rozhodnutie) bol doruceny 27. 8., na odvolanie mas 15 dni, predpokladam ze sa chcete odvolat. Tazko by si v dalsom konani dokazovala, ze ti pisomnost nebola dorucena, ked si na jej zaklade podala predtym odvolanie. Opakujem, tento postup by som odporucil az keby si bola v situacii, ze na prvotne rozhodnutie nebolo reagovane a ty potrebujes zastavit exekucne konanie – ale momentalne prebieha, podla toho ako pises iba prvostupnove spravne konanie.

V kazdom pripade by som postupoval tak, ze by som podal odvolanie (kedze o samotnom pripade nemam vedomost, neviem voci comu okrem premlcania, ale nieco sa mozno najde ;) ) a kludne by som skusil tu namietku premlcania. Ako som uvadzal uz vyssie, ty nemas co stratit a mozno ti to uznaju. Aj centaurimu to s tou namietkou premlcania vyslo, pricom podla toho co pisal to bolo na hrane, a zda sa mi, ze viac ako vo vasom pripade.
A ak v samotnom protokole nie je uvedene nesplnenie oznamovacej povinnosti – treba dat odvolanie na premlcanie.
Samozrejme, zdr. poistovna moze sice v stanovisku k odvolaniu uviest, ze sa jedna o nesplnenie ozn. povinnosti, ale skusil by som to.

Rozhodne by som ale v odvolani neuvadzal nieco v zmysle „ani v protokole nie je uvedene nesplnenie oznamovacej povinnosti...“, nakolko tym by som ich len naviedol, ako reagovat. Absolutne ani slovom neupozornuj na nejaku oznamovaciu povinnost, iba by som sa sucho par vetami odvolaj na premlcaciu dobu.
kathy333
04.09.08,11:22
jery DAKUJEM za skoru odpoved, velmi mi to pomohlo,
mas pravdu, uplne mi pri tom doruceni do vlastnych ruk vypadol fakt ze ako sa vlastne mozme proti niecomu odvolavat ked sme to nedostali ...... sranda ako ti pri luskani paragrafov a vymyslani nejakej sialene prekomplikovanej strategie protiutoku ujde uplna trivialita :))))
ok, idem sa na to vrhnut, este raz velmi pekne dakujem, urcite dam vediet ako to dopadlo
prajem krasny zvysok dna
mehid
05.09.08,14:20
Jery,
dakujem za rady.Bol som v ZP, podal som oznámenie poistenca.Pani mi vypočítala poistné a poslala ma vedľa na vybavenie si splátkového kalendára.
Nemám náhodou počkať na nejaký oficiálny list - výzvu zo ZP??
Ďakujem.
jery
06.09.08,20:56
Pozri, dost tazko poradit, co urobit. Musis sa rozhodnut sam.

Ak podpises splatkovy kalendar (jeho sucastou bude aj zrejme uznanie dlhu), uz urcite nebudes moct v buducnosti pouzit namietku premlcania.

Ak nepodpises splatkovy kalendar a pockas si na predpis dlhu platobnym vymerom:
- sice plati vyssie pouzite ustanovenie o neplynuti premlcacej doby ale MOZNO tvoju namietku uznaju a nebudes musiet platit nic ( hlavne ak stanovisko k odvolaniu robi niekto iny, ako ten co spracoval tvoje doklady - co je vo velkej institucii celkom realne, vid pripad centuriona vyssie)
- MOZNO pouziju ustanovenie o neplynuti premlcacej doby a budes musiet platobny vymer uhradit + trovy konania (poplatok za vydanie platobneho vymeru), mozno dovyrubia aj poplatky z omeskania.

Cize je to na tebe, ci podpises a uhradis alebo ides do rizika a mozno neuhradis nic, mozno viac.

Ak sa ale rozhodnes podpisat splatkovy kalendar, rozhodne si predtym over , ako to bude s poplatkami z omeskania, idealna by bola nejaka klauzula v texte, ze v pripade dodrzania splatkoveho kalendara ti poistovna odpusti poplatky z omeskania.

Poplatky z omeskania totiz boli v tom case 0,2% z dlznej sumy za KAZDY DEN (!!!) omeskania, co vychadza pri niekolkorocnom dlu horibilne cislo (pre predstavu priblizne urok vyse 70% p. a.!)
Jaro D
10.09.08,12:10
Dobry den.

Co sa tyka zdravotnych poistvni napr.ZP Perspektiva v rokoch
96-97.Dnes mi zablokovali ucet na podnet fi. ZH Kredit,za nezaplatenie poistneho cca 10.000,- v danych rokoch za ZPP.
Fi. ZH Kredit som bohuzial ani nenasiel na nete,tak neviem ako
si moze nieco niekto vymahat ked nie je v zozname firiem.
Dlh voci firme ZH Kredit+exekutor narastli na 82.000,-!!!!
Taktiez mi do dnesneho dna neprislo nic,ani od ex. fi.,ani od ZH kredit.Tak poprosim o radu co vlastne robit a ako postupovat.Mam taky pocit,ze tieto veci nie su podla vsetkeho len skusanie kto zaplati a kto nie.
Dakujem J.
jery
11.09.08,20:21
Jaro D

ZH Kredit, asi ide o tuto firmu

http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=125573&SID=2&P=1

asi odkupila pohladavky Perspektivy od konkurzneho spravcu.

Ak ti zablokoval exekutor ucet, musi mat nejake pravoplatne a vykonatelne rozhodnutie - sudne rozhodnutie, platobny rozkaz, platobny vymer.

Na zaklade tohto rozhodnutia prislusny sud zrejme povolil vykon exekucie.

Na tvojom mieste by som predovsetkym zistil, ktory sudny exekutor ti zablokoval ucet (to zisti v banke), nasledne u sudneho exekutora zisti o ake pravoplatne rozhodnutie sa jedna a ktory sud povolil exekuciu.
(inak, upovedomenie o zacati exekucie sa ti malo dorucit. Ak nebolo dorucene do vlastnych ruk, exekucia nemohla zacat; predpokladam ze si fyzicka osoba nepodnikatel)

nasledne zacni konat.

Ak je rozhodnutie v stadiu vymahania, sud uz nebude skumat jeho opodstatnenost.
Preto uz je irelevantne, ci si platit mal alebo nie, zameraj sa na veci, pri ktorych by musela byt exekucia zastavena, a to nejakym sposobom dokazat, ze rozhodnutie je bud nepravoplatne alebo premlcane.
Len takto od klavesnice ma napada - mozno je jeho pravoplatnost a vykonatelnost starsia ako 3 roky.
Mozno nemaju doklad o doruceni prvotneho rozhodnutia a nebudu moct dokazat ze rozhodnutie je pravoplatne.

Namietky voci exekucii podavaj exekutorovi, v kopii posli aj prislusnemu sudu (ma to sice povinnost urobit exekutor, ale takto je to istejsie). Na namietky mas 14 dni od dorucenia upovedomenia o zacati exekucie.
horalka46
18.09.08,14:51
Dobry den, chcem vas poprosit o pomoc k tejto teme.
V r.1996 (21.3.) mi umrel manzel-zivnostnik-neplatil si poriadne odvody do Vseob.zdrav.poistovne. A dnes (18.9.2008) mi prisiel do schranky list (nedoporuceny) od VZP ,ze vyzva na uhradu dlzneho poistneho za obdobie 1.1.1995-21.3.1996 za mojho zosnuleho manzela.Pisu,ze toto vymahaju na zaklade osvedcenia o dedictve z r.1997, ktore dostali len minuly tyzden,kde som ja jeho dedic a mam uvedeny dlh uhradit do 15 dni. Je to normalne?
Podla mna su jeho dlhy uz davno premlcane-10 rokov.
Prosim, opravte ma,ak nemam pravdu (aky § o tom pojednava ) a este by som chcela vediet,ci vobec mam na takyto list reagovat,alebo nie?

Dakujem za proptnu pomoc!
liba2
18.09.08,15:53
Horalka, vráť sa dozadu na príspevky č. 35,36,37 a pozorne si ich prečítaj, najmä č. 36. Predpokladám, že tam nájdeš riešenie pre tvoj prípad a že nakoniec budeš úspešná.
horalka46
19.09.08,07:18
Dakujem pekne za pomoc, hned som tam aj volala a pani JUDr.to skusala vselijako, no ked som jej povedal ze vznasam namietku a dam jej to aj pisomne, tak sa ukludnila a povedala ,ze len toto potrebovala a je to zrusene.V podstate to skusaju, ze kto sa neozve a neoponuje, tak toho "maju" . Esta raz dakujem pekne za pomoc.
gabriela p
08.10.08,09:29
Dobrý deň, prosím o radu - v roku 2005 obdržal živnostník platobný výmer zo dňa 25.5.2005 od Perspektíva DZP v konk. na dlžnú sumu poistenia za rok 1997 a 1/98. Žiadal o povolenie splátok, ale keďže nedostal odpoveď, na túto záležitosť sa "pozabudlo". Dňa 30.9.2008 mu bolo doručené oznámenie o začatí exekúcie (pre ZH Kredit, s.r.o., návrh na ex.zo dňa 18.8.2008). Bolo by možné namietať lehotu premlčania platobného výmeru zo dňa 25.5.2005 (nie je presne uvedené, odkedy je platobný výmer právoplatný)? Ten poplatok z omeškania je pre túto rodinu až likvidačný. Ak má niekto v tomto smere skúsenosti, poraďte mi prosím. Ďakujem.
pali433
08.10.08,14:05
Tuto lehotu premlčania nemožno namietať, pretože sa v tej veci ozvali práve v roku 2005 čím prerušili plynutie 10 ročnej lehoty (zo zákona) a akoby začala opäť plynúť.
jery
25.10.08,17:44
Dobrý deň, prosím o radu - v roku 2005 obdržal živnostník platobný výmer zo dňa 25.5.2005 od Perspektíva DZP v konk. na dlžnú sumu poistenia za rok 1997 a 1/98. Žiadal o povolenie splátok, ale keďže nedostal odpoveď, na túto záležitosť sa "pozabudlo". Dňa 30.9.2008 mu bolo doručené oznámenie o začatí exekúcie (pre ZH Kredit, s.r.o., návrh na ex.zo dňa 18.8.2008). Bolo by možné namietať lehotu premlčania platobného výmeru zo dňa 25.5.2005 (nie je presne uvedené, odkedy je platobný výmer právoplatný)? Ten poplatok z omeškania je pre túto rodinu až likvidačný. Ak má niekto v tomto smere skúsenosti, poraďte mi prosím. Ďakujem.

Ako uviedol pali433, platobny vymer nie je premlcany, to sa namietat neda.
Otazny je vykon exekucie, v zmysle zakona musi prebehnut do 3 rokov od nadobudnutia pravoplatnosti. Neviem, kedy nadobudol konkretny platobny vymer pravoplatnost (standardne 15 dni od dorucenia), ale asi by som sa odvolal na uplynutie premlcacej doby.
Ak obdrzal platobny vymer napr. 15. 6. 2005 a neodvolal sa, pravoplatnost nadobudol +15 dni, t.j. 30. 6. 2005. Tri roky na zacatie vymahania uplynuli 1. 7. 2008.
Cize platobny vymer je pravoplatny, ale v case 3 roky od pravoplatnosti nedoslo k vykonu rozhodnutia. Namietni premlcanie prava na vymahanie.
jery
25.10.08,17:53
Dobrý deň, prosím o radu - v roku 2005 obdržal živnostník platobný výmer zo dňa 25.5.2005 od Perspektíva DZP v konk. na dlžnú sumu poistenia za rok 1997 a 1/98.

je to uz sice viac-menej jedno, ale je minimalne zvlastne, ze Perpektiva v konkurze vobec vydala v r. 2005 platobny vymer. Pravo vydavat platobne vymery podla zakona c. 273/1994 Z. z. mali existujuce zdravotne poistovne do casu transformacie, ale Perspektiva v konkurze urcite uz v tom case nebola zdravotna poistovna (nevykonavala take cinnosti); dlh mala riesit vyhradne sudnou cestou, platobnym rozkazom a podobne.
Mozno by som este skusil namietnut nepravoplatnost prvotneho rozhodnutia, kedze ho vydal subjekt, ktory nemal pravo vydavat v tom case platobne vymery.

Ako som pisal vyssie: vsetky namietky pri vykone exekucie podavat exekutorovi a v kopii prislusnemu sudu.
Desanka
11.12.08,09:26
Dobry den, chcela by som sa spytat ci si bol uspesny na sude po podani namietok. Je to velmi zaujimavy problem, tiez momentalne na podobnom pripade pracujem. Znama sa totiz dostala do rovnakeho problemu.
gabriela p
09.02.09,07:00
Takže oznámim výsledok - známa podala námietku premlčania ale sudkyňa to zmietla zo stola a tak to hneď aj zaplatila. Ale myslím si že to nebolo dobré rozhodnutie - ani jedno. Ďakujem za názory a pomoc.
Andula77
20.02.09,09:41
Dobry den,
prosim o pomoc ci nazor ludi na tuto temu, ktora sa ma bohuzual tiez tyka ; (
Je mi luto, necitala som vsetky prispevky, preto rovno napisem okolnosti mojho pripadu.
V oktobri 2007 mi VsZP zaslala vymer dlhu 5757Skk za obdobie 1996-2004 (cca 95% z dlhu sa tyka obdobia rokov 96/97 kedy som bola au pair v UK), dalej poplatky z omeskania vo vyske 46 000Skk!!! Podotykam, ze po navrate z UK som bola ich klientom az do roku 2004 kedy som odisla do irska a som tu dodnes. Za cely ten cas mi nikdy nedali vediet, ze im cosi dlhujem. Bola som si toho ciastocne vedoma, kedze kamoska, ktora robila au pair v Nemecku a po navrate (po nejakych rokoch) nastupovala na matersku. Tiez od nej vtedy ziadali zaplatit nedoplatky. Pravdupovediac po strednej nemala sajn ako funguje poistenie, navyse som bola v domnienke, ze kedze budem v UK, rodina bude za mna nieco odvadzat.
Takze dlh 5757 som okamzite uhradila (to som netusila o dobe premlcania 10 rokov, nemusela som im to vobec cele uhradit!) a znama (byvala zamestnankyna poistovne) mi pomohla napisat jednoduchu ziadost o odpustenie popl. z omesk. Sama vravela, ze to takmer vsetko odpustaju, ked tak mi daju zaplatit trovy konania zo zasadnutia komisie (chcela by som vidiet tu komisiu haha ;) tak ok, ziadost bola podana osobne este v oktobri 2007. Na odpoved som cakala do septembra 2008!!! Prisiel mi novy vymer, odpustili mi 50%, takze stale chcu 23tisic. co im teda odmietam zaplatit. Poslali mi dohodu bez podpisov ktoru som mala - ak som som s nou suhlasila odoslat naspat Neurobila som tak a napisala som ziadost o vynimku. Napisala som celkom slusnu omacku (vsetko pravda), ze som od 2mes. polosirota, ze mi nikto nikdy nic nedal, do UK som isla studovat rec, naozaj som si doniesla minimum penazi, potom cesta do irska, aby som si mohla dovolit kupit na SK novy byt, ktory budeme pri terajsich cenach splacat este 20 rokov plus mam 8tyzdnoveho synceka...no, myslela som, ze to "zaposobi". Ja hupa som si stale o tom nic nezisila, vedela by som o dobe premlcania skor : (
Odpoved prisla v january 2009, ze moja ziadost uz bola riesena a preto mam zaplatit co mi vyrubili. Napisala som znovu uz poucena o dobe premlcania, spomenua som dane zakony, ze to odo mna nemali co ziadat, ze ani som im to nemala uhradzat a eaz a znovu som spomenula, ze za 10 rokov co som bola ich klientom mi nic nedali vediet...kopiu som poslala aj na Urad pre dohlad nad zdrav. starost. Odpoved mi prisla minuly tyzden. je to Oznamenie - vraj "kedze som v marci 2008 prevzala vymer a nepodala v zakonom stanovenom case rozklad, PV nadobudom vykonatelnost v aprily 2008. Len v pripade ak su splene zakonne podmienky, je mozne povolit obnovu konania."

Preto prosim o pomoc pri hladani odpovedi na tieo otazky:
1. co to znamena "podat rozklad"?
2. o ake zakonne podmienky ide aby sa mohlao obnovit konanie??

Podotykam, ze v marci 2008 mi nebolo nic dorucene, nic som od nich neprevzala!!! Platobny vymer, ktory v oznameni uvadzaju som obdrzala v septembri 2008 a aj je datovany do toho obdobia! Netusim, kde sa berie marcovy a aprilovy datum...

PS. v roku 2005 som tam isla osobne, ze im chcem doplatit podlznosti ak nejake mam (vedela som, ze kvoli UK tam cosi bude). Pani mi dala datumy - len ustne, nic na papiery, na zaklade toho som jej poslala postou (uz som bola v irsku) este nejake doklady z roku 1997, ktore mi napokon uznala a ziadala som ju, aby sa mi ozvala ak mi tam este nieco zostane a ja to uhradim...NIKDY sa neozvala tak som myslela, ze to bude OK, mozno som na to aj zabudla. eda az do oktobra 2007 kedy mi prisiel spominany vymer.
PS2
Ta znama mi povedala (neviem nakolko je to pravda), ze ziadost o odpustenie sa posuvali do Bratislavi, vraj vsetkym odpustili az na dvoch ludi. Nejakeho chalana a mna lebo mi sme robili v cudzine! Tak xrejme si myslia, ze mi sa kupeme v euracoch...priala by som im tu prist...no,ale ako vravim, tato info nemusi byt pravdiva

DAKUJEM ZA NAZORY A ODPOVEDE!

Anna
jery
21.02.09,20:54
Preto prosim o pomoc pri hladani odpovedi na tieo otazky:
1. co to znamena "podat rozklad"?
2. o ake zakonne podmienky ide aby sa mohlao obnovit konanie??

Podotykam, ze v marci 2008 mi nebolo nic dorucene, nic som od nich neprevzala!!! Platobny vymer, ktory v oznameni uvadzaju som obdrzala v septembri 2008 a aj je datovany do toho obdobia! Netusim, kde sa berie marcovy a aprilovy datum...



1. podať rozklad = v tvojom prípade myslené odvolanie proti platobnému výmeru. Zvyčajne je to 15 dní od doručenia platobného výmeru. Čiže v tvojom prípade (podľa toho čo píšeš) lehota uplynula niekedy v septembri - októbri 2008

2. podmienky na pripustenie obnovy konania (§ 62 správneho poriadku):
a) vyšli najavo nové skutočnosti alebo dôkazy, ktoré mohli mať podstatný vplyv na rozhodnutie a nemohli sa v konaní uplatniť bez zavinenia účastníka konania;
b) rozhodnutie záviselo od posúdenia predbežnej otázky, o ktorej príslušný orgán rozhodol inak;
c) nesprávnym postupom správneho orgánu sa účastníkovi konania odňala možnosť zúčastniť sa na konaní, ak to mohlo mať podstatný vplyv na rozhodnutie a ak sa náprava nemohla urobiť v odvolacom konaní;
d) rozhodnutie vydal vylúčený orgán (§ 9 a 13 správneho poriadku), ak to mohlo mať podstatný vplyv na rozhodnutie a ak sa náprava nemohla urobiť v odvolacom konaní;
e) rozhodnutie sa opiera o dôkazy, ktoré sa ukázali ako nepravdivé, alebo rozhodnutie sa dosiahlo trestným činom.

Ten dátum marec / september 2008 je viac-menej nepodstatný , asi majú bordel v papieroch, ale aj v jednom, aj v druhom prípade je to momentálne v lehote...

Ak mám byť úprimný - keďže s všetko preberala v lehote, neodvolala si sa, nepodala rozklad, vyzerá to tak, že je platobný výmer právoplatný (právo na vymáhanie sa premlčí po 3 rokoch od jeho právoplatnosti, čiže niekedy v r. 2011).
Odpustenie poplatku z omeškania je možnosť, ktorú má poisťovňa. Nie je na to žiaden právny nárok.
Priznám sa, že v tomto prípade netuším, ako sa vyhnúť zaplateniu :(
janapill
25.02.09,13:02
Dobrý deň,
tiež by som prosila o radu. My máme podobný problém a to, že v r.2004 nám bola vykonaná kontrola o správnosti platenia poistného na ZP ako aj dodrž. ost.povinností za obd. 1.11.02-31.05.04 a po kontrole bolo predpísané platobným výmerom dlžné poistné + poplatky z omeškania. Dlžné poistné sme uhradili a k dnešnému dňu na poistnom máme všetko uhrad. V r.2007 sme písali žiadosť o odpustenie popl.z omeškania a v piatok 21.02.09 nám prišla dohoda o odpustení uzatvorená podľa §574 Obč.zák., kde nám ale odpustili len časť a zvyšok máme doplatiť, ak podpíšeme túto dohodu, ináč máme uhradiť celú dlžnú čiastku. Môžem sa v tomto prípade odvolať na §21 ods.2 zák.o zdrav.poist. kde sa píše o premlčacej dobe tri roky?
Ďakujem
Andula77
25.02.09,20:46
Dobry den Jery
Dakujem za odpoved! Este raz som presla vsetky doklady, ktore mi VsZP zaslala a prisla som na to, ze platobny vymer cislo XY/2008 mi nebol nikdy doruceny! Jedine doklady co mam su Protokol o vykonanej kontole s uplne inym cislom ako je dany PV a tiez Dohoda, ktoru som nepodpisala...; ( Dnes mi znama povedala, ze platobne vymery od r. 2007 posielal Urad pre dozor nad... ale od daneho Uradu som definitivne nic nedostala! Vlastne som donedavna ani nevedela, ze taky Urad vobec existuje...tazke skusim vyrukovat na Urad s tym, ze PV uvedeny v ich oznameni som naozaj nikdy neprevzala takze som ani nemohla podat rozklad. Ak to nezaberie, tak sa obavam najhorsieho. Hold, chudobnemu aj z hrnca vytecie ci ako sa o hovori...; (
janapill
26.02.09,08:38
A mne by Ste nemohli poradiť? (viď prísp.č.94), ja sa len chcem uistiť, či sa môžem odvolať na ten §21ods2, kde sa píše o premlčacej dobe tri roky.
Ďakujem
emily 2
26.02.09,08:45
Dobrý deň,
poprosím aj ja o radu , prečítala som si príspevky , ale nie som si istá :

Podali sme žiadosť na VZP Dôvera o splnení povinností zaplatených preddavkov( potrebné k žiadosti na dotáciu z ÚP ) a dozvedeli sme sa , že tam máme dlh o ktorom ani nevieme .

V 03.12. 2004 bol vydaný plat. výmer na dlźné poistné od r. 2000-2002 v sume cca 24.000,- - zaplatili sme a podali žiadosť o odpustenie poplatkov z omeškania a pokuty - 28.12.2004 .
Vo 02/2005 ( neviem presný dátum ) prišiel od nich list - zo dňa 07.02.2005 , že máme doplniť čestné vyhlásenie a zatiaľ sa konanie prerušuje - zaslali 14.02.2005 .
Až 14.11. 2005 prišiel list z gen riad. ZP Dôvera od nejakej právničky - oznámenie o prerušení konania:
" Z dôvodu nejednoznačného výkladu ustanovenia § 18 ods. 2 ..... ( ak bude treba doplním ), skrátka ,že požiadali Ministerstvo zdrav. SR o usmernenie a do doby doručenia usmernenia prerušuje konanie o našej žiadosti o odpustenie poplatkov z omeškania a o ďalšom vybavovaní nás budú informovať bez zbyt. odkladu . Odvtedy nič.

Toľko naša korenšpodencia. Ale teraz mi pani z poisťovne povedala, ža dlhujeme ešte za nejaký platobný výmer z 30.12 2004 cca 32.000,- .
My sme však žiadny nedostali ( aspoň nie je nič zaevidované - v tom čase som bola na RD ).
Aké sú teraz naše možnosti ?
Ak bol výmer vydaný naozaj 30.12. 2004 : 1- nebol doručený
2 - ak bol doručený - t.j. majú doklad o doručení
Vzťahuje sa nás doba premlčania 3 roky ?

Pýtala som si od nich kópiu výmeru a dokladu o doručení , ale máme si napísať ďalšiu žiadosť.

vďaka
emily2
jery
04.03.09,20:58
Dobrý deň,
tiež by som prosila o radu. My máme podobný problém a to, že v r.2004 nám bola vykonaná kontrola o správnosti platenia poistného na ZP ako aj dodrž. ost.povinností za obd. 1.11.02-31.05.04 a po kontrole bolo predpísané platobným výmerom dlžné poistné + poplatky z omeškania. Dlžné poistné sme uhradili a k dnešnému dňu na poistnom máme všetko uhrad. V r.2007 sme písali žiadosť o odpustenie popl.z omeškania a v piatok 21.02.09 nám prišla dohoda o odpustení uzatvorená podľa §574 Obč.zák., kde nám ale odpustili len časť a zvyšok máme doplatiť, ak podpíšeme túto dohodu, ináč máme uhradiť celú dlžnú čiastku. Môžem sa v tomto prípade odvolať na §21 ods.2 zák.o zdrav.poist. kde sa píše o premlčacej dobe tri roky?
Ďakujem
Ak od datumu pravoplanosti platobneho vymeru uplynulo dlhsie casove obdobie ako 3 roky a zaroven sa v tomto obdobi nezacalo vymahat, tak ano, mozete sa odvolat a mali by ste byt uspesna.
Upozornujem ale, ze sucastou dohody moze byt aj nejake uznanie dlhu, alebo nieco podobne, cize odvolat sa na premlcanie sa treba pred podpisom dohody (dohodu nepodpisovat).

Ospravedlnujem sa za dlhsie obdobie na reakciu, bol som mimo a nemal som pristup k netu
jery
04.03.09,21:04
tazke skusim vyrukovat na Urad s tym, ze PV uvedeny v ich oznameni som naozaj nikdy neprevzala takze som ani nemohla podat rozklad. Ak to nezaberie, tak sa obavam najhorsieho. Hold, chudobnemu aj z hrnca vytecie ci ako sa o hovori...; (

Treba si overit dorucenie, nech vam zdokladuju, ze vam bol platobny vymer doruceny (podpisanou dorucenkou).

Upozornujem ale, ze pri dorucovani podla spravneho poriadku mozno uplatnit tzv. nahradne dorucenie
§ 24, ods. 2
Ak nebol adresát písomnosti, ktorá sa má doručiť do vlastných rúk, zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržiava, doručovateľ ho vhodným spôsobom upovedomí, že písomnosť príde znovu doručiť v určený deň a hodinu. Ak nový pokus o doručenie zostane bezvýsledný, doručovateľ uloží písomnosť na pošte a adresáta o tom vhodným spôsobom upovedomí. Ak si adresát nevyzdvihne písomnosť do troch dní od uloženia, posledný deň tejto lehoty sa považuje za deň doručenia, aj keď sa adresát o uložení nedozvedel.
Toto by mali zdokladovat dorucenkou, kde posta vyznacila datum ulozenia. Podmienka pre toto nahradne dorucenie je, ze v tom case ste sa museli zdrziavat na tejto adrese, inak domienka dorucenia neplati.
jery
04.03.09,21:08
Aké sú teraz naše možnosti ?
Ak bol výmer vydaný naozaj 30.12. 2004 : 1- nebol doručený
2 - ak bol doručený - t.j. majú doklad o doručení
Vzťahuje sa nás doba premlčania 3 roky ?

Pýtala som si od nich kópiu výmeru a dokladu o doručení , ale máme si napísať ďalšiu žiadosť.

vďaka
emily2

Premlcacia doba sa na Vas samozrejme vztahuje. Ak bol pl. vymer doruceny, pravoplatny bol zrejme niekedy v januari - februari 2005, t. j. premlcacia doba uplynula v januari - februari 2008. (za predpokladu, ze do tej doby nezacalo exekucne konanie).
Takze namiesto ziadosti o odpustenie by som rovno poslal namietku premlcania.
Andula77
05.03.09,11:12
na UDZS maju dorucenku...prevzala to za mna moja mama ( ani nie je moja menovkyna) kedze na dedine, kde sa ludia poznaju sa to da...teraz sa nestazujem, ved mi prisla ina posta a padlo mi vhod, ze mama bola schopna za mna postu prevziat. V tomto pripade by som si vsak radsej zelala opak ; (
Uplynul odvtedy rok a v tom case som celu zalezitost zverila do ruk mojej znamej (byvalej zamestnakyne VsZP) kedze ja som bola v cudzine. Zo 46tisic mi odpustili 50% podla Dohody, ktoru poslali po takmer roku od prvotneho vyrubenia dlhu a popl. z omeskania. Dohodu som vsak nepodpisala a teraz hrozi, ze musim VsZP zaplatit celu sumu! Volala som na UDZS, ale oni s tym nic nemaju. VYmer nadobudol vykonatelnost a tym to pre nich konci. Je odvtedy len rok tak neviem ci to mam riskovat a cakat dalsie 2, aby to bolo premlcane ; ( nie je to "slavne" riesenie, ale ani nechcem platit take velke peniaze za "nic". Zaujimalo by ci poistne platia napr. romsky obcania a ci aj od nich by to poistovna vymahala !??? Som nahnevana tak ma napadaju taketo veci. VsZP ma velke dlhy tak sa ich zrejme snazi splacat z penazi svojich klientov...
Andula77
05.03.09,11:15
este jenad otazka. Ako budem vediet, ze sa zacal proces vymahania?? Budu ma o tom vcas informovat? Samozrejme nechcem aby to dospelo az tak daleko, ale rada by som vedela, ci ak ku tomu dojde, budem mat nejaku sancu uspechu, alebo mam radsej dohodu z 09/2008 podpisat uhradit polovicu popl. z omesk...dakujem
jery
05.03.09,18:51
na UDZS maju dorucenku...prevzala to za mna moja mama ( ani nie je moja menovkyna) kedze na dedine, kde sa ludia poznaju sa to da...
Ak viete dokazat, ze na dorucenke nie je vas podpis, platobny vymer nemohol nadobudnut pravoplatnost, cize nie je mozne zacat vymahanie. Samozrejme, dokazne bremeno v tomto pripade ale bude na vasej strane...


Zaujimalo by ci poistne platia napr. romsky obcania a ci aj od nich by to poistovna vymahala !??? Som nahnevana tak ma napadaju taketo veci. VsZP ma velke dlhy tak sa ich zrejme snazi splacat z penazi svojich klientov...

Predpokladam, ze vacsina tychto spoluobcanov bude na socialnej podpore a teda odvody za nich plati stat :)
jery
05.03.09,18:55
este jenad otazka. Ako budem vediet, ze sa zacal proces vymahania?? Budu ma o tom vcas informovat? Samozrejme nechcem aby to dospelo az tak daleko, ale rada by som vedela, ci ak ku tomu dojde, budem mat nejaku sancu uspechu, alebo mam radsej dohodu z 09/2008 podpisat uhradit polovicu popl. z omesk...dakujem

Proces vymahania, cize v tomto pripade exekucne konanie - oznamenie o zacati exekucneho konania vam musi byt dorucene. V tomto pripade neplati dikcia nahradneho dorucenia, popisana vyssie.
Andula77
05.03.09,19:40
nechcem do toho namocit postarku, aj ked by mi to pomohlo...uskodilo by to aj mojej mame kedze jej zalezi na mienke miestnych ludi. Ta znama je starostka obce a navyse jej nechcem vycitat, ze mi "pomahala" zle...som "poctivka" a bojim sa riskovat,takze skusim este zavolat do VsZP ci sa naozaj neda nic robit. A tiez sa spytat ci este stale "mozem: uhradit LEN 23tisic ; (.
Po navrate z cudziny sa asi supnem na socialku..budem sa mat skvele....pan premier asi aj uver za mna utiahne..; (((

A este raz dakujem za odpovede! Skoda, ze som o tejto stranke nevedela skor, usetrili by ste mi pekne peniaze ;(
qwer
05.03.09,20:17
DOBRY CHCEM SA OPYTAT DOSTAL SOM OD POISTOVNE TENTO LIST, ZE CI MAM NA TO REAGOVAT ALEBO TO MAM IGNOROVAT.


http://obrazok.eu/viewer.php?file=yk75c95kurmulf3y3ubo.jpg
Andula77
10.03.09,14:46
a zase mam dalsiu otazku. Pisatel qwer sa pyta co ma urobit s listom, ktory nedavno dostal od VsZP - vyssie uvadza aj link. Mne nebola nikdy takato vyzva na dolozenie dokladov dorucena! Poistovna mi rovno poslala protokol o kontrole s vyskou dlhu a vyskou poplatkov z omeskania (nie vymer, ten vraj prisiel o 4 mesiace neskor!)??
Dalej v zakone 580/2004, ktory plati od r. 2005 sa uvadza, ze doba premlcania pohladavky je 5 rokov a nie 10. Ide tu len o to, ze poistovna skusa kto to vie a kto nie, resp. kto zaplati a kto nie??
eva.dd
14.04.09,13:54
Dobry den.Prosim o radu, s problemom ktorym si neviem rady.Som velmi naivna a nemyslela som na zdravotne poistenie.Isla som zit do cudziny ale som sa neodhlasila so zdravotnej poistovne a v cudzine som nepracovala a nikto neplatil zdravotne poistenie..Sama som zistila ze mam nezaplatene roky v zdravotnej poistovni.Jedna sa o roky 1996,1998, a 2003 a 2004.Od roku 2005 si platim poistenie ako samoplatitel,zena v domacnosti neevidovana na urade prace.Bola som 3x v poistovni stretla som sa s neochotou.Chcela som od nich aby mi povedali ze ako a kolko mam zaplatit za tie roky.Oni mi povedali ze musim dolozit kde som vtedy bola . ja ze nemam ako lebo som nezarabala a zila mimio sk sukromne.Tam mi predlozili ze mam podpisat za tie roky ze som samoplatitel.Bojim sa tych urokov a penalov.Sumy som si nasla napr 410 sk v rokoch 1998-2000 a v rokoch 2001-2004 je to 420 sk.Nenasla som rok 1995.Preto som si hovorila ze vynasobim nezaplatene mesiace predpisanou sumou.Neplati tu aspon na nejake roky premlcacia doba?je to 10 rokov na vsetky nedoplatky ktore som nezaplatila pred rokom 2004?a 5 rokov na nedoplatky po 1. 1 2005?alebo teraz plati 5 rokov treba zaplatit vsetko?? zatial,Poistovna sama nic nevymahala.chcem zaplatit, ale nikto mi nic nechce povedat.Do ktoreho roku mam spetne platit?A co mam uviest na postovej poukazke?Rok za ktory chcem zaplatit nedoplatok? ani tuto info mi neboli ochotny poskytnut, ak nepodpisem ze som v minulosti bola samoplatitel aby mi vycislili sumu ci co.Mam to podpisat?
emily 2
29.04.09,13:30
Dobrý deň,
poprosím aj ja o radu , prečítala som si príspevky , ale nie som si istá :

Podali sme žiadosť na VZP Dôvera o splnení povinností zaplatených preddavkov( potrebné k žiadosti na dotáciu z ÚP ) a dozvedeli sme sa , že tam máme dlh o ktorom ani nevieme .

03.12. 2004 bol vydaný plat. výmer na dlźné poistné od r. 2000-2002 v sume cca 24.000,- - zaplatili sme a podali žiadosť o odpustenie poplatkov z omeškania a pokuty - 28.12.2004 .
Vo 02/2005 ( neviem presný dátum ) prišiel od nich list - zo dňa 07.02.2005 , že máme doplniť čestné vyhlásenie a zatiaľ sa konanie prerušuje - zaslali 14.02.2005 .
Až 14.11. 2005 prišiel list z gen riad. ZP Dôvera od nejakej právničky - oznámenie o prerušení konania:
" Z dôvodu nejednoznačného výkladu ustanovenia § 18 ods. 2 ..... ( ak bude treba doplním ), skrátka ,že požiadali Ministerstvo zdrav. SR o usmernenie a do doby doručenia usmernenia prerušuje konanie o našej žiadosti o odpustenie poplatkov z omeškania a o ďalšom vybavovaní nás budú informovať bez zbyt. odkladu . Odvtedy nič.

Toľko naša korenšpodencia. Ale teraz mi pani z poisťovne povedala, ža dlhujeme ešte za nejaký platobný výmer z 30.12 2004 cca 32.000,- .
My sme však žiadny nedostali ( aspoň nie je nič zaevidované - v tom čase som bola na RD ).
Aké sú teraz naše možnosti ?
Ak bol výmer vydaný naozaj 30.12. 2004 : 1- nebol doručený
2 - ak bol doručený - t.j. majú doklad o doručení
Vzťahuje sa nás doba premlčania 3 roky ?

Pýtala som si od nich kópiu výmeru a dokladu o doručení , ale máme si napísať ďalšiu žiadosť.

vďaka
emily2
Znovu som sa vratila k tomuto problemu so ZP . Prišiel nám list od ZP , že evidujú voči nám " nedoplatky " vo výške ..... Nič bližšie za čo to je ani za aké obdobie. Ideme napísať list, ale stále nie som si istá podľa akého zákona postupovať. z.č. 580/2004 alebo 273/1994. Jedná sa o koniec roka - december 2004 ako je hore uvedené, plat. výmer nám mohol byť doručený cca ( podľa ZP ) v januári 2005 , kedže som ho nevidela, neviem aký je tam dátum splatnosti.
Takže neviem : AK bol vydaný plat. výmer v decembri 2004 na penále za oneskorené platby - vzťahuje sa nań premlčacia doba 3 roky alebo 10 rokov ? - § 21 ods. 2 - 3 roky alebo § 32 - 10 rokov .

ďakujem
emily 2
07.05.09,12:54
Pozri pozorne príspevky od č. 5...ale zhrniem Ti to:

Do 31.12.2004 platil pre zdravotné poistenie zákon č. 273/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov, podľa, ktorého bola premlčacia doba na vymáhanie poistného 10. rokov odo dňa jeho splatnosti.
Pre úplnosť uvádzam, že v znení zákona k 13.12.1997 bola táto doba 5 rokov, ale k 1.6.1998 bola novela 124/1998, ktorá päť rokov mení na desať a v prechodných ustanoveniach je uvedené, že týchto 10 rokov platí i na dovtedy nepremlčané poistné. , t.j. i na rok 1996.
Od 1.1.2005 platil zákon č. 580/2004 Z.z. v znení zákona č, 718/2004, ktorú ustanovil premlčaciu dobu na 5 rokov bez akéhokoľvek ustanovenia na predchádzajúce obdobie, t.j. v čase od januára do augusta 2005 platila premlčacia doba 5 rokov na všetky, teda i na prechádzajúce poistenia splatné v čase zákona 273/1994.

Od 1.9. 2005 je v účinnosti novela zákona 580/2004, ktorá paragrafom 32 retroaktívne na predošlé poistné ustanovila premlčaciu dobu opäť na desať rokov:
" Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota takto:"...
Problém obdobia od januára-agust pre formuláciu "
do účinnosti tohto zákona/, keďže tam nie je uvedené napr. 273/1994...- rozoberám v príspevku 10.

Ináč paragraf 21 teraz platného zákona hovorí o premlčacej dobe 5 rokov.

Naozaj neviem čo sa nás týka , nevie niekto poradiť - jedná sa o môj predchádzajúci príspevok z 29.04.

emily 2
VMilo
25.05.09,11:34
Dobrý deň, chcem sa opýtať či považujem správne za premlčanú pohľadávku na ktorú mi prišla exekúcia kde platobný výmer je zo dňa 11.02.2004 pričom súdne rozhodnutie o exekúcii je zo dňa 25. 04. 2007, vychádza mi to 3 roky a dva mesiace takže podľa §21, ods. 2 zákona NR SR č. 580/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov by to z môjho pohľadu premlčané byť malo. Ďakujem za rýchlu reakciu (tlačí ma čas na namietnutie tak dúfam niekto odpíše :) ).
jery
25.05.09,16:39
Takže neviem : AK bol vydaný plat. výmer v decembri 2004 na penále za oneskorené platby - vzťahuje sa nań premlčacia doba 3 roky alebo 10 rokov ? - § 21 ods. 2 - 3 roky alebo § 32 - 10 rokov .

ďakujem

Ak bol platobný výmer vydaný, vzťahuje sa naň trojročná premlčacia lehota, počítajúc od dátumu právoplatnosti.
Lehota 5 / 10 rokov sa týka práva predpísať poistné platobným výmerom, v okamihu ako je platobný výmer právoplatný, uvažujete len trojročnou lehotou.
jery
25.05.09,16:40
Dobrý deň, chcem sa opýtať či považujem správne za premlčanú pohľadávku na ktorú mi prišla exekúcia kde platobný výmer je zo dňa 11.02.2004 pričom súdne rozhodnutie o exekúcii je zo dňa 25. 04. 2007, vychádza mi to 3 roky a dva mesiace takže podľa §21, ods. 2 zákona NR SR č. 580/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov by to z môjho pohľadu premlčané byť malo. Ďakujem za rýchlu reakciu (tlačí ma čas na namietnutie tak dúfam niekto odpíše :) ).
podstatný je dátum PRÁVOPLATNOSTI platobného výmeru (nie dátum jeho vydania); ak je dátum právoplatnosti 24. 4. 2004 alebo skôr, tak možno úspešne namietnuť premlčanie práva na vymáhanie.
VMilo
26.05.09,05:22
Dakujem
zebra7
10.06.09,15:13
Dobry den,

chcem sa opytat na takuto situaciu. nestalo sa to mne, preto mam iba priblizne informacie.
Platobny vymer obdrzala priatelka niekedy koncom roka 2003. Exekucne konanie zacalo na jar 2004. Exekutori zhabali nejaky majetok avsak ten nepokryl celu vysku pohladavky. Potom bolo ticho. Nikto sa neozval, az teraz (2009) ziada poistovna vyplatit zvysok. Maju na to pravo? resp. vztahuje sa premlcanie aj na pripad, ked exekucia zacala, ale do troch rokov nebola ukoncena?

vopred velmi pekne dakujem za odpoved
jery
11.06.09,17:57
zebra 7

Priznám sa, že nerozumiem otázke - tá suma, ktorú žiadajú od nej doplatiť sa týka platobného výmeru? Alebo je to nejaký iný dlh?
Ak sa týka toho platobného výmeru, nie je mi jasné prečo to od nej žiada poisťovňa a nie exekútor (veľmi pochybujem, že by poisťovňa zastavila rozbehnutú exekúciu a ďalej to vymáhala vo vlastnej réžii). Alebo bola exekúcia potom zastavená pre nemajetnosť? Alebo sa to týka nejakého iného dlhu, na ktorý nebol vydaný ten platobný výmer?
krcmer
12.08.09,19:24
Podobna otazka uz tu bola na predchadzajucej strane, ale nik na nu nereagoval..Vcera mi prisil nedoplatok zo VZP za rok 2001-2002. V tom case som bola tiez v zahranici sukromne-teda ako au pair a uzatvorila som si poistenie v zahranici. Vtedy ma ani nenapadlo odhlasovat sa zo VZP..Viete niekto poradit? Da sa to nejako obist, nezaplatit? Maju pravo po 8 rokoch vymahat? Kedze neviem, ci sa v tejto situacii uplatnuje doba premlcania 5 alebo 10rokov? Prip. nejak uhrat, ze som na SR nebola a platila si ine poistenie.. Dakujem!!
henuška
03.09.09,10:20
áno
Anna123
21.09.09,17:30
Dobrý deň, poprosím o radu:
Dňa 14.9.2009 som prevzala Upovedomenie o začatí exekúcie, kde ma exekútor upovedomuje, že dňa 21.10.2008 začalo exekučné konanie v prospech Všeob.zdr. poisť. - platobný výmer zo dňa 24.10.2003. Volala som zo zdr. poisť. o čo ide, keďže som nemala vedomosť o tom, žeby som zdr. poisť. bola niečo dlžná, pracovníčka mi oznámila, že sú to úroky z omešk. a platobný výmer mi nedoručili, lebo ho poslali na kontaktnú adresu ktorú majú v systéme čo nie je adresa môjho trvalého bydliska. Po preštudovaní účtovných dokladov v roku 2003 som zistila, že 7.10.2003 bola vykonaná kontrola za obdobie od 28.8.1999 di 30.6.2003 /protokol o kontrole/, ktorý mi bol doručený spolu s platobným výmerom zo dňa 24.10.2003 /predpokladám, že na adresu môjho trvalého bydliska/. Na základe platobného výmeru som zaplatila dlžné poistné. Teraz keď čítam protokol o kontrole je tam uvedené aj suma poplatkov z omeškania vo výške 0,1 % a suma poplatkov z omeškania vo výške 0,2%. Po telef. s pracovníčkou zdr. poisť. mi poslala kópiu platobného výmeru - teda toho čo mi v roku 2003 nedoručili a bol vystavený dňa 24.10.2003. Ten prvý, ktorý som zaplatila v roku 2003 bol vystavený tiež 24.10.2003. Nebol už platobný výmer na sumu poplatkov z omeškanie premlčaný. Exekútorovi som už dlžnú sumu zaplatila. Ďakujem.
Anna123
22.09.09,06:51
Neporadíte mi niekto? Ďakujem...
Aluš
30.09.09,11:17
Prosím o radu !!!
14.5.2009 sme obdržali výzvu na úhradu nedoplatku. Vzhľadom k tomu, že sa jednalo o premlčanú pohľadávku /splatnú 8.3.1999/ podali sme námietku voči vymáhaniu nedoplatku. VZP nám na túto neodpovedala, ale teraz sme dostali Platobný výmer z Úradu pre dohľad nad zravotnou starostlivosťou, ktorý rozhodol o zaplatení tejto pohľadávky.
Moja otázka: Máme sa znovu odvolať pre premlčanosť pohľadávky alebo ju zaplatiť. Jedná sa len o 38 € ale ide mi o princíp.
FugAn
30.09.09,11:24
Dobrý deň, poprosím o radu:
Dňa 14.9.2009 som prevzala Upovedomenie o začatí exekúcie, kde ma exekútor upovedomuje, že dňa 21.10.2008 začalo exekučné konanie v prospech Všeob.zdr. poisť. - platobný výmer zo dňa 24.10.2003. Volala som zo zdr. poisť. o čo ide, keďže som nemala vedomosť o tom, žeby som zdr. poisť. bola niečo dlžná, pracovníčka mi oznámila, že sú to úroky z omešk. a platobný výmer mi nedoručili, lebo ho poslali na kontaktnú adresu ktorú majú v systéme čo nie je adresa môjho trvalého bydliska. Po preštudovaní účtovných dokladov v roku 2003 som zistila, že 7.10.2003 bola vykonaná kontrola za obdobie od 28.8.1999 di 30.6.2003 /protokol o kontrole/, ktorý mi bol doručený spolu s platobným výmerom zo dňa 24.10.2003 /predpokladám, že na adresu môjho trvalého bydliska/. Na základe platobného výmeru som zaplatila dlžné poistné. Teraz keď čítam protokol o kontrole je tam uvedené aj suma poplatkov z omeškania vo výške 0,1 % a suma poplatkov z omeškania vo výške 0,2%. Po telef. s pracovníčkou zdr. poisť. mi poslala kópiu platobného výmeru - teda toho čo mi v roku 2003 nedoručili a bol vystavený dňa 24.10.2003. Ten prvý, ktorý som zaplatila v roku 2003 bol vystavený tiež 24.10.2003. Nebol už platobný výmer na sumu poplatkov z omeškanie premlčaný. Exekútorovi som už dlžnú sumu zaplatila. Ďakujem.

Zákon 273/1994
§ 21

Premlčanie poistného

(1) Právo predpísať poistné sa premlčí za desať rokov odo dňa
jeho splatnosti.

(2) Ak zamestnávateľ neprihlásil svojho zamestnanca
do poistenia alebo ak samostatne zárobkovo činná osoba alebo osoba
uvedená v § 10 ods. 2 nesplnili oznamovaciu povinnosť, hoci tak
boli podľa tohto zákona povinné urobiť, právo predpísať poistné sa
nepremlčuje.

(3) Právo vymáhať poistné sa premlčí za tri roky odo dňa
nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa toto poistné
predpísalo.

(4) Pre právo vymáhať prirážku k poistnému, poplatok
z omeškania, pokuty a poplatok za nesplnenie oznamovacej
povinnosti platia obdobne ustanovenia odsekov 1 až 3.
FugAn
30.09.09,11:36
Prosím o radu !!!
14.5.2009 sme obdržali výzvu na úhradu nedoplatku. Vzhľadom k tomu, že sa jednalo o premlčanú pohľadávku /splatnú 8.3.1999/ podali sme námietku voči vymáhaniu nedoplatku. VZP nám na túto neodpovedala, ale teraz sme dostali Platobný výmer z Úradu pre dohľad nad zravotnou starostlivosťou, ktorý rozhodol o zaplatení tejto pohľadávky.
Moja otázka: Máme sa znovu odvolať pre premlčanosť pohľadávky alebo ju zaplatiť. Jedná sa len o 38 € ale ide mi o princíp.

Predpokladám, že ÚDZS vyzval VšZP, aby sa k tomu vyjadrili a oni na pohľadávke trvajú. Sú dve alternatívy: zaplatiť VšZP alebo zaplatitť si právnika a vysúdiťniečo pre seba. Ale v prípade druhej varianty musíte mať istotu, že ste si splnili voči VšZP všetky oznamovacie povinnosti.
Aluš
30.09.09,12:15
FugAn ďakujem za odpoveď.
Aluš
30.09.09,12:23
Mám ešte jednu podotázku. Je nejaká šanca že uspejem v prípade, že podám odvolanie vo tomuto platobnému rozkazu ? Jednalo sa o ženu v dôchodcovskom veku, ktorá nemala nárok na starobný dôchodok a bola samoplatiteľkou zdrav.poistenia.
FugAn
01.10.09,11:11
Mám ešte jednu podotázku. Je nejaká šanca že uspejem v prípade, že podám odvolanie vo tomuto platobnému rozkazu ? Jednalo sa o ženu v dôchodcovskom veku, ktorá nemala nárok na starobný dôchodok a bola samoplatiteľkou zdrav.poistenia.

Prepáč, že až dnes. V prípade, že sa jedná o ženu ktorá ma dôchodkový vek ale nebol jej priznaný starobný dôchodok, platí za ňu poistné štát. Najlepšie ísť na soc. poisťovňu a vyžiadať si o tom potvrdenie ak ho nemá doma a doručiť ho ÚDZS. Mali by to uznať. Ale pri VšZP nikto nevie.
1Sonko
06.10.09,09:13
Pekny den,
úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou mi doručil rozhodnutie o zaplatení dlžného poistného na zdravotné poistenie cca40€, poplatok z omeškaniacca. 250€ a uhradenie trov konania cca. 2€.... ..zdravotné poistenie a trovy konanie sú už uhradené po doručení rozhodnutia. V rozhodnuti sa píše, že môžem VZP požiadať o odpustenie poplatkov z omeškania. Telefonicky som si to zistoval ako v VZP tak aj na UPDNZS a osobne som sa dostavil do VZP, kde mi boli dané papiere,ktoré mam vyplniť a nimi požiadať o odpustenie poplatkov z omeškania, hneď mi bolo povedané, že nakoľko som momentálne v inej zdravotnej poistovni, tak to je pre mňa horšie. Nakoľko poistné som nezaplatil z nevedomosti a pracovníčka VZP mi povedala, že ja som to určite vedel, že ho mám uhrádzať tak mám napísať relevantný dôvod prečo som nezaplatil poistné, tak mam otázočku čo by mal byť ten relevatný dôvod nezaplatenia poistného. V tom čase som bol po maturite, bol som dobrovoľne nezamestnaný, pričom od vylúčenia z Úradu prace do nástupu na vojenskú službu som nevedome nezaplatil dané zdravotné poistenie.

takze sa chcem opytať, aky by mohol byť relevantny dôvod pre VZP, že som neuhradil poistné
tiez sa chcem opýtať, ci ma zmysel poziadat o odpustenie poplatkov z omeškania
a ako ma priblizne vyzerat ziadost o výnimku pri konaní, nakoľko som poistený v inej poistovni


dakujem za odpoved
glglgl
08.10.09,10:50
Dnes mam v schránke doporučenku od exekútora jedná sa asi o nedoplatok zdravotného poistnenia. Na prebratie mam 18 dní. Chcem sa spýtat prečo mi VšZP neposlala žiadnu výzvu o nedoplatku a nedala nejakú lehotu o zaplatení dlhu. Nerozumiem ale rovno bez mojho vedomia dala tento nedoplatok na exek.dlh je z roku 2002 a 2003 čo mám vlastne robit prebrat exekuciiu na čo mám nárok /premlčanie/poradte mi prosim. dakujem
FugAn
08.10.09,11:01
Dnes mam v schránke doporučenku od exekútora jedná sa asi o nedoplatok zdravotného poistnenia. Na prebratie mam 18 dní. Chcem sa spýtat prečo mi VšZP neposlala žiadnu výzvu o nedoplatku a nedala nejakú lehotu o zaplatení dlhu. Nerozumiem ale rovno bez mojho vedomia dala tento nedoplatok na exek.dlh je z roku 2002 a 2003 čo mám vlastne robit prebrat exekuciiu na čo mám nárok /premlčanie/poradte mi prosim. dakujem

Ako môžeš vedie, že je to asi nedoplatok zo zdravotnej poisťovne? Ak to predpokladáš, tak potom asi si si vedomý, že máš nedoplatok. To môže znamenať, že Ťa ZP upozornila na dlh, ale ty si to zobral na ľahkú mieru veď čo Ti môžu. Veľa z nás ignoruje listy zo ZP a potom sa čudujeme prečo máme exekútora na krku.
Čo najskôr treba ísť do poisťovne a doriešiť to s nimi.
glglgl
08.10.09,11:11
Jasne my sme vedeli o tom to dlhu len stale neboli na to peniaze, ale to ma zaraža ze mi neposlali vyzvu vtedy by som to poriešil ked ja som taky, dajú sa ziadat aspon odpustenie urokov z omeskania.

vdaka za odpoved
glglgl
09.10.09,11:50
Mám na vás prosbu o info a píšem opätovne.Prišlo mi oznámenie od exekútora.Ešte som to neprevzal.Ale na 100% to je dlh voči ZP v období 02/2002 až do 06/2003 lebo tuto platbu registrujem ako dlh. VSZP mi určite neposlala ziadnu vyzvu ani oznámenie o nedoplatku proste som čakal kedy sa ozvu a potom by som to riešil.A dokonca som dnes čital na nete že nemusí posielat ziadne výzvy o nedoplatku ale rovno to rieši exekutorom čo je moj prípa.

Prosim vás o radu v pondelok sa chystam do VSZP zistit čo ako.Potrebujem vediet aké možnosti možem vyuzit zo zakona /premlčanie atd./ žiadost o odpustenie penálou, ktoré určite budu horibilne.Ktorý zákon sa má týka ak su nedoplatky z 2002 a 2003.
A vlastne mam jednat s poistovnou alebo len s exekútorom. dakujem vam za radu.
glglgl
09.10.09,13:27
Mám na vás prosbu o info a píšem opätovne.Prišlo mi oznámenie od exekútora.Ešte som to neprevzal.Ale na 100% to je dlh voči ZP v období 02/2002 až do 06/2003 lebo tuto platbu registrujem ako dlh. VSZP mi určite neposlala ziadnu vyzvu ani oznámenie o nedoplatku proste som čakal kedy sa ozvu a potom by som to riešil.A dokonca som dnes čital na nete že nemusí posielat ziadne výzvy o nedoplatku ale rovno to rieši exekutorom čo je moj prípa.

Prosim vás o radu v pondelok sa chystam do VSZP zistit čo ako.Potrebujem vediet aké možnosti možem vyuzit zo zakona /premlčanie atd./ žiadost o odpustenie penálou, ktoré určite budu horibilne.Ktorý zákon sa má týka ak su nedoplatky z 2002 a 2003.
A vlastne mam jednat s poistovnou alebo len s exekútorom. dakujem vam za radu.

PROSIM PEKNE poradí mi niekto, vdaka
bepo
09.10.09,13:46
Premlčané to nie je,či ti odpustia penále to je otázne ale ja by som povedal že nie a pri ZP to ide veľmi rýchlo, rozhodnutím ZP to môžu dať rovno exekútorovi.
glglgl
09.10.09,14:38
Premlčané to nie je,či ti odpustia penále to je otázne ale ja by som povedal že nie a pri ZP to ide veľmi rýchlo, rozhodnutím ZP to môžu dať rovno exekútorovi.

a ako je to s tou lehotou 3 roky???premlčanie
bepo
09.10.09,16:21
Tu na Porade máš aj Zákon o zdravotnom poistení tak si ho prečítaj, podľa §32 ods 1 je na poistné splatné do účinnosti zákona 10 ročná premlčacia lehota odo dňa splatnosti poistného- v tvojom prípade sa teda premlčuje až v 2012-2013.
jery
12.10.09,16:50
PROSIM PEKNE poradí mi niekto, vdaka

Ťažko povedať, či je to premlčané alebo nie, podstatné je kedy to bolo predpísané platobným výmerom alebo výkazom nedoplatkov.
Na predpísanie majú 10 rokov, na vymáhanie 3 roky od právoplatnosti prvotného prozhodnutia.

Tvoj prípad - na predpísanie majú čas do r. 2012 - 2013 (10 r. od splatnosti).
Čiže napr. ak to predpísali platobným výmerom v r. 2005, je to už premlčané (v r. 2008). Ak to napr. predpísali v r. 2008 nie je to premlčané.
Treba tam ísť a zistiť dátumy.
Platobný výmer ti mal byť doručený do vlastných rúk. Ak si ho neprevzal v odbernej lehote, platí dikcia tzv. náhradného doručenia.
diStefano
31.12.09,22:54
Dobry den,

Ja by som sa opytal na nazor diskutujucich ohladom ucinnosti paragrafu 32. V zmysle tohto paragrafu moze dojst dokonca az k premlcaniu samotneo poplatku za nesplnenie si oznamovacej povinnosti a to 10 rokov odo dna, do kedy mohla byt oznamovacia povinnost riadne splnena. Zakon 273/1994, ktory logicky vzato premlcanie poplatku za nesplnenie si oznamovacej povinnosti ani nepripusta, lebo ak ste si tuto oznamovaciu povinnost nesplnili, tak premlcacie lehoty nebezia, bol zakonom 581/2004 zruseny.
Preto mi nie je jasne ci napr. v pripade, ze sa nahodou niektora poistovna, alebo UDZS rozhodne predpisat poplatok za nesplneneie si ozn. povinnosti, je mozne sa odvolat na paragraf 32 zak.580/2004 alebo nie.

Este by som dodal, ze pojem poplatok za nesplnenie oznamovacej povinnosti sa zaviedol zakonom 273/1994 a tykal sa nesplnenia si primarnej oznamovacej povinnosti. Na jednej strane sa tu tvrdi, ze nesplneneie oznamovacej povinnosti zaklada pravo poistovne al. UDZS vymahat vsetko donekonecna, na druhej strane sa v zmysle par.32 niektore veci, vratane toho spominaneho poplatku premlcuju bezpodmienecne po 10 rokoch.:confused::confused::confused:
dobrak800
09.01.10,23:03
Aj mňa by zaujímala odpoveď na túto otázku. :) A zároveň sa chcem spýtať, či niekto nevie, ako to bolo v roku 2002, keďže som vtedy skončil školu a bol som evidovaný na úrade práce, či bolo treba hlásiť zmenu platiteľa poistného, alebo nie? A druhá vec, keďže som bol 2 až 4 mesiace vyradený z úradu práce (pred cca 7 rokmi) a nepamätám si, či som vtedy platil poistné, či je lepšie si to zistiť v poisťovni a uhradiť nedoplatok - či to budú brať ako "poľahčujúcu okolnosť" a prípadne mi nenaúčtujú penále?
ďakujem
Monika Kováčová
11.02.10,20:56
Nášmu zamestnancovi bola doručená výzva a následne Uznanie dlhu a dohoda o splátkach z titulu neuhradenia časti poistného za obdobie 01/1995-5/1996, časti r. 1998, 1999, 2000,2001,2002,2003,2004,.......

na uvedené obdobie neplatí premlčacia lehota 5 rokov?
evina
11.02.10,21:44
Nášmu zamestnancovi bola doručená výzva a následne Uznanie dlhu a dohoda o splátkach z titulu neuhradenia časti poistného za obdobie 01/1995-5/1996, časti r. 1998, 1999, 2000,2001,2002,2003,2004,.......

na uvedené obdobie neplatí premlčacia lehota 5 rokov?
Pozri začiatok témy - podľa mňa do roku 2004 je to desaťročná premlčacia doba...
Monika Kováčová
11.02.10,21:48
Pozri začiatok témy - podľa mňa do roku 2004 je to desaťročná premlčacia doba...
no veď som pozerala a čumím ako :eek:

a od 2004 je 5 rokov... teda stíhajúúú :eek:
Monika Kováčová
11.02.10,21:55
no ale prečo chcú 1995, 1996, 1998??
evina
11.02.10,21:56
no ale prečo chcú 1995, 1996, 1998??

Skúšajú.... možno na to nepríde že je premlčané...Keby zaplatil, tak čo ....:)
evina
11.02.10,22:05
Pozri pre zaujímavosť príspevky 36, 37
Monika Kováčová
11.02.10,22:06
je toto obdobie premlčané aj keď nebola splnená "oznamovacia povinnosť" - samoplatca Z a K??? resp. bola splnená, ale v 2009
evina
11.02.10,22:07
je toto obdobie premlčané aj keď nebola splnená "oznamovacia povinnosť" - samoplatca Z a K??? resp. bola splnená, ale v 2009

Pri nesplnení oznamovacej povinnosti bohužiaľ nie....
Monika Kováčová
11.02.10,22:09
Pri nesplnení oznamovacej povinnosti bohužiaľ nie....
hmmm.... :mad:

tak aj na libušku skúšali? :cool:
kremo77
28.02.10,19:23
Dobry den prajem.
V piatok ma doma cakal pekny pozrav z VSZP, ze mam vydokladovat obdobie 14.12.-31.12.1997. (vraj som si nesplnil oznamovaciu povinnost).
Podla toho co som vycital vyssie, sa zrejme na mna uz s prehladom bude vztahovat 10 rocna premlcacia doba.
Mozem sa odvolat na nimi (VSZP) citovane zakony 273/1994 a 580
/2004, s tym, ze nech mi daju pokoj ?

Btw - od 16.6.1995 - 09/98 som mal jedneho a toho isteho zamestnavatela a pracoval som na HPP, tak o co im ide ? Maju tam mrdnik v dokladoch, tak skusaju ?

Akoze nie, ze by bol problem im doniest vystupny list, ale nejak ho nemozem najst, a duplikat sa mi nechce ist vystavovat :(

Dakujem.
Monika Kováčová
01.03.10,06:30
ak nebola splnená oznamovacia povinnosť, obdobie premlčania sa na teba nevzťahuje.
guestik
23.03.10,20:13
takze dalsi clen do temy:
bola mi dorucene sudom vyzva, aby som sa ako ucastnik vyjadril k navrhu.
este ZP Perspektiva mi vznikol dlh na poistnom za obdobia 08/97 az 05/99, poistovna rachla a 7.7.2005 bola moja pohladavka postupena ZH kreditu a tie pluhy skarede podali navrh na sud datovany ku dnu 18.9.2009 a chcu 200E s prislusenstvom ktore je za to obdobie celkom usmiata suma aj v E. moja otazka je, mam sancu ist na nich s premlcanim, nemoze tam existovat nejaka osibka s ktorou by to mohli odpalit? je tu nejaky cloviecik ktory mi s tym moze pomoct?
marcelaStanakova
31.05.10,12:06
Koľko rokov spätne môže kontrolovať ZP? Máme kontrolu od 1995 roku je možné kontrolovať 15 rokov späť?
evina
31.05.10,12:20
Koľko rokov spätne môže kontrolovať ZP? Máme kontrolu od 1995 roku je možné kontrolovať 15 rokov späť?

Kontrolovať môže, len vyrubiť dodatočné poistné alebo penále podľa premlčanosti ... Častokrát hrajú aj na to, že nie každý si je istý premlčanosťou:)
akoze
01.06.10,18:30
Vyzva na predlozenie dokladov.

Zdravim Vas,
chcem poprosit o pomoc, prisla mi z poistovne vyzva na predlozenie dokladov, nakolko som si nesplnil oznamovaciu povinnost do 8 dni ...
Jedna sa o obdobia 1996 (10 mesiacov SS + VS predcasne ukoncena), 1997-2000 (tri roky VS predcasne ukoncena).
Ked som spravne pochopil predchadzajuce prispevky, pri nesplneni oznamovacej povinnosti, premlcacia doba neplati.

Moje otazky zneju ohladom dalsieho postupu
- plati(l) stat poistne do zdravotnej aj za studentov ktori predcasne ukoncia studium na VS ?
- budem sa musiet nahanat po 10 rokov starych potvrdeniach o navsteve skoly, alebo existuje jednoduhsi sposob ako zdokladovat platenie (evidencia z uradu prace, zo socialnej poistovne ...)
- je taketo spravanie sa VsZP moralne ? po 13 rokoch ziadat nieco dokladovat ?

Vdaka za Vas cas :)
zlatko7979
26.07.10,20:47
Prosím Vás o radu. Stala sa mi takáto vec: Nedopatrením sa stalo že som mesačné odvody za máj a jún odviedol do nesprávnej poisťovne aj som ho zle prihlásil a teraz v júli mi prišlo oznámenie že ten poistenec nieje v registrovaný v ich poisťovni Union . Mali pravdu bol v inej - VšZP. Ale ja som zasielal odvody do Unionu. Tak som zašiel do VšZP tam som ho prihlásil a odovzdal mesačné výkazy za máj a jún. Ale čo stými naviac odvedenými peniazmi do Unionu? Ako ich získam späť?
uzivatel2
27.07.10,05:59
Prosím Vás o radu. Stala sa mi takáto vec: Nedopatrením sa stalo že som mesačné odvody za máj a jún odviedol do nesprávnej poisťovne aj som ho zle prihlásil a teraz v júli mi prišlo oznámenie že ten poistenec nieje v registrovaný v ich poisťovni Union . Mali pravdu bol v inej - VšZP. Ale ja som zasielal odvody do Unionu. Tak som zašiel do VšZP tam som ho prihlásil a odovzdal mesačné výkazy za máj a jún. Ale čo stými naviac odvedenými peniazmi do Unionu? Ako ich získam späť?
Napísať žiadosť do Unionu na vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu. Podľa § 25, ods. 1, písm. f) zákona o ZP, je poisťovňa povinná takéto poistné vrátiť do 2 mesiacov od doručenia žiadosti.
Katka
derek19
04.08.10,18:44
Zdravim, chcel by som sa spýtať, že ako zisťuje zdravotná poisťovňa, či som študent? (okrem toho že jej dám potvrdenie) Tie odvody čo by som si platil ako zamestnanec jej chodia od "štátu" v mojom mene, či ako? Dakujem
FugAn
17.08.10,06:50
Moje otazky zneju ohladom dalsieho postupu
- plati(l) stat poistne do zdravotnej aj za studentov ktori predcasne ukoncia studium na VS ?
- budem sa musiet nahanat po 10 rokov starych potvrdeniach o navsteve skoly, alebo existuje jednoduhsi sposob ako zdokladovat platenie (evidencia z uradu prace, zo socialnej poistovne ...)
- je taketo spravanie sa VsZP moralne ? po 13 rokoch ziadat nieco dokladovat ?

Vdaka za Vas cas :)[/QUOTE]

1. Štát platí len za aktuálnych poistenecov, za ktorých má platiť. Ak študent predčasne skončil a neoznámil to poisťovni. poisťovňa nedostala za neho peniaze. Štát platil na počet poistencov, za ktorých má platiť.
2. Áno budeš musieť aj po desiatich rokoch dokladovať poistovni potvrdenia o návšteve školy, ÚP a iné.
3. Odpoviem otázkou: Je morálne tvoje správanie ak si si nesplnil oznamovaciu povinnosť voči zdravotnej poisťovni?
FugAn
17.08.10,06:53
Koľko rokov spätne môže kontrolovať ZP? Máme kontrolu od 1995 roku je možné kontrolovať 15 rokov späť?


Zdravotná poisťovňa môže kontrolovať len 10 rokov dozadu.
eva.dd
13.01.11,16:44
Podla mna poistovna ma pravo kontrolovat 10 rokov dozadu.Teraz je novy zakon od 1.1.2011.a uplne nakonci je opat pisane o zakone 273/1994 a tento zakon sa vztahuje na dlzne poistne do roku 2004. aj pri nesplneni oznamovacej povinnosti .kde dava poistovni 10 rokov na predpisanie dlhu.Cize napr dlh v roku 2003 +10 rokov je 2013..
,podla mna maximalne mozu vymahat od roku 2000, 2001 ,2002 atd nie dalej do historie..Hoci poistovna ma pravo 10 rokov si predpisat urok a penale ,ale vymahat moze tiez len 10 rokov od nesplnenia.a nie od datumu predpisania dlhu..myslim sa? ak by to neplatilo tak by to bolo takto poistovna 10 rokov ma na to predpisat dlh+ 10 rokov na vymahanie...potom by mi to vychadzalo na 20 rokov...........a to je ......??
Rozalka
18.02.11,16:46
Dnes nezávisle od seba prišli 3 klienti, ktorí dostali od Dôvery BUBUBU, že nemajú zaplatené poistné. Za všetkých troch je to zhruba od r. 1995 do apríla 2000.

Jeden prifrčal aj so šanónmi, kde sme pekne našli všetky ústrižky (1996-2000).
Dôvera začala od zeleného stola, ako môžu mať takýto neporiadok?

Ak by už neboli doklady (mohli už byť skartované) - musel by uhradiť? nie je to už premlčané?
ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ
Surfujúc po nete som našla:
Do 31.12.2004 platil pre zdravotné poistenie zákon č. 273/1994 Z.z. v znení neskorčích predpisov, podľa, ktorého bola premlčacia doba na vymáhanie poistného 10. rokov odo dňa jeho splatnosti.
Pre úplnosť uvádzam, že v znení zákona k 13.12.1997 bola táto doba 5 rokov, ale k 1.6.1998 bola novela 124/1998, ktorá päť rokov mení na desať a v prechodných ustanoveniach je uvedené, že týchto 10 rokov platí i na dovtedy nepremlčané poistné. , t.j. i na rok 1997.
Od 1.1.2005 platí zákon č. 580/2004 Z.z. v znení nesk. prepisov, ktorý hovorí v:
§ 21
Premlčanie
(1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 12) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.
(2) Právo vymáhať poistné a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť.
(3) Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 13) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.
Odpovedala: Jaroslava Lukacovicova
=========
VšZP:
V súlade so zákonom č. 273/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov a taktiež zákonom č. 580/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov sú osoby, ktoré nemajú iného platiteľa poistného (tzv. osoby dobrovoľne nezamestnané) povinné platiť si poistné na zdravotné poistenie. V súlade so zákonom je poistenec povinný do ôsmich dní oznámiť poisťovni zmenu platiteľa poistného. Túto skutočnosť je potrebné oznámiť poisťovni na tlačive „Oznámenie poistenca“ a to aj dodatočne.
V danom prípade si poistenec túto povinnosť nesplnil a z tohto dôvodu mu bola zaslaná výzva. Poisťovňa v prípade, že poistenec za obdobie v ktorom bol považovaný za osobu dobrovoľne nezamestnanú neuhradí dlžné poistné, môže v súlade so zákonom pristúpiť k jeho vyčísleniu a taktiež k vyčísleniu poplatkov z omeškania(príp. úrokov z omeškania) a takto vyčíslené pohľadávky následne uplatniť na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou návrhmi na vydanie platobných výmerov, prípadne na vzniknuté pohľadávky vydať výkaz nedoplatkov. V uvedenom prípade, nemožno hovoriť o premlčaní práva vymáhať pohľadávku (a to ani podľa zákona č. 273/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov a ani zákona č. 580/2004 Z. z. v znení neskorších prepisov), vzhľadom na skutočnosť, že právo vymáhať poistné a poplatok z omeškania sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa predpísalo. Pohľadávka u tohto poistenca ešte nebola vyčíslená a uplatnená tzn. že poisťovňa nedisponuje právoplatným a vykonateľným platobným výmerom ani výkazom nedoplatkov a nemožno tu hovoriť o premlčaní práva vymáhať takúto pohľadávku.
Odpovedala: Petra Balážová, hovorkyňa VšZP


Zdroj:http://moje.hnonline.sk/node/605
veronikasad
18.02.11,16:58
Dlho som tvrdila, že najväčší neporiadok je vo VšZP ...

Mám rovnaký poznatok ako Rozalka. včera mi doniesol jeden klient Oznámenie o uzatvorení ročného zúčtovania poistného za rok 2009 - výzva na uhradu nedoplatku zo dňa 26.1.2011.

V RZZP mu vyšiel nedoplatok (súbeh zamestnania a podnikania) 78.84€, ktorý uhradil ešte v júni 2010. ZP "uzavrela" RZZP v januári 2011 s nedoplatkom 18.84€, bez akéhokolvek upozornenia, kde je chyba v RZZP. Čo robili polroka ?

Záver :
- neporiadok vo VšZP sa dá "upratať" na pobočke. V ZP Dôvera nemožné. Telefon uvedený na výzve nikto nedvíha a kontaktné pracovníčky na "vysunutých" pracoviskách nič nevedia a nič nevybavia ...
evina
18.02.11,17:54
Dnes nezávisle od seba prišli 3 klienti, ktorí dostali od Dôvery BUBUBU, že nemajú zaplatené poistné. Za všetkých troch je to zhruba od r. 1995 do apríla 2000.

Jeden prifrčal aj so šanónmi, kde sme pekne našli všetky ústrižky (1996-2000).
Dôvera začala od zeleného stola, ako môžu mať takýto neporiadok?

Ak by už neboli doklady (mohli už byť skartované) - musel by uhradiť? nie je to už premlčané?
ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ
Surfujúc po nete som našla:
Do 31.12.2004 platil pre zdravotné poistenie zákon č. 273/1994 Z.z. v znení neskorčích predpisov, podľa, ktorého bola premlčacia doba na vymáhanie poistného 10. rokov odo dňa jeho splatnosti.
Pre úplnosť uvádzam, že v znení zákona k 13.12.1997 bola táto doba 5 rokov, ale k 1.6.1998 bola novela 124/1998, ktorá päť rokov mení na desať a v prechodných ustanoveniach je uvedené, že týchto 10 rokov platí i na dovtedy nepremlčané poistné. , t.j. i na rok 1997.
Od 1.1.2005 platí zákon č. 580/2004 Z.z. v znení nesk. prepisov, ktorý hovorí v:
§ 21
Premlčanie
(1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 12) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.
(2) Právo vymáhať poistné a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť.
(3) Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 13) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.
Odpovedala: Jaroslava Lukacovicova
=========


Zdroj:http://moje.hnonline.sk/node/605


Keďže si pamätám, čo píšem /zatiaľ/ šokovalo ma pripojené stanovisko na nete . Pripájam sem príspevok č. 5 v tejto téme, ktorý vyšiel z mojej autorskej dielne a prisahám, že som ho písala sama na základe preštudovaných zákonov a nevolám sa Jaroslava Lukačovičová. Čo na to poviete? Že by niekto dokázal 100% myslieť ako ja - ešte aj odseky rovnako všetko :eek:? Som v šoku. príspevok som písala 29.05.2005...a v linku autorka rovnako myslela 21.10.2009 /síce pre rok 1997/.....



Do 31.12.2004 platil pre zdravotné poistenie zákon č. 273/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov, podľa, ktorého bola premlčacia doba na vymáhanie poistného 10. rokov odo dňa jeho splatnosti.
Pre úplnosť uvádzam, že v znení zákona k 13.12.1997 bola táto doba 5 rokov, ale k 1.6.1998 bola novela 124/1998, ktorá päť rokov mení na desať a v prechodných ustanoveniach je uvedené, že týchto 10 rokov platí i na dovtedy nepremlčané poistné. , t.j. i na rok 1996.
Od 1.1.2005 platí zákon č. 580/2004 Z.z. v znení nesk. prepisov, ktorý hovorí v:

§ 21
Premlčanie
1/ Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 12) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.
2/ Právo vymáhať poistné a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť.
3/ Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 13) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.

V prechodných ustanoveniach sa nepíše nič k tejto téme,/t.j.od 1.1.2005 platí 5 rokov/a teda ak sa poistné za roky 1996-97 vymáhalo do 31.12.2004 nebolo premlčané, ak sa vymáhalo po 1.1.2005 bolo premlčané v rokoch 2001-2002.

nemám nič proti šíreniu zákonných vedomostí ďalej, ale pre úplnosť by asi bolo potrebné upozorniť na stránku Porada....
Zita5
18.02.11,18:05
evina z uvedeného je vidieť , že na Poradu si chodia po rozum veru :rolleyes:
evina
18.02.11,18:06
evina z uvedeného je vidieť , že na Poradu si chodia po rozum veru :rolleyes:

Áno, to ma teší, ale mali by nás potom propagovať:)
Zita5
18.02.11,18:26
Rozalka , klientovi som robila dodatočné RZZP na základe DDP za jeden z minulých rokov .Všetko sme podali , potvrdila Dôvera prevzatie dodatočného RZZP , uhradil sa nedoplatok.Všetko bolo v poriadku podľa nás.Teraz z Dôvery po pol roku prišla poštová poukážka , kde mu vrátili celý nedoplatok .
Po šetrení sa zistilo , že i keď síce platbu pol roka mali v zdravotnej poisťovni , túto platbu nemali s čím spárovať , lebo jednoducho nemali dodatočné RZZP.Proste niekde ho zapatrošili .Nakoniec sme im RZZP okopírovali včetne potvrdenia o prevzatí a dodatočne poslali poštou aj s listom, aj s poštovou poukážkou,a aj s odôvodnením, že prečo odmietame prevziať peniaze .

Takýto poriadok je na zdravotných poisťovniach .
fefed
21.02.11,09:43
Pre upresnenie by som sa chcel spýtať: Ak dlh na poistnom SZČO vznikol v roku 2002, vzťahuje sa na premlčanie stav pred (10 rokov) alebo po (5 rokov) roku 2005?
Robina
21.02.11,14:48
Dnes som obdržala rozpis dlžných súm k výkazu nedoplatkov od dôvery:
Jedná sa o roky od 1996 až po rok 2007. je toto vôbec možné? Keď som sa stále informovala, vždy mi bolo povedané aj v Nitre, že je všetko v poriadku. Ja neviem - sú to síce malé sumy, ale celkom je to 150,- eur a nie je tam nedoplatok. čo mám teraz robiť?
Robina
21.02.11,15:26
Prosím Vás, nevie mi nikto povedať presne o čo sa môžem obrátiť s tou premlčacou lehotou, lebo neviem či nájdem rok 1996. Ďakujem veľmi pekne.
evina
21.02.11,15:57
Pre upresnenie by som sa chcel spýtať: Ak dlh na poistnom SZČO vznikol v roku 2002, vzťahuje sa na premlčanie stav pred (10 rokov) alebo po (5 rokov) roku 2005?

10 rokov. Pozri príspevky na strane 2 tejto témy....
Boglarka
21.02.11,16:03
18-02-2011 som obdrzala vykaz nedoplatkov od dvovery za obdobie 2001-2004 "na zaklade ustanovenia § 17a a § 36 ods. 11 zakona c 580/2004 Z.z."
V zbierke zakonov som nasla § 17 ale § 36 nie, nakolko posledna strana sa konci § 31...? kde najdem a co znamena § 36?

Chcela by som sa odvolat na zaklade zakona o premlcani c. 580/2004 § 21
evina
21.02.11,16:26
18-02-2011 som obdrzala vykaz nedoplatkov od dvovery za obdobie 2001-2004 "na zaklade ustanovenia § 17a a § 36 ods. 11 zakona c 580/2004 Z.z."
V zbierke zakonov som nasla § 17 ale § 36 nie, nakolko posledna strana sa konci § 31...? kde najdem a co znamena § 36?

Chcela by som sa odvolat na zaklade zakona o premlcani c. 580/2004 § 21

§36 odst. 11:


(11) Zdravotná poisťovňa môže dlžné poistné vyplývajúce z neodvedeného preddavku na poistné, nedoplatku alebo úrokov z omeškania a dlžné poistné a poplatky z omeškania, na ktoré má zdravotná poisťovňa nárok podľa predpisov účinných do 31. decembra 2004, 62) uplatniť voči platiteľovi poistného výkazom nedoplatkov.


Na poistné v rokoch 2001-2004 platí 10 ročná premlčacia doba - prečo , ako , odkedy je rozobraté na prvých stránkach tejto témy, ako ostatne všetko na čo sa v posledných príspevkoch pýtate. Vzhľadom k uvedenému sa obávam, že Tvoje poistné 2001 - 2004 nie je premlčané. U roku 2001 budú hrať úlohu mesiace, v ktorých bolo poistné splatné.


Posledné znenie zákona 580/2004 je zákonom 151/2010...
evina
21.02.11,16:30
Prosím Vás, nevie mi nikto povedať presne o čo sa môžem obrátiť s tou premlčacou lehotou, lebo neviem či nájdem rok 1996. Ďakujem veľmi pekne.

pozri prvé stránky témy-nájdeš presné čísla zákonov i paragrafov

Ináč nerozumien Tvojej vete - ide o 150 EUR a nie je tam nedoplatok. Čo je tých 150 EUR?.
Boglarka
21.02.11,16:32
Chcela by som sa informovat ci sa vztahuje zakon o premlcani c 580/2004 Zz ods.1 (5 rokov) na nedoplatky za obdobie 2001-2004?Vykaz nedoplatkov sme obdrzili 18-02-2011
Boglarka
21.02.11,16:34
dakujem za rychlu odpoved Evina. Som naozaj sklamana :(
schmidke
21.02.11,17:39
18-02-2011 som obdrzala vykaz nedoplatkov od dvovery za obdobie 2001-2004 "na zaklade ustanovenia § 17a a § 36 ods. 11 zakona c 580/2004 Z.z."
V zbierke zakonov som nasla § 17 ale § 36 nie, nakolko posledna strana sa konci § 31...? kde najdem a co znamena § 36?
Chcela by som sa odvolat na zaklade zakona o premlcani c. 580/2004 § 21
Som na tom rovnako, len za obdobie 1997-1998. Nechápem, o čo im ide. Povinnosť archivovať je tuším 10 rokov, tak neviem, ako im mám teraz niečo dokazovať. Dnes som volal do BA a paňulka mi odrecitovala napísané "blá, blá", ale nepovedala mi nič k veci (ani k premlčacej lehote). Zajtra idem osobne na pobočku.
Posledné znenie 580/2004 je na účtovné.sk
Pozri si § 36 ods. 11 (podľa mňa retroaktivita par excellence).
Ja sa skúsim odvolať na § 21 ods. 1 a § 32 ods. 1, ale obávam sa nejakej kľučky s § 21 ods. 4. Tam som si nie celkom istý.
Držte sa všetci a dajte vedieť, ako ste dopadli.
Rybenka112
21.02.11,17:43
dostal som dnes tiež výkaz nedoplatkov za obdobie 1996 až 2004,chcem poprosit či platí premlčacia doba ,dakujem za odpoved
evina
21.02.11,17:52
Som na tom rovnako, len za obdobie 1997-1998. Nechápem, o čo im ide. Povinnosť archivovať je tuším 10 rokov, tak neviem, ako im mám teraz niečo dokazovať. Dnes som volal do BA a paňulka mi odrecitovala napísané "blá, blá", ale nepovedala mi nič k veci (ani k premlčacej lehote). Zajtra idem osobne na pobočku.
Posledné znenie 580/2004 je na účtovné.sk
Pozri si § 36 ods. 11 (podľa mňa retroaktivita par excellence).
Ja sa skúsim odvolať na § 21 ods. 1 a § 32 ods. 1, ale obávam sa nejakej kľučky s § 21 ods. 4. Tam som si nie celkom istý.
Držte sa všetci a dajte vedieť, ako ste dopadli.

Tá kľučka spočíva v tom, že ak si si nesplnil oznamovaciu povinnosť tak nebeží premlčacia lehota ....

osobne si myslím, že paragraf 36 odst. 11 dáva ZP právo predpísať formou výkazu nedoplatkov dané obdobie, ale neruší sa tým existencia § 21 ....t.j, premlčacia lehota na príslušné obdobia. Pri §21 pozor na prechodné ustanovenia /pozri začiatok témy/, ktorými je táto lehota daná na 10 rokov
evina
21.02.11,17:58
dostal som dnes tiež výkaz nedoplatkov za obdobie 1996 až 2004,chcem poprosit či platí premlčacia doba ,dakujem za odpoved

Podľa mojej mienky obdobie 1996-február 2001 premlčané , ostatné nie.
evina
21.02.11,19:41
Dovolím si upozorniť na jednu dôležitú vec. Nebudem písať celý paragraf, ale dotknutým vrelo doporučujem §§ 17-17b prečítať celé.
17a

4) Proti výkazu nedoplatkov možno príslušnej zdravotnej poisťovni podať námietky do ôsmich dní odo dňa doručenia platiteľovi poistného. Dôvod podania námietok je platiteľ poistného povinný v námietkach uviesť. Na námietky bez zdôvodnenia sa neprihliada.

(5) Výkaz nedoplatkov je právoplatný a vykonateľný márnym uplynutím lehoty na podanie námietok podľa odseku 4.



(9) Na konanie o vydanie výkazu nedoplatkov sa nevzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní.

(10) Právoplatný a vykonateľný výkaz nedoplatkov je exekučným titulom.51c)


17b


(5) Výkaz nedoplatkov sa považuje za doručený dňom prevzatia písomnosti adresátom. Za deň doručenia výkazu nedoplatkov sa považuje aj deň, keď bolo prijatie písomnosti adresátom bezdôvodne odopreté. Ak zásielka doručovaná poštou ako doporučená zásielka s doručenkou a poznámkou "do vlastných rúk" nebola prevzatá adresátom, považuje sa za doručenú dňom, keď bola zásielka vrátená zdravotnej poisťovni, i keď sa adresát o tom nedozvedel.
Robina
21.02.11,20:04
pozri prvé stránky témy-nájdeš presné čísla zákonov i paragrafov

Ináč nerozumien Tvojej vete - ide o 150 EUR a nie je tam nedoplatok. Čo je tých 150 EUR?.

No po nasčítaní nejakých súm, čo oni vyčíslili máme výkaz nedoplatkov na 150 eur za tie roky /Od r. 1996/. už som niečo našla - úhrady z rokov 1996,1997, ale oni môžu povedať že tie platby boli priradené ináč - lebo tam bola aj PN aj ošetrovné. Lepšie obdobie si ani nemohli nájsť, keď neviem kde mám hlavu. A ten paradox, že každý rok ako sa robí RZZP mal manžel preplatok a ten mu vrátili.:eek:
Boglarka
22.02.11,06:11
drzim kazdemu palce. vyzera to tak, ze to budem musiet zaplatit :( este raz vam dakujem za rady. asi som nadobro stratila doveru v Dvovery!
schmidke
22.02.11,08:13
Dnes som bol osobne na pobočke. Škoda času.
Prvá otázka, keď som im ukázal papier bola: "Prečítali ste si poučenie?"
Druhá veta bola: "Ja som Vám neni povinná na nič odpovedať."
Tak som si len overil, či je to zo zamestnaneckého pomeru (predpokladal som, že nie) alebo zo SZČO. Je to zo SZČO a tak urobili ďalšiu chybu, lebo výkaz nedoplatkov MUSÍ obsahovať IČO, obchodné meno (ak ide o fyzickú osobu oprávnenú podnikať) a ten môj neobsahuje. Overil som si ešte oznamovacie povinnosti (mali by byť O.K.) a idem písať námietku.
ppan2
22.02.11,08:44
Mne Dovera vycislila cca rocne obdobie pred 15 a 16 rokmi. Tiez som bol na pobocke, ale len aby som si overil niektore datumy a terminy, inak to nema vyznam, tvaria sa, ze oni s tym nic nemaju. Podal som namietku z dovodu premlcanosti. Podal som namietku z tohto dovodu preto, lebo je to najjednoduchsie z hladiska pravneho. Osobne mam na to aj dalsi dovod - v uvedenom obdobi som mal subeh podnikania a zamestnania a moznost v tom case si stanovit podla zakona nulove preddavky, takze poziadavka Dovery je vymyslena.

Vzhladom na to, ze Dovera si plati pravnikov, ci uz sa sudia alebo nesudia, predpokladam, ze odvolania sa na premlcanost budu hadzat do kosa a snazit sa ludi dostat na tzv. neplnenie si oznamovecej povinnosti. Takze predpokladam a som pripraveny na to, ze podanim namietky sa to nekonci. Moje kroky budu taketo (mozno to niekomu pomoze)
1. Pockam na nasledny krok Dovery a preberiem s pravnikom vsetky moznosti
2. Dovera cez vykaz nedoplatkov predpisuje len poistne, ale po podani namietky si cez Urad pre zdravotnu starostlivost bude moct pytat aj penale
3. V pripade, ze Dovera bude nadalej ziadat len poistne, zvazim, ci napriek tomu, ze ma to neskutocne s..e a poistovna si odo mna pyta, na co podla mna nema pravo, nestiahnem chvost a nezaplatim spornu sumu
4. Ak odo mna bude pytat aj penale, jednoznacne vyuzijem vsetky moznosti, ktore dava zakon, vratane sudov, zacnem si na to postupne vytvarat rezervu
5. Doteraz som sa benevolentne staval k optimalizacii danovych a dalsich vydavkov, tam, kde to bolo jednoduchsie z uctovneho hladiska, nechaval som statu aj to, co som nemusel - to sa zmeni. Ako prve si pripravim velky graf, zohladnujuci sumu, o ktoru ma poistovna pripravi (+ pripadny sud atd.) a ten postupne budem znizovat o sumy, ktore "usetrim" optimalizovanim, vsetko v ramci zakona. Aj ked je Dovera sukromna poistovna, sprava sa ako odtrhnuta z retaze podla nevyvazenych zakonov (podobne ako VsZP alebo teraz aj Socialna poistovna)
6. Podla reakcie Dovery na namietku, zvazim odchod z poistovne. Ak nebude podla mojich predstav, odchadzam do inej poistovne. Doteraz som im len vela platil a malo dostaval, to mozem aj u konkurencie.
ppan2
22.02.11,08:52
a este doplnim bod 7.
7. Zakon je nevyvazeny voci obcanovi - platitelovi, ak umoznuje poistovni drzat pohladavky roky a potom ich aj s mastnym penale vyuctovat. Tu nejde o to chranit neplaticov, ale ak poistovna v dnesnej pocitacovej dobe nie je schopna vycislit pohladavky v rozumnom obdobia a moze sa hrat na tajuplnu instituciu, ktora vam nie je povinna nic oznamovat, tak sa treba pytat, za co berie obrovske peniaze na spravu zdravotneho (alebo aj socialneho) poistenia. Vyuzijem vsetky moznosti oslovit poslancov, urady, ombudsmana s navrhom zmien prislusnej legislativy. Bude to len jeden hlas, ale mozno sa niekto toho chyti. Su tu statisice ludi, z ktorych zakony vyrabaju neplaticov a penalizuju ich - je normalne, ze sme si stvorili zakony, ktore namiesto toho, aby sa spravodlivo vycislili poziadavky a pohladavky, sa stali v rukach uradnikov bicom na ludi?
evina
22.02.11,09:13
Mne Dovera vycislila cca rocne obdobie pred 15 a 16 rokmi. Tiez som bol na pobocke, ale len aby som si overil niektore datumy a terminy, inak to nema vyznam, tvaria sa, ze oni s tym nic nemaju. Podal som namietku z dovodu premlcanosti. Podal som namietku z tohto dovodu preto, lebo je to najjednoduchsie z hladiska pravneho. Osobne mam na to aj dalsi dovod - v uvedenom obdobi som mal subeh podnikania a zamestnania a moznost v tom case si stanovit podla zakona nulove preddavky, takze poziadavka Dovery je vymyslena.

Vzhladom na to, ze Dovera si plati pravnikov, ci uz sa sudia alebo nesudia, predpokladam, ze odvolania sa na premlcanost budu hadzat do kosa a snazit sa ludi dostat na tzv. neplnenie si oznamovecej povinnosti. Takze predpokladam a som pripraveny na to, ze podanim namietky sa to nekonci. Moje kroky budu taketo (mozno to niekomu pomoze)
1. Pockam na nasledny krok Dovery a preberiem s pravnikom vsetky moznosti
2. Dovera cez vykaz nedoplatkov predpisuje len poistne, ale po podani namietky si cez Urad pre zdravotnu starostlivost bude moct pytat aj penale
3. V pripade, ze Dovera bude nadalej ziadat len poistne, zvazim, ci napriek tomu, ze ma to neskutocne s..e a poistovna si odo mna pyta, na co podla mna nema pravo, nestiahnem chvost a nezaplatim spornu sumu
4. Ak odo mna bude pytat aj penale, jednoznacne vyuzijem vsetky moznosti, ktore dava zakon, vratane sudov, zacnem si na to postupne vytvarat rezervu
5. Doteraz som sa benevolentne staval k optimalizacii danovych a dalsich vydavkov, tam, kde to bolo jednoduchsie z uctovneho hladiska, nechaval som statu aj to, co som nemusel - to sa zmeni. Ako prve si pripravim velky graf, zohladnujuci sumu, o ktoru ma poistovna pripravi (+ pripadny sud atd.) a ten postupne budem znizovat o sumy, ktore "usetrim" optimalizovanim, vsetko v ramci zakona. Aj ked je Dovera sukromna poistovna, sprava sa ako odtrhnuta z retaze podla nevyvazenych zakonov (podobne ako VsZP alebo teraz aj Socialna poistovna)
6. Podla reakcie Dovery na namietku, zvazim odchod z poistovne. Ak nebude podla mojich predstav, odchadzam do inej poistovne. Doteraz som im len vela platil a malo dostaval, to mozem aj u konkurencie.

ad bod 6 - len aby si ešte nebol šokovanejší evidenciou konkurencie:rolleyes:

myslím, že poplatky z omeškania hrozia tým, ktorí nezaplatia opravnené nároky...

http://www.dovera.sk/sk/aktuality/posledna-sanca-neplaticov.html

P.s. Aby ste sa pobavili, dnes som si vyzdvihla pozdrav z dôvery aj ja, ale oprávnený. Neviem ako, ale asi tým, že obuvník chodí bosý som nevyrovnala nedoplatok RZZP 2008..:)
ppan2
22.02.11,09:35
ad bod 6 - len aby si ešte nebol šokovanejší evidenciou konkurencie:rolleyes:

myslím, že poplatky z omeškania hrozia tým, ktorí nezaplatia opravnené nároky...



P.s. Aby ste sa pobavili, dnes som si vyzdvihla pozdrav z dôvery aj ja, ale oprávnený. Neviem ako, ale asi tým, že obuvník chodí bosý som nevyrovnala nedoplatok RZZP 2008..:)

nebudem sokovany... pretoze teraz viem, ze si mam dat pozor a na co si mam dat pozor a ze nejake xy rocne lehoty v tomto state - na uplatnenie si ohladavok, na odkladanie dokladov - neplatia. Doteraz som sa vacsinou stretol so serioznostou, a ak sa stala chyba, tak sa napravila. Takze sprisnim evidenciu.

Opravnene naroky? Naozaj? V mojom pripade mozno o opravennych narokoch minimalne pochybovat. Otazkou je, ci sa ich dovolam aj na sude.

Dalej z pravneho hladiska upozornujem, ze teraz poistovna rozosiela vykaz nedoplatkov, v nom si uplatnuje len poistne. Zaplatenim vykazu nedoplatkov vlastne dlh uznas. Poistovni nic nebrani nasledne si vymahat aj penale, nechrani ta pred tym nic. Niekto si spomenie v Dovere, ze nedoplatky mu nestacia a ze dorubi aj penale. Ak odmietne namietku premlcatelnosti voci istine, ma podla zakona neobmedzene pravo domahat sa aj pokut.
evina
22.02.11,09:52
nebudem sokovany... pretoze teraz viem, ze si mam dat pozor a na co si mam dat pozor a ze nejake xy rocne lehoty v tomto state - na uplatnenie si ohladavok, na odkladanie dokladov - neplatia. Doteraz som sa vacsinou stretol so serioznostou, a ak sa stala chyba, tak sa napravila. Takze sprisnim evidenciu.

Opravnene naroky? Naozaj? V mojom pripade mozno o opravennych narokoch minimalne pochybovat. Otazkou je, ci sa ich dovolam aj na sude.

Dalej z pravneho hladiska upozornujem, ze teraz poistovna rozosiela vykaz nedoplatkov, v nom si uplatnuje len poistne. Zaplatenim vykazu nedoplatkov vlastne dlh uznas. Poistovni nic nebrani nasledne si vymahat aj penale, nechrani ta pred tym nic. Niekto si spomenie v Dovere, ze nedoplatky mu nestacia a ze dorubi aj penale. Ak odmietne namietku premlcatelnosti voci istine, ma podla zakona neobmedzene pravo domahat sa aj pokut.

No ja som mierila na VŠZP, ktorá veľmi často vymáha pohľadávky na hrane premlčanosti a to penále vyrúbi okamžite napríklad.... Príklady sú i na stránke.

Ak voči Tebe nemá poisťovňa oprávnené nároky, tak....ak má oprávnené tak bohužiaľ.... a námietku premlčanosti len tak odmietnuť nemôže - aj pre ňu platia zákony a väčšinou ju neodmietnu. Skôr vsádzajú na to, že niekto i premlčané nenamietne alebo nestihne namietnuť.... Možno tieto veľké čistky v SP aj to v Dôvere sú začiatkom konca bordelu v evidencii - kiežby ...:D"

Ja neobhajujem nikoho - ani poisťovne, ktoré majú svoje pohľadávky samozrejme vymáhať priebežne a nie po 10 a viac rokov a pritom nariekať, že nemajú peniaze no ale ani nás poistníkov, ktorí zas /nič iné nám neostáva/ majú platiť načas a v správnej sume....

Problém je však všeobecný a v celom systéme a zo zlou evidenciou na inštitúciách sa ja stretám bohužiaľ celý život, a to ma fakt zúri......
Boglarka
22.02.11,10:01
a to najdolezitejsie som skoro zabudla napisat v tej rychlosti, ze som sa informovala aj na poste ci mi vedia vytlacit archiv spatne 10 rokov (nakolko som poctivo zaplatila v cas ale nearchivovala post.poukazky) a bolo mi povedane, ze povinnost archivovat udaje u nich je 3 roky. len 3 roky v statnej sfere!!! na zaklade tychto informacii sa pitam, ze fizycka osoba preco ma uskladnovat potom postovne poukazky az 10 rokov!!!
KulovaM
22.02.11,16:39
milí priatelia, ja som poistencom Dôvery od 01.01.2007 a tiež som dostala pozdrav......vyčíslili mi nedoplatky za roky 1997 a 1998...je toto možne???
evina
22.02.11,17:24
milí priatelia, ja som poistencom Dôvery od 01.01.2007 a tiež som dostala pozdrav......vyčíslili mi nedoplatky za roky 1997 a 1998...je toto možne???

Ak si bola vo Vzájomnej životnej a ešte tuší,m mala jeden názov, teda predchodcovia Dôvery, tak áno...
ikuska1
23.02.11,08:55
Dobry den, prosim o radu.

Moja mama dostala doporucene dna 21.2.2011 vykaz nedoplatkov od ZP Dovera na sumu 242.2 eur za obdobie 95-98 a 2000 /datum splatnosti od 8.1 96 az posledny 8.3.2000/.

je to dlha doma, cize nie je mi zname ze dostala nejaky iny papier ohladom dlznych sum, rozhodnutie, zacatie konania, ci si splnila povinnost oznamenia alebo nie...v tom case bola zivnostnik, pripadne spolupracujuca osoba.
Moja otazka je, ci sa na nas pripad vztahuje premlcacia doba /5, 10 rokov/.
Stale prispevky citam dokola, stale nieco nove najdem a uz si nie som ista.
Dakujem.
evina
23.02.11,09:32
Dobry den, prosim o radu.

Moja mama dostala doporucene dna 21.2.2011 vykaz nedoplatkov od ZP Dovera na sumu 242.2 eur za obdobie 95-98 a 2000 /datum splatnosti od 8.1 96 az posledny 8.3.2000/.

je to dlha doma, cize nie je mi zname ze dostala nejaky iny papier ohladom dlznych sum, rozhodnutie, zacatie konania, ci si splnila povinnost oznamenia alebo nie...v tom case bola zivnostnik, pripadne spolupracujuca osoba.
Moja otazka je, ci sa na nas pripad vztahuje premlcacia doba /5, 10 rokov/.
Stale prispevky citam dokola, stale nieco nove najdem a uz si nie som ista.
Dakujem.

10 rokov.
Môžeš vzniesť námietku priamo na nete. V tom výmere je prihlasovacie meno a heslo a dá sa to namietať tam. Čas na námietku máš 8 dní, ináč vstúpi v právoplatnosť. Obdobie, ktoré uvádzaš je premlčané. Či má splnené ostatné podmienky uvidíte nasledovne ....
ikuska1
23.02.11,09:37
Dakujem krasne za odpoved :)
baallu
23.02.11,10:22
Skusal uz niekto podat namietku cez web dovery...? Skusam to uz druhy den a vzdy pri ulozeni alebo uzavreti namietky vyskoci hlaska ze tel.c. nieje dobre a musi byt v tvare 90yxxxxxx, ale moje cislo ma predvolbu 0915....to si ho mam vymysliet ci co??
evina
23.02.11,10:24
Skusal uz niekto podat namietku cez web dovery...? Skusam to uz druhy den a vzdy pri ulozeni alebo uzavreti namietky vyskoci hlaska ze tel.c. nieje dobre a musi byt v tvare 90yxxxxxx, ale moje cislo ma predvolbu 0915....to si ho mam vymysliet ci co??

skús nedať tú nulu na začiatku
baallu
23.02.11,10:34
No vsak davam 915xxxxxx a on stale ze zle ze ma byt 90yxxxxxx...
deka
23.02.11,12:42
10 rokov.
Môžeš vzniesť námietku priamo na nete. V tom výmere je prihlasovacie meno a heslo a dá sa to namietať tam. Čas na námietku máš 8 dní, ináč vstúpi v právoplatnosť. Obdobie, ktoré uvádzaš je premlčané. Či má splnené ostatné podmienky uvidíte nasledovne ....

Moze mi prosim niekto poradit ako formulovat tu namietku ? Nerad by som napisal nieco, co potom nejaky pravnik v Dovere oznaci ze to namietka nebola, lebo to nesplna nejake formalne nalezitosti .
Velmi pekne dakujem.
Rybenka112
23.02.11,15:38
Zdravím, prosím Vás, je tu niekto na porade, kto už uspel s premlčacou dobou za záväzky voči zdravotnej poisťovni spred desiatich rokov? Má niekto už s tým skúsenosť? Ďakujem za radu.
ppan2
23.02.11,16:04
No vsak davam 915xxxxxx a on stale ze zle ze ma byt 90yxxxxxx...

nedavaj ziadne telefonne cislo, nie je to ziadna povinnost a pochybujem, ze by sa ti ozyvali telefonicky. Bud ti namietku uznaju, alebo ju supnu na Urad pre dohlad...
stanislav73
23.02.11,17:36
Dobrý deň.
Podobne, ako viacerí predomnou, aj ja som dnes (23.2.2011)dostal liebesbrief od ZP Dôvera, teda výkaz nedoplatkov za obdobie 1996/07 až 1997/03 v sume 26,95€, konkrétne :
1996/07 - ,43€; 1996/09 -,70€; 1996/12 - 7,24€; 1997/01 - 10,49€; 1997/02 - 6,14€; 1997/03 -1,59€. Živnosť som ukončil v priebehu roka 1997, nie je mi známa skutočnosť, že by som mal nejaké nedoplatky, prípadne ak aj áno, do dnešného dňa som nedostal od ZP žiadne upozornenie o dlhu. Dlh by mal byť premlčaný (§21 ods.1 580/2004 Z.z.), teda evidentne podám námietku, ale podobne ako deka píše, nechcem námietku formulovať nejak nešťastne a tým dať právnikom z Dôvery živnú pôdu na odmietnutie mojej námietky. Môže mi prosím niekto poradiť, ako formulovať námietku ?
Ďakujem.
evina
23.02.11,18:13
Moze mi prosim niekto poradit ako formulovat tu namietku ? Nerad by som napisal nieco, co potom nejaky pravnik v Dovere oznaci ze to namietka nebola, lebo to nesplna nejake formalne nalezitosti .
Velmi pekne dakujem.

pre poistné na roky do 1/2001:
napísala by som asi takto:

Na základe obdržaného Výkazu nedoplatkov č. ......... zo dňa ....... na obdobie ......vznášam námietku z dôvodu premlčania poistného podľa zákona 580/2004 v zn. n. pr. paragrafy 21 a 32.
ikuska1
23.02.11,19:53
No vsak davam 915xxxxxx a on stale ze zle ze ma byt 90yxxxxxx...


ahoj, ja mam predvolbu 0918 a zobralo mi to 918 bez problemov, skus znova :)
deka
23.02.11,20:09
pre poistné na roky do 1/2001:
napísala by som asi takto:

Na základe obdržaného Výkazu nedoplatkov č. ......... zo dňa ....... na obdobie ......vznášam námietku z dôvodu premlčania poistného podľa zákona 580/2004 v zn. n. pr. paragrafy 21 a 32.

Velmi pekne dakujem za odpoved, mozes mi prosim Ta ozrejmit este co znamena "v zn. n. pr." ?
evina
23.02.11,20:48
Velmi pekne dakujem za odpoved, mozes mi prosim Ta ozrejmit este co znamena "v zn. n. pr." ?

v znení neskorších predpisov :) t.j. zahrňuje všetky novely následné zákona
deka
24.02.11,13:13
Dakujem za ozrejmenie :-)
fefe30
25.02.11,07:02
pre poistné na roky do 1/2001:
napísala by som asi takto:

Na základe obdržaného Výkazu nedoplatkov č. ......... zo dňa ....... na obdobie ......vznášam námietku z dôvodu premlčania poistného podľa zákona 580/2004 v zn. n. pr. paragrafy 21 a 32.


§ 21 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov rieši premlčanie záväzku voči zrav. poistovni, vtedy keď záväzok t.j. poistné nebolo uhradené po účinnosti tohto zákona. t.j. 1. januára 2005

Pre poistné, ktoré nebolo uhradené pred učinnostou tohto zákona platí §32 ods. 1 písm. a)

§32 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov

(1) Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota takto:
a) na poistné odo dňa splatnosti,
b) na poplatky z omeškania odo dňa nároku zdravotnej poisťovne na predpísanie poplatkov z omeškania,
c) na poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti od posledného dňa, keď mohla byť oznamovacia povinnosť riadne splnená,
d) na pokuty odo dňa nesplnenia povinnosti.

Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2005


Takto som to formuloval ja


S poukazom na znenie citovaných zákonných ustanovení vznášam námietku premlčania voči zaplateniu poistného vo výške ..... € za obdobie ..... - ........., a záväzok považujem za premlčaný, pretože právo na uhradenie poistného bolo uplatnené až po uplynutí desaťročnej premlčacej lehoty, ktorá podľa výkazu nedoplatkov č. ............... uplynula dňom .... .... .
evina
25.02.11,07:06
§ 21 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov rieši premlčanie záväzku voči zrav. poistovni, vtedy keď záväzok t.j. poistné nebolo uhradené po účinnosti tohto zákona. t.j. 1. januára 2005

Pre poistné, ktoré nebolo uhradené pred učinnostou tohto zákona platí §32 ods. 1 písm. a)

§32 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov

(1) Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota takto:
a) na poistné odo dňa splatnosti,
b) na poplatky z omeškania odo dňa nároku zdravotnej poisťovne na predpísanie poplatkov z omeškania,
c) na poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti od posledného dňa, keď mohla byť oznamovacia povinnosť riadne splnená,
d) na pokuty odo dňa nesplnenia povinnosti.

Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2005

Takto som to formuloval ja


S poukazom na znenie citovaných zákonných ustanovení vznášam námietku premlčania voči zaplateniu poistného vo výške ..... € za obdobie ..... - ........., a záväzok považujem za premlčaný, pretože právo na uhradenie poistného bolo uplatnené až po uplynutí desaťročnej premlčacej lehoty, ktorá podľa výkazu nedoplatkov č. ............... uplynula dňom .... .... .

Súhlasím s Tebou ako si to napísal. ak si pozrieš aj na začiatok témy, nepíšem nič iné. Len nie na všetky roky na začiatku bol paragraf 32....a ke´dže predpokladám, že sa číta celá téma, tak je tam uvedený aj paragraf 21.

http://www.porada.sk/t12649-doba-premlcania-pohladavky-resp-zavazku-voci-zdravotnej-poistovni.html

Dotknutým doporučujem použiť formuláciu od fefe 30 - je právnejší. Ja som dala mustru, lebo každý prípad v tomto je samozrejme individuálny....
Marek001
25.02.11,07:29
Dobrý deň. Vidím že táto téma celkom žije, tak by som si aj ja dovolil položiť pár otázok. Jedná sa o nedoplatok vo VšZP z roku 2000, niekoľko mesiacov. Skončil som vtedy strednú školu, začal som externe študovať, no nezaevidoval som sa na ÚP a samozrejme som vtedy nevedel že existuje nejaká oznamovacia povinnosť voči ZP a že mám platiť poistné. Po pár mesiacoch som sa zamestnal a pracujem dodnes. Takže tiež každým dňom čakám pozdrav z VšZP (zaujímavé že dodnes nič nechceli), no chcel by som sa opýtať niekoho skúseného, ako je to s úrokmi z omeškania. Premlčanie namietnuť nemôžem (keďže nebola splnená ozn. povinnosť) a to poistenie by som im veľmi rád doplatil, nech mám pokoj. Najviac sa ale obávam úrokov z omeškania. Neviete prosím ako to je? Ak mi príde nejaký výmer nedoplatkov, bude to hneď aj s úrokmi? Má niekto skúsenosť s ich odpustením? Ja by som im ten nedoplatok išiel doplatiť aj hneď, len z tých úrokov mám veľké obavy...
evina
25.02.11,09:52
Keďže viacerí máte pochybnosti, aby ste napísali správne námietku premlčanosti - ja osobne si myslím, že Vy nie ste ani povinní citovať žiadne zákony ani nič, oni jednoducho platia....
Teda, ak by ste napísali ...K Vášmu Výkazu nedoplatkov č. ...... vznášam námietku premlčanosti...... Samozrejme na poistné do r. 2000 a do dnešného 25. februára aj r. 2001...ostatné treba doplatiť, ak je nárok oprávnený....

tak podľa mojej mienky, aj takáto námietka musí byť akceptovaná.

Samozrejme citácia zákona a §§ vyzerá inteligentnejšie :).
Madgeee
25.02.11,13:09
Dobrý deň. Tiež som jeden taký pozdrav tento týždeň dostala za obdobie 1999. Prečítala som si asi všetky príspevky. Veľa super rád. Mám však chaos v tom, či platí doba premlčania v prípade, že som si OHLASOVACIU POVINNOSŤ v 99 roku nesplnila. Takže, písať námietku alebo rovno zaplatiť?
Ďakujem za skorú odpoveď ostávajú mi len 3 dni na podanie námietky. Ďakujeeem.
evina
25.02.11,13:49
Dobrý deň. Tiež som jeden taký pozdrav tento týždeň dostala za obdobie 1999. Prečítala som si asi všetky príspevky. Veľa super rád. Mám však chaos v tom, či platí doba premlčania v prípade, že som si OHLASOVACIU POVINNOSŤ v 99 roku nesplnila. Takže, písať námietku alebo rovno zaplatiť?
Ďakujem za skorú odpoveď ostávajú mi len 3 dni na podanie námietky. Ďakujeeem.

Rovno zaplatiť. Pri nesplnení oznamovacej povinnosti nie je premlčacia doba ....
deka
27.02.11,09:07
Rovno zaplatiť. Pri nesplnení oznamovacej povinnosti nie je premlčacia doba ....
Ahoj, Tvoja odpoved ma zmiatla. Az doteraz som si myslel ze na premlcanie poistneho do 1.1.2005 sa vztahuje iba §32, kde sa nesplnenie oznamovacej povinnosti neriesi.

Este doplnujuca otazka, ako ma moznost poistovna preukazat ze oznamovacia povinnost nebola splnena (to ze to v nejakom informacnom systeme nie je zaevidovane este neznamena ze oznamenie nebolo poslane - len ho mozno niekde zapatrosili, alebo ho posta nedorucila :-) ).
evina
27.02.11,11:26
Ahoj, Tvoja odpoved ma zmiatla. Az doteraz som si myslel ze na premlcanie poistneho do 1.1.2005 sa vztahuje iba §32, kde sa nesplnenie oznamovacej povinnosti neriesi.

Este doplnujuca otazka, ako ma moznost poistovna preukazat ze oznamovacia povinnost nebola splnena (to ze to v nejakom informacnom systeme nie je zaevidovane este neznamena ze oznamenie nebolo poslane - len ho mozno niekde zapatrosili, alebo ho posta nedorucila :-) ).

Ak som napísala pri tvorbe námietky §§ 21 a 32- bolo to upozornenie aj o tom, že paragraf 21 o premlčaní bol v každom znení zákona, i tých predchádzajúcich - len doba premlčania bola iná. Keď sa skrátila na 5 rokov, tak prechodné ustanovenia práve v 32 určili, že na obdobie do r. 2004 sa táto určuje na 10 rokov, ako bolo pôvodne.


Toto je úplne prvé znenie §21 v zákone 273/1194
2/ Ak zamestnávateľ neprihlásil svojho zamestnanca do poistenia alebo ak samostatne zárobkovo činná osoba, spolupracujúca osoba alebo osoba uvedená v § 10 ods. 2 nesplnili oznamovaciu povinnosť, hoci tak boli podľa tohto zákona povinné urobiť, právo predpísať poistné sa nepremlčuje.

Podmienka nesplnenia ohlasovacej povinnosti pre neuznania premlčania bola teda vždy. Pre úplnosť uvádzam - vždy platí zákon v znení danej doby, t.j. teraz zákon 580/2004 v poslednom znení, kde práve prechodné ustanovenia riešia odlišnosti z minulosti. Čiže o.i. platí znenie §21 v súčasnom znení, len paragraf v prechodných ustanoveniach rieši inú dobu premlčanosti do r. 2005. Vždy sa musí zákon čítať v celku.

Ak poisťovňa zapotrošila a pošta nedoručila nastupuješ Ty - dokáž, že si si danú povinnosť splnila, čo môžeš prihláškou na zdravotné poistenie - ináč je problém. Ty musíš vzniesť opodstatnenú námietku , t.j. to je o.i. i taká, že vieš zdokladovať splnenie Tvojej ohlasovacej povinnosti, ak budú namietať nesplnenie si tejto povinnosti, a teda neoprávnenosť premlčacej doby. Potom je to už len na súd....ktorý však samnozrejme tiež bude chcieť ten dôkaz....
deka
28.02.11,12:23
Velmi pekne dakujem za objasnenie.
coro
28.02.11,13:11
Mohol by som položiť upresňujúcu otázku?
Ako dotknutý človek zistí, či splnil alebo nesplnil (aspoň podľa evidencie poisťovne) oznamovaciu povinnosť?
Bolo by vo "výkaz nedoplatkov" uvedené že nebola "splnená oznamovacia povinnosť"?
- V liste od ZP Dôvera prišlo manželke, že má nedoplatky 3,70 eur, 13,50 eur a cca 7,60 eur, za obdobie 12/1998 až 2/1999.
Naznačuje to, že oznamovaciu povinnosť splnila, ale nejako vznikol nedoplatok ktorý je premlčaný?
Alebo z toho nezistíme nič?
V danom období bola evidovaná na úrade práce.

Dovolím si ešte jednu, zásadnú otázku.
- Ak mávneme nad nejakými 30 eurami rukou a obratom to zaplatíme, nepríde náhodou nejaké horibilné penále za 3 mesiace krát 13 rokov, s tým že uhradením sme dlh uznali ???

Ďakujem všetkým za cenné rady a ochotu.
evina
28.02.11,22:01
Mohol by som položiť upresňujúcu otázku?
Ako dotknutý človek zistí, či splnil alebo nesplnil (aspoň podľa evidencie poisťovne) oznamovaciu povinnosť?
Bolo by vo "výkaz nedoplatkov" uvedené že nebola "splnená oznamovacia povinnosť"?
- V liste od ZP Dôvera prišlo manželke, že má nedoplatky 3,70 eur, 13,50 eur a cca 7,60 eur, za obdobie 12/1998 až 2/1999.
Naznačuje to, že oznamovaciu povinnosť splnila, ale nejako vznikol nedoplatok ktorý je premlčaný?
Alebo z toho nezistíme nič?
V danom období bola evidovaná na úrade práce.

Dovolím si ešte jednu, zásadnú otázku.
- Ak mávneme nad nejakými 30 eurami rukou a obratom to zaplatíme, nepríde náhodou nejaké horibilné penále za 3 mesiace krát 13 rokov, s tým že uhradením sme dlh uznali ???

Ďakujem všetkým za cenné rady a ochotu.

Vo Výkaze nedoplatkov sa nikde nevidí, či nebola alebo bola splnená oznamovacia povinnosť, to jednoducho človek zistí podľa svojej evidencie alebo reakcie poisťovne na námietku.

Tie roky, ktoré vykázali manželke sú premlčané a poisťovňa má podľa novely zákona 580/2004 k 1.1.2011 právo vydať Výkaz nedoplatkov aj na toto obdobie, čo samozrejme pre poistníka neruší premlčaciu dobu a z toho výkazu zistíte len ten nedoplatok.

Na to penále Ti nikto neodpovie. Áno, ak uznáš dlh podľa mňa sa tomu riziku vystavuješ. Zatiaľ to vyzerá tak, že Dôvera pýta dĺžne poistné a zrejme nedá penále v prvom kole, ale to vedia len oni sami.

Na Tvojom mieste by som jednoducho vzniesla námietku premlčanosti. Je tu jedno riziko, ja si už nepamätám /možno niekto doplní/, kto v tých rokoch plnil oznamovaciu povinnosť voči ZP, či poistník alebo Úrad práce.....keďže píšeš, že bola na úrade práce., t.j. zamestnávateľ ju odhlásil a buď ona alebo úrad práce mal prihlásiť.
eva.dd
28.02.11,22:29
prosim o odpoved,
Ak si dodatocne splnim oznamovaciu povinnost, ktoru som si mala splnit pred 12 rokmi.
Aku mozem mat teraz sankciu?{Platitel mal byt stat,ale nebola som na urade prace ,boli to ine dovody.}
pokuty? alebo penale? alebo? cela suma?
preto neviem ci mam hned splnit oznamovaciu povinnost po 12 rokoch alebo zaplatit z vlastneho ,hoci viem ze som vtedy spadala do kolonky poistenec statu. dakujem
evina
01.03.11,07:32
prosim o odpoved,
Ak si dodatocne splnim oznamovaciu povinnost, ktoru som si mala splnit pred 12 rokmi.
Aku mozem mat teraz sankciu?{Platitel mal byt stat,ale nebola som na urade prace ,boli to ine dovody.}
pokuty? alebo penale? alebo? cela suma?
preto neviem ci mam hned splnit oznamovaciu povinnost po 12 rokoch alebo zaplatit z vlastneho ,hoci viem ze som vtedy spadala do kolonky poistenec statu. dakujem

Myslím, že oznamovacia povinnosť sa nedá splniť dodatočne a ak aj na nejaký spôsob určite to nebude mať vplyv na premlčaciu dobu- myslím tým, že nebude platiť v tomto prípade lebo v danom čase nebola splnená.
eva.dd
01.03.11,21:10
nesplnena oznamovacia povinnost v tomto pripade
paragraf 32/zakona 580/20004 neplati ?preco?
evina
02.03.11,18:27
nesplnena oznamovacia povinnost v tomto pripade
paragraf 32/zakona 580/20004 neplati ?preco?

Ja som pochopila, že sa pýtaš tak, ak si ju splníš dodatočne, či potom platí premlčacia doba....
Paragraf 32 platí a hovorí kedy a na čo platí premlčacia doba 10 rokov...
O tom, že, ak si človek nesplní oznamovaciu povinnosť vtedy kedy má neplatí nikdy premlčacia doba , t.j. nemôže sa vzniesť námietka premlčanosti hovorí paragraf 21 vtedy aj teraz.

Ak sa pýtaš na pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti o tej hovorí paragraf 26


b) do výšky 331 eur tomu, kto nesplnil oznamovacie povinnosti ustanovené v § 23 a kto nesplnil povinnosti podľa § 6 ods. 1,
azla
22.03.11,11:04
citujem iba časť:


- V liste od ZP Dôvera prišlo manželke, že má nedoplatky 3,70 eur, 13,50 eur a cca 7,60 eur, za obdobie 12/1998 až 2/1999.
V danom období bola evidovaná na úrade práce.




Na Tvojom mieste by som jednoducho vzniesla námietku premlčanosti. Je tu jedno riziko, ja si už nepamätám /možno niekto doplní/, kto v tých rokoch plnil oznamovaciu povinnosť voči ZP, či poistník alebo Úrad práce.....keďže píšeš, že bola na úrade práce., t.j. zamestnávateľ ju odhlásil a buď ona alebo úrad práce mal prihlásiť.

Tiež riešim jeden mesiac r. 1998. V danom období som bola na úrade práce.
Pozrela som si zákon, čo vtedy platil.
Vyberám

§ 10
Platitelia poistného

(1) Podľa tohto zákona sú povinní platiť poistné na zdravotné poistenie (ďalej len "poistné")

a) zamestnanci,
b) samostatne zárobkovo činné osoby,
c) spolupracujúce osoby,
d) zamestnávatelia,
e) štát,
f) Národný úrad práce.

(6) Štát je platiteľom poistného za

d) osoby vedené v evidencii uchádzačov o zamestnanie, nepoberajúce hmotné zabezpečenie,

(7) Národný úrad práce platí poistné za uchádzačov o zamestnanie poberajúcich hmotné zabezpečenie.


§ 11
Oznamovacia povinnosť

(5) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu a Národného úradu práce platiť poistné. Za maloletých poistencov alebo osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony, plní túto povinnosť ich zákonný zástupca, ak nejde o zamestnanca, za ktorého túto povinnosť plní zamestnávateľ

Dobré tomu rozumiem, že ten (poistenec) ktorý bol nezamestnaný, mal oznamovaciu povinnosť voči ZP ?
Iba na základe toho vedela ZP, že ma dostať peniaze od štátu ? alebo NÚP ?:eek::eek:
Vtedy v tom čase mi ani nenapadlo tieto veci skúmať.
To si myslite, že všetci poistenci štátu a NÚP si plnili oznamovaciu povinnosť voči ZP ?:confused:

... a teraz - kto je dlžný poistné ?
NÚP (prip. štát), lebo bol platiteľom za nezamestnaného ?
alebo
poistenec (nezamestnaný), lebo si nesplnil oznámovaciu povinnosť ?
azla
22.03.11,13:11
Aktuálny článok k danej téme:

Premlčanie pohľadávok zo zdravotného poistenia od r. 1995 a ich vymáhanie zdravotnou poisťovňou

http://www.kelemen.sk/101/premlcanie-pohladavok-zo-zdravotneho-poistenia-od-r-1995-a-ich-vymahanie-zdravotnou-poistovnou/
evina
22.03.11,14:31
citujem iba časť:





Tiež riešim jeden mesiac r. 1998. V danom období som bola na úrade práce.
Pozrela som si zákon, čo vtedy platil.
Vyberám

§ 10
Platitelia poistného

(1) Podľa tohto zákona sú povinní platiť poistné na zdravotné poistenie (ďalej len "poistné")

a) zamestnanci,
b) samostatne zárobkovo činné osoby,
c) spolupracujúce osoby,
d) zamestnávatelia,
e) štát,
f) Národný úrad práce.

(6) Štát je platiteľom poistného za

d) osoby vedené v evidencii uchádzačov o zamestnanie, nepoberajúce hmotné zabezpečenie,

(7) Národný úrad práce platí poistné za uchádzačov o zamestnanie poberajúcich hmotné zabezpečenie.


§ 11
Oznamovacia povinnosť

(5) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu a Národného úradu práce platiť poistné. Za maloletých poistencov alebo osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony, plní túto povinnosť ich zákonný zástupca, ak nejde o zamestnanca, za ktorého túto povinnosť plní zamestnávateľ

Dobré tomu rozumiem, že ten (poistenec) ktorý bol nezamestnaný, mal oznamovaciu povinnosť voči ZP ?
Iba na základe toho vedela ZP, že ma dostať peniaze od štátu ? alebo NÚP ?:eek::eek:
Vtedy v tom čase mi ani nenapadlo tieto veci skúmať.
To si myslite, že všetci poistenci štátu a NÚP si plnili oznamovaciu povinnosť voči ZP ?:confused:

... a teraz - kto je dlžný poistné ?
NÚP (prip. štát), lebo bol platiteľom za nezamestnaného ?
alebo
poistenec (nezamestnaný), lebo si nesplnil oznámovaciu povinnosť ?


No na toto som práve mierila. Podľa mňa tu nebola splnená oznamovacia povinnosť...takže....

Aj teraz platí, napríklad dcéra prestala pracovať a išla študovať na VŚ - my sme oznamovali túto zmenu...
azla
22.03.11,15:01
No dobré, ak mávnem rukou nejakých 13-15 eur, ale úroky budú oveeeľa vyššie. :D

A čo ak niekto bol napr. v kuse 2-3 roky nezamestnaný?

Načo boli úrady práce? Ved oni sú platitelia. Zamestnávatelia prihlasujú "svojich" a úrady práce nemali tiež prihlasiť "svojich" ?
Nepamätám si, žeby robili nejakú "osvetu" pre nezamestnaných - veď všetci nezamestnaní nepoznajú zákony

.....a ani "študovanejší" to nevedeli.:D:D:D
nextone
01.04.11,20:07
Aktuálny článok k danej téme:

Premlčanie pohľadávok zo zdravotného poistenia od r. 1995 a ich vymáhanie zdravotnou poisťovňou

http://www.kelemen.sk/101/premlcanie-pohladavok-zo-zdravotneho-poistenia-od-r-1995-a-ich-vymahanie-zdravotnou-poistovnou/
prosím o radu...to znamená, že ak vymáha ZP pohľadávku z roku 1996 tak je premlčaná? trochu tým paragrafom nerozumiem....
viete niekto relevantne pomôcť v tejto veci?
nextone
04.04.11,05:57
prosím o radu...to znamená, že ak vymáha ZP pohľadávku z roku 1996 tak je premlčaná? trochu tým paragrafom nerozumiem....
viete niekto relevantne pomôcť v tejto veci?
Nevie nikto poradiť?:confused:
schmidke
05.04.11,18:24
Nevie nikto poradiť?:confused:
Asi takto: Keď si si splnil všetky oznamovacie povinnosti, tak by z 1996 mali byť premlčané. Do 8 dní námietka, atď.
Ale, ak si si nesplnil nejakú oznamovaciu povinnosť, kvôli ktorej ti teraz poslali "pozdrav", tak tam premlčacia lehota neplatí.
eva.dd
06.04.11,07:33
V podstate som si vsimla ze 80 percent pravnikov zacalo tvrdit ze ak je nesplnena oznamovacia povinnost, tak nie je nic premlcane.Ale napriek vsetkemu si myslim ze zakon je nejednoznacny.Trest a nepremlcanie ani po desiatich rokoch sa podoba, nepremlcaniu za ZLOCINY proti LUDSKOSTI. takze ..je tam stale moznost.. ze ktory pranvik ako vec pochopi...
mohli by si konecne poslanci vsimnut medzeri tohoto zakona v tomto bode???
eva.dd
06.04.11,07:43
este si pozrite poradnu v hospodarskych novinach,tam pravnici nie su jednoznacny ako kelemen....
ppan2
09.04.11,07:44
Kazdy pribeh by mal mat svoj koniec, takze tu je ten moj...

Pred casom som tu pisal o tom, ze Dovera mi predpisala poistne za obdobie pred 15 rokmi, ktore som v tom case podla zakona ani nemusel odvadzat.(podrobnosti v tejto teme na strane 19). Pred par dnami mi doslo vyrozumenie, ktore v plnom rozsahu rusi vykaz nedoplatkov.

Namietal som za a/premlcane, za b/udajny dlh nikdy neexistoval. Neviem, co zabralo a co poistovna akceptovala, ale urobila to.

Teraz chcem splnit bod 7., o ktorom som uz skor pisal. Oslovit institucie, ktore by pomohli zmenit legislativu tak, aby boli jasne pravidla a poistenec nebol v takom nevyhodnom postaveni voci poistovni. Vymahat 15 rokov stare dlhy a to este udajne je podla mna nonsens. V ere pocitacov a pri dobrej sprave poistovne by taka situacia nastat nemala. Aj ked je to boj s veternymi mlynmi, pokusim sa o to.

------------

drzim palce kazdemu, kto dostal podobne "pozdravy" od nasich poistovni. Ak mate pocit, ze ste v prave, brante sa. Da sa to.
azla
09.04.11,15:18
Aj môj príbeh sa ukončil pozitívne.

Doložila som obdobie nezamestnanosti ( r. 1998 - 1 mesiac), tiež doklady k RZZP r.2006 a namietky uznali a zrušili pôvodný platobný výmer.
:):):)
Betina2
28.04.11,17:12
Prosím Vás, kde by som zistila, koľko bol minimálny mesačný odvod SZČO na ZP v rokoch 1998 a starších?

Jedná sa o to, že manželovi prišla výzva na zaplatenie dlžnej sumy do Všeobecnej ZP za obdobie 7/2001-10/2004 za jeho osobu.
Prešla som všetky účtovné doklady vrátane výpisov z banky aj predpisy mesačných záväzkov voči ZP z titulu poistenia SZČO.
Začala som rokom 2004 a postupovala spätne, aby som zistila, ktoré platby skutočne neboli zaplatené. Rok 2002-2004 sedí. Ale vznikajú mi pomerne veľké nezrovnalosti medzi našou účtovnou evidenciou a evidenciou na ZP v roku 2001. Manžel niekoľkokrát uhradil naraz za 2-3 mesiace, to by nebol problém, tam to vychádza byť spárované správne. Ale v roku 2001 uhradil v 10/2001 naraz za 10 mesiacov, t.j. 1-10/2001. A tu je rozdiel, asi o 2020 Sk v náš prospech oproti VZP. Akoby oni zúčtovali časť platby na nejaké svoje staré pohľadávky, dokonca ani mesačný predpis v jenom z problematických mesiacov je dokonca ich predpis nižžší ako ten náš a teda môžem zodpovedne prehlásiť, že PN nebol a nebol tam ani nejaký súbeh so zamestnaním. Jediné, čo mi z toho vychádza je, že poisťovňa zúčtovala časť tej veľkej platby na nejaké staré pohľadávky, o ktorých my ale informáciu žiadnu nemáme. Môže vôbec niečo také poisťovna spraviť, ked z platby je jasné, ktorého obdobia sa týka? Uviedli sme to v poznámke v bankovom prevodnom príkaze.
Samozrejme pre istotu som prešla všetky predpisy + platby v rokoch 2000 aj 1999. Avšak aj v týchto rokoch platil pekne chronologicky každý mesiac predpísanú sumu v zákonnej výške, čiže tam nedoplatky nevznikli. Do roku 1998 a starších už nie som ochotná sa hrabať a ani neviem, kde by som to mala hľadať. Okrem DP a účt.výkazov k DP už nič neskladujem. Nemám zo zákona povinnosť. ( A navyše sme sa ešte nepoznali :) )
Robím si tabuľkový prehľad predpisov a úhrad od 1.1.1999 až do konca roku 2004. Bude im to stačiť, aby sme sa vedeli nejako dostať k výsledku, ked navštívim poisťovnu osobne? Proste si nechcem urobiť výjazd nadarmo. :(
Viete niekto, čo poisťovňa môže preúčtovávať a právať platby na celkom iné staré obdobie bez toho, aby Vám to aspoň nejako oznámila? Kvôli manželovým papierom som bola na poisťovni X-krát a nikdy nepožadovali úhradu nejkakých nedoplatkov, až teraz. To im to doteraz akože nechýbalo? Z toho čo som si preštudovala, premlčané sú len pohľadávky za roky 2000 a staršie, od 2001 sa ešte môžu vymáhať.

Navyše, nie som si istá, či nám bola výzva "skutočne" doručená, lebo prišla obyčajnou listovou zásielkou, nič doporučené, iba vhodené do schránky. Nemajú takéto veci, kde sa vyhrážajú aj pokuytami aexekútormi doručovať zo zákona doporučene?

A pikoška. My sme v BA, pobočka je v BA, list vystavili a podlísali s hlavičou pobočkz BA, originál podpis zamestnanca z BA, ale odoslané z nejakej pobočky z Prievidze s pečiatkou pošty v Prievidzi :eek::eek::eek:
Tomu sa hovorí šetrenie verejných financí a najmä efektivita práce :eek::eek::eek::mee::mee::mee:
VieraPopluharova
28.06.11,10:51
Dobrý deň,

dovoľujem si i ja sa pripojiť do tejto témy, môj klient obdržal 2 výzvy na uhradenie nedoplatkov zdravotného poistenia, jednu nám poisťovňa uznala podľa z.č.580/2004 a druhú len v čiastočnom rozsahu, čo sa mi zdá neopodstatnené nakoľko tam ide i o roky 2001-2004 na čo by mala podľa mňa platiť 5 ročná premlčacia doba podľa uvedeného zákona.Rozhodnutie prikladám v prílohe.
Budem rada ak sa mi niekto kto s tým ma skúsenosť k tomu vyjadrí.
Ďakujem pekne.
iriska
18.07.11,12:28
Ahojte, potrebovala by som okrem môjho názoru :) aj názor niekoho iného na to, či si ZP uplatnila poistné v lehote -

dlžné sumy sú splatné vždy k 8. dňu v mesiaci, ale čo s poistným, ktoré bolo splatné k 8.7.2006, keď poisťovňa datovala "výkaz nedoplatkov" na 8.7.2011. Tento výkaz bol ale dlžníkovi doručený až 14.7.2011. Mám namietať premlčanie aj poistného splatného 8.7.2006???

Ďakujem
evina
01.08.11,13:39
Dobrý deň,

dovoľujem si i ja sa pripojiť do tejto témy, môj klient obdržal 2 výzvy na uhradenie nedoplatkov zdravotného poistenia, jednu nám poisťovňa uznala podľa z.č.580/2004 a druhú len v čiastočnom rozsahu, čo sa mi zdá neopodstatnené nakoľko tam ide i o roky 2001-2004 na čo by mala podľa mňa platiť 5 ročná premlčacia doba podľa uvedeného zákona.Rozhodnutie prikladám v prílohe.
Budem rada ak sa mi niekto kto s tým ma skúsenosť k tomu vyjadrí.
Ďakujem pekne.
Na roky 2001 -2004 platí 10 ročná premlčacia doba - nájdeš v téme. Ja v priloženom rozhodnutí vidím, že uplatňujú 5 ročnú lehotu na roky 2005 a ďalej, čiže podľa mňa správne.
Chokma
08.08.11,15:32
Ahojte, nam sa stal uplne totozny pripad s autorom otazky. Ide konkretne o november roku 2002, kedy sme uhradili poistne omylom Vszp, mali sme Dovere. Vszp argumentuje dnes premlcanim. Kolko je teda premlcana doba na to obdobie? Lebo som z toho zmatena. V jednom prispevku som citala, ze z nasej strany je 3 rocna doba moznost vymahat si preplatok a zo strany poistovne 5-10 rokov (vzhladom na obdobie). Ako je to teda?

Mame pravo ziadat vratenie preplatku z novembra r. 2002?
evina
08.08.11,16:38
Ahojte, nam sa stal uplne totozny pripad s autorom otazky. Ide konkretne o november roku 2002, kedy sme uhradili poistne omylom Vszp, mali sme Dovere. Vszp argumentuje dnes premlcanim. Kolko je teda premlcana doba na to obdobie? Lebo som z toho zmatena. V jednom prispevku som citala, ze z nasej strany je 3 rocna doba moznost vymahat si preplatok a zo strany poistovne 5-10 rokov (vzhladom na obdobie). Ako je to teda?

Mame pravo ziadat vratenie preplatku z novembra r. 2002?

Nemáte, je to presne ako píšeš, my 3 roky, oni 5-10 rokov podľa obdobia
Chokma
23.08.11,09:47
Be-be, preplatok nam poslu. :D
Napisali sme im mily list - vyzvu na vratenie premlcaneho preplatku, v ktorom sme apelovali na eticku stranku veci a zdoraznili sme, ze sme cela rodina poistencami ich poistovne a verime, ze sa cela vec vyriesi pozitivne a nase dobre vztahy zostanu neposkvrnene a mame odpoved, v ktorej pisu, ze sa ospravedlnuju a ze riaditelstvo sa rozhodlo premlcany preplatok vratit. ;)
vrťo
25.08.11,05:14
Dobrý deň, mám takýto problém a potreboval by som sa poradiť:

Manželke prišla predžalobná výzva zo spoločnosti ZH Kredit pre dlžné poistné spoločnosti Perspektíva za obdobie od 8.7.1996 do 9.12.1996 na sumu 71,23€ s omeškaním 834,72€.
ZH kredit sa stala vlastníkom pohľadávky 7.7.2005.

Je síce pravda že vtedy manželka nepracovala a ani nebola vedená na úrade práce, ale 5.6.1996 sa vrátila z čiech kde pracovala a dňa 25.11.1996 nastúpila do práce na slovensku.
Pri nástupe do práce bola na poisťovni zisťovať či má všetko v poriadku a vtedy jej uviedli že nemá žiadny dlh.
Od vtedy sa nikto neozval až teraz predžalobná výzva aj to na manželkine meno za slobodna na rodičovskú adresu bez doručenia len ako bežný list. Týmto Vás prosím o radu ako postupovať.
Chobot
25.08.11,06:05
Dobrý deň, mám takýto problém a potreboval by som sa poradiť:

Manželke prišla predžalobná výzva zo spoločnosti ZH Kredit pre dlžné poistné spoločnosti Perspektíva za obdobie od 8.7.1996 do 9.12.1996 na sumu 71,23€ s omeškaním 834,72€.
ZH kredit sa stala vlastníkom pohľadávky 7.7.2005.

Je síce pravda že vtedy manželka nepracovala a ani nebola vedená na úrade práce, ale 5.6.1996 sa vrátila z čiech kde pracovala a dňa 25.11.1996 nastúpila do práce na slovensku.
Pri nástupe do práce bola na poisťovni zisťovať či má všetko v poriadku a vtedy jej uviedli že nemá žiadny dlh.
Od vtedy sa nikto neozval až teraz predžalobná výzva aj to na manželkine meno za slobodna na rodičovskú adresu bez doručenia len ako bežný list. Týmto Vás prosím o radu ako postupovať.

Nie je podstatné, čo povedala nejaká pracovníčka poisťovne, dôležité je vedieť, či za to obdobie zaplatila poistné. Ak nie, tak dlhuje a je dosť možné, že sú prehraje a bude musieť zaplatiť aj súdne trovy.
evina
25.08.11,07:28
Neviem si zväčšiť ten priložený list, ale roky 1996 sú premlčané. Ak však nebola splnená oznamovacia povinnosť /mala sa prihlásiť do ZP sama ak aj nepracovala/, v tom prípade je to vymahateľné...
vrťo
25.08.11,11:25
to viem celkom presne že poistné neuhradila, ani sa nikde neprihlásila, ja sa ale pýtam či sa nedá nejako obísť tie úroky z omeškania a ako a kto dokáže sa neprihlásila ked už poisťovňa neexistuje?
adka8791
15.10.11,06:51
Ahojte, ja mám podobný problém ako vrťo, nedoplatok sa týka roku 1997. Ak aj beriem do úvahy nesplnenie si oznamovacej povinnosti, nemal by dôjsť platobný výmer na poistné, nie predžalobná výzva od spoločnosti ZH Kredit? A ešte k tomu, výzva došla ako obyčajný líst, nie doporučené? V liste vyzývajú na úhradu do 15 dní po obdržaní, len aký budú mať dôkaz, kedy som predmetnú výzvu obdržala?

Vrťo, ako ste to nakoniec doriešili?
celo73
22.11.11,14:17
Zdravím všetkých, som na tom rovnako ako VRŤO a ADKA, od spol. ZH-Kredit mi prišla predžalobná výzva, tiež ako obyčajný list ale navyše na predchádzajúcu adresu trvalého bydliska (dostala sa mi do rúk len vďaka tomu že ma terajší obyvatelia poznajú) priznávam že nedoplatku 19,50€ z roku 1996 som si teraz vedomý, a nerobí mi problém ho zapatiť, len sa mi to zdá nejaké nefér 15 rokov ticho a potom 200€ penále. Preto vás prosím o radu: mám sa im ozvať a tým pádom aj sa prezradiť, alebo hrať mŕtveho chrobáka a čakať či si zistia moju adresu a ešte ozvú? A samozrejme, ako je to s premlčacou dobou, oni nadobudli pohľadávku v r.2007, nepočíta sa premlčacia doba od nadobudnutia pohľadávky?

Písal som aj Ombudsmanke v Plus Jeden Deň, odpísala že sa budú informovať a dajú mi vedieť, no už 3 týždne ticho. Tak neviem, mám byť nervózny?????


Tiež by som poprosil ADKU a VRŤA o nejaký výsledok. Ako ste dopadli? Vďaka.
Chobot
23.11.11,08:33
Zdravím všetkých, som na tom rovnako ako VRŤO a ADKA, od spol. ZH-Kredit mi prišla predžalobná výzva, tiež ako obyčajný list ale navyše na predchádzajúcu adresu trvalého bydliska (dostala sa mi do rúk len vďaka tomu že ma terajší obyvatelia poznajú) priznávam že nedoplatku 19,50€ z roku 1996 som si teraz vedomý, a nerobí mi problém ho zapatiť, len sa mi to zdá nejaké nefér 15 rokov ticho a potom 200€ penále. Preto vás prosím o radu: mám sa im ozvať a tým pádom aj sa prezradiť, alebo hrať mŕtveho chrobáka a čakať či si zistia moju adresu a ešte ozvú? A samozrejme, ako je to s premlčacou dobou, oni nadobudli pohľadávku v r.2007, nepočíta sa premlčacia doba od nadobudnutia pohľadávky?

Písal som aj Ombudsmanke v Plus Jeden Deň, odpísala že sa budú informovať a dajú mi vedieť, no už 3 týždne ticho. Tak neviem, mám byť nervózny?????


Tiež by som poprosil ADKU a VRŤA o nejaký výsledok. Ako ste dopadli? Vďaka.

Však len hraj mŕtveho chrobáka... ono exekútor si ťa nájde, aj keby si sa presťahoval do Hornej Maríkovej. A potom ti stúpnu poplatky ešte o trovy exekútora...

Jasné, že najlepšie je uhradiť to čo najskôr, najmä, ak ten dlh skutočne existuje. Čím neskôr, tým viac peňazí na tom stratíš. Jedine, že by si bol bezdomovec a bezmajetný - vtedy by ti nemali čo zobrať.
celo73
23.11.11,15:30
Ja viem, máš pravdu, že keď ten dlh existuje tak ho treba vyplatiť. No mne ide skôr o to, akým spôsobom jednajú oni, je to "trocha" nefér, že pošlú niekam do tramtárie obyčajný list a napíšu davaj 200 ečiek za oneskorenie a keď nereaguješ, tak exekútor.
Nevyznám sa v právnych postupoch, ale myslím resp. dúfam, že to robia chybne (protiprávne) a preto sa obraciam na vás, možno niektorí majú na to hlavu, vzdelanie. Ako som písal hore, nerobí mi problém to zaplatiť, myslím dlh, ale tie penále bez akéhokoľvek upozornenia sú trocha od veci.

Od tej Ombudsmanky mi dnes prišlo, že už 2x urgovala ich stanovisko a nič, že aby som ešte počkal. No neviem, tak čakám, ale som z toho nervózny.
GabiZ
23.11.11,15:37
Tu sa niečo podobné riešilo. http://www.porada.sk/t179193-zh-kredit-predzalobna-upomienka.html
Ale tu dlh neexistoval, ako v tvojom prípade.
GabiZ
23.11.11,15:42
Všeobecná premlčacia lehota podľa občianskeho zákonníka je trojročná a začína plynúť odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz. Takým dňom je deň podania žaloby na súde. Možnosť podať žalobu vzniká vo väčšine prípadov splatnosťou príslušnej pohľadávky. Čas splnenie je spravidla dohodnutý zmluvnými stranami, vyplýva z právneho predpisu alebo je určený súdom.

Všeobecná premlčacia lehota podľa obchodného zákonníka je štvorročná. Obchodný zákonník stanovuje pre jednotlivé práva začiatok plynutia premlčacej doby obdobne ako občiansky zákonník.

V prípade, že plnenie bolo dohodnuté v splátkach, začína plynúť premlčacia doba jednotlivých splátok odo dňa ich splatnosti.
celo73
23.11.11,15:44
GabiZ ďakujem, ale aj Chobot-ovi za reakcie
maťo12
04.01.12,19:34
Dnes som obdržal formou obyčajnej poštovej zásielky predexekučnú výzvu na okamžitú úhradu údajného dlhu ZP Dôvera vo výške 81,66 Eur.
Jedná sa dlžnú sumu za obdobie 12/2005. Viem, že tento dlh som bol zaplatiť osobne na pobočke ZP. Tým som pokladal vec za skončenú a po odchode na dôchodok som zrejme pri upratovaní doklady zlikvidoval. A teraz fa SAF Investment na mňa tlačí zaplatiť. A čo by sa stalo, keby pošta list jednoducho nedoručila, znamenalo by to že príde exekútor a zabaví mi majetok? Jediná šanca je, že je to premlčané. I keď chcem skúsiť na pobočke nájsť doklad o zaplatení, veľmi tomu neverím, pretože v týchto inštitúciach je totálny neporiadok a ešte za to berú výplaty. Tak Vás prosím, poraďte.