rodolfo
19.12.09,14:56
mimotemyAhoj,
prosím o radu, ako postupovať s daňovým priznaním za rok 2009 (to som ale aktivistka!)
K 31.12.2008 som ukončila živnosť a nastúpila na zaslúžený odpočinok na starobný dôchodok. Ostali mi však viaceré resty v príjmoch aj vo výdajoch. Do konca tohto roku som to s pomocou všetkých anjelov strážnych vyrovnala a som v pluse cca 25000.00 Sk, teda 830.00 eur. Medzičasom som si našla prácu na skrátený úväzok formou dohody o pracovnej činnosti, z ktorej mi zamestnávateľ odvádza riadne daň. Priznávam, že nesledujem zmeny v legislatíve a tak ani netuším, aké povinnosti voči nášmu sociálnemu štátu mám. Môj dôchodok dosiahol astronomickú výšku 246,00 eur , súčasný mesačný brutto príjem je cca 80,00 eur, ešte si platím životné poistenie v celkovej sume 135,00 eur za rok. Prosím niekoho skúseného a zodpovedného o radu, čo všetko môžem uplatniť ako výdavkovú položku.
Všetkým želám krásne Vianoce, skvelé príjmy a nízke dane.
Lianka
19.12.09,14:48
Od kedy si starobnym dochodcom? (mesiac, rok)
Danila
19.12.09,15:07
A prečo nechceš, aby radili aj chlopi? Sú moc dobrí.....;)
Melnick
19.12.09,15:47
=rodolfo;1237995]mimotemyAhoj,
prosím o radu, ako postupovať s daňovým priznaním za rok 2009 (to som ale aktivistka!)
K 31.12.2008 som ukončila živnosť a nastúpila na zaslúžený odpočinok na starobný dôchodok. Rozumiem dobre, že si urobila DP za rok 2008 a vysporiadala svoje záväzky aj pohľadávky?Ostali mi však viaceré resty v príjmoch aj vo výdajoch. Do konca tohto roku som to s pomocou všetkých anjelov strážnych vyrovnala a som v pluse cca 25000.00 Sk, teda 830.00 eur.Z akej činnosti je plus 830,00 € , keď už nepodnikáš ? Medzičasom som si našla prácu na skrátený úväzok formou dohody o pracovnej činnosti, z ktorej mi zamestnávateľ odvádza riadne daň.To je OK pretože ako dôchodkyňa nemáš nárok na NČZD, i keď..... ak si na dôchodok išla 2.1.2009 tak máš nárok na NČZD Priznávam, že nesledujem zmeny v legislatíve a tak ani netuším, aké povinnosti voči nášmu sociálnemu štátu mám. To niekedy neviem ani ja, hoci zákony študujem. ;) Môj dôchodok dosiahol astronomickú výšku 246,00 eur , no skoro Ti závidím :rolleyes: súčasný mesačný brutto príjem je cca 80,00 eur, ešte si platím životné poistenie v celkovej sume 135,00 eur za rok.To bude tiež položka, ktorá Ti zníži ZD Prosím niekoho skúseného a zodpovedného o radu, čo všetko môžem uplatniť ako výdavkovú položku.
Všetkým želám krásne Vianoce, skvelé príjmy a nízke dane. Ďakujeme :) [/

upresni ešte Tvoje príjmy.:)
abel
19.12.09,16:31
rodolfo, ak si skončila živnosť k 31. 12. 2008, tie tvoje pohľadávky a záväzky si si mala vysporiadať - papierovo - v daňovom priznaní za rok 2008, aj keď si ich uhradila alebo tebe boli uhradené v tomto roku.
rodolfo
20.12.09,07:53
Bola som dlhodobo PN - od oktobra 2009 do 31.03.2009. Živnosť som ukončila k 31.12.2008, na starobný dôchodok nastúpila po skončení PN - teda od 01.04.2009. V daňovom priznaní za rok 2008 som vykázala pohľadávky v sume 60 000,00 Sk, záväzky 35 000,00 Sk. Od októbra r.2009 pracujem na dohodu s brutto príjmom 80,00 eur. Chcem vedieť, či si môžem uplatniť ako položku znižujúcu základ dane napr. úhradu za životné poistenie, eventuálne aj položku "nezdaňovaná časť príjmu", pretože môj dôchodok je taký, aký je, teda 246eur .
Ešte k tomu BABO, RAĎ - budem rada, keď mi dobre poradí fešný mladý muž, ale inšpiroval ma jeden starý český film. Dámy aj páni, prepáčte mi ten úlet. Majte sa fajnovo, tešte sa na Vianoce.
Lianka
20.12.09,09:13
Chcem vedieť, či si môžem uplatniť ako položku znižujúcu základ dane napr. úhradu za životné poistenie, eventuálne aj položku "nezdaňovaná časť príjmu", pretože môj dôchodok je taký, aký je, teda 246eur.

Ano, v roku 2009 mas narok na uplatnenie celej nezdanitelnej casti na danovnika, nakolko poberatelom dochodku si k 1.1.2009 nebola. Mas narok aj na uplatnenie zivotneho poistenia, ak splna podmienky (zmluva na min. 10 rokov, vyplata po 55. roku zivota) max. 398,33 EUR za rok 2009.

Vyska dochodku v roku 2009 nehra v tomto pripade rolu.
veronikasad
20.12.09,09:16
Bola som dlhodobo PN - od oktobra 2009 do 31.03.2009. Živnosť som ukončila k 31.12.2008, na starobný dôchodok nastúpila po skončení PN - teda od 01.04.2009. V daňovom priznaní za rok 2008 som vykázala pohľadávky v sume 60 000,00 Sk, záväzky 35 000,00 Sk. Od októbra r.2009 pracujem na dohodu s brutto príjmom 80,00 eur. Chcem vedieť, či si môžem uplatniť ako položku znižujúcu základ dane napr. úhradu za životné poistenie, eventuálne aj položku "nezdaňovaná časť príjmu", pretože môj dôchodok je taký, aký je, teda 246eur .
Ešte k tomu BABO, RAĎ - budem rada, keď mi dobre poradí fešný mladý muž, ale inšpiroval ma jeden starý český film. Dámy aj páni, prepáčte mi ten úlet. Majte sa fajnovo, tešte sa na Vianoce.
Ako si to vykázala - upravovala si základ dane? Alebo si ich vykázala len vo výkaze o majetku a záväzkoch ?
rodolfo
20.12.09,12:30
Ahoj.
Pohľadávky a záväzky neovplyvňujú výšku DZ v danom kalendárnom roku, ale sa prenášajú do nasledujúceho zdaňovacieho obdobia. Čiže tento rok, aj keď nepodnikám, som mala príjem aj výdavok z podnikania. No - to je poriadne štiplavý guláš!
Lianka
20.12.09,12:42
Ahoj.
Pohľadávky a záväzky neovplyvňujú výšku DZ v danom kalendárnom roku, ale sa prenášajú do nasledujúceho zdaňovacieho obdobia. Čiže tento rok, aj keď nepodnikám, som mala príjem aj výdavok z podnikania. No - to je poriadne štiplavý guláš!

Toto konstatovanie je spravne, len ak podnikas aj v dalsom roku. Ak si skoncila zivnost k 31.12.2008 a neupravila zaklad dane podla § 17 o pohladavky a zaväzky, nepostupovala si spravne. K tomuto smerovala aj veronikina otazka.

O pohladavky a zavazky bolo potrebne upravit zaklad dane v danovom priznani za rok 2008, aj ked k ich uhrade doslo az v roku 2009.

Skus sa na to pozriet. Ak by ti vysla "nova" danova povinnost vyssia ako povodna v podanom DP, odporucam podat dodatocne DP za rok 2008 a dan doplatit.

Prijmy a vydavky zo zivnosti nebudu mat ziaden vplyv na DP za rok 2009 (ani ich nemozes zahrnut do DP za 2009), nakolko v tomto roku si uz nepodnikala, zivnostenske opravnenie zaniklo v roku 2008.
marjankaj
20.12.09,12:44
Bola som dlhodobo PN - od oktobra 2009 do 31.03.2009. Živnosť som ukončila k 31.12.2008, na starobný dôchodok nastúpila po skončení PN - teda od 01.04.2009. V daňovom priznaní za rok 2008 som vykázala pohľadávky v sume 60 000,00 Sk, záväzky 35 000,00 Sk. Od októbra r.2009 pracujem na dohodu s brutto príjmom 80,00 eur. Chcem vedieť, či si môžem uplatniť ako položku znižujúcu základ dane napr. úhradu za životné poistenie, eventuálne aj položku "nezdaňovaná časť príjmu", pretože môj dôchodok je taký, aký je, teda 246eur .
Ešte k tomu BABO, RAĎ - budem rada, keď mi dobre poradí fešný mladý muž, ale inšpiroval ma jeden starý český film. Dámy aj páni, prepáčte mi ten úlet. Majte sa fajnovo, tešte sa na Vianoce.


Ahoj.
Pohľadávky a záväzky neovplyvňujú výšku DZ v danom kalendárnom roku, ale sa prenášajú do nasledujúceho zdaňovacieho obdobia. Čiže tento rok, aj keď nepodnikám, som mala príjem aj výdavok z podnikania. No - to je poriadne štiplavý guláš!

Takže viac by ti vyhovoval mladý a fešný. A neboli by lepšie skúsenosti v tomto prípade?:D:D:D

Pri ukončení živnosti si musíš vysporiadať aj nezaplatené záväzky a pohľadávky v daňovom priznaní za rok 2008, nakoľko v roku 2009 už nebudeš mať príjmy zo živnosti. §17 ods. (8) zákona o dani z príjmov.
Melnick
20.12.09,16:16
Odpoveď z DRSR / myslím, že to pricapila Zita5 /

Odpoveď
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak daňovník fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú činnosť a účtujúca v sústave JÚ ukončí podnikateľskú činnosť (príp. preruší e neobnoví do lehoty podania DP), podľa § 17 ods.8 a 9 zákona o dani z príjmov je povinná vykonať úpravu základu dane spôsobom vymedzeným v § 17 ods.8 písm.a/ zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len "zákon o dani z príjmov". Takýto daňovník je povinný teda upraviť základ dane okrem iného o výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem (okrem pohľadávok, ktoré spĺňajú podmienku daňovej uznateľnosti podľa § 19 ods.2 písm.h) prvom až piatom bode a písm.i), o cenu nespotrebovaných zásob a takisto o výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19.
Takýto daňovník v podávanom daň. priznaní typ B v VI.oddiele prenáša údaje z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods.4 postupova účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JÚ súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37. Na riadku 42 sa následne vypočíta základ dane (čiastkový základ dane). Daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva uplatní teda takýto postup.
Melnick
20.12.09,16:43
Pôvodca textu príspevku: rodolfo http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/126588-babo-rad-post1238339.html#post1238339)
Bola som dlhodobo PN - od oktobra 2009 do 31.03.2009. Živnosť som ukončila k 31.12.2008, na starobný dôchodok nastúpila po skončení PN - teda od 01.04.2009. V daňovom priznaní za rok 2008 som vykázala pohľadávky v sume 60 000,00 Sk, záväzky 35 000,00 Sk. Od októbra r.2009 pracujem na dohodu s brutto príjmom 80,00 eur. Chcem vedieť, či si môžem uplatniť ako položku znižujúcu základ dane napr. úhradu za životné poistenie, eventuálne aj položku "nezdaňovaná časť príjmu", pretože môj dôchodok je taký, aký je, teda 246eur .
Ešte k tomu BABO, RAĎ - budem rada, keď mi dobre poradí fešný mladý muž, ale inšpiroval ma jeden starý český film. Dámy aj páni, prepáčte mi ten úlet. Majte sa fajnovo, tešte sa na Vianoce.

Daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva je pri zisťovaní základu dane pri skončení podnikateľskej činnosti povinný podľa § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov zvýšiť základ dane o výšku pohľadávok,/ a tie sú podstatne vyššie ako záväzky / s výnimkou tých, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i) zákona o dani z príjmov. Zvýšenie základu dane má opodstatnenie v tom, že hodnota pohľadávok v jednoduchom účtovníctve predstavuje potenciálny príjem. Prípadná úhrada tejto pohľadávky v ďalších zdaňovacích obdobiach už nepodlieha zdaneniu.

Nie som síce ani mladý, ani fešný, ale jedno viem iste: dodatočné daňové priznanie za r. 2008 je tá najsprávnejšia cesta.:):):)