monim
18.12.09,14:24
Ahojte, poraďáci.
Chcela by som Vás poprosiť o pomoc pri účtovaní dovozu tovaru z Číny v jednoduchom účtovníctve. Živnostník dováža z Číny žiarivky. Číňania mu pred samotným dodaním tovaru vystavia spravidla 2 zálohové faktúry v USD, ktoré uhrádza z bankového účtu. Následne musí dodaný tovar precliť a odviesť DPH z dovozu.
Moje otázky sú:
1. na zaevidovanie zálohových faktúr mám použiť kurz banky, keďže úhrady išli z bankového účtu?
2. aký kurz mám použiť na prepočet konečnej faktúry za tovar, t.j. v akej cene budem evidovať tovar na sklade? Kurz ECB v deň prijatia tovaru na sklad, alebo kurz colnice uvedený na JCD, alebo kurz ECB platný v deň prepustenia tovaru do voľného režimu? Alebo jednoducho spočítam zálohové faktúry a v tejto sume budem evidovať aj konečnú faktúru a teda aj tovar na sklade?
Poradíte mi prosím aj so samotným účtovaním tohto prípadu? V jednoduchom účtovníctve sa až tak nevyznám, prioritne sa venujem podvojnému účtovníctvu. Budem vám preto vďačná za akúkoľvek radu a pomoc.
PS: túto tému sa mi nepodarilo zadať na prvý krát, preto ju zadávam znova. Ospravedlňte ma, ak sa náhodou táto téma objaví 2x.
monim
21.12.09,07:31
Prosím, poraďte mi....
monim
22.12.09,08:40
To sa naozaj nikto z poraďákov nestretol s dovozom u živnostníka?
očičko
22.12.09,11:02
V JU sa zapisujú príjmy a výdaje v časovom slede. Ja by som dala jednoducho do výdavkov to čo si skutočne zaplatila. Ja som to dakedy robila tak, že zálohovú platbu som dala do výdavkov neovplyvňujúcich daň. základ. Keď som tovar doviezla, originál faktúru som cez saldo dala do záväzkov a potom som zálohovú platbu urobila mínusom a priúčtovala som ju k faktúre a do výdavkov na tovar. Dph ide na základe JCD z colnice, tam je to jané. Skladovú cenu som si vyrátala podľa toho ako som platila + náklady na prepravu, keď bola záloha 2x, spočítala som to a vydelila na kusy. Stalo sa mi tiež, že mi ostala zaplatená záloha na konci roka a tovar sme nestihli doviesť, v takom prípade to nemôže byť vo výdavkoch na tovar. Tiež ma zaujíma názor iných.
Prajem pekný deň.
monim
22.12.09,13:20
Ďakujem ti za radu, očičko. Čiže tovar na sklade budem mať v hodnote, ktorú som skutočne zaplatila prostredníctvom zálohových platieb. Správne? T.j. "ignorujem" kurz, ktorý na prepočet použila colnica.....
A čo sa dá robiť v prípade, že zálohová faktúra bola napr. na 2547 USD, no vyúčtovacia (konečná) faktúra prišla iba na 1956 USD a v tejto hodnote bol tovar aj preclený? Upozornila som na to živnostníka a odporučila som mu, aby požadoval od Číňanov opravu faktúry. No neriešil to.... Takže v skutočnosti zaplatil na zálohách viac, ako mal podľa vyúčtovacej faktúry.... Tovar na sklade budem mať teda v hodnote 2547 USD alebo v "preclenej" hodnote 1956 USD (samozrejme v prepočte na EUR)? Existuje rada, ako si s touto situáciou poradiť?
monim
28.12.09,11:03
Prosím o radu, ako sa mám v jednoduchom účtovníctve vysporiadať so situáciou, keď na zálohách bolo zaplatené viac ako bola suma na vyúčtovacej faktúre (viď príklad vyššie)?Zaujíma ma najmä to, v akej hodnote budem mať tovar na sklade??? V skutočne zaplatenej alebo v "preclenej"?
monim
20.01.10,09:11
Ahojte poraďáci,
vraciam sa k otázke, ktorú som zadala ešte v decembri ohľadom účtovania dovozu tovaru v jednoduchom účtovníctve. Kedže som však nedostala odpoveď na otázku, ako mám postupovať v prípade, že zaplatená záloha bola vyššia ako suma na konečnej faktúre a teda v akej sume budem mať tovar na sklade, skúšam šťastie znova a prosím Vás o pomoc. Dosť ma to totiž súri. Vopred ďakujem za rady.