paloo
23.10.11,15:14
Zasa si to popísal...už si tu..:D ale v podstate si nepovedal nič...od teba by som očakával viac ..ako od distribútora Luigiho
by som očakával,konkrétne foto plodov,rozbor,koľko percent z celkovej váhy plodu je šupka,semená ,rôzne porovnania ,atď.
napr. foto tvojho rodiaceho stromu 2 metre vysokého s riadnymi podporami,aby sa pod ťarchou úrody až polkilových plodov
v trse až deviatich!! nezlomil.Dobre,Hrdzoška neodfotila,nevadí,nemáme každý čas naviac,ale Hrdzoškine plody si asi nevidel
,tak tu nepíš ,že hurá...
Hurá,keď to bude takto..

http://s4.postimage.org/2bqax7ias/CIMG1135.jpg (http://postimage.org/image/2bqax7ias/)

Tak ktorý je Luigi?
Toto je Luigi za 140€:Dhttp://s2.postimage.org/7fpr6p0k/Luigi_za_140.jpg (http://postimage.org/image/7fpr6p0k/)
wabi
23.10.11,18:13
Toto je Luigi za 140€:Dhttp://s2.postimage.org/7fpr6p0k/Luigi_za_140.jpg (http://postimage.org/image/7fpr6p0k/)

3 kusy za 140€? To je jeden 13-14 ročný po 43,3€, fakt dobrá cena.
paloo
23.10.11,18:25
3 kusy za 140€? To je jeden 13-14 ročný po 43,3€, fakt dobrá cena.
Prepáč ale asi si chýbal na matematike:DJa vidím 4 rastliny:)
140€ : 3 =46,66666666666667€
140€ : 4 =35€
No ale k veci:) jedna tá rastlina je za 140€:cool:
wabi
23.10.11,18:27
Tak to si kúpil draho. Ja mám lacnejšie.
wabi
23.10.11,18:28
Milas 256-ty v poradí. Na mojej stránke máš zopár fotiek aj titulná fotka sú LUIGI, ale je to jedno. Aj tak nerozoznáš podľa tvaru či veľkosti ktorá odroda je ktorá. Všetky sú dobré a podľa chuti tiež nerozoznáš. Ani podla listu nerozoznáš. (nielen ty, neber to osobne preboha ani ty, ani ja ani nikto iný to nepozná!)
Tak na čo sa hrať. Ja nepropagujem LUIGI ako najlepšie na svete. Rovnako predávam aj iné odrody. Snažím sa propagovať Asiminu ako takú. Nesnažím sa zavádzať novú značku. Nie je podstatné akú odrodu Asiminy pestuješ. Všetky sú dobré. Dôležité je len aby si mal dve rôzne odrody kvôli opeleniu. Keď budeš mať veľké stromy a veľa odrôd pochopíš to. Zistíš, že plod od plodu sa líši chuťou aj u tej istej odrody, že percento šupky a kvôstok z hmotnosti plodu môže byť tiež rôzne i u rovnakej odrody. Jednotlivé odrody sa síce líšia ale len asi tak ako Slovák od Čecha a Maďara. Pokiaľ neprehovorí nevieš kto je kto a asiminy rozprávať nevedia, preto je medzi nimi malá odlišnosť. Je to mladý ešte neprešľachtený druh. Ak sa budú šľachtiť napríklad 3000 rokov ako jablone v Európe alebo Hurmi kaki v Číne, potom budú odlišnosti medzi odrodami iste väčšie.
Zatiaľ je to tak, že je obdobie asi 6 týždňov počas ktorých kvitne jedna zrejme ktorákoľvek odroda. Pričom niekedy kvitne počas celých 6 týždňov niekedy len zlomok tejto doby a niekedy sú tým pádom kvety v skoršom čase niekedy v neskoršom, najmä ak je tých kvetov len pár a stromček je ešte malý... Medzi najskoršou a najneskoršou odrodou je rozdiel v kvitnutí a rodení asi 10 dní ak sú pestované na jednom mieste a ak majú dostato kvetov aby to bolo možné posúdiť. Ako vidno aj tu je rozdielov menej ako toho spoločného...
Mám fotky v PC ale sa mi nechce ich publikovať, vlastne si už ani nepamätám ako sa to robí. Niekedy sa s tým potrápim ale veď fotiek asimin je tu dostatok a tie moje sa veľmi nelíšia od tých ktoré tu už sú. Napokon aj v mojom logu či čo to je vľavo je moje foto asiminy na tanieriku. Ja si nemyslím že čím viac fotiek tým väčší frajer. Veď nacvakať ich aj tisíce dnes v ere digifoťákov nie je veľký problém... ale ani dôvod.
jurkomts
24.10.11,06:04
Wabi, a odkiaľ berieš že majú 13-14 rokov, nebodaj ich poznáš? Ano, čoho je málo to má veľlkú cenu. Takisto v Limbachu predávajú vinič (rôzne ukrajinské a ruské odrody), ktoré predávajú len tu. Ja som tam kúpil ešte v lete 5 odrôd a dal za ne 60€, čo už. Asi bol záujem lebo teraz ceny zvýšili až do astronomických výšin. tak je to aj s asiminami, záhradné centrá ich nepredávajú, akurát drobný pestovatelia samozrejme za patričnú cenu. Treba naozaj vyberať a sledovať. Dajú sa zohnať 50cm štepené sadenice za 20€, dokonca za 13€ (menšie) ale aj za 50-60€ v tých istých parametroch. Dokonca drahý predajcovia (rastlinky.sk)berú od tých lacnejších a potom si ešte buchnú 100%, veď sa predajú a preto tie ceny. Preto sa predávajú aj semenáče za 20-30€, lebo s kupujú a papier znesie veľa (polkilové plody, akože odkopok ktorý netreba štepiť a zaplodí za 2-3 roky a pritom je už dva roky vonku rastie ale kvety nebudú ani budúci rok). Ja mám už 7 odrôd, ale z nich len dve cez 1,5m zvyšné sú krpaté (prvý rok vonku). Okrem toho 6 (30cm) semenáčov, ktoré dám resp. skúsim zaštepiť. v zime kupujem ďalších 20 semien a potom rovno do zeme a za 3 roky štepiť.
wabi
24.10.11,14:32
Omylom som ti dal až dva súhlasy, tak sa neplaš.
valkav
27.10.11,14:22
manzel dve asiminy omylom zasadil do jednej jamy, takze su fakt velmi blizko seba. nechala som ich tak pocas leta az doteraz...
mam risknut presadzanie alebo ich nechat tak a sledovat, ako sa budu navzajom "motkat" ?
Juraj Bindzár
27.10.11,14:41
manzel dve asiminy omylom zasadil do jednej jamy, takze su fakt velmi blizko seba. nechala som ich tak pocas leta az doteraz...
mam risknut presadzanie alebo ich nechat tak a sledovat, ako sa budu navzajom "motkat" ?:) Ja by som ich nepresádzal , buď to by som jednu vyrezal alebo nechal obidve aspoň by som mal 100 percentné opelenie . ale to je iba môj názor .:)
wabi
27.10.11,18:59
Mám rovnaký názor. Asoň sa dobre opelia, teda pokiaľ nie sú rovnakej odrody!:)
Juraj Bindzár
01.11.11,15:33
paloo
30.11.11,15:51
Keď tak pozerám,koľko bude kvetov:)A keď ostane len 100 plodov po 1/2 kila ;) no mohlo by to hodiť tak 50kg :---
http://s10.postimage.org/ia2lxvd1h/P1130622.jpg (http://postimage.org/image/ia2lxvd1h/)

Luigi
Milas265
01.12.11,14:59
A čím ich opelíš,keď ti druhý Luigi skapal a nič iné tak skoro nekvitne?? Mal by si začať zháňať "oplodňovačov"..:D
Juraj Bindzár
01.12.11,16:12
A čím ich opelíš,keď ti druhý Luigi skapal a nič iné tak skoro nekvitne?? Mal by si začať zháňať "oplodňovačov"..:D .. Skočí do Nitry, vezme si tam sklenený pohár z uzáverom aspoň tri štetce , a pel si tak privezie až domov . Trochu drahé opeľovanie ale keď chce mať asiminy tak nič nie je drahé.:)
wabi
01.12.11,19:04
Juraj ty starý provokatér!
Ja s tým problém nemám.
Každý má otvorené dvere.
Každému ak nepomôžem tak aspoň poradím.
Nie som však jediný, takže možností je viacej...
Juraj Bindzár
01.12.11,19:39
Juraj ty starý provokatér!
Ja s tým problém nemám.
Každý má otvorené dvere.
Každému ak nepomôžem tak aspoň poradím.
Nie som však jediný, takže možností je viacej... ...Prečo si myslíš že provokujem ?Ja som myslel na pel od Janka chrasta . U neho som už videl asimini na strome. Gule neopeľujú.:D
jurkomts
02.12.11,09:24
....že asimini na strome, až toto je provokácia.
Juraj Bindzár
02.12.11,10:19
....že asimini na strome, až toto je provokácia.Máš pravdu , nemá ich na strome ale na kríkoch . :mee: Ospravedlňujem sa , ale kde je tu provokácia?:)
wabi
03.12.11,09:35
Sú to len rečičky a slovíčka ktoré síce nemajú praktický význam ale ak je to ftipné a nie zlomyselné, tak to beriem a nevedí mi ak je to na môj účet. Zasmejem sa rád.
pmajap
03.12.11,11:41
Prečo nie. Jurkomts prepáč mi, ale všetko čo mám rada nazývam strom. Podvedome ich pohladím, pri černiciach to nefunguje.
A mať tak nádherný vzácny strom, ako má paloo, verte mi, že s tým pohárom a štetcom prekročím aj vlastný tieň a nie som sama.
jurkomts
05.12.11,05:32
Nevadí, vôbec sme sa tu nepochopili. Vôbec som tým nechcel povedať, že asimina nepatrí medzi stromy. Pmajap a tvoj posledný príspevok - "čo tým chcel básnik povedať"?
Juraj Bindzár
05.12.11,07:06
Nevadí, vôbec sme sa tu nepochopili. Vôbec som tým nechcel povedať, že asimina nepatrí medzi stromy. Pmajap a tvoj posledný príspevok - "čo tým chcel básnik povedať"?Už som pochopil:D
pmajap
05.12.11,17:41
Nevadí, vôbec sme sa tu nepochopili. Vôbec som tým nechcel povedať, že asimina nepatrí medzi stromy. Pmajap a tvoj posledný príspevok - "čo tým chcel básnik povedať"?

Prepáč,len to, že ju vnímame ako strom.
wabi
11.12.11,08:15
Strom môže rás ako strom alebo ako krík alebo ako stolička napríklad. Krík len ťažko rastie ako strom, pretože má tendenciu neustále obrastať z koreňového krčka (napríklad lieska)
Asimina zasa obráža s koreňov po rokoch sa snaží robiť okolo seba húštinu...
Ak si chcete vytvarovať záhradný nábytok odporúčam čerešne a slivky!:D

http://www.hobbyportal.sk/zahrada-a-priroda/pestovanie/tajomstvo-menom-pooktre
pmajap
11.12.11,08:52
.....zaujímavý nábytok, ďakujem.:):)
Milas265
06.01.12,19:58
Polostrom,polokrík....:D dnes...je vidieť nalievanie púčikov budúcich kvetov...

http://s15.postimage.org/5u0dnl6rb/P1061102.jpg (http://s15.postimage.org/iy5y09yt7/P1061102.jpg)
paloo
09.01.12,19:29
Prima dnes.Celú noc aj doobedie pršalo a je po snehu;)
http://s16.postimage.org/o08kn3t81/P1140015.jpg (http://postimage.org/image/o08kn3t81/)
paloo
11.01.12,20:47
pmajap
12.01.12,08:58
http://s17.rimg.info/c99e06043df7dbc29b8a7ef2762d9e36.gif (http://smajliki.ru/smilie-1058679399.html)
Aké sú to odrody,zo štítku som prečítala allegheny a ....???
Milas265
12.01.12,19:38
To nie je podstatné...podstatné je,že majú toto:

http://www.fknursery.com/index.cfm/fuseaction/home.showpage/pageID/18/index.htm
Odrody :
http://www.fknursery.com/index.cfm/fuseaction/home.showpage/pageID/84/index.htm

Okrem toho Golden PA2,NC-1,IXL,Davis,Overlease,Prolific,Prima 1216,Rebecca´s Gold,Sunflower,Hybrid Davis x Overleese,
Sibley,Georgia,Mitchel a samozrejme "najvyšší LUIGI"....
http://s16.postimage.org/7lxxw9psx/image.jpg (http://postimage.org/image/7lxxw9psx/)

Treba "probuvat",ktorý to vlastne prinesie až 0,5 kg plody...:D, za pár rokov dám vedieť,lebo zatiaľ taký plod nik nevidel,iba v reklame opísal...
wabi
26.01.12,07:10
Tak ako som už niekoľkrát uviedol aj tomu najväčšiemu plodu asimin čo som videl chýbal 1g do pol kyla a je to rovnaký rekord ako keď chlap narastie nad 220 cm. Veľa ich nevidíte. Ale 2m už vidíte viac to je tak aku pri hmotnosti plodov povedzme 450g.
Takže rovnako ako povieme že ľudia narastú maximálne do 2,5m asiminove plody do 0,5kg. Centimeter a gram hore dole!:D
Milas265
26.01.12,08:53
A to kylo má koľko kilov???:D
jurkomts
26.01.12,11:12
wabi, ani nevieš akú reťazovú reakciu si spustil s tými 500 g. Teraz už každý inzerát obsahuje len tento jeden parameter (pawpaw, hurmikaki, figy ....). Už len čakám kedy sa mi podarí vygúgliť pol kilové plody a. arguty (už mám ja názov tej "novej odrody" - obrovskaja alebo gigantnaja:D). Ale dik za to vysvetlenie, je to také malilinké zavádzanie (možno mudem mať v lete nové BMW 5 F10, ale teraz mám fábiu, tiež je to auto).
Milas265
26.01.12,15:29
Juraj Bindzár
26.01.12,15:38
No tak také ešte nemám , asi idem do Ameriky . Paľo ideš so mnou?:)
pmajap
26.01.12,18:00
...poďme, prinesieme Paw Paw tekvice
paloo
26.01.12,20:17
Išiel by som no Váh zamrzol a vlak je drahý:mad:
truch
26.01.12,21:16
Narazila som na túto tému, tie asiminy sa mi veľmi páčia, len ja si ich nemám kam zasadiť. Rozprávala som o nich svatkovi, on by mal o ne záujem. Bude sa im dariť na severe Slovenska? Môžem Vás poprosiť o info, kde a za koľko by sa dali kúpiť kvalitné sadenice?
paloo
27.01.12,05:30
Narazila som na túto tému, tie asiminy sa mi veľmi páčia, len ja si ich nemám kam zasadiť. Rozprávala som o nich svatkovi, on by mal o ne záujem. Bude sa im dariť na severe Slovenska? Môžem Vás poprosiť o info, kde a za koľko by sa dali kúpiť kvalitné sadenice?
Neviem čo myslíš pod severom Slovenska?
Rásť samozrejme budú,ale ty chceš asi aby dozreli aj plody :)No a to bude asi problém...
Zatial je na 100% overené,že v TN ešte dozrejú.Ako ďalej nevieme no možno už tento rok sa ukáže či sa hranica posunie ďalej na sever;)Dôležitý bude aj výber odrody ktorá tam dozreje!
Trochu viac môžeš počítať tu http://www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=22&t=280
truch
27.01.12,07:27
Rajecké Teplice:) Čítala som link , čo si mi priložil, vyzerá to tak, že u nás nedozreje:(
Milas265
27.01.12,15:13
Najskoršia odroda by mala byť PA-Golden a nová odroda,ešte nemá meno a je pod označením 2-10....
paloo
29.04.12,04:29
Zdravím Hrzoska ;)
Budú fotky Luigiho ako kvitne?
ela77
29.06.12,04:00
Na jar som presadila z črepníka 3 ks -asiminy- mali krásne korene, lebo vlani boli v črepníku a na zimu v pivnici. vyhnali krásne listy a z ničoho nič, im tie listy asi pred týždňom uschli a mám pocit, že iba živoria. Vybrala som zo zeme, zostrihla korene, neboli ani ničím napadnuté. Neviem čo sa stalo. Dala som ich do vody so stimulátorom a teraz pôjdu asi znova do črepníka. Boli doteraz na slnku., žeby bolo lepšie do tieňa????
jurkomts
29.06.12,07:21
No ela, asi to nedopadne dobre. Všetky 3 asiminy boli v jednom črepníku a po rozdelení putovali do zeme? Už mali listy - dobre som to pochopil? Strihať korene je prísne zakázané. Mladé rastliny sa môžu samozrejme o semienka pestovať aj v jednom kvetináči, ale potom ich treba ešte pred vyrašením opatrne rozdeliť a jednotlivo rozsadiť do kvetináčov, šup do tieňa resp. nie na priame slnko a rastú ďalej. Možno sa len spálili slnkom, veď bolo 35 v tieni.
ela77
29.06.12,11:25
Nie oni boli každá osve v samostatných črepníkoch a tak dané do zeme. Na jar to boli iba malé konáriky. Po zasadení do voľnej pôdy s pridaním kvalitného substrátu sa rozobrali, vyrašili a teraz po tom uschnutí listov začala schnúť aj stopka. Korene som iba skrátila a dnes som ich dala každú rastlinku samostatné do osobitného črepníka. Uvidím čo z toho bude. Zase kvalitný substrát plus stimulátor okolo koreňov a budú na slniečku iba doobeda, radšej ich budem prenášať, ak bude ešte čo.
. Škoda, myslela som, že ich už túto zimu nechám vonku.
Milas265
01.07.12,09:59
No,som pesimista....podla mna sú kaput....treba si precitat nejaky navod ako zaobchadzat s asiminami...hlavne ako presadzat...
vsade sa uvadza,ze nesmies pri presadzani porusit korenovy bal a ty si porusila...
ela77
01.07.12,18:52
Na jar šli do zeme z veľkých črepníkov, takže ani nepocítili presádzanie. To ostatné som urobila až po tom obschnutí. Inak na jar mali korene dlhšie pomaly ako celý stromček. Boli krásné, len pri týchto horúčavách zrazu začali zosychať a už som sa na to nemohla pozerať. Povedala som si hop, alebo trop, že skúsim. Sú znova vo veľkých črepníkoch a trocha v tieni, len ma láka zastrihnúť tie obschnuté konce konárikov a zatrieť tmelom.
. Uvidím ak nie skúsim rozmnožiť radšej figy aby som náhodou po zime z nich nevyšla. Konečne nahodili teraz aj nejaké plody, iba staršia má holé konáre, len na koncoch má listy, lebo puky po konárikoch asi zašli pri tých aprílových mrazíkoch. Uvidím ako sa ju podarí zase prezimovať.
Juraj Bindzár
01.07.12,19:00
Na jar šli do zeme z veľkých črepníkov, takže ani nepocítili presádzanie. To ostatné som urobila až po tom obschnutí. Inak na jar mali korene dlhšie pomaly ako celý stromček. Boli krásné, len pri týchto horúčavách zrazu začali zosychať a už som sa na to nemohla pozerať. Povedala som si hop, alebo trop, že skúsim. Sú znova vo veľkých črepníkoch a trocha v tieni, len ma láka zastrihnúť tie obschnuté konce konárikov a zatrieť tmelom.
. Uvidím ak nie skúsim rozmnožiť radšej figy aby som náhodou po zime z nich nevyšla. Konečne nahodili teraz aj nejaké plody, iba staršia má holé konáre, len na koncoch má listy, lebo puky po konárikoch asi zašli pri tých aprílových mrazíkoch. Uvidím ako sa ju podarí zase prezimovať..

Mala si ich ihneď po vysadení zatieniť . Ja so minulí rok vysadil 75 cm vysokú asiminu, ale slnko uvidela prvý krát tento rok a pekne rastie.
jurkomts
02.07.12,06:20
No tak potom je to úplene jasné. Mladé rastliny (asi min. do 3 rokov) musia byť umiestnené aspoň na čiastočnom tieni a až potom skoro na jar na záhradu. Už 3 rok pestujem semenáče takto (a to majú cez 40cm), no keď na ne zasvietilo toto saharské slnko tak sa spálilo pár listov a tak putovali do väčšieho tieňa. Takže diagnóza znie - spálenie mladých rastliniek silným slnkom (možno sa v tom tieni schopia).
ela77
02.07.12,08:12
vďaka za povzbudenie
wabi
03.07.12,10:00
Ela77, vraví sa že dvakrát meraj a raz rež...
Asimínam sa vôbec nesmú strihať ich dužinaté citlivé korene. Ak prežijú, budú sa ťažko spamätávať...
Ak sa im nedarilo, znamená to, že miesto možno neboloúplne ideálne ale najmä si treba uvedomiť, že tieto dreviny potrebujú čas. Hoci by neboli korene poškodené i tak si musia zvyknúť na novú pôdu a jej pH a ďalšie charakteristiky.
Prečo si sa neporadila alebo si niečo neprečítala. V každom prípade málo kto robí takéto experimenty. A ešte menej ľudí to príznáva. V každom prípade držím palce.
Presádzanie je pre stromy najäčšia trauma, preto by sme ich mali presádzať čo najmenej a ohľaduplne. Musíme im dať príležitosť aby sa s toho zotavili a nie ich presádzať viackrát za sebou...
pmajap
03.07.12,19:43
Mladé na jar vysadené Asiminy majú v listoch vyhlodané okrúhle otvory.
Poraďte, čo to spôsobuje a ako sa tomu ubrániť.
misomiso
03.07.12,19:45
To su vetracie. Je horuco.
jurkomts
04.07.12,06:24
Pmajap, mladé rastliny vyzerajú vždy tako divne, rovnako ako moje. Akonáhle povyrastú budú krajšie a sem tam poškodené listy si ani nevšimneš.
Juraj Bindzár
04.07.12,09:52
Mladé na jar vysadené Asiminy majú v listoch vyhlodané okrúhle otvory.
Poraďte, čo to spôsobuje a ako sa tomu ubrániť.

Pravdepodobne to budú slimáky rozsyp k tým asiminám niečo proti slimákom napríklad Mesurol alebo niečo podobné lebo ti to celé obžerú. A keď ani to nepomože tak namontuj kamery a zistíš že čo ti to žerie:-)))))
pmajap
04.07.12,12:35
Takže batoliatka nechať rásť. Juraj Mesurol nemám pokúsim sa zohnať, ale keď sú to slimáky pivečko nepijú?
Juraj Bindzár
04.07.12,13:01
Takže batoliatka nechať rásť. Juraj Mesurol nemám pokúsim sa zohnať, ale keď sú to slimáky pivečko nepijú?

Počul som niečo aj o pive že sa dá ,ale ja používam Mesurol a pomáha to . keď nemáš tak si kúp.:-))
pmajap
04.07.12,14:02
...a máš aj plynovú masku keď opeľuješ Asiminy zhnitými rybami, nie že sa priotráviš a utopíš v Dunaji :-)))
Juraj Bindzár
04.07.12,14:43
...a máš aj plynovú masku keď opeľuješ Asiminy zhnitými rybami, nie že sa priotráviš a utopíš v Dunaji :-)))

To vieš keď neni svokra tak postačia aj ryby:D
pmajap
04.07.12,15:15
Mesurol máš a návod si čítal, nesmie sa aplikovať pri vodných plochách a tebe lode plávajú vedľa zemiakov napravo od kôpru ;)
ela77
04.07.12,19:15
Ela77, vraví sa že dvakrát meraj a raz rež...
Asimínam sa vôbec nesmú strihať ich dužinaté citlivé korene. Ak prežijú, budú sa ťažko spamätávať...
Ak sa im nedarilo, znamená to, že miesto možno neboloúplne ideálne ale najmä si treba uvedomiť, že tieto dreviny potrebujú čas. Hoci by neboli korene poškodené i tak si musia zvyknúť na novú pôdu a jej pH a ďalšie charakteristiky.
Prečo si sa neporadila alebo si niečo neprečítala. V každom prípade málo kto robí takéto experimenty. A ešte menej ľudí to príznáva. V každom prípade držím palce.
Presádzanie je pre stromy najäčšia trauma, preto by sme ich mali presádzať čo najmenej a ohľaduplne. Musíme im dať príležitosť aby sa s toho zotavili a nie ich presádzať viackrát za sebou...

po týždni sa na hlavnej stopke začali ukazovať puky, tak dúfam, že to prežije aspoň jeden, alebo dvaja z tých 3 ks. vôbec som si neuvedomila, že mali byť tienené. Teraz majú výborné miesto, škoda túto jar som bola imobilná, mala som úraz, tak som to nemohla ustriehnuť až teraz naprávam škody, ktorým som nemohla predísť.
Valcake
12.08.12,20:12
...moja mini Asimina...tiež má vetrací otvor, ale k nej sa slimáky ťažko dostanú:---...to ale neriešim.
Mňa by zaujímalo čo s tým, že tak nízko sa "rozdvojuje:(...mám odštiknúť, alebo nechať rásť tak:confused:
...je zatienená, iba na fotenie som ju odkryla..
Juraj Bindzár
13.08.12,06:15
...moja mini Asimina...tiež má vetrací otvor, ale k nej sa slimáky ťažko dostanú:---...to ale neriešim.
Mňa by zaujímalo čo s tým, že tak nízko sa "rozdvojuje:(...mám odštiknúť, alebo nechať rásť tak:confused:
...je zatienená, iba na fotenie som ju odkryla..
Necháš ho tak , alebo ho odštikneš to sa musíš rozhodnúť sama že či chceš pestovať krík alebo stromček . Na kvalite plodov to nič nemení, ale keď chceš odštiknuť , tak radšej na jar.
Valcake
13.08.12,21:37
Vďaka.....
wabi
14.08.12,06:39
Prepáč Juraj že mám iný názor. Ak odštikneš teraz, do zimy sa ešte rana v pohode zacelí aj bez zatierania a viac energie pôjde do väčšieho výhonu a tak vlastne viac narastie. Keby bolo na mne neodstraňoval by som vôbec ten menší výhon a pestoval tým pádom ako kríček. Keď kríček, tak potom štikni na oboch výhonoch vrcholček a to hneď aby sa ti pekne rozkonárili a zároveň ich dostaneš na jednu výškovú úroveň z ktorej budeš mať potom hneď 4 alebo 5 výhonov...
Juraj Bindzár
14.08.12,07:55
Prepáč Juraj že mám iný názor. Ak odštikneš teraz, do zimy sa ešte rana v pohode zacelí aj bez zatierania a viac energie pôjde do väčšieho výhonu a tak vlastne viac narastie. Keby bolo na mne neodstraňoval by som vôbec ten menší výhon a pestoval tým pádom ako kríček. Keď kríček, tak potom štikni na oboch výhonoch vrcholček a to hneď aby sa ti pekne rozkonárili a zároveň ich dostaneš na jednu výškovú úroveň z ktorej budeš mať potom hneď 4 alebo 5 výhonov...

Každý máme svoj názor ale valčake sa musí rozhodnuť sama že aký tvar chce pestovať , može asiminu formovať ako sa jej to páči ale ja by som aj tak nerezal teraz ale až na jar.
wabi
14.08.12,10:02
Letný rez zanedbáva veľa ľudí včítane mňa samého. Proste nie je času. Pre rastliny je však lepší ako jarný. Rany sa dobre zacelia, drevo dobre na skrátených výhonoch vyzreje a je aj odolnejšie voči mrazu neskôr v zime. Preto má svoj zmysel. Samozrejme všetkého s mierou...
Milas265
14.08.12,18:33
A ja mám úplne iný názor..:D neštikaj nič nechaj to tak. Asimina si s tým poradí. Štikaj za 3-4 roky kedy bude väčšía.Mladá asimina rastie podľa mňa pomaly a až staršia má prírastky vhodné na zaštikávanie.Máš peknú asiminu teš sa s prírastkov a neblbni..;)
Valcake
14.08.12,19:11
Som rada, že sa páči;) a vedľa nej mám tak malinkú asiminku, že som ju ani nefotila.:---
Aby mi zostala aspoň jedna, tak zatiaľ neštikám. Ďakujem za názor chlapci;)...
paloo
15.08.12,18:30
Jedna otázka k tomu zaštikovaniu.U mňa teraz asimíny rastú jak o život.Potreboval by som ukončiť rast lebo obyčajne už v septembri prichádzajú jeden dva mrazy a rastliny riadne namrznú nakolko nie je ukončený rast a vyzreté drevo.Pomohlo by to alebo rastlina vyraší niekde inde a rastie ďalej...
vďaka
wabi
16.08.12,07:24
Oboje je pravda. Pomohlo by to a rastlina vyraší inde. Platí to nielen u asimin. Ak rastlina začne rašiť inde, znamená to, že zaštipnutie prišlo dostatočne včas a to čo vyraší po zaštipnuití ako letorasty ďalšieho rádu padnú za obeť, ale s tým sa počíta, dôležité, že tie zaštipnuté letorasty lepšie vyzrejú a teda vydržia viac.
Ešte dôležitá poznámka nie len u asimin. Zaštipuj tak aby vrchný púčik bol do vnútra koruny, pretože s neho vyrastie i tak letorast ktorý celý na jar odpáliš ak to za teba mráz neurobí skôr... Tým pádom na jar vyrastú použiteľné letorasty z púčikov viac smerujúcich von z koruny, čo je častejšie žiaduce.
Týka sa to všetkých stromov zvlášť ovocných a najmä tých ktoré môžu mať tendenciu namŕzať.
Volá sa to letný rez a je dôležitejší ako ten jarný, ktorým sa len zachraňuje to čo sa v lete zanedbalo...
Juraj Bindzár
16.08.12,10:25
Jedna otázka k tomu zaštikovaniu.U mňa teraz asimíny rastú jak o život.Potreboval by som ukončiť rast lebo obyčajne už v septembri prichádzajú jeden dva mrazy a rastliny riadne namrznú nakolko nie je ukončený rast a vyzreté drevo.Pomohlo by to alebo rastlina vyraší niekde inde a rastie ďalej...
vďaka

Ja v Auguste používam draslík pre lepšie vyzretie vo forme zálievky alebo striekam priamo na listy. vraj to aj spomaľuje rast .
paloo
17.08.12,03:06
Vďaka za rady,s tým vyrašením som to predpokladal...Hnojím tiež draslíkom už od polovice júla.
Skúsim ich pri tých mrazoch zabaliť,lebo potom býva ešte dlho pekne a teplo.Len aby sa mi to podarilo uhádnuť
osky
24.10.12,03:30
odporucate tu viac.menej tien na pestovanie-hlavne wabi.
na inych strankach som nasla-bude vdacny za slnecne miesto na zahrade.....

tak ako teda.kam by som to mala zasadit?
a este ma zaujima-znasa dobre sucho,ci potrebuje vlahu?
Juraj Bindzár
24.10.12,05:17
Prvý rok zatieniť kým sa dobre zakorení ,a potom môže byť na slnku. polievať by sa malo často , hlavne kým je rastlina malá. Keď je sucho , tak ja automaticky polievam každý večer.
osky
24.10.12,06:03
kedy sa ma vysadit?
na jesen,jar...
Juraj Bindzár
24.10.12,06:14
Všade sa píše že na jar , ja som to skúsil aj na jeseň aj na jar a úspešne. ale ja bývam úplne na juhu Slovenska.
osky
24.10.12,06:19
ja byvam v Burgenlande,narodny park Neziderskeho jazera-vsade sama vinna reva,tak tepla si tu uzijeme.skor mam strach o to polievanie-cez tyzden sme vo viedni,doma cez vikendy,sviatky a tak...
Juraj Bindzár
24.10.12,06:31
Kúr si 1000 litrovú IBC nádrž a urob si kvapkové polievanie a máš pokoj na celí týždeň .
deane7
10.12.12,10:04
Mnoho škody pre asiminy urobil jeden pán, vystupujúci aj tu ako veľký odborník, a to nielen skreslenými informáciami, ale hlavne tým, že z Talianska dovážal rastliny v kvalite, ktorá by sa dala mnohokrát charakterizovať ako záhradnícky odpad. Mnohé z tých rastlín som videl a chápem rozčarovanie pokusných pestovateľov...
Však napíšte aj niečo užitočné, radi si prečítame. Vašu stránku som už videl, no tam prezentujete skôr svojho vnuka. Ten pán ktorého zrejme myslíte sa teraz nemôže brániť, je myslím na Novom Zélande. Keď je to pestovanie také bezproblémové, prečo máte také vysoké ceny za nejaké letorasty pár cm. vysoké?
Mikiad
10.12.12,19:03
No doporučujem väčšie okuliare. Ja mám "4" a tiež sú niekedy málo. Hneď by tých cm a užitočných údajov nebolo tak málo...
Ale k téme.
Asimina je trochu iný strom, ako sme zvyknutí vidieť u nás v záhradách. Aj drevo, ale hlavne korene má odlišné. Tie nemajú drobné rozvetvenie (vlásočnice) a sú veľmi krehké, čiže ľahko poškoditeľné, napr. pri presádzaní. Z toho sa dá ľahko odvodiť, ako má vyzerať rastlina na ďalšie úspešné pestovanie - dobrý, životaschopný koreňový systém. Potom stačí aj jediné zdravé očko vrúbľovanej odrody a rastlina má o budúcnosť postarané. Dokonca aj bez toho očka to ide (to sa dá prevrúbľovať), ale bez koreňov nie.
"Bezproblémové pestovanie" si tiež zaslúži vysvetlenie.
Tak hlavne za bezproblémové považujem pestovanie už dostatočne veľkých, zavrúbľovaných, a hlavne na definitívnom mieste zasadených rastlín. Dopestovanie takýchto a pritom kvalitných rastlín, to trochu problém je. To si môže hocikto vyskúšať.
Už sa tu niekde písalo, že asiminy možno pestovať všade, kde sa pestujú jablone. Pestovať áno, ale výsledky zďaleka nie sú rovnaké. Bezproblémové pestovanie považujem tak do výšky 300 mnm. Určite sa to dá aj vyššie, ale tam už treba hľadať včasé odrody, aby stihli dozrieť. A ešte trochu vyššie už rastliny vymrzajú, hoci podľa popisov majú vydržať -28°C. Pravdepodobne nestačí dĺžka vegetačného obdobia a drevo nestíha vyzrieť.
Miro.
deane7
10.12.12,20:54
Keď Vám v Trenčíne dozrie tak mne v Novom Meste či v Podolí na kopaniciach musí rásť tiež. Ale ste nevysvetlil v čom ten kolega zavádzal.
pmajap
10.12.12,21:02
Tie ceny sa mi nezdajú vysoké pre porovnanie predajcovia asimín, bohužiaľ u mnohých je sezóna ukončená a sortiment z web.str. vymazaný.Životaschopnosť rastliny vo veľkej miere ovplyvňujú klimatické podmienky, ale najmä serióznosť predajcu.

http://drevesnica-podobnikar.si/cenik.html
http://sadovodstvo.in.ua/photos/14942-fotografii-sortov-aziminy
http://www.shop.zahradnictvolimbach.sk/M%C3%A1lo-zn%C3%A1me-ovocn%C3%A9-druhy
http://www.exotickerostliny.cz/cs/asimina-triloba-mainmenu-36.html

Mám odrody Shenandoah,Allegheny a Rappahannock, záhrada je 270 mnm, ale obávam sa, že práve jarné mrazy ich poškodia.
paloo
11.12.12,12:42
Ten pán ktorého zrejme myslíte sa teraz nemôže brániť, je myslím na Novom Zélande. Keď je to pestovanie také bezproblémové, prečo máte také vysoké ceny za nejaké letorasty pár cm. vysoké?
Ak sa ti ceny zdajú vysoké tak ten z toho Nového Zélandu ťa vyvedie z omylu :D
Alebo aj tu kúp :
http://www.rastlinky.sk/ovocna-zahrada/banan-severu/paw-paw.html
http://www.pawpaw.cz/component/option,com_virtuemart/page,shop.browse/category_id,12/Itemid,26/lang,czech1250/
http://www.flora-toskana.de/onlineshop2/product_info.php?products_id=1912
Potom daj aj tu vedieť aby sme vedeli ako ďalej ;)
Milas265
11.12.12,15:45
Kašli na to,už sa to tu preberalo...
Milas265
11.12.12,15:46
Nepoškodia....ty sa o to postaráš :-)))
pmajap
11.12.12,17:27
Odesa a Kyjev majú povolený predaj do Bulharska, každý rok sú to iné odrody. Na Slovensko nie, len v rámci Ukrajiny aj to len určité odrody churmy, čo zaujíma mňa.Viem o dvoch renomovaných predajcoch, so serióznym prístupom.
Peterson má jednoduchšiu cestu na slovenský trh, ale na to sú tu lepší špecialisti.;)
pmajap
11.12.12,18:57
napíš čo ťa stála asimina od wabiho ak sa nebojíš :-))))
deane7
11.12.12,20:56
Stále je to drahé, teda mám dať 60€ za 2 stromky keď ani neviem čo to vlastne kupujem lebo to ovocie som v živote nevidel.
Ten z Nového Zélandu píše že malé má lacnejšie. Ale asi je problém ho nájsť.
paloo
11.12.12,21:28
V akcií za 2 palice čo už scípli 100€+doprava 300km
paloo
11.12.12,21:41
Ten z Nového Zélandu píše že malé má lacnejšie. Ale asi je problém ho nájsť.
To hej,hlavne keď ti scípnu :D
deane7
12.12.12,07:02
Máš také skúsenosti? Však tu na fóre nemal nejakých oponentov a doteraz som sa práve od neho najviac dozvedel o asimine a aj veľa druhov tu popisuje.
On písal na svojom webe že malé má nejak lacné a keďže ja idem ešte len robiť z lúky zarastenej burinou záhradku tak by mi ešte rok mohli malé rastliny v súdku doma na dvore rásť. Počítam že budem rok hlavne rotavátorom kypriť a ničiť všetko čo vyrastie. Až potom by som tam sadil stromky.
Novozélanďan popisuje že skúšal rôzne podpníky, tak myslím že nejakú prax a skúsenosti má. Ako vravím, neviem čo kupujem keďže som asimínu ešte nevidel.
Pán z TN toho zase toľko nepopísal, už som dostal na neho odporúčanie od jedného pána (tiež od NR) ten tiež narážal na nespoľahlivosť Novozélanďana.
Dokonca mám v TN (Zlatovciach) rodinu stejného priezviska ako pán z TN, musím sa spýtať či to neni ich príbuzný.
Mikiad
12.12.12,07:33
Prečo tu stále spomínate Nový Zéland? Tiež poznám odtiaľ sympatického pána Hort 16 A, ale nie je to asimina.
Čo sa toho druhého pána týka, keď za mnou prišiel pre prvé informácie o asiminách, moje stromčeky boli už vysoké skoro ako ja. O nepríjemnostiach, ktoré spôsobil ( a niektoré sa dotkli aj priamo mňa), tu samozrejme písať nebudem. Keďže si z rodiny (???), môžeme to prebrať pri pive...
Asiminy v našich suchých letách vyžadujú dostatočnú zálievku, takže nie su vhodné na vzdialenú lúku bez možnosti polievania. Tú je lepšie nechať slivkám.
Miro.
deane7
12.12.12,08:20
Prečo tu stále spomínate Nový Zéland?
Pretože Wabi je momentálne na Novom Zélande do jari

Keďže si z rodiny (???), môžeme to prebrať pri pive...
Asiminy v našich suchých letách vyžadujú dostatočnú zálievku, takže nie su vhodné na vzdialenú lúku bez možnosti polievania. Tú je lepšie nechať slivkám.
Miro.
Ja neviem či ste s Jožkom a Betkou rodina.
Tá lúka je pri potoku, síce v lete býva prázdny, ale neni to na suchom kopci.
deane7
12.12.12,09:34
A teda doporučte niekto akú odrodu?
peterslovak
13.12.12,07:53
Vedel by niekto poradiť, kde na Slovensku by sa dala na jar zohnať odroda Rappahannock, resp. nejaká iná Petersonová odroda?
pmajap
13.12.12,08:14
Milas, ty si určite myslel na ten ohrev.-)))
paloo
14.12.12,07:26
Vedel by niekto poradiť, kde na Slovensku by sa dala na jar zohnať odroda Rappahannock, resp. nejaká iná Petersonová odroda?

Prečo chceš začínať Petersnovkami?
Mikiad
14.12.12,07:58
Petersonove odrody
http://www.petersonpawpaws.com/Products.php
Sú patentovo chranené, v Európe zástupcu nemajú a oficiálne sa ani nedajú doviezť. Takže je to nedostatkový, "podpultový" tovar. Prečo je o ne záujem? Podľa popisov sú dobré a bola im spravená mimoriadne veľká popularita, aj vďka KSU. Okrem toho nepochybne dobré sú, veď za ich výberom stojí množstvo práce a trpezlivosti Neal Petersona. Zatiaľ v našich podmienkach zarodil prvý Rappahannock a výsledok súhlasí s popisom, som spokojný. Okrem toho sa zdá byť dostatočne včasý.
Ale najskoršia odroda by mala byť podľa popisov Summer delight. Veď na budúci rok uvidíme.
Miro
www.asimina.advanced.sk (http://www.asimina.advanced.sk)
deane7
14.12.12,09:12
Takže? V mojich podmienkach akú odrodu resp. odrody by som mohol úspešne dopestovať?
V akom veku začínajú asiminy rodiť?
Je treba opeľovač? teda pre lepšiu úrodu?
Akú najväčšiu úrodu ste z jedného stromu už mali a v akom veku?
Je popísaných veľa odrôd ale žiadnu som zatiaľ ani nevidel, iba na obrázkoch.
Kedy by som mohol kúpiť?
Lebo ten pán z NZ mi sľúbil že bude v NR a keď som bol v NR tak mi do telefónu povedal že je na Morave pred hranicou a že bude doma za 1,5 hod. a po dvoch hodinách mi povedal zase že je na Morave. Keď som sa o tom rozprával s istým pestovateľom od NR tak mi povedal že to je normálne u neho. Tak neviem.
paloo
14.12.12,09:36
Lebo ten pán z NZ mi sľúbil že bude v NR a keď som bol v NR tak mi do telefónu povedal že je na Morave pred hranicou a že bude doma za 1,5 hod. a po dvoch hodinách mi povedal zase že je na Morave. Keď som sa o tom rozprával s istým pestovateľom od NR tak mi povedal že to je normálne u neho. Tak neviem.
Nuž asi ťa prekukol a zistil,že si tvrdá hus na škubanie :D
Mikiad
14.12.12,09:48
No keď si do toho NZ tak zahľadený, nemôžem inak: vrele ho doporučujem - niet nad vlastnú skúsenosť...
Na ďalšie otázky sú väčšinou odpovede na mojej stránke, ale vrátim sa k tomu aj tu.
Miro. www.asimina.advanced.sk (http://www.asimina.advanced.sk)
peterslovak
14.12.12,09:48
Prečo chceš začínať Petersnovkami?

Podľa popisu by mali mať slušnú veľkosť plodov a menej semien ako bežne predávané odrody. Ak sa mýlim, prosím opravte ma, resp. poraďte, ktorú odrodu zvoliť, aby mala veľké plody a čím menej semien? Mal som možnosť ochutnať NC1 - chuť vynikajúca, ale ten obrovský počet semien v pomere k veľkosti plodu bol zarážajúci. Ale to je i v prípade anony - čerimoja chutí výborne, ale tých semien...
deane7
14.12.12,11:04
Paloo
čo ako mal prekuknúť? Normálne som od neho chcel kúpiť aj hrušky, ja si nemôžem dovoliť len tak na blink odbiehať do Nitry. A už som písal, bol som u iného kúsok za NR, ten ale asimínu nerobí a on mi povedal že má s ním tiež takú skúsenosť. Práve on mi povedal že však v TN to pestuje tu kolega.
Mikiad
Prečo by som bol do neho zahľadený? Nasratý skôr. Ja vidím na Tvojej stránke asimíny ale aj tak nechápem. Každý píše že ako dlho sa už asimínami zaoberá ale vždy napíše že niektoré mu už začínajú rodiť. Nikde nevidím že by niekto napísal niečo konkrétne. Teda napr. že má už povedzme 10 ročnú asimínu ktorá zarodí xx kg ovocia alebo že tá čo kúpim (je mi jedno od koho) že by mala začať rodiť trebárs za 3 roky. Je to tak ťažká otázka? A keď mám zasadiť 2 odrody kôli opeleniu tak aké? Však kvitnúť musia predsa súčastne aby sa opelili. To chcem vedieť skôr než niečo kúpim.
Ak už mám kúpiť dve po 30€ tak radšej 3 po 25, to dá rozum.
Mikiad
14.12.12,12:40
Kým budem mať čas napísať viac, tak zatiaľ toto, tam som toho tuším popísal viac:
http://www.infojardin.com/foro/showthread.php?t=133023
Miro.
Pepe.d
14.12.12,15:45
Nieco konkretne:
Moje tri Asiminy mam od jesene 2009 prezimovane na zasklennom balkone a vysadene na jar 2010.
Davis to vzdal po vysadeni hned na dalsi rok, ale pod stepenim stihol vyhnat novy prut, ktory je teraz z nich najvyssi a najmohutnejsi dosahujuci cca dvoch metrov. Tento rok mali prvy krat kvety, tri na Prime a pat na Overleske, ale bohuzial aj ked na Prime jeden kvet zacal "rast" tak po urcitej dobe ked uz bolo vidiet trs plodov tak postupne zacali opadavat a neudrzali sa...
Po opade listov je na vsetkych vidiet kvetne puky najviac na Prime cca 15 ktore by mali kvitnut buduci rok.
Pevne dufam ze mam tie odrody ktore som kupoval od p Daneka aj ked oznacenie na Prime nebolo...

http://s7.postimage.org/sj3op663r/Asiminy.jpg (http://postimage.org/image/sj3op663r/)
deane7
14.12.12,20:57
Sťažnosť na toho novozélanďana?
Pepe.d
14.12.12,22:11
Zatial nie, iba v pripade ze casom zistim, ze nemam to co som kupoval...
Milas265
15.12.12,19:06
Kvetináče z čiernej fólie...to mi navráva,že Taliansko...prevrúbľované na Slovensku...:D
Milas265
15.12.12,19:07
To bude,ale vééééééééééééľmi ťažké....
Milas265
15.12.12,19:13
pozri príspevok na strane 26.. :-))))))))))
Pepe.d
15.12.12,19:43
ked som videl tie co vozi Zdenek tak si myslim ze povod jeho a mojich od Daneka je rovnaky z Talianska...
Pepe.d
15.12.12,19:53
mne je v podstate jedno ake su to odrody pokial budu plodit a budu jedle... ta Prima by ma stvala lebo bola drahsia :-)
ravstislav
15.12.12,22:05
Všetkých zdravím! Tento rok som jedol plod prvý krát a bol výborný. Dostal som ho od pestovateľa v Trenčíne. Kúpil som od neho naozaj krásnu sadenicu - výška cca 1,2m Sunflover za 30 Ečiek. Mam aj sadenicu od Daneka cca 70cm, vysadenú tejto jari /to bola menšia/. Údajne je to Prima a všimol som si, že má už nejaké /4 či 6/ kvetné puky, ale pri tej hrúbke kmeňa /ani 1 cm/ pochybujem, že dozrejú nejaké plody.
deane7
16.12.12,06:20
Takže zase som sa dočítal niečo zaujímavé aj na tej strane 26.
Dočítal som sa aj že od pána z TN sa dajú kúpiť najväčšie a Novozélanďan píše že nezáleží moc na tom akú odrodu, hlavne aby som mal dve. Ja by som teda vzal radšej tri. Do Trenčína to mám opravdu blízko. Stačí napísať či sú nejaké k dispozícii.
A pestovateľa z Trenčína mi doporučil pán nižšie uvedený. Od neho som sa dozvedel že v TN je vraj seriózny pestovateľ.
http://www.koreninovazahrada.sk
paloo
16.12.12,07:18
Pepe,nejak sa mi na tých rastlinách nepáči tá páska....Z Faenzy asi sú ale možno na nich Andrej niečo nacvičoval;)
Ale aj jeho Luigiky boli v takýchto sáčkoch.
Fotky by som našiel ale asi to za to nestojí keď dnes sú na trhu kvalitnejšie a odrodovo novšie veci:)Na trhu je možné kúpiť tie najnovšie veci,či od Mira alebo Janka.No a pre tých jazykovo vzdelaných je to hračka objednať si od amíkov:rolleyes:Ale upozorňujem,že rastliny od amíkov sú naozaj maličké.
ravstislav
16.12.12,13:41
Na mňa urobil veľmi dobrý dojem, kontakt má na svojej webovej stranke http://www.asimina.advanced.sk

(http://www.asimina.advanced.sk)
Mikiad
16.12.12,17:50
Palo, z tých fotiek sa moc vidieť nedá. Nevidieť miesto vrúbľovania, ak to nie je to pod páskou.
Ale je možné, že odroda bola odablaktovaná a potom znova iná zaočkovaná. O takých prípadoch som už počul...
Miro, www.asimina.advanced.sk (http://www.asimina.advanced.sk)
Pepe.d
16.12.12,18:57
"Chalani" nerobte mi zle, lebo mi pokazite radost. Stromky za tu dobu co ich mam pekne podrastli, hlavne Prima a potom Davis ktory vlastne po novovyrasteni neviem co je, ale jednoznacne je to bojovnik ktory dohnal (predstihol) ostatne dve. Na vsetkych su naznaky kvetnych pukov tak snad sa buduci rok dockam aspon jedneho plodu a budem moct skonstatovat ci sa oplatilo zasadit :cool:
Juraj Bindzár
16.12.12,19:16
"Chalani" nerobte mi zle, lebo mi pokazite radost. Stromky za tu dobu co ich mam pekne podrastli, hlavne Prima a potom Davis ktory vlastne po novovyrasteni neviem co je, ale jednoznacne je to bojovnik ktory dohnal (predstihol) ostatne dve. Na vsetkych su naznaky kvetnych pukov tak snad sa buduci rok dockam aspon jedneho plodu a budem moct skonstatovat ci sa oplatilo zasadit :cool:
Nebuď nervózny , všetko bude v poriadku , keď sa ti nebudú plody páčiť tak si na stromčeky navrubluješ odrody aké len budeš chcieť , alebo aké si zoženieš . Aj ja ti dám vrúble keď budeš chcieť .
Pepe.d
16.12.12,22:20
Ako nemam byt nervozny, ked za styri dni je koniec sveta a moje asiminy to asi nepreziju ??? :-)
paloo
17.12.12,07:22
Juraj Bindzár
17.12.12,07:44
pokiaľ tam nemáš slimákov , nič sa im nestane nemaj obavy :-)
Pepe.d
17.12.12,12:42
Neboj, asiminy na kiwifore poctivo sledujem a k tym mojim som sa zase dostal obklukou lebo som netusil ze az dvaja riesia asiminy v NR a ked mi volal Danek (cislo na mna mal od p. Kolu ktory chcel nieco poslat) tak som myslel, ze mi vola Janko s ktorym som sa mailom dohodol ze mi da vediet ked nejake bude mat. Nezostava mi len dufat ze su to tie odrody ktore som zaplatil...
jurkomts
17.12.12,13:02
No s určením odrody u asiminách to bude zrejme ťažké, vyzerajú rovnako. Neviem možno podľa veľkosti a dobe dozrievania. Všimol som si (čítaním diskusie tu a na kiwifore) ale, že rovnaká odroda dozrieva rozdielne v závislosti od miesta pestovania. Takže to môže byť Prima alebo aj nemusí byť:D Mne by už konečne mohli najstaršie rastliny priniesť prvú úrodu, sakra nech sa už viem doma a v robote pochváliť. Takže na záver, len nech niečo dozreje a pravidelne, nemusia to byť 500g plody, stačia aj 450gvé:D Veď 8 stromov musí prinesť svoje ovocie, ale chce to zrejme ešte 2-3 roky.
deane7
21.12.12,15:35
Čoskoro aj ja dám fotky mojich asimín.
Milas265
21.12.12,16:19
Už si nakúpil???:D
paloo
21.12.12,17:37
deane7
22.12.12,04:42
Ano, 4 kusy. (TN)
deerslayer
23.12.12,20:01
Ano, 4 kusy. (TN)
Smiem vedieť, kde v TN ste nakúpil ? Mne tento rok 2 asiminy vyschli určite, tretia asi...uvidíme na jar.....Ďakujem
deane7
24.12.12,11:40
Nestihol som presadiť lebo som mal toho veľa, aj dnes som bol syna odviezť na letisko, letel do Californie. Zajtra by malo byť priaznivé počasie, tak presadím.
Milas265
24.12.12,15:02
Ja by som sadil až na jar....
paloo
25.12.12,08:46
Ja by som to zakopal aspoň s kvetinačmi
paloo
01.01.13,08:31
deane7
01.01.13,08:51
Moje sú už samozrejme vo veľkých nádobách presadené, dostali zem so starým ovčím hnojom. Pôvodná zem sa na koreňoch neporušila takže budú dúfam OK. Nemôžem ich ešte dať na konečné stanovisko lebo dve pôjdu pravdepodobne na miesto po marhuli ktorá má asi šárku a ďalšie dve by mali ísť na pozemok ktorý som ešte len pripravil na orbu roky neobrábaný.
deerslayer
01.01.13,22:06
tiež mám 2 marhule napadnuté šárkou, cca 15ročné a nestihol som ich v r.2012 zlikvidovať......ale už musia ísť.....a uvidíme čí tomel alebo asimina...
deane7
02.01.13,13:17
Tá moja marhuľa pekne zarodila, výborne sa sušili a mali aj chuť super, dvaja pestovatelia mi povedali aby som ju ešte rok nechal nech sa ukáže či je to šárka. No myslím že o tom niet pochýb. Predtým tam bola hneď vedľa iná, tá ju tiež mala myslím, preto šla von. Tak ak sa potvrdí v júli pôjde a už tam marhuľu nedám. Asiminy vo väčších nádobách som umiestnil do skleníka ale neni uzavretý, len sa mi v ňom dobre kopali jamy aby som aj s kvetináčmi prikopal.
Teraz by som chcel do jari nejaký agzat zohnať aby som mohol obrábať pozemok ktorý chcem postupne vysadiť stromkami a kríkmi (nejaký muchovník, kiwi, jablone, hrušky, asiminy, zemolez, rakytník a ešte uvidím čo)
Juraj Bindzár
11.01.13,09:01
Dnes som vybral z mrazáku asiminu. Bola jedlá, aj keď nie taká dobrá, ako za čerstva. Ale manželka ju prehlásila za výbornú. Vyskúšam, či semená zostali klíčivé pri teplote - 24°C.
Miro. www.asimina.advanced.sk (http://www.asimina.advanced.sk)
Ja som to isté skúsil z kiwi , aj teplota bola tá istá a pekne vyklíčili . Teraz len tak pre zvedavosť mám zmrazené kaki semená , no uvidíme na jar že či to vyklíči. Podľa mňa asiminy vyklíčia.
deane7
12.01.13,06:43
Ja som kúpil v Rakúsku jedno kaki a nenapadlo ma semená vybrať a zasadiť.
Milas265
12.01.13,06:57
Čo si ich "zhltol"???:D
peterslovak
16.01.13,11:38
Tak možno bude posun v predaji Petersonových odrôd na Slovensku. Záhradníctvo Limbach už avizuje začiatok ich predaja od jari budúceho roku: http://www.shop.zahradnictvolimbach.sk/Pawpaw-Ban%C3%A1n-severu-Asimina-triloba
wabi
17.01.13,02:11
Nuz mozno len tolko, ze v mrazoch nechavat asiminy v "kvetinacoch" nie je dobry napad. Ak im premrznu korene nemusia na jar vyrasit.
Nechavat ich v sklenniku tiez nie je najlepsie riesenie, pretoze cez den sa sklenik rychlo prehreje a v noci zasa rzchlo ochladi a moze to sposobyt na inak otuzilych asiminach mrazove pukliny.
V kvetinacoch je najlepsie ich skladovat v pivnici svetlo nepotrebuju. Alebo vysadene na mieste kde budu rast a prihrnute cecinou a listim...
Nikdy som sa nesnazil ohovarat konkurenciu a nesklznem k tomu ani teraz. Ak si niekto sudny precita co som napisal na tomto fore, teraz nemyslim len tuto temu ale poradu ako taku, najma rubruku zahrada, nech si urobi na zaklade toho vlastny nazor.
Nemyslim, ze by mohol niekto ohovaranim konkurencie presvedcit o svojich kvalitach. Ale kazdemu zelam len to najlepsie.
Ak sa niekto citi ukryvdeny tak ako som uz viac krat uvadzal, nech sa obrati priamo na mna a rad pomozem ak to bude v mojich silach.
Ak niekto pisal ze je problem najst kontakt na mna, tak na stranke :
asimina.webnode.sk
su tam aj telefony. Len teda dovate sa az na jar. Fungujem aj teraz vsak na : asimina.kaki@gmail.com
Samozrejme na Slovensku fungujem az od aprila.
Novy zeland ma vela naucil, vela som zazil, mozno ak bude chvilu cas napisem aj sem nieco na poradu.
Tu su ludia mili a funguje to tu celkom inak a velmi dobre. Skoda ze to nie je mozne preniest na Slovensko...
Ozaj ak ma niekto nejake odrody, tak nazov odrody sedi, takze bez strachu...
osky
17.01.13,07:20
wabi a to si sa len tak vybral do Zelandu?ci ta niekto financne podporil?
co tam vlastne robis-skumas odrody?prepac,ja som trocha zvedava....
ale neboj,zelam ti to ,uzi si to,je super ze si sa tam dostal.
mna to fascinuje,ze si az taky zanieteny ovocinar.
tak nacerpaj co najviac novych infosiek,nech sa aj my daco priucime.
wabi
21.01.13,07:43
Dik za podporu. Mozno je to inak. Mozno aby som mohol robit svoju pracu na slovensku si musim najprv zarobit v zahranici. Tak vlastne podporujkem sam seba.
A nie je to rekreacia, ale skusenosti zberam priehrstiami. Zial k netu sa dostavam len malo...
Urcite sa pokusim napisat co najviac a mozno to niekoho pobavi a niekomu pomoze, dufam ze nikoho neurazi...
osky
21.01.13,12:56
jeeej Wabi,prepac,asi som bola trochu nemiestna,len neviem si predstavit co tam robis.ale to je tvoja vec,do toho ma nic.drzm i palce.
co ma zaraza-aby si mohol robit doma voju robotu,zarabas si tam.kde sa ten nas maly statik ruti,do kaejto priepasti....?
deli.
22.01.13,09:24
Chcem si kupit asiminu od zasielkovej sluzby Sieberz. Máte s ňou nejaké skúsenosti? Nepíšu ani názov odrody...
wabi
23.01.13,00:59
Mozno je to aj lepsie ked nepisu, lebo ked zacnu pisat, tak je vsetko stlpovite a ine nezmyselne zavadzajuce informacie. Z jujuby urobili cokoladovy stromcek a pritom to s cokoladou ziadnym sposobom nic nema...
Ale to si precitate aj v starsej teme venovanej tejto zasielkovej spolocnosti. Videl som asiminy ktore posielali minuly rok a treba povedat, ze na to, ze semenac, tak cena nie je nizka, naopak rastlina nizka je, navyse samozrejme potrebujete dva, kvoli opeleniu, ak to tam zabudli uviest...
Ale inak v pohode... ved nikto nie sme dokonaly...
Milas265
23.01.13,15:46
No ,píšu ,že samosprašný...ale za také prachy :D to si kúp,radšej z Kruhu,Limbachu a pod.
Vidíš čo kupuješ a je to o 13 éčiek menej na 1 ks.Treba 3 ks ,čo keď ti jeden skape??:D Ja mám 10 ;) . Alebo zasaď semienka,počkaj zopár rokov a zavrúbľuj,chytá sa to dobre. Mám obe ruky ľavé a zopár sa podarilo....počítaj ale,že úroda zo semienka bude za 7-10 rokov,z obchodu za 4...
Mikiad
31.01.13,13:52
Rozmrazil som ďalšiu asiminu. Tentokrát bola chuť výborná aj podľa mňa - ako plod práve odpadnutý zo stromu. Nepoznačil som ani odrodu, ani stupeň zrelosti, ale určite nebola prezretá. To bude dôležité pri zamrazovaní.
Miro,
www.asimina.advanced.sk
deane7
31.01.13,19:59
Kedy sa u nás bude predávať jogurt Asimina?
osky
17.04.13,05:05
nasa zahrada sa na konci tiahne do uzsieho spica-je to vlastne spojenie nasho muru a susedovho muru/miesto plota/
je tam takmer stale tien a je tam aj vlhko,tak som chcela vyskusat dat tam tuto assiminu.

zaujima ma ale,aky odstup od mura a naokolo-kolko cm,mam nechat ako rezervu.aky siroky bude tak o 10,20 ....rokov?
kedy ma sancu na takomto mieste dozriet-sme v teplej vinarskej oblasti...
pmajap
24.04.13,08:05
Na porovnanie, jedná sa o skoré odrody:
osky
24.04.13,16:09
nikto mi nevie dat odpoved na moje predosle otazky?
Valcake
24.04.13,23:36
wabi
28.04.13,09:40
nasa zahrada sa na konci tiahne do uzsieho spica-je to vlastne spojenie nasho muru a susedovho muru/miesto plota/
je tam takmer stale tien a je tam aj vlhko,tak som chcela vyskusat dat tam tuto assiminu.

zaujima ma ale,aky odstup od mura a naokolo-kolko cm,mam nechat ako rezervu.aky siroky bude tak o 10,20 ....rokov?
kedy ma sancu na takomto mieste dozriet-sme v teplej vinarskej oblasti...

Asiminy dozrievajú najčastejšie v septembry niekedy aj skôr aj neskôr, pretože doba postupného dozrievania je pomerne dlhá.
Vzdialenosť od múrika je proste taká ako keby si tam sadila napríklad broskyňu, čo nie je veľký strom najčastejšie, na druhej strane vie narásť aj dosť veľká. Asimina je však dlhoveká a tak po mnohých rokoch samozrejme bude aj stále väčšia a väčšia, ide len o to aby sme sa aj my dožili dlhovekosti...
Od vás záleží ako ďaleho od múriku ju chcete mať, či chcete aj chodiť okolo aby bol priestor, alebo len občas, alebo vôbec.
Napokon treba povedať že to, ako strom narastie do výšky i do obvodu závisí viac od toho kto má v ruke nožničky než od stromu samotného...
Mrazené asiminy som robil mnohokrát a dá sa to jesť. Pôvodne som ich aj chcel použiť pri prezentácii ako na ochutnávku ale nie je to proste ono. Čerstvé sú neporovnateľne lepšie a tak by sa mohlo realne stať, že by som niekoho skôr odradil od kúpy tohoto inak vinikajúceho ovocia... Žiaľ čerstvé dlho nevydrží ale dozrieva postupne, aj 6 týždňov, takže konzervovanie nie je potrebné...
Milas265
28.04.13,12:46
Valcake
28.04.13,13:51
To je nádhera :)...iba tíško závidím ;) v dobrom...
ela77
29.04.13,16:15
aký starý je ten stromček?
Pepe.d
29.04.13,16:52
U mna je to obdobne... Prima je obsypana kvetmi... Tak snad sa dockam aspon od nej nejakeho plodu na ochutnavku.

http://s21.postimg.org/4qqetolo3/IMAG0912_1.jpg (http://postimg.org/image/4qqetolo3/)
pmajap
29.04.13,16:59
krásne
osky
30.04.13,12:42
dakujem wabi aj vacake za odpovede-aspon mam predstavu,ale ja som chcela vediet,v ktorom roku zacina rodit ten stromcek-prvy plodik,zhruba.

wa i prosim ta a ty by si mi vedel "vyrobit" aj taky,kde by boli 3-4 rozne odrody,ja by som chcela vsetky stromky take,aby som nemusela mat kazdy zvlast.
zahrada je velka ale ja aj velmi vela toho chcem :-)
Juraj Bindzár
11.05.13,15:29
Sedem svätých:-))
paloo
11.05.13,16:41
Sedem svätých:-))
Si kapor
Milas265
12.05.13,07:12
Dúfam,že ti to tam ostane...
Juraj Bindzár
12.05.13,07:52
Samozrejme že ostane. Možno že pod stromom, ale určite ostane:-))
pmajap
10.06.13,05:10
Poraďte mi, asiminy majú svetlú zelenú farbu a jedna žltozelenú, prírastky sú dobré od 15 do 20 cm, ale listy akoby stále zosvetlievali. Môže to byť nedostatočným hnojením, alebo vlhkosťou?
pmajap
10.06.13,06:32
Na listoch u dvoch asimín sú čierne škvrny.
paloo
09.09.13,14:24
Tak čo už vám to dozrieva?
pmajap
09.09.13,14:34
Tak čo už vám to dozrieva?

Ty pestuješ asiminy najdlhšie z nás, tak sa pochváľ aká je úroda;)
Pepe.d
11.09.13,18:47
U mna na Prime zostali 4 plody z tolkych kvetov co boli na jar. Najvacsi je samostatne a je mozne ho porovnat podla sirky palca cca 2,50cm cize ma cez 11cm, zvysne tri su o polovicu mensie. Na Overleske a Davisovi nezostal ziadny plod tak snad aspon tieto styri dozreju a budem moct ochutnat... Tento rok vsetky tri stromky urobili vyrazny rast a vrcholce u Primy a Davisa prevysili hranicu troch metrov...
paloo
21.10.13,17:35
Zapíš si tento dátum a za štyri roky ti ukážem úrodu .
Juraj čas letíííííííííííííííííííííí
Juraj Bindzár
21.10.13,17:58
Paľo toto som napísal pred dvomi rokmi a keď sa pozrieš asi 10 príspevkov spätne tak už tam sú plody . Aj keď opadli ,ale už boli . Čo si myslíš čo bude o dva roky???
paloo
22.10.13,03:05
Možno plody ale nie na tej špajdli čo si tam spomínal :D
Juraj Bindzár
22.10.13,18:51
Nevadí Paľo , Pokiaľ mi tá špajdla vyrastie a zarodí, budem ti pomáhať sem dávať fotky asimin z Nitry a Trenčína-:)))
pmajap
02.05.14,12:37
Shenandoah, Allegheny a najmenšia zakvitnutá Rappahannock
Milas265
02.05.14,18:10
Nové odrody z Nitry???..:D:D:D
pmajap
02.05.14,18:14
Nové odrody z Nitry???..:D:D:D

:D :D ....a čo tvoja z Nitry v USA, daj obrášťok
Milas265
03.05.14,05:12
Nech sa páčí...
pmajap
03.05.14,05:21
Nech sa páčí...
Veru páči :)
paloo
04.05.14,04:33
To je ten Luigi;)
Valcake
04.05.14,20:58
Máte krásne stromčeky...ja som mala dve Asiminy, ale jednej sa nepáčilo v záhrade, tak pošla:mee:..chcem sa spýtať či stačí mať jeden stromček...nikto nemá široko-ďaleko...

Pýtam sa to kvôli opeľovaniu...dík
Pepe.d
05.05.14,14:12
No ak je Prima samoopeliva ako sa uvadza tak staci mat len ju... Nemozem posudit lebo mam Primu, Davis a Overlessku (od Daneka ) tak je dost mozne ze sa navzajom opeluju... tento rok to vyzera nadejne na kazdej bolo aspon sto kvetov a vela stoniek na kvetoch sa "vyrovnava" a plodiky sa pomalicky zvacsuju su ich tam desiatky tak som zvedavy ci sa s tym stromky popasuju a plody nezhodia...
Valcake
06.05.14,08:44
Ja mám tiež od neho, ale neviem ako sa volá...už ani on by sa nepamätoval. Podľa všetkého už by tá jedna mala kvitnúť. Má 4 roky a nič. Druhá už tento rok nie je.
ela77
06.05.14,11:05
Vali ja som s nimi tiež podobne, mala som (a aj mám) 3 kusy, len som ich dlho držala v črepníku, potom na zimu do pivnice, potom sa im nejak nedarilo tam kde som ich presadila, tak šli znovu do črepníkov (samozrejme väčších) na zimu do pivnice a tak sa tento rok stalo, že som na ne úplne zabudla a keď som tie chudery videla myslela som si že sú to ibišteky a skoro som ich darovala. len začali rašiť lístky a vtedy som si spomenula, čo to v tých črepníkoch mám. Neviem ako som mohla na ne zabudnúť, mohli byť už v záhrade dávno presadené. Tak sú teraz vo veľkých 20 litrových vedrách a uvidím čo ďalej s nimi. Tí ktorí ich už máte také nádherné a kvitnú vám, čo s nimi robíte na zimu, keď už sú voľne na pozemku. Chránite ich nejak obalením, alebo inak???Videla som v ponukách (samozrejme s poznámkou vypredané) krásny stromček z nich a tiež zasadený iba v črepníku. Vyzeralo to ako pekná broskyňa.
Valcake
07.05.14,19:31
ela, taký veľký stromček musel stáť majland:eek:, veď za moje malinké som zaplatila dosť...už ani neviem koľko, len viem, že ceny sú vysoké...aj v katalógoch...:rolleyes: Mne ide len o to, či mi postačí iba jedna Asimina...čo ho oplodní?:D
wabi
12.05.14,06:47
Ahojte. Som naozaj rád že sa vám asiminy daria a naopak som smutný keď čítam že niektorá už nie je. Ak vám to pekne rastie je to hlavne vaša zásluha nie moja a oprávnene máte radosť a môžete byť na to hrdí. Ak sa stromčekom nedarí, štandardne to kľudne zvalte na mňa ako hlavného vinníka. Som na to zvyknutý...
Ospravedlňujem sa všetkým, ktorým vadí že sem píšem a "mudrujem". Robím to však pre tých ktorým chcem v dobrom poradiť.
V kvetináčikoch rastú Asiminky mizerne. Nikdy by som ich tam roky nedusil, keby bolo možné ich bez problémov presádzať ako napríklad jadroviny, trebárs jablone. Ale to žiaľ nie je tak jednoduché. Dužinaté korene sa ľahko pri presádzaní dopukajú a strom potom dlho trpí, alebo aj nemusí zvládnuť život na tomto svete. Je to škoda ale aj smrť patrí k životu... Nesúhlasím s tým a som proti tomu ale neviem to pochopiteľne príliš ovplyvniť... Keby tak samovrahovia darovali roky života o ktoré sa dobrovoľne pripravia ľuďom ktorí by ich vedeli naplniť poslaním a pozitívne tak ovplyvniť tento svet a pomôcť iným...
To bola ale prudká odbočka. Nevykláňajte sa prosím od témy a pozor na hlavu. Držte sa ideme dolu kopcom spolu s EU a celou civilizáciou...
Presádzať asiminy z voľnej pôdy do kvetináča - je to riziko ešte oveľa väčšie než pri iných druhoch stromov. Veľa koreňov sa poškodí... Ale z kvetníka či zakoreňovača von je to relatívne v pohode... Pretože majú vytvorený koreňový bal. Aj za cenu poškodenia nádoby, či fólie je dobre to čím skôr opatrne presadiť na stále miesto a nikdy už viac nepresádzať...
Dusenie v kvetináči je na škodu. Doprajte svojim asimínkam aby mohli rásť volne v prírode v záhradke a moc okolo nich neokopávajte, račej zamulčujte.
K tej samoopelivosti odrody Prima, len toľko, že naozaj dokáže rodiť aj sama bez pomoci inej odrody ktorá by ju opelila. Nejedná sa však o plnohodnotnú úrodu. Proste len dokáže spraviť pár plodov. Niektorý rok viac niektorý aj nič. V priemere je môj súkromný odhad tak asi len 30% z úrody ktorú by inak mohla mať. Je to však len odhad...
Niekomu to môže stačiť keď má trebárs len 7 kg plodov namiesto 20 kg a je spokojný...
Iné odrody normálne bez cudzieho opelenia plody proste nemajú vôbec. Hoci raz za niekoľko rokov vedia nejaký ten strapec urobiť bez opelenia aj iné odrody než Prima. Napríklad Sunflower ale zriedkavo aj ďalšie...
Okrem kúpy novej rastliny, či prištepenia ďalšej odrody do koruny, čo je najjednoduchšie, tu existuje aj možnosť počkať si pokiaľ urobí po niekoľkých rokoch stromček koreňové výmladky z podnože. To je vlastne ešte jednoduchšie len časovo náročnejšie. Každá asimina ich napokon urobí a to aj niekoľko metrov od kmeňa ale môže to trvať odhadom 5 až 15 rokov. Je to ale príroda a tak to môže byť aj skôr aj neskôr, záleží od okolností. Dá sa to urýchliť strihaním a poškodením kmeňa alebo aj koreňov, ale s tým opatrne. Stromček musí byť najprv dobre "zostabilizovaný" a "šlapať"...
Takéto výmladky ak sa nepresadia rastú rýchlo a po niekoľkých rokoch idú do rodivosti. Ak sa presadia tak väčšinou vykapú. Iste dá sa to urobiť odborne a vtedy asi štvrtina prežije. Len to chce čas a trpezlivosť a to my ľudia nemáme. Asiminy nás majú ale na háku. Rastú si ako chcú a neberú na nás a naše priania žiadne ohľady. Nie sú to skrotené psíky... Robia si čo chcú. Sú ako divoké včely "domáce". Tie tiež poštípu aj včelára ak si nedá pozor a ešte nikto ich nevycvičil.
Rýchlejšia varianta je posadiť kvôli opeleniu inú odrodu tak na vzdialenosť 2 či 3 metre. Alebo hoci aj 10 cm keď nie je miesto ďalšiu odrodu asiminy...
Nebál by som sa vysadiť aj olistenú, počas sezóny, pokiaľ ju posadíte opatrne a nepoškodíte korene. Čím skôr von! Zimy sa nebojte, odolnosť je veľmi slušná aj bez zakrývania a obaľovania...
Nezabudnite však že má rada skôr tieň a vlhko a mulč než veľa slnka sucha a okopávania. Na pôdu, hoci nenáročná, radšej mierne kyslú než moc vápenitú. To však nie je najdôležitejšie. Akoby v niektorých záhradách boli akési "potogénne zóny, proste sa jej na niektorom mieste nechce dariť hoci už napríklad 2m odtiaľ bez problémov prosperuje...
Zdôrazňujem ten tieň a vlhko a opatrne s koreňmi...
Držím palce a všetkým všetko dobré a veľa kvetov a plodov a pozitívne myslenie...
2009
07.07.14,05:05
:)
Juraj Bindzár
07.07.14,06:07
Možno plody ale nie na tej špajdli čo si tam spomínal :D

Špajdľa.
IMG_1218.JPG0.3MB

IMG_1219.JPG0.3MB
paloo
15.07.14,18:40
Juraj Bindzár
15.07.14,20:14
paloo
17.07.14,18:32
Nič,keď tá Hrdzoska nepíše tak aby reč nestála:---
Juraj Bindzár
18.07.14,12:20
Hrdzoska nepíše, wabiho si odtiaľto vyštval, teraz sa nudíš čo? Tak ti treba:D:D
paloo
20.07.14,18:05