mirka16
11.09.05,14:38
Ahojte poraďáci!
sme prepravná spoločnosť a nakupujeme PHM aj v zahraničí (formou kariet DKV).
Sprostredkovateľská spoločnosť bude za nás vybavovať vrátenie DPH, takže sa o to nemusíme starať, budú tam to posielať formou dobropisov.
Tieto sumy nedávam vôbec do nášho daňového priznania DPH, však?
Ď. Mirka
KEJKA
11.09.05,13:34
nie, ale zaúčtujete ako pohľadávku podľa krajín EU, resp. podľa mien (CZK, EUR).
mirka16
11.09.05,14:07
Ďakujem velmi pekne
DušanČ
11.09.05,14:09
Ahojte poraďáci!
sme prepravná spoločnosť a nakupujeme PHM aj v zahraničí (formou kariet DKV).
Sprostredkovateľská spoločnosť bude za nás vybavovať vrátenie DPH, takže sa o to nemusíme starať, budú tam to posielať formou dobropisov.
Tieto sumy nedávam vôbec do nášho daňového priznania DPH, však?
Ď. Mirka
Súhlasím s Lidou s tým, že prvoradá analytika pohľadávok za zaplatenú DPH
v zahraničí je podľa krajín, lebo len z každej krajiny separátne je možné nárokovať vrátenie DPH. Je potrebné si predtým zistiť, či daná krajina za PH vracia DPH.
Napr. ČR vracia len za nákup nafty, benzínu nie. Preto, ak ste kupovali aj benzín
v ČR, môžete ho rovno, vrátane DPH zaúčtovať do nákladov.
ESTER
27.03.06,13:27
Môžem sa spýtať na spôsob zaúčtovania v sústave JÚ. Takže nákup nafty v ČR bude v peňažnom denníku ako výdavok ovplyvňujúci ZD včetne DPH. Po uhradení pohľadávky za vrátenú DPH bude to príjem ovplyvňujúci ZD? Uvažujem správne?
JAJA11
28.03.06,11:23
Môžem sa spýtať na spôsob zaúčtovania v sústave JÚ. Takže nákup nafty v ČR bude v peňažnom denníku ako výdavok ovplyvňujúci ZD včetne DPH. Po uhradení pohľadávky za vrátenú DPH bude to príjem ovplyvňujúci ZD? Uvažujem správne?

Áno, tak je to správne. A príjmom je to až v tom období, keď je DPH vrátená, a to aj v podvojnom účtovníctve.
va1ke
18.07.06,07:29
ahojte prosím môžete mi poradiť. zamestnanec natankoval PHM v čechách. Čo s DPH? Uplatniť či nie? Ďakujem
Milan Benka
18.07.06,07:32
ahojte prosím môžete mi poradiť. zamestnanec natankoval PHM v čechách. Čo s DPH? Uplatniť či nie? Ďakujem

A kde, alebo voči komu si chcete uplatniť to DPH (ak správne chápem tak české) ?
va1ke
18.07.06,07:37
Benka ďakujem za odpoveď.
Milan Benka
18.07.06,07:58
Benka, ja DPH vo vzťahu k zahraničí neovládam, toto je môj prvý prípad. tak som sa pýtala čo s tým mám urobiť. No podľa tvojej odpovede nie som o nič múdrejšia. Keby som s tým mala skúsenosti tak sem nepíšem.

mimotemy 1. Podľa Vašej otázky som mohol iba tipovať, akú alebo načo chcete vedieť odpoveď. Preto som sa pýtal.

2. Ak s tým budete mať skúsenosti, tak vtedy píšte ešte viac, aby sme sa všetci poučili.

3. Ak sa Vás moja otázka dotkla, tak mi, prosím Vás, prepáčte. Nebolo to mojím úmyslom.
mimotemy


K veci:
Vzťah k slov. DPH: žiadny, je to dph platená do št.rozpočtu iného štátu.

Ak chcete získať danú DPH od českého fin. úradu :
http://www.porada.sk/t26757-dph-cechy.html v prísp.14 je prilepený
Metodický postup pre žiadosť o vrátenei dane v ČR (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=6129&d=1148992204)
rosemary
18.07.06,08:05
To : Jaja11
Vo FS 4/2006 je zverejnené usmernenie ohľadom DPH zaplatenej v zahraničí, podľa tohto usmernenie sa vrátená DPH neúčtuje až keď je zaplatená, ale v deň vzniku účtovného prípadu kurzom. V prípade, že Vám ju nevrátia /aj to sa môže stať/ sa účtuje do prevádzkových nákladov.
va1ke
18.07.06,08:17
Ak sa Vás moja otázka dotkla, tak mi, prosím Vás, prepáčte. Nebolo to mojím úmyslom.
mimotemy

nie Vaša odpoveď sa ma nedotkla.
rosemary
18.07.06,09:02
Ak máš bloček z pumpy, DPH dáš aj s naftou do nákladov.S toto DPH nič nerobíš, iba ak by si si jun chcela žiadať späť . Ale to je už o inom.
daja
30.10.06,12:04
Ahojte poraďáci!
sme prepravná spoločnosť a nakupujeme PHM aj v zahraničí (formou kariet DKV).
Sprostredkovateľská spoločnosť bude za nás vybavovať vrátenie DPH, takže sa o to nemusíme starať, budú tam to posielať formou dobropisov.
Tieto sumy nedávam vôbec do nášho daňového priznania DPH, však?
Ď. Mirka

Ešte by som sa chcela vrátiť k tejto téme. Začali sme tiež tankovať v zahraničí cez kary euroshell. Teraz mi prišla prvý krát faktúra. Prosím poraďte ako bude vyzerať účtovací predpis. /tiež nám jedna spoločnosť bude vracať DPH/. Sumy na faktúre sú:
Bez DPH 21.653,34 SIT
DPH 20% 4.330,66 SIT
Spolu 25.984,00 SIT
Zaujíma ma hlavne predpis na vrátenie DPH. Ďakujem veľmi pekne.
Milan Benka
30.10.06,12:19
Ešte by som sa chcela vrátiť k tejto téme. Začali sme tiež tankovať v zahraničí cez kary euroshell. Teraz mi prišla prvý krát faktúra. Prosím poraďte ako bude vyzerať účtovací predpis. /tiež nám jedna spoločnosť bude vracať DPH/. Sumy na faktúre sú:
Bez DPH 21.653,34 SIT
DPH 20% 4.330,66 SIT
Spolu 25.984,00 SIT
Zaujíma ma hlavne predpis na vrátenie DPH. Ďakujem veľmi pekne.

Predpis na vrátenie dph - iné pohľadávky 378AE
daja
31.10.06,06:38
Predpis na vrátenie dph - iné pohľadávky 378AE

Takže celé účtovanie bude vyzerať?
Nafta - faktúra 501/321
Pohľadávka na vrátenie DPH? 378/668?
Úhrada DPH 221/378
Milan Benka
31.10.06,06:44
Takže celé účtovanie bude vyzerať?
Nafta - faktúra 501/321
Pohľadávka na vrátenie DPH? 378/668?
Úhrada DPH 221/378

501/321 cena bez DPH
378/321 zahraničná DPH, kt. chceš žiadať od zahranič. daň. úradu
321/221 úhrada fa.
221/378 vrátenie DPH zo zahraničia.
daja
31.10.06,06:50
Ďakujem ale práve som našla v usmernení MF č. MF/014716/2006-721, že by sa to malo účtovať na ako 378/648. Tak a teraz už neviem.
apo
02.07.08,21:25
Klient si zariadil cez Rakúsku spoločnosť, že čerpaná nafta na čerpacích staniciach je vyfakturovaná ako aj MÝTO. Na moje prekvapenie faktúra za naftu je bez DPH. Urobíme samozdanenie ako pri dovoze tovaru? Zdá sa mi to divné nakoľko nafta bola spotrebovaná na rakúskych dialniciach.

Okrem toho k tejto faktúre je vydaná ešte jedna faktúra za SKLADNÉ a táto je aj s DPH.

Faktúra za mýto je s rakúskou DPH, to sme tu už dávnejšie vyriešili, táto faktúra neide do samozdanenia a DPH si klient žiada vrátiť od rakúskeho daňového úradu.

DPH z faktúry za skladné by mohla byť predmetom vyžiadania?

Aby toho nebolo málo, je ešte jedna faktúra s pripnutým dokladom CMR, ako keby za prepravu nafty nakoľko je na nej uvedené zhodné množstvo ako pri faktúre za odobranú naftu, táto faktúra je bez DPH.

Všetko mi tak pripadá, ako keby v Rakúsku vymysleli spôsob ako vyfakturovať odobranú PHM v režime samozdanenia odberateľa z krajiny EÚ.


Má niekto skúsenosť s fakturáciou za odobranú a spotrebovanú naftu v krajine z EÚ?

Prosím o radu.

apo
racing
25.11.10,07:54
apo, na Vašu otázku z roku 2008 neprišla odpoveď, ako ste to riešili s nákupom a spotrebou nafty v štáte EU - iba samozdanením, s dátumom dodania podľa dňa vystavenej fa?
apo
25.11.10,10:43
Áno, samozdaniením.

apo
racing
26.11.10,07:46
Ďakujem .
grammatika
05.01.11,08:38
Ahojte, spoločnosť platca DPH, ktorá má v prenájme automobil nakupuje PHM v Rakúsku.
môže sa účtovať:
501/211 -celá suma aj vrátane rakúskej DPH do nákladov
SPoločnosť nebude žiadať o vrátenie tejto DPH.

V prípade, že by žiadala, tak by účtovala:
501/211 celá suma vrátane DPH
nárok na vrátenie DPH 378/648 + žiadosť o vrátenie DPH
vrátenie DPH 221/378.

Môže to tak byť?
Ďakujem
JAJA11
05.01.11,08:48
Ahojte, spoločnosť platca DPH, ktorá má v prenájme automobil nakupuje PHM v Rakúsku.
môže sa účtovať:
501/211 -celá suma aj vrátane rakúskej DPH do nákladov
SPoločnosť nebude žiadať o vrátenie tejto DPH.

V prípade, že by žiadala, tak by účtovala:
501/211 celá suma vrátane DPH
nárok na vrátenie DPH 378/648 + žiadosť o vrátenie DPH
vrátenie DPH 221/378.

Môže to tak byť?
Ďakujem

Takto by to mohlo byť. Problém je však v tom, že bude vraj povinosť tú DPH žiadať. Ak si nepožiada firma o jej refundáciu, bude to jej strata, DPH vraj nebude nákladom. Len neviem, či to je pravda :o
grammatika
05.01.11,08:49
Takto by to mohlo byť. Problém je však v tom, že bude vraj povinosť tú DPH žiadať. Ak si nepožiada firma o jej refundáciu, bude to jej strata, DPH vraj nebude nákladom. Len neviem, či to je pravda :o
Ďakujem, a nevie niekto,či táto povinnosť je/bola v roku 2010? Ďakujem :)
witch
05.01.11,11:08
Viete prosím niekto, ktorý je to § Zákona o DPH a Zákona DzP? Ďakujem
witch
06.01.11,07:42
Ďakujem, a nevie niekto,či táto povinnosť je/bola v roku 2010? Ďakujem :)


Posúvam....
apo
06.01.11,11:48
Pôvodca textu príspevku: JAJA11 Pozri príspevok
Takto by to mohlo byť. Problém je však v tom, že bude vraj povinosť tú DPH žiadať. Ak si nepožiada firma o jej refundáciu, bude to jej strata, DPH vraj nebude nákladom. Len neviem, či to je pravda

Zo seminára k dani z príjmu mám tieto poznámky:

ad 1
Krátenie odpočtu z dôvodu koeficientovania je náklad/výdavok.

ad 2
DPH z nákupov v EÚ účtujeme ako o DPH. Je nejaký limit pod ktorý na konci roka sa táto daň zaúčtuje ako náklad/výdavok.

Ak je objem dane nad limit potom žiadame o vrátenie dane zo zahraničia a v jednoduchom účtovníctve je príjem aj výdaj v čase keď sú prostriedky poukázané na účet. V podvojnom účtovníctve náklad a výnos z tejto dane tiež v jednom zdaňovacom období, ale nemusí to byť v roku keď vrátenú daň dostaneme pripísanú na účet.

Zmysel zmeny je v tom, že ak je objem dane nad limitom žiadané vrátenie dane neovplyvní základ dane z príjmu. Logicky ak túto daň nevyžiadame potom zúčtujeme pohľadávku z DPH ako náklad pripočítateľný k základ dane. Dôsledkom toho sa zníži HV a zostane menšia časť na výplatu zisku v sro-čke. Ak požiadame o vrátenie základ dane sa nezmení, HV je vyšší a je možné si vyplatiť vyššiu sumu z rozdelenia zisku čo je dobré lebo tento príjem je nezdanený.

:DDúfam, že som si to zaznamenal úplne a správne. A či to takto je naozaj tiež neviem. Nakoniec aj informácia o zmene výpočtu odpisov lízovaného majetku nadobudnutého od roku 2011 už neplatí, budeme odpisovať tak ako od roku 2004.

apo
grammatika
06.01.11,16:03
Zákon o dani z príjmov od 01.01.2011
§ 19
k) daň z pridanej hodnoty
1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)
3. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty má nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba, ku ktorým sa daň vzťahuje, v tom zdaňovacom období, v ktorom účtuje o nároku na jej vrátenie90b) spôsobom podľa osobitného predpisu1) a ak ide o daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo o daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo ods. 14, v tom zdaňovacom období, v ktorom uplatní nárok na jej vrátenie spôsobom podľa osobitného predpisu,90b)
4. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba, ku ktorým sa daň vzťahuje, z dôvodu, že suma dane z pridanej hodnoty nedosahuje predpísanú výšku na jej vrátenie, v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k úhrade tovarov a služieb,
witch
07.01.11,08:49
Zo seminára k dani z príjmu mám tieto poznámky:

ad 1
Krátenie odpočtu z dôvodu koeficientovania je náklad/výdavok.

ad 2
DPH z nákupov v EÚ účtujeme ako o DPH. Je nejaký limit pod ktorý na konci roka sa táto daň zaúčtuje ako náklad/výdavok.

Ak je objem dane nad limit potom žiadame o vrátenie dane zo zahraničia a v jednoduchom účtovníctve je príjem aj výdaj v čase keď sú prostriedky poukázané na účet. V podvojnom účtovníctve náklad a výnos z tejto dane tiež v jednom zdaňovacom období, ale nemusí to byť v roku keď vrátenú daň dostaneme pripísanú na účet.

Zmysel zmeny je v tom, že ak je objem dane nad limitom žiadané vrátenie dane neovplyvní základ dane z príjmu. Logicky ak túto daň nevyžiadame potom zúčtujeme pohľadávku z DPH ako náklad pripočítateľný k základ dane. Dôsledkom toho sa zníži HV a zostane menšia časť na výplatu zisku v sro-čke. Ak požiadame o vrátenie základ dane sa nezmení, HV je vyšší a je možné si vyplatiť vyššiu sumu z rozdelenia zisku čo je dobré lebo tento príjem je nezdanený.

:DDúfam, že som si to zaznamenal úplne a správne. A či to takto je naozaj tiež neviem. Nakoniec aj informácia o zmene výpočtu odpisov lízovaného majetku nadobudnutého od roku 2011 už neplatí, budeme odpisovať tak ako od roku 2004.

apo


Vysvetlenie pre rok 2011 chápem (dúfam:rolleyes:), ale stále neviem, ako to je za rok 2010. Prvýkrát nám vyšla DPH z Nemecka (bločky zo služobných c.) nad limit 50€. Keď si nevyžiadame túto DPH z Nem., tak je to nedaňový náklad, aj za rok 2010?
grammatika
07.01.11,17:34
Vysvetlenie pre rok 2011 chápem (dúfam:rolleyes:), ale stále neviem, ako to je za rok 2010. Prvýkrát nám vyšla DPH z Nemecka (bločky zo služobných c.) nad limit 50€. Keď si nevyžiadame túto DPH z Nem., tak je to nedaňový náklad, aj za rok 2010?

Nie, za rok 2010 by to mal byť normálny daňový náklad.
witch
10.01.11,06:31
Ďakujem!
kimart
10.02.11,10:33
tak potom ako sa budú účtovať fa zo shellu v r. 2011?
nákup PHM bez DPH 501/321
DPH 378/321
a ak táto pohľadávka prekročí limit 50€, a o vrátenie dph nepožiadame tak 501AE (nedaň. náklad)/378???
apo
10.02.11,10:55
tak potom ako sa budú účtovať fa zo shellu v r. 2011?
nákup PHM bez DPH 501/321
DPH 378/321
a ak táto pohľadávka prekročí limit 50€, a o vrátenie dph nepožiadame tak 501AE (nedaň. náklad)/378???

Áno,
terajšia úprava je tak vymyslená, aby tí ktorým sa nechce pýtať DPH zo zahraničia si to nezľahčovali uspokojení tým, že to majú aspoň v daňovo uznaných nákladoch.

Daňovo uznaným nákladom je iba DPH do limitu 50 Euro.

apo
kimart
10.02.11,11:18
ďakujem, limit 50€ je pre každý štát zvlášť, či celkom sumár zo všetkých krajín? a ešte dotaz, nám vracajú DPH cez Shell, na koho sa ešte obrátiť ohľadom vrátenie DPH? Termín je tuším do 30.9.
apo
10.02.11,13:59
Limit pre každú krajinu samostatne, inak by to nemalo zmysel.

apo
andzeliiina
22.07.11,22:45
Prosím Vás, a ako je to s tými faktúrami za PHL a dobropismy za vrátenú DPH od firmy Shell v JÚ?
Myslím teraz na ich účtovanie v JÚ. A pokiaľ ide o úhradu dobropisov, vtedy príjem zdaňujem ako P ovplyv. ZD ako uspokojenie pohľadávky. Ale kde si mám predtým tú pohľadávku zaúčtovať? Resp.účtujem niekde o tejto pohľadávke DPH, ktorú mi majú vrátiť? Ďakujem.
martina2006
25.07.11,17:58
Prosím Vás o radu, poľská firma nám /slovenskej s.r.o./ vystavila faktúru za naftu bez DPH. Je to správne, máme to samozdaniť? Nemali nám vystaviť faktúru s ich DPH a my sme mali žiadať o vrátenie DPH? Ďakujem.
paťuška
31.07.11,13:20
Určite je jednoduchšie spraviť samozdanenie ako žiadať na konci roka DPH a samozrejme je to správne zo strany poľskej firmy.
martina2006
22.08.11,08:24
Prosím Vás ešte raz o radu, teraz sa ku mne dostala faktúra od poľskej firmy / platcu dph/ za nákup nafty aj s vyčíslenou poľskou dph. Mám túto faktúre samozdaniť? Ďakujem.
apo
22.08.11,11:03
Prosím Vás ešte raz o radu, teraz sa ku mne dostala faktúra od poľskej firmy / platcu dph/ za nákup nafty aj s vyčíslenou poľskou dph. Mám túto faktúre samozdaniť? Ďakujem.

Určite nie samozdaniť a postupovať tak ako je vyššie uvedené x-krát.

apo
Zuzanak1
19.09.11,12:00
Dobrý deň, chcem sa opýtať. Nakupujeme PHM cez Shell karty, o vrátenie DPH budeme žiadať samy. Ale mne nieje celkom jasné, ako zaúčtovať (JU) prijaté Shell karty za PHM, idú do DP DPH alebo nie ? Príde faktúra samostatne s každého štátu s rozpisom DPH jednotlivých krajín a celková suma k úhrade Shellke. Podľa mňa by nemali ísť vôbec do DPH, ale niekde som čítala, že samozdaniť.