Janette
11.09.05,08:11
Ahojte, vediem klientke JÚ, je mesačný plátca DPH. Chcela by som nájsť z Vás niekoho, kto účtuje v takomto obore. Mám otázky, ktoré by som si chcela overiť.
Je tu niekto takí?? určite nájdem, ozvite sa mi, prosííííím. Ďakujem.
alex1
11.09.05,14:57
A čo potrebuješ vedieť?
Janette
12.09.05,04:13
Dobré ránko Alex, napr. : mám taký prípad: nemcovi sa posielajú fa za prepravu, on dáva nejaké zálohy šoférom, sťahuje si 5% zľavu-podľa ústnej dohody, a nejaké ústne dohodnuté platby,/lebo tam platil, za nejakú opravu kamióna/, a nakoniec pošle rekapituláciu čo všetko stiahol a rozdiel pošle na účet. Ako mám tieto transakcie účtovať? robíš s takým niečím? Ďakujem za rady. Aj od všetkých, kto sa pridá.
alex1
12.09.05,05:33
Dobré ránko Alex, napr. : mám taký prípad: nemcovi sa posielajú fa za prepravu, on dáva nejaké zálohy šoférom, sťahuje si 5% zľavu-podľa ústnej dohody, a nejaké ústne dohodnuté platby,/lebo tam platil, za nejakú opravu kamióna/, a nakoniec pošle rekapituláciu čo všetko stiahol a rozdiel pošle na účet. Ako mám tieto transakcie účtovať? robíš s takým niečím? Ďakujem za rady. Aj od všetkých, kto sa pridá.
No s takýmito praktikami som sa nestretla. Nemec vám neposiela žiadnu faktúru? (tie nejaké opravy?) Že by ste si to potom započítavali. Nie je mi jasné aké zálohy on dáva vaším zamestnancom. A keď máte ústnu dohodu na zľavu, tak prečo mu ju nedávate vy vo faktúre? Veď ty nemáš zdokladovaný rozdiel čo si on nechá? Skús mi to nejako objasniť.
Janette
12.09.05,14:35
Ahojky, chodievam sem väčšinou len večer. No, mám viacej klientov, ale s takouto som sa ešte nestretla.. je neporiadna, robia tam kadejaké ,,somariny,,, do ktorých sa nechcem starať. Som len účtovníčka, a chcem to mať dobre. Napíš mi, ako to máte v podstate Vy-fo firme. AKo to funguje. Lebo tu to funguje tak, že má zamestnaných 2 ľudí, ktorí chodia na kamiónoch robiť prepravu nejakému nemcovi-majú na to zmluvu. Nemec povie kde majú ísť, a oni spĺňajú požiadavky nemcove. Potom sa nemcovi vystaví fa, v eur, bez DPH, a pošle sa mu s určitou splatnosťou. Medzi tým nemec dáva zálohy-to sú naše vystavené fa šoférom, /na naftu.../, a potom raz za dva týždne robí rekapituláciu -písomnú, kde vyčísli naše fa, a odmínusuje zálohy-ktoré dal šoférom, 5%zľavu, a poprípade ešte nejaké dohodnuté sumy-na ktoré sú doklady, .. to je len fakturácia,... ďalej šoféri nakupujú aj zo záloh od nemca, ale aj majiteľka im posiela nejaké zálohy zo Slovenska na ich účty/zamestnancove/, potom prídu a urobí sa ,,vysporiadanie,, peňazí -dokladov a diét. Som z toho poriadne dopletená.. nehovoriac o nejakých nákupoch pre osobnú spotrebu za firemné peniaze... a t ď... stretol si sa s niečím takým? alebo to aj u Vás takto funguje? neviem, ako to mám všetko správne zaúčtovať.. idem na to len logikou..
Janette
13.09.05,05:42
Ahojte, ale je Vás tu veľa. Želám pekný dníček. Je tu niekto, kto účtuje medzinárodnú prepravu??, a dokonca je aj z BB? ozvete sa mi?
alex1
13.09.05,07:00
No u nás to teda takto nefunguje. My sme čisto dopravná firma. Čo si kto objedná to sa mu vyfaktúruje a to nám aj zaplatí. Vy asi v podstate prenajímate zamestnancov nemcovi, ak sa to dá tak špecifikovať. Najlepšie by bolo, keby vám on faktúroval všetky výdavky, ktoré zaplatil on a vy si to potom len započítate s faktúrou pre neho. No neviem, počkaj na iné reakcie.
Janette
13.09.05,12:41
Presne Alex.. a to nie je všétko, čo tam robia. Krúti sa mi z toho hlava. Dúfam, že keď príde kontrola, tak to ,,logicky,, bude správne. Dávam si pozor na príjmy, a skutočné výdavky spojené s podnikaním. To je podstata. Len, keď aj tie príjmy chodia čudne na účet.. ale čo už, nak si to zdôvodňuje majiteľka sama. Ale dík za ohlas, možno, že Ťa ešte niekedy oslovím. Ahojky.