Ali1979
19.12.09,20:21
Potrebujem poradiť ohľadne odpisov. Tento rok mám dosť malý základ dane, keby som zaúčtovala odpisy (2. rok), vykázala by som stratu - čo je pre mňa teraz nevýhodné... Môžu sa vynechať odpisy za rok 2009? Je mi jasné, že sa nedajú posunúť, teda ak ich teraz nezaúčtujem, tak prepadnú... Ďakujem vopred za odpovede!
Manual
19.12.09,19:29
Potrebujem poradiť ohľadne odpisov. Tento rok mám dosť malý základ dane, keby som zaúčtovala odpisy (2. rok), vykázala by som stratu - čo je pre mňa teraz nevýhodné... Môžu sa vynechať odpisy za rok 2009? Je mi jasné, že sa nedajú posunúť, teda ak ich teraz nezaúčtujem, tak prepadnú... Ďakujem vopred za odpovede!
Ano, môžeš prerušiť odpisovanie, nič ti neprepadne.
tuta
19.12.09,19:30
Odpisy je možné prerušiť. Bližšie viď par.

§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.
Ali1979
19.12.09,19:31
Ďakuje za rýchlu odpoveď! Tzn, že sa mi odpisový plán predĺži o rok?
Manual
19.12.09,19:36
Ano daňové odpisovanie sa ti predlži o toľko rokov, koľko krát prerušíš odpisovanie.
Ale nezabudni odpisovať tento majetok aj účtovne = stanovíš si sama dobu počas ktorej daný majetok odpíšeš. To je na rozhodnutí účtovnej jednotky. A účtovné odpisy sa neprerušujú.
azla
19.12.09,20:44
"Prepadli" by Ti iba "leasingove" odpisy".

Ak máš majetok na leasing, tam odpisy nemôžeš prerušiť.
svetlanamaria
11.01.10,12:00
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, či môžem uplatniť odpisy časti hmotného majetku a časti majetku prerušiť odpisovanie , t.j. môžem prerušiť uplatňovanie odpisov len niektorého konkrétneho majetku, alebo musím prerušiť odpisovanie všetkého hmotného majetku ako celku? (neviem či som to napísala zrozumiteľne.)
Ďakujem pekne.
Tamila
11.01.10,13:07
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, či môžem uplatniť odpisy časti hmotného majetku a časti majetku prerušiť odpisovanie , t.j. môžem prerušiť uplatňovanie odpisov len niektorého konkrétneho majetku, alebo musím prerušiť odpisovanie všetkého hmotného majetku ako celku? (neviem či som to napísala zrozumiteľne.)
Ďakujem pekne.
Daňové odpisy sa môžu prerušiť na každý hmotný majetok jednotlivo. To znamená, že niektoé daňové odpisy môžeš prerušiť a niektoré môžeš uplatniť. Podľa potreby.
pačmaha
22.01.10,05:11
Dobrý deň,
a je možné si odpisy leasingu neuplatniť? alebo ich musím uplatniť... ďakujem
Anja111
22.01.10,05:57
Dobrý deň,
a je možné si odpisy leasingu neuplatniť? alebo ich musím uplatniť... ďakujem
Pri lízingu sa odpisy pozastaviť nedajú...
Zita5
22.01.10,06:03
"Prepadli" by Ti iba "leasingove" odpisy".

Ak máš majetok na leasing, tam odpisy nemôžeš prerušiť.


Odpoveď má dotazujúca aj tu .:)
Lianka
22.01.10,07:24
Zrejme myslela nie prerusit, ale jednoducho neuplatnit do danovych nakladov :), t. j. odpis sa urobi, ale nebude VOZD.
Majka69
22.01.10,20:12
Dobrý večer,
mám živnostníka, ktorý má v evidencii majetok od apríla 2005 a doteraz si neuplatnil daňové odpisy. Viem že zmena o odložení odpisovania plati cca 4-5 rokov (neviem presne). Môžem mu za rok 2009 prvý krát uplatniť daňový odpis z tohto majetku?

Ďakujem
Majka
ancura
02.02.10,16:32
Prosim vas. uz som tuto otazku kladla v inej teme, ale....V roku 2010 mam prerusenu zivnost na pol roka, do 1.9., teda k 31. decembru zivnost cinna bude. Mozem odpisat auto, ktore odpisujem treti rok? Mozem celu sumu? alebo polovicu? Alebo nic? Mam prerusit odpisovanie na jeden rok?
Dakujem
Anja111
02.02.10,17:32
Prosim vas. uz som tuto otazku kladla v inej teme, ale....V roku 2010 mam prerusenu zivnost na pol roka, do 1.9., teda k 31. decembru zivnost cinna bude. Mozem odpisat auto, ktore odpisujem treti rok? Mozem celu sumu? alebo polovicu? Alebo nic? Mam prerusit odpisovanie na jeden rok?
Dakujem
K 31.12. budeš mať auto v obchodnom majetku a ak bolo využívané na podnikanie, (napr. od 1.9. do konca roka), tak máš nárok na daňový odpis za celý rok...
Tamila
02.02.10,17:47
Dobrý večer,
mám živnostníka, ktorý má v evidencii majetok od apríla 2005 a doteraz si neuplatnil daňové odpisy. Viem že zmena o odložení odpisovania plati cca 4-5 rokov (neviem presne). Môžem mu za rok 2009 prvý krát uplatniť daňový odpis z tohto majetku?

Ďakujem
Majka
Daňový odpis si môžeš uplatniť po prvýkrát za rok 2009.
eeska
03.02.10,17:27
Dobrý den, mám otázocku, môzem prerusit odpisy hmotného majetku /výrobné stroje/ ak sme na tento HM dostali dotáciu zo štátu? dakujem velmi pekne
hena22
03.02.10,17:31
Dobrý den, mám otázocku, môzem prerusit odpisy hmotného majetku /výrobné stroje/ ak sme na tento HM dostali dotáciu zo štátu? dakujem velmi pekne

Prečo to chceš robiť? veď rozpúšťaš dotáciu vo výške odpisov, nie?
maturantka
03.02.10,17:34
Prosím Vás, keď takto preruším odpisovanie, do výkazu o majetku a záväzkoch dávam daňovú zostatkovú cenu alebo účtovnú. Ďakujem.
vikinka
03.02.10,17:52
Do výkazu o MaZ uvádzaš účtovnú zostatkovú cenu.
maturantka
03.02.10,17:58
Ďakujem pekne.
Rozalka
03.02.10,18:00
Dobrý den, mám otázocku, môzem prerusit odpisy hmotného majetku /výrobné stroje/ ak sme na tento HM dostali dotáciu zo štátu? dakujem velmi pekne

K účtovaniu dotácií a majetku je na DRSR MP, prikladám.