brikina
18.12.09,18:13
Chcem sa s vami poradit ako by sa to dalo riesit...

SZČO vlastní automobil, má ho zaradené do majetku svojej firmy, teda automobil je vo vlastnctve FO-podnikatela.

Táto istá osoba je aj zamestnancom v s.r.o.-čke a spomínané vozidlo využíva pre potreby tejto s.r.o.-čky.

Spomínaná SZČO nemá v predmete podnikania prenájom automobilov, teda nemôže prenajať automobil s.r.o.-čke

Môže si nárokovať cestovné náhrady a môže si s.r.o-čka dať do nákladov tieto cesťáky?

Ak nie, čo by ste navrhovali za riešenie? ako to zákonne zastrešiť?
ego.mc
18.12.09,20:41
Myslím, že SZČO môže auto zaradené v obchodnom majetku prenajať s.r.o., aj keď to nemá v predmete podnikania.
Ale musela by ho prenajať a nie prenajímať.
Alebo si môže ako zamestnanec nárokovať cestovné náhrady a v knihe jázd vykazovať tieto cesty ako súkromné.
brikina
19.12.09,19:40
Myslím, že SZČO môže auto zaradené v obchodnom majetku prenajať s.r.o., aj keď to nemá v predmete podnikania.
Ale musela by ho prenajať a nie prenajímať.
Alebo si môže ako zamestnanec nárokovať cestovné náhrady a v knihe jázd vykazovať tieto cesty ako súkromné.


no ja som myslela na to nárokovanie si cestovných náhad, ale ma zaskočilo to auto v majetku inej firmy (teda v majetku SZČO). Stále som tejto alternatíve naklonená, ale chcela som si vypočut názor aj ostatných.

A na základe čoho si myslíš, že by mohol SZČO prenajat to auto aj bez toho ze to nema v predmete podnikania? Ak by to urobil a mal by za to prijem, tak by nebol podla mna opravneny, nie? A co s bločkami od benzínu? to by si dala s.r.očka do nákladov?
ego.mc
19.12.09,19:53
SZČO nie je firma, je to fyzická osoba, auto je stále v jeho osobnom vlastníctve.
Prenajať je jednorazová činnosť, nie sústavná, na rozdiel od prenajímania, na ktoré by potreboval ŽL (§3 ŽZ).
S.r.o. si môže u prenajatého auta uplatňovať náklady.
Manual
19.12.09,20:45
SZČO nie je firma, je to fyzická osoba, auto je stále v jeho osobnom vlastníctve.
Prenajať je jednorazová činnosť, nie sústavná, na rozdiel od prenajímania, na ktoré by potreboval ŽL (§3 ŽZ).
S.r.o. si môže u prenajatého auta uplatňovať náklady.
Prečo by SZČO nebola firma ? Veď má IČO, DIČ a auto má v majetku.
ego.mc
19.12.09,22:25
Nie je to právnická osoba.
marjankaj
19.12.09,23:31
SZČO nie je firma, je to fyzická osoba, auto je stále v jeho osobnom vlastníctve.
Prenajať je jednorazová činnosť, nie sústavná, na rozdiel od prenajímania, na ktoré by potreboval ŽL (§3 ŽZ).
S.r.o. si môže u prenajatého auta uplatňovať náklady.



Nie je to právnická osoba.

No ja to akosi nemôžem nájsť. V ktorom zákone je definované čo je to firma? Asi si pod tým každý predstavuje niečo iné.:confused:
Na základe čoho usudzuješ, že firma= právnická osoba?
A prečo by nemohla byť firmou aj fyzická osoba(SZČO)?
ego.mc
20.12.09,08:53
Máš pravdu, zle som sa vyjadril, ospravedlňujem sa. :mee:
Vzhľadom na to, že v žiadnom zákone nie je definované, čo je to firma, na Slovensku firmou môže byť všetko.
marjankaj
20.12.09,09:59
Máš pravdu, zle som sa vyjadril, ospravedlňujem sa. :mee:
Vzhľadom na to, že v žiadnom zákone nie je definované, čo je to firma, na Slovensku firmou môže byť všetko.


Ale v obchodnom zákonníku §2 ods. 2) je definované čo je podnikateľ.
a) osoba zapísaná v obchodnom registri
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov
d)fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu .........

Neviem, prečo teda rozlišuješ FO a PO.
marjankaj
20.12.09,10:04
Chcem sa s vami poradit ako by sa to dalo riesit...

SZČO vlastní automobil, má ho zaradené do majetku svojej firmy, teda automobil je vo vlastnctve FO-podnikatela.

Táto istá osoba je aj zamestnancom v s.r.o.-čke a spomínané vozidlo využíva pre potreby tejto s.r.o.-čky.

Spomínaná SZČO nemá v predmete podnikania prenájom automobilov, teda nemôže prenajať automobil s.r.o.-čke

Môže si nárokovať cestovné náhrady a môže si s.r.o-čka dať do nákladov tieto cesťáky?

Ak nie, čo by ste navrhovali za riešenie? ako to zákonne zastrešiť?

Nech používa na potreby s.r.o. auto niekoho iného(napríklad manželky).
ego.mc
20.12.09,10:48
Späť k pôvodnej otázke.
Zákon o cestovných náhradách hovorí:
§7 ods1 Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

Takže na uplatnenie náhrad je dôležité iba to, aby auto nebolo majetkom zamestnávateľa.
marjankaj
20.12.09,11:47
Späť k pôvodnej otázke.
Zákon o cestovných náhradách hovorí:
§7 ods1 Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

Takže na uplatnenie náhrad je dôležité iba to, aby auto nebolo majetkom zamestnávateľa.


Ale "cestnú daň" bude musieť platiť aj zamestnanec ako FO, aj jeho zamestnávateľ, za to isté vozidlo. Neviem ako sa bude tváriť DÚ. Asi si potom bude musieť krátiť odpisy a ostatné náklady v pomere služobných ciest a súkromných(pre s.r.o.)
brikina
20.12.09,20:15
Ale "cestnú daň" bude musieť platiť aj zamestnanec ako FO, aj jeho zamestnávateľ, za to isté vozidlo. Neviem ako sa bude tváriť DÚ. Asi si potom bude musieť krátiť odpisy a ostatné náklady v pomere služobných ciest a súkromných(pre s.r.o.)

myslíš tým, že dan z motorovch vozidiel bude platit aj FO ako szčo a bude platit aj s.r.o.-čka - i ked len za tie mesiace, za ktore toto auto vyuzila? Nevedno ako sa na to bude pozerat DU. Ale ak by sme sli na to touto cestou, (lebo zákon o cestovných nahradách nám to nezakazuje) tak ako s tými nákladmi?

1. PHM - to by som asi urobila pomerom celkom najazdených km za mesiac voči km, ktoré najazdil SZCO sukromne (teda pre s.r.o.). Výšku náladov za PHM, ktoré minul na s.r.o. - tie si do účtovníctva ako neovplyvnujuci základ dane.

2. Odpisy - neviem, co s nimi, ja by som ich nechala v plnej výske, ktore si uplatni SZCO

3. ale co taky platny servi, nákup pneumatik?
marjankaj
20.12.09,21:25
myslíš tým, že dan z motorovch vozidiel bude platit aj FO ako szčo a bude platit aj s.r.o.-čka - i ked len za tie mesiace, za ktore toto auto vyuzila? Nevedno ako sa na to bude pozerat DU. Ale ak by sme sli na to touto cestou, (lebo zákon o cestovných nahradách nám to nezakazuje) tak ako s tými nákladmi?

1. PHM - to by som asi urobila pomerom celkom najazdených km za mesiac voči km, ktoré najazdil SZCO sukromne (teda pre s.r.o.). Výšku náladov za PHM, ktoré minul na s.r.o. - tie si do účtovníctva ako neovplyvnujuci základ dane.

2. Odpisy - neviem, co s nimi, ja by som ich nechala v plnej výske, ktore si uplatni SZCO Práve tieto bude musieť krátiť a to o časť súkromné jazdy/celkové jazdy. Teda ak najazdí súkromne rovnako ako za SZČO, potom sa odpisy krátia na polovicu.

3. ale co taky platny servi, nákup pneumatik? Toto podobne ako v bode 2


Pozri zákon o dani z príjmov §2
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

To znamená, že km najazdené pre tú s.r.o. nie sú daňovým výdavkom a teda ani pomerná časť odpisov a iných nákladov na údržbu.
SzabM
10.04.11,12:11
Hoci môj problém nie je totožný s touto témou, je asi najbližšie k nej a preto svoj dotaz píšem práve sem. Potrebujem poradiť, ak SZČO si od 1.1.2011 vybavil živnosť na vedenie cudzieho MV (pre špedičnú firmu). Raz mesačne fakturuje uvedenej firme za prejazdené km. Firma mu pomocou programu vytlačí cesťák, kde má uvedenú aj výšku cestovných náhrad (stravné). Takže keď vyfakturuje cesty = príjem podliehajúci DPH, stravné = výdavky (z ktorých si neuplatňuje DPH)???
Taktiež neviem, čo s nasledovným problémom. Kupoval si do auta (špedičnej firmy) rôzne veci - vankúšiky, koberce, poťahy na volant, tlmiče sluchu, závesy do auta, konektor, slúchadlá. Slúžia jeho vyššiemu komfortu na cestách. Preto by bolo opodstatnené dať do všetko do jeho výdavkov OZD, nie??? Ak odíde od tejto firmy, uvedené veci by si mal potom zobrať so sebou, ak ich dá do VOZD, však?
Ak máte skúsenosti s podobnou činnosťou a postupom jej účtovania v JU, poraďte mi, prosím.
pavol54
10.04.11,13:13
Chcem sa s vami poradit ako by sa to dalo riesit...

SZČO vlastní automobil, má ho zaradené do majetku svojej firmy, teda automobil je vo vlastnctve FO-podnikatela.

Táto istá osoba je aj zamestnancom v s.r.o.-čke a spomínané vozidlo využíva pre potreby tejto s.r.o.-čky.

Spomínaná SZČO nemá v predmete podnikania prenájom automobilov, teda nemôže prenajať automobil s.r.o.-čke

Môže si nárokovať cestovné náhrady a môže si s.r.o-čka dať do nákladov tieto cesťáky?

Ak nie, čo by ste navrhovali za riešenie? ako to zákonne zastrešiť?
V prvom rade by som sa zamyslel nad tým aké je to auto staré, ak už jeho hodnota poklesla (nie je čo odpisovať) by som ho vyradil z evidencie majetku.
Za druhé by som porovnal potreby vozidla pre s.r.o a pre živnosť, naraz nesedíš v oboch firmách ( to môžu len volení funkcionári byť naraz v niekoľkých funkciách)
A potom by som robil optimalizáciu pre jednu z možností čo navrhol ego.mc
veronikasad
10.04.11,13:17
Hoci môj problém nie je totožný s touto témou, je asi najbližšie k nej a preto svoj dotaz píšem práve sem. Potrebujem poradiť, ak SZČO si od 1.1.2011 vybavil živnosť na vedenie cudzieho MV (pre špedičnú firmu). Raz mesačne fakturuje uvedenej firme za prejazdené km. Firma mu pomocou programu vytlačí cesťák, kde má uvedenú aj výšku cestovných náhrad (stravné). Takže keď vyfakturuje cesty = príjem podliehajúci DPH, stravné = výdavky (z ktorých si neuplatňuje DPH)???
Taktiež neviem, čo s nasledovným problémom. Kupoval si do auta (špedičnej firmy) rôzne veci - vankúšiky, koberce, poťahy na volant, tlmiče sluchu, závesy do auta, konektor, slúchadlá. Slúžia jeho vyššiemu komfortu na cestách. Preto by bolo opodstatnené dať do všetko do jeho výdavkov OZD, nie??? Ak odíde od tejto firmy, uvedené veci by si mal potom zobrať so sebou, ak ich dá do VOZD, však?
Ak máte skúsenosti s podobnou činnosťou a postupom jej účtovania v JU, poraďte mi, prosím.

Auto má zahrnuté v obchodnom majetku ? Je platitelom DPH ?
SzabM
10.04.11,16:48
SZČO, ktorý riadi cudzie MV, je platiteľom DPH. Živnosť si vybavil špeciálne na vedenie cudzieho MV - t.j. pre špeditérsku firmu. Takže auto patrí špedícii, on je iba vodič. Fakturuje špedícii za prejazdené km, na cesťáku má pripísané ešte stravné. Takže jeho POZD = vyfakturovaná suma podľa km (z tejto čiastky má povinnosť odviesť DPH), stravné = VOZD (z tejto čiastky si nemôže uplatniť odpočet DPH). Takto si to myslím ja. Okrem toho má aj výdavky takého typu, ako som opísala - kvôli zvýšeniu komfortu počas jázd. Všetko mu však zostane vo vlastníctve, ak si to dá do VOZD. Ja si to aspoň takto myslím. Potvrdíte mi to, alebo je to ináč?
veronikasad
10.04.11,17:01
SZČO, ktorý riadi cudzie MV, je platiteľom DPH. Živnosť si vybavil špeciálne na vedenie cudzieho MV - t.j. pre špeditérsku firmu. Takže auto patrí špedícii, on je iba vodič. Fakturuje špedícii za prejazdené km, na cesťáku má pripísané ešte stravné. Takže jeho POZD = vyfakturovaná suma podľa km (z tejto čiastky má povinnosť odviesť DPH), stravné = VOZD (z tejto čiastky si nemôže uplatniť odpočet DPH). Takto si to myslím ja. Okrem toho má aj výdavky takého typu, ako som opísala - kvôli zvýšeniu komfortu počas jázd. Všetko mu však zostane vo vlastníctve, ak si to dá do VOZD. Ja si to aspoň takto myslím. Potvrdíte mi to, alebo je to ináč?
zvýraznenému nerozumiem. O aké stravné ide - stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách (nie je vôbec predmetom DPH), alebo doklady o kúpe stravy v rešt. zariadení (bez nároku na odpočet DPH). Alebo o nákup stravovacích poukážok - SZČO nemá nárok na odpočet DPH z provízie.
SzabM
10.04.11,18:02
Veronika, Ty si mi už veľmi veľa pomohla - ďakujem Ti, že mi opäť pomáhaš. Upresním to teda. Špedícia mu vytlačí cestovný príkaz, na ktorom je priebeh prac.cesty - podľa toho on fakturuje. Taktiež na vytlačenom cesťáku je "prehľad náhrad (stravné)" podľa toho, koľko času jazdil. Túto čiastku mu špedícia nepreplatí, on si ju ani nevyfakturuje, avšak na stravné má nárok, ak je napr. 5 dní na prac.ceste v zahraničí. Nakoľko má teda nárok, môže si túto čiastku stravného uplatniť ako VOZD. Aspoň takto mu to nejako vysvetlili vo firme. Ani ja tomu veľmi nerozumiem, ale že vraj by to takto malo byť.