designweb.sk
18.12.09,15:46
Dobrý deň, chcel by som vedieť:

a) Môžem mať živnosť na mamu?
b) Keď budem mať živnosť, môžem vystaviť faktúru k objednávke cez internet?
c) Sú niejaké pravidlá ako musí faktúra vyzerať?
d) Musím viesť niejaké účtovníctvo?
veronikasad
18.12.09,16:00
Dobrý deň, chcel by som vedieť:

a) Môžem mať živnosť na mamu?
b) Keď budem mať živnosť, môžem vystaviť faktúru k objednávke cez internet?
c) Sú niejaké pravidlá ako musí faktúra vyzerať?
d) Musím viesť niejaké účtovníctvo?
Prečo živnosť na mamu ?

Pozri § 2 Zákona o živnostenskom podnikaní

Živnosť
§ 2
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
daewo
18.12.09,16:08
a) irelevatna otazka - mama moze mat zivnost a ty budes cez nu podnikat - cize odpoved jo, ale podpisuje mama na to nezabudni, a bud dobry synator a do nicoho ju nenamoc
b) jo
c) jo, kedze si nasiel poradu najdes aj nalezitosti na fakturu, internet je carovna vec
d) ty nie, sak zivnost ma mama, no nie? :-)
designweb.sk
18.12.09,18:12
živnosť preto na mamu, lebo nemám 18, ale mám dokonalý eshop, ktorý som pôvodne vytváral pre jednu veľkú firmu, ale ty majú problémy s exekúciou, tak prečo to nevyužiť?

a stači jednoduché účtovnícvo alebo podvojené? sry za blbé otázky, moc tomu nerozumiem.
luigi72
18.12.09,23:44
Denis, staci jednoduche uctovnictvo.
Treba si vsak zvazit, ci sa bude dobre predavat ten e-shop. Robil si uz dajaky predbezny prieskum trhu? Vravis, ze je dokonaly. Dokonaly e-shop ale neexistuje.
Okrem toho tvoja mama bude musiet platit aj odvody. Ked nebudes mat dostatocny prijem, moze sa stat, ze budes stratovy (vlastne tvoja mama).
designweb.sk
19.12.09,11:21
no pochvalilo mi ho viac ludi, ktory uz s PHP a s web. aplikaciami robia uz dost dlho a pre firmy. a obsahuje ovela viac funkcii uz teraz, aj ked neni hotovy ako ine taketo eshopy, ktore su na prenájom. a zaujemcov uz mam nejakych (17), len potrebujem mat najprv vsetko vybavene.
marjankaj
19.12.09,11:41
Dobrý deň, chcel by som vedieť:

a) Môžem mať živnosť na mamu?
b) Keď budem mať živnosť, môžem vystaviť faktúru k objednávke cez internet?
c) Sú niejaké pravidlá ako musí faktúra vyzerať?
d) Musím viesť niejaké účtovníctvo?

a) živnosť bude mať mama. nie ty.
b) faktúry bude vystavovať mama vo svojom mene(prípadne ty ale za mamu)
c) Pozri obchodný zakonník § 3a
d) pre SZČO bude stačiť jednoduché účtovníctvo

Toto všetko bude na mamu. Treba niečo vedieť aj o zákone o dani z príjmu, prípadne zákone o DPH, zákone o zdravotnom a sociálnom poistení. Aby si vedel do čoho chceš mamu zatiahnuť.
designweb.sk
19.12.09,13:38
to ona uz vie, sak uz mala firmu a zivnost este ma. len potrebujem vediet ci to mozem robit na jej meno. teda ona bude vsade podpisana atd. len ja budem ma nastarosti prevadzku chapete?
marjankaj
19.12.09,19:34
to ona uz vie, sak uz mala firmu a zivnost este ma. len potrebujem vediet ci to mozem robit na jej meno. teda ona bude vsade podpisana atd. len ja budem ma nastarosti prevadzku chapete?

A má živnosť na to, čo chceš robiť ty?
designweb.sk
20.12.09,11:02
nie, ale vybavuje. pocitacove sluzby hej?
marjankaj
20.12.09,11:27
nie, ale vybavuje. pocitacove sluzby hej?

Tak to si radšej pozri zoznam voľných živností. Vytváranie web stránok nemusí byť práve počítačová služba.
Marína
20.12.09,11:38
Zoznam odporúčaných voľných živností a ich obsahové vymedzenie nájdeš tu http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie
luigi72
20.12.09,15:39
podľa mňa si daj:

23.1 Počítačové služby

a pre istotu ešte aj

23.2 Služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov
designweb.sk
20.12.09,21:31
dakujem vsetkym, co poradili. aj by som vám dal bod, ze ste pomohlo no nejde mi to. admin mi stale neschvalil prava. takze aspon takto vam chcem podakovat.
b.blascak
23.12.09,16:48
Dobry den,
chcela by som sa opytat - bola som poziadat o rozsirenie zivnosti o: prevadzka tetovacieho a piercingove studia, kedze chcem zacat prevadzkovat tetovacie a piercingove studio.

Bohuzial na zaklade tejto zivnosti vraj nemozem studio prevadzkovat a uctovat svojim zakaznikom tetovanie a piercing aj napriek tomu, ze bude zamestnavat ludi, ktori vlastnia vsetky opravnenia. Musim mam zivnost specialne na piercing a na tetovanie - kedze tetovnie je invazivna forma.

Vo volnych zivnostiach je vsak zivnost: sluzby spojene s kraslovanim tela, kde je aj permanentny make-up, ktory je vsak tak isto invazivny.

Viete mi prosim poradit ako na to? Mojim cielom je mat iba prevadzku v ktorej budem zamestnavat /prip. mandatna zmluva/ ludi odborne sposobilych a mojou ulohou bude iba zasobovie prevadzky a zakladne prevadzkove cinnosti.

Dakujem.