rosemary
23.07.04,11:33
Ja sa stále potýkam s problémom, že dodavatelia stále uvádzajú na faktúrach deň zdaniteľného plnenia, alebo deň daňovej povinnosti, pritom sú to veľké firmy, ktoré majú určite daňových expertov. Pritom podľa zákona si môžete dať na odpočet iba faktúru ktorá má náležitosti....deň dodania služby, tovaru alebo prijatia služby. Ako to riešite Vy? Vraciate faktúry na opravenie , alebo to opravujete sami. Ďakujem vopred za Vaše názory.
Luckasari
23.07.04,11:45
ja ziadam opravu faktur, za maj som to akceptovala, ale od 01.06. nemilosrdne vraciam - nechcu opravovat, vyhovaraju sa na software, ...
alexaneta
23.07.04,11:50
jednoznačne také faktúry žiadam opraviť a tie nesprávne ktoré nie sú vystavené v zmysle zákona neakceptujem je to makačka lebo tých zdanitelných je hromada ale myslím si že je to nutné pretože zákon jasne hovorí že nárok na odpočet si môžem uplatniť ak mám fa ktorá spĺňa náležitosti podľa zákona
pekný deň aj víkend prajem všetkým

PS Luckasari - na tvojom mieste by som im dala vrátiť aj tie za máj už pomaly prispôsobili softwery takže už im to pôjde ja som si aj májové dala opraviť ešte aj teraz v júli pre istotu
Katty
23.07.04,11:51
...ved už sme sa o tom bavili tisíckrát,že nejde tak o ten popis ale o správnosť dátumu....nie???

ja nevraciam pokiaľ mi sedí na faktúre deň
alexaneta
23.07.04,11:53
katty myslím že nemáš tak úplne pravdu to že sedia dátumy je jedna vec a čo hovorí zákon je druhá a tam už neexistuje zdaniteľné plnenie
Katty
23.07.04,11:59
ak by si sa držala zákona tak tam máš pred kolonkou dátum napísané: "Dátum , keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba prijatá"

a to myslím že na faktúrach nemáš... ďalšia vec je pokračovanie toho odseku kde sa píše "...ak sa dátum odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry." Neznámená toto náhodou to že ak by sa rovnali tieto dva dátumy že potom stačí dátum vyhotovenia faktúry a tento nemusí....???
Luckasari
23.07.04,12:34
ja mam taku info, ze ked budu kontrolovat faktury, tak pojdu presne podla §71, a kedze tam je datum dodania, budu chciet vidiet datum dodania, aj v nazve toho datumu, aj ked ja si myslim, ze ak je na fa datum vzniku danovej povinnosti, je to to iste (no ale formalne slovensko sa urcite ukaze)

Katty, nad tou druhou vetou som sa tiez velmi zamyslala, lebo my mame datum dodania a datum vystavenia rovnaky, a tak som presne tak rozmyslala, ze podla mna tam staci, aby bol jeden datum, ale danova poradkyna mi povedala, ze potom by asi na fa malo byt poznacene, ze datum vystavenia=datum dodania, lebo ked to tam napisane nie je, tak mi to nemusi byt zrejme, a keby tam bol len datum vystavenia, tak z toho nemozem vediet, ci je to preto, lebo tie dva datumy su zhodne, alebo preto, ze ho tam druha strana zabudla uviest

no proste nase formalne slovensko, ktore sa hra na slovickach sa znova raz prejavilo
Katty
23.07.04,12:42
bola by som zvedavá či si budete meniť pokaždé názov ak pôjde o dátum dodania tovaru, dátum dodania služby alebo dátum prijatia platby.... podľa mňa sa týmto zbytočne zaoberáme, veď nikomu tým neublížime a s daňovákom sa predsa dá normálne porozprávať a vysvetliť mu svoj názor na vec. Dnes mi prišla napr.fa kde sa zmestilo len "dátum dod." mám to považovať za nesprávne len preto že im to nevyšlo celé, že si to mám domyslieť čo má za tým nasledovať ... o tom to celé podľa mňa je
Luckasari
23.07.04,12:47
datum dod. bude urcite dobre, ale neviem, ci budu uznavat napr. datum vzniku dan.povinnosti, datum dan.povinnosti - toto mi spochybnili, ze to nesplna podmienku §71 (aj ked podla mna splna - datum tam je, a ze je nazov iny ...)
no uz sa tym nezaoberam, uz som tomu venovala vela casu a energie
Katty
23.07.04,12:50
tak tak uplne s tebou suhlasim tak zbohom názvy dátumov
GejzaH
09.08.04,15:07
V súvislosti s touto formálnou otázkou sa vynára otázka:

Na koľkých dokladoch z ERP ste videli napísané "FAKTÚRA" ? Keď tam musí byť presná zhoda pomenovania dátumu podľa zákona, nemá tam byť aj tento text?
Luckasari
09.08.04,15:49
nikde v zakone nie je uvedene, ako sa maju doklady nazyvat, je v nom uvedene, ake nalezitosti maju splnat, aby sme ich mohli povazovat za fakturu, pripadne za opravu (teda dobropis)

co sa tyka datumu dodania, tak §71 hovori, ze faktura musi obsahovat datum dodania, a kedze je vacsinou na dokladoch viacero datumov (datum vystavenia, datum dodania, datum splatnosti), tak aby bolo jasne, ktory datum je ktory, uvadzaju sa aj nazvy tychto jednotlivych datumov, myslim ze preto danovaci tak na tom trvaju, aby tam bolo presne znenie "datum dodania"