marusin
20.12.09,14:30
Svoj pozemok som si oplotil.Majiteľ susedného pozemku ,tento rok, pripevnil na môj plot tmavú nepriehľadnú textíliu,ktorá spôsobuje koróziu plota a vytvára totálne zatienený pás pozdĺž plota na mojom pozemku, čím mi spôsobuje újmu,pretože tam nemôžem nič pestovať.Ako mám postupovať ,aby sused textíliu z plota odsránil,pretože moje slovné upozornenie ignoruje,alebo je snáď v práve?
kajtman@centrum.sk
arizona
20.12.09,13:57
Je to Tvoj plot- tvoj majetok. Sused nemá právo do neho zasahovať bez Tvojho zvolenia. Poškodzovanie cudzieho majetku je trestný čin.
Mária27
21.12.09,10:17
Sused nie je v práve, v práve si ty. Svoj majetok máš právo užívať, on ti nemôže v tom brániť, ani nemôže tvoj majetok znehodnocovať.
Základná ochrana vlastníctva je v § 126 občianskeho zákonníka, susedské vzťahy (konkrétne zásahy) v § 127, odvrátenie hroziacej škody v§ 417. Textíliu mu môžeš z plota zhodiť.

§ 126 (Vlastnícke žaloby)
(1) Vlastník má právo na ochranu proti tomu, kto do jeho vlastníckeho práva neoprávnene zasahuje; najmä sa môže domáhať vydania veci od toho, kto mu ju neprávom zadržuje.
(2) Obdobné právo na ochranu má aj ten, kto je oprávnený mať vec u seba.

§ 127 (Susedské práva)
(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.

§ 417 (Odvrátenie hroziacej škody)

(1) Komu škoda hrozí, je povinný na jej odvrátenie zakročiť spôsobom primeraným okolnostiam ohrozenia.
(2) Ak ide o vážne ohrozenie, ohrozený má právo sa domáhať, aby súd uložil vykonať vhodné a primerané opatrenie na odvrátenie hroziacej škody.
marusin
01.02.10,20:03
Ahoj Mária
Písala si,že som v práve,mám ísť a zhodiť sieťovinu z plota.Nie je to také jednoduché.Som po ťažkej havárii,invalid a s mojou kondíciou,aby som liezol na plot to nieje také jednoduché.A tiež musím počítať aj s jeho odvetou -napríklad mi poškodí auto a podobne.Je to primitýv hrubého zrna.Takže by som to mal radšej riešiť úradnou cestou.Bol so sa informovať na mestskom úrade,na právnom oddelení,povedali,že mi nevedia pomôcť a poslali ma na stavebný odbor a tam to bolo obdobné.Oni že s tým nemajú nič spoločné a mám to riešiť súdnou cestou.Takže,keď Ťa veľmi pekne porosím,ako mám postupovať.Ďakujem!