zuzanna
17.12.09,19:13
iba tak dufam ze jednoducha otazka

vystavujem fa za sluzbu do ČR v CZK sluzba bola vykonana 30.11.2009 fakturu som vystavila 03.12.2009 kurz beriem z 29.11.2009 prosim o odpoved urcite je tu takych vela je to spravne vdaka:mee:
Jana Acsová
18.12.09,13:44
iba tak dufam ze jednoducha otazka

vystavujem fa za sluzbu do ČR v CZK sluzba bola vykonana 30.11.2009 fakturu som vystavila 03.12.2009 kurz beriem z 29.11.2009 prosim o odpoved urcite je tu takych vela je to spravne vdaka:mee:Neuvádzate, pre aké účely potrebujete prepočet. Pre účely účtovné je to správne. A vzhľadom k tomu, že predpokladám, že to bude služba s prenosom daňovej povinnosti a miestom dodania v inom členskom štáte, tak sa Vás použitie kurzov z nášho zákona o DPH netýka.

Spresnenie by bolo možné v prípade, že sa nejedná "o reverse charge", ale miesto dodania služby bude v tuzemsku.
zuzanna
18.12.09,17:28
ano ide o fakturu bez DPH do ČR dakujem velmi pekne za odpoved
optimistka
19.12.09,18:42
mam podobne faktury ako zuzanna, vystavujem fa za služby do čiech s prenosom daňovej povinnosti na odberatela, fa je v czk
fa vystavená 3.12., preprava uskutočnená 29.11.
musím ju vystaviť do 15 dní
do DP mi táto preprava nevstupuje, ide mi len do evidencie dph
dám ju do evidencie 12/09, riadim sa dátum vystavenia fa? alebo 11 ?
kurz použijem z 2.12. či nie?
ked to zaučtujem do 12/09, ale prrepravu de facto vykonám v 11/09, v omege sa mi to vo výnosoch ťahá do decembra, i ked si myslím, že z hľadiska výnosov by to malo byt v novembri

čím dalej som z toho väčší jelen !!
optimistka
19.12.09,19:51
...... nikto ??
a_je_to
20.12.09,01:32
mam podobne faktury ako zuzanna, vystavujem fa za služby do čiech s prenosom daňovej povinnosti na odberatela, fa je v czk
fa vystavená 3.12., preprava uskutočnená 29.11.
musím ju vystaviť do 15 dní
do DP mi táto preprava nevstupuje, ide mi len do evidencie dph
dám ju do evidencie 12/09, riadim sa dátum vystavenia fa? alebo 11 ?
kurz použijem z 2.12. či nie?
ked to zaučtujem do 12/09, ale prrepravu de facto vykonám v 11/09, v omege sa mi to vo výnosoch ťahá do decembra, i ked si myslím, že z hľadiska výnosov by to malo byt v novembri

čím dalej som z toho väčší jelen !!
V otázke uvádzaš....výnosy.... to znamená, že účtuješ v PÚ. Celé PÚ je založené na akruálnomm pricípe, teda účtuje podľa dátumu uskutočnenia účtovného prípadu, nie podľa dátumov kolobehu jeho dokladov. A ten u Tvojho prípadu /dodanie/ bol 29.11.09, teda patrí do novembra, kurz pre zaúčtovanie vyhlásený ECB 27.11.09, lebo 28.11.09 bola sobota. Musíš zadať taký dátum pre priradenie k mesiacu, aby to zobralo do mesiaca podľa uskutočnenia účtovného prípadu. Inak Ti koncodecembrové prípady ujdú do budúceho roka a to bude už ....o triedu väčší prúšvih. Do priznania DPH, ani evidencie DPH to nejde, iba do účtovníctva, lebo podľa § 2, ods. 1, písm. b a § 16, ods. 1, druhá veta ZoDPH, táto preprava nie je predmetom DPH.
optimistka
20.12.09,07:59
do záznamov podľa § 70 to určite ide a do evidencie do ťahá priamo z účtovníctva. ked vystavím fa 3.12. za služby do eu s dátumom dodania 27.11.
tak pre dph zaznamov /aj ked to nema vplyv na vysku mojej DP resp. NO/ by to malo ísť do 12 /riadim sa dnom vystavenia fa/
rozmyslam takto, lebo druhej strane vznika DP dnom vystavenia fa
ked budu tie suhrnne vykazy od noveho roka aj na sluzby, tak by to malo byt u dodavatela aj odberatela v 1 zdan. obd.
pre dan z prijmu by to malo ist do 11
pre december som nariadila všetko vyfakturovat s datumom 31.12. aby nam nieco neuslo
Vdaka z Vase nazory
optimistka
20.12.09,18:51
pridá sa niekto so svojím názorom ??
Mária.K.
21.12.09,07:49
do záznamov podľa § 70 to určite ide a do evidencie do ťahá priamo z účtovníctva. ked vystavím fa 3.12. za služby do eu s dátumom dodania 27.11.
tak pre dph zaznamov /aj ked to nema vplyv na vysku mojej DP resp. NO/ by to malo ísť do 12 /riadim sa dnom vystavenia fa/
rozmyslam takto, lebo druhej strane vznika DP dnom vystavenia fa
ked budu tie suhrnne vykazy od noveho roka aj na sluzby, tak by to malo byt u dodavatela aj odberatela v 1 zdan. obd.
pre dan z prijmu by to malo ist do 11
pre december som nariadila všetko vyfakturovat s datumom 31.12. aby nam nieco neuslo
Vdaka z Vase nazory
Podľa § 80 novelizovaného zákona o DPH je platiteľ povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte ... Ak sa údaje uvádzajú do súhrnného výkazu podľa dátumu dodania, je potrebné, aby s týmto istým dátumom boli zaevidované aj v evidencii DPH.
Katka2
18.01.10,16:06
Ahojte, prosím o potvrdenie: Ak mám vystaviť faktúru pre zahraničného plátcu DPH, objednal si tovar po českým IČDPH, teda budem faktúrovať do Čiech, ale tovar bude doručený jeho zložke tu v tuzemsku, fakturujem klasicky s DPH? Ďakujem za odpoveď.
Katka2
18.01.10,21:31
Ahojte, prosím o potvrdenie: Ak mám vystaviť faktúru pre zahraničného plátcu DPH, objednal si tovar po českým IČDPH, teda budem faktúrovať do Čiech, ale tovar bude doručený jeho zložke tu v tuzemsku, fakturujem klasicky s DPH? Ďakujem za odpoveď.

posúvam
cloe
18.01.10,21:57
Ahojte, prosím o potvrdenie: Ak mám vystaviť faktúru pre zahraničného plátcu DPH, objednal si tovar po českým IČDPH, teda budem faktúrovať do Čiech, ale tovar bude doručený jeho zložke tu v tuzemsku, fakturujem klasicky s DPH? Ďakujem za odpoveď.

Áno, keďže tovar neopustil územie SR, nejedná sa o dodanie do iného čl. štátu s oslobodením od dane, ale ako píšeš, budeš faktúrovať so slovenskou DPH.
Katka2
18.01.10,22:15
Ďakujem. :-)
andreaS
25.01.10,12:31
bludim, patram, hladam, no stres robi svoje a nemozem za ten svet najst odpoved na moju situaciu...

Dodali sme tovar s prepravou polskemu odberatelovi (platca dph v polsku), dodanie bolo do polska (nase auta... nase stazky).

Problem mam ten, ze fakturu sme vystavili s vycislenou sumou za tovar a osobitne na tej istej fakture prepravu podla aut, kt. ju vykonavali...

Teraz mam chaos z toho, ci celu sumu uviest do danoveho priznania a tym padom aj do stvrtrocneho vykazu, alebo ci tam uviest len dodanie tovaru (program mi umoznuje po polozkach rozdelit typy dph) a len sumu tohto tovaru uviest do stvrtrocneho vykazu...

hm??
andreaS
25.01.10,13:04
nikto?

suri mi to...

ak by nahodou nikto, tak to rozdelim a do 43ky dam iba tovar... dopravu neuvediem a rovnako aj v stvrtrocnom vykaze...