Lubomir1
19.12.09,22:45
Som SZČO (JÚ, paušálna daň) a len teraz som sa dozvedel, že sa budem musieť v novom roku prihlásiť ako platiteľ DPH (Registrácia zdaniteľnej osoby – neplatiteľa dane - § 7a novely zákona o DPH.)

Môžem sa prihlásiť ako platiteľ DPH aj ako SZČO? (Kvôli odpočtom DPH, keď už ju budem platiť.)

Budem musieť viesť podvojné účtovníctvo?
veronikasad
20.12.09,08:23
Som SZČO (JÚ, paušálna daň) a len teraz som sa dozvedel, že sa budem musieť v novom roku prihlásiť ako platiteľ DPH (Registrácia zdaniteľnej osoby – neplatiteľa dane - § 7a novely zákona o DPH.)

Môžem sa prihlásiť ako platiteľ DPH aj ako SZČO? (Kvôli odpočtom DPH, keď už ju budem platiť.)

Budem musieť viesť podvojné účtovníctvo?
Môžeš sa prihlásiť ako dobrovolný platiteľ DPH - vtedy budeš mať nárok aj na odpočet DPH.

Nemusíš viesť podvojné účtovníctvo

mimotemyZrejme si doteraz uplatňuješ paušálne výdavky (paušálna daň už pár rokov neexistuje). Ak budeš platitelom DPH celý rok, musíš viesť účtovníctvo.
Lianka
20.12.09,08:30
Netreba si mylit registraciu na DPH podla § 7a (osoba registrovana pre dan) a podla § 4 (klasicky platitel dane).

Ak sa musis registrovat podla § 7a, nemozes vykonavat ziadne odpocty DPH, ani bezne nebudes fakturovat s DPH - o DPH budes uvazovat len pri fakturacii zahranicnemu subjektu (preto si sa aj musel registrovat). Mozes nadalej uplatnovat pausalne vydavky pre ucely dane z prijmu.

Ak sa zaregistrujes ako dobrovolny platitel DPH podla § 4, mozes vykonavat odpocty dane a mas povinnost fakturovat s DPH (v sulade so zakonom o DPH). Nemozes si uplatnovat pausalne vydavky na dan z prijmu, ak budes platitelom dane cely kalendarny rok.
Lubomir1
20.12.09,09:02
Netreba si mylit registraciu na DPH podla § 7a (osoba registrovana pre dan) a podla § 4 (klasicky platitel dane).

Jedná sa mi o to, že mám (okrem iného) i nejaký menší príjem za reklamu na mojom webe - raz za čas mi príde na účet niekoľko EUR. Neviem ani konkrétne od koho (údaje o posielateľovi), len že je to z Gibraltaru (EÚ). A teraz budem musieť z toho odviesť DPH.

Ak mi po registrácii (osoba registrovana pre dan) príde z EÚ na účet napr. 25 €, budem musieť z tej sumy 19% (4,75 €) na Slovensku zaplaitiť DPH?

A ako sa prípadne v JÚ zaúčtuje tých 19% (4,75 €)? Bude to "Výdavok neovplyvňujúci základ dane - DPH"?

Pri paušálnych výdavkoch to asi bude jedno - evidujem si len príjmy.
Lianka
20.12.09,09:15
Obavam sa, ze budes musiet vediet, od koho a budes potrebovat IC DPH toho druheho subjektu. Pozri § 15, ods. 1 (zdanitelna osoba, t. j. podnikatel, firma) a § 16 (obcan). Podstatne je miesto dodania sluzby podla tychto paragrafov. Ak je miesto dodania v inom clenskom state EU, tvoj zahranicny partner (zdanitelna osoba) je povinny sa registrovat na DPH vo svojej krajine - urobi tzv. samozdanenie (reverse charge) - on odvedie DPH vo svojej krajine. Samozrejme, ze k tomu musia byt aj danove doklady - faktura s prislusnymi povinnymi nalezitostami.

V podobnom duchu som odpovedala aj tu: http://www.porada.sk/t125491-dr-sr-povinnost-registracie-neplatitela-dph-ktory-dodava-al-prijima-sluzby-z-cs.html.

Na Porade som nasla jedneho casu jednoduchy vyklad - zial, neviem autora:
"Miesto dodania služby zdaniteľnej osobe je miesto sídla kupujúceho (príjemcu služby).
Miestom dodania služby občanovi je sídlo predávajuceho (poskytovateľ služby)."

Preto je podla mojho nazoru dolezite vediet a presne indentifikovat zahranicneho partnera, aby bolo jasne kto a v ktorej krajine je povinny DPH odviest.

Sleduj prip. aj tuto temu: http://www.porada.sk/t125491-dr-sr-povinnost-registracie-neplatitela-dph-ktory-dodava-al-prijima-sluzby-z-cs.html.
Lubomir1
20.12.09,09:36
Obavam sa, ze budes musiet vediet, od koho a budes potrebovat IC DPH toho druheho subjektu.

Ďakujem za všetky odpovede.

Ešte by som sa ale chcel spýtať, či jestvuje nejaký európsky register platcov DPH, kde by som sa pokúsil vyhľadať tú firmu?
Lianka
20.12.09,11:03
Pokial viem, da sa len overit IC DPH, t. j. musis ho mat k dispozicii, napr. prostrednictvom tejto stranky:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/lang.do?fromWhichPage=vieshome&selectedLanguage=SK
Lubomir1
20.12.09,11:13
Pokial viem, da sa len overit IC DPH, t. j. musis ho mat k dispozicii, napr. prostrednictvom tejto stranky:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/lang.do?fromWhichPage=vieshome&selectedLanguage=SK

Ak ho teda nepoznám a ani iné údaje firmy (odoberateľa služby z EÚ), asi by sa mohlo použiť samozdanenie DPH (alebo tak nejak). Koniec koncom, odoberateľ ani nemusí byť platcom DPH.
Mám na mysli, že by som z prijatých peňazí odviedol DPH ja na Slovensku.
Lianka
20.12.09,11:35
Ako sa da fungovat tak, ze nevies, kto je tvoj odberatel? :) Kto si sluzby objednal? ;) Ak by pristup k sluzbam nebol bez registracie mozny, uzivatel musi vyplnit identifikacne udaje. V tejto problematike nie som doma, len ma to zaujima - este som sa s tym nastastie osobne nestretla, aj moji klienti, ktori si objednavaju co to cez internet, zatial mali k dispozicii doklad na zauctovanie. Faktury mozu byt automaticky generovane systemom pri objednani sluzby. Aj za komercne sluzby, napr. tu na Porade, dostanem fakturu ako riadny doklad.

Nepriame dane (teda aj DPH) su harmonizovane v ramci EU, t. j. podobne pravidla platia/od 1.1.2010 budu platit pre zdanitelne osoby vo vsetkych krajinach EU. Budem rada, ked sa aj niekto dalsi prida do diskusie ohladom DPH.

Doplnenie:

Koniec koncom, odoberateľ ani nemusí byť platcom DPH.

Ak pojde o zdanitelnu osobu, bude sa musiet registrovat vo svojej krajine po 1.1.2010. Pokial viem zo skolenia, na zaklade Smernice EU vsetky krajiny EU prijali tieto pravidla do svojich pravnych poriadkov od 1.1.2010.
Lubomir1
20.12.09,12:18
Ako sa da fungovat tak, ze nevies, kto je tvoj odberatel? :) Kto si sluzby objednal? ;) Ak by pristup k sluzbam nebol bez registracie mozny, uzivatel musi vyplnit identifikacne udaje.

Zaregistroval som sa cez jednu stránku (žiadny kontakt prevádzkovateľa), kde som si vybral reklamný banner (prúžok, ktorý sa rôzne mení) a umiestnil ho na môj web, a podľa kliknutí mi raz za čas príde napr. šek.
(Ja dodávam reklamnú službu fyz./práv. osobe v EÚ, za čo mi platia.)

Preto uvažujem tak, že mi príde šek (peniaze) a tu by som z toho odviedol DPH 19%.