Babulica
17.12.09,13:20
Prosím čo mám zadefinovať v karte zamestnanca ktorý má starobný dôchodok?? V karte som zapísala že poberá starobný dôchodok a má sa tam ešte niekde niečo zadefinovať?????????????????????
Pracujem s Prolucom :)

Dakujem vopred.
drobeceva
17.12.09,12:22
Prosím čo mám zadefinovať v karte zamestnanca ktorý má starobný dôchodok?? V karte som zapísala že poberá starobný dôchodok a má sa tam ešte niekde niečo zadefinovať?????????????????????
Pracujem s Prolucom :)

Dakujem vopred.
Záleží odkedy je SD, položku pre daň /že nemá nárok na NČD/ - aspoň ja mám tak vo svojom programe.
Babulica
17.12.09,12:25
Takže keď mám, že poberá starobný dôchodok + teraz som mu vynulovala Nezd.časť, tak to bude ok?? Bude sa to nejako vykazovať aj na výpl.páske???
veronikasad
17.12.09,12:26
Takže keď mám, že poberá starobný dôchodok + teraz som mu vynulovala Nezd.časť, tak to bude ok?? Bude sa to nejako vykazovať aj na výpl.páske???
odkedy je poberatelom SD ?
drobeceva
17.12.09,12:27
Takže keď mám, že poberá starobný dôchodok + teraz som mu vynulovala Nezd.časť, tak to bude ok?? Bude sa to nejako vykazovať aj na výpl.páske???
Ak nie je dôchodcom od 1.1., tak nárok na NČD má po celý rok.
Upresni, to - odkedy je poberateľom SD?
Babulica
17.12.09,12:29
odkedy je poberatelom SD ?

od 1.7.2009
drobeceva
17.12.09,12:31
od 1.7.2009
Tak má nárok celý rok, od 1.1.2010 už nie.
drobeceva
17.12.09,12:32
Takže keď mám, že poberá starobný dôchodok + teraz som mu vynulovala Nezd.časť, tak to bude ok?? Bude sa to nejako vykazovať aj na výpl.páske???
takže ponechaj mu NČ
veronikasad
17.12.09,12:33
od 1.7.2009
v roku 2009 v SW žiadnu zmenu týkajúcu sa odpoč. položky nerobíš. Má nárok na NČZD za celý rok 2009, lebo nebol poberatelom SD k 1.1.2009. Iné budú len odvody do sociálnej poisťovne. Ak si dostala rozhodnutie až teraz, musíš urobiť opravu poistného cez tlačivo SP (nie mesačný výkaz).

Zmenu si nastavíš až od 1.1.2010
Babulica
17.12.09,12:38
dobre a čo v takom prípade, keď mi šéfka povedala, že mu nemám uplatnovať nezdanitelnú časť od 1.7.2009 (i keď doteraz sa mu uplatnovala - to opravím pri ročnom zúčtov.), tak mu tam zadám že neuplatnuje a bude to vykazovať niečo na výpl.páske???
veronikasad
17.12.09,12:39
dobre a čo v takom prípade, keď mi šéfka povedala, že mu nemám uplatnovať nezdanitelnú časť od 1.7.2009 (i keď doteraz sa mu uplatnovala - to opravím pri ročnom zúčtov.), tak mu tam zadám že neuplatnuje a bude to vykazovať niečo na výpl.páske???
Šefku pošli na školenie a pozorne si prečítaj môj predch. príspevok. Má nárok na NČZD za celý rok 2009.
VERONIKA6
17.12.09,12:40
dobre a čo v takom prípade, keď mi šéfka povedala, že mu nemám uplatnovať nezdanitelnú časť od 1.7.2009 (i keď doteraz sa mu uplatnovala - to opravím pri ročnom zúčtov.), tak mu tam zadám že neuplatnuje a bude to vykazovať niečo na výpl.páske???
Keď má zamestnanec na to nárok, tak mu to musíš uplatňovať. Šéfka nemôže o tom rozhodovať.
drobeceva
17.12.09,12:40
dobre a čo v takom prípade, keď mi šéfka povedala, že mu nemám uplatnovať nezdanitelnú časť od 1.7.2009 (i keď doteraz sa mu uplatnovala - to opravím pri ročnom zúčtov.), tak mu tam zadám že neuplatnuje a bude to vykazovať niečo na výpl.páske???
Na základe čoho Ti to šéfka povedala? Ako mu môžeš niečo zobrať, čo mu patrí? Máš u neho podpísané vyhlásenie? Aj keby si mu teraz nedala /ale ako zdôvodníš, prečo mu neuplatňuješ/ pri RZD by sa mu to aj tak doplatilo, veď má nárok na plnú čiastku 4025,70€.
Babulica
17.12.09,12:45
Beriem späť, oni sú u nás zamestnaní od 1.7.2009, ale dôchodcovia sú dlho preto si nemôžu uplatnovať Nezd.časť...pardón...ospravedlnujem sa...
VERONIKA6
17.12.09,12:46
Beriem späť, oni sú u nás zamestnaní od 1.7.2009, ale dôchodcovia sú dlho preto si nemôžu uplatnovať Nezd.časť...pardón...ospravedlnujem sa...
Tak to je iný prípad. Pokiaľ sú od 1.1.2009 dôchodcami, nezdaniteľná časť im nepatrí. Vysporiadaš im to v ročnom zúčtovaní dane.
drobeceva
17.12.09,12:47
Beriem späť, oni sú u nás zamestnaní od 1.7.2009, ale dôchodcovia sú dlho preto si nemôžu uplatnovať Nezd.časť...pardón...ospravedlnujem sa...
potom znamená, že už pri nástupe nemali nárok. Potom šéfka má pravdu. Ak si mu doteraz uplatňovala, zrovnáš to v RZD /predpokladám, že budú nadšení/
drobeceva
17.12.09,12:50
tak, ako už predtým Veronikasad písala, aj odvody na SP musíš opraviť
Babulica
17.12.09,12:51
potom znamená, že už pri nástupe nemali nárok. Potom šéfka má pravdu. Ak si mu doteraz uplatňovala, zrovnáš to v RZD /predpokladám, že budú nadšení/

no čo už...asi budú nádšení...ale ja som to nedovrzala, ja som tu 3 týždeň aj s cestou :D

Ale všetkým dakujem :)

Bude sa to nejako vykazovať to že má starobný dôchodok vo výplate???
veronikasad
17.12.09,12:53
no čo už...asi budú nádšení...ale ja som to nedovrzala, ja som tu 3 týždeň aj s cestou :D

Ale všetkým dakujem :)

Bude sa to nejako vykazovať to že má starobný dôchodok vo výplate???
NČZD bude nula - inak SW MRP nepoznám

Ešte doplním : K RZD nech ti prinesú potvrdenie o výške vyplateného dôchodku zo SP. Ak majú nízky dôchodok, možno im nejaká časť ročnej NČZD zostane.

Mali podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, že si uplatňujú NČZD ? (Za podpísané vyhlásenie zodpovedá zamestnanec)
VERONIKA6
17.12.09,12:54
no čo už...asi budú nádšení...ale ja som to nedovrzala, ja som tu 3 týždeň aj s cestou :D

Ale všetkým dakujem :)

Bude sa to nejako vykazovať to že má starobný dôchodok vo výplate???
Vo výplate sa nič nevykazuje, akurát musíš upraviť odvody, takýto zamestnanec ani zamestnávateľ neplatia odvody na invalidné ani poistenie v nezamestnanosti.
drobeceva
17.12.09,13:00
no čo už...asi budú nádšení...ale ja som to nedovrzala, ja som tu 3 týždeň aj s cestou :D

Ale všetkým dakujem :)

Bude sa to nejako vykazovať to že má starobný dôchodok vo výplate???

necháp to zle, nič Ti nevytýkam. Mne sa tiež stalo, že som prijala SD a odp.položku som dala. Nasledovala rýchla oprava. To sa stáva.
Babulica
17.12.09,13:01
Vo výplate sa nič nevykazuje, akurát musíš upraviť odvody, takýto zamestnanec ani zamestnávateľ neplatia odvody na invalidné ani poistenie v nezamestnanosti.

Tak som mu to zadefinovala v karte, že ani jeden neplatia odvody na invalidné a v nezamestnanosti a už mi to tam vôbec nevykazuje :) tak asi je to správne :) snaď :rolleyes:
Takže potom to len opraviť pri ročnom zúčtovaní čo som tiež samozrejme nerobila :D neviete mi poradiť nejaké dobré školenie na ročné zúčtovanie či už dane alebo zdrav.poisťovne??? Nech mám aspon základ a nebudem Vás stále otravovať :D

Jáááááááj a ešte všetkým veľké DÍKY ;)
Babulica
17.12.09,13:02
necháp to zle, nič Ti nevytýkam. Mne sa tiež stalo, že som prijala SD a odp.položku som dala. Nasledovala rýchla oprava. To sa stáva.


V pohode :), ja som rada, že mi radíte :D
drobeceva
17.12.09,13:06
Tak som mu to zadefinovala v karte, že ani jeden neplatia odvody na invalidné a v nezamestnanosti a už mi to tam vôbec nevykazuje :) tak asi je to správne :) snaď :rolleyes:
Takže potom to len opraviť pri ročnom zúčtovaní čo som tiež samozrejme nerobila :D neviete mi poradiť nejaké dobré školenie na ročné zúčtovanie či už dane alebo zdrav.poisťovne??? Nech mám aspon základ a nebudem Vás stále otravovať :D

Jáááááááj a ešte všetkým veľké DÍKY ;)
no neviem, myslím, že IP a PvN- to rieš hneď - pozri stránku SP a pošli Žiadosť o vrátenie poistného na SP, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu
veronikasad
17.12.09,13:08
Tak som mu to zadefinovala v karte, že ani jeden neplatia odvody na invalidné a v nezamestnanosti a už mi to tam vôbec nevykazuje :) tak asi je to správne :) snaď :rolleyes:
Takže potom to len opraviť pri ročnom zúčtovaní čo som tiež samozrejme nerobila :D neviete mi poradiť nejaké dobré školenie na ročné zúčtovanie či už dane alebo zdrav.poisťovne??? Nech mám aspon základ a nebudem Vás stále otravovať :D

Jáááááááj a ešte všetkým veľké DÍKY ;)
P. Mihál robí výborné školenia po celom Slovensku, sleduj kalendár školení na spodnej lište PORADy. Môžeš si objednať aj videoškolenia k týmto témam a doporučujem zakúpiť prístup do DRAKa na PORADe - budeš mať informácie z prvej ruky
Babulica
17.12.09,13:10
no neviem, myslím, že IP a PvN- to rieš hneď - pozri stránku SP a pošli Žiadosť o vrátenie poistného na SP, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu

Tak si to ručne vyrátam z mesačných výkazov od 1.7.-30.10.09 a pošlem im žiadosť o vrátenie určitej sumy na konkrétny účet zamestnanca?? alebo firmy???
veronikasad
17.12.09,13:11
V tomto príspevku nájdeš kalendár školení p. Mihála pre rok 2010, týkajúcich sa RZD a RZZP.

http://www.porada.sk/1223894-post361.html
drobeceva
17.12.09,13:14
Tak si to ručne vyrátam z mesačných výkazov od 1.7.-30.10.09 a pošlem im žiadosť o vrátenie určitej sumy na konkrétny účet zamestnanca?? alebo firmy???
nemáš to zapracované v softe?
SP poukáže na účet firmy a Ty im to musíš dať cez výplaty.
veronikasad
17.12.09,13:18
nemáš to zapracované v softe?
SP poukáže na účet firmy a Ty im to musíš dať cez výplaty.
pridám ešte trošku "povinného čítania" zo stránky sociálnej poisťovne


http://www.socpoist.sk/aktuality-zamestnavatelia--neprehliadnite--informacia-o-zmene-postupu-pri-vykazovani-vymeriavacieho-zakladu-a-poistneho-na-socialne-poistenie-vo-vykaze-poistneho-na-socialne-poistenie-a-prispevkov-/1755s24827c?
Babulica
17.12.09,13:18
nemáš to zapracované v softe?
SP poukáže na účet firmy a Ty im to musíš dať cez výplaty.


a kde?? pracujem s Prolucom...
drobeceva
17.12.09,13:23
a kde?? pracujem s Prolucom...
nepoznám ten program, ja robím v Humane.
Doporučujem naštudovať príspevok SP, ktorý priložila Veronikasad č.29
Babulica
21.12.09,07:07
Prosím chcem sa opýtať mám opraviť mzdy spätne??? Mám 3 dôchodcov ktorým sa uplatnovala NEZD. časť a teda ja invalid. a poistné v nezamestn. Mám im ich opraviť od 1.7. mzdy spätne??
VERONIKA6
21.12.09,07:23
Prosím chcem sa opýtať mám opraviť mzdy spätne??? Mám 3 dôchodcov ktorým sa uplatnovala NEZD. časť a teda ja invalid. a poistné v nezamestn. Mám im ich opraviť od 1.7. mzdy spätne??
Mzdy spätne neopravuj. Veď to by si musela opravovať všetky výkazy.
Nezadaniteľnú časť vyrovnáš v ročnom zúčtovaní dani, a odvody tak ako už radili v predchádzajúcich prípevkoch.
Babulica
21.12.09,07:32
Mzdy spätne neopravuj. Veď to by si musela opravovať všetky výkazy.
Nezadaniteľnú časť vyrovnáš v ročnom zúčtovaní dani, a odvody tak ako už radili v predchádzajúcich prípevkoch.

Super ďakujem veľmi pekne :)