Janulka tojka
19.12.09,14:26
Dobry den poradaci,
chcela by som vas poprosit o radu. Neviem, aky postup by som mala zvolit, ak chcem zrusit s.r.o. bez dlhov, ale nemam v OR zaevidovanu zmenu mena, trvaleho pobytu a ani ziadost o zmenu meny na EUR.
Uz tri roky firma nevykonava svoju cinnost, ale zatial som ju nezrusila. LEn pred dvoma dnami som sa dozvedela, ze musim do konca roka urobit zmenu v OR v suvislosti s prechodom na EUR.
Ak som tomu dobre porozumela, musim"

1. prepisat si svoju zakladatelsku listinu, ktora bola v roku 1997 spisana u notara tak, aby v nej bola mena EUR. Nemusim podpisy overovat a ani listina nemusi byt vyhotovena u notara, vsak?

2. vypisat formular:návrh na zápis zmeny údajov zapísaných v obchodnom registri, kde zmenim ZI na EUR, zmenim svoju priezvisko a trvaly pobyt.
Kolko ma to bude stat? Aky kolok mam k tejto zmene pripojit?

3. som jediny spolocnik, ale mam uvedenych dvoch konatelov, kto ma vlastne u notara overit podpisy na tomto formulary navrhu na zapis? Predpokladam, ze ja ako zakladatel, teda druhy konatel tam vobec nemusi byt uvedeny.

3. Ked bude toto zapisane, potom mam podat
podnet{ nie navrh lebo ten je za desinu} na zacatie konania o zrusenie spolocnosti podla § 200e O. s. p. z dovodu, ze firma dlhodobo nevykonava cinnost, pre ktoru bola zalozena?

Je toto spravny postup?

4. No mam este otazku, kedze v zakladatelskej listine z roku 1997 je uvedene, že spoločnosť sa zaklada na dobu neurcitu, nemozem teraz toto zmenit na dobu urcitu s uvedenim datumu? A tym padom, by som potom nemusela davat ten podnet na zacatie konania o zruseni spolocnosti? Predpokladam vsak, ze by toto bol prilis jednoduchy sposob, takze o tom mozem asi len snivat.

Prosim vas o skoru radu, ci moj postup bude spravny, alebo mam urobit nieco inak. Vdaka.
Lianka
19.12.09,13:46
LEn pred dvoma dnami som sa dozvedela, ze musim do konca roka urobit zmenu v OR v suvislosti s prechodom na EUR.

:eek::confused: O tom sa vie uz minimalne rok.

Komplet tema je spracovana tu: http://www.porada.sk/t88018-premena-menovitych-hodnot-zakladneho-imania-v-s-r-o.html. Najdes tu odpovede na vsetky tvoje otazky.

Termin na "suhlas s premenou" je 31.12.2009. Termin na "kompletnu premenu" je do 31.12.2010.

Minimalne jedno z toho si povinna urobit do 31.12.2009.

Viac uvedena tema a prislusne pravne predpisy.
Janulka tojka
19.12.09,14:09
Ahoj Lianka,
ja som si tuto temu uz na porade precitala. K tomu, ze viem o tom az teraz vysvetlim len tolko, ze uz tri roky sa podnikaniu vobec nevenujem, takze si myslim, ze je uplne normalne, ze som o tejto povinnosti nevedela.
Prave preto, ze som si temu precitala, chcela som poradit, ci vsetko to, co potrebujem zmenit, mozem urobit hned v navrhovanom postupe? Nechcem sa k jednotlivym veciam vracat neskor, a ak som teda dobre porozumela, kedze mam v OR zle meno a adresu, ine ako formular na zapis zmeny ani podat nemozem. Alebo sa mylim? Mojim cielom je firmu zrusit cim skor a stihnut aj svoju povinnost urobit zmenu v suvislosti s prechodom na EUR.
Ako myslis to, ze minimalne jedno z toho som povinna urobit? MOzes vysvetlit? Myslim, ze musim urobit vsetko este do 31.12.2009, samozrejme okrem podnetu na zrusenie sro.

Vies mi povedat, ci moj postup v celom jeho rozsahu bude spravny, alebo sa v niecom mylim? A co zmena ZL v bode existencie spolocnosti na urcitu dobu? Na to som odpoved nedostala.

Mozete mi niekto potvrdit ci to budem robit spravne? Dakujem
truch
19.12.09,14:30
Janulka, máš 2 možnosti:
1, Všetko necháš ako je a keďže si nebudeš plniť povinnosti, daň. úrad ti vyrúbi pokutu, ktorú samozrejme nemáš z čoho zaplatiť a tak nasleduje návrh DÚ na výmaz spoločnosti, trvá to dlhšie, sú potrebné dobré nervy, ale je to bez roboty /takto ma poučila naša správ. dane, vraj už mali viac prípadov a v pohode boli nefunkčné firmy vymazané.
2, Budeš postupovať podľa predpisov, zverejníš vstup do likvidácie,urobíš mimoriadnu uzávierku, napíšeš zápisnicu, vyzveš veriteľov, napíšeš návrh na súd/ teraz už bezplatne/. Je s tým strašne veľa roboty a stojí to aj nejakú tú korunku. Súhlas DÚ s likvidáciou 10€, zverejnenie a výzva asi 20€. Potrebuješ aj potvrdenia zo SP a ZP,že im nič nie si dlžná.Rozhodni sa, prajem ti v oboch prípadoch veľa šťastia:-)))
MichalMu
19.12.09,17:55
Riešil som podobný problém, na internete je veľa stránok a návodov mne sa podarilo natrafiť na stránku yrp, riešia takéto problemy, ja som potreboval napr. prepis základného imania z SKK na EUR, boli rýchli a za fajn cenu.
Janulka tojka
19.12.09,19:46
Dik za doterajsie rady, privitam aj nazory inych.
Ak by som sa rozhodla pre momentalne najrychlejsi sposob vyjadrenia súhlasu s metódou prepočtu, bude mi tento akceptovany, ked nemam v OR aktualizovane svoje osobne udaje: meno a trvaly pobyt? Pytam sa preto, ze ak pojdem overit podpis, tak moje meno na overeni sa nebude zhodovat s mojim rodnym menom, ktory je uvedeny momentalne v OR. Alebo musim predsa len robit ten navrh na zapis zmeny alebo ako truch hovori vybodnut sa na vsetko, nech ma cim skor zrusia :-)
???
truch
19.12.09,20:21
Najskôr musíš zmeniť osobné údaje na registri /za poplatok/ a zároveň zdarma urobiť premenu na €. Ja som tiež taký "sprostý poctivec" a všetko som urobila ako sa má. Čo už, niektorí to majú v živote ľahšie:-)))
truch
19.12.09,20:28
Najskôr musíš urobiť zmeny na registri, bez toho sa nepohneš
truch
19.12.09,20:29
mimotemy myslela som, že ten prvý príspevok mi neprešiel,tak som napísala ešte raz:):):)
Martin_Timko
19.12.09,21:19
Najskôr musíš zmeniť osobné údaje na registri /za poplatok/ a zároveň zdarma urobiť premenu na €. Ja som tiež taký "sprostý poctivec" a všetko som urobila ako sa má. Čo už, niektorí to majú v živote ľahšie:-)))

Moznoze "spr......ec" usetri v buducom roku, kdesi tu na porade som sa docital, ze hrozia nejake pokuty za nezmenene Euricko v Obchodnom registry.
Martin_Timko
19.12.09,21:26
Dik za doterajsie rady, privitam aj nazory inych.
Ak by som sa rozhodla pre momentalne najrychlejsi sposob vyjadrenia súhlasu s metódou prepočtu, bude mi tento akceptovany, ked nemam v OR aktualizovane svoje osobne udaje: meno a trvaly pobyt? Pytam sa preto, ze ak pojdem overit podpis, tak moje meno na overeni sa nebude zhodovat s mojim rodnym menom, ktory je uvedeny momentalne v OR. Alebo musim predsa len robit ten navrh na zapis zmeny alebo ako truch hovori vybodnut sa na vsetko, nech ma cim skor zrusia :-)
???

Jeden moj znamy dostal pokutu zo Zivnostenskeho, za to ze do 30 dni nenahlasil zmenu trvaleho bydliska. Neviem, ci to plati aj pre s.r.o., ak sa zmeni trvale bydlisko konatela, alebo spolocnika, alebo meno.....
Ja uz tieto veci nechavam na externu firmu, zalozili mi spolocnost, nemal som starosti, dohodli sme sa, ak budú nejake legislativne zmeny vzdy ma upozornia, potrebujem podnikat a nie sledovat terminy.
Lianka
20.12.09,09:20
Moznoze "spr......ec" usetri v buducom roku, kdesi tu na porade som sa docital, ze hrozia nejake pokuty za nezmenene Euricko v Obchodnom registry.

Ani by som sa necudovala, ak by za to aj realne boli vyrubene pokuty. Podla mojho nazoru ide o vaznu vec, a najma termin bol dostatocne dlho dopredu znamy, premena je zadarmo. Mnohi sa spamätali na poslednu chvilu, v piatok bola rada na ORSR v BA tak na 1,5 hod.
Lianka
20.12.09,09:22
Jeden moj znamy dostal pokutu zo Zivnostenskeho, za to ze do 30 dni nenahlasil zmenu trvaleho bydliska. Neviem, ci to plati aj pre s.r.o., ak sa zmeni trvale bydlisko konatela, alebo spolocnika, alebo meno.....
Ja uz tieto veci nechavam na externu firmu, zalozili mi spolocnost, nemal som starosti, dohodli sme sa, ak budú nejake legislativne zmeny vzdy ma upozornia, potrebujem podnikat a nie sledovat terminy.

Zial, mnohi podnikatelia zvacsa az vtedy zacnu uvazovat o niekom, kto im tieto veci "postrazi", az ked maju problem. Ja som za to, aby si kazdy robil svoju odbornu pracu, ktora je jeho hlavnym predmetom cinnosti, t. j. uctovnik/ekonom je osoba, ktorej toto prinalezi a podnikatel nech sa venuje podnikaniu :). Moji klienti to ocenuju.
Martin_Timko
20.12.09,09:58
Som rad, ze ma take nieco nezastihuje. "Milujem" stat v radoch a vrcholovate suhlasim s vami Lianka, ze kazdy by mal robit to, co vie. Ja som tri dni bludil po Porade, pomaly nocna mora, ako urobit s.r.o. nakoniec som si to dal urobit a naozaj nelutujem.