Kika69
18.12.09,23:03
Ahojte Poraďáci!

Mám problém, s ktorým si neviem poradiť. Firma, ktorej účtujem sa rozhodla po ukončení leas. zmluvy predať auto tiež na leasing. Nakoľko nájomca meškal s viacerými splátkami, bolo mu auto odňaté. Auto bolo v r. 2007, keď bolo odovzdané nájomcovi vyradené z majetku v ZC. V súvislosti s odňatím by som mala tieto otázky:
1. postup účtovania pri znovuzaradení, ako zaúčtovať
2. akú cenu použiť pri znovuzaradení
3. či môžem uplatniť odpisy od dátumu odňatia
4. firma momentálne auto nepožíva, nie je zaplatená ani cestná daň, auto je odstavené a firma ho chce predať, ale po odňatí bolo v oprave, bolo vymenené predné sklo, opravené dvere atď. môžem to dať do nákladov?

Môžete mi prosím Vás poradiť?
ĎAKUJEM Vám za pomoc.;)
Kika69
22.12.09,08:14
Pekne prosím, nemáte s tým skúsenosti, alebo aspoň nejakú radu, ako to zaúčtovať. Ďakujem.
Kika69
27.02.10,15:20
Vraciam sa k svojej pôvodnej téme prevzatie a znovuzaradenie auta do majetku som zaúčtovala podľa Cenigovej a jej učtovných súvzťažností nasledovne:
Prevzatie majetku pri zrušení zmluvy o odplatnom prevode /predaji/

prevzatie majetku vráteného nadobúdateľom pri zrušení zmluvy:

a/ prevzatie majetku v pôvodnej OC MD 022/
b/ oprávky vytvorené do doby predaja DAL / 082
c/ oprava /zrušenie/ zaúčtovanej ZC pri predaji
na účte 541 v min. roku
DAL /428



Zníženie pohľadávok z prenájmu 428/374

Jednorazový odpis vyjadrujúci opotrebenie majetku počas
jeho používania nadobúdateľom 551/082

V pozn. sa uvádza, že Oprava výsledku z predaja majetku na účte 428 alebo 429 sa zahrnie do základu dane z príjmov v zdaňovacom období, v ktorom došlo k zrušeniu zmluvy.

Vedel by niekto poradiť, že tú opravu výsledku z predaja majetku mám dať ako pripočítateľnú a odpočítateľnú položku v DP? A na ktorý riadok v DP to dať. Lebo nejako neviem nájsť vhodný riadok. Ďakujem za pomoc.