widow
19.12.09,08:19
Dobry den,

mam na vas jednu prosbu ohladom zauctovania:

1. advokat (platca DPH, jed.ucto) si objednal v 11/2009 osobne auto (M1)
2. v 11/09 zaplatil zalohu, ku ktorej mu bol vystaveny doklad k prijatej zalohe este za 11/09
3. kedze sa od 1.1.2010 da uplatnit odpocet DPH aj na M1, tak si dohodol, ze dodanie, prevzatie a prihlasenie auta bude az cca 3.1.2010
4. konecnu fakturu vystavia teda az 3.1.2010

OTAZKA:

mozem uplatnit cely odpocet DPH az za januar?
co s DPH z dokladu o prijatej zalohe za 11/2009?

Dakujem za pomoc
Peter
babi2
19.12.09,07:44
Dobry den,

mam na vas jednu prosbu ohladom zauctovania:

1. advokat (platca DPH, jed.ucto) si objednal v 11/2009 osobne auto (M1)
2. v 11/09 zaplatil zalohu, ku ktorej mu bol vystaveny doklad k prijatej zalohe este za 11/09
3. kedze sa od 1.1.2010 da uplatnit odpocet DPH aj na M1, tak si dohodol, ze dodanie, prevzatie a prihlasenie auta bude az cca 3.1.2010
4. konecnu fakturu vystavia teda az 3.1.2010

OTAZKA:

mozem uplatnit cely odpocet DPH az za januar?
co s DPH z dokladu o prijatej zalohe za 11/2009?

Dakujem za pomoc
Peter
Keďže si DPH môžem uplatniť pri splení podmienok, mať právo na odpočet dane a súčasne mať doklad. Nakoľko v roku 2009 má síce doklad,ale nie je nárok na odpočítanie dane pri M1 a dodanie a prevzatie vozidla bude v r.2010, tak by som DPH odpočítala v r.2010, tu už má právo na odpočítanie dane a má aj doklad, môj názor

Zákon o DPH §51
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
widow
19.12.09,08:02
babi2: veľmi pekne Vám ďakujem za tak rýchlu odpoveď.
widow
19.12.09,14:45
babi2:
konzultoval som ten moj problem s auditorom a jeho stanovisko je odlisne:
narok na odpocet DPH bude mat iba zo zostatku (co je uz iba 10% z ceny, nakolko zaloha bola vo vyske 90%), teda uz nie z dokladu o prijatej zalohe za 11/09 (pri konecnej fakture uz bude DPH z prijatej zalohy odratane a bude si moct uplatnit iba 10% z celej DPH). Dufam, ze sa sekol, lebo v tom pripade sme prisli o 90% DPH aj napriek tomu, ze osobne auto bude dodane az buduci rok.
babi2
19.12.09,15:26
babi2:
konzultoval som ten moj problem s auditorom a jeho stanovisko je odlisne:
narok na odpocet DPH bude mat iba zo zostatku (co je uz iba 10% z ceny, nakolko zaloha bola vo vyske 90%), teda uz nie z dokladu o prijatej zalohe za 11/09 (pri konecnej fakture uz bude DPH z prijatej zalohy odratane a bude si moct uplatnit iba 10% z celej DPH). Dufam, ze sa sekol, lebo v tom pripade sme prisli o 90% DPH aj napriek tomu, ze osobne auto bude dodane az buduci rok.
Ja by som to tak jedoznačne nepovedala, pán audítor sa už stretol sa takým prípadom? Myslím že nie nakoľko táto zmena nastala len teraz. A keďže dodanie auta bude v r.2010, tak si myslím že na odpis a odpočet bude platiť zákon r.2010, príde mi nelogické, že by sa malo 90% auta odpisovať s DPH a 10% bez DPH, neviem možno nech sa vyjadria zdatnejší DPHáčkári. A ešte, ak je mesačný plátca tak januárovú DPH si uplatní k 25.2.2010 a ak je kvartálny tak až k 25.4.2010, a podľa mňa bude dovtedy jasnejšie v takýchto prípadoch, v tomto momente je to novinka, známa asi 1 mesiac. Nemyslím si však, že by bol zákon v tomto taký tvrdý.
widow
19.12.09,16:03
babi2: dúfam, že máte pravdu :-) bohuzial je mesacny platca

snazim sa chytit cohokolvek, a rad by som to zauctoval nasledovne:

1. odberatel pri prevzati auta dostane konecnu fakturu za uskutocnenu dodavku
2. vo fakture bude cele DPH, ktore uctujem na strane MD ucet 343119
3. vo fakture bude zaroven oductovana zaloha (mal som vystaveny doklad k prijatej zalohe, z ktorej som si ale nemohol uplatnit DPH, kedze v roku 2009 to z M1 nebolo mozne
4. bezne by som oductoval DPH zo zalohy na strane D ucet 343119, kde je ale teraz 0,-EUR zauctovanych
5. DPH z konecnej faktury by som odviedol len z rozdielu (strana MD - strana D), ale ten teraz ziadny nenastal a tak odvadzam DPH v plnej vyske

je to blbost???
babi2
19.12.09,16:16
babi2: dúfam, že máte pravdu :-) bohuzial je mesacny platca

snazim sa chytit cohokolvek, a rad by som to zauctoval nasledovne:

1. odberatel pri prevzati auta dostane konecnu fakturu za uskutocnenu dodavku
2. vo fakture bude cele DPH, ktore uctujem na strane MD ucet 343119
3. vo fakture bude zaroven oductovana zaloha (mal som vystaveny doklad k prijatej zalohe, z ktorej som si ale nemohol uplatnit DPH, kedze v roku 2009 to z M1 nebolo mozne
4. bezne by som oductoval DPH zo zalohy na strane D ucet 343119, kde je ale teraz 0,-EUR zauctovanych
5. DPH z konecnej faktury by som odviedol len z rozdielu (strana MD - strana D), ale ten teraz ziadny nenastal a tak odvadzam DPH v plnej vyske

je to blbost???
Áno podľa mňa by to tak malo byť,možno by nebolo zlé zadať otázku na DRSR, určite sa vyjadria do dátumu na podanie DPH za december, a možno sa vyjadria v tom zmysle že ak je to záloha na dodanie auta ktoré bude v r.2010, možno už z tejto zálohy odpočítať DPH, potom by to bolo možné uskutočniť v DP za 12/2009, ale to len tak rozmýšľam ako by to aj mohlo byť.
KEJKA
19.12.09,19:00
určite sa DPH v tomto prípade nedá odpočítať za 12/2009.
Dodávateľ však bol povinný vystaviť doklad k prijatej platbe, preto te doklad vystavil.
Po dodaní M1 v 01/2009 vystaví doklad, z ktorého od odvedie len zvyškovú DPH. Odberateľ však bude vedieť preukázať, že si za 12/2009 DPH neuplatnil, tak si odpočíta celú DPH. Pripúšťam však, že s týmto postupom môže byť problém - iný správca dane, iný výklad, iný názor.
Ja by som v takomto prípade požiadala dodávateľa, aby vystavil doklad - dobropis k vrátenej zálohe a doklad o dodaní DPH by vystavil na plnú sumu. Je to to isté, ale pre radového správcu dane to bude zrozumiteľnejšie.
Rozalka
19.12.09,19:03
Z prechodných ustanovení novelizovaného zákona o DPH:

㤠85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.

Ak má pridelenú ŠPZ, tak je to úplne jednoznačné; dokonca stačí, že zmluva bola z 12/2009, už si nemôže uplatniť DPH.
Ak zaplatil zálohu v 12/09, zrejme zmluva bola tiež v 12/09.
widow
19.12.09,19:34
Kejka a Rozalka: tiež obom ďakujem za pomoc :-)

Zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1bola uzavretá do 31. decembra 2009, ale osobný automobil bude odovzdaný kupujúcemu az cca 04.01.2010 (vcetne vystavenia tech.preukazu, tj. ŠPZ).
Na to, aby som si nemohol uplatniť DPH nie je splnená druhá podmienka...tj, podla tohto prechodného ustanovenia by som mal splnať podmienku odpočtu DPH.
babi2
19.12.09,19:37
Z prechodných ustanovení novelizovaného zákona o DPH:

㤠85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.

Ak má pridelenú ŠPZ, tak je to úplne jednoznačné; dokonca stačí, že zmluva bola z 12/2009, už si nemôže uplatniť DPH.
Ak zaplatil zálohu v 12/09, zrejme zmluva bola tiež v 12/09.
Rozálka asi si ma potešila, lebo v zadanej otázke bolo, že dodanie auta bude až v r.2010.
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010 hovorí že:
(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009., čo v tomto prípade nebolo, auto bude dodané až v januári r.2010
Stefan2005
19.12.09,20:12
Na stránke http://www.deloitte.com/assets/Dcom-SlovakRepublic/Local%20Assets/Documents/tax/sk_taxnews1209sk_dph.pdf
sa možno k novelizácii zákona o DPH dočítať:

"Podľa prechodných ustanovení sa znenie zákona o DPH účinné do 31. decembra 2009 (teda nemožnosť odpočtu pri kúpe a nájme osobných automobilov kategórie M1) uplatní v prípade, že zmluva o kúpe alebo zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009. Zároveň musí byť splnená podmienka, že osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi tiež do 31. decembra 2009.
Odpočet DPH teda možno uplatniť pri kúpe a nájme osobného automobilu kategórie M1, ak zmluva o jeho kúpe alebo nájme bola uzavretá po 1. januári 2010 alebo ak osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi po 1. januári 2010."

Teda z uvedeného vyplýva, že na postup podľa zákona platného do 31.12.2009 musia byť splnené obidve podmienky - zmluva i odovzdanie auta kupujúcemu. Ak teda odovzdanie nastane až v roku 2010, odpočet by mal byť možný. V každom prípade by som to nechal ošetriť, ako to navrhla Kejka vo svojom príspevku...
widow
19.12.09,21:23
Aby sme sa vratili k pôvodnej otázke a neriešili vyriešené:

- to, že možno uplatniť DPH z M1 dodaného po 01.01.2010 (aj keď zmluva bola uzavretá ešte v 11/2009) je zrejmé z prechodných ustanovení.

Ešte raz by som zopakoval otázku, na ktorú neviem nájsť odpoveď (kedže cesta formou vystavenia dopropisu k zalohe u predajcu nebola akceptovaná - ako navrhla KEJKA v prispevku č.8):

Mozem uplatnit cely odpocet DPH az za januar, ked doklad k DPH k prijatej zalohe je za 11/2009?

kopírujem ešte raz môj prispevok č.6:

snazim sa chytit cohokolvek, a rad by som to zauctoval nasledovne:

1. odberatel pri prevzati auta dna 03.01.2010 dostane konecnu fakturu za uskutocnenu dodavku
2. vo fakture bude cele DPH, ktore uctujem na strane MD ucet 343119
3. vo fakture bude zaroven oductovana zaloha (mal som vystaveny doklad k prijatej zalohe, z ktorej som si ale nemohol uplatnit DPH, kedze v roku 2009 to z M1 nebolo mozne
4. bezne by som oductoval DPH zo zalohy na strane D ucet 343119, kde je ale teraz 0,-EUR zauctovanych
5. DPH z konecnej faktury by som odviedol len z rozdielu (strana MD - strana D), ale ten teraz ziadny nenastal a tak odvadzam DPH v plnej vyske

je to blbost???
azla
19.12.09,21:38
Ak bude dodanie v r. 2010, budeš mať faktúru, si platiteľ Dph ....máš nárok na odpočet Dph v plnej výške (ak ho využívaš na uskutočnovanie zdaňovaných plnení- nie oslobodených).
Nie je dôležité, či si predtým poskytol zálohovú platbu, alebo nie.
Dodávateľ bol povinný vystaviť doklad k prijatej zálohovej platbe na účely Dph, pre Teba ten doklad na účely Dph bol v r.2009 nepodstatný, zbytočný.
V r. 2010 platí nové ustanovenie a máš nárok na odpočet z faktúry.

Je to možno trošku podobná situácia, ked odberateľ poskytne zálohu ako neplatiteľ Dph, dajme tomu v plnej výške, dostane fa k prijatému preddavku , ale si nič neuplatnňuje, lebo nie je platiteľ Dph.

Následne sa stane platiteľom Dph, a ako platiteľ Dph už obdrží dodávku - ku nej faktúru s Dph - samozrejme že si odpočíta Dph v plnej výške z ostrej faktúry, napriek tomu, že tiež bola vystavená faktúra k prijatému preddavku, ale nebol uplatnený odpočet. (odberateľ v danom čase nebol platiteľ).
Rozalka
19.12.09,21:51
Obávam sa, že na vyúčtovaní bude už len zvyšná časť DPH.
widow
20.12.09,06:02
Rozalka:

problem nie je s konecnou formou vyuctovacej faktury. Ta bude obsahovat celu DPH a bude tam odpocet DPH z prijatej zalohy.

Peter
Rozalka
20.12.09,09:53
Si si istý?
Účtujem totiž predajcu automobilov, ak je odpočítaná záloha, tak už len základ dane.
Na faktúre je cena vozidla - zaplatená záloha (základ dane) = zostáva k úhrade + DPH = k úhrade spolu
Tak to robí ich softvér, iné to môžu robiť inak.
widow
20.12.09,10:15
Si si istý?
Účtujem totiž predajcu automobilov, ak je odpočítaná záloha, tak už len základ dane.
Na faktúre je cena vozidla - zaplatená záloha (základ dane) = zostáva k úhrade + DPH = k úhrade spolu
Tak to robí ich softvér, iné to môžu robiť inak.
Rozalka: ano, s konecnou fakturou nie je problem. Mam pred sebou priamo od toho predajcu fakturu na dalsieho klienta:

zaklad dane: 58.090,- EUR
DPH 19%: 11.037,10 EUR
Celkova ciastka: 69.127,10 EUR
Odpocitanie zalohy: 17.427,- EUR
Ostava zaplatit: 51.700,10 EUR
Rozalka
20.12.09,10:25
Táto faktúra sa však týka zálohy, ktorá bola prijatá v tom istom mesiaci, ako bola vystavená "ostrá" faktúra. Z toho dôvodu nebolo treba vyhotoviť doklad s DPH na prijatú platbu.
widow
20.12.09,10:38
Táto faktúra sa však týka zálohy, ktorá bola prijatá v tom istom mesiaci, ako bola vystavená "ostrá" faktúra. Z toho dôvodu nebolo treba vyhotoviť doklad s DPH na prijatú platbu.
Rozalka,

aby sme sa posunuli dalej, neriesme ako bude vyzerat konecna faktura, predpokladajme, ze bude ok.

Hladam odpoved na inu otazku: vid moj prvy prispevok. Zatial aj tak velmi dakujem za tvoju pomoc :-)
Lubkka
21.12.09,11:47
Prosim Vas, ake ma ta novela cislo ? Myslim novelu, ktora umoznuje odpocet DPH z M1. Neviem ju nikde najst ... alebo ju este prezident nepodpisal ? Dakujem pekne
widow
21.12.09,12:20
471/2009
Lubkka
21.12.09,12:27
471/2009 meni zdanovanie sluzieb, tam tie osobne automobily nie su.... Tato novela bola schvalena 1.12.2009 NRSR ale neviem ci ju uz podpisal prezident alebo ako .... ???
alicacka
21.12.09,12:39
Táto novela by zaujímala aj mňa. Ešte som nepočula, že by na M1 urobili takéto veľké zmeny týkajúce sa odpočtu DPH.
widow
21.12.09,14:44
Finálne znenie zákona o správe daní, tak ako bol schválený v NRSR dňa 1.12.2009. Dokument je stiahnutý zo stránky NRSR (zákony schválené v treťom čítaní), ako tlač 1254 s tým, že momentálne je zadaný na redakčnú tlač pre účely publikácie v zbierke zákonov.

Podstatný výsek:


Čl. IV

Zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona č. 350/2004 Z. z., zákona č. 651/2004 Z. z., zákona č. 340/2005 Z. z., zákona č. 523/2005 Z. z., zákona č. 656/2006 Z. z., zákona č. 215/2007 Z. z., zákona č. 593/2007 Z. z., zákona č. 378/2008 Z. z., zákona č. 465/2008 Z. z., zákona č. 83/2009 Z. z., zákona č. 258/2009 Z. z., zákona
č. 471/2009 Z.z. sa mení a dopĺňa takto:

1. V § 49 ods. 7 sa vypúšťajú písmená a) a b).
Doterajšie písmená c) a d) sa označujú ako písmená a) a b).
Poznámka pod čiarou k odkazu 25 sa vypúšťa.

2. V § 49 sa vypúšťajú odseky 8 a 9 .
Doterajší odsek 10 sa označuje ako odsek 8.

3. Za § 85h sa vkladá § 85i, ktorý vrátane nadpisu znie:

㤠85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010

(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.“.

Stará úprava platná do 31.12.2009 (a + b uz neplati):

(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
d) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.
Rozalka
23.12.09,16:44
ucetni_fantozzi
23.12.09,17:33
tiez by som bol na pochybach, ci v 01/2010 bude mozne uplatnit odpocet DPH z celej sumy. vychadzam totiz z:

1/ §49 ods. 1, ktory hovori "Pravo odpocitat dan z tovaru alebo zo sluzby vznika platitelovi v den, ked pri tomto tovare alebo sluzbe vznikla danova povinnost." a
2/ §19 ods. 4, ktory hovori "Ak je platba prijata pred dodanim tovaru alebo sluzby, vznika danova povinnost z prijatej platby dnom prijatia platby."

Moj nazor - danova povinnost z preddavku uz vznikla a teda narok na jej odpocet sa riadi terajsim znenim zakona...

Najlepsie "riesenie" je dohodnut sa o vrateni zalohy a novej zmluve na auto v roku 2010.
MarkoR
23.12.09,23:54
Otázočka

Auto je vyrobené 02.2009 a má najazdené 15 000km - je to predvadzacie vozidlo a je na predaj. Nieje to však N1. Bude možné odpočítať DPH ak ho kúpim v januári ?

Ďakujem
babi2
24.12.09,10:05
Otázočka

Auto je vyrobené 02.2009 a má najazdené 15 000km - je to predvadzacie vozidlo a je na predaj. Nieje to však N1. Bude možné odpočítať DPH ak ho kúpim v januári ?

Ďakujem
Nárok na odpočet je od 1.1.2010 aj u M1, nezáleží kedy bolo vyrobené, ale kedy bolo zakúpené.

㤠85i
Prechodné ustanovenia
k úpravám účinným od 1. januára 2010
(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu
a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii
M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8
a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva
o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategóriiM1
a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného
v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra
2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu
alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného
v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí
bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49
ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra
2009.“.
MarkoR
24.12.09,11:20
No v to ja dúfam. Lebo v TV-novinách hovorili, že to bude platiť iba pre nové auta. A definíciu nového auta som našiel na euroinfo.gov.sk

"Za nové auto sa považuje také auto, ktoré nemá najazdených viac ako 6 000 kilometrov, alebo v čase jeho dodania neuplynulo ešte šesť mesiacov od prvého uvedenia do prevádzky. "

Takže teraz neviem.....
ucetni_fantozzi
24.12.09,11:23
No v to ja dúfam. Lebo v TV-novinách hovorili, že to bude platiť iba pre nové auta. A definíciu nového auta som našiel na euroinfo.gov.sk

"Za nové auto sa považuje také auto, ktoré nemá najazdených viac ako 6 000 kilometrov, alebo v čase jeho dodania neuplynulo ešte šesť mesiacov od prvého uvedenia do prevádzky. "

Takže teraz neviem.....

tato definicia sa vztahuje na povinnost zdanenia vozidla, ktore kupis v inom state EU, nie na tento pripad...
misomiso
26.12.09,11:26
To odpocitanie DPH z aut M1 sa vztahuje aj na nakup ojazdeneho auta?
azla
26.12.09,19:40
㤠85i
Prechodné ustanovenia
k úpravám účinným od 1. januára 2010
(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu
a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii
M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8
a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva
o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategóriiM1
a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného
v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra
2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu
alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného
v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí
bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49
ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra
2009.“.

Ak dodávateľ predáva OA, pri ktorom bol zákaz odpočtu pri jeho nadobudnutí - tak dodávateľ uplatní oslobodenie od dane.
Odberateľ kúpi OA s oslobodením, na faktúre nebude vyčíslená daň a preto si ani žiadnu Dph odberateľ odpočítavať nebude.
misomiso
27.12.09,11:50
Aha - diky. Ale ako v buducnosti spoznam, ci na dane auto bolo pri nadobudnuti vylucene odpocitanie DPH alebo nie? Podla datumu prvej registracie? (do 01. 01. 2010 alebo po 01. 01. 2010)?
Stefan2005
27.12.09,12:11
Aha - diky. Ale ako v buducnosti spoznam, ci na dane auto bolo pri nadobudnuti vylucene odpocitanie DPH alebo nie? Podla datumu prvej registracie? (do 01. 01. 2010 alebo po 01. 01. 2010)?

Čo myslíš pod dátumom prvej registrácie? Na DI ? Vtedy členenie 2009/2010 nemusí byť presné - auto mohlo byť kúpené a dodané 2009, ale registrované na DI až v 2010...
Dodávateľ (predávajúci) musí mať jasno o režime DPH (zo svojej daňovej a účtovnej evidencie) - ten musí vedieť podať informáciu, či bude faktúrovať s DPH, alebo bez - no ak nebude, tak nie je čo odpočítať...

P.S. Vyzerá to tak, že pre plátcu DPH kúpiť ojazdené auto bude menej výhodné (ledaže by klesli ceny ojazdených aut).
misomiso
28.12.09,08:19
Čo myslíš pod dátumom prvej registrácie? Na DI ? Vtedy členenie 2009/2010 nemusí byť presné - auto mohlo byť kúpené a dodané 2009, ale registrované na DI až v 2010...
Dodávateľ (predávajúci) musí mať jasno o režime DPH (zo svojej daňovej a účtovnej evidencie) - ten musí vedieť podať informáciu, či bude faktúrovať s DPH, alebo bez - no ak nebude, tak nie je čo odpočítať...

P.S. Vyzerá to tak, že pre plátcu DPH kúpiť ojazdené auto bude menej výhodné (ledaže by klesli ceny ojazdených aut).

No oni urcite trocha klesnu nasledkom toho, ze cast podnikatelov bude kupovat nove namiesto ojazdenych.

Mna ale zaujimalo to, co som zazil aj pri nakupe auta N1. Byvaly majitel sa zrejme chcel vyhnut zaplateniu DPH, tak bol problem z neho vyrazit riadnu fakturu.

Teraz tiez niekto, kto kupi uz v januari auto a DPH si necha vratit neskor moze tvrdit ze sa nanho povinnost odviest DPH pri predaji nevztahuje...
babi2
29.12.09,18:43
Teraz tiez niekto, kto kupi uz v januari auto a DPH si necha vratit neskor moze tvrdit ze sa nanho povinnost odviest DPH pri predaji nevztahuje...


Nemôže to tvrdiť, nakoľko ak pri kúpe auta si uplatní odpočet DPH, tak potom pri jeho predaji má povinnosť auto predať s DPH a DPH odviesť. Ak by to tak neurobil, potom by mal pri prípadnej daňovej kontrole problém.