dom
10.09.05,08:58
Prosím o Váš názor:
Ako zaúčtovať, a kedy zaúčtovať posledné operácie na účtoch pri zrušení organiácie bez lividácie?
Súd spoločnosť zrušil podľa §68 OBchZ, zamietol návrh na konkurz pre nemajetnosť úpadcu. K dŇu predchádzajúcemu ku dňu zamietnutia návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nemajetnosť úpadcu budem robiť mimoriadnú účtovnú uzávierku, podľa §41 ZDP.Už pri tejto mim. uzávierke preúčtujem zostatky napr. 311,321,314,335,391 a pod na účty 588 a 688? Alebo, keĎže ide o zrušenie organizácie bez likvidácie tak ich zúčtujem s 411? Prevod účtov na 588 a 688 som našla len pri zrušení organizácie s likvidác. Pripadá mi to, ako keby zrušenie bez likvidácie nebolo v postupoch riešené.
Nemám jasno aj v tomto: organizácia je povinná viesť účtovníctvo až do zániku. Zánik nastáva dňom zamietnutia návrhu na konkurz, to znamená že v mimor. uzávierke budem mať zostatky v súvahe na účtoch 311,321 ....a k poslednému dňu ich prevediem napr. na 411 a uzavriem účtovné knihy?
Aj mimor.účt. závierku vkladám do zbierky listín?
Ďakujem.
dom
12.09.05,06:08
Ešte raz dávam do pozornosti otázku, nevie mi nikto poradiť. Vopred ďakujem
renča1
21.02.06,04:42
Postupy účtovania v PÚ, možno vám to aspoň trošičku pomôže...


§ 25
Účtovanie zmien základného imania a tvorby rezervného fondu a nedeliteľného fondu
(1) Otváracia súvaha zostavená ku dňu zápisu akciovej spoločnosti do obchodného registra obsahuje splatené vklady, pohľadávku vo výške nesplatených vkladov, zriaďovacie náklady, základné imanie zapísané do obchodného registra, emisné ážio, rezervný fond a ďalšie skutočnosti uvedené v písomnostiach súvisiacich zo založením a vznikom akciovej spoločnosti.
(2) Pri účtovaní základného imania účtovnej jednotky, ktorou je akciová spoločnosť, sa postupuje takto:
a) na účte 411 – Základné imanie sa účtuje o zvyšovaní základného imania ku dňu zápisu do obchodného registra, na základe výpisu z obchodného registra,
b) zvýšenie základného imania, ktoré ešte nebolo zapísané do obchodného registra, sa účtuje v prospech účtu 419 – Zmeny základného imania a vyrovná sa preúčtovaním na účte 411 – Základné imanie, ku dňu zápisu do obchodného registra,
c) na účte 411 – Základné imanie sa účtuje o znižovaní základného imania ku dňu zápisu do obchodného registra, na základe výpisu z obchodného registra,
d) zníženie základného imania, ktoré ešte nebolo zapísané do obchodného registra sa účtuje na ťarchu účtu 419 – Zmeny základného imania a vyrovná sa preúčtovaním na účte 411 – Základné imanie, ku dňu zápisu do obchodného registra.
(3) V účtovnej jednotke, ktorá je akcionárom sa účtuje pohľadávka voči akciovej spoločnosti na vyplatenie likvidačného zostatku ku dňu schválenia návrhu na jeho rozdelenie na ťarchu účtu 378 – Iné pohľadávky so súvzťažným zápisom v prospech účtu 665 – Výnosy z dlhodobého finančného majetku. Ak bude táto pohľadávka vysporiadaná nepeňažne, obstarávacou cenou takto nadobudnutého majetku je hodnota tejto pohľadávky.
(4) Pri účtovaní základného imania účtovnej jednotky, ktorou je spoločnosť s ručením obmedzeným, sa postupuje takto:
a) na účtovanie o vzniku takejto účtovnej jednotky, o zvyšovaní a znižovaní základného imania sa vzťahujú odseky 1 a 2 primerane,
b) vyrovnací podiel sa účtuje ako záväzok voči spoločníkovi v prospech účtu 365 – Ostatné záväzky voči spoločníkom a členom so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 252 – Vlastné akcie a vlastné obchodné podiely; nepeňažná úhrada vyrovnacieho podielu sa účtuje súvzťažne so zostatkovou hodnotou odpisovaného dlhodobého majetku a obstarávacou cenou neodpisovaného dlhodobého majetku alebo súvzťažne s účtom iného majetku; ak vznikne rozdiel na účte záväzkov účtuje sa v prospech účtu 668 – Ostatné finančné výnosy.
(5) V účtovnej jednotke, ktorá je spoločníkom v spoločnosti s ručením obmedzeným sa účtuje pohľadávka voči spoločnosti s ručením obmedzeným na vyrovnací podiel na ťarchu účtu 378 – Iné pohľadávky so súvzťažným zápisom v prospech účtu 665 – Výnosy z dlhodobého finančného majetku. Ak bude táto pohľadávka vysporiadaná nepeňažne, obstarávacou cenou takto nadobudnutého majetku je výška tejto pohľadávky.
(6) Pri účtovaní základného imania účtovnej jednotky, ktorou je družstvo sa postupuje takto:
a) o zvyšovaní základného imania sa účtuje na účte 411 – Základné imanie pri prijatí nového člena, pri upísaní ďalších vkladov, ku ktorým sa zaviazali členovia družstva a ktoré nie sú určené na zvyšovanie zapisovaného základného imania do obchodného registra; pri zvyšovaní základného imania z účtovného zisku družstva na základe stanov alebo podľa rozhodnutia členskej schôdze,
b) o znižovaní základného imania na účte 411 – Základné imanie sa účtuje
1. vyrovnací podiel člena družstva z vlastného imania družstva okrem nedeliteľného fondu a ďalších fondov, ak je použitie týchto fondov upravené v stanovách,
2. úhrada straty, ak družstvo nemá v stanovách upravenú uhradzovaciu povinnosť členov alebo, ak stanovy neupravujú úhradu straty inak,
3. zníženie už upísaných členských vkladov,
c) o znižovaní základného imania sa neúčtuje pri prevode členských práv, alebo ak sa dedič stane členom družstva,
d) o zvyšovaní alebo znižovaní nezapisovaného základného imania družstva sa môže účtovať v prospech alebo na ťarchu účtu 411 bez účtovania na účte 419,
e) na účtovanie o vyrovnacom podiele sa primerane vzťahuje odsek 4.
(7) Na účtovanie základného imania v účtovnej jednotke, ktorou je komanditná spoločnosť sa primerane vzťahuje odsek 4.
(8) Tvorba rezervného fondu pri vzniku obchodnej spoločnosti sa účtuje na ťarchu účtu 353 – Pohľadávky za upísané vlastné imanie so súvzťažným zápisom v prospech účtu 417 - Zákonný rezervný fond z kapitálových vkladov. Tvorba rezervného fondu z účtovného zisku sa účtuje na ťarchu účtu 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní alebo 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov so súvzťažným zápisom v prospech účtu 421 – Zákonný rezervný fond. V účtovníctve spoločníka sa účtuje pri vzniku obchodnej spoločnosti suma tvoriaca rezervný fond na ťarchu účtovej skupiny 06 – Dlhodobý finančný majetok so súvzťažným zápisom v prospech účtu 367 – Záväzky z upísaných nesplatených cenných papierov a vkladov.
(9) Pri vzniku družstva sa tvorba nedeliteľného fondu účtuje na ťarchu účtu 353 – Pohľadávky za upísané vlastné imanie so súvzťažným zápisom v prospech účtu 418 - Nedeliteľný fond z kapitálových vkladov. Tvorba nedeliteľného fondu z účtovného zisku sa účtuje na ťarchu účtu 431 – Výsledok hospodárenia vo schvaľovacní alebo 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov so súvzťažným zápisom v prospech účtu 422 – Nedeliteľný fond. V účtovníctve člena družstva sa účtuje pri vzniku družstva suma tvoriaca nedeliteľný fond na ťarchu účtu 069 – Ostatný dlhodobý finančný majetok so súvzťažným zápisom v prospech účtu 367 – Záväzky z upísaných nesplatených cenných papierov a vkladov.

§ 26
Účtovanie pri splynutí a rozdelení
(1) Pri zlúčení, splynutí alebo rozdelení sa ku dňu zrušenia bez likvidácie rozdiely medzi zisteným ocenením majetku a záväzkov v účtovníctve a ocenením podľa § 27 ods.1 písm. d) zákona zaúčtujú na príslušné účty majetku a záväzkov, s prípadným použitím účtu 015 – Goodwill so súvzťažným zápisom na účte 416 – Oceňovacie rozdiely z precenenia pri splynutí a rozdelení. Ocenením majetku a záväzkov v účtovníctve sa rozumie ocenenie majetku a záväzkov po zohľadnení odpisov a opravných položiek. Pri cenných papieroch a derivátoch sa postupuje podľa § 14 a 16.
(2) Zostatok účtu 416 – Oceňovacie rozdiely z precenenia pri zlúčení, splynutí a rozdelení sa v otváracích súvahách obchodných spoločností a družstiev vzniknutých splynutím, v otváracích súvahách obchodných spoločností a družstiev vzniknutých rozdelením a pri zlúčení v účtovníctve právneho nástupcu, vykazuje na účtoch účtovej skupiny 41 – Základné imanie a kapitálové fondy a účtovej skupiny 42 – Fondy zo zisku a prevedené výsledky hospodárenia sa vykazujú v súlade so zmluvou o splynutí, zmluvou o rozdelení alebo zmluvou o zlúčení.
(3) Pri splynutí obchodných spoločností alebo družstiev sú v otváracej súvahe a pri zlúčení sú v účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá je právnym nástupcom vysporiadané ich vzájomné pohľadávky a záväzky. O prípadné rozdiely vzniknuté vysporiadaním vzájomných pohľadávok a záväzkov pri splynutí sa upraví účet 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov a 429 - Neuhradená strata minulých rokov v otváracej súvahe. Pri zlúčení sa tieto rozdiely účtujú na príslušný účet nákladov alebo výnosov v účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá je právnym nástupcom.

§ 27
Účtovanie predaja podniku
(1) Pri predaji podniku alebo jeho časti sa v účtovníctve predávajúceho účtuje predávaný majetok podniku alebo jeho časti na ťarchu účtu 588 – Ostatné mimoriadne náklady a záväzky v prospech účtu 688 – Ostatné mimoriadne výnosy. Predajná cena sa účtuje na ťarchu účtu 371 – Pohľadávky z predaja podniku a v prospech účtu 688 - Ostatné mimoriadne výnosy. Rozdiel účtov 588 – Ostatné mimoriadne náklady a 688 - Ostatné mimoriadne výnosy vyjadruje zisk alebo stratu z predaja podniku.
(2) V účtovníctve kupujúceho sa účtuje kupovaný majetok podniku alebo jeho časti na ťarchu príslušných účtov majetku a prevzaté záväzky v prospech príslušných účtov záväzkov. Kúpna cena sa účtuje v prospech účtu 372 – Záväzky z kúpy podniku.

§ 28
Účtovanie pri zrušení obchodných spoločností, družstiev alebo štátnych podnikov s likvidáciou
(1) Ku dňu skončenia likvidácie obchodných spoločností alebo družstiev sa zostaví mimoriadna účtovná závierka, ktorá obsahuje vyčíslenie záväzku z dôvodu splatnej dane z príjmov. Na účely zabezpečenia vedenia účtovníctva do dňa zániku účtovnej jednotky sa otvoria účty majetku a záväzkov a účtuje sa o vysporiadaní daňovej povinnosti a vyplatení podielu spoločníkov na likvidačnom zostatku.
(2) Na účtovanie o zrušení štátneho podniku s likvidáciou sa primerane vzťahuje odsek 1.

§ 29
Účtovanie v konkurze a vyrovnaní
(1) V účtovníctve dlžníka16) sa po úplnom a včasnom splnení vyrovnania potvrdeného súdom účtujú zaniknuté záväzky na ťarchu príslušného účtu záväzkov a v prospech účtu 688 – Ostatné mimoriadne výnosy.
(2) Pri uzavretí účtovných kníh podľa § 16 ods. 3 písm. d) zákona sa preúčtujú zostatky tých účtov nákladov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období, príjmov budúcich období, rezerv a opravných položiek, ktoré vstupom do konkurzu stratili opodstatnenosť, a to buď na účty pohľadávok a záväzkov, alebo na účty nákladov a výnosov.
(3) Otváracia súvaha, ktorá sa zostavuje ku dňu účinnosti vyhlásenia konkurzu nadväzuje na zostatky súvahových účtov.
(4) Majetok nezachytený v účtovníctve úpadcu16), ktorý však úpadcovi preukázateľne patrí v deň vyhlásenia konkurzu, sa účtuje na ťarchu príslušného majetkového účtu so súvzťažným zápisom v prospech mimoriadnych výnosov.
(5) V účtovníctve úpadcu sa po úplnom a včasnom splnení núteného vyrovnania potvrdeného súdom účtujú zaniknuté záväzky na ťarchu príslušného záväzkového účtu so súvzťažným zápisom v prospech účtu 688 – Ostatné mimoriadne výnosy.
renča1
21.02.06,04:50
Aj mne by sa zišla odpoveď na túto otázku. Nikde sa mi nepodarilo nájsť nič o spôsobe účtovania, ak štátny podnik k 15.1.2006 je zrušený bez likvidácie a transformuje sa na akciovú spoločnosť od 16.1.2006.
15.1 sa má vykonať mimoriadna uzávierka. Ako sa rozúčtujú náklady za január ( v pomere na š.p a a.s.), napr. odstupné k 31.1, odpisy a podobne.
Nevie niekto link, kde by sa to rozoberalo?

K odpisom:
podľa § 23 ods.13 osob.prístup k odpisovaniu hmot.majetku bol zvolený u daňovníka, ktorý je zrušený bez likvid./ rozdelenie, zlúčenie, splynutie/, kedy sa povoľuje ročný odpis vypočítaný podľa § 27 a § 28 prepočítať na mesiace a za príslušnú časť zdaň.obdobia môže uplatniť odpis z vypočítaného ročného odpisu za počet celých mesiacov, počas ktorých zrušovaný daň.majetok využíval vo svojej činnosti. Ostatnú časť odpisov uplatní právny nástupca daňov. Tento začína odpisy uplatňovať počnúc tým mesiacom, v ktorom hmot.majetok zaúčtoval vo svojom majetku / mesačný odpis uplatní aj za každý začatý kalend.mesiac).
lenkak
21.02.06,17:52
Ohľadom tejto téme si skúste pozrieť:
Poradca 2005\Poradca 3\Poradenstvo\Účtovanie pri zmene právnej formy podnikania
Ing. Pavol Zúber
27.01.10,11:02
Obchodná spoločnosť sa zrušila dňa 21.07.2009 bez likvidácie. Spoločnosť nemá žiadne záväzky a pohľadávky ani majetok. Neviete mi poradiť kedy treba podať DPPO. ZI ostáva na účte 411?
Ing. Pavol Zúber
09.02.10,05:29
Nevie nikto poradiť či ZI ostáva na účte 411 alebo sa pri zrušení sro vyplatí konateľom?
ladyrs
09.02.10,15:35
Nevie nikto poradiť či ZI ostáva na účte 411 alebo sa pri zrušení sro vyplatí konateľom?
Dobrý deň ! Toto by zaujímalo aj mňa. Ak viete poradiť, budem rada.
Ing. Pavol Zúber
10.02.10,11:05
Ak mi neviete odpovedať tak mi prosím poraďte kde by som to našla v akom zákone.Ďakujem
ladyrs
10.02.10,12:08
Ak mi neviete odpovedať tak mi prosím poraďte kde by som to našla v akom zákone.Ďakujem
Práve som našla toto :
http://referaty.atlas.sk/vseobecne-humanitne/nauka-o-spolocnosti/40311/?print=1
Vychádza mi, že ZI sa vyplatí spoločníkom. Môžem poprosiť o názor skúsenejších ? Vďaka.
Ing. Pavol Zúber
18.02.10,07:11
Nerobil nikto ešte zrušenie sro bez likvidácie? Ako má vyzerať súvaha účty 411, 428, 429, 421. Má byť 0?
ladyrs
24.02.10,15:59
Som dúfala, že tu nájdem odpoveď aj ja. Vyriešili ste to už ?
ladyrs
01.03.10,17:30
Nerobil nikto ešte zrušenie sro bez likvidácie? Ako má vyzerať súvaha účty 411, 428, 429, 421. Má byť 0?
Prosím, vie niekto poradiť v tejto veci? Ďakujem.
cloe
09.11.10,09:48
Nerobil nikto ešte zrušenie sro bez likvidácie? Ako má vyzerať súvaha účty 411, 428, 429, 421. Má byť 0?

Dovolila som si oživiť túto staršiu tému a poprosiť niekoho, kto má s tým skúsenosť. Budú zostatky v súvahe nulové a čo s vyššie uvedenými majetkovými účtami?
Musím to dorobiť do zajtra a neviem to nikde vypátrať.
A ešte mám otázku k dátumu vytvorenia mimoriadnej účt.závierky a či je tento dátum aj dňom zrušenia spoločnosti.

Konkrétne mám spoločnosť, u ktorej bol zrušený konkurz po splnení rozvrhového uznesenia súdu.
Dočítala som sa, že ak sa spoločnosť zrušuje v súvislosti s konkurzom, k zrušeniu dochádza dňom zrušenia konkurzu po splnení rozvrhového uznesenia, teda k dátumu,kedy nadobudlo právoplanosť rozhodnutie, urobím mimoriadnu účtovnú závierku a DPPO?
Termín na podanie DPPO je tri mesiace od tohoto dátumu?

Vopred ďakujem, lebo som z toho už zúfalá a tých konkrétnych informácií na webe je dosť málo.
KEJKA
22.11.10,22:18
Obchodná spoločnosť sa zrušila dňa 21.07.2009 bez likvidácie. Spoločnosť nemá žiadne záväzky a pohľadávky ani majetok. Neviete mi poradiť kedy treba podať DPPO. ZI ostáva na účte 411?
aký spôsobom sa dosiahlo zrušenie bez likvidácie?
Resp. kedy bolo o zrušení rozhodnuté?
Ivenka
22.03.11,18:47
Milí Poraďáci už tu googlim asi 2 hodiny a vôbec tomu nerozumiem. SRO bola vymazaná z dôvodu, že "nepredkladala" úč.záv. čiže rýchly proces aj napriek tomu, že sú záväzky voči DU. Len vôbec nerozumiem tomu učtovaniu. Mám majetok, záväzky voči DU SP ZP, Zakl.im. Záv.voči konateľovi, peniaze žiadne. Čo mám s tým všetkým urobiť? Mám sa dostať vo výkazoch na nulu? Toto som ešte nikdy neriešila. Ďakujem.
Ivenka
23.03.11,10:21
Takže odpoviem si sama to čo mi odporučil daňový poradca. Možno to bude niekto potrebovať.Vzhľadom na to, že súd vydal uznesenie že zrušuje SRO bez likvidácie napriek vyjadreniu že spoločnosť mala záväzky aj voči DU, v tomto prípade už nemám nič robiť so Súvahov, má si to riešiť správca dane. Len smola, že som do 3 mesiacov od výmazu nepodala Daňové priznanie. :(
džana
19.09.11,08:56
dobrý den,
vedel by mi niekto pomôcť ? sl. a.s. sa zrušila bez likvidácie, sfúzovala s českou a.s. tak, že teraz je sl. a.s. organizačnou zložkou českej a.s., potrebujem zrušiť zostatky niektorých účtov slov. a.s./terajšej OZ/, ale neviem oproti čomu to zaúčtovať. Ide o účty : 062, 373, 416, 411, 415, 421, 428, 472 a 481. V českej a.s. to previedli na 428, ďakujem za pomoc
kornelia2
05.03.18,13:23
Ked sa zlucila firma ? a nemala ziadne zavazky voci DU? tak sa ucty ako zautuju? ma byt vsade 0?