olga88
26.09.09,14:14
Skus porozmyslat, kto vsetko tvori cirkev.
Pre ujasnenie tvori ju cirkev putujuca/to sme my vsetci zijuci veriaci/,cirkev oslavena/to su vsetci svati/ a cirkev trpiaca/duse v ocistci/. Takze aj Ty si clenka cirkvi.
kaco11
26.09.09,12:38
cirkev putujúca: ľudia, hriešnici, ktorí žiju okolo nás. V tích neverím. Verím v seba keď už
cirkev oslávená: svätý, ľudia, ktorí počas života niečo skvelé vykonali, videli a podobne. Za svätých ich vyhlásili ľudia
cirkev trpiaca: duše v očistci-v to jediné možno ešte verím

Ale i napriek tomu som sa zrejme nevyjadrila presne. Neverím predstaviteľom cirkvi. Neverím v predstaviteľov cirkvi. Opovrhujem nimi. Kňazmi, kaplánmi, biskupmi, arcibiskupmi a podobne. Je to presne to isté ako politika. Celé je to len politika. Sú to obyčajní omylní ľudia, ktorí si o sebe myslia, že sú nadľudia. Nevnucujem svoj názor nikomu, neočakávam, že ma niekto pochopí. A v princípe je mi to jedno. Ja len vysvetlujem svoje slová.
misomiso
27.09.09,00:28
Chcela som ho preto, že som bola vo viere vychovávaná a skutočne som tomu verila. Dnes som ostala veriaca, "verím v boha verím v jeho jediného syna", ale neverím v cirkev. Sklamala som sa. Oni majú ísť príkladom ale nie je to tak. Takže preto:)


cirkev putujúca: ľudia, hriešnici, ktorí žiju okolo nás. V tích neverím. Verím v seba keď už
cirkev oslávená: svätý, ľudia, ktorí počas života niečo skvelé vykonali, videli a podobne. Za svätých ich vyhlásili ľudia
cirkev trpiaca: duše v očistci-v to jediné možno ešte verím

Ale i napriek tomu som sa zrejme nevyjadrila presne. Neverím predstaviteľom cirkvi. Neverím v predstaviteľov cirkvi. Opovrhujem nimi. Kňazmi, kaplánmi, biskupmi, arcibiskupmi a podobne. Je to presne to isté ako politika. Celé je to len politika. Sú to obyčajní omylní ľudia, ktorí si o sebe myslia, že sú nadľudia. Nevnucujem svoj názor nikomu, neočakávam, že ma niekto pochopí. A v princípe je mi to jedno. Ja len vysvetlujem svoje slová.

Ano, mnohi ano, v mnohom mas pravdu. Ty si policajtka ze? Skusim ti to vysvetlit na prikade, ktory sa ta v podstate tyka.

Su omylni policajti? Uplatni? Napojeni na organizovany zlocin? Zneuzivaju svoje pravomoci? Mnohi ano. Nie vsetci samozrejme. Preco o tom ale pisem?

Predstav si policajta, ktory robi na DI v podstate preto, ze pomaha mafii legalizovat kradnute auta. No okrem toho samozrejme vybavuje bezne stranky - ved je to sucast jeho prace. Mne nahodou takyto policajt vyda Vodicsky preukaz a o mesiac aj papiere k autu. Neskor sa zisti, co je zac, od policie ho vyhodia, odsudia a zavru. Plati mi ten VP a osvedcenie alebo nie? Samozrejme hovorime teraz o tom, ze ja som normalne spravil skusky v autoskole a aj auto som kupil legalne. Nie som clenom mafie.

No vsetky dokumenty, ktore mi tento "policajt" vydal mi budu nadalej platit a je to tak spravne a aj logicke. Preto sa nemusis obavat ani o to, kto ta bude sobasit. Ak by to bol aj hoci knaz, ktory pacha trestnu cinnost, sviatost, ktoru vysluhuje prichadza od Boha. Ty mas potom zmluvu s Bohom, rovnako ako ja mam vztah v podstate so statom, nie s tym uplatnym chlapikom.

Jezis asi nebol tak hlupy a naivny (ak bol Bozi syn) aby nevedel, komu zveruje kluce. On si asi nalepsie z nas uvedomoval, aki su ludia nedokonali a myslim, ze presne vedel, ako to bude v praxi prebiehat. Napriek tomu to urobil, asi to tak chcel.

Okrem toho - ak by si naozaj chcela, mozes so knaza vybrat aj z inej farnosti, zatial co ja si policajta asi vybrat nemozem.
dajana16
27.09.09,05:28
cirkev putujúca: ľudia, hriešnici, ktorí žiju okolo nás. V tích neverím. Verím v seba keď už
cirkev oslávená: svätý, ľudia, ktorí počas života niečo skvelé vykonali, videli a podobne. Za svätých ich vyhlásili ľudia
cirkev trpiaca: duše v očistci-v to jediné možno ešte verím

Ale i napriek tomu som sa zrejme nevyjadrila presne. Neverím predstaviteľom cirkvi. Neverím v predstaviteľov cirkvi. Opovrhujem nimi. Kňazmi, kaplánmi, biskupmi, arcibiskupmi a podobne. Je to presne to isté ako politika. Celé je to len politika. Sú to obyčajní omylní ľudia, ktorí si o sebe myslia, že sú nadľudia. Nevnucujem svoj názor nikomu, neočakávam, že ma niekto pochopí. A v princípe je mi to jedno. Ja len vysvetlujem svoje slová.
Uplnene suhlasim s Kaco11. Cirkev sa odklonila od toho, co kedysi hlasal Jezis. Cirkev prisposobila Jezisovo ucenie na svoje mocenske chutky. Cez krestanstvo cele storocia ovladala stada oveciek a cim dalej tym viac bohatla. A v sucasnosti to nie je o nic lepsie. Preto je vela takych ludi, ktori sice vieru nestratili, ale cirkev je pre nich uplne zbytocna institucia.
misomiso
27.09.09,11:31
Pomerne zvláštny "svetonázor " - neveríš v cirkev, ale veríš v to , čo hlása.
Nechcem ti do toho kecať ...
(ale ak SÚKROMNE veríš v svojho boha , tak NAČO sa chceš VEREJNE pretŕčať (pri sobáši / krste )

Ja som nepovedal, ze neverim v cirkev. Ja osobne poznam vela skvelych knazov a naozaj iba zopar tych, u ktorych by som snad pochyboval.

Ja iba pisem, ze beriem veci take ake su. Ak je raz cirkev riadena ludmi, tak musi byt jasne, ze nie vsetci ludia si na 100% dokonali. Ale ved to by sme museli zavrhnut akukolvek spolocnost, ci organizaciu. Lekari obcas vrazdia, piloti obcas lietaju opiti, ucitelia obcas pohlavne zneuzivaju deti (ale nie vsetci - samozrejme). Na zaklade toho predsa nemozem povedat, ze sa nedam operovat, nesadnem do lietadla alebo neposlem dieta do skoly...
misomiso
27.09.09,11:34
Uplnene suhlasim s Kaco11. Cirkev sa odklonila od toho, co kedysi hlasal Jezis. Cirkev prisposobila Jezisovo ucenie na svoje mocenske chutky. Cez krestanstvo cele storocia ovladala stada oveciek a cim dalej tym viac bohatla. A v sucasnosti to nie je o nic lepsie. Preto je vela takych ludi, ktori sice vieru nestratili, ale cirkev je pre nich uplne zbytocna institucia.

Pre mna nie je zbytocna. Neviem, kto by mi napriklad pokrstil dieta.
kaco11
27.09.09,15:11
Ano, mnohi ano, v mnohom mas pravdu. Ty si policajtka ze? Skusim ti to vysvetlit na prikade, ktory sa ta v podstate tyka.

Su omylni policajti? Uplatni? Napojeni na organizovany zlocin? Zneuzivaju svoje pravomoci? Mnohi ano. Nie vsetci samozrejme. Preco o tom ale pisem?

Predstav si policajta, ktory robi na DI v podstate preto, ze pomaha mafii legalizovat kradnute auta. No okrem toho samozrejme vybavuje bezne stranky - ved je to sucast jeho prace. Mne nahodou takyto policajt vyda Vodicsky preukaz a o mesiac aj papiere k autu. Neskor sa zisti, co je zac, od policie ho vyhodia, odsudia a zavru. Plati mi ten VP a osvedcenie alebo nie? Samozrejme hovorime teraz o tom, ze ja som normalne spravil skusky v autoskole a aj auto som kupil legalne. Nie som clenom mafie.

No vsetky dokumenty, ktore mi tento "policajt" vydal mi budu nadalej platit a je to tak spravne a aj logicke. Preto sa nemusis obavat ani o to, kto ta bude sobasit. Ak by to bol aj hoci knaz, ktory pacha trestnu cinnost, sviatost, ktoru vysluhuje prichadza od Boha. Ty mas potom zmluvu s Bohom, rovnako ako ja mam vztah v podstate so statom, nie s tym uplatnym chlapikom.

Jezis asi nebol tak hlupy a naivny (ak bol Bozi syn) aby nevedel, komu zveruje kluce. On si asi nalepsie z nas uvedomoval, aki su ludia nedokonali a myslim, ze presne vedel, ako to bude v praxi prebiehat. Napriek tomu to urobil, asi to tak chcel.

Okrem toho - ak by si naozaj chcela, mozes so knaza vybrat aj z inej farnosti, zatial co ja si policajta asi vybrat nemozem.


Misomiso na základe tvojho /podľa mňa vtipného/ prirovnania viem konštatovať:

1.nepatrím do kategórie "žena, policajtka, blondínka", aby si mi musel dávať prirovnania z môjho fachu:)

2. policajt resp.príslušník PZ SR je zamestanie nerobím to preto, že chcem zachrániť svet. To sa mi aj tak nepodarí. Musím konať v medzach zákona, dodržiavať zákon kontrolovať jeho dodržiavanie. Nie vždy súhlasím so znením zákona, nie vždy verím tomu čo robím, ale niečo ma živiť musí.

3.Kňaz /a ostatní/ to robia s presvedčenia. Oni veria tomu čo hlásajú, oni žijú tým čo hlásajú. Oni sú presvedčení, že to čo hovoria je správne je pravda.

Tomu verím aj ja. Biblia, starý a nový zákon, 10 božích prikázaní a podobne. Lenže v dnešnej dobe je kvantum nových cirkevných nariadení, ktoré hraničia s byrokraciou na úradoch. Príklad: voľakedy evanjelická a katolícka cirkev sa neriešili. Dnes majú nariadenie, predpis /neviem ako to nazvať, že ak si sobášený v evanjelickom kostole, rozvedieš sa a následne chceš mať svadbu v katolíckom kostole, potrebuješ anuláciu od pápeža.

keď som bola naposledy v kostole zažila som omšu jedného nemenovaného arcibiskupa, ktorý začal na omši /pri príležitosti birmovky/ rozprávať mladým ľuďom o nepriaznivosti masturbácie na ich duchovný život. Kým rozprával o škodlivosti počítačových hier a drôg bola som ticho. Keď začal o masturbácii odišla som z kostola.

prídeš do kostola s prosbou o spoveď. Aby nebol problém tak mimochodom povieš farárovi, že si rozvedený. Odmietne ťa vyspovedať. Takto obídeš 5 kostolov a všade počuješ tú istú odpoveď. Že sa s nimi môžeš porozprávať, ale na rozhovor sa nebude vzťahovať spovedné tajomstvo. Akého hriechu sa dopúšťaš. Pokiaľ cirkev neakceptuje svetské pravidlá tak v očiach cirkvi si stále ženatý a i napriek tomu sa cítiš ako vydedenec.

Chcela som ich do kostola a vyhodili ma preto, že som nevyzerala podľa ich predstáv. Teda ma nevpustili do kostola. Nemá náhodou boh otvorenú náruč pre každého?

Jednoducho si uspôsobujú pravidlá tak ako chcú. Ich omše sú podľa ich nálady. Neverím ľuďom a neverím ani im.

Spravili z jednoduchej viery niečo strašné. Ide o to, že takto konám a hovorím na základe situácií, pri ktorých som osobne bola. Je to môj názor.
misomiso
27.09.09,16:10
voľakedy evanjelická a katolícka cirkev sa neriešili. Dnes majú nariadenie, predpis /neviem ako to nazvať, že ak si sobášený v evanjelickom kostole, rozvedieš sa a následne chceš mať svadbu v katolíckom kostole, potrebuješ anuláciu od pápeža.

Ale ved to je v poriadku, je to zaciatok postupneho zblizovania cirkvi. Vzajomne si uznavaju sobase. Je to preto, aby ludia nezneuzivali, ze ju u nas X krestabskych cirkvi. Ak cirkev uznava iba jedno manzelstvo pred Boho, tak nemozes chodit opakovane do ineho krestanskeho kostola a ziadat sobas. Tak isto, ako ak mi napr. v BA zoneru vodicak, nemozem si v KE spravit autoskolu a dostat dalsi.


keď som bola naposledy v kostole zažila som omšu jedného nemenovaného arcibiskupa, ktorý začal na omši /pri príležitosti birmovky/ rozprávať mladým ľuďom o nepriaznivosti masturbácie na ich duchovný život. Kým rozprával o škodlivosti počítačových hier a drôg bola som ticho. Keď začal o masturbácii odišla som z kostola.

prídeš do kostola s prosbou o spoveď. Aby nebol problém tak mimochodom povieš farárovi, že si rozvedený. Odmietne ťa vyspovedať. Takto obídeš 5 kostolov a všade počuješ tú istú odpoveď. Že sa s nimi môžeš porozprávať, ale na rozhovor sa nebude vzťahovať spovedné tajomstvo. Akého hriechu sa dopúšťaš. Pokiaľ cirkev neakceptuje svetské pravidlá tak v očiach cirkvi si stále ženatý a i napriek tomu sa cítiš ako vydedenec.

Chcela som ich do kostola a vyhodili ma preto, že som nevyzerala podľa ich predstáv. Teda ma nevpustili do kostola. Nemá náhodou boh otvorenú náruč pre každého?

Jednoducho si uspôsobujú pravidlá tak ako chcú. Ich omše sú podľa ich nálady. Neverím ľuďom a neverím ani im.

Spravili z jednoduchej viery niečo strašné. Ide o to, že takto konám a hovorím na základe situácií, pri ktorých som osobne bola. Je to môj názor.

No to sa mi skutocne nechce verit, ako keby si prisla z inej planety. Ja som bol niekolkoraz na roznych birmovkach, ale o masturbacii som nepocul (asi som mal smolu :)) ale hvane, ak si sobasena v kostole a rozvedena (obcianskym rozvodom), tak pred Bohom si stale vydata, a nemusis to v podstate ani nikomu hovorit, pretoze to nema vplyv na to, ci ta maju alebo nemaju vyspovedat.

Druha vec ale je, aze ludia ziju vedome v hriechu a chcu chodit na spovede, ktore potom nemaju ziaden zmysel. Primcipom spovede je zmierenie s Bohom, no to bohuzial pri jednostrannom a vedomom porusovani pravidiel z nasej strany nie je mozne. Boh nam moze odpustit aj vrazdu, ale nie, ak sa neplanujeme zmenit.

Teda ak za knazom napr. pride niekto (to je jedno, ci zena alebo muz) a povie, ze je zosobaseny v kostole, ale je rozvedeny a teraz zije s partnerom (-kou), ktora(y) navyse napr. je vydata(y) a ma deti so svojim manzelom... bezna slovenska realita. Teda takyto clovek (netvrdim ze je to tvoj pripad) pride za fararom, ako by sa nechumelilo, a chce sa vyspovedat za to, ze vynadal vratnikovi vo firme... napr. Potom mu knaz musi samozrejme pripomenut, ze zije v smrtelnom hriechu a ze nejaka spoved by nemama za tohto stavu zmysel. V takomto pripade by som chapal odmietnutie knaza.

Z co sa tyka toho vyzoru, este som nepocul ze by niekoho nepostili do kostola - ale k nam do kostola napr. chodi jedna mlada, permenentne v minisukni, obcas v sietovanych pancuchacoch a vysokych cizmach, zmalovana ako stetka. Pritom tam chodi aj s manzelom a deckom. Viem si predstavit, ze starsim je na pohorsenie, mne to neprekaza, no je mi na smiech, pretoze viem, ze tam chodi zbytocne. Navsteva bozieho chramu je o pokore, ved cela viera je o pokore a dobrovolnom podriadeni sa "sefovi", ktory hlasa ine hodnoty ako samoucelnu sexualnu pritazlivost. Ak to teda niekto nechape, potom na omsi asi zbytocne straca cas. To nie je teraz na margo teba (nenapisala si, ako si vyzerala) ale ako priklad - na margo tej baby.
buchač
27.09.09,16:41
Z co sa tyka toho vyzoru, este som nepocul ze by niekoho nepostili do kostola - ale k nam do kostola napr. chodi jedna mlada, permenentne v minisukni, obcas v sietovanych pancuchacoch a vysokych cizmach, zmalovana ako stetka. Pritom tam chodi aj s manzelom a deckom. Viem si predstavit, ze starsim je na pohorsenie, mne to neprekaza, no je mi na smiech, pretoze viem, ze tam chodi zbytocne. Navsteva bozieho chramu je o pokore, ved cela viera je o pokore a dobrovolnom podriadeni sa "sefovi", ktory hlasa ine hodnoty ako samoucelnu sexualnu pritazlivost. Ak to teda niekto nechape, potom na omsi asi zbytocne straca cas. To nie je teraz na margo teba (nenapisala si, ako si vyzerala) ale ako priklad - na margo tej baby.

Niekedy je aj tá posledná k...a viac pobožná ako hocikto iný .....

Poznám jednu pani , sme rovesníci ....
Každý deň , večer ide do kostola , v sobotu a nedeľu - aj ráno aj večer ....Aj jej manžel so synom chodia , len nejak ich kroky sa nesmerujú trochu vedľa , do krčmy , to vždy vtedy , keď s nimi nejde ich šéfka ...

Občas sa zapodievam tým , že táto žena asi veľmi musela niekomu ublížiť ....:rolleyes:
buchač
27.09.09,16:50
Ano, mnohi ano, v mnohom mas pravdu. Ty si policajtka ze? Skusim ti to vysvetlit na prikade, ktory sa ta v podstate tyka.

Su omylni policajti? Uplatni? Napojeni na organizovany zlocin? Zneuzivaju svoje pravomoci? Mnohi ano. Nie vsetci samozrejme. Preco o tom ale pisem?

Predstav si policajta, ktory robi na DI v podstate preto, ze pomaha mafii legalizovat kradnute auta. No okrem toho samozrejme vybavuje bezne stranky - ved je to sucast jeho prace. Mne nahodou takyto policajt vyda Vodicsky preukaz a o mesiac aj papiere k autu. Neskor sa zisti, co je zac, od policie ho vyhodia, odsudia a zavru. Plati mi ten VP a osvedcenie alebo nie? Samozrejme hovorime teraz o tom, ze ja som normalne spravil skusky v autoskole a aj auto som kupil legalne. Nie som clenom mafie.

No vsetky dokumenty, ktore mi tento "policajt" vydal mi budu nadalej platit a je to tak spravne a aj logicke. Preto sa nemusis obavat ani o to, kto ta bude sobasit. Ak by to bol aj hoci knaz, ktory pacha trestnu cinnost, sviatost, ktoru vysluhuje prichadza od Boha. Ty mas potom zmluvu s Bohom, rovnako ako ja mam vztah v podstate so statom, nie s tym uplatnym chlapikom.

Jezis asi nebol tak hlupy a naivny (ak bol Bozi syn) aby nevedel, komu zveruje kluce. On si asi nalepsie z nas uvedomoval, aki su ludia nedokonali a myslim, ze presne vedel, ako to bude v praxi prebiehat. Napriek tomu to urobil, asi to tak chcel.

Okrem toho - ak by si naozaj chcela, mozes so knaza vybrat aj z inej farnosti, zatial co ja si policajta asi vybrat nemozem.

Nemyslím si , že porovnávať tieto dve zložky je práve navhodnejšie ...

Kde boli policajti , keď už dávno cirkev , ako taká , fungovala ?????

Dobre teda , keď už ale porovnávame , tak koľko policajtov zneužívalo / zneužíva a bude zneužívať / na svoje chlípne chúťky oproti kňazom ..?
Za tú dobu / dosť dlhú / , koľko že ich bolo ....čo všetko sa povystrájalo a urobil to aj jeden z najväčších - pápa ....


Alexander VI., vlastným menom Rodrigo Borja (* 1. január 1431 – † 18. august 1503), bol skorumpovaný a svetský pápež (11. august 1492–1503). Jeho vláda bola bezprostrednou príčinou reformácie.

V roku 1456, vo veku 25 rokov, ho jeho strýko, prvý Španiel na pápežskom tróne Kalixt III. (Alonso de Borja) vymenoval za kardinála. Po smrti strýka žil ako typický renesančný princ: Bol mecenášom umenia a otcom mnohých ľavobočkov. Jeho dcérou bola známa Lucrezia Borgia, ktorá s ním zrejme mala incestný pomer. Plodom ich pomeru bol Giovanni Borgia.


Aj keď sa katolícka cirkev snažila jeho pamiatku očistiť, jej snahy boli neúspešné.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Alexander_VI.

Dúfam , že viac nemusím ....;)
kaco11
27.09.09,17:17
Misomiso nevpustenie do toho kostola som bola konkrétne ja. Mala som kapsáče, zicherky okolo krku a bola som mladá. Možno som vyzerala ako nejaký panker alebo niečo podobné, ale v ten deň som mala chuť ísť do kostola a jednoducho tam byť. Lebo som verila, že ten kostol je chrám boží a nájdem tam niečo čo som potrebovala.

Čo sa týka tej spovede bola to len dobrá vôľa tej osoby, že povedala o svetskom rozvode. Chcela sa vyspovedať. Nebrala spoveď na ľahkú váhu. Brala ju s patričnou úctou a pokorou. A aj keby žila v hriechu a nevyspovedá sa z neho bude sa zodpovedať pred Bohom predsa. Je to o úprimnosti v prvom rade k samému sebe. Farár tu nie je na to aby súdil. Posledný súd neminie nikoho.

Tá masturbácia na tej omši fakt odznela tak ako som napísala a babky v kostole skandovali:) Bolo to dosť tragikomické:)

a k tomu sobášu /evanjelici, katolíci/ nemyslím si, že to môžeš porovnávať s políciou a VP, pretože sa jedná o iný vzťah. Veď keď sa sobášim v kostole tak musím ísť aj tak na úrad aby sa to zlegalizovalo. Žijeme v právnom štáte nie cirkevnom.

A na margo toho všetkého. Aspoň vidíš, že prečo mám ten názor ktorý mám. Ja som toto všetko fakt zažila
misomiso
27.09.09,19:23
Farár tu nie je na to aby súdil.

No nie tak celkom. Ak je pravda, ze knazi dostali od Krista urcite pravomoci "komu hriechy odpustite, budu odpustene, komu zaviazete, budu zaviazane" tak ich naozaj musia vykovavat, aby som bol urpimny, je to dost velka zodpovednost, v tomto knazom ani trocha nezavidim, podobne ako nezavidim sudcom a policajtom, pretoze aj oni rozhoduju o potrestani alebo nepotrestani kazdeho jedneho pachatela.
misomiso
27.09.09,19:28
Dúfam , že viac nemusím ....;)

Myslim, ze nemusis, pretoze to skor vyzera tak, ze pravy opak je pravda. Verejnost je na pripadne pochybenia citliva podobne ako napr. na letecke nestastia, hoci rovnake previnenia vnimaju ako "bezne dopravne nehody", ktorych si nikto nevsima, ale pri ktorych denne zomiera neporovnatelne viac ludi.

Zatial to tak vyzera napr. aj v pripade udajneho pohlavneho zneuzivania chlapcov Frantiskanmi v BA. Myslim, ze kazdy, kto aspon obcas chodi k Frantiskanom hned vedel, ze je to nezmysel. Nakoniec sa to bude musit aj priznat, no niekolko mesiacov sa bulvarna tlac plnila nechutnymi clankami a robila sa z toho kauza obrovskych rozmerov.
misomiso
28.09.09,09:03
Pokiaľ budú takéto "ovečky" , že iba skrz cirkev a kňazov sa môžeš "dostať" k TVOJMU bohu - to im je sveta žiť.

Myslim, ze si treba uvedomit, co je PODSTATA KRESTANSTVA. Je to o tom, ze VERIME, ze Boh poslal na tento svet svojho syna, Jezisa Krista. Teda "virtualny" Boh sa rozhodol zjavit sa nam v "realnej", - dokonca ludskej podobe. Ten nam tu potom aktualizoval "navod na pouzitie zemegule" a spravil opatrenia, vzhladom na to, ze vedel, ze opat odchadza z tohto realneho sveta. Jednym z opatreni bolo zalozenie Cirkvi.

Teraz zasadna otazka - ja nikomu nevnucujem toto ponimanie sveta. Ak niekto neveri, ze Jezis bol synom Bozim, tak s tym nemam problem (rovnako ako nemam problem akceptovat ateistov, ktori popieraju existenciu sameho Boha). Lenze - tato tema nie je o existencii alebo neexistencii Boha, ani nie je o tom, ci Jezis bol skutocne synom Bozim, ale je o krestanskych sviatostiach (v tomto pripade o sobasi) a tym padom o tom ci je potrebna cirkev na to, aby clovek mohol uzavriet manzelstvo.

Ja tvrdim, ze pre Krestana ano, (s vyssie uvedenych dovodov), hoci ti, co v Krista neveria samozrejme nemaju najmensi dovod sa tym vobec zaoberat.

Zda sa, ze tato debata je dost zbytocna a vychadza iba s nepochopenia (nerozlisovania) toho, ze niekto sa povazuje za veriaceho (veri v nejakeho Boha, blizsie neurceneho, prip. je Budhista a pod.) alebo za Krestana. Ja sa ozyvam preto, pretoze tu bolo aj v inych temach dost prispevkov ako: ja som Katolik, ale do kostola nechodim, pripadne Ja som Krestan, ale zena ma mat pravo sa rozhodnut ci che mat dieta... a tak. Takze ja tymto ludom vravim - mas pravo na svoj nazor, len sa neoznacuj za Krestana.
buchač
28.09.09,10:37
Myslim, ze nemusis, pretoze to skor vyzera tak, ze pravy opak je pravda. Verejnost je na pripadne pochybenia citliva podobne ako napr. na letecke nestastia, hoci rovnake previnenia vnimaju ako "bezne dopravne nehody", ktorych si nikto nevsima, ale pri ktorych denne zomiera neporovnatelne viac ludi.

Zatial to tak vyzera napr. aj v pripade udajneho pohlavneho zneuzivania chlapcov Frantiskanmi v BA. Myslim, ze kazdy, kto aspon obcas chodi k Frantiskanom hned vedel, ze je to nezmysel. Nakoniec sa to bude musit aj priznat, no niekolko mesiacov sa bulvarna tlac plnila nechutnymi clankami a robila sa z toho kauza obrovskych rozmerov.

Tak jest , ale v mojich príspevkoch som práve bulvár nemal na mysli , skôr historicky overené fakty .

Bulvár neriešim , to jest kapitola sama o sebe ...
Marianna01
28.09.09,12:16
Myslim, ze nemusis, pretoze to skor vyzera tak, ze pravy opak je pravda. Verejnost je na pripadne pochybenia citliva podobne ako napr. na letecke nestastia, hoci rovnake previnenia vnimaju ako "bezne dopravne nehody", ktorych si nikto nevsima, ale pri ktorych denne zomiera neporovnatelne viac ludi.

Zatial to tak vyzera napr. aj v pripade udajneho pohlavneho zneuzivania chlapcov Frantiskanmi v BA. Myslim, ze kazdy, kto aspon obcas chodi k Frantiskanom hned vedel, ze je to nezmysel. Nakoniec sa to bude musit aj priznat, no niekolko mesiacov sa bulvarna tlac plnila nechutnymi clankami a robila sa z toho kauza obrovskych rozmerov.

ja ale s týmto mám malý problém, a to ten, že niekto vodu káže, víno pije... Ja možno žijem v "smrteľnom hriechu", ale nedovolím si kázať, ako je tento konkrétny hriech smrteľný. No pápež, kňaz, farár, skrátka predstaviteľ cirkvi, ktorý v prvom rade má ísť príkladom, ako sa správať a žiť podľa božích prikázaní, si NESMIE dovoliť spáchať takýto hriech. A nech mi nikto nehovorí o tom, že aj farári sú len ľudia. Áno, sú, a keď zídu z cesty, nech sú vyobcovaní, súdení ako svetským, tak aj cirkevným právom a nech pykajú ako za života, tak aj po smrti. Lenže história nám ukazuje, že práve v cirkvi sa diali veci, ktoré odporujú božím prikázaniam. A nemusíme ísť tak hlboko do histórie, nedávna minulosť v Amerike, Nemecku dokazuje, že v radoch cirkvi sa toleruje a pohybuje dosť veľa smrteľných hriešnikov.

a ešte malé doplnenie - aby ste sa nemuseli do mňa obúvať - v tom smrteľnom hriechu nežijem, to bol len príklad. Som vydatá, mám dve deti, jedného muža, žiadneho milenca, žijem s rodinou, starám sa...v duchu "božích prikázaní" ...
Watson
28.09.09,12:28
ja ale s týmto mám malý problém, a to ten, že niekto vodu káže, víno pije... Ja možno žijem v "smrteľnom hriechu", ale nedovolím si kázať, ako je tento konkrétny hriech smrteľný. No pápež, kňaz, farár, skrátka predstaviteľ cirkvi, ktorý v prvom rade má ísť príkladom, ako sa správať a žiť podľa božích prikázaní, si NESMIE dovoliť spáchať takýto hriech. A nech mi nikto nehovorí o tom, že aj farári sú len ľudia. Áno, sú, a keď zídu z cesty, nech sú vyobcovaní, súdení ako svetským, tak aj cirkevným právom a nech pykajú ako za života, tak aj po smrti. Lenže história nám ukazuje, že práve v cirkvi sa diali veci, ktoré odporujú božím prikázaniam. A nemusíme ísť tak hlboko do histórie, nedávna minulosť v Amerike, Nemecku dokazuje, že v radoch cirkvi sa toleruje a pohybuje dosť veľa smrteľných hriešnikov.

a ešte malé doplnenie - aby ste sa nemuseli do mňa obúvať - v tom smrteľnom hriechu nežijem, to bol len príklad. Som vydatá, mám dve deti, jedného muža, žiadneho milenca, žijem s rodinou, starám sa...v duchu "božích prikázaní" ...
Cirkev a jej predstavitelia je jedna vec, náboženstvo je druhá vec, viera je tretia vec, život jednotlivca a zodpovednosť zaň je štvrtá vec. Rozlišujme...
Marianna01
28.09.09,12:45
Cirkev a jej predstavitelia je jedna vec, náboženstvo je druhá vec, viera je tretia vec, život jednotlivca a zodpovednosť zaň je štvrtá vec. Rozlišujme...


dovolím si aj tu trošku polemizovať:

čo by bola cirkev bez náboženstva a viery? Myslím, že tieto inštitúcie sú nedeliteľné. Náboženstvo a viera ako také bez cirkvi prežije, cirkev bez náboženstva a viery nemá opodstatnenie. A teda cirkev v prvom rade musí dodržiavať to, čo v náboženstve, vychádzajúc z viery, hlása. Potom sa nesmie stať, že hlava cirkvi, a to pápež, pácha orgie na pápežskej stolici, vlastného maloletého syna urobí kardinálom, svoju dcéru - vrahyňu zoberie pod patronát... vychádzam samozrejme z minulosti, napriek tomu je to tá istá cirkev, ktorá káže, čo dnes smieme a nesmieme...
misomiso
28.09.09,12:59
ja ale s týmto mám malý problém, a to ten, že niekto vodu káže, víno pije... Ja možno žijem v "smrteľnom hriechu", ale nedovolím si kázať, ako je tento konkrétny hriech smrteľný. No pápež, kňaz, farár, skrátka predstaviteľ cirkvi, ktorý v prvom rade má ísť príkladom, ako sa správať a žiť podľa božích prikázaní, si NESMIE dovoliť spáchať takýto hriech. A nech mi nikto nehovorí o tom, že aj farári sú len ľudia. Áno, sú, a keď zídu z cesty, nech sú vyobcovaní, súdení ako svetským, tak aj cirkevným právom a nech pykajú ako za života, tak aj po smrti. Lenže história nám ukazuje, že práve v cirkvi sa diali veci, ktoré odporujú božím prikázaniam. A nemusíme ísť tak hlboko do histórie, nedávna minulosť v Amerike, Nemecku dokazuje, že v radoch cirkvi sa toleruje a pohybuje dosť veľa smrteľných hriešnikov.

a ešte malé doplnenie - aby ste sa nemuseli do mňa obúvať - v tom smrteľnom hriechu nežijem, to bol len príklad. Som vydatá, mám dve deti, jedného muža, žiadneho milenca, žijem s rodinou, starám sa...v duchu "božích prikázaní" ...

Ano, mas pravdu v tom, ze by mali byt sudeni, casto aj su, hoci niektore pripady sa daria "ututlavat". To teraz myslim - co sa tyka svetskych sudov. Co sa tyka Bozieho sudu - tak menusis mat obavy, vsetko bude spravodlivo zratane.

No ako som uz napisal, ak knaz hresi, nie je to moj problem. Iste, ak mam moznost si vybrat, budem chodit k inemu, ak by som mal moznost napomenut ho, tak to tiez kludne spravim (to by som si ale musel byt isty tym, ze naozar robi nieco zle), ale ak ma zosobasi, sobas nam bude platit bez ohladu na tieto skutocnosti.

Len tak pre ilustraciu - ako verejnost prehahne vnima moralne zlyhania knazov v porovnani s ostatnymi verejnymi cinitelmi: Pred par dnami v Cesku novinari usputocnili zaujimavy prieskum: http://www.novinky.cz/domaci/180057-mistopredsedove-kscm-a-kandidat-za-top-09-by-za-penize-zmenili-zakon.html

Novinari sa vydavali za podnikatelov a siestim poslancom ponukli milion za hlasovanie v prospech mafie, ktora prevadzkuje hracie automaty v Cesku. Navyse navrhovali sposob platby, ktora odporuje zakonu. Dvaja poslanci to prijali, traja vahali, nakoniec to odmietli (vsetko nasvedcuje tomu, ze z opatrnosti, ten cas potrebovali zrejme na overenie identity ponukajuceho) a iba jeden to principialne ihned odmietol. Je z toho v Cesku velka afera. Zhodou okolnosti - ked sa o rovnakom zakone hlasovalo v nasom parlamente, tak som mal informacie (zo naozaj dobreho zdroja) o konkretnej vyske "honorarov", ktore boli vyplatene nasim poslancom.

Teda vratme sa k tej Ceskej kauze, zlyhali piati zo siestich, 83 % poslancov je uplatna.

Skuste siestim knazom (alebo hoci sestdesiatim, aby to bola lepsia vzorka) ponuknut milion ceskych korun za to, ze budu kazat v prospech satanizmu, alebo im ponuknite financne lukrativny kseft s distribuciou povedzme detskej pornografie. Vyhodnotte, zverejnite. Bol by som zvedavy na vysledky.
Watson
28.09.09,14:12
dovolím si aj tu trošku polemizovať:

čo by bola cirkev bez náboženstva a viery? Myslím, že tieto inštitúcie sú nedeliteľné. Náboženstvo a viera ako také bez cirkvi prežije, cirkev bez náboženstva a viery nemá opodstatnenie. A teda cirkev v prvom rade musí dodržiavať to, čo v náboženstve, vychádzajúc z viery, hlása. Potom sa nesmie stať, že hlava cirkvi, a to pápež, pácha orgie na pápežskej stolici, vlastného maloletého syna urobí kardinálom, svoju dcéru - vrahyňu zoberie pod patronát... vychádzam samozrejme z minulosti, napriek tomu je to tá istá cirkev, ktorá káže, čo dnes smieme a nesmieme...

... páchajú hriech z pohľadu náboženstva, tak isto ako policajti (ochrancovia zákona) môžu byť súčasťou organizovaného zločinu. Je to o jednotlivcoch, preto netreba posudzovať a generalizovať celok na základe počinov jednotlivcov, ale zamyslieť sa nad tým, či ten celok má dostatočné účinné obranné a preventívne mechanizmy, aby sa so správaním takýchto jednotlivcov vysporiadal, vyvodil dôsledky a minimalizoval takéto deviačné anomálie pro futuro...
misomiso
28.09.09,19:39
To:333river:

no neviem ci nechapes, alebo sa robis, ze nachapes??

Pises, ze posledny sud - ze koho uz to bude zaujimat. No mna bude, pretoze verim v posmrtny (vecny zivot).

Ale treba rozlisovat dve veci. Moralnu zodpovednost vzhladom k tomu, ze je niekto v cirkvi, napr. knaz a trestnopravnu zodpovednost.

S trestnopravnou zodpovednostou nemam problem, ale to nie je vec cirkvi ale statu. Ak nejaky knaz zneuziva deti alebo kradne, tak ho ma stat posadit do vazenia, o tom niet pochyb. Ale nechcite aby to urobila cirkev, ta funguje na zaklade inych sudov a veri, ze sudit bude nakonic Boh. Teda este raz, ma to urobit stat.

Co sa tyka ich moralnej zodpovednosti pred Bohom, tak pokial verime v Boha a vo vecny zivot tak knazom bude kazdy hriech niekolkonasobne zratany, pokial neverime v Boha, tak je zbytocne o tom diskutovat.
dajana16
28.09.09,19:53
Aj pre cirkev plati: Vela povolanych, ale len malo vyvolenych. A medzi tych malo vyvolenych nesporne patri Jan Pavol II. Kiezby boli vsetci v cirkvi take osobnosti. Potom by nikto nepochyboval. (To len na margo tejto debaty.)
Marianna01
29.09.09,05:28
T
S trestnopravnou zodpovednostou nemam problem, ale to nie je vec cirkvi ale statu. Ak nejaky knaz zneuziva deti alebo kradne, tak ho ma stat posadit do vazenia, o tom niet pochyb. Ale nechcite aby to urobila cirkev, ta funguje na zaklade inych sudov a veri, ze sudit bude nakonic Boh. Teda este raz, ma to urobit stat.

Co sa tyka ich moralnej zodpovednosti pred Bohom, tak pokial verime v Boha a vo vecny zivot tak knazom bude kazdy hriech niekolkonasobne zratany, pokial neverime v Boha, tak je zbytocne o tom diskutovat.

Miško, zas Ti musím oponovať - z môjho hľadiska :):

Podľa Tvojho napísaného mi z toho vyplýva, že ak kňaz zneužíva deti alebo kradne, štát sa o tom nedozvie, ale naopak, cirkev o tom bude vedieť, tak to cirkev nemusí riešiť, lebo bude súdený pred bohom a štát v tomto prípade zlyhal? Cirkev sa na to bude pozerať a tváriť sa nevidím zlo, nepočujem zlo? Nie je to proti božím prikázaniam?

Nie práve tí, čo si vyvolili, že chcú žiť v bohu a pre boha, by pre nás, slabších, mali ísť príkladom a ukázať nám, že poslanie, ktoré si zvolili ich napĺňa natoľko, že rôzne deviácie u nich nemôžu prísť do úvahy, pretože o tomto je život v bohu (či v kristovi)?

Nevyplýva teda z toho, že cirkev, pokiaľ je to o božom poslaní a božích prikázaniach, nemá a nesmie mať vo svojich radoch deviantov?
misomiso
29.09.09,06:41
Miško, zas Ti musím oponovať - z môjho hľadiska :):

Podľa Tvojho napísaného mi z toho vyplýva, že ak kňaz zneužíva deti alebo kradne, štát sa o tom nedozvie, ale naopak, cirkev o tom bude vedieť, tak to cirkev nemusí riešiť, lebo bude súdený pred bohom a štát v tomto prípade zlyhal? Cirkev sa na to bude pozerať a tváriť sa nevidím zlo, nepočujem zlo? Nie je to proti božím prikázaniam?

Nie práve tí, čo si vyvolili, že chcú žiť v bohu a pre boha, by pre nás, slabších, mali ísť príkladom a ukázať nám, že poslanie, ktoré si zvolili ich napĺňa natoľko, že rôzne deviácie u nich nemôžu prísť do úvahy, pretože o tomto je život v bohu (či v kristovi)?

Nevyplýva teda z toho, že cirkev, pokiaľ je to o božom poslaní a božích prikázaniach, nemá a nesmie mať vo svojich radoch deviantov?

Ano, je to presne ako pises. Ja som iba chcel povedat, ze svetske pravo nie je totozne s cirkevnym. Cirkev ma svoje metody, ako potlacat taketo veci a ja ich ani detailne nepoznam. Na druhej strane cirkev plne uznava svetske pravo "dajte Cisarovi, co je Cisarovo..." takze ziaden cirkevny hodnostar urcite nebude ukryvat pachatela trestneho cinu.

No jedna vec je nebranit potrestaniu a druha vec je boj za spravodlive vysetrenie a proces. Ako sa ukazalo napr. teraz v pripade s Frantiskanmi, sexualne obtazovania knazmi je celkom slusne zazrate klise, ktore sa da vzdy a vsade pouzit, ked chce napr. niekto uplne iny maskovat svoju trestnu cinnost.
Marianna01
29.09.09,06:47
Ano, je to presne ako pises. Ja som iba chcel povedat, ze svetske pravo nie je totozne s cirkevnym. Cirkev ma svoje metody, ako potlacat taketo veci a ja ich ani detailne nepoznam. Na druhej strane cirkev plne uznava svetske pravo "dajte Cisarovi, co je Cisarovo..." takze ziaden cirkevny hodnostar urcite nebude ukryvat pachatela trestneho cinu.

No jedna vec je nebranit potrestaniu a druha vec je boj za spravodlive vysetrenie a proces. Ako sa ukazalo napr. teraz v pripade s Frantiskanmi, sexualne obtazovania knazmi je celkom slusne zazrate klise, ktore sa da vzdy a vsade pouzit, ked chce napr. niekto uplne iny maskovat svoju trestnu cinnost.

tých františkánov som veľmi neregistrovala, viem len to, že sa najprv stalo a teraz už sa nestalo. Je to smutné, keď obviňujeme niekoho na základe dohadov - a je úplne jedno, či ide o františkánov alebo kohokoľvek iného. Pre mňa je zarážajúce, že pre novinárov nemusí platiť prezumpcia neviny... a je mi ľúto, že sa to stalo naposledy práve františkánom, ktorí skutočne tým rodinám pomáhali, za čo im patrí môj obdiv.

napriek tomu, stále tvrdím, že hodnostári cirkvi v minulosti ututlávali a (napr. príklad v amerike) aj ututlávajú zločiny v cirkvi...
Julian
29.09.09,08:02
dovolím si aj tu trošku polemizovať:

čo by bola cirkev bez náboženstva a viery? Myslím, že tieto inštitúcie sú nedeliteľné. Náboženstvo a viera ako také bez cirkvi prežije, cirkev bez náboženstva a viery nemá opodstatnenie. A teda cirkev v prvom rade musí dodržiavať to, čo v náboženstve, vychádzajúc z viery, hlása. Potom sa nesmie stať, že hlava cirkvi, a to pápež, pácha orgie na pápežskej stolici, vlastného maloletého syna urobí kardinálom, svoju dcéru - vrahyňu zoberie pod patronát... vychádzam samozrejme z minulosti, napriek tomu je to tá istá cirkev, ktorá káže, čo dnes smieme a nesmieme...

Ak vychádzaš z minulosti, tak je dobre pozrieť sa na celú.
Až do vlády Konštantína Veľkého (od r. 306 a vyšie) boli rímski biskupi (teraz pápeži) väčšinou popravení (potrava pre šelmy) svetskou mocou, v lepšom prípade skončili vo vyhnanstve. Po tomto období sa viac-menej prelína svetský vplyv v cirkvi. Boli obdobia keď cirkevných hodnostárov menovali výlučne svetskí vladári a Ty sa vraciaš práve do tohto obdobia.
Boli časy, keď bolo vyhodné patriť do cirkvi, no a vtedy sa tam dostali ľudia ktorí jej urobili madvediu službu.
misomiso
29.09.09,08:23
napriek tomu, stále tvrdím, že hodnostári cirkvi v minulosti ututlávali a (napr. príklad v amerike) aj ututlávajú zločiny v cirkvi...

Myslim ze staci pochopit rozdiel medzu cirkevnym a svetskym pravom.

Svetske pravo je jasne, v podstate ide o trest za zlocin, mozeme to nazvat aj oko za oko, zub za zub. Pachatel ma byt usvedceny, odsudeny a potrestany (napr. vazenim), potom ho prepustia a nikto uz neskuma, ci sa naozaj aj napravil. V kazdok pripade trest dostal.

Cirkev posobi na inom principe. Vyznava odpustenie a veri v Bozi sud. Knazi su viazani spovednym tajomstvom. Teda - ak sa napr. pride vyspovedat knazovi kolega z toho, ze obtazoval deti, alebo ze predal do starozitnictva obraz z kostola (lebo aj to sa stavalo), tak uz samotna skutocnost, ze sa z toho spoveda predpoklada, ze toho lutuje a chce sa zmenit. Preto mu knaz udeli rozhresenie a Boh mu hriech odpusti. Cirkev nema ine paky ako potrestat vinnika, nema vazenia ani neudeluje financne pokuty ako DU. Rovnako ani knaz nemoze ist na policiu oznamit skutok kohokolvek, kto sa mu spoveda.

Na druhej strane - ako som uz spominal, cirkev uznava svetsku moc a nebrani vo vysetrovani. Tak tomu bolo napr. aj v poslednom pripade Frantiskanov - robili im aj "domovu" prehliadku v klastore, nevim o tom, ze by sa niekto z cirkvi staval tomuto na odpor.
seat
07.10.09,18:23
mimotemyDneska som bol na jednom pohrebe - knaz najskorej 10 minut recnil ze laska ludi k mrtvej neznamenala nic, ze jediny kto ju mal rad bol boh a oni nic neznamenaju, potom neskorsie v casti modlime sa bolo po prve za nieco cirkevne po druhe za politikov a az po tretie bolo za zosnulu - bez zaujatosti voci tomuto knazovi nepatria takyto ludia skorej do blazinca ako na faru - pre taketo blbe reci nemam cirkev rad - nemam nic proti ludom veriacim v boha ale cirkev treba zakazat
kaco11
07.10.09,18:25
mimotemyDneska som bol na jednom pohrebe - knaz najskorej 10 minut recnil ze laska ludi k mrtvej neznamenala nic, ze jediny kto ju mal rad bol boh a oni nic neznamenaju, potom neskorsie v casti modlime sa bolo po prve za nieco cirkevne po druhe za politikov a az po tretie bolo za zosnulu - bez zaujatosti voci tomuto knazovi nepatria takyto ludia skorej do blazinca ako na faru - pre taketo blbe reci nemam cirkev rad - nemam nic proti ludom veriacim v boha ale cirkev treba zakazat

mimotemyna margo tích politikov:) idú voľby, vieš:D
misomiso
31.10.09,19:24
mimotemyDneska som bol na jednom pohrebe - knaz najskorej 10 minut recnil ze laska ludi k mrtvej neznamenala nic, ze jediny kto ju mal rad bol boh a oni nic neznamenaju, potom neskorsie v casti modlime sa bolo po prve za nieco cirkevne po druhe za politikov a az po tretie bolo za zosnulu - bez zaujatosti voci tomuto knazovi nepatria takyto ludia skorej do blazinca ako na faru - pre taketo blbe reci nemam cirkev rad - nemam nic proti ludom veriacim v boha ale cirkev treba zakazat

Myslim, ze mne by takyto poherb nevadil ani keby som lezal v truhle, ani keby som bol medzi pozostalymi. Vies, ono viera v Boha a vobec krestanstvo je o potlaceni vlastneho ega, je o skromnosti, o tom ze som iba sucast vesmiru, ludstva, jedna nepodstatna molekula, prach, z ktoreho som vzisiel a na ktory sa obratim. Ja budem lezat v truhle ale zivot pojde dalej, prave v ten isty okamih politici budu nadalej spravovat krajinu, nech sa knaz kludne za nich najprv pomodli, asi mi nebude jedno, ako sa to cele bude vyvijat, ved mam na svete predsa svoje deti. Co sa tyka zosnuleho, som presvedceny, ze na kazdom pohrebe prosi knaz o jeho prijatie do kralovstva nebeskeho, na druhej strane na modlitby bude este casu dost, navyse aj tak trocha zalezi na tom, ako dotycny na zemi zil. Takze aj keby sa cely pohreb tocil iba a iba okolo neho, tak to asi velmi nezavazi.
Kazu
01.11.09,08:14
mimotemyDneska som bol na jednom pohrebe - knaz najskorej 10 minut recnil ze laska ludi k mrtvej neznamenala nic, ze jediny kto ju mal rad bol boh a oni nic neznamenaju, potom neskorsie v casti modlime sa bolo po prve za nieco cirkevne po druhe za politikov a az po tretie bolo za zosnulu - bez zaujatosti voci tomuto knazovi nepatria takyto ludia skorej do blazinca ako na faru - pre taketo blbe reci nemam cirkev rad - nemam nic proti ludom veriacim v boha ale cirkev treba zakazat

Asi mám šťastie na pohreby. Ja som sa ešte nikdy s takouto poéziou na pohrebe nestretla. :) Ale to sme trochu mimotemy
misomiso
01.11.09,08:26
Asi mám šťastie na pohreby. Ja som sa ešte nikdy s takouto poéziou na pohrebe nestretla. :) Ale to sme trochu mimotemy

Vobec nie. Iba modelujeme temu aktualne s ohladom na rocne obdobie a sviatky. :)
Kazu
01.11.09,08:36
Aha, chápem.:) Ak je sobáš, je predpoklad /vlastne istota/, že raz bude aj pohreb :---.
220870
01.11.09,08:48
Niekedy je aj tá posledná k...a viac pobožná ako hocikto iný .....

Poznám jednu pani , sme rovesníci ....
Každý deň , večer ide do kostola , v sobotu a nedeľu - aj ráno aj večer ....Aj jej manžel so synom chodia , len nejak ich kroky sa nesmerujú trochu vedľa , do krčmy , to vždy vtedy , keď s nimi nejde ich šéfka ...

Občas sa zapodievam tým , že táto žena asi veľmi musela niekomu ublížiť ....:rolleyes:
Mám známeho ktorý tiež pravidelne navštevuje omše....a tvrdí že omša sa ráta do 50m od kostola.:D
silviaz
01.11.09,12:20
Aha, chápem.:) Ak je sobáš, je predpoklad /vlastne istota/, že raz bude aj pohreb :---.

Mám známeho ktorý tiež pravidelne navštevuje omše....a tvrdí že omša sa ráta do 50m od kostola.:D

Posielam Vám sto bodov za príspevky. :D:D:D
silviaz
01.11.09,12:31
No nie tak celkom. Ak je pravda, ze knazi dostali od Krista urcite pravomoci "komu hriechy odpustite, budu odpustene, komu zaviazete, budu zaviazane" tak ich naozaj musia vykovavat, aby som bol urpimny, je to dost velka zodpovednost, v tomto knazom ani trocha nezavidim, podobne ako nezavidim sudcom a policajtom, pretoze aj oni rozhoduju o potrestani alebo nepotrestani kazdeho jedneho pachatela.


mimotemy
Od Krista ?

Omyl
Kňazi dostali svoje právomoci od ľudí, presnejšie povedané :
Dostali ich od ľudí ktorí svojou snahou v inštitúcii cirkevnej získali vyšie hodnosti. A my ľudia sme na rozdiel od boha omylní a to bez ohľadu na to či robím vrátnika, lekára, policajta či kňaza. A táto omylnosť je podľa mňa dôvodom prečo sa v cirkvi, ktorá by mala byť vzorom čistoty a bohabojnosti objavujú deviantské živly.
Ja osobne som za to aby politici pri prečinoch prišli o imunitu a rovnako aby hodnostari cirkvi pri prečinoch boli pred súdom obyčajní civilisti.
Pretože pokiaľ bude jediná inštitúcia zbožnosti a čistoty tolerovať takéto zločiny stane sa bohužiaľ z nej samotnej iba fraška.
misomiso
10.12.09,07:19
http://nazory.pravda.sk/kedy-strasburg-zrusi-vianoce-djx-/sk-nkom.asp?c=A091210_075227_sk-nkom_p23

Toto je celkom vystizny komentar k tomu, co sa teraz deje v Europe.
misomiso
13.12.09,16:33
Je to divne. Vsade, kde ma clovek dobry umysel, sa to otoci proti nemu...Neviem, co sa stalo vo Svedsku, tak sa k tomu nemozem vyjadrit. A hovorim aj to, ze cirkev ako taku celkovo nemusim. Ked mam tu cest s jednotlivcom, je to ine. Nemozete posudzovat celok podla jedneho pripadu.

Aky dobry umysel prosim ta? Kto tu mal aky dobry umysel?

Ja som sa pytal preto, pretoze toto je zaklad vsetkych "reformacii" cirkvi - kolko ich uz v historii bolo. Nieco sa nam na "vseobecnych podmienkach", ci "zmluve", ktoru nam tu zanechal Kristus nepaci, tak z toho vyciarkneme to ci ono, nabuduce zasa nieco az nam z toho neostane nic.

Najprv uplne zrovnopravnime zeny z muzmi, potom homosexualov z heterosexualmi, vypustime povinnost sviatosti zmierenia (spovede) a tak dalej.

Teda - robime si z toho trhaci kalendar. Nakoniec neostane nic (v mnohych krajinach uz neostalo nic) preco by sme cirkev mali nazyvat cirkvou. V podstate takato reformacia robi z cirkvi iba eventovu agenturu na sobase, krsty a pohreby. Ale eventovych a cateringovych agentur mame dost, naco potom za tymto ucelom reformovat cirkev?

Ved staci, ak kazdy z nas budeme verit v Boha - navyse nam nikto nebude prikazovat ako mame verit, a ako sa mame na svete spravat. Teda budeme sa moct denne modlit aj za najvacsie spinavosti podvody a svinstva, kto potom urci hranice co je moralne? Od svatskych parlamentov velmi usmernenie necakajme, tam maju problem urcit vobec nejaky legislativny ramec toho, co je dovolene a co nie, tym, co je moralne a co nie sa asi zaoberat nebudu.
Kazu
13.12.09,17:02
Každá cirkev vznikla nejakým reformovaním, aj tá tvoja, aj tá moja. Inak by sme obidvaja boli židia :)
misomiso
13.12.09,18:44
Každá cirkev vznikla nejakým reformovaním, aj tá tvoja, aj tá moja. Inak by sme obidvaja boli židia :)

Ano, ibaze rozdiel je v tom, ze tuto reformu vykonal Kristus, ktory bol synom Bozim. Teda - teda ak tomu verime. Ak tomu neverime, tak O.K. Ale potom sa nemozeme nazyvat krestanmi, a teda ani nemame ziaden vztah k tejto teme, pretoze tato tema ja o krestanskych sviatostiach. Nemam nic proti Zidom, moslimom, budhistom, ci sintuistom. No ak sa bavime o krestanstve, tak urcite nemozeme porovnavat Krista s nejakymi samozvanymi reformatormi, ktorych je aj dnes neurekom.
danilus
13.12.09,19:40
Ano, ibaze rozdiel je v tom, ze tuto reformu vykonal Kristus, ktory bol synom Bozim. Teda - teda ak tomu verime. Ak tomu neverime, tak O.K. Ale potom sa nemozeme nazyvat krestanmi, a teda ani nemame ziaden vztah k tejto teme, pretoze tato tema ja o krestanskych sviatostiach. Nemam nic proti Zidom, moslimom, budhistom, ci sintuistom. No ak sa bavime o krestanstve, tak urcite nemozeme porovnavat Krista s nejakymi samozvanymi reformatormi, ktorych je aj dnes neurekom.

Tusim tu ide o zaryteho katolika...Tak OK, nechcela som, ale rypnem si...Co bolo prve? Rimski katolici alebo pravoslavni?

Kristus "reformoval" zidovsku vieru, no tak fajn. Kristus je Kristus.

Ako viete, ze napr. Luther bol "samozvany". Kolko "svatych" ludi beha po svete a Vy im mozno vynadate do debilov? Len Boh vie, kto je aky...(Ja som z toho uz naozaj chora...:confused:) Trojpapezstvo asi nebolo s kostolnym poriadkom, Luther sa odvazil to kritizovat. Chcel katolicku cirkev ocistit, nie si zalozit vlastnu. No co uz, exkomunikovali ho, pretoze vyjadril svoj nazor. Mozno bol rovnako svaty, ako niekto iny, koho katolicka cirkev svatorecila, ci ako sa to povie. Rozmyslam sedliackym rozumom...Neobhajujem nepravosti, nasilie, vrazdy, ale ani "katolickych nadludi", ani "evanjelicke lesby"...

Tieto debaty asi nikdy neskoncia...:mee:
danilus
13.12.09,19:46
Aky dobry umysel prosim ta? Kto tu mal aky dobry umysel?

Ja som sa pytal preto, pretoze toto je zaklad vsetkych "reformacii" cirkvi - kolko ich uz v historii bolo. Nieco sa nam na "vseobecnych podmienkach", ci "zmluve", ktoru nam tu zanechal Kristus nepaci, tak z toho vyciarkneme to ci ono, nabuduce zasa nieco az nam z toho neostane nic.

Najprv uplne zrovnopravnime zeny z muzmi, potom homosexualov z heterosexualmi, vypustime povinnost sviatosti zmierenia (spovede) a tak dalej.

Teda - robime si z toho trhaci kalendar. Nakoniec neostane nic (v mnohych krajinach uz neostalo nic) preco by sme cirkev mali nazyvat cirkvou. V podstate takato reformacia robi z cirkvi iba eventovu agenturu na sobase, krsty a pohreby. Ale eventovych a cateringovych agentur mame dost, naco potom za tymto ucelom reformovat cirkev?

Ved staci, ak kazdy z nas budeme verit v Boha - navyse nam nikto nebude prikazovat ako mame verit, a ako sa mame na svete spravat. Teda budeme sa moct denne modlit aj za najvacsie spinavosti podvody a svinstva, kto potom urci hranice co je moralne? Od svatskych parlamentov velmi usmernenie necakajme, tam maju problem urcit vobec nejaky legislativny ramec toho, co je dovolene a co nie, tym, co je moralne a co nie sa asi zaoberat nebudu.

Ja som mala dobry umysel...

Po druhe...nie vzdy ide o prekrutenie Kristovho ucenia. Zakladom reformacie bola vacsinou nespokojnost s interpretaciou Bozieho Slova LUDMI, ktori su omylni. Napr. evanjelici si vela zachovali z toho, co bolo v katolicizme.

Ked uz sme pri vynechavani a prekrucani...Vo Vyznani viery som sa vzdy modlila, ze verim v Cirkev VSEOBECNU...pretoze z lat. catholicos znamena vseobecny, nie katolicky. Bodka. Tak po starom to bolo ovela tolerantnejsie a spravnejsie. Je mi smutno...Ale nech, ved ludia to raz pochopia...
misomiso
13.12.09,21:56
Tusim tu ide o zaryteho katolika...Tak OK, nechcela som, ale rypnem si...

Neviem, preco si taka militantna, nemam nic proti evanielikom. Chcel som tym iba povedat, ze reformovat sa da donekonecna, v tom sme my ludia uspesni, to nam ide. Da sa opatovne reformovat uz reformovane a tiez sa to casto deje.

Vysledkom vacsinou je, ze sa viera coraz viac "pribluzuje ludom", ci "dnesnej modernej spolocnosti". Teda menej povinnosti vo viere, viac volnosti. Sobase homosexualov, lesbicke biskupky, v podstate uz ani neviem, kam tie cirkvi dalej pojdu, snad by este mohli svatit a zehnat hracie automaty a kokove polia. Samozrejme - to tu uz bolo, aj v katolickej cirkvi, ze sa zehnalo zlu. Za Hitlera sa nasli knazi, ktori posvacovali nacistom zbrane. No ale to je nieco, za co sa dnes katolicka cirkev hanbi, najradsej by tuto kapitolu (pochopitelne) vymazala zo svojej historie. Rozhodne to nie je nieco, co by bolo hodne nasledovania. Aspon - podla mna nie.
misomiso
13.12.09,22:11
Ako viete, ze napr. Luther bol "samozvany". Kolko "svatych" ludi beha po svete a Vy im mozno vynadate do debilov?

Ja nikomu nenadavam do debilov. Ale hlavne - skus si vsimnut, akych ludi katolicka cirkev vyhlasuje za svatych. Moderne dejiny asi teraz najviac rozvirila snaha o urychlene svatorecenie Matky Terezy. Myslim, ze naozaj coskoro bude svata.

Akou cestou isla Matka Tereza? Isla cestou osobneho angazovania sa v oblasti dobra pre inych, za cenu vlastnych obeti. Nie cestou kritiky cirkevnych struktur - hoci by iste mala co kritizovat. Mohla sa pustat do kritiky Vatikanu, ze malo pomahaju chudobnym v Indii, ze si stavaju palace a vyhadzuju miliony za cesty Svateho Otca po svete - napriklad. Mohla si dokonca zalozit vlastnu odnoz krestanskej cirkvi.

Nic z toho neurobila. Netrapilo ju, co robi katolicke cirkev zle (iste robi mnohe veci zle) ale vysukala si rukavy a chytila sa roboty. Za to, co robia ini v cirkvi zle budu sudeni oni, to, co sptavila pre druhych ona sa jej zarata pri poslednom sude, a asi toho nebude malo. Mozno dost na to, aby mohla vyprosit milost aj pre mnohych inych hriesnikov. Ale su taki, ktori akosi citia, ze by "to" mohli robit lepsie, ako ich nadriadeni. Taki ludia su vo firmach, v politike... Inak by nevznikla Prava SNS, Slobodne Forum, HZD, Most- Hid a ine odstiepene strany.

V politika to chapem, v oblasti cirkvi, ktora by mala zo svojej podstaty ostat vseobecna (coze katolicka) - uz len z toho dovodu, ze jestuje asi iba jeden Boh - to velmi nechapem.
Kazu
14.12.09,07:49
Ano, ibaze rozdiel je v tom, ze tuto reformu vykonal Kristus, ktory bol synom Bozim. Teda - teda ak tomu verime. Ak tomu neverime, tak O.K. Ale potom sa nemozeme nazyvat krestanmi, a teda ani nemame ziaden vztah k tejto teme, pretoze tato tema ja o krestanskych sviatostiach. Nemam nic proti Zidom, moslimom, budhistom, ci sintuistom. No ak sa bavime o krestanstve, tak urcite nemozeme porovnavat Krista s nejakymi samozvanymi reformatormi, ktorych je aj dnes neurekom.

Rozumiem,:) ty v podstate nemáš nič proti žiadnej cirkvi, pokiaľ je katolícka :D
misomiso
14.12.09,08:03
Rozumiem,:) ty v podstate nemáš nič proti žiadnej cirkvi, pokiaľ je katolícka :D

Nie. Ja nemam nic ani proti ateistom, s mnohymi vychadzam lepsie, ako s niektorymi veriacimi. Rovnako ma v beznom zivote absolutne nezaujima, ci je niekto katolicky krestan, alebo evanjelicky. Nemem dokonca potrebu im nic vysvetlovat, a pokial k tomu nie som vyzvany, ani to nerobim.

Iba ked uz sa tu bavime to viere, tak som reagoval na prispevky, ktore kritizuju katolicku a vyzdvihuju evanielicku. Teda nestoji otazka ci ja mam nieco proti niekomu, ale kto iny tu na Porade, konkretne v tejto teme ma cervene pred ocami. Ked si prejdes temu este raz, tak na to hned prides.

Podobna situacia ako napr. v teme o antipotratovej kampani. Nejaka sem napisala, ze tojhe hrozne, ako to, ze sa s tym nic nerobi, aby ona musela denne prechadzat okolo billboardu s roztrhnutym zakrvavenym deckom, ze take by vobec namali dovolit publikovat. Este par zien na to stihlo napisat, ze ano, samozrejme, je to nechutne.

Tak som sa zapojil ja a vysvetlil som, preco je to nutne, a ake su sirsie suvislosti tejto kampane. Nato som bol este dlho v mnohych temach spominany, ako clen, ktory vraj taha na Poradu :) potratovu problematiku, ktora sem neparti. Akosi si nikto nedal tu namahu, aby si aj skutocne precital tu temu (nakoniec ich bolo viac) od zaciatku a zistil ze ja som iba reagoval. Podobne som uz reagoval na rozne urazky cirkvi a knazov uz aj v inych temach, tato tiez nie je prvou.

Teda ja sa niekoho zastanem, a som nakoniec damagogicky obvineny z netolerantnosti. Uz ste videli, ze ja by som niekedy prvy napisal do temy, co mi vadi na evanielikoch - napriklad?
danilus
14.12.09,08:25
Teda ja sa niekoho zastanem, a som nakoniec damagogicky obvineny z netolerantnosti. Uz ste videli, ze ja by som niekedy prvy napisal do temy, co mi vadi na evanielikoch - napriklad?

Ano, vidis, aj ja to obcas takto mavam. Ze umysel je dobry a skonci to zle. Ale berme to tak, ze vsetko zle je na nieco dobre.

Vies, ja som podrazdena z toho, ze vzdy ked som s nejakym zarytym katolikom, zrazu sa mam citit menejcenna, pretoze neverim "spravne". Ja totiz dokazem vycitovat pocity inych, a dotyka sa ma to, ked vidim ich zaujatost.

To je vsetko. Ja zijem s katolikom uplne v pohode. Ak mam nejaky problem, neriesim to s nim, ale idem za Bohom a modlim sa, aby som to dokazala pochopit. Ked nieco pomenujete a pochopite, uz sa nemusite bat, ani sa hnevat, jednoducho to dokazete prijat.

Inak to ale byva napr. s niektorymi ludmi. Ja ked poviem, ze je fajn, aby aj zeny robili fararky, tak to odporcovia riesia so mnou. Treba si to vyriesit v sebe a s Bohom, ist za nim. Myslim si...

PS: Osobne poznam dve uzasne zeny, ktore svoje fary spravuju uzasne a na bohosluzbach Vam niekedy vyhrknu slzy, taka je to sila. A s detmi to vedia krasne. Su ako ich druhe mamy.

Vidim to takto: Katolicka cirkev ma v sebe uzasny aspekt zeny, sama je manzelkou Krista. Okrem toho ma uzasne jemny mariansky kult. Evanjelici dbaju viac na otcovstvo, muzsky aspekt, vyzdvihuju skor poslanie a odkaz Jezisa Krista. Nadherne vyvazene to je v tom, ze umoznia zenam robit fararky. Jedna moja kamaatka mi povedala: Evanjelicka cirkev je podla mna mladsou sestrou katolickej. Sme velmi dobre kamosky, aj co sa tyka "normalneho" zivota, aj toho duchovneho. Vzdy sa da najst spolocna rec...
misomiso
14.12.09,08:49
Vies, ja som podrazdena z toho, ze vzdy ked som s nejakym zarytym katolikom, zrazu sa mam citit menejcenna, pretoze neverim "spravne". Ja totiz dokazem vycitovat pocity inych, a dotyka sa ma to, ked vidim ich zaujatost. Ktovie, ake pocity z teba maju ini? Ty si mysli, ze vies "vycitovat" ale mozno si mnhe iba zbytocne domyslas. Ak pred katolikmi rozpravas, ze zeny by mali byt fararkami, tak ich samozrejme drazdis a nutis stavat sa do opozicie. Toto nie je o viere, je to psychologia. Ak budes jazdit na nemeckom aute a kazdeho, kto ma francuzske presviedcat, aku spravil hlupost, dozijes sa od ludi rovnakej "vdaky".


To je vsetko. Ja zijem s katolikom uplne v pohode. To by este chybalo, aby si si nerozumela s clovekom, s ktorym zijes. Bud do neho nerypes (podobne ako do ostatnych) alebo je to clovek, ktory je sice katolik, ale vsetko ti odkyve.


Ak mam nejaky problem, neriesim to s nim, ale idem za Bohom a modlim sa, aby som to dokazala pochopit. Ked nieco pomenujete a pochopite, uz sa nemusite bat, ani sa hnevat, jednoducho to dokazete prijat. To robis dobre, takto sa to ma robit. Problem je v tom, ze priamo od Boha dnes uz nedostanes "pisomne" napr. ako ma byt zorganizovana cirkev, pretoze dnes uz na zemi nie je fyzicky pritomny jeho syn. Preto je take dolezite zachovavat tie nazory a odporucania, ktore nam tu zanechal. Preto je katolicka cirkev taka uzavreta voci akymkolvek "zmenam".


Inak to ale byva napr. s niektorymi ludmi. Ja ked poviem, ze je fajn, aby aj zeny robili fararky, tak to odporcovia riesia so mnou. Treba si to vyriesit v sebe a s Bohom, ist za nim. Myslim si...
Preco by to mali riesit s Bohom, ked do nich rypes ty? Aj tu na Porade si rypla prvy raz ty. Nemam nic proti vymene nazorov a ten tvoj respektujem. No ak sem nejaky evanjelik napise, co robi katolicka cirkev zle a evanjelicka dobre, tak samozrejme riskuje ze sa najde niekto, kto mu napise, v com sa myli. To je vsetko.


PS: Osobne poznam dve uzasne zeny, ktore svoje fary spravuju uzasne a na bohosluzbach Vam niekedy vyhrknu slzy, taka je to sila. A s detmi to vedia krasne. Su ako ich druhe mamy. Ano, ibaze z nasho pohladu tito ludia nie su knazi. Ja osobne poznam v ramci katolickej cirkvi tiez kopec uzasnych zien, ktore nemali problem respektovat svoju ulohu v cirkvi a ako laicky sa zapijili velmi aktivne do mnohych aktivit - vratane tych detskych.


Vidim to takto: Katolicka cirkev ma v sebe uzasny aspekt zeny, sama je manzelkou Krista. Okrem toho ma uzasne jemny mariansky kult. Evanjelici dbaju viac na otcovstvo, muzsky aspekt, vyzdvihuju skor poslanie a odkaz Jezisa Krista. Nadherne vyvazene to je v tom, ze umoznia zenam robit fararky. Jedna moja kamaatka mi povedala: Evanjelicka cirkev je podla mna mladsou sestrou katolickej. Sme velmi dobre kamosky, aj co sa tyka "normalneho" zivota, aj toho duchovneho. Vzdy sa da najst spolocna rec... Ked to takto krasne poeticky vnimas, tak si to prosim zachovaj a neryp do druhych, ktori vyznavaju nereformovanu vieru.
misomiso
14.12.09,09:13
Apropos danilus - ta tvoja poznamka o znasilnovani deti knazmi nebola vobec vhodna, najma vo svetle nedavnej kauzy kriveho obvinenia Frantiskanskych mnichov zo zneuzivania deti, za ktore sa policia SR dodnes este ani neospravedlinila.


Na dovazok este treba povedat, ze Frantiskani tych chlapcov nie len ze sexualne neobtazovali, ale im aktivne pomahali. Jednak s travenim volneho casu, a tiez ich chudobnym rodinam - financne. Teda nie len evanielicka cirkev sa stara o deti.

Lenze ta katolicka je takym trnom v oku mnohych, ze si za vysluzili nie len zakrok od policie, zadrzanie a vysluchy, ale predovsetkym hrube osocovanie bulvarnymi mediami. A este aj teraz, ked sa to cele vysvetlilo, sa vzdy nadje niekto, kto si nenecha ujst prilezitost rypnut si v tomto smere do knazov, hoci aj na Porade.
Kazu
14.12.09,09:14
Nie. Ja nemam nic ani proti ateistom, s mnohymi vychadzam lepsie, ako s niektorymi veriacimi. Rovnako ma v beznom zivote absolutne nezaujima, ci je niekto katolicky krestan, alebo evanjelicky. Nemem dokonca potrebu im nic vysvetlovat, a pokial k tomu nie som vyzvany, ani to nerobim.

Iba ked uz sa tu bavime to viere, tak som reagoval na prispevky, ktore kritizuju katolicku a vyzdvihuju evanielicku. Teda nestoji otazka ci ja mam nieco proti niekomu, ale kto iny tu na Porade, konkretne v tejto teme ma cervene pred ocami. Ked si prejdes temu este raz, tak na to hned prides.

Podobna situacia ako napr. v teme o antipotratovej kampani. Nejaka sem napisala, ze tojhe hrozne, ako to, ze sa s tym nic nerobi, aby ona musela denne prechadzat okolo billboardu s roztrhnutym zakrvavenym deckom, ze take by vobec namali dovolit publikovat. Este par zien na to stihlo napisat, ze ano, samozrejme, je to nechutne.

Tak som sa zapojil ja a vysvetlil som, preco je to nutne, a ake su sirsie suvislosti tejto kampane. Nato som bol este dlho v mnohych temach spominany, ako clen, ktory vraj taha na Poradu :) potratovu problematiku, ktora sem neparti. Akosi si nikto nedal tu namahu, aby si aj skutocne precital tu temu (nakoniec ich bolo viac) od zaciatku a zistil ze ja som iba reagoval. Podobne som uz reagoval na rozne urazky cirkvi a knazov uz aj v inych temach, tato tiez nie je prvou.

Teda ja sa niekoho zastanem, a som nakoniec damagogicky obvineny z netolerantnosti. Uz ste videli, ze ja by som niekedy prvy napisal do temy, co mi vadi na evanielikoch - napriklad?

No to vieš, za dobrotu na žebrotu, niekto to ods..ť musí :D ale z demagógie ťa neobviňujem, to by som krivdila aj sebe. Však my obidvaja sme rovnako hlboko presvedčení o pravde, akurát že každý o tej svojej.:) Ale to mi vôbec nebráni v tom, aby som si prečítala témy, ktoré ťaháš na Poradu :D
gypsynka
14.12.09,11:47
Ej, misomiso, na to, že si kresťan-katolík, si dosť uštipačný. Na katolíkoch ma udivuje najmä to, že si myslia, že práve tá katolícka viera je najsprávnejšia, tá pravá. Ja som tiež katolíčka a mňa napríklad neuráža, ak niekto povie, prečo u nás nie sú farárky. Najskôr si s tým človekom podebatujem a každý môže mať svoj názor, ale nepoviem mu, že ma to uráža. Boh je len jeden a je úplne jedno, kto akou cestou k nemu dospeje. Takže či si katolík, evanjelik, pravoslávny alebo čo, je to úplne jedno a nemá ťa čo urážať alebo neurážať. Každý je zodpovedný sám za seba...
danilus
14.12.09,13:31
Ej, misomiso, na to, že si kresťan-katolík, si dosť uštipačný. Na katolíkoch ma udivuje najmä to, že si myslia, že práve tá katolícka viera je najsprávnejšia, tá pravá. Ja som tiež katolíčka a mňa napríklad neuráža, ak niekto povie, prečo u nás nie sú farárky. Najskôr si s tým človekom podebatujem a každý môže mať svoj názor, ale nepoviem mu, že ma to uráža. Boh je len jeden a je úplne jedno, kto akou cestou k nemu dospeje. Takže či si katolík, evanjelik, pravoslávny alebo čo, je to úplne jedno a nemá ťa čo urážať alebo neurážať. Každý je zodpovedný sám za seba...


Dakujem za skutocne citlivy a mudry nazor.
danilus
14.12.09,13:33
K nazorom misomisa sa uz vyjadrovat nebudem.
misomiso
14.12.09,15:20
Ej, Na katolíkoch ma udivuje najmä to, že si myslia, že práve tá katolícka viera je najsprávnejšia, tá pravá.

A na evanielikoch ta to neudivuje? Alebo snad priepsvok od danilus, v ktorom pise - dokonca velkymi pismenami, presne ako citujem:

No a ked sme pri cirkvach, tak SCHVALUJEM SOBASE EVANJELICKYCH KNAZOV - vedia, ako to funguje v rodine, maju iny vztah k detom. Paci sa mi, ze aj zeny MOZU BYT VYSVATENE A ROBIT FARARKY. Je to uzasne...Myslim si, ze knazi by podla davnych tradicii a "pravidiel" mali byt naozaj svatymi muzmi, mali by byt nad sexualitou (jogini to napr. dosahuju - tento stav, ked uz nepotrebuju sex...


snad nehovori o tom, ze ich viera je ta prava? Nielen ze hovori o tom, ze ich viera je ta prava, ale dokonca aj pise, aky by "mali byt" ostatni knazi - teda knazi mimo evanjelickej cirkvi.

Ja inak na tom nevidim nic zle, ak niekto, kto veri v Boha obhajuje svoju vieru. Co ma trocha zaraza je iba pristup niektorych "z davu", teda konkretne aj teba - a to pristup k pravidlam diskusie.

Teda este raz - niekto sa navezie do vecnej diskusie o krestanskych sviatostiach so spamom pre svoju konkretnu krestansku (v tomto pripade evanjelicku) cirkev a taktiez nazabudne skritizovat "ostatnych" knazov. Ja sa ozvem, verim, ze uznate, ze slusne, v ramci vecnej diskusie s par argumentami na obranu tych, ktori tu boli znevazeni - odrazu som ja ten zly, netolerantny, ustipacny.
misomiso
14.12.09,15:41
Inak - ak by niekoho bavilo sledovat (okrem nasich osobnych zabomysich sporov v tejto teme) kam to cele v Europe smeruje, tu je celkom dobry clanok.

http://blog.aktualne.centrum.sk/blogy/vladimir-palko-.php?itemid=685
iv@n
14.12.09,17:08
A na evanielikoch ta to neudivuje?
mňa to udivuje na každej sekte, chcel by som mať tú istotu že práve to moje náboženstvo je to pravé a nie to o dve dediny dalej. lebo keby som sa narodil o tie dve dediny dalej, tak by som už patril pod krídla iného farárka a čo potom? sakra kde je pravda? :)
misomiso
14.12.09,18:28
mňa to udivuje na každej sekte, chcel by som mať tú istotu že práve to moje náboženstvo je to pravé a nie to o dve dediny dalej. lebo keby som sa narodil o tie dve dediny dalej, tak by som už patril pod krídla iného farárka a čo potom? sakra kde je pravda? :)

Ide o to, ci naozaj uprimne hladas pravdu v tejto oblasti. Ak ano, tak verim, ze sa nakoniec k nejakemu vysledku dopracujes.

Je to presne to iste, ako ked sa rozhodnes zit a stravovat sa zdravo. Tazko sa dopatras hned nejakej jednoznacnej istoty, ako presne na mas stravovat, pretoze budes pocuvat rozne, aj protichodne nazory, a to aj od odbornikov. No ak sa piati budeme nezavisle na sebe naozaj uprimne zaujimat o zdravy zivotny styl, ak budeme prijmat argumenty, triedit ich a nad nimi sami aj uvazovat, tak sa vsetci nakoniec dopatrame v podstate zhodneho vysledku. A tym vysledkom urcite nebude ze mozeme fajcit a prejedat sa klobaskami.
Julian
14.12.09,18:43
Tusim tu ide o zaryteho katolika...Tak OK, nechcela som, ale rypnem si...Co bolo prve? Rimski katolici alebo pravoslavni?

Kristus "reformoval" zidovsku vieru, no tak fajn. Kristus je Kristus.

Ako viete, ze napr. Luther bol "samozvany". Kolko "svatych" ludi beha po svete a Vy im mozno vynadate do debilov? Len Boh vie, kto je aky...(Ja som z toho uz naozaj chora...:confused:) Trojpapezstvo asi nebolo s kostolnym poriadkom, Luther sa odvazil to kritizovat. Chcel katolicku cirkev ocistit, nie si zalozit vlastnu. No co uz, exkomunikovali ho, pretoze vyjadril svoj nazor. Mozno bol rovnako svaty, ako niekto iny, koho katolicka cirkev svatorecila, ci ako sa to povie. Rozmyslam sedliackym rozumom...Neobhajujem nepravosti, nasilie, vrazdy, ale ani "katolickych nadludi", ani "evanjelicke lesby"...

Tieto debaty asi nikdy neskoncia...:mee:

K tej Tvojej prvej otázke (neviem či žartuješ) iba toľko. Ruská ortodoxná cirkev sa oddelila od gréckej ortodoxnej cirkvi v roku 1539. Ty si asi myslela na veľký cirkevný rozkol v roku 1054 kedy vznikla Grécka ortodoxná cirkev a Rím.-kat. Cirkev. Predtým ešte sa oddelili Arméni a Kopti.

Martin Luther, mních, magister slobodných umení, doktor teológie a profesor biblických dejín asi bol „samozvaný“, lebo nik ho nepoveril objednávkou na reformáciu. Na to sa podujal sám. Pre svoje postoje stál 17.4.1521 vo Wormse pred cisárom Karolom V. a kniežatami a keďže svoje postoje neodvolal, 26.5.1521 cisár podpísal Wormský edikt, ktorý ho označil za kacíra.
Vo svojich tézach kritizoval hlavne predávanie odpustkov, odpustkov ako takých a autoritu pápeža. Iste nemienil založiť novú cirkev, ale stalo sa. Nakoniec ale musel zažiť aj to, že vedľa neho vystupovali ďalší reformátori (Kalvin, Zwingli, Muntzer a „sekty blúznivcov“ ako ich sám nazýval). Z toho bol dosť otrávený.
V tomto období vznikla Anglikánska cirkev, Reformovaná cirkev (1536), Ruská ortodoxná cirkev (1539), Baptisti (1612) atď.
V roku 1545 sa začal Tridentský koncil na ktorom sa začali riešiť reformy naznačené Lutherom.

Dvojpápežstvo vzniklo následkom toho, že pápežom sa stal francúz Urban IV. Ten sa chcel zbaviť vplyvu nemeckého cisára preto presťahoval sídlo do fr. Avignonu. Paradoxne dostal pápežsky úrad na 40 rokov do područia francúzskej koruny.
Dvojpápežstvo Luther asi nekritizoval bolo to cca 100 rokov pred jeho pôsobením a už to bolo vyriešené.

Pápeži boli všelijakí z dôvodu ako sa vlastne dostali k úradu.
Jedných volili výlučne rímske senátorske rodiny, druhých si volili relatívne nezávislí cirkevní hodnostári a ďalších si dosadili svetskí vladári (napr. v r. 964 si Rimania zvolili Benedikta V. Cisár Oto Veľký vtiahol s vojskom do Ríma a dosadil Leva VIII, alebo v roku 996 Oto III. určil svojho príbuzného Bruna z Korutánska za pápeža (Gregor V.) a protipapežovi Jánovi XVI . dal odrezať uši, nos a jazyk čím ho odstavil de facto a prostredníctvom synody ho zosadil de jure.

Tým som chcel povedať iba to, že hodnotiť pápežov a udalosti tak rozsiahle jednou vetou a sedliackym rozumom je trúfalosť.

Tiež si myslím, že rozvíjať takéto debaty v čase, keď predstavitelia týchto cirkvi dosť úspešne presadzujú ekumenizmus nie je dobré.
iv@n
14.12.09,19:45
Ide o to, ci naozaj uprimne hladas pravdu v tejto oblasti. Ak ano, tak verim, ze sa nakoniec k nejakemu vysledku dopracujes.

úprimne povedané, nesnažím sa, len tak ticho rozmýšlam ked mám čas. zatiaľ som skončil pri tom, že ma nesmierne zaráža, že už len čisto geograficky miesto tvojho narodenia a príslušnosť rodičov k nejakej cirkvy automaticky rozhoduje akej cirkvy budeš patriť. narodíš sa v žiline? budeš sa biť do pŕs že si katolík, narodíš sa v ľvove, budeš zase pravoslávny, narodíš sa v jakarte a budeš moslim.. neviem, je mi to divné, preto som aj svoje dieťa nekrstil/nehlásil k žiadnej cirvky, ked bude mať svoj rozum a bude chcieť, nech sa pridá kam chce.
danilus
14.12.09,22:51
Iv@n, dakujem za vysvetlenie, ako to bolo v dejinach. Priznam sa, ze sa v tom nevyznam. Celkovo tu slo o nieco ine, kazdy inteligentny clovek to pochopi. Ocenujem Tvoje odpovede.
danilus
14.12.09,22:53
uuuups, to bol Julian...ale nevadi, snad mi to prepacite, je neskoro...;)
misomiso
15.12.09,20:06
úprimne povedané, nesnažím sa, len tak ticho rozmýšlam ked mám čas. zatiaľ som skončil pri tom, že ma nesmierne zaráža, že už len čisto geograficky miesto tvojho narodenia a príslušnosť rodičov k nejakej cirkvy automaticky rozhoduje akej cirkvy budeš patriť. narodíš sa v žiline? budeš sa biť do pŕs že si katolík, narodíš sa v ľvove, budeš zase pravoslávny, narodíš sa v jakarte a budeš moslim.. neviem, je mi to divné, preto som aj svoje dieťa nekrstil/nehlásil k žiadnej cirvky, ked bude mať svoj rozum a bude chcieť, nech sa pridá kam chce.

Neprida, pretoze pravdepodobne nebude mat dost informacii na zaklade ktorych by o nejakom duchovnom zivote mal zacat vobec uvazovat. Mladi ludia su vacsinou plni zdravia, sily, elanu a maju pocit, ze svet caka iba na to, ako ho oni osobne prevratia naruby. Pomoc Boha vtedy zvycajne nepotrebuju. Aj ja som taky bol.

Neskor casto napachaju dost hriechov (myslim, takych "beznych" hriechov, ako nejaka ta nevera, mozno sa rozhodnu pre potrat a pod) ktore zo svetskeho hladiska nepredstavuju ziaden problem, ale vo svetle viery by sa zrazu zacali citit dost blbo. Preto vieru coraz viac odmietaju, casto sa z nich potom stanu zaryti odporcovia vsetkeho duchovneho - hlavne akychkolvek cirkvi.

Preto si myslim, ze nie len krst ale aj urcite vychova k duchovnemu zivotu a tiez ku krestanskym hodnotam od malicka je na mieste. Rozhodnut sa mozu vzdy, ved ked si ja poviem, ze dnes prestanem chodit do kostola, tak mi nikto nebude branit, ani to nemusim nikomu oznamovat.

Mas celkom dobry postreh s tym miestom narodenia - nad tym som casto dumal aj ja. Ale ja si myslim, ze je hlupost predpokladat, ze by sa snad mohol Boh hnevat na niekoho za to, ze veri "nejakym" - snad "nespravnym" sposobom, ak Boha vyznava prave cez cirkev, ktoru prirodzene zdedil po predkoch. Myslim, ze toto je uplne v poriadku, nevidim tak rozdiel medzi uprimne veriacim katolikom, evanielikom, ci moslimom. Skor by som sa obaval Boziaho hnevu, ak by som sa ja rozhodol reformovat jeho dielo - teda Cirkev, pretoze na to by som asi nemal pravo, ani ak by som bol knaz. Prave knaz by mal vediet, o com to je, ze ke to o podriadenosti (Bohu, ale aj autoritam, ktore ho tu zastupuju) a nie o mojom egu, hoci by som mozno mnohe veci vedel robit lepsie.
iv@n
16.12.09,15:35
nerozumiem tomu poslednému odstavcu, Boh je len jeden a moslim aj kresťan aj budhista uznávajú to isté len iným spôsobom?
misomiso
16.12.09,15:46
Neviem, ci budhisti, ale moslimovia urcite uznavaju toho isteho Boha. Inak - Alah je iba preklad slova Boh.

Samozrejme su aj nabozenstva, kde dodnes uznavaju mnozstvo Bohov, podobne ako v starom Grecku. Ti teda urcite neveria v rovnakeho Boha.

Ale podla mna je to rovnake ako pri ateistoch. Podla mojho nazoru, ale rovnako aj nazoru mnohych ludi, ktorych poznam, Boh bude posudzovat ludi podla toho, ale mali moznosti byt dobrymi a zit v sulade s Kristovym ucenim. Teda ak sa narodis ako indian v dazdobom pralese v povodi Amazonky, tak od teba asi nikto nemoze pozadovat, (ani Boh) aby si veril v Boha a uznaval Krista ako jeho syna - pretoze nemas sancu sa o jeho existencii v zivote ani len dozvediet.

Ak sa narodis v strednej Europe, tak uz si trocha v inej situacii. Asi tazko mozes prezit zivot bez toho, aby si sa dozvedel, ze tu bil nejaky Krtistus a ze nam tu zanechal nejake desatoro, pripadne, ze ludia, ktori v neho veria povazuju napr. umely potreat za vrazdu. Nemis s tym suhlasit, ale tazho sa vyhnes tomu, ze tieto informacie ziskas. Potom je teda na tebe, ako sa zariadis a podla toho potom budes aj posudzovany. Asi aj preto je v Biblii za "blahoslaveny chudobni duchom", pretoze logicky po mentalne retardovanom cloveku nemozno vyzadovat, aby si to vsetko dal dokopy logicky v hlave, takze z hladisla posledneho sudu tito ludia maju paradoxne vyhodu pred nami, ktori mysliet dokazeme.
marina8
16.12.09,22:31
Neviem, ci budhisti, ale moslimovia urcite uznavaju toho isteho Boha. Inak - Alah je iba preklad slova Boh.

Samozrejme su aj nabozenstva, kde dodnes uznavaju mnozstvo Bohov, podobne ako v starom Grecku. Ti teda urcite neveria v rovnakeho Boha.

Ale podla mna je to rovnake ako pri ateistoch. Podla mojho nazoru, ale rovnako aj nazoru mnohych ludi, ktorych poznam, Boh bude posudzovat ludi podla toho, ale mali moznosti byt dobrymi a zit v sulade s Kristovym ucenim. Teda ak sa narodis ako indian v dazdobom pralese v povodi Amazonky, tak od teba asi nikto nemoze pozadovat, (ani Boh) aby si veril v Boha a uznaval Krista ako jeho syna - pretoze nemas sancu sa o jeho existencii v zivote ani len dozvediet.

Ak sa narodis v strednej Europe, tak uz si trocha v inej situacii. Asi tazko mozes prezit zivot bez toho, aby si sa dozvedel, ze tu bil nejaky Krtistus a ze nam tu zanechal nejake desatoro, pripadne, ze ludia, ktori v neho veria povazuju napr. umely potreat za vrazdu. Nemis s tym suhlasit, ale tazho sa vyhnes tomu, ze tieto informacie ziskas. Potom je teda na tebe, ako sa zariadis a podla toho potom budes aj posudzovany. Asi aj preto je v Biblii za "blahoslaveny chudobni duchom", pretoze logicky po mentalne retardovanom cloveku nemozno vyzadovat, aby si to vsetko dal dokopy logicky v hlave, takze z hladisla posledneho sudu tito ludia maju paradoxne vyhodu pred nami, ktori mysliet dokazeme.

misomiso to mam tomu rozumiet tak, ze veris tomu, ze clovek bude Bohom posudzovany?
misomiso
17.12.09,08:00
misomiso to mam tomu rozumiet tak, ze veris tomu, ze clovek bude Bohom posudzovany?
:):) To si robis srandu? Ved cela viera v Boha a nabozenske ucenie je o tom, ze Boh je stvoritel sveta, aj kazdeho cloveka a chce, aby sa ludia aj na zemi nalezitym sposobom spravali. Tym, ktori sa o to aspon usiluju, potom ponuka vecny pobyt v trocha lepsom "hoteli", ako tym, co na to kaslu a myslia si, ze si na zemi vystacia sami.

O com inom by to cele potom bolo?
Ajuška
17.12.09,08:51
:):) To si robis srandu? Ved cela viera v Boha a nabozenske ucenie je o tom, ze Boh je stvoritel sveta, aj kazdeho cloveka a chce, aby sa ludia aj na zemi nalezitym sposobom spravali. Tym, ktori sa o to aspon usiluju, potom ponuka vecny pobyt v trocha lepsom "hoteli", ako tym, co na to kaslu a myslia si, ze si na zemi vystacia sami.
O com inom by to cele potom bolo?
Nooo zbohom... takúto (s)prostú vypočítavosť som v tejto sfére ani najmenej neočakávala... Ale pre niekoho lepší "hotel" je predsa len lepší hotel...:rolleyes:...
misomiso
17.12.09,09:54
Nooo zbohom... takúto (s)prostú vypočítavosť som v tejto sfére ani najmenej neočakávala... Ale pre niekoho lepší "hotel" je predsa len lepší hotel...:rolleyes:...

Prosim ta co je na tom vypocitave? Ved tu ide iba o akceptovanie reality, nic viac. Ako ked robotnik vo fabrike si bud uvedomi, ze on je len jedno male koliesko v sukoli - to najmensie, ze tu fabriku nepostavil (niekto ju musel postavit) ze nevymyslel, co sa tam ma vyrabat (niekto to musel spravit, kym ho prijali do pracovneho pomeru), alebo - si to nedokaze zratat v hlave, ma pocit, ze fabrika zacala existovat jeho prichodom do nej a ze on by to vedel vsetko robit lepsie sam, aj riadit fabriku, vidi iba nevyhody svojho vztahu k majitelom (podriadenost) a podla toho sa aj sprava. Snazi sa ulievat, kradne a jedneho dna sa pokusi nahuckat kolegov, aby ukradli celu fabriku - a mame tu rok 1948.

Rovnake plati aj pre ludi. Ak verim, ze som tento svet nevyrobil ja, ale ze ho musel stvorit niekto iny, tak mam obrovsku uctu pred takymto "niecim", co to dokazalo, a nemam problem akceptovat svoju ulohu na tomto svete - byt jednym malickym bezvyznamym pesiakom z niekolkych miliard ludi. Nemam problem akceptovat, ze sa niekomu budem musiet zodpovedat z toho co robim, rovnako ako mne sa musia zodpovedat moji zamestnanci, a rovnako, ako som sa musel v zamestnani aj ja, pokym som bol zamestnancom. Ja osobne s tym nemam problem, povazujem to za nieco uplne prirodzene. To samozrejme neznamena, ze ja nemozem mat sucanse mojicj zamestnancov v laske, alebo, ze nas snad nemiluje Boh.
Chobot
17.12.09,10:23
Téma bola založená ohľadne sobáša v kostole a diskutujúci tu príliš odbáčajú od zadanej témy. Navrhujem buď ukončiť diskusiu, alebo si založiť inú tému, kde môžete diskutovať o viere a náboženstve.

Alebo to urobím poobede ja - oddelím diskusiu, čo nesúvisí so zadaním otázky.
Bastian
17.12.09,10:34
:):) To si robis srandu? Ved cela viera v Boha a nabozenske ucenie je o tom, ze Boh je stvoritel sveta, aj kazdeho cloveka a chce, aby sa ludia aj na zemi nalezitym sposobom spravali. Tym, ktori sa o to aspon usiluju, potom ponuka vecny pobyt v trocha lepsom "hoteli", ako tym, co na to kaslu a myslia si, ze si na zemi vystacia sami.

O com inom by to cele potom bolo?

Usilovať sa dá aj bez toho, aby sa človek zaradil do nejakej skupiny. Bez toho, aby vykonával akékoľvek rituály. A usilujem sa hlavne preto, lebo viem, že už na tomto svete sa nám dostávajú odmeny. A to nielen v podobe materiálnych vecí. Ale aj v podobe radosti z toho, že sme niečo urobili. Že sme potenciál, čo je v nás na niečo využili... že sme život prežili. Mám ale pocit, že je veľa takých, čo svoj život doslova premrhajú.

Podľa mňa by sa život nemal prežiť odriekaním modlitby v domnení, že budem za to odmenený. Tuším ako budeš na to reagovať, že odmena príde za celkové správanie. A aj ja si myslím, že to je tak nejak. Ale koľko veriacich si myslí, že práve tie odriekačky a pravideľné navštevovanie kostola im pomôže v ten súdny deň? Že odsedené hodiny na omši a zhltnuté oblátky im pomôžu byť lepším veriacim.

Nie som si istý tým, či celé náboženstvo prináša viac dobra ako zla. A či je potrebné. Aj keď, niektoré ovečky by asi naozaj zblúdili bez toho... skrátka sa musia niečoho báť. Ale mám pocit, že vo veľa prípadoch to funguje ako rýchla práčka na svedomie.
misomiso
17.12.09,10:44
Usilovať sa dá aj bez toho, aby sa človek zaradil do nejakej skupiny. Bez toho, aby vykonával akékoľvek rituály. A usilujem sa hlavne preto, lebo viem, že už na tomto svete sa nám dostávajú odmeny. A to nielen v podobe materiálnych vecí. Ale aj v podobe radosti z toho, že sme niečo urobili. Že sme potenciál, čo je v nás na niečo využili... že sme život prežili. Mám ale pocit, že je veľa takých, čo svoj život doslova premrhajú.

Podľa mňa by sa život nemal prežiť odriekaním modlitby v domnení, že budem za to odmenený. Tuším ako budeš na to reagovať, že odmena príde za celkové správanie. A aj ja si myslím, že to je tak nejak. Ale koľko veriacich si myslí, že práve tie odriekačky a pravideľné navštevovanie kostola im pomôže v ten súdny deň? Že odsedené hodiny na omši a zhltnuté oblátky im pomôžu byť lepším veriacim.

Nie som si istý tým, či celé náboženstvo prináša viac dobra ako zla. A či je potrebné. Aj keď, niektoré ovečky by asi naozaj zblúdili bez toho... skrátka sa musia niečoho báť. Ale mám pocit, že vo veľa prípadoch to funguje ako rýchla práčka na svedomie.

Ano, v podstate s tymto celym priepevkom nemam problem suhlasit, snad s vynimkou vety: "Nie som si istý tým, či celé náboženstvo prináša viac dobra ako zla."
misomiso
17.12.09,10:45
Téma bola založená ohľadne sobáša v kostole a diskutujúci tu príliš odbáčajú od zadanej témy. Navrhujem buď ukončiť diskusiu, alebo si založiť inú tému, kde môžete diskutovať o viere a náboženstve.

Alebo to urobím poobede ja - oddelím diskusiu, čo nesúvisí so zadaním otázky.

Jasne, kludne to v ramci upratovania rozdel, my to urobit nemozeme.
Chobot
17.12.09,14:41
Tak som oddelil diskusiu o náboženstve od otázky ohľadne sobáša v kostole. Obe témy som otvoril.
Jaro1886
17.12.09,17:36
ja osobne som neveriaci a zásadne proti týmto oblbovačkám
buchač
17.12.09,17:47
No a teraz mi vysvetlite toto .....

http://www.vitazstvo.szm.com/
marina8
17.12.09,18:16
:):) To si robis srandu? Ved cela viera v Boha a nabozenske ucenie je o tom, ze Boh je stvoritel sveta, aj kazdeho cloveka a chce, aby sa ludia aj na zemi nalezitym sposobom spravali. Tym, ktori sa o to aspon usiluju, potom ponuka vecny pobyt v trocha lepsom "hoteli", ako tym, co na to kaslu a myslia si, ze si na zemi vystacia sami.

O com inom by to cele potom bolo?

ja som si nerobila srandu, ja som to myslela uplne vazne
neviem o com su nabozenske ucenia ako take, ale ze by Boh sudil, preco by to robil? ved Boh ako taky je cista podstata, absolutno, cista bezpodmienecna laska a neviem ako by sa to dalo este povedat, v pripade, ze by sudil a posudzoval by predsa klesol na uroven cloveka a jeho vlastnosti, tak potom niet dovod aby bol bohom a aby nasou snahou bol navrat k nemu, kedze sme stvoreni na jeho obraz
a akeho zatratenia a akeho sudu sa mam vlastne bat? alebo snad pekla? to sa mam po smrti pred neho postavit a povie mi, ze " no tak to si teda dobacovala moja draha, ziadne nebo, ziadny raj, hybaj pekne dolu do teplucka"take nieco neexistuje, peklo je to co zijeme tu na zemi, neverim, ze existuje nieco horsie
zit mam tu a teraz a zbierat skusenosti a nie " zivorit" a tvarit sa ze zijem v domneni, ze ked poviem 30x otcenas a sice cestou z kostola poohovaram a nakydam na pol dediny, doma zmlatim deti jak zito, ale bude mi prepacene, ved som sa modlila dost
modlitba ako taka je mantra, je to vibracia, cesta k sebe samemu, k lepsiemu ja, ku vnutornemu rozvoju a k pochopeniu, nie je to vykupenie a jednosmerny listok do neba :eek:
aspon ja takto chapem vieru v Boha
neverim, ze by sa boh nahneval, ked neodrieknem otcenas od slova do slova
a urcite rano neodpadne, ked sa mu prihovori niekto slovami“ tak pane boze, pozrime sa co nas dnes caka, nezahalajme a pustime sa do toho“, na nejaky „ bozi infarkt“ to urcite nebude;)
a ak mi nejake ucenie tvrdi, ze ked nebudem robit to co mi prikazu, tak sa ani do neba nedostanem a bude to so mnou velmi zle, tak to nie je o viere , ale o cistej manipulacii a od takych veci radsej ruky prec
od boha sme dostali ako dar v prvom rade slobodu rozhodovania, len ludia si neuvedomuju, ze ruka v ruke s nou kraca aj zodpovednost za ne
tak si radsej vsetko prisposobuju a uz vlastne nikto ani nevie ako to ten boh a kristus s nami vlastne myslel, uz mame iba nejake tusenie, lebo aj bibliu ako taku si pomaly kazdy vyklada tak ako mu v ten den vyhovuje:rolleyes:
misomiso
17.12.09,18:34
ja som si nerobila srandu, ja som to myslela uplne vazne
neviem o com su nabozenske ucenia ako take, ale ze by Boh sudil, preco by to robil? ved Boh ako taky je cista podstata, absolutno, cista bezpodmienecna laska a neviem ako by sa to dalo este povedat, v pripade, ze by sudil a posudzoval by predsa klesol na uroven cloveka a jeho vlastnosti, tak potom niet dovod aby bol bohom a aby nasou snahou bol navrat k nemu, kedze sme stvoreni na jeho obraz
a akeho zatratenia a akeho sudu sa mam vlastne bat? alebo snad pekla? to sa mam po smrti pred neho postavit a povie mi, ze " no tak to si teda dobacovala moja draha, ziadne nebo, ziadny raj, hybaj pekne dolu do teplucka"take nieco neexistuje, peklo je to co zijeme tu na zemi, neverim, ze existuje nieco horsie
zit mam tu a teraz a zbierat skusenosti a nie " zivorit" a tvarit sa ze zijem v domneni, ze ked poviem 30x otcenas a sice cestou z kostola poohovaram a nakydam na pol dediny, doma zmlatim deti jak zito, ale bude mi prepacene, ved som sa modlila dost
modlitba ako taka je mantra, je to vibracia, cesta k sebe samemu, k lepsiemu ja, ku vnutornemu rozvoju a k pochopeniu, nie je to vykupenie a jednosmerny listok do neba :eek:
aspon ja takto chapem vieru v Boha
neverim, ze by sa boh nahneval, ked neodrieknem otcenas od slova do slova
a urcite rano neodpadne, ked sa mu prihovori niekto slovami“ tak pane boze, pozrime sa co nas dnes caka, nezahalajme a pustime sa do toho“, na nejaky „ bozi infarkt“ to urcite nebude;)
a ak mi nejake ucenie tvrdi, ze ked nebudem robit to co mi prikazu, tak sa ani do neba nedostanem a bude to so mnou velmi zle, tak to nie je o viere , ale o cistej manipulacii a od takych veci radsej ruky prec
od boha sme dostali ako dar v prvom rade slobodu rozhodovania, len ludia si neuvedomuju, ze ruka v ruke s nou kraca aj zodpovednost za ne
tak si radsej vsetko prisposobuju a uz vlastne nikto ani nevie ako to ten boh a kristus s nami vlastne myslel, uz mame iba nejake tusenie, lebo aj bibliu ako taku si pomaly kazdy vyklada tak ako mu v ten den vyhovuje:rolleyes:

Hlavne ty si to vykladas ako ti to vyhovuje, :):):) ale nebudem to v tom branit.
marina8
17.12.09,18:39
Hlavne ty si to vykladas ako ti to vyhovuje, :):):) ale nebudem to v tom branit.

a je po diskusii;)
misomiso
17.12.09,21:12
a je po diskusii;)

No neviem, s kym chces diskutovat, a hlavne ci vobec mas zaujem diskutovat. Ak chces so mnou, tak musis reagovat na argumenty ktore uvadzam ja. Ja som nikde nepisal, ze viera v Boha spociva v 30 x otcenas a cestou z kostola v poohovarani pol dediny. Musis sa na to teda spytat toho, kto ti poradil takto prezit zivot.
Sedulacka
04.02.13,21:37
Odpadla som :D
Sedulacka
04.02.13,21:44
Ja nikomu nenadavam do debilov. Ale hlavne - skus si vsimnut, akych ludi katolicka cirkev vyhlasuje za svatych. Moderne dejiny asi teraz najviac rozvirila snaha o urychlene svatorecenie Matky Terezy. Myslim, ze naozaj coskoro bude svata.

Akou cestou isla Matka Tereza? Isla cestou osobneho angazovania sa v oblasti dobra pre inych, za cenu vlastnych obeti. Nie cestou kritiky cirkevnych struktur - hoci by iste mala co kritizovat. Mohla sa pustat do kritiky Vatikanu, ze malo pomahaju chudobnym v Indii, ze si stavaju palace a vyhadzuju miliony za cesty Svateho Otca po svete - napriklad. Mohla si dokonca zalozit vlastnu odnoz krestanskej cirkvi.

Nic z toho neurobila. Netrapilo ju, co robi katolicke cirkev zle (iste robi mnohe veci zle) ale vysukala si rukavy a chytila sa roboty. Za to, co robia ini v cirkvi zle budu sudeni oni, to, co sptavila pre druhych ona sa jej zarata pri poslednom sude, a asi toho nebude malo. Mozno dost na to, aby mohla vyprosit milost aj pre mnohych inych hriesnikov. Ale su taki, ktori akosi citia, ze by "to" mohli robit lepsie, ako ich nadriadeni. Taki ludia su vo firmach, v politike... Inak by nevznikla Prava SNS, Slobodne Forum, HZD, Most- Hid a ine odstiepene strany.

V politika to chapem, v oblasti cirkvi, ktora by mala zo svojej podstaty ostat vseobecna (coze katolicka) - uz len z toho dovodu, ze jestuje asi iba jeden Boh - to velmi nechapem.


Odporucam si nastudovat veci okolo Matky Terezy, ona bola uchylna zena co sa vyzivala v utrpeni druhych. Ona budovala miesta na umieranie, nie nemocnice, ona trpiacim vravela ako aj jezis trpel a neposkytovala im ziadnu pomoc, sestrickam ktore chceli podavat lieky od bolesti to zakazovala, ze to je marenie 'bozieho planu'. Ona bola tyran. Ale nedaj na moje slova, sam si pokus pohladat informacie, svedectva. Aj ked pochybujem ze sa ti bude chciet...
Sedulacka
04.02.13,21:55
Myslim, ze si treba uvedomit, co je PODSTATA KRESTANSTVA. Je to o tom, ze VERIME, ze Boh poslal na tento svet svojho syna, Jezisa Krista. Teda "virtualny" Boh sa rozhodol zjavit sa nam v "realnej", - dokonca ludskej podobe. Ten nam tu potom aktualizoval "navod na pouzitie zemegule" a spravil opatrenia, vzhladom na to, ze vedel, ze opat odchadza z tohto realneho sveta. Jednym z opatreni bolo zalozenie Cirkvi.

Teraz zasadna otazka - ja nikomu nevnucujem toto ponimanie sveta. Ak niekto neveri, ze Jezis bol synom Bozim, tak s tym nemam problem (rovnako ako nemam problem akceptovat ateistov, ktori popieraju existenciu sameho Boha). Lenze - tato tema nie je o existencii alebo neexistencii Boha, ani nie je o tom, ci Jezis bol skutocne synom Bozim, ale je o krestanskych sviatostiach (v tomto pripade o sobasi) a tym padom o tom ci je potrebna cirkev na to, aby clovek mohol uzavriet manzelstvo.

Ja tvrdim, ze pre Krestana ano, (s vyssie uvedenych dovodov), hoci ti, co v Krista neveria samozrejme nemaju najmensi dovod sa tym vobec zaoberat.

Zda sa, ze tato debata je dost zbytocna a vychadza iba s nepochopenia (nerozlisovania) toho, ze niekto sa povazuje za veriaceho (veri v nejakeho Boha, blizsie neurceneho, prip. je Budhista a pod.) alebo za Krestana. Ja sa ozyvam preto, pretoze tu bolo aj v inych temach dost prispevkov ako: ja som Katolik, ale do kostola nechodim, pripadne Ja som Krestan, ale zena ma mat pravo sa rozhodnut ci che mat dieta... a tak. Takze ja tymto ludom vravim - mas pravo na svoj nazor, len sa neoznacuj za Krestana.

2 veci:

1. Ateisti nepopieraju existenciu boha, oni v boha len neveria. Treba si nastudovat pojmy. Predpokladam, ze neveris na duhovych jednorozcov, aj ty si teda a-jednorozec-ista. Nepopieras ich existenciu, len v to neveris, pre nepritomnost dokazov. To iste ateisti- oni neveria v boha pre nepritomnost dokazov.

2. Mozem sa spytat: ako spravny krestan sa vyhybas dotknut menstruujucej zeny, nenosis oblecenie vyrobene z viac ako jednej tkaniny, podporujes otroctvo a ochod s bielym masom, si za vrazdenie homosexualov? Ak porusujes co i len jedno z uvedenych, tak nenasledujes bibliu tak ako by si mal. Ci ty si vyberas, co sa ti hodi a co nie, to ignorujes? Velmi ma to zaujima, ze podla coho rozhodujes, co nasledovat v bibli a co nie.
tomasjuve
04.02.13,22:24
moje desatoro proti katolickej cirkvi.

1. Biblia a cele nabozenstvo je plne rozporov v strarom zakone boh podporuje izraelsky narod vo vojenskom usili neskor dava za prikaz miluj blizneho ako seba sameho.

2. Ak sa chces dostat do neba musis byt pokrsteny a nesmies zomriet v tazkom hriechu co predpoklada spovedanie. v podsate to znamena ze musis byt verit v boha a dodrziavat prikazy. Cize zakladne moralne kriterium pre rozdelenie ludi je ci veri alebo neveri v jav v ktory neexistuje fyzicky dokaz.

3. historia cirkvi je poznacena mnozstvom omylov , upalovanim, mucenim , sucasna cirkev sa nedistancovala a stale uctieva niektorych svetych ktory pachaly zverstva ktorych nie su schopny ani ty najodpornejsi ludia sucasnoti.

4. indoktrinacia, ludom ktorym su veriaci vtlka ako maju vychovavat svoje deti , takze im vymyvaju mozgy respektive nenechavaju ich volne mysliet.

5. po smrti by sme mali byt rozdeleni na tych co budu zit v blahu a tych co budu zatrateny. Nase konanie na zaklade ktoreho by sme ale mali byt sudeny jednoducho zavisi od nasej genetiky vychovy a nahody a okolnostiam ktore nas postretli v zivote, stacilo aby hitlera prijali na umelecku skolu a je mozne ze ta genetika by sa neprejavila. Moze si boh uzurpovat pravo rozhodovat napr o zlych ludich ktory vsak maly zle predpoklady. ( Odporucam od depeche mode WALKING IN MY SHOES)

6. Cirkev je plna problem aj v sucasnosti cez uchylnych knazov majetkove nezrovnalosti miesanie sa v politike....

7. potravinovy retazec, ked sa vycita bohu utrpenie v ludskom zivote , argumentuje sa ze boh nam dal slobodnu volu a ze nemoze zasahovat do vsetkeho alebo podobne. Ale co zvierata tie nemaju moralne hodnoty a ked sa chcu nakrmit musia za ziva zjest ine zviera co musi byt dost bolestive . a to sa deje dennodenne nemohol boh vymysliet pri svojej vsemohucnosti svet kde by sa zakladne potreby zivocivhov mohli naplnat bez sposobenia obrovskej bolesti inym organizmom.

8. veriaci - obrovsko ma irituje tie aktivity veriacich modlitby za uzdravenie ale aj za banalne veci a pripisovanie za uspesne zvladnutie bohu. a to ze miliony ludi trpelo zomrielo hladom a pritom sa tiez modlilo a nic sa im nepomohlo absolutne ignoruju. alebo si povedia boh mal svoje plany. no je zaujimave ako aj logicky zmyslajuci ludia podlahnu nezmyslom.

9. obetovanie krista, Vsemohuci boh sa rozhodol s tituly ze adam ho neposluchol ze tento hriech je preneseny na cele ludske pokolenie ktore tak nemoze byt spasene ci si dobry ci zly nemozes byt spaseny. tak poslal svojho syna ktory sa tu nechal ponizujuco dokalicit a touto obetou zrazu sposobil ze dobry ludia mozu byt spaseny. potrebuje toto dalsi komentar????

10. Je vsemohuci boh na seba hrdy co stvoril na zem kde sa potisice rokov len vrazdilo pre kusok zeme , plno utrpenia a podobne ? a teraz neargumentujme slobodnou volou ak je niekto od troch rokov v kmeni vychovavany s mecom a lukom v ruke najvacsi bojovnici su mu vydavany za vzor asi tazko zrazu nadobudne myslenie ze to co robi nie je spravne.
misomiso
06.02.13,19:08
moje desatoro proti katolickej cirkvi.

1. Biblia a cele nabozenstvo je plne rozporov v strarom zakone boh podporuje izraelsky narod vo vojenskom usili neskor dava za prikaz miluj blizneho ako seba sameho.No asi to bolo sucastou Bozieho planu. "Rozpory" su to iba z nasho pohladu. My mame stale dojem, ze sme na urovni Boha a ze do vsetkeho vidime rovnako dobre, ak nie lepsie. Stavim sa s tebou, ze mnohym operatorom pri stroji v mojej firme sa mnohe moje strategicke rozhodnutia zdaju byt "rozporuplne".

2. Ak sa chces dostat do neba musis byt pokrsteny a nesmies zomriet v tazkom hriechu co predpoklada spovedanie. v podsate to znamena ze musis byt verit v boha a dodrziavat prikazy. Cize zakladne moralne kriterium pre rozdelenie ludi je ci veri alebo neveri v jav v ktory neexistuje fyzicky dokaz. Nepredpoklada spovedanie. V podstate by malo stacit zit bez hriechu. No problemom je, preco neveriaceho, ktory neveri v nebo trapi, ze sa tam sa nejakych okolnosti pravdepodobne nedostane. Ak je neverim ze jestvuju mimozemstania, nebude ma trapit, ak mi niekto povie, ze nebudem mat to stastie ich stretnut.

3. historia cirkvi je poznacena mnozstvom omylov , upalovanim, mucenim , sucasna cirkev sa nedistancovala a stale uctieva niektorych svetych ktory pachaly zverstva ktorych nie su schopny ani ty najodpornejsi ludia sucasnoti. Cirkev sa distancovala, no nemoze to robit kazdy den znova a znova. Mnohych trapi, ze Rusi sa stale "dostatocne" neospravedlnili na 1968, ini zasa tvrdia, ze sa ospravedlnili... Mna zasa trapi, ze hoci u nas mnohi pozadjuju hlasnejsie ospravedlnenie za invaziu malokoho trapi, ze SR sa sama dnes na invaziach podiela... Okrem toho ja verim v Boha. Cirkev je iba prostredik. Kristus svojim nasledovnikom dal kluc od nebeskeho kralovstva hoci vedel, aki su ludia nedokonali...

4. indoktrinacia, ludom ktorym su veriaci vtlka ako maju vychovavat svoje deti , takze im vymyvaju mozgy respektive nenechavaju ich volne mysliet. Na to, aby si mohol volne a slobodne mysliet potrebujes mat informacie. Napokon sa kazdy rozhodne sam. Poznam vela ludi, ktori vyrastali v krestanskej rodine, a napriek tomu "odpadli" vo viere. naopak, poznam vela ludi, ktori zacali chodit do kostola v mladosti a dospelosti. Ale zodpovedna vychova deti je dolezita, na tom sa asi zhodneme. Asi nie je nasim idealom, aby nam deti vychovavala "volne" ulica.

5. po smrti by sme mali byt rozdeleni na tych co budu zit v blahu a tych co budu zatrateny. Nase konanie na zaklade ktoreho by sme ale mali byt sudeny jednoducho zavisi od nasej genetiky vychovy a nahody a okolnostiam ktore nas postretli v zivote, stacilo aby hitlera prijali na umelecku skolu a je mozne ze ta genetika by sa neprejavila. Moze si boh uzurpovat pravo rozhodovat napr o zlych ludich ktory vsak maly zle predpoklady. ( Odporucam od depeche mode WALKING IN MY SHOES) Odporucam skocit niekedy v nedelu do kostola, aby si zistil co cirkev hlasa. Sudeni budeme podla toho, ako sme sa zachovali a rozhodli a Boh pri tomto sude bude predovsetkym dbat na to, ake sme k tomu mali podmienky (vratene genetickej vybavy a prostredia). Ak teda dvaja ludia spachaju rovnaky hriech alebo trestny cin, tak to vobec neznamena, ze prejdu poslednym sudom s rovnakym vysledkom. Kazdy z nich dostal inu telesnu schranku aj mentalnu vybavu, inu vychovu, ine prestredie. Dokonca este aj na svetskom sude sa prihliada na okolnosti.

6. Cirkev je plna problem aj v sucasnosti cez uchylnych knazov majetkove nezrovnalosti miesanie sa v politike.... Miesanie sa do politiky nie je problem. Politika je vec verejna. Mozu (a mali by sa) do nej miesat homosexuali (ti to robia vehementne), polovnici, ucitelia, umelci, podnikatelia... Vsetci, ktori maju co povedat k tomu, ako chceme mat spolocnost zorganizovanu. Lebo o nicom inom politika nie je.

Uchylni knazi samozrejme jestvuju rovnako ako jestvuju policajti, ktori sa zivia kradezami aut a drog, a rovnako ako jestvuju polotici a verejni funkcionari, ktori beru uplatky od mafianov, ktori skodia verejnemu zaujmu. Tiez jestvuju lekari, ktori neliecia ale zabijaju, ucitelia a vychovavatelia, ktori tyraju deti... Ano, jestvuju. S tym se nebude moct nikdy ziadna spolocnost na 100% vyrovnat.

7. potravinovy retazec, ked sa vycita bohu utrpenie v ludskom zivote , argumentuje sa ze boh nam dal slobodnu volu a ze nemoze zasahovat do vsetkeho alebo podobne. Ale co zvierata tie nemaju moralne hodnoty a ked sa chcu nakrmit musia za ziva zjest ine zviera co musi byt dost bolestive . a to sa deje dennodenne nemohol boh vymysliet pri svojej vsemohucnosti svet kde by sa zakladne potreby zivocivhov mohli naplnat bez sposobenia obrovskej bolesti inym organizmom. A preco? Kto vycita Bohu utrpenie v ludskom zivote?Iba ti, co o tom nemaju sajnu. Utrpenie ma obrovsky vyznam v ludskom zivote. Vi ludi urobit lepsimi, mnohych vie vratit na spravnu cestu, ukazat im skutocny zmysel zivota. Bez hladu by si si na jedle nepochutnal, bez utrpenia by si si nevychutnal ziadne stastie.

8. veriaci - obrovsko ma irituje tie aktivity veriacich modlitby za uzdravenie ale aj za banalne veci a pripisovanie za uspesne zvladnutie bohu. a to ze miliony ludi trpelo zomrielo hladom a pritom sa tiez modlilo a nic sa im nepomohlo absolutne ignoruju. alebo si povedia boh mal svoje plany. no je zaujimave ako aj logicky zmyslajuci ludia podlahnu nezmyslom. Prave logika v tej celej veci ma priviedla k viere. Mal som kratko poabsolvovani VS, takze mi asi tazko budes vycitat ze som nevedel to 5 naratat. Skusim priklad. Ked budes chciet zvysit plat, tak sa asi zastavis za sefom, a slusne ho o to poziadas nie? (Teraz ponechajme bokom moznos, ze mu nameisto toho vynadas do curakov, ze to doteraz plat nezvysil). Teda poziadas ho a co sa stane? No to nemozes vopred ani len tusit. Su dve moznosti 1. ziadost akcpetuje 2. ziadost neakcpetuje. Je zaujimave, ze to, ze nie vzdy kazdu ziadost kazdy sef na svete akceptuje, neodradi mnozstvo ludi (alebo odborovych predakov) aby cas od casu chodili za svojimi sefmi s tym, ci by sa nenaslo nieco v rozpocte na zvysenie miezd. A pritom plati to iste. Ak platy zvysi, zvysi, tak ho zvysi sef (kto iny) ak nie, tak "je to jeho vola" (koho ineho) a plati, ze asi ma na to svoje dovody. Vidis v tom nieco "nezmyselne"?

9. obetovanie krista, Vsemohuci boh sa rozhodol s tituly ze adam ho neposluchol ze tento hriech je preneseny na cele ludske pokolenie ktore tak nemoze byt spasene ci si dobry ci zly nemozes byt spaseny. tak poslal svojho syna ktory sa tu nechal ponizujuco dokalicit a touto obetou zrazu sposobil ze dobry ludia mozu byt spaseny. potrebuje toto dalsi komentar???? Neviem, co ti je na tom cudne. Aj ludia sa casto v dejinach rozhodli podobne. Napriklad viedla sa vojna, panovnik sa chcel dohodnut, poslal svojho syna ako posla, ti druhi to mali na haku, namiesto toho, aby s nim vyjednavali ho prepichli... Neviem ci si si vsimol, ale smrt Krista nebola jeho jedinym poslanim. On nam tu toho pred smrtou aj dost porozpraval a tiez urobil zazraky, aby si neveriaci nemohli stazovat, ze "nie je ziadneho fyzickeho dokazu" ako pises v bode 2.

10. Je vsemohuci boh na seba hrdy co stvoril na zem kde sa potisice rokov len vrazdilo pre kusok zeme , plno utrpenia a podobne ? a teraz neargumentujme slobodnou volou ak je niekto od troch rokov v kmeni vychovavany s mecom a lukom v ruke najvacsi bojovnici su mu vydavany za vzor asi tazko zrazu nadobudne myslenie ze to co robi nie je spravne. Neviem ci je Boh hrdy, to pocujem po prvy raz. Zvycajne sa Boh dava do suvislosti s laskou, nie s hrdostou. Co sa tyka slobodnej volby, kazdy ju ma, aj ked kazdy vzhladom na prostredie trocha v inom rozmedzi. Aj za Hitrera sa v Nemecku nasli ludia (aj Nemci), ktori sa neboli ochotni podielat na tych svinstvach a postavili sa na odpor. Samozrejme, v drvivej vacsine na do doplatili zivotom. Aj v USA sa dnes najdu ludia, ktori chodia demonstrovat proti dobyvacnej politike vlasneho statu, hoci maju masivne vymyvane mozgy. Vymyvane mozgy maju vsetci, svoj odpor voci tejto politike prejavia iba niektori. Slobodna volba. V texte
misomiso
08.02.13,06:59
2 veci:

2. Mozem sa spytat: ako spravny krestan sa vyhybas dotknut menstruujucej zeny, nenosis oblecenie vyrobene z viac ako jednej tkaniny, podporujes otroctvo a ochod s bielym masom, si za vrazdenie homosexualov? Ak porusujes co i len jedno z uvedenych, tak nenasledujes bibliu tak ako by si mal. Ci ty si vyberas, co sa ti hodi a co nie, to ignorujes? Velmi ma to zaujima, ze podla coho rozhodujes, co nasledovat v bibli a co nie.

Evidentne poznas Bibliu lepsie ako ja. Ale vcera v lampe to krasne vysvetlil cesky knas Haulik.

Biblia nie je nieco mrtve, raz navzdy napisane a raz navzdy prelozene. Ak si zoberies uz iba jazyk spred 200 rokov zistis, ze tie iste veci dnes pomenuvame inak ako vtedy a naopak, konkretne vyrazy spred 200 rokov mozu mat dnes ine vyznamy. A co este jazyk spred 2000 rokov alebo viac...

Podstatene je hladat zmysel. Nie je to lahke, ale pri uprimnej snahe to zas nie e az take nemozne. Aj navod na pouzitie videokamery s odflaknutym prekladom a chybami mi moze byt napomocny, ak pouzijem k tomu aj vlastny rozum.

Nie vsetci predstavitelia cirkvi tento vlastny rozum maju, a ak ho aj maju, nitkori sa ho boja pouzivat. Este viac sa boja, ze ho budu pouzivat ini. To je pravda, no na druhej strane su v cirkvi aj taki myslitelia, ako Haulik alebo Bezak. Je ich samozrejme podstatne viac, tito dvaja su teraz trocha viac medializovani.

Netvarme sa tu, ze aj s vykladom svetskych zakonov nie su obcas problemy. S jednoznacnym vykladom maju s tym problemy aj pravnici, najma ak tam zamerne chcu najst rozpory. To mi ale zas na druhej strane nemusi branit v tom, aby som sa prislusny zakon snazil dodrziavat, ak mam uprimnu snahu pochopit zmysel tych obmedzni, usmerneni alebo opatreni.
vlado 33
08.02.13,18:48
Prosím veriacich, ktorí vedú diskusiu o téme viera aby mi vysvetlili najprv toto: http://www.prolidisnazorem.cz/2011/05/jaky-byl-duvod-mlceni-hitlerova-papeze.html .Potom možno budem rozmýšľať nad postojom kresťanskej viery.
vlado 33
08.02.13,19:14
A ešte prosím toto: http://slovakia.humanists.net/Euroconstitution-cont2.htm Chcel by som vedieť, či toto hlásal Ježiš kristus!
day
09.02.13,04:35
Ludia maju konat dobro,
potom je jedno ci to je v mene boha, alaha,.... alebo ci je ateista.
alaya1
09.02.13,06:18
Ja len malu pripomienku- preco hned v teme "Diskusia o viere a náboženstve" diskutujete len o katolicizme.
Su aj ine, aj krestanske, ale aj uplne z ineho sudka. Ak vam ide o katolicizmus, uvedte to v teme.
hubatá
09.02.13,07:10
Práve som sa pred chvíľou vrátila z kŕmenia slepej, dobitej, chorej mačky ktorá žije v kríkoch kostola. Na plote visí obrovská drahá medená tabuľa "zákaz kŕmenia mačiek!". Ale ja som tým panbíčkárom prešla cez rozum: mačku nakŕmim na chodníku, prestrčím im ju cez plot čo mi ceduľa nezakázala a je to.

(Ešte som nevidela ani jednu rádovú sestričku, že by tej mačke z obeda odniesla kostičky ..... asi nikdy neobedujú, len sa modlia a postia).
misomiso
09.02.13,13:37
Ja len malu pripomienku- preco hned v teme "Diskusia o viere a náboženstve" diskutujete len o katolicizme.


Su aj ine, aj krestanske, ale aj uplne z ineho sudka. Ak vam ide o katolicizmus, uvedte to v teme.

Myslim ze kazdy diskutuje o tom, co pozna, alebo co si aspon mysli, ze trocha pozna a teda via sa k tomu vyjadriet. Je logicke, ze ked je u nas Krestansvo vacsinove nabozestvo, tak sa tu diskutuje prevazne o nom. Napriklad ja velmi nie som kompetentny diskutovat o Budizme alebo o Islame, ale ak tu niekto taky je, urcite mu nebudeme branit.
misomiso
09.02.13,13:39
Prosím veriacich, ktorí vedú diskusiu o téme viera aby mi vysvetlili najprv toto: http://www.prolidisnazorem.cz/2011/05/jaky-byl-duvod-mlceni-hitlerova-papeze.html .Potom možno budem rozmýšľať nad postojom kresťanskej viery.

A co na tom potrebujes vysvetlit? Je tam jednoducho opisana historia.
misomiso
09.02.13,13:53
A ešte prosím toto: http://slovakia.humanists.net/Euroconstitution-cont2.htm Chcel by som vedieť, či toto hlásal Ježiš kristus!
Tu tiez nie je velmi co vysvetlovat. Niektore veci su tam podane tendencne, ale v podstate to riesi historiu, vacsiou spred 800 rokov. Nie, toto nehlasal Kristus, nerozumiem celkom co si chcel pocut.

Vsetky tieto komentare su pomylene. Velmi dobre viete, ze sa pytate uplne od veci. Ako keby som sa ja snazil neustale, znova a dokola ospravedlnovat nenodrziavanie zakona tym, ze nejaky predstavitel rezimu zlyhal. Napriklad, ze nejaky policajt vystrielal celu romsku rodinu, alebo ze Fico zohnal 80 milionov "vlastnou hlavou" a potom chodil pit Colu do konspiracneho bytu s predstavitelmi Penty.

Ano, to, co uvadzam je znepokojive a prislusne organy by sa mali snazit to vypatrat, dokazat a potrestat. Ale co si tu budeme hovorit, minimalne 99% tychto svienstiev zostane nepotrestanych - teda aspon na tomto svete. Akteri tychto cinov jednoducho stihnu skor zomriet prirozdenou smrtou, pokym by sa nasiel niekto taky odvazny, ze by im skutocne stupil na kurie oko.

Takto to uz vacsinou na svete chodi. Nema to ale vela spolocne s tym, ze napriklad ja (alebo aj ty) sa na zaklade svojej slobodnej vole mozem rozhodnut, ze napriek tomu, ze sa takto spravaju mnohi mocni, tak ja sa budem spravat inak - tak, aby som zil v sulade so svojim svedomim, alebo, (ak verim v Krista) aby som zil v sulade s jeho odporucaniami.
misomiso
09.02.13,13:57
Inak, pre tych, ktori maju skutocnu snahu sa nieco aj dozvediet, nie len tarat a sekat okolo seba, tak tu je to vsetko nadherne vysvetlene. Treba si to ale pozriet cele. http://www.sme.sk/c/6696005/vecer-pod-lampou-aky-je-vztah-medzi-vierou-a-spolocnostou.html
Indeed
09.02.13,16:26
Ja hovorím,len jedno:

je ZBYTOČNÉ diskutovať o nejakom náboženstve ak :

-zavidím svojmu susedovi, spolupracovníkovi, alebo spoluobčanovi
-ohováram, alebo inako vedome robím ZLE svojmu blížnemu
-konám sebecky bez ohľadu na potreby iných /zaparkovaním svojho auta, takým sposobom aby som zabral 2 parkovacie miesta/
atď, atď....
Indeed
09.02.13,16:33
..ja nie, ja nemrmlem spameti žiadne texty modlitby..
misomiso
09.02.13,18:15
Napr. :
"uchránit jich katolické obyvatelstvo "
prečo IBA katolíkov
prečo nie aj iných

Zaradil sa vlastne k stádu :

NEBOJ sa nepriateľov, hoci ťa môžu zabiť
NEBOJ sa priateľov, hoci ťa môžu zradiť

BOJ sa však ľahostajných , lebo s ich tichým súhlasom sa zrádza aj vraždí !!!!!!!!!!!!!!!!!

Ano, presne tak. Lahostajnost zabija a vrazdi.

Napriklad ja som sa zucastnil na demonstracii proti ucasti nasich ozbrojenych sil na vojenskej agresii v Iraku. Nebolo nas tam ani 300 z celeho Slovenska. Bol si tam aj ty?
buchač
09.02.13,18:20
Ano, presne tak. Lahostajnost zabija a vrazdi.

Napriklad ja som sa zucastnil na demonstracii proti ucasti nasich ozbrojenych sil na vojenskej agresii v Iraku. Nebolo nas tam ani 300 z celeho Slovenska. Bol si tam aj ty?
...hm ..........................................
vlado 33
11.02.13,01:16
misomiso
15.02.13,19:31
Celko ma milo prekvapila TA3, ak je pravda, ze idu dat arcibiskupovi Bezakovi priestor. http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/259135-arcibiskup-bezak-bude-mat-na-ta3-vlastnu-relaciu/

Verim, ze sa ho nebudu stale pytat na to nestastne odvolanie ale ze sa bude moct vyjadrit k temam, ktore budu most byt obohatenim pre vsetkych.
buchač
15.02.13,20:16
Celko ma milo prekvapila TA3, ak je pravda, ze idu dat arcibiskupovi Bezakovi priestor. http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/259135-arcibiskup-bezak-bude-mat-na-ta3-vlastnu-relaciu/

Verim, ze sa ho nebudu stale pytat na to nestastne odvolanie ale ze sa bude moct vyjadrit k temam, ktore budu most byt obohatenim pre vsetkych.
....čítaj aj iné články ............................................


http://kormidlo.blog.pravda.sk/2013/02/15/robert-bezak-v-novej-relacii-na-ta3-vyhlaste-verejne-ze-slovakov/

P.S.:
Keď už , tak ...ktoré by mohli byť obohatením ....
misomiso
15.02.13,20:40
Tomuto hovoris clanok? A o com to vlastne je?
korela
15.02.13,22:08
Financovanie cirkví na Slovensku: http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/247441-cirkvam-pojde-37-milionov-odluka-sa-necrta/
K reštitúciám, toto si málokto uvedomuje, prečo si cirkev nárokuje právo?

"niektorí odborníci tento nárok spochybňujú, pripomínajú, že za monarchie, za prvej Československej republiky a dokonca aj za vojnovej „farskej“ Slovenskej republiky boli majetky cirkvi iba „zverené do užívania“, bez súhlasu štátu s ním nemohla nijako narábať a každý rok musela vyúčtovávať stav hospodárenia so zvereným majetkom, financovaná bola aj evanjelická cirkev, ostatné malé cirkvi boli zakázané"
.
"Niektorí odborníci spochybňujú aj odovzdanie majetku cirkvi na Slovensku. Zavacká pripomína, že za rakúsko-uhorskej monarchie, za prvej Československej republiky a dokonca aj za vojnovej „farskej“ Slovenskej republiky boli cirkvi majetky iba „zverené do užívania“, nikdy ich reálne nevlastnila, bez súhlasu štátu s nimi nemohla nijako narábať a každý rok musela vyúčtovávať stav hospodárenia so zvereným majetkom."
buchač
16.02.13,06:09
....čítaj aj iné články ............................................


http://kormidlo.blog.pravda.sk/2013/02/15/robert-bezak-v-novej-relacii-na-ta3-vyhlaste-verejne-ze-slovakov/

P.S.:
Keď už , tak ...ktoré by mohli byť obohatením ....


Tomuto hovoris clanok? A o com to vlastne je?
...Ty nevieš ...???
Neverím ...

...a čo tak medzi riadkami čítať ???
Hlavne tie súvislosti Bezák kontra relácia v TA 3...
Nevraviac o samotnom Bezákovi ...

...pravdu o odvolaní vie len pár jednotlivcov ....
Bezák ako prvý a za ním nejaké osoby vo Vatikáne - alebo naopak ...
Pápa ale určite neodstúpil kvôli " nejakému " Bezákovi ...
misomiso
16.02.13,11:47
K reštitúciám, toto si málokto uvedomuje, prečo si cirkev nárokuje právo?

"niektorí odborníci tento nárok spochybňujú, pripomínajú, že za monarchie, za prvej Československej republiky a dokonca aj za vojnovej „farskej“ Slovenskej republiky boli majetky cirkvi iba „zverené do užívania“, bez súhlasu štátu s ním nemohla nijako narábať a každý rok musela vyúčtovávať stav hospodárenia so zvereným majetkom, financovaná bola aj evanjelická cirkev, ostatné malé cirkvi boli zakázané"
.
"Niektorí odborníci spochybňujú aj odovzdanie majetku cirkvi na Slovensku. Zavacká pripomína, že za rakúsko-uhorskej monarchie, za prvej Československej republiky a dokonca aj za vojnovej „farskej“ Slovenskej republiky boli cirkvi majetky iba „zverené do užívania“, nikdy ich reálne nevlastnila, bez súhlasu štátu s nimi nemohla nijako narábať a každý rok musela vyúčtovávať stav hospodárenia so zvereným majetkom."


Ako sa vobec da vycislit hodnota cirkevneho majetku? Vsetci dobre vieme, ze najpodstatnejsiu cast tvoria sakralne stavby, kostoly, klastory a pod. Ako chcete vycislit hodnotu Domu sv. Martina? Ako hodnotu kosickej katedraly sv. Alzbety?

Chcete to spravit komercnym sposobom? Teda ako sa da komercne vyuzit Dom svatej Alzbety v Kosiciach? Nijako. Ak by ste tam predavali listky po 2 EUR, tak vyberiete akurat tak na tu tetusku co tam bude sediet a na tlac tych listkov. Ak tam budete predavat vstupenky po 20 EUR, tak vam vsetci turisti podakuju a radi si katedralu obzru, ale zvonka.

Cirkev ma v sprave historicke pamiatky, kvoli ktorym nam sem chodia aspon ake-take pocty turistov. Tych nesakralnych stavieb, kvoli ktorym Japonec zodvihne rit a pohne sa z Viedne je tu minimum. Poznal som napriklad Francuza, obycajny bankovy uradnik, ale tak prepadol slovenskemu baroku v architekture a sakralnom umeni, ze vzdy cele leto travil na Slovensku, predovsetkym na vychodnom Slovensku. Rozpraval mi detaily oltarov v kostoloch v takych zapadlych dednikach, ze ja ako Slovak som sa hanbil, ze som tieto nazvy obci nikdy nepocul.

Cirkev tieto stavby zvacsa udrziava vo vybornom stave, casto je kostol jedinou alebo takmer jedinou stavbou, za ktoru sa obec, alebo male mesto na Slovensku nemusi hanbit. Je to sice smutne, ale je to tak. Ked pridem do Alp, tak tam mozem obzerat obycajne sedliacke baraky, na Slovenskom vidieku vidim akurat tak brizolitove kocky s pristreskami zo zlteho vlniteho laminatu, budovy Obecnych uradov ako v Cecensku, ak ma nieco hodnotu, obycajne to byva kostol.

Teda ako urcit hodnotu povedzme Domu sv. Martinav BA? Pride znalec, povie - aha, komercne nevyuzitelne, prestavba na supermarket by prevysovala naklady a zburanie, teda vycislime hodnotu pozemku, je to centrum mesta, sadzba je tam vysoka. Lenze ked odrata od hodnoty pozemku buranie takej stavby, a skladkovanie takych ohromnych kubikov stavbeneho odpadu, tak mu vyjde na konci aj tak zase iba nula.

teda vlastnicto tychto nehnutelnosti nie je ziadnou vyhodou, je to zavazok a zodpovednost, nie zisk. Cirkev tu statu udrziava posledne zvysky starej architektury. Aky mal nas stat vztah k historii snad netreba pripominat. Zburana polovica Bratislavy, vratane synagogy kvoli stvorprudovej ceste, este aj dnes buranie starych architektonicky hodnotnych priemyselnych stavieb... Na malych mestach casto zburane namestia... Toto je nas vzor?
misomiso
16.02.13,11:49
Nejako netusim, o com tocis. Ja som pisal, ze som rad, ze bude na TA3 a ze dufam, ze ho nechaju hovorit aj o inych temach, ako o odvolani. Ten clovek nam ma zjavne vela co povedat prave v inych oblastiach. Odvolanie dnes uz malokoho zaujima, kazdy si uz urobil na to svoj nazor.
buchač
16.02.13,12:03
[QUOTE=misomiso;2253058]
Cirkev tieto stavby zvacsa udrziava vo vybornom stave, casto je kostol jedinou alebo takmer jedinou stavbou, za ktoru sa obec, alebo male mesto na Slovensku nemusi hanbit. Je to sice smutne, ale je to tak. Ked pridem do Alp, tak tam mozem obzerat obycajne sedliacke baraky, na Slovenskom vidieku vidim akurat tak brizolitove kocky s pristreskami zo zlteho vlniteho laminatu, budovy Obecnych uradov ako v Cecensku, ak ma nieco hodnotu, obycajne to byva kostol.
[QUOTE]
.....kua ......TY keď niečo zadrbeš , tak to má teda " nevýslovnú hodnotu " ....priam nevýčisliteľnú ....

Iba si zabudol povedať - dodať , že starosta obce nechodí každý deň - respektíve v nedeľu po ofere , cengajúc so zvončekom ...
...a každý ho má v paži ....

Zato veriaci furt niečo šmaria do http://sk.devocionalia.eu/product_info.php?cPath=2_44&products_id=113


Starosta musí trochu viac zabezpečiť z tých daní z nemovitostí a poprípade ešte nejakých iných poplatkov ...
Určite je to menšia suma za rok ako tá suma , čo sa v kostole vyberie ...a len a len na ten kostol to potom ide ( alebo ??? )...

Nevraviac o tom , že cirkev dáva do obnovy tých pamiatok fakt málo ...lebo ide vždy o národné pamiatky a vtedy sa práve týmto dôvodom argumentuje ...
misomiso
16.02.13,16:22
Aha, uz je to tu, ako vravim. Majetok cirkvi klaje zavistlivcom oci, ale ak sa niekde objavi clanok v zmysle "Oplati sa pricestovat na Slovenko" tak aky obrazok ho sprevadza ? :)

http://kosice.korzar.sme.sk/c/6704717/bbc-laka-na-vychod-slovenska-kosice-prekvapia-kazdeho.html
buchač
16.02.13,16:45
Aha, uz je to tu, ako vravim. Majetok cirkvi klaje zavistlivcom oci, ale ak sa niekde objavi clanok v zmysle "Oplati sa pricestovat na Slovenko" tak aky obrazok ho sprevadza ? :)

http://kosice.korzar.sme.sk/c/6704717/bbc-laka-na-vychod-slovenska-kosice-prekvapia-kazdeho.html

....he , Ty ako poriadny " národovec " by si radšej asi videl niečo také ....či ???

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/db/LunikIX.jpeg/270px-LunikIX.jpeg

Jedno s druhým súvisí ... financie a financie ....
Prečo sa furt drbú love do diaľnic v okolí Blavy a nepokračuje sa ďaľej na východ ???
Hentí nemci by na medveďoch a bavoroch cestou na východ objavovali aj tie iné lokality a nie iba do tej najdediny sa tlačili ...
Jeden hrad s jedným starým ujom a Dunaj pod ním ( lebo len to sa na nete a pohľadniciach objavuje ) ...a inak nič moc ...
diana3
25.02.13,13:48
dufala som, ze tu prebehne normalna diskusia na urovni... zas raz je to len o tom, ze niekto fanaticky stale kol do kola presadzuje nejaku svoju extremisticku dogmu :/
alabut
25.02.13,15:49
misomiso
10.03.13,15:14
lauraLM
23.04.14,12:02
ja mam len jednu otazku...ako je mozne ze clovek ktory o sebe tvrdi ze je veriaci a ze veri v boha a uctieva ho a ma vsade duchovne obrazky a chodi do kostola sa absolutne nesprava ako veriaci a duchovne zalozeny clovek...??? ale sa sprava ako sam satan... nerozumiem tomu... co je to podla vas za cloveka...? ublizuje druhym,uraza ich,ponizuje,klame,nadava...t dakujem za odpovede aj nazory...
erik555
23.04.14,12:54
ja mam len jednu otazku...ako je mozne ze clovek ktory o sebe tvrdi ze je veriaci a ze veri v boha a uctieva ho a ma vsade duchovne obrazky a chodi do kostola sa absolutne nesprava ako veriaci a duchovne zalozeny clovek...??? ale sa sprava ako sam satan... nerozumiem tomu... co je to podla vas za cloveka...? ublizuje druhym,uraza ich,ponizuje,klame,nadava...t dakujem za odpovede aj nazory...
To nie su veriaci, to su pokrytci! Veriaci ani nemusi chodit do kostola...vieru ma v srdci a tak sa aj sprava v zivote.
Tu je jedna pokrytecka "veriaca":
https://www.youtube.com/watch?v=WqvQ42YMYvU
peterkos2
23.04.14,17:16
ja mam len jednu otazku...ako je mozne ze clovek ktory o sebe tvrdi ze je veriaci a ze veri v boha a uctieva ho a ma vsade duchovne obrazky a chodi do kostola sa absolutne nesprava ako veriaci a duchovne zalozeny clovek...??? ale sa sprava ako sam satan... nerozumiem tomu... co je to podla vas za cloveka...? ublizuje druhym,uraza ich,ponizuje,klame,nadava...t dakujem za odpovede aj nazory...
Na týchto ľudí zrejme nič nezaberie.Sú presvedčení o svojej pravde.Niekedy sa fakt hanbím aj za takýchto ľudí.
Na druhej strane ten človek môže byť nejakým spôsobom nešťastný a neuvedomuje si svoje konanie.