marusin
20.12.09,15:04
Kto mi poradí ,kde predávajú plody tejto rastliny,vopred ďakujem.
0905368785kajtman@centrum.sk
BXLmiami
20.12.09,17:55
Prečítaj si temu o pár riadkov nižšie-menej známe ovocné druhy a ich pestovanie.Poriadne,su tam telefonne čísla.
paloo
20.12.09,18:08
No teraz už asi plody nekúpiš je neskoro,snáď na rok to bude aktuálnejšie niekedy v auguste :)
Tento rok som bol na koštovke,aj domov som obdržal a musím povedať úprimne chuť je priamo fantastická :)
wabi
21.12.09,19:16
Ešte pred mesiacom som mal posledné plody. Teraz už mám len zavárané v pohároch.:(
Ale budúci rok koniec augusta až koniec októbra +- podľa toho aké bude teplé leto.
Asiminy sa nedajú žiaľ skladovať dlhšie ako 10 dní. V obchode ju ešte dlho nekúpite. Treba si ju dopestovať!:D
paloo
29.12.09,08:16
Tak kompót si naozaj neviem predstaviť ale budiž možno sa aj to dá :) Ako to vypadá?Nebolo by foto? :)
wabi
29.12.09,23:56
Tak kompót si naozaj neviem predstaviť ale budiž možno sa aj to dá :) Ako to vypadá?Nebolo by foto? :)
Ja moc na tie fotky nie som, ale je to v normálnom zavareninovom poháry také žlté husté, maglajz ale chutí dobre. Ale čerstvé sú čerstvé!:D
paloo
02.01.10,07:45
wabi
06.01.10,08:39
Je len jedno miesto v Európe kde sú predávané takto plody. Aj v talianskej Faenze robia takto len malé množstvo a od toho upúšťajú pretože asimína nie je moc vhodná na predaj v obchodoch. Veľmi rýchlo behom pár dní sa zhoršuje kvalita čerstvých plodov až sa stávajú nepoživateľnými. Skutočne najchutnejšie sú plody priamo obrané zo stromu. Preto je to typický druh na pestovanie v záhrade v obchodoch ho kúpiť nemožno a nikdy ani jeho predaj nemude rozšírený. Oveľa známejšia príbuzná - anona je tiež veľkou zriedkavosťou videl som ju iba 3x v Kauflande a raz v Metre. Plody však prepravou a nevyhnutným skladovaním tiež dosť utrpeli. Anonu však u nás je možné pestovať iba v skleníku, pretože vôbec neznáša žiaden mráz ako tropický strom.
slnečná kvetina
21.05.10,08:08
Vie niekto poradiť, kde v okolí Trnavy by sa dal zohnať stromček asiminy triloby? Z toho čo som naštudovala by som preferovala konkrétnu odrodu mango. Ďakujem, Zlatica
paloo
23.05.10,02:43
Vie niekto poradiť, kde v okolí Trnavy by sa dal zohnať stromček asiminy triloby? Z toho čo som naštudovala by som preferovala konkrétnu odrodu mango. Ďakujem, Zlatica
Pozor ak chceš konkrétnu odrodu Mango,nie je samoopenlivá potrebuješ druhú rastlinu inej odrody!
wabi
23.05.10,11:13
Vie niekto poradiť, kde v okolí Trnavy by sa dal zohnať stromček asiminy triloby? Z toho čo som naštudovala by som preferovala konkrétnu odrodu mango. Ďakujem, Zlatica

Asimina Triloba je strom, ktorý v rastie v skupinách i v pôvodných porastoch a preto sa nevivinul ako samoopelivý. Znamená to že minimálne dve rôzne odrody, či klony, či semenáče sa musia opeliť vzájomne. Takže všetky stromy rodia plody ako samice a súčasne sú aj samcami a sú schopné opeliť iné Asiminy, sami seba však nie.
Iba o dvoch odrodách je rozšírené, že sú čiastočne samoopelivé, teda že dokážu mať plody aj keď nemajú partnera a opelia sa sami. Je to Sunflower a Prima.
I tak to však nie je podľa mojich praktických zistení u ľudí ktorí mali iba jeden strom niektorých s uvedených "samoopelivých" odrôd najšťastnejšie riešenie, pretože síce majú nejaký ten pekný veľký plod, ale nie takú úrodu ako pri dvoch odrodách ktoré sa vzájomne opeľujú. Potvrdzuje to len výskumy, pri iných druhoch ako napríklad Actinídie, ktoré majú ako samoopelivé iba 40% úrody v porovnaní s tým keby boli "normálne opelené" inou rastlinou (v prípade actinidií teda samcom rovnakého druhu inej odrody samozrejme)
Príroda sa jednoducho nedá tak ľahko oklamať.
K odrode Mango. Nie je ničím zvlášť zaujímavá, teda okrem svojeho názvu. Nie je chutnejšia ani najlepší degustátor ju nedokáže rozoznať od iných odrôd. Plody nemá zvlášť veľké v priemere. Plody nedozrievajú skôr ako pri iných odrodách. /rodnejšia nie je. Vzhľad plodov tiež nie je zaujímavý.
Je to typický príklad toho, ako dôležité je odrodu správne pomenovať. Mango je fakt dobré meno a mnoho ľudí chce práve túto odrodu jednoducho preto že sa volá "Mango".
Niečo podobné vidím pri odrode "Jojo", inak dobrej a rezistentnej odrode sliviek, ale je takých podobných v súčastnosti viacej a napriek tomu chce veľa ľudí práve Jojo. Som presvedčený, že práve jej ľahko pamätateľný názov spôsobuje jej väčšiu obľubu a rozšírenie v porovnaní s inými rovnako dobrými odrodami.
Inak, ak potrebuješ asiminu pošli adresu a donesiem ti, chodím okolo Trnavy.
slnečná kvetina
24.05.10,06:27
Ďakujem, o odrode Mango sa píše, že rastie rýchlejšie ako ostatné odrody, dorastá väčších rozmerov a výzor má výrazne odlišný od ostatných odrôd (myslené výzor rastliny, nie plodov). Všeobecne sú asiminy menšieho vzrastu, preto by som na mojej veľkej záhrade vyskúšala radšej odrodu, ktorá rastie bujnejšie. Najradšej by som ju kombinovala s odrodou Wels delight. Viete o niekom, kto má v ponuke uvedené odrody Mango a Wels delight?
paloo
26.05.10,01:41
Ak môžem,odrody si môžeš vybrať akúkoľvek nakoniec ju zoženieš:)
V prvom rade rieš ti ti dozrejú,na juhu niektoré no na severe skoro žiadne.
Napríklad taký Davis na severe iba začína rašiť,priam keď zakvitne iste nedozreje!
paloo
13.06.10,07:12
Zdravím,pochváli sa tu niekto či má opelené nejaké kvety na asimínach?
deli.
18.06.10,08:22
vie mi niekto povedat, ake velke tieto rastliny vyrastu? Ak vysoke a ake siroke asi?
wabi
05.07.10,21:37
Nuž neľkosť asimonových stromov či kríkov záleží najmä od majiteľa záhrady. Asiminy nie je potrebné strihať, ale ak niekto chce aby boli určitým spôsobom tvarované, tak sa rezať dajú. Je možné ich rezať ako v produkčných sadoch na výšku 2,5 metra ako živý plot, alebo na inú výšku, akú si vyberiete. Kým vám však to rejto výšky narastú počkáte si pár rôčkov. Najmä spočiatku je rozbeh pokiaľ si navyknú na nové prostredie a pôdu pomalší. Majú v mladosti rady vlhko a tieň. Potom rastú rýchlejšie. Vo všeobecnosti vedia narásť do 3 - 4 metrov a väčšie som u nás ani nevidel. Rovnako je to s košatosťou. Je to skôr menší strom s krásnymi veľkými listami
Juraj Bindzár
29.04.11,03:55
Nemá tu niekto skúsenosti zo sadením semien asimini ? Objednal som si z česka 12 semien , sú zasadené už 6 týždňov a nič. Fňuk
paloo
29.04.11,05:12
Čas nám pokročil:)Kvitnú už niekomu rastliny?
U mňa asi takto vypadá zhruba 7-8 ročná Prima 1216,ktorá už tento rok hádam zakvitne:)
http://s2.postimage.org/28oaxpvj8/P1110808.jpg (http://postimage.org/image/28oaxpvj8/)
Pre lepšiu predstavu takúto som ju vysadil v jeseň 2008:)
http://s2.postimage.org/28tcuu1us/P1050362.jpg (http://postimage.org/image/28tcuu1us/)
To mala skoro 90 cm.
paloo
30.04.11,04:25
Ako vidím hodne poraďákov ešte tú rastlinu v záhrade nemá:D
ela77
30.04.11,06:05
Ako vidím hodne poraďákov ešte tú rastlinu v záhrade nemá:D
ja ju mám v počte 3 kusy, ale ešte je v črepníku a malá asi 15 cm. Tak rozmýšľam, že ju tento rok nechám ešte tak alebo až do jesene a potom jej najdem vhodné miesto. Neviem či by bolo lepšie ich dať bližšie k sebe.
BXLmiami
30.04.11,15:54
Ako vidím hodne poraďákov ešte tú rastlinu v záhrade nemá:D
Moje sú čerstvo vysadené,dvojročné.Začínajú lístky:).
Valcake
30.04.11,17:56
..ja ich mám tiež, ale vôbec mi nepukajú:mee: Čo z nich takto bude?:eek:
wabi
01.05.11,16:17
ja ju mám v počte 3 kusy, ale ešte je v črepníku a malá asi 15 cm. Tak rozmýšľam, že ju tento rok nechám ešte tak alebo až do jesene a potom jej najdem vhodné miesto. Neviem či by bolo lepšie ich dať bližšie k sebe.
Vysaď Asiminy čím skôr von, vo voľnej pôde rastú dvakrát rýchlejšie. Nezamrznú a v lete sa dobre uchytia a pripravia na zimu...
Jednoznačne vonku a v tieni nie v kvetníku a na slnku. Veľa vody a želám veľa úspechov a radosti...
Valcake
01.05.11,16:39
wabi- moje sú už dávnejšie vysadené v pôde, kde som použila aj alginit. Sú zatienené a vo vlhku. Nemá ani jeden lístoček, nepuká a je tenké ako špáradlo. Nabudúce vyfotím. Také isté sú aj Actinídie. Som z toho veľmi smutná, lebo som sa im veľmi tešila.:mee:
paloo
01.05.11,18:47
Valcake
01.05.11,20:59
...paloo- prosím Ťa, koľkoročná je? Je to nádhera!!!
wabi
02.05.11,04:26
wabi- moje sú už dávnejšie vysadené v pôde, kde som použila aj alginit. Sú zatienené a vo vlhku. Nemá ani jeden lístoček, nepuká a je tenké ako špáradlo. Nabudúce vyfotím. Také isté sú aj Actinídie. Som z toho veľmi smutná, lebo som sa im veľmi tešila.:mee:
Skús porušiť kôru nechtom či budú zelené. Zavolaj a po telefóne ťa budem navigovať ak chceš. Teraz sa 2 dni isto dovoláš.
paloo
02.05.11,04:36
...paloo- prosím Ťa, koľkoročná je? Je to nádhera!!!
Rastlina nie je moja:mad:
V voľnej pôde je 6 rokov,k tomu treba pripočítať 3-4 roky/semenáč + vrúblovanie/.
Čiže má tak 9-11 rokov:)
Juraj Bindzár
02.05.11,04:57
Rastlina nie je moja:mad:
V voľnej pôde je 6 rokov,k tomu treba pripočítať 3-4 roky/semenáč + vrúblovanie/.
Čiže má tak 9-11 rokov:)
A keď ju niekto predáva tak hovorí že začína plodiť druhým až tretím rokom a dokonca aj semenáče;););)
paloo
02.05.11,05:26
Myslím,že to si nedovolí nikto kto o asimínach aspoň trochu čítal,alebo ich naozaj pestuje tvrdiť.
wabi
04.05.11,06:28
Asimina rastie naozaj pomaly, pretože je presiaknutá bio-pesticídmi a preto odoláva všetkým hubovitým chorobám i hmyzu. Táto ochrana však má zas následok pomalší rast.
V tieni rastie rýchlejšie.
Pokiaľ už v kvetináči rastliny kvitnú je predpoklad že 2 roky po vysadení môžu mať naozaj prvý plod s istotou to samozrejme nie je. Treba prekonať problémy s opeľovaním a povedzme si otvorene možno jeden 2 plody nazývať "úrodou".
Chce to proste čas. Tie stromy nás všetkých prežijú a je im jedno že okolo nich niekto netrpezlivo pobehuje...
Povedzme si ale že aj slivka ak ju vysadím nevyprodukuje za 2 roky úrodu a to rastie u nás "ako z vody" a je tu doma.
Stojí zas to si počkať...
Ak si vysadíte napríklad magnoliu budete čakať a čakať zakvitne ne pár dní a úroda nikde... Asimina je nielen krásna ale aj chutná a úrodná, chce to len čas a viac klonov. Minimum je 1 samoopelivý alebo2 rôzne ale nečakajme potom zázraky. Optimum je mať viac stromov, alebo naštepených viac odrôd do jedného či niekoľkých...
Juraj Bindzár
05.05.11,04:03
Asimina rastie naozaj pomaly, pretože je presiaknutá bio-pesticídmi a preto odoláva všetkým hubovitým chorobám i hmyzu. Táto ochrana však má zas následok pomalší rast.
V tieni rastie rýchlejšie.
Pokiaľ už v kvetináči rastliny kvitnú je predpoklad že 2 roky po vysadení môžu mať naozaj prvý plod s istotou to samozrejme nie je. Treba prekonať problémy s opeľovaním a povedzme si otvorene možno jeden 2 plody nazývať "úrodou".
Chce to proste čas. Tie stromy nás všetkých prežijú a je im jedno že okolo nich niekto netrpezlivo pobehuje...
Povedzme si ale že aj slivka ak ju vysadím nevyprodukuje za 2 roky úrodu a to rastie u nás "ako z vody" a je tu doma.
Stojí zas to si počkať...
Ak si vysadíte napríklad magnoliu budete čakať a čakať zakvitne ne pár dní a úroda nikde... Asimina je nielen krásna ale aj chutná a úrodná, chce to len čas a viac klonov. Minimum je 1 samoopelivý alebo2 rôzne ale nečakajme potom zázraky. Optimum je mať viac stromov, alebo naštepených viac odrôd do jedného či niekoľkých...
Samoopelivá a cudzoopelivá asimina by sa mali navzájom opeliť keď sa nemýlim v tomto prípade to je ako keby som mal zasadené tri rastliny alebo sa mýlim?
Hrdzoska
08.05.11,07:48
Moje asimini konečne tohto roku zakvitli obidve a už sa črtajú malé plodíky- tak dúfam že tohto roku konečne ochutnáme:))))))
paloo
08.05.11,09:35
Moje asimini konečne tohto roku zakvitli obidve a už sa črtajú malé plodíky- tak dúfam že tohto roku konečne ochutnáme:))))))
Aké staré a veľké máš rastliny?
wabi
08.05.11,22:23
Samoopelivá a cudzoopelivá asimina by sa mali navzájom opeliť keď sa nemýlim v tomto prípade to je ako keby som mal zasadené tri rastliny alebo sa mýlim?

Týmto počtom asi celkom nerozumiem. Ako si to myslel. Ak máš 2 sú jednoducho dva, s tým samo a cudzo opelivosť nemá nič spoločného. Rodia všetky len musia mať peľ s cudzej rastliny najčastejšie. Výnimočne postačí aj vlastný a tie potom nazývame samoopelivé..., Nerodia však potom vždy tak spolahlivo a preto je istejšie mať vždy naozaj radšej 2.
ela77
09.05.11,03:28
Moje asimini konečne tohto roku zakvitli obidve a už sa črtajú malé plodíky- tak dúfam že tohto roku konečne ochutnáme:))))))

Erika, nemôžeš hodiť foto???? Vďaka
Juraj Bindzár
09.05.11,17:57
Týmto počtom asi celkom nerozumiem. Ako si to myslel. Ak máš 2 sú jednoducho dva, s tým samo a cudzo opelivosť nemá nič spoločného. Rodia všetky len musia mať peľ s cudzej rastliny najčastejšie. Výnimočne postačí aj vlastný a tie potom nazývame samoopelivé..., Nerodia však potom vždy tak spolahlivo a preto je istejšie mať vždy naozaj radšej 2.
nechajme počty počtami :-)))) potrebujem poradiť že kde zoženiem asiminy , prima a owerlesse okolo 60 cm vysoké a či je to správny výber.
paloo
10.05.11,06:34
nechajme počty počtami :-)))) potrebujem poradiť že kde zoženiem asiminy , prima a owerlesse okolo 60 cm vysoké a či je to správny výber.
Tento pán priviezol teraz rastliny aké zháňaš.Tento týždeň pôjde aj na Slovensko:)http://www.exotickerostliny.cz/cs/kontakt-contact-mainmenu-46.html Rastliny sú veľké asi za 650 korún:)
BXLmiami
10.05.11,06:57
Ja mám otázku,ako daleko by mali byť od seba zasadené aby sa opelili?Moja záhrada má totižto takmer hektár,takže predpokladám,že asi nemožem dať jednu k domu a jednu na koniec záhrady:).
Juraj Bindzár
10.05.11,11:53
Ja mám otázku,ako daleko by mali byť od seba zasadené aby sa opelili?Moja záhrada má totižto takmer hektár,takže predpokladám,že asi nemožem dať jednu k domu a jednu na koniec záhrady:).
maximum 9 metrov ale čím bližšie tým lepšie.
misomiso
10.05.11,12:02
Ja mám otázku,ako daleko by mali byť od seba zasadené aby sa opelili?Moja záhrada má totižto takmer hektár,takže predpokladám,že asi nemožem dať jednu k domu a jednu na koniec záhrady:).

Zalezi, ako mas vychovane vcely.
eluša
10.05.11,16:42
Ja som v jeseni minulého roku kúpila o.i. Asiminu trilobu od jedného pestovateľa z Nitry, prezimovala som ju v pivnici pri zemiakoch a skoro na jar som 2 rastlinky vysadila. Na to prišli mrazy a som veľmi zvedavá, čo z toho bude. Kúpila som vtedy aj Actinídiu argutu a Hurmi kaki. A dve kamčatské čučoriedky. Bývam na Liptove, teda dosť na severe, ale pestovateľ ma ubezpečil, že rastlinky vydržia 20-25 stupňový mráz. Dala som na jeho skúsenosti, niekoľko rokov budem ešte jesť slivky a potom ... mňam... veľmi dúfam.
Juraj Bindzár
10.05.11,16:57
Ja som v jeseni minulého roku kúpila o.i. Asiminu trilobu od jedného pestovateľa z Nitry, prezimovala som ju v pivnici pri zemiakoch a skoro na jar som 2 rastlinky vysadila. Na to prišli mrazy a som veľmi zvedavá, čo z toho bude. Kúpila som vtedy aj Actinídiu argutu a Hurmi kaki. A dve kamčatské čučoriedky. Bývam na Liptove, teda dosť na severe, ale pestovateľ ma ubezpečil, že rastlinky vydržia 20-25 stupňový mráz. Dala som na jeho skúsenosti, niekoľko rokov budem ešte jesť slivky a potom ... mňam... veľmi dúfam.
Aj ja zháňam asiminu, neprezradíš od koho ju máš?
Juraj Bindzár
10.05.11,16:59
Tento pán priviezol teraz rastliny aké zháňaš.Tento týždeň pôjde aj na Slovensko:)http://www.exotickerostliny.cz/cs/kontakt-contact-mainmenu-46.html Rastliny sú veľké asi za 650 korún:)
napísal som mu a čakám čo z toho bude:-))
paloo
10.05.11,17:06
Zalezi, ako mas vychovane vcely.
Včely asimíny neopeľujú:mad:
misomiso
10.05.11,17:47
Včely asimíny neopeľujú:mad:

Preco?
Juraj Bindzár
10.05.11,18:01
Preco?
Lebo kvety asiminy smrdia a preto ich opelujú muchy a hmyz .
Milas265
10.05.11,18:03
Lebo kvety asiminy smrdia a preto ich opelujú muchy a hmyz .
A štetec..:D:D:D:D:D:D:D:D
misomiso
10.05.11,18:19
Lebo kvety asiminy smrdia a preto ich opelujú muchy a hmyz .

No tak to potom nechcem take do zahrady, co smrdi a pritahuje muchy. :mad:
Juraj Bindzár
10.05.11,18:31
No tak to potom nechcem take do zahrady, co smrdi a pritahuje muchy. :mad:
Keď pracuješ v záhrade , potíš sa smrdíš , priťahuješ muchy .Tiež by si tam nemal byť:-)))))))))))
slnečná kvetina
11.05.11,06:32
Ja som v jeseni minulého roku kúpila o.i. Asiminu trilobu od jedného pestovateľa z Nitry, prezimovala som ju v pivnici pri zemiakoch a skoro na jar som 2 rastlinky vysadila. Na to prišli mrazy a som veľmi zvedavá, čo z toho bude. Kúpila som vtedy aj Actinídiu argutu a Hurmi kaki. A dve kamčatské čučoriedky. Bývam na Liptove, teda dosť na severe, ale pestovateľ ma ubezpečil, že rastlinky vydržia 20-25 stupňový mráz. Dala som na jeho skúsenosti, niekoľko rokov budem ešte jesť slivky a potom ... mňam... veľmi dúfam.
Hurmi kaki na Liptove? To snáď nemyslíš vážne? Dúfam, že to tam nechceš sadiť do voľnej pôdy.
Juraj Bindzár
11.05.11,07:04
Hurmi kaki na Liptove? To snáď nemyslíš vážne? Dúfam, že to tam nechceš sadiť do voľnej pôdy.
Napíš si do google diospyros virginiana, prečítaj a uvidíš.
slnečná kvetina
11.05.11,10:24
Diospyros virginiana nie je diospyros kaki. Eluša píše, že kúpila kaki, nie viržínsky diospyros. Ale i v prípade viržínskeho som dosť na pochybách či na Liptove sa dočká zrelých plodov, to že nemusí vymrznúť je druhá vec.
Juraj Bindzár
11.05.11,12:29
Diospyros virginiana nie je diospyros kaki. Eluša píše, že kúpila kaki, nie viržínsky diospyros. Ale i v prípade viržínskeho som dosť na pochybách či na Liptove sa dočká zrelých plodov, to že nemusí vymrznúť je druhá vec.
Som si istý že si kúpila niečo ako virginiana len nepozná tie latinské názvy a preto to volá hurmikaki ako väčšina ľudí a nestraš ju , nech sa teší veď Liptov to ešte nie je severný pól:-)))))))))
Milas265
11.05.11,12:42
napísal som mu a čakám čo z toho bude:-))

Dnes som bol v Nitrianskej Blatnici v Kruhu a majú asiminy Prima po 29,90..
Kedže som si už kúpil,tak to tu dávam ako tip keby niekto chcel..:)
Juraj Bindzár
11.05.11,12:51
Dnes som bol v Nitrianskej Blatnici v Kruhu a majú asiminy Prima po 29,90..
Kedže som si už kúpil,tak to tu dávam ako tip keby niekto chcel..:)
Aké sú vysoké?
Hrdzoska
14.05.11,16:55
Aké staré a veľké máš rastliny?
ja som si kúpila od Wabiho pred dvoma rokmi som ich zasadila. MAjú asi 2 metre- neviem aké sú staré, ale počula som že tieto stromy začínajú rodiť cca 13 ročné.
paloo
15.05.11,04:26
ja som si kúpila od Wabiho pred dvoma rokmi som ich zasadila. MAjú asi 2 metre- neviem aké sú staré, ale počula som že tieto stromy začínajú rodiť cca 13 ročné.
Ak sú to tieto tak sú aj tak staré.Jedná sa o odrodu Luigi a rastliny sú pravdepodobne odkopky v lepšom prípade semenáče.Taktiež som kúpil dve a jedna vlani po zakvitnutí scípla.
Potom napíš či ti ostali nejaké plody a či si opeľovala?
Hrdzoska
15.05.11,08:36
Ak sú to tieto tak sú aj tak staré.Jedná sa o odrodu Luigi a rastliny sú pravdepodobne odkopky v lepšom prípade semenáče.Taktiež som kúpil dve a jedna vlani po zakvitnutí scípla.
Potom napíš či ti ostali nejaké plody a či si opeľovala?
Ked sa vylepší počasie hodím sem foto. Je to Luigi ale neopelovala som urobili to muchy- ja som ich len sledovala. Dúfam, že tento rok už niečo bude aj na papanie.Potom podám info.
Milas265
15.05.11,16:11
Aké sú vysoké?

no ,od miesta štepenia 20-60 cm,každá ináč..;)
Juraj Bindzár
18.05.11,06:38
Mal by som otázku na všetkých čo pestujú asiminu . Čo sa stane keď krtko naruší bal čerstvo vysadenej asimini má tu niekto takúto nepríjemnú skúsenosť ?
Milas265
18.05.11,18:45
No asi nič,keď ešte žiješ...:D mna by je..o od jedu...
Držím palec,že nič blbé sa nestane....
P.S. Zabi krta posilníš svetový mier-pardon- imunitu svojich asimín...:D
Juraj Bindzár
19.05.11,15:00
No asi nič,keď ešte žiješ...:D mna by je..o od jedu...
Držím palec,že nič blbé sa nestane....
P.S. Zabi krta posilníš svetový mier-pardon- imunitu svojich asimín...:D :) Mne sa nič také nestalo iba som chcel vedieť že aké je riziko keď si kúpim tie drahé sadenice. Ale som urobil opatrenia , už sa od krtov nebojím . spravil som dva veľké drevené kontajneri 50x50x50 z mäkkého dreva ,zakopal som ich do zeme a do nich budem sadiť asimini .Za dva alebo tri roky kým sa asimini zakorenia , kontajneri v zemi sa premenia na rašelinu a korene môžu pokračovať v ceste ďalej , potom už krtko asiminám neuškodí . Prikladám foto keby niekto chcel sadiť asimini a má strach o rastlinky .:)
Juraj Bindzár
20.05.11,14:37
Dnes som bol v Rusovciach a konečne som si kúpil asiminy prima 60 a owerlesse 45 eur a výška je 90 cm aj z kvetináčom . Ale presne neviem že koľko rokov musí byť rastlina v tieni , všade sa píše niečo iné vraj prvý rok a niekde sa píše že aj tri roky .Babo raď:):):):)
Milas265
20.05.11,16:56
Tiež som bol z toho vyplašený a zmätený,tak som prvú vysadil takto..

http://s1.postimage.org/32gb37txg/DSC00234.jpg (http://postimage.org/image/32gb37txg/)


Ale z ostatnými som sa nepáral....pomaly som privykal na slnko s kvetináčom a potom šup do zeme a nevidel som,že by im to škodilo...;)
paloo
20.05.11,17:06
Dnes som bol v Rusovciach a konečne som si kúpil asiminy prima 60 a owerlesse 45 eur a výška je 90 cm aj z kvetináčom . Ale presne neviem že koľko rokov musí byť rastlina v tieni , všade sa píše niečo iné vraj prvý rok a niekde sa píše že aj tri roky .Babo raď:):):):)
Rastliny sú rýchlené v skleníku alebo foliači.Ak ich dáš na toto slnko bez tienenia zhoria ako fakľa...Cena ale super obrovská:mad:
Juraj Bindzár
20.05.11,17:27
Rastliny sú rýchlené v skleníku alebo foliači.Ak ich dáš na toto slnko bez tienenia zhoria ako fakľa...Cena ale super obrovská:mad:
Ja viem že je obrovská ale nechcelo sa mi čakať do červenca kedy mi mal doviesť Zdenek Černoch . Ale otázka znela že dokedy ich musím tieniť koľko rokov ?
paloo
20.05.11,17:56
Ja viem že je obrovská ale nechcelo sa mi čakať do červenca kedy mi mal doviesť Zdenek Černoch . Ale otázka znela že dokedy ich musím tieniť koľko rokov ?
Stačí tento rok :)Na budúci ak listy vyženú vonku tak netreba.
jurkomts
22.05.11,18:18
Ja som nové asiminy od Zdenka vysadil hneď v piatok na záhradu. mali už 20 cm letorasty, nedal som tam žiaden tienenie. Ide o to, že už majú svoj vek a asi boli už na slnku v Taliansku resp. v Čechách. V záhrade som bol znova v nedelu a zatial som nezbadal známky poškodenia.
paloo
23.05.11,01:38
Ja som nové asiminy od Zdenka vysadil hneď v piatok na záhradu. mali už 20 cm letorasty, nedal som tam žiaden tienenie. Ide o to, že už majú svoj vek a asi boli už na slnku v Taliansku resp. v Čechách. V záhrade som bol znova v nedelu a zatial som nezbadal známky poškodenia.
Myslím,že pravdu nemáš...Čo najrýchlejšie ich zatieň.
jurkomts
23.05.11,03:58
Ide o to, že som celý týždeň v BA, čo je cca. 90 Km od záhrady, smola.
Hrdzoska
26.05.11,14:30
Erika, nemôžeš hodiť foto???? Vďaka


Tu sú moje asiminy.
Valcake
26.05.11,22:46
...nádherné.;)..keby som pridala moje, tak vypnete PC. Sadené sú len nedávno aj zatienené sú samozrejme.
eluša
27.05.11,02:37
Úplne vážne, zasadený je do voľnej pôdy a pekne vyháňa lístky odspodu. Častejšie ju polievam, lebo sú suchá, možno si na to /stromček/ spomenie, keď bude uvažovať, či na Liptove môže zarodiť...
A nielen on, ale všetky rastlinky, ktoré som od pestovateľa z Nitry kúpila, sa vo voľnej pôde prijali, prežili tie včasné májové mrazy a teraz budem čakať, čo ďalej...
eluša
27.05.11,02:39
Aj ja zháňam asiminu, neprezradíš od koho ju máš?
Mám ju od jedného pestovateľa z Nitry, volaj mu na t.č. 0903258405,al.0905336405. Poradí Ti, ako na to ...
Milas265
27.05.11,12:41
Dobrý výber je v Limbachu...31 eur kus...v Nitre dostaneš semenáče :D:D:D
Milas265
27.05.11,12:43
Tu sú moje asiminy.

To sú Luigi??
paloo
28.05.11,05:03
To sú Luigi??
Tipujem 12-14 ročné Luigi.Pravdepodobne odkopky,či semenáče?
Hrdzoska
29.05.11,13:44
To sú Luigi??
Ano sú to Luigy.
slnečná kvetina
30.05.11,05:25
Pokiaľ nechceš pestovať odkopky alebo semenáče treba si dať veľký pozor od koho kupuješ. Wabi je síce šikovný ale veľký huncút.
wabi
30.05.11,05:44
Ja viem že je obrovská ale nechcelo sa mi čakať do červenca kedy mi mal doviesť Zdenek Černoch . Ale otázka znela že dokedy ich musím tieniť koľko rokov ?
Pri tienení nejde ani tak o to, či boli stromčeky vo foliaku či skleníku či vonku. Vždy boli tienené a priame slnko síce prežijú ale nemajú s toho radosť...
V prírode rastú v lese často pod veľkými listami svojich rodičov a tam je teda tieň ako pod orechom.
Treba im dopriať na čo sú geneticky prispôsobené - teda vlhko a tieň ako v lese...
Zatieňovať môžete viac rokov. Až pokiaľ nechcete aby rodila, teda do metra či metra a pol výšky.
V tieni tastú rýchlejšie. Na slnku pokiaľ majú dostatočné zalievanie najlepšie automatickou závlahou dokážu prosperovať. Rastú však pomalšie. Veľké listy=veľký výpar. V tieni to však nie je tak dramatické. Zároveň malý stromček má ešte malé korene a tak potrebuje aby nepreschla ani len vchná vrstva pôdy a dužinaté korene.
Veľký stromček v veľkou koreňovou sústavou teda nie ihneď po presadení je už samozrejme na sucho a slnko podstatne menej chúlostivý.
Pôda je lepšia kyslejšia či neutrálna, menej vhodná je vápenitá.
wabi
30.05.11,06:26
Dobrý výber je v Limbachu...31 eur kus...v Nitre dostaneš semenáče :D:D:D

Ako to môžeš napísať veď dobre vieš že to nie je pravda. To už naozaj neviete ako by ste posielali negatívne informácie a poškodzovali?
Jedna vec je keď niekto pozitívne prifarbí aby sa ukázal v lepšom svetle ale druhá je vedome klamať s jediným cieľom poškodiť a nič pritom nezískať. Veď to je ako keď "vandal" poškodzuje len tak nič z toho nemá len radosť že niečo poškodil, či niekomu ublížil a to je zvrhlejšie než krádež kde sa zlodej aspoň obohatí. Ale vandal to robí len tak pre radosť a potešenie.
A čo keď tie Asiminy v Limbachu sú tiež odomňa, - tak už ich asi teraz chváliť nebudeš... pozor pochádzajú od ... "huncúta"!:D
Nuž moji milí oponenti i sympatizanti, každému to čo si želá. Náš zákazník - náš pán.
Ako všetci dobre viete, väčšina predávaných asimín je štepená najnovšie dokonca 2 až 3 odrody do jedného stromčeka aby nebolo treba kvôli opeleniu 2 stromčeky ale postačí takto aj jeden. Keďže ho často opeľujú aj mravce a tie lietať fakt nevedia je to tiež najlepší spôsob ako mať časom väčšiu úrodu aj bez opeľovania štetčekom.
Kto si však praje odkopkové či dokonca semenáče... proti gustu žiaden dišputát. Permakulturisti napríklad Asiminy preferujú pre ich nenáročnosť a chcú práve semenáče...
Nezdielam síce tento názor a štepené sú väčšinou lepšie ale aj drahšie. Lacnejší semenáč bude rodiť najskôr za 7 rokov ak je maličký a mladý alebo podľa podmienok aj dlhšie ale ako sa vraví - čas sú peniaze...
Učím ľudí očkovať a štepiť a tak si vedia kto chce naštepiť aj sám a tým skrátiť obdobie do prvej úrody a ušetriť peniažky.
Na druhej strane rodiť budú za čas všetky aj semenáče a plody majú chutné. Ani najlepší odborník podľa chuti a tvaru plodu neurčí odrodu. Chuť majú všetky vinikajúcu ale veľmi podobnú...
Je jedno kde si stromčeky kúpite. Ak nechcete podporiť slovenských pestovateľov, či kvôli tomu pôjdete do Čiech alebo aj do Ameriky, všetky asiminy majú rovnaké nároky a vlhko a tieň im vyhovuje lepšie ako sucho a slnko, hoci aj to zvládnu len rastú pomalšie.
paloo
30.05.11,18:16
Škoda,že sa tak rýchlo nedajú meniť stromy na záhrade ako menia predajcovia názory...
Milas265
30.05.11,19:40
Keby boli v Limbachu od teba tak majú výšku 2,5 m ako tie čo sú v Nitrianskej Blatnici hodené v kúte a tie čo boli vyschnuté v Kohaplante... tiež by ma zaujímalo ako unesie 2,5 m vysoký semenáč Luigi plody až 0,5 kg veľké po 9 ks v trse,keď priemer stromku je 18 mm.Ide hlavne o to,že si viacerím pri predaji zamlčal dosť významné skutočnosti,nechcem to tu riešiť,ale oni to časom zistia,že niečo je zle.Tiež by sa hodila informácia,že v Taliansku existujú 20-ročné semenáče,ktoré napr. ešte nekvitli,alebo kvitli len málo
a nedajú sa opeliť :D Chvalabohu máme "demokraciu" a tým pádom si môžem
vybrať.Tvoje-slovenské,pardon,talianske luigi som si vybral dobrovoľne ako prvé,lebo
som podlahol tvojmu daru reči ,potom som si našiel viac informácií a teraz mám asiminy od 5-tich zdrojov ,takže na budúci rok píla a to bude koniec Luigi..na pokusy nemám totižto čas...
wabi
30.05.11,20:24
Takže vždy som mal nielen veľké Luiginy ale aj stredné aj malé, skrátka všetky kategórie a to aj štepené aj neštepené. Každá s týchto kategorií má svoje výhody i nevýhody a názory som v tomto nikdy nemenil a nikoho nenahováral na to aby kupoval veľké, veď veľká večšina kúpila strednú veľkosť a štepené.
Na 99% rastú a všetky budú rodiť či štepené tak aj semenáče je to len otázka času. Ak im dáš tú možnosť samozrejme. Text ktorý posielam ľuďom ak si vyžiadajú informáciu o asimine som za posledné 3 roky menil len minimálne. Takže vždy som mal v ponuke všetky typy, ak si si kúpil niečo s čím si nebol spokojný, stačilo povedať a mohol si si to vymeniť. Ak si mi nikdy nič nepovedal a namiesto toho kupoval z rôznych zdrojov tak si možno prekvapený že aj tak sú vo viacerých prípadoch odomňa a nielen v Kohaplante a Limbachu ale je to jedno ako si vravel je demokracia a možností je veľa. Všetko je o komunikácii. Ty ale nechceš komunikovať so mnou a preto ani zrejme nevieš aké som mal a mám Asiminy ani to nechceš vedieť ale prečo potom píšeš že mám len semenáče. Aj tu na porade sú ľudia ktorí si kúpili odomňa štepené asiminy aj pred 3 rokmi. Treba však povedať aj to, že tie 3m už viacerím aj rodili, čo sa o menších štepencoch povedať ešte nedá.
Možno by bolo dobre, keby si neobviňoval zo svojich nezdarov iných a komunikoval. Kľudne ti tie veľké asiminy vymením ak ich vieš presadiť tak aby nedošli k úhone čo asi nie je ľahké. Ty však si mi nikdy nedal ani vedieť že si nespokojný a namiesto toho aby si ako chlap vzal svoje rozhodnutie za svoje tak potrebuješ niekoho obviňovať napríklad mňa za dar reči, pretože si svoje rozhodnutie oľutoval. A teraz ti vlastne ani tak nejde o to aby si vrátil späť a pokúsil sa napraviť čo považuješ za zlé ale namiesto toho sa mi proste chceš pomstiť pretože máš zlosť.
Svet nie je čiernobiely ani tvoje rozhodnutie možno nebolo zlé ani ja nechcem byť zlý voči tebe. Ale čo robiť - vrátiť čas neviem ani zmeniť tvoje rozhodnutie.
Skús sa cez to nejako preniesť alebo sa môžeme skúsiť dohodnúť, ja nemám záujem aby si bol nespokojný. Chcem aby bol spokojný každý, žiaľ niekedy sa mi to nepodarí a ak mi ani nedáš možnosť to zmeniť, tak vlastne to tak asi chceš. Vyhovuje ti taká poloha ublíženého nahnevaného a urazeného ak nie tak to zmeň. Ja to bez tvojej pomoci zmeniť neviem.
slnečná kvetina
31.05.11,05:20
Wabi tvoj dar reči je obdivuhodný, v tomto sa ti nedá konkurovať. Pravda je však taká, že keď som reklamovala asiminu ktorá mala byť štepená odroda a viacerí mi potvrdili že je to celkom určito semenáč, tak si prestal komunikovať a keď som prišla osobne, nepustil si ma ani za plot. Našťastie v tejto dobe je už z čoho vyberať a existujú i u nás spoľahlivý pestovatelia, ktorí majú za cieľ aby bol zákazník spokojný a vrátil sa i druhý krát. Ty však razíš cestu predať rýchlo a čokoľvek, však niečo už z toho narastie a možno pri troche šťastia bude mať pekné plody i na semenáči.
jurkomts
31.05.11,05:57
No neviem Hrdzoska, ten tvar mi príde taký divný. strašne vysoký a tenký kmeň. Jeden, dva plody trochu silnejší vietor a strom sa zlomí. Ak si dám do googlu slovo pawpaw tak to väčšinou vyhodí takýto tvar alebo niečo veľmi podobné, kuželovitá koruna a krátky kmeň. Fotky asimín z Talianska sú veľmi podobné tejto fotke.
wabi
31.05.11,15:02
Wabi tvoj dar reči je obdivuhodný, v tomto sa ti nedá konkurovať. Pravda je však taká, že keď som reklamovala asiminu ktorá mala byť štepená odroda a viacerí mi potvrdili že je to celkom určito semenáč, tak si prestal komunikovať a keď som prišla osobne, nepustil si ma ani za plot. Našťastie v tejto dobe je už z čoho vyberať a existujú i u nás spoľahlivý pestovatelia, ktorí majú za cieľ aby bol zákazník spokojný a vrátil sa i druhý krát. Ty však razíš cestu predať rýchlo a čokoľvek, však niečo už z toho narastie a možno pri troche šťastia bude mať pekné plody i na semenáči.

To, čo tvrdíš, je absurdné. V živote sa to nestalo. Nikdy sa nestalo, že by som niekoho nevybavil s akoukoľvek reklamáciou. Dokonca aj v prípade ak som stromček nevidel na vlastné oči som proste poslal alebo dal náhradný, a to dokonca aj po roku.
Už sme to riešili v prípade mandle, keď si s ňou nebola spokojná a nereklamovala ju a od vtedy sme sa, pokiaľ viem, nestretli, a to ani za plotom, ani pred plotom.
Ja nemám dôvod predávať neštepené, iba ak si zákazník zakúpi takúto, ktorá je o tretinu lacnejšia a sám sa tak rozhodne. V prípade Asimin sú tie neštepené fakt dobré. Tvrdiť opak môže len niekto, kto tento názor prevzal od iného, pretože odskúšať to nemohol...
Neštepené Asimíny sa predávajú po celom svete nielen v Taliansku, s ktorým tu niekto operuje. Väčšina Asimin predávaná napríklad v USA, v krajine odkiaľ asimina pochádza, je neštepených. Čím nechcem povedať že štepenie nemá význam. Vždy som mal v ponuke aj štepené aj neštepené a kedykoľvek som komukoľvek vymenil jednu rastlinu za inú - prečo nie, veď mne je to skutočne jedno či predám takú či takú, na neštepenej nemám väčší zisk keď ju predávam lacnejšie, práve naopak. Uvažuj kvetinka. Prečo by som ti radšej nepredal štepenú namiesto neštepenej, keď je o 5-10€ drahšia. Veď by som bol sám proti sebe. Okrem toho pri počte približne 3000 asimín od 10 cm po 3,5m v jednotlivých kategóriach to naozaj nemám za potreby.
Je veľmi jednoducho napísať klamstvo s cieľom poškodiť povesť. Našťastie čo viem, sú len 3 ľudia, ktorí si vzali za cieľ ohovárať.
Juraj Bindzár
31.05.11,17:06
Taká tu bola pred nedávnom nuda a teraz sa tu cítim ako v parlamente:-))))))))))))))
Milas265
31.05.11,19:03
Nepotrebujem sa ukazovať v lepšom svetle :D Nepotrebujem klamať,nepotrebujem ohovárať,nepotrebujem robiť huncútstva....
Nie som záhradník,nie som konkurencia,som obyčajný majiteľ kúska zeme
a chcem pestovať pre potešenie niečo nové,pekné....napísal som iba,že si
zamlčal dôležité informácie....nič menej,nič viac...a to,že kôň nemá zuby..:D
Juraj Bindzár
31.05.11,19:22
Ideš Wabi si na rade nenechaj si srať na hlavu, otvor ústa!!! :-)))))))))
zaratulsvk
31.05.11,19:41
ja som viac krat bral od wabiho stromky. poznam ho osobne uz roky. nemam problem sa hocikedy snim telefonicky spojit ked nieco potrebujem. ak aj bol nejaky problem vzdy vsetko k spokojnosti vyreklamoval aj ked nemusel. a velmi rad ho odporucam dalsim zaujemcom napr. svojim priatelom a znamym.
zaratulsvk
31.05.11,19:42
ak mate s nim nejaky problem vybavte si to osobne a nezahlcujte zbytocne forum.
bajla
31.05.11,19:50
Aj ja som kúpil niekoľko druhov ovocia od pestovateľa z Nitry a veľmi pekne mi ženú.Kúpil som si aj Hurmi kaki a stalo sa mi že nejaké sa mi neujali.Zavolal som pánovi Danekovi a ten mi stromčeky vymenil bez problémov. Som veľmi spokojný.
wabi
31.05.11,20:12
Nuž s každým komunikujem emailom a posielam mu niekoľko strán informácií o asimínach, rovnako internetová stránka asimina.webnode.sk kde píšem svoje skúsenosti a názory. O nejakom zamlčovaní nemôže byť ani reči. Skôr ak niekto nečíta, nepočúva, alebo chápe inak. Ja to ale nevyčítam nikomu, nemusí každý čítať a počúvať, ale nech potom nevraví, že som mu niečo zamlčal. Nepoznám nikoho kto predáva stromčeky a hodinu pritom niekomu o jednotlivých druhoch a sortách rozpráva. Väčšina predavačov vám nepovie vôbec nič a tomu nikto nevyčíta že niečo zamlčuje. Každému zákazníkovi sa osobne venujem často hodinu i viac s ním rozprávam. Ponúknem mu na výber všetky varianty od dvojročných, trojročných, päťročných štepených najčastejšie desať a viac odrôd alebo aj lacnejšie neštepené alebo aj drahšie veľké stromy. Snažím sa povedať výhody i nevýhody týchto variant. Nikdy som nezmenil zásadne názory, na túto tému som prispieval na poradu už pred 3 rokmi. Samozrejme, nie každý si z mojej prednášky zapamätá všetko a je možné, že niečo kúpy a neskôr, pod vplyvom niečoho či niekoho, zmení názor a oľutuje toho svojho počinu, ale to ja neviem ovplyvniť. Následkom toho som ja zavinil, že si kúpil niečo, čo teraz nechce, ale neozve sa a nebaví sa so mnou a namiesto toho píše nepravdy (hoci z jeho strany to môže byť kľudne len nevedomosť - nekomunikuje so mnou, nechce vedieť akú mám ponuku) ale zato informuje, čo si u mňa niekto môže a nemôže kúpiť, akoby bol v obraze. Asi si niečo zapamätal a toto prezentuje s jednoznačným cieľom uškodiť, pretože má zrejme pocit, že ja som ho nahovoril na kúpu asimíny a tým poškodil a takto sa chce pomstiť, čo mi ale pripadá dosť primitívne. Jemu nejde o nápravu, ale o pomstu a pritom ja som mu nikdy nemal záujem ublížiť ani som mu neublížil. Jednoducho nedokáže povedať - urobil som asi chybu, nemal som to kupovať, on namiesto toho povie, že som ho nahovoril a že niečo mu zamlčal. Pritom viac otvorený byť neviem a nielenže nezamlčiavam, ale naopak svoje názory neustále verejne prezentujem nielen na tomto fóre.
Ovocným stromčekom a ich očkovaniu a štepeniu sa venujem 25 rokov a prečítal som si všetko čo vyšlo na túto tému. Chodím s otvorenými očami a sledujem nielen rastliny ale aj ľudí ktorý sú skutoční odborníci a vážim si ich úsudku.
Nebránim sa ani takejto verejnej prezentácii toho čo robím, len ma teda pochopiteľne nahnevá keď niekto šíri nepravdy hlavne ak je v tom zámer nepriaznivo ovplyvniť a dezinformovať.
paloo
01.06.11,03:48
Nemienil som prilievať olej do ohňa no tí dvaja pionierikovia čerstvo zaregistrovaný mi nedali nereagovať.
Tiež som v dobrej viere kúpil od teba dve 2,5m palice za 100€ v akcií ako si to nazval vtedy.Vlani jedna za zvukov fanfár zcípla...
Na to že sú to semenáče-či odkopky som prišiel neskôr,ale čo už nechal som sa ohúriť,moja chyba.Ako sa hovorí šikovným patrí svet a tým ostatným robota.Keď to zhrniem asi vo všetkom čo píšeš pravdu nemáš,vtedy si vrúbľovanie asimín neuznával a ani si žiadne nemal.Nerád by som tu zverejňoval súkromnú poštu ale ak nedáš môže byť.
A k tým asimínam v predaji,skoro všetky sú z TALIANSKA-možno 1 % je z sk od toho pána čo má ešte na rozdiel od kecálkov a keťasov charakter a nemusí sa chváliť cudzím perím:)
Juraj Bindzár
01.06.11,04:35
Nuž s každým komunikujem emailom a posielam mu niekoľko strán informácií o asimínach, rovnako internetová stránka asimina.webnode.sk kde píšem svoje skúsenosti a názory. O nejakom zamlčovaní nemôže byť ani reči. Skôr ak niekto nečíta, nepočúva, alebo chápe inak. Ja to ale nevyčítam nikomu, nemusí každý čítať a počúvať, ale nech potom nevraví, že som mu niečo zamlčal. Nepoznám nikoho kto predáva stromčeky a hodinu pritom niekomu o jednotlivých druhoch a sortách rozpráva. Väčšina predavačov vám nepovie vôbec nič a tomu nikto nevyčíta že niečo zamlčuje. Každému zákazníkovi sa osobne venujem často hodinu i viac s ním rozprávam. Ponúknem mu na výber všetky varianty od dvojročných, trojročných, päťročných štepených najčastejšie desať a viac odrôd alebo aj lacnejšie neštepené alebo aj drahšie veľké stromy. Snažím sa povedať výhody i nevýhody týchto variant. Nikdy som nezmenil zásadne názory, na túto tému som prispieval na poradu už pred 3 rokmi. Samozrejme, nie každý si z mojej prednášky zapamätá všetko a je možné, že niečo kúpy a neskôr, pod vplyvom niečoho či niekoho, zmení názor a oľutuje toho svojho počinu, ale to ja neviem ovplyvniť. Následkom toho som ja zavinil, že si kúpil niečo, čo teraz nechce, ale neozve sa a nebaví sa so mnou a namiesto toho píše nepravdy (hoci z jeho strany to môže byť kľudne len nevedomosť - nekomunikuje so mnou, nechce vedieť akú mám ponuku) ale zato informuje, čo si u mňa niekto môže a nemôže kúpiť, akoby bol v obraze. Asi si niečo zapamätal a toto prezentuje s jednoznačným cieľom uškodiť, pretože má zrejme pocit, že ja som ho nahovoril na kúpu asimíny a tým poškodil a takto sa chce pomstiť, čo mi ale pripadá dosť primitívne. Jemu nejde o nápravu, ale o pomstu a pritom ja som mu nikdy nemal záujem ublížiť ani som mu neublížil. Jednoducho nedokáže povedať - urobil som asi chybu, nemal som to kupovať, on namiesto toho povie, že som ho nahovoril a že niečo mu zamlčal. Pritom viac otvorený byť neviem a nielenže nezamlčiavam, ale naopak svoje názory neustále verejne prezentujem nielen na tomto fóre.
Ovocným stromčekom a ich očkovaniu a štepeniu sa venujem 25 rokov a prečítal som si všetko čo vyšlo na túto tému. Chodím s otvorenými očami a sledujem nielen rastliny ale aj ľudí ktorý sú skutoční odborníci a vážim si ich úsudku.
Nebránim sa ani takejto verejnej prezentácii toho čo robím, len ma teda pochopiteľne nahnevá keď niekto šíri nepravdy hlavne ak je v tom zámer nepriaznivo ovplyvniť a dezinformovať.
Zaujímavé že obidvaja čo sa pridali na tvoju obranu , sú registrovaný na porade od 31.5.2011 to vraví za všetko.
slnečná kvetina
01.06.11,05:36
Ja som vôbec nemala za cieľ ohovárať a ani som sa nechcela k Wabimu už vyjadrovať, ale na tú samochválu a nepravdy sa jednoducho nedalo zareagovať. Cieľ mojich príspevkov bol ten, aby prípadní záujemcovia o kúpu stromčekov boli upozornení, na čo si treba dať pozor, prípadne čo pri kúpe uprednostniť. A možno i Wabi bude pri predávaní viac úprimný a nebude niekomu odporúčať ako najlepšiu voľbu to, čoho má najviac. A keď si dáte konkrétnu požiadavku môžete čakať ...
paloo
01.06.11,08:48
Pre tých čo nevedia tak tu je adresa a ceny rastlín z Talianska-vlastne tých 99% čo sa u nás predáva:)
Ak má niekto cestu okolo,blíži sa čas dovoleniek-zastaví sa nakúpi si rastliny a má hneď lacnejšiu dovolenku:)
http://rastline.mojforum.si/rastline-about5834.html
Ceny sú vlaňajšie no isto sa výrazne nezmenili lebo na trhu je pretlak rastlín:D
marko1234
01.06.11,18:04
Ahojte vsetci co uz mate alebo sa snazite mat v zahrade nieco ine ako klasicke hrusky ci jablone :) (nie ze by tie boli zle, to nie ale ani skusit nieco nove nie je na skodu) Ja som od wabiho zobral prve asiminy cca 2,5 roka dozadu-presne to nezapisujem. tieto si ziju a rastu , no este zatial nerodia ale ja verim ze raz budu.su to stepene rastlinky. zobral som od neho aj ine veci a vsetky pekne rastu. kedze mam s tymto clovekom zatial dobre skusenosti minulu jesen som zobral hurmikaki (ako zatial moj posledny vystrelok :))) a co sa stalo co sa nestalo chudera hurmikaka na jar nevyhnala a prosto uschla. ci zmrzla ci bola taka ci onaka chudato skapalo. no a kedze to neni vec za 5 Sk ohlasil som wabimu co sa stalo, ze som urobil vsetko ako sme na jesen vraveli a stromcek to aj napriek tomu neprezil . Chalan nelenil nemal s tym problem a minuly tyzden som uz sadil novu vyreklamovanu hurmikaku. teraz uz netrpezlivo cakam co ta potvora spravi a budem sa Vam tu moct pochvalit ako sa jej dari. Takze prepacte za obsirnejsie vyjadrenie len ja som sa musel podelit s Vami o skusenost aktualnu a bezpochyby pravdivu. A mne nikto nemoze povedat ze som zaregistrovany od vcera :)) lebo staci klik na stranky velmi vzadu na tomto linku. S pozdravom vsetkym a svetu mier. Skusme radsej komunikovat a prestat sa dohadovat svet je aj bez nas dost v .....
Milas265
01.06.11,19:56
Marko1234 a teda aké odrody máš?:D
paloo
02.06.11,03:18
Ahojte vsetci co uz mate alebo sa snazite mat v zahrade nieco ine ako klasicke hrusky ci jablone :) (nie ze by tie boli zle, to nie ale ani skusit nieco nove nie je na skodu) Ja som od wabiho zobral prve asiminy cca 2,5 roka dozadu-presne to nezapisujem. tieto si ziju a rastu , no este zatial nerodia ale ja verim ze raz budu.su to stepene rastlinky. zobral som od neho aj ine veci a vsetky pekne rastu. kedze mam s tymto clovekom zatial dobre skusenosti minulu jesen som zobral hurmikaki (ako zatial moj posledny vystrelok :))) a co sa stalo co sa nestalo chudera hurmikaka na jar nevyhnala a prosto uschla. ci zmrzla ci bola taka ci onaka chudato skapalo. no a kedze to neni vec za 5 Sk ohlasil som wabimu co sa stalo, ze som urobil vsetko ako sme na jesen vraveli a stromcek to aj napriek tomu neprezil . Chalan nelenil nemal s tym problem a minuly tyzden som uz sadil novu vyreklamovanu hurmikaku. teraz uz netrpezlivo cakam co ta potvora spravi a budem sa Vam tu moct pochvalit ako sa jej dari. Takze prepacte za obsirnejsie vyjadrenie len ja som sa musel podelit s Vami o skusenost aktualnu a bezpochyby pravdivu. A mne nikto nemoze povedat ze som zaregistrovany od vcera :)) lebo staci klik na stranky velmi vzadu na tomto linku. S pozdravom vsetkym a svetu mier. Skusme radsej komunikovat a prestat sa dohadovat svet je aj bez nas dost v .....
Trnka by sa ťa opýtal:)A kde si sa trtošel doteraz:D
Až budeš potrebovať poriadnu asimínu tak tu :)napíš
slnečná kvetina
02.06.11,05:53
Marko 1234 tak len pre zaujímavosť okopírujem odpoveď Wabiho, keď som reklamovala jeho mandle:
Dobrý deň.
Ospravedlňujem sa za oneskorenú odpoveď.
Skúste pochopiť. Som na všetko sám. Štepím, predávam, chodím na
výstavy, snažím sa aby som každého uspokojil a urobil som všetky druhy
ale je to boj s veternými mlynmi, zakaždým sa to vypredáva, pretože
všetko robím v malom a zas niečoho urobím viac a chvíľu vydrží...
Potom nestihnem niečo vysadiť, naštepiť, poliať a podobne. Potreboval
by som niekokoho aby to urobil za mňa, pretože ja už viac vážne nestihnem, ale nemám z čoho platiť takéhoto človeka aj bez toho zápasím aby som uživil rodinu
s 3 deťmi. Žijem v šialenom tempe a ráno sa zobudím a už je večer a ja
nevládzem odpovedať na maily a sníva sa mi o tom, čo som nestihol.
Mám záujem aby ste boli spokojní a určite vám pripravím všetko čo vám
budem vidieť na očiach a budem mať šancu splniť.
S mandľami som pomerne špatne mal som ich zaplavené tie voľnokorenné a
tie v zakoreňovačoch mi veľa vyschlo, keď nerozchodili poruchu
zavlažovania.
Niečo snáď vymyslíme, zaočkujem vám na spiace očko do inej ušľachtilej
mandle, výhoda že by sa mohli dobre opeľovať. Takže na jeseň.
Dohodneme telefonicky.Nestíham urobiť ani letáky a fotografie a to je fakt horšie,
pretože na výstavách to ľudí upúta a moje stromčeky nekvitnú všetky
ozdobnými kvetmi práve v čase predaja že by kvetom práve upútali...
Tak vás rád uvidím osobne ak nieste ďaleko alebo máte cestu cez Nitru,
alebo na nejakej výstave... alebo po telefone máte vždy aktuálne
informácie čo práve ktoré odrody vám viem predať v akej sume. Fungujem
hlavne na telefon a je to výhoda pre vás... Dajte vedieť.
Pošlem vám ešte toto:
Pestujem a predávam rastliny Asimina triloba v rôznych veľkostiach a
odrodách.Momentálne mám 19 odrôd Asimin a 48 odrôd Hurmi kaki ako ich
volajú ľudovo inak Diospyros alebo po česky Tomel. Pestujem
samozrejme aj iné druhy. Napríklad menej známe:
Driene aj veľkoplodé, Mandle aj sladké a veľkoplodé, Mišpule,
Oskoruše, Moruše všetkých farieb, akébie, Aktinidie arguty aj
kolomikty, kiwi, jarabiny, Aronie, Amelanchiery...
Nasledovali tradičné 3 stránky reklamy na jeho sortiment a doma sme po telefonickom dohovore čakali jeseň. Samozrejme nič nepripravil, odsunul to na jar a tak sa to krútilo dokola. Vždy bol nejaký dôvod, prečo sa nedá pripraviť práve to čo chcem. Ešte ma informoval, že nie je zodpovedný za to, že v zime mrzne. No a po kritike na jeho asiminy naša komunikácia skončila...
jurkomts
03.06.11,07:34
Mnohé skutočnosti sa ukážu až časom, či už tie dobré alebo zlé. Ja som od teba bral ako som už viackrát uviedol dve asimini (dva druhy/odrody Luigy) a zatial sa im darí. mali by to byť odkopky a to znamené že by mali mať rovnaké vlastnosti ako materská rastlina. Ide oto, že odroda Luigy existuje len jedna a žiadne 1,2,3 a 4. Túto skutočnosť potvrdili iný skúsenejší pestovatelia, ktorí sa asiminami zaoberajú dlhšie. Preto Wabi môže niekto o tvojich názoroch pochybovať a považovať ich za klamstvo alebo zavádzanie. Áno, máš pravdu ja som si tiež vybral tu relatívne lacnejšiu možnosť - neštepené rastliny, ale vybral som si odkopky. Ide o to, že podľa všetkého ide o semenáče a nie o odkopky a tam je plodnosť neistá. ja by som od teba týmto chcel počuť, vlastne vidieť vyjadrenie, čo sa skrýva za odrodou Luigy. Je ich naozaj toľko druhov, naozaj sa ďalej množia ako odkopky alebo ide o semenáče jednej odrody Luigy? Fakt neviem.
jurkomts
03.06.11,07:36
[QUOTE=paloo;1757548]Trnka by sa ťa opýtal:)A kde si sa trtošel doteraz:D
s tým Trnkom ti to vyšlo, som sa 10 minút http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
marko1234
04.06.11,06:01
Ludia moji zle ste ma pochopili, nikoho nechcem presviedcat o svojej pravde iba som napisal moju skusenost. Je pravdou ze ked som reklamoval bol som v NR u wabiho. A ze asi je fakt rozlietany je pravda. A kto je Trnka :)
Juraj Bindzár
04.06.11,08:13
Marko1234 :):):)Dal som ti jeden súhlas lebo keď chceš aby ťa tu brali vážne , musíš mať aspoň jeden súhlas lebo päť príspevkov nestačí:):):)
wabi
04.06.11,11:11
Moja drahá kvetinka. Je to naposledy čo reagujem na útoky z tvojej strany a zo strany palooa a Milas 265. Žiaľ táto odpoveď bude trochu dlhšia.
Prekvapilo ma, že cituješ z emailu, ale napokon nemám čo skrývať, žiadne intímne osobné a chúlostivé veci tam samozrejme nie sú. Tiež som si teda podla kľúčových slov našiel originál, vo svojom g-maili mám všetko uložené. Zaujímavé je, že tam vystupuješ pod mužským menom a píšeš ako muž v mužskom rode, zatiaľ čo na porade ako žena v ženskom rode. V zásade mi je úplne jedno či si muž alebo žena, hoci moja orientácia je jednoznačná. Len neviem, či ťa mám oslovovať ako ženu či ako muža...?
Zistil som ,že si ma kontaktovala ako muž vlastne hneď trikrát. Po prvý krát si ma kontaktovala 2.10.2010 a moja odpoveď prišla 5.10.2009. Následne došlo ku kúpe niekoľkých malých stromčekov. Po druhýkrát si ma potom kontaktovala 19.5.2010. Mohol by som sem samozrejme skopýrovať tento text ale i tak tu s našou súkromnou poštou zaberáme na môj vkus až moc miesta. Jednalo sa o to, že z jesenných očkovancov dule a mandle, mandla zahynula úplne celá ako som sa neskôr dozvedel a z dule vyrašil podpník a keďže nebol vyslepený, dula nemala dôvod rašiť, pretože všetká sila šla do podpníka. Možné je samozrejme tiež, že naozaj odumrela naočkovaná časť, a preto som ti odpísal text, ktorý teraz uvediem. Jediný dôvod prečo budem citovať túto svoju odpoveď zo súkromnej pošty je to, že je úplne iná, než tá ktorú si uviedla ty a to mi teda príde ako dosť silné kafe. To čo si urobila, je niečo ako fotomontáž a uviedla si úplne inú odpoveď v úplne inej situácii na úplne iný podnet – teda ako iný list z tvojej strany – nie reklamáciu. Tento preto tiež uvediem. Citujem – skopírujem teda najskôr svoju skutočnú odpoveď ako reakciu na tvoju “reklamáciu” :


“Dobrý deň.
Samozrejme tak ako som povedal, rastliny kľudne nahradím, tak ako sme
boli dohodnutí, pokiaľ je chyba len v očku a podpník žije, tak mi
prinesiete živý podpník a je teda jasné, že je chyba iba v očku, tak
bez všetkého vymením za živé aby ste bol spokojný...
Pokiaľ vám vymrzla kompletná rastlina, tak to sa môže stať ak je zima
tvrdá a to tento rok fakt bola, ťažko mi je ale garantovať vám, že vám
chúlostivejší druh ako je mandľa nevymrzne. Ak však prinesiete hlohový
živý podpník ten vám samozrejme vymením. Voľnokorenné mandle vám viem
dodať v polovičnej cene, aby som vám kompenzoval stratu hoci necítim
sa byť za mráz zodpovedný, ale samozrejme až na jeseň, pretože
vegetácia je príliš pokročilá aby som vám mohol vykopávať teraz
stromček z voľnej pôdy. Pre prípad silnej zimy odporúčam
chúlostivejšie druhy prikryť aspoň nejakou čečinou na zimu, alebo
lístím s textíliou, samozrejme pri priemernej zime to v bežných priaznivých klimatických podmienkach potrebné nie je, ale predsa, prvý rok je rozhodujúci...
Dovidenia”


Ak to teda zhrniem, Dulu som ti bol ochotný vymeniť hoci aj ihneď a mandľu za polovičnú cenu.


Táto citovaná odpoveď odišla 26.6.2010 a tvoja reakcia, ktorou si doplnila predchádzajúci text o vysvetlenie následne 27.5.2010.
Napokon tretí krát vznikla najdlhšia výmena mailov, ktorá začala 3.8.2010 a po výmene piatich mailov z tvojej strany a 4 z mojej táto séria skončila 16.3.2011.
Práve z tejto výmeny je “vytiahnutá” moja údajná reakcia na tvoju “reklamáciu”. V skutočnosti som reagoval na nasledovný tvoj milý mailík, pričom podotýkam, som si ho nijako nespájal s predchádzajúcou “reklamáciou” z tvojej strany:


“Dobrý deň,
na internetových poradách som od Vás čítal rôzne zaujímavé informácie, preto
prosím, ak by ste bol ochotný o ich upresnenie:
Prístroj na meranie pH pôdy - uvádzate, že niekde sa dá kúpiť pomerne
lacno - kde a v akej cene by ste ho odporučili zakúpiť?
Figovník - v Nitre má byť vyše 100 ročný strom. Veľmi rád by som ho videl,
viete prosím konkretizovať presné miesto kde rastie?
Ďalej už dlhšie zháňam plumcot (marhuľoslivku) - u nás sú odporúčané odrody
Melitopolský a Sussincocco Pisa, ale nedarí sa mi ich zohnať. Máte s týmto
ovocím nejaké skúsenosti, alebo viete poradiť, kde by sa dal plumcot zohnať?

Telefonicky sme sa dohodli, že mi pripravíte veľkoplodú sladkú mandľu
(vrábelská ?), tak dúfam že ste na mňa nezabudli. Veľmi sa na ňu teším.”


Skutočné milé, ani by ma nenapadlo, že tento milý pán sa stane “slnečnou kvetinkou” a bude uvádzať verejne falošnú odpoveď na svoju “reklamáciu” ktoré som mu v tejto súvislosti vôbec neposlal.
Údajná odpoveď ktorú kvetinka uvádza bola v skutočnosti odpoveďou na tento milý nevinný mailík, z ktorého obsahu o nejakej reklamácii ani len nechyrovať. No a preto som si to ani s predchádzajúcou “reklamáciou” nespájal. Bral som to ako záujem niekoho nového.


Kontaktovala si ma, ak to teda nebol manžel, 3 x vždy ako nový záujemca a ja som si ani nezisťoval, pretože som nemal na najmenší dôvod, či si ma už niekedy kontaktovala predtým a z kontextu sa to zistiť ani nedalo.
Takže celý ten text, keď som sa sťažoval ako nestíham nebol reakciou na reklamáciu ako je uvedené ale na jeden hore uvedený milý nevinný mailík. Takže v mojej skutočnej reakcii na reklamáciu ktorú som citoval nebola ani len zmienka o tom, že nestíham alebo že ju nechcem riešiť. Práve naopak. Prečo “kvetinka” takto prekrúca skutočnosti a nesprávne uvádza moje reakcie to sa nedá pochopiť, najmä keď uvediem ďalšiu našu komunikáciu ktorá prebehla v priateľskom duchu. Uvediem posledné 4 listy našej komunikácie:


Kvetinka napísala v mužskom rode samozrejme:
Dobrý deň,
je mi ľúto, že sú práve tieto veci problematické, riešili sme to už vlani na jeseň, pokračovali na jar v tomto roku, kedy sme to zas odložili na jeseň, no a teraz to pokračuje podobne.
Chcem Vás teda poprosiť, či by nebolo schodnejšie riešenie také, že by ste mi na budúci rok poskytli odrezky uvedených stromčekov a ja by som to skúsil naočkovať sám. Mám zasadené semenáče hlohu, čo by mohlo byť podpník pre veľkoplodý žltý hloh, ďalej myrobalán by sa hodil pre marhuľoslivku. Veľkoplodú sladkú mandľu by som zas mohol vyskúšať tak, že preočkujem staršiu už zasadenú mandľu.
Neviem či by ste bol ústretový i pre takéto riešenie, ale možno to stojí za pokus a za opýtanie nič nedám. Pokial by ste mali vlastné, na jar pripravené požadované stromčeky, rád ich kúpim, bolo by to jednoduhšie.
Hloh a myrobalán mám aj v kvetináči, mohol by som to na jar eventuálne i priniesť a ak by ste bol ochotný, rád privítam každú dobrú radu, aké máte najviac osvedčené postupy pri štepení hlohu, slivky, resp. mandle - očkovať, alebo vrúbľovať? Vlastné úspešné pokusy mám zatiaľ len s jabloňami a čerešňami.


Moja odpoveď:
Dobrý deň. Samozrejme nebránim sa tomu. Doneste podpníky a môžeme to
vyskúšať. Mandle je lepšie na spiace očko síce... Tú marhuloslivku som vám napísal že mám aj kvetináčovanú a ten hloh by iste stál za to...
Špatne sa však chytá...


Kvetinka:
Ďakujem, na jar sa určite ozvem prajem pekný deň.


A na jar mi kvetinka naozaj napísala – uvediem len záver:
...Alebo, ako som už písal na jeseň, vedeli by ste poskytnúť odrezky uvedených stromčekov? Ja by som si to skúsil naočkovať sám, i keď s tým mám veľmi malé skúsenosti. Kedy je podľa vás najlepšia doba na očkovanie uvedených drevín?
Semenáče hlohu mám aj v kvetináči, tie by som vedel i priniesť, keby ste bol ústretový s tým pomôcť.
Verím, že sa dopracujeme k nejakému úspešnému výsledku, zatiaľ to len 2 roky prekladáme z jari na jeseň... A to som si to takto pred rokom u vás i záväzne objednával s tým, že na jeseň to bude pripravené, ale točíme sa stále dokola.


Moja odpoveď:
Dobrý deň.
Nie je problém, len poprosím po telefone, na PC som teraz veľmi málo...
Moje čísla mám aj na stránke: asimina.webnode.sk (http://asimina.webnode.sk/). Zavolajte, alebo
pošlite vaše číslo...
Dohodnem sa odkiaľ ste?
Dovidenia, som tiež optimista že sa to podarí.


A týmto naša komuikácia na interete skočila...
Na jar som poskytol vrúble viacerým ľuďom či medzi nimi kvetinka bola alebo nie, to fakt neviem. Pretože vlastne ani neviem, či je kvetinka muž či, žena...
Zjavne je to chyba v komunikácii. To je fakt, ale I tak nechápem, prečo musím toto rozoberať tu na tomto fóre a prečo ma “kvetinka” ďalej nekontaktovala.
Namiesto toho sa ma snaží očierniť a podstrkáva sem falošné reakcie na svoje podnety.
Iste je možné že sa mi snažila neúspešne pár krát dovolať keď som bol v zahraničí, ale nahrávky hovorov si teda fakt nerobím, hoci by to iste stálo zato, pretože by ma potom mohol ťažko niekto obviniť že som mu nedal “všetky informácie”.
Ak však nemá problém niekto prísť z podstatne väčšej diaľky, často I stovky kilometrov, tak ona ako Nitranka s tým fakt nemusela mať problém.
Počas sezóny som doma (nesprávne, domov sa chodím len vyspať, myslel som samozrejme v záhrade) tak 1 deň do týždňa výnimočne 2. Sezóna je na jar a potom zas na jeseň. Mimo túto sezónu, ktorá je tak dohromady asi 2 mesiace na jar a 2 mesiace na jeseň, som k dispozícii a to samozrejme aj cez sezónu ak nie som v zahraničí som na svojich dvoch telefónoch. Sú dni keď zodvihnem aj 40 telefonátov a každému sa snažím venovať ako najlepšie viem. Ak si s niekým dohodnem, že príde a stretneme sa viem sa jeho prianiam prispôsobiť a snažím sa mať podľa možnosti čo najkompletnejší sortiment.
Už na jeseň som sa ťa spýtal kvetinka na porade pri podobných tvojich kritických útokoch na mňa, to bolo ale v inej téme, prečo neprídeš a nevezmeš si iný stromček. Voľnokorenné mandle tam sú dokonca z tej istej "várky” ak si so svojou nespokojná, len si myslím, že ti proste rastie a zrejme to nebude na reklamáciu inak by si predsa prišla... jedine že by ti nešlo o nápravu. Jednoducho sme si asi nesadli. Fakt je že takmer s každým nájdem spoločnú reč a s mnohými dokonca priateľský vzťah. V tvojom prípade, pokiaľ si so mnou komunikovala ako muž bolo všetko v poriadku ako vidno aj z citovaných imailov. Kupodivu vo svojom ženskom egu vieš byť teda riadne nepríjemná a svárlivá. Ja zas sa nehádam ani doma s manželkou, pretože ma to nebaví. Nerád sa zaťažujem negatívnymi emóciami.


Teraz chcem povedať prečo je naposledy čo budem musieť reagovať na nepatričné útoky z tvojej strany a zo strany palooa a Milas 265.
Ak som napísal, že takmer s každým nájdem spoločnú reč a s mnohými dokonca priateľský vzťah. Je tam to slovíčko takmer... nič nie je na 100%. A tak tu mám 3 ľudí ktorí ma nenávidia a nech by som urobil, povedal, napísal čokoľvek, vždy to budú kritizovať a to bez objektivity. Ak predáva rovnaké rastliny ako ja niekto iný tak ho budú propagovať ak ich predávam presne rovnaké ja, tak vždy nájdu dôvod prečo sú zlé. Vlastne nie. Oni nehľadajú dôvod. Oni dôvod nepotrebujú pretože s ich slov sú cítiť všetky negatívne emócie ako neprajnosť, závisť, nenávisť a podobne. Zaťažuje ma to, hoci ako som už uviedol, ja tieto podivné city k vám nezdieľam, hoci po tom čo tu stvárate by som asi aj mohol. Nechcem však hádzať vinu na vás. Skôr mám tendenciu hľadať chybu v sebe a tak poviem, že som niekde urobil chybu v komunikácii s vami a hoci nechtiac a nie zo zlým úmyslom ako je verím každému zrejmé vyvolal som vo vás tie najhoršie emócie. Čo s tým? zjavne to nenapravím. Ak vás niečo normálne napadá okrem invektív a očierňovania ako by som vás mohol zbaviť týchto negatívnych emócií budem samozrejme rád a urobím pre vás tak ako pre každého svojho blížneho čo sa dá.


Nuž a ak sa nedá, tak sa jednoducho asi naozaj nedá a v takom prípade budem od teraz ignorovať úplne všetko čo napíšete s úmyslom ma vyprovokovať. Ako keby to tam nebolo.
Je pravda že mám nejaký “fanklub” kde ak mi niekto bude chcieť poďakovať, upozorním ho na poradu. Pretože súkromná vďačnosť je častá a nikdy som nemal pocit že by som sa tým mal chváliť, akosi som si na to nepotrpel. Ak má byť však na tomto fore verejne prezentovaná nenávisť voči mojej osobe, tak mi pripadajú byť práve pozitívne emócie ako vhodná protiváha.
Sľubujem preto že moje ďalšie príspevky aj do tejto témy budú len odborné za každých okolností, nech by o mne napísal ktokoľvek akékoľvek ohováranie.
Takže pokiaľ máte pocit že si potrebujete “udrieť” a pomôže vám to nájsť v sebe konečne súdnosť alebo si tým len zmiernite svoje komplexy nebudem sa vôbec brániť ani reagovať. I tak by to bolo úplne zbytočné.
paloo
04.06.11,14:56
Moja drahá kvetinka. Je to naposledy čo reagujem na útoky z tvojej strany a zo strany palooa a Milas 265. Žiaľ táto odpoveď bude trochu dlhšia.
Prekvapilo ma, že cituješ z emailu, ale napokon nemám čo skrývať, žiadne intímne osobné a chúlostivé veci tam samozrejme nie sú. Tiež som si teda podla kľúčových slov našiel originál, vo svojom g-maili mám všetko uložené. Zaujímavé je, že tam vystupuješ pod mužským menom a píšeš ako muž v mužskom rode, zatiaľ čo na porade ako žena v ženskom rode. V zásade mi je úplne jedno či si muž alebo žena, hoci moja orientácia je jednoznačná. Len neviem, či ťa mám oslovovať ako ženu či ako muža...?
Zistil som ,že si ma kontaktovala ako muž vlastne hneď trikrát. Po prvý krát si ma kontaktovala 2.10.2010 a moja odpoveď prišla 5.10.2009. Následne došlo ku kúpe niekoľkých malých stromčekov. Po druhýkrát si ma potom kontaktovala 19.5.2010. Mohol by som sem samozrejme skopýrovať tento text ale i tak tu s našou súkromnou poštou zaberáme na môj vkus až moc miesta. Jednalo sa o to, že z jesenných očkovancov dule a mandle, mandla zahynula úplne celá ako som sa neskôr dozvedel a z dule vyrašil podpník a keďže nebol vyslepený, dula nemala dôvod rašiť, pretože všetká sila šla do podpníka. Možné je samozrejme tiež, že naozaj odumrela naočkovaná časť, a preto som ti odpísal text, ktorý teraz uvediem. Jediný dôvod prečo budem citovať túto svoju odpoveď zo súkromnej pošty je to, že je úplne iná, než tá ktorú si uviedla ty a to mi teda príde ako dosť silné kafe. To čo si urobila, je niečo ako fotomontáž a uviedla si úplne inú odpoveď v úplne inej situácii na úplne iný podnet – teda ako iný list z tvojej strany – nie reklamáciu. Tento preto tiež uvediem. Citujem – skopírujem teda najskôr svoju skutočnú odpoveď ako reakciu na tvoju “reklamáciu” :


“Dobrý deň.
Samozrejme tak ako som povedal, rastliny kľudne nahradím, tak ako sme
boli dohodnutí, pokiaľ je chyba len v očku a podpník žije, tak mi
prinesiete živý podpník a je teda jasné, že je chyba iba v očku, tak
bez všetkého vymením za živé aby ste bol spokojný...
Pokiaľ vám vymrzla kompletná rastlina, tak to sa môže stať ak je zima
tvrdá a to tento rok fakt bola, ťažko mi je ale garantovať vám, že vám
chúlostivejší druh ako je mandľa nevymrzne. Ak však prinesiete hlohový
živý podpník ten vám samozrejme vymením. Voľnokorenné mandle vám viem
dodať v polovičnej cene, aby som vám kompenzoval stratu hoci necítim
sa byť za mráz zodpovedný, ale samozrejme až na jeseň, pretože
vegetácia je príliš pokročilá aby som vám mohol vykopávať teraz
stromček z voľnej pôdy. Pre prípad silnej zimy odporúčam
chúlostivejšie druhy prikryť aspoň nejakou čečinou na zimu, alebo
lístím s textíliou, samozrejme pri priemernej zime to v bežných priaznivých klimatických podmienkach potrebné nie je, ale predsa, prvý rok je rozhodujúci...
Dovidenia”


Ak to teda zhrniem, Dulu som ti bol ochotný vymeniť hoci aj ihneď a mandľu za polovičnú cenu.


Táto citovaná odpoveď odišla 26.6.2010 a tvoja reakcia, ktorou si doplnila predchádzajúci text o vysvetlenie následne 27.5.2010.
Napokon tretí krát vznikla najdlhšia výmena mailov, ktorá začala 3.8.2010 a po výmene piatich mailov z tvojej strany a 4 z mojej táto séria skončila 16.3.2011.
Práve z tejto výmeny je “vytiahnutá” moja údajná reakcia na tvoju “reklamáciu”. V skutočnosti som reagoval na nasledovný tvoj milý mailík, pričom podotýkam, som si ho nijako nespájal s predchádzajúcou “reklamáciou” z tvojej strany:


“Dobrý deň,
na internetových poradách som od Vás čítal rôzne zaujímavé informácie, preto
prosím, ak by ste bol ochotný o ich upresnenie:
Prístroj na meranie pH pôdy - uvádzate, že niekde sa dá kúpiť pomerne
lacno - kde a v akej cene by ste ho odporučili zakúpiť?
Figovník - v Nitre má byť vyše 100 ročný strom. Veľmi rád by som ho videl,
viete prosím konkretizovať presné miesto kde rastie?
Ďalej už dlhšie zháňam plumcot (marhuľoslivku) - u nás sú odporúčané odrody
Melitopolský a Sussincocco Pisa, ale nedarí sa mi ich zohnať. Máte s týmto
ovocím nejaké skúsenosti, alebo viete poradiť, kde by sa dal plumcot zohnať?

Telefonicky sme sa dohodli, že mi pripravíte veľkoplodú sladkú mandľu
(vrábelská ?), tak dúfam že ste na mňa nezabudli. Veľmi sa na ňu teším.”


Skutočné milé, ani by ma nenapadlo, že tento milý pán sa stane “slnečnou kvetinkou” a bude uvádzať verejne falošnú odpoveď na svoju “reklamáciu” ktoré som mu v tejto súvislosti vôbec neposlal.
Údajná odpoveď ktorú kvetinka uvádza bola v skutočnosti odpoveďou na tento milý nevinný mailík, z ktorého obsahu o nejakej reklamácii ani len nechyrovať. No a preto som si to ani s predchádzajúcou “reklamáciou” nespájal. Bral som to ako záujem niekoho nového.


Kontaktovala si ma, ak to teda nebol manžel, 3 x vždy ako nový záujemca a ja som si ani nezisťoval, pretože som nemal na najmenší dôvod, či si ma už niekedy kontaktovala predtým a z kontextu sa to zistiť ani nedalo.
Takže celý ten text, keď som sa sťažoval ako nestíham nebol reakciou na reklamáciu ako je uvedené ale na jeden hore uvedený milý nevinný mailík. Takže v mojej skutočnej reakcii na reklamáciu ktorú som citoval nebola ani len zmienka o tom, že nestíham alebo že ju nechcem riešiť. Práve naopak. Prečo “kvetinka” takto prekrúca skutočnosti a nesprávne uvádza moje reakcie to sa nedá pochopiť, najmä keď uvediem ďalšiu našu komunikáciu ktorá prebehla v priateľskom duchu. Uvediem posledné 4 listy našej komunikácie:


Kvetinka napísala v mužskom rode samozrejme:
Dobrý deň,
je mi ľúto, že sú práve tieto veci problematické, riešili sme to už vlani na jeseň, pokračovali na jar v tomto roku, kedy sme to zas odložili na jeseň, no a teraz to pokračuje podobne.
Chcem Vás teda poprosiť, či by nebolo schodnejšie riešenie také, že by ste mi na budúci rok poskytli odrezky uvedených stromčekov a ja by som to skúsil naočkovať sám. Mám zasadené semenáče hlohu, čo by mohlo byť podpník pre veľkoplodý žltý hloh, ďalej myrobalán by sa hodil pre marhuľoslivku. Veľkoplodú sladkú mandľu by som zas mohol vyskúšať tak, že preočkujem staršiu už zasadenú mandľu.
Neviem či by ste bol ústretový i pre takéto riešenie, ale možno to stojí za pokus a za opýtanie nič nedám. Pokial by ste mali vlastné, na jar pripravené požadované stromčeky, rád ich kúpim, bolo by to jednoduhšie.
Hloh a myrobalán mám aj v kvetináči, mohol by som to na jar eventuálne i priniesť a ak by ste bol ochotný, rád privítam každú dobrú radu, aké máte najviac osvedčené postupy pri štepení hlohu, slivky, resp. mandle - očkovať, alebo vrúbľovať? Vlastné úspešné pokusy mám zatiaľ len s jabloňami a čerešňami.


Moja odpoveď:
Dobrý deň. Samozrejme nebránim sa tomu. Doneste podpníky a môžeme to
vyskúšať. Mandle je lepšie na spiace očko síce... Tú marhuloslivku som vám napísal že mám aj kvetináčovanú a ten hloh by iste stál za to...
Špatne sa však chytá...


Kvetinka:
Ďakujem, na jar sa určite ozvem prajem pekný deň.


A na jar mi kvetinka naozaj napísala – uvediem len záver:
...Alebo, ako som už písal na jeseň, vedeli by ste poskytnúť odrezky uvedených stromčekov? Ja by som si to skúsil naočkovať sám, i keď s tým mám veľmi malé skúsenosti. Kedy je podľa vás najlepšia doba na očkovanie uvedených drevín?
Semenáče hlohu mám aj v kvetináči, tie by som vedel i priniesť, keby ste bol ústretový s tým pomôcť.
Verím, že sa dopracujeme k nejakému úspešnému výsledku, zatiaľ to len 2 roky prekladáme z jari na jeseň... A to som si to takto pred rokom u vás i záväzne objednával s tým, že na jeseň to bude pripravené, ale točíme sa stále dokola.


Moja odpoveď:
Dobrý deň.
Nie je problém, len poprosím po telefone, na PC som teraz veľmi málo...
Moje čísla mám aj na stránke: asimina.webnode.sk (http://asimina.webnode.sk/). Zavolajte, alebo
pošlite vaše číslo...
Dohodnem sa odkiaľ ste?
Dovidenia, som tiež optimista že sa to podarí.


A týmto naša komuikácia na interete skočila...
Na jar som poskytol vrúble viacerým ľuďom či medzi nimi kvetinka bola alebo nie, to fakt neviem. Pretože vlastne ani neviem, či je kvetinka muž či, žena...
Zjavne je to chyba v komunikácii. To je fakt, ale I tak nechápem, prečo musím toto rozoberať tu na tomto fóre a prečo ma “kvetinka” ďalej nekontaktovala.
Namiesto toho sa ma snaží očierniť a podstrkáva sem falošné reakcie na svoje podnety.
Iste je možné že sa mi snažila neúspešne pár krát dovolať keď som bol v zahraničí, ale nahrávky hovorov si teda fakt nerobím, hoci by to iste stálo zato, pretože by ma potom mohol ťažko niekto obviniť že som mu nedal “všetky informácie”.
Ak však nemá problém niekto prísť z podstatne väčšej diaľky, často I stovky kilometrov, tak ona ako Nitranka s tým fakt nemusela mať problém.
Počas sezóny som doma (nesprávne, domov sa chodím len vyspať, myslel som samozrejme v záhrade) tak 1 deň do týždňa výnimočne 2. Sezóna je na jar a potom zas na jeseň. Mimo túto sezónu, ktorá je tak dohromady asi 2 mesiace na jar a 2 mesiace na jeseň, som k dispozícii a to samozrejme aj cez sezónu ak nie som v zahraničí som na svojich dvoch telefónoch. Sú dni keď zodvihnem aj 40 telefonátov a každému sa snažím venovať ako najlepšie viem. Ak si s niekým dohodnem, že príde a stretneme sa viem sa jeho prianiam prispôsobiť a snažím sa mať podľa možnosti čo najkompletnejší sortiment.
Už na jeseň som sa ťa spýtal kvetinka na porade pri podobných tvojich kritických útokoch na mňa, to bolo ale v inej téme, prečo neprídeš a nevezmeš si iný stromček. Voľnokorenné mandle tam sú dokonca z tej istej "várky” ak si so svojou nespokojná, len si myslím, že ti proste rastie a zrejme to nebude na reklamáciu inak by si predsa prišla... jedine že by ti nešlo o nápravu. Jednoducho sme si asi nesadli. Fakt je že takmer s každým nájdem spoločnú reč a s mnohými dokonca priateľský vzťah. V tvojom prípade, pokiaľ si so mnou komunikovala ako muž bolo všetko v poriadku ako vidno aj z citovaných imailov. Kupodivu vo svojom ženskom egu vieš byť teda riadne nepríjemná a svárlivá. Ja zas sa nehádam ani doma s manželkou, pretože ma to nebaví. Nerád sa zaťažujem negatívnymi emóciami.


Teraz chcem povedať prečo je naposledy čo budem musieť reagovať na nepatričné útoky z tvojej strany a zo strany palooa a Milas 265.
Ak som napísal, že takmer s každým nájdem spoločnú reč a s mnohými dokonca priateľský vzťah. Je tam to slovíčko takmer... nič nie je na 100%. A tak tu mám 3 ľudí ktorí ma nenávidia a nech by som urobil, povedal, napísal čokoľvek, vždy to budú kritizovať a to bez objektivity. Ak predáva rovnaké rastliny ako ja niekto iný tak ho budú propagovať ak ich predávam presne rovnaké ja, tak vždy nájdu dôvod prečo sú zlé. Vlastne nie. Oni nehľadajú dôvod. Oni dôvod nepotrebujú pretože s ich slov sú cítiť všetky negatívne emócie ako neprajnosť, závisť, nenávisť a podobne. Zaťažuje ma to, hoci ako som už uviedol, ja tieto podivné city k vám nezdieľam, hoci po tom čo tu stvárate by som asi aj mohol. Nechcem však hádzať vinu na vás. Skôr mám tendenciu hľadať chybu v sebe a tak poviem, že som niekde urobil chybu v komunikácii s vami a hoci nechtiac a nie zo zlým úmyslom ako je verím každému zrejmé vyvolal som vo vás tie najhoršie emócie. Čo s tým? zjavne to nenapravím. Ak vás niečo normálne napadá okrem invektív a očierňovania ako by som vás mohol zbaviť týchto negatívnych emócií budem samozrejme rád a urobím pre vás tak ako pre každého svojho blížneho čo sa dá.


Nuž a ak sa nedá, tak sa jednoducho asi naozaj nedá a v takom prípade budem od teraz ignorovať úplne všetko čo napíšete s úmyslom ma vyprovokovať. Ako keby to tam nebolo.
Je pravda že mám nejaký “fanklub” kde ak mi niekto bude chcieť poďakovať, upozorním ho na poradu. Pretože súkromná vďačnosť je častá a nikdy som nemal pocit že by som sa tým mal chváliť, akosi som si na to nepotrpel. Ak má byť však na tomto fore verejne prezentovaná nenávisť voči mojej osobe, tak mi pripadajú byť práve pozitívne emócie ako vhodná protiváha.
Sľubujem preto že moje ďalšie príspevky aj do tejto témy budú len odborné za každých okolností, nech by o mne napísal ktokoľvek akékoľvek ohováranie.
Takže pokiaľ máte pocit že si potrebujete “udrieť” a pomôže vám to nájsť v sebe konečne súdnosť alebo si tým len zmiernite svoje komplexy nebudem sa vôbec brániť ani reagovať. I tak by to bolo úplne zbytočné.
Môj drahý kvietok,si ty veru kvietok:)Bolo by dobré keby si konečne pochopil,že oblbovať nie je možné každého:Dalebo nie donekonečna:)
Milas265
05.06.11,06:09
Keď to berieš ako útok,tak to mi pripadá ako za komančov...tí boli tiež neomylní a všetko bolo podľa nich...:mad:
Ja som jednoducho napísal,že si dôležité informácie,ktoré si bohužiaľ vedel :D
zamlčal. Toť vsjo...To že mám svoj názor neznamená,že ťa nenávidím...to sú
od teba "Slotovské" domýšľance . Prečo tak reaguješ? Prečo neodpovieš na
otázky k veci napr.Jurkomsovi ?
wabi
05.06.11,16:16
No neviem Hrdzoska, ten tvar mi príde taký divný. strašne vysoký a tenký kmeň. Jeden, dva plody trochu silnejší vietor a strom sa zlomí. Ak si dám do googlu slovo pawpaw tak to väčšinou vyhodí takýto tvar alebo niečo veľmi podobné, kuželovitá koruna a krátky kmeň. Fotky asimín z Talianska sú veľmi podobné tejto fotke.
Asimina v prírode rastie v podraste lesa kde tvorí naozaj štíhlejšie tvary. Podobne sa správa aj keď rastie v tieni alebo v nádobe. Tieň jej vyhovuje a nádoba veľmi nie. Stromčeky z voľnej pôdy pestované viac na slnku sú krajšie, kompaktnejšie rozkonárujú nižšie ale to sa týka všetkých ovocných drevín, nie len Asimin. Ako je známe asiminy nemožno presadzovať z voľnej pôdy alebo iba opatrne za cenu veľkej pravdepodobnosti zošokovania rastliny a následného úhynu.
Rastlina je živý organizmus ktorý je uspôsobený na dlhoveké postupné prispôsobovanie sa podmienkam.
Vietor asiminy poškodzuje najmä na listoch, ktoré tvoria veľkú plochu a preto ich môže ak je častý a silný roztrhať. I to však tieto stromy zvládnu, hoci "radosť" z toho iste nemajú.
V prirodzenom prostredí lesa či okraja lesa pri riečke je síce vlhko nie však moc veterno.
Poznáme prípady, keď majú často i zákrsky jabloní a hrušiek veľké úrody a konáre sa naozaj len zriedka polámu. Ak tak len keď sú zle rastené a nebola urobená prebierka a víchor bol silný. Normálne sa konár ohne a nezlomí.
Napokon aj na internete si viete najsť plody asimin na kolmo dole visiacom konáriku. Videl som stovky plodov asimin, pravdepodobne najviac zo slovákov, ale ani raz sa asiminový konár pod váhou i keď sa to možno niekomu nezdá nezlomil.
Habitus stromu u Asiminy závisí najviac na podmienkach najmä pôdnych, svetelných, závlahových a tiež od ošetrovania ale nie od jednotlivých odrôd či od toho v ktorom mieste bol stromček štepený napríklad.
Úvahy nad tým ako to môže ten strom či konár vydržať sú len v teoretickej rovine. V praxi to nechajme na prírodu.
Ak by predsa hrozila obava, tak nie je nič jednoduchšia ako opora. Napokon väčšina stromčekov sa dnes upevňuje bežne k opornému kolíku a pri nadúrode napríklad jabĺk či sliviek alebo iného ovocia sa bežne ohrozené konáre podopierajú...
Juraj Bindzár
05.06.11,17:45
čo sa stalo tejto asimine ? Je to iba semenáč ale predsa mi ho je lúto. Je to ako bakteriová spála na hruškách.:mad:
wabi
06.06.11,03:36
Ak to nie sú slimáky, tak sa s tým stromček vysporiada. Spálu som na Asiminach ešte nevidel. Mimochodom sme vraj krajina bez výskytu spály, hoci všetky okolité krajiny spálu majú, akonáhle sa dostane k hraniciam slovenska zastaví sa!:D
Juraj Bindzár
06.06.11,03:49
Ak to nie sú slimáky, tak sa s tým stromček vysporiada. Spálu som na Asiminach ešte nevidel. Mimochodom sme vraj krajina bez výskytu spály, hoci všetky okolité krajiny spálu majú, akonáhle sa dostane k hraniciam slovenska zastaví sa!:D nemôže to byť prehnojením čerstvým hnojom? Ja som dal trochu viac hnoja ale priamo ku koreňom nie.
slnečná kvetina
06.06.11,05:37
Wabi, ja som ani na chvíľku nepochybovala, že vieš kto som ;)
V poslednom príspevku z našej komunikácie ma však prekvapili tvoje slová:
"...Skôr mám tendenciu hľadať chybu v sebe a tak poviem, že som niekde urobil chybu v komunikácii s vami a hoci nechtiac a nie zo zlým úmyslom ako je verím každému zrejmé vyvolal som vo vás tie najhoršie emócie. Čo s tým? zjavne to nenapravím. Ak vás niečo normálne napadá okrem invektív a očierňovania ako by som vás mohol zbaviť týchto negatívnych emócií budem samozrejme rád a urobím pre vás tak ako pre každého svojho blížneho čo sa dá."
Tak s týmto možno len a len súhlasiť. Na rozlúčku prajem hodne zdaru a veľa spokojných zákazníkov
pablito74
06.06.11,07:41
Kvetinka, ja len tak zo zvedavosti, si zena alebo chlap ? ;)
durislavuso
06.06.11,10:18
zdravim vsetkych. na margo diskusie okolo wabi-ho by som chcel pridat svoju vlastnu pozitivnu skusenost:
wabi-ho poznam uz nejaky ten rok a vzdy vystupoval ustretovo, otvorene a ochotne. ked som si chcel kupit asiminy, no nemohol som si po ne prist (vtedy som este nemal auto), vysiel mi v ustrety a cestou k inemu zakaznikovi mi ich priniesol. prvy rok sa pekne ujali, no na dalsiu jar vyrasil len jeden stromcek. teraz nedavno som sa s wabi-m stretol na Flore v BA. trochu sme pokecali a medzi recou som spomenul, ze jedna z asimin mi neprezila. ale nemienil som to reklamovat ani nic podobne. a wabi mi sam od seba daroval mladucky stromcek, ktory mam zatial na balkone, a ktory kraaasne rasi. buduci rok puojde do zahrady k tomu, co sa ujal.
asiminu som nereklamoval, pretoze som bol wabi-m este pred kupou upozorneny, ze sa zle chytaju a su citlive na presadzanie. okrem toho mi zahradu v poslednych rokoch dost vytapalo, napr. len v minulom roku nas zalialo tri alebo styrikrat. k tomu vysoka spodna voda . . . no, som rad, ze mi prezila aspon jedna asimina.
takze k charakteru tohto cloveka len tolko, ze svoju pracu robi srdcom a preto mu nemam ani v najmensom za zle, ze obcas co-to nestiha.
Milas265
06.06.11,13:04
:D:D:D:D:D Ale máš tých príspevkov...
wabi
07.06.11,07:48
nemôže to byť prehnojením čerstvým hnojom? Ja som dal trochu viac hnoja ale priamo ku koreňom nie.

Napokon si sám našiel odpoveď a zrejme správnu.
Juraj Bindzár
07.06.11,10:00
Napokon si sám našiel odpoveď a zrejme správnu.
Tak že keď na ňu budem liať veľa vody, tak by sa z toho mala dostať?
wabi
08.06.11,06:48
Podľa mńa sa z toho dostane. Skús možno vybrať ten nevyzretý hnoj ak je to vhodné.
mvacho
20.06.11,09:02
Zdravím. Nedá mi nereagovať. Minulý mesiac som zavolal pánu Danekovi, lebo som od neho kupoval na jar štepenú asiminu a ked prišli neskoré mrazy, tak mi ten štep odumrel. Poprosil som ho, či by mi to zaštepil na budúcu jar znovu. A on sa mi hneď ponúkol, že mi ju vymení za novú, čo sa následne aj stalo. Dostal som pekný nový stromček. Ak niekto nie ste spokojní s Vašou rastlinou, tak podľa mňa je to vec dohody a pán Danek ju nemá problém vymeniť za niečo iné, resp. vyreklamovať. Taktiež mi už reklamoval amalanchier, bez problémov.
Milas265
22.06.11,11:33
A čo ešte si reklamoval? Lebo ja nič!!A ani som nechcel:D:D Tak vo co Go? Ty jednopríspevkový člen...:D:D:D:D
jurkomts
22.06.11,11:44
A ja som si myslel, že sa tá séria jednopríspevkových členov už skončila.:D
paloo
26.06.11,06:13
V lepšom prípade ten Taliansky sen skončí takto;) A tri roky sú v pr....:mad:
Pomôcky:motorová píla,vrúblovací nôž,vrúble,pásku a jedného šikovného :)
http://s3.postimage.org/2hjs1243o/P1120525.jpg (http://postimage.org/image/2hjs1243o/)
Pepe.d
26.06.11,09:18
Paloo a co sa stazujes ? Sak ked si sikovny tak mas hned niekolko odrod na jednom strome :D ;)
Milas265
26.06.11,10:17
A dokonca 4 v 1-nom!!!:D Akurát nemusel čakať,alebo mal kúpiť štyri štepence-vtedy!!
Milas265
26.06.11,10:19
Tu sú moje asiminy.

Mohol by som poprosiť aktualne foto? Ako sa zväčšujú plody ?
paloo
26.06.11,10:44
A dokonca 4 v 1-nom!!!:D Akurát nemusel čakať,alebo mal kúpiť štyri štepence-vtedy!!
A už mohli možno aj plodiť:)
Hrdzoska
26.06.11,12:18
Mohol by som poprosiť aktualne foto? Ako sa zväčšujú plody ?


Väčšina plodov opadala, no na jedno strome mi ostalo 5 ks a na druhom 1 ks. Dnešná veľkosť je cca 7 cm.Prikladám foto
Milas265
28.06.11,12:37
Pekné..dík za info...
wabi
29.06.11,08:36
Väčšina plodov opadala, no na jedno strome mi ostalo 5 ks a na druhom 1 ks. Dnešná veľkosť je cca 7 cm.Prikladám foto
Som rád že sú tu fotky Luigin, ja sám veľmi na to fotenie nie som... a ešte by to niekto prehlásil za fotomontáž;)
ROzhodne to nie sú jediné Luigi ktoré kvitnú a rodia, práve naopak a určite ich nie je nutné preštepovať, hoci na škodu do iste nie je. Smozrejme takéto preštepenie sa nezaobíde bez zrezania a následného vyslepenia a tak sa potom úroda dostavý paradoxne o nejaký ten rôčik neskôr ale to s pohľadu stromu, ktorý prežije dlhšie ako my nie je dôležité...
paloo
24.07.11,09:26
Už je tu dlho kľud,nepochváli sa niekto?
Hrdzoska
26.07.11,16:13
Už je tu dlho kľud,nepochváli sa niekto?
Ked pozbieram prvú úrodu tak sa pochválim- ale to bude až v septembri. Zatiaľ mi pomaly plody rastú.
paloo
27.07.11,12:50
Mňa skorej ako plody,zaujíma aké majú rastliny prírastky?
paloo
31.07.11,10:26
Takto velké plody sú aktuálne v Trenčíne:)

http://www.asimina.advanced.sk/SK/asim_foto.html
Juraj Bindzár
31.07.11,10:55
Takto velké plody sú aktuálne v Trenčíne:)

http://www.asimina.advanced.sk/SK/asim_foto.html
Na túto stránku som napísal či má momentálne nejaké sadenice hurmikaki a nedal si ani tú námahu aby mi odpísal :-(((
Juraj Bindzár
11.08.11,18:15
:D Túto Primu som vysadil pred tromi mesiacmi , vtedy mala 75cm a teraz má 126 cm asi za dva roky by som mal mať prvé plody .:D Aspoň dúfam.
paloo
12.08.11,03:12
:D Túto Primu som vysadil pred tromi mesiacmi , vtedy mala 75cm a teraz má 126 cm asi za dva roky by som mal mať prvé plody .:D Aspoň dúfam.
51 cm prírastok v prvom roku-fantazia:)Musí to byť kvalitná rastlina,žiaden scípak!Nech sa darí.
Juraj Bindzár
12.08.11,03:41
51 cm prírastok v prvom roku-fantazia:)Musí to byť kvalitná rastlina,žiaden scípak!Nech sa darí.:D veď ona ešte stále rastie , do zimi očakávam ešte aspoň 10 cm . Tak že predsa tých len tých 60 eur nebolo až tak moc za tú rastlynu.:D Napríklad táto stála iba 20 eur ale ešte raz by som ju nekúpil lebo je to humus a neviem že či prežije.:mad:
Milas265
12.08.11,03:45
Prežije,len ju daj do vhodného kvetináča pre asiminy...to jest "vysokého,aby mohla tvoriť kolový koreň.Listy by som strekol
niečím proti plesni.
Juraj Bindzár
12.08.11,09:30
Prežije,len ju daj do vhodného kvetináča pre asiminy...to jest "vysokého,aby mohla tvoriť kolový koreň.Listy by som strekol
niečím proti plesni.
Vhodnejší by už ani nemohol byť 21cm výška a 17cm šírka. Čo je proti plesni fundazol alebo kuprikol ?
Milas265
12.08.11,19:14
Kuprikol..21 je málo,doporučujú okolo 40 cm...
Juraj Bindzár
13.08.11,07:03
Kuprikol..21 je málo,doporučujú okolo 40 cm...
Našiel som rovral flo aj to bude dobré. Hlbka kvetináča nemá nič spoločného z tými chorými listami v Rusovciach som kúpil asiminu výška kvetináča bola 19 cm a rastlina za tri mesiace po vysadení vyrástla zo 75 cm na 126cm cm a má pekné tmavozelené listy bez jedinej škvrny ,dal som foto len sa pozri .
paloo
13.08.11,16:33
Našiel som rovral flo aj to bude dobré. Hlbka kvetináča nemá nič spoločného z tými chorými listami v Rusovciach som kúpil asiminu výška kvetináča bola 19 cm a rastlina za tri mesiace po vysadení vyrástla zo 75 cm na 126cm cm a má pekné tmavozelené listy bez jedinej škvrny ,dal som foto len sa pozri .
Myslím že optimizmus ťa ešte opustí:mad:výška koreňového balu u asimíny je hrozne dôležitá!!!
Zdá sa že ešte si neprešiel Nitrianským školením:D
Juraj Bindzár
13.08.11,18:33
Myslím že optimizmus ťa ešte opustí:mad:výška koreňového balu u asimíny je hrozne dôležitá!!!
Zdá sa že ešte si neprešiel Nitrianským školením:D :eek::eek: Neviem načo by som asiminu presádzal do hlbšieho kvetináča keď ju chcem vysadiť do voľnej zeme. Ja viem že ty si prešiel Nitrianským školením,ale ja si holím rastlinky sám.:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D: D:D:D:D;):rolleyes:
paloo
14.08.11,06:10
No uvidíme čo za holič z teba bude:D
Milas265
14.08.11,06:15
Našiel som rovral flo aj to bude dobré. Hlbka kvetináča nemá nič spoločného z tými chorými listami v Rusovciach som kúpil asiminu výška kvetináča bola 19 cm a rastlina za tri mesiace po vysadení vyrástla zo 75 cm na 126cm cm a má pekné tmavozelené listy bez jedinej škvrny ,dal som foto len sa pozri .

Veď ja som ti neradil,že hlbkou kvetináča vyzdravejú listy :D ,len viem ,že
američani používajú na predpestovanie asimín špeciálne kvetináča,ktoré sú
atypicky hlboké...nuž,ale ty máš výhodu "juhu" teplo a možno fain zeminu..
tu na okolí bol tento týždeň jeden deň už prízemný mráz..:eek:
Juraj Bindzár
14.08.11,09:30
Veď ja som ti neradil,že hlbkou kvetináča vyzdravejú listy :D ,len viem ,že
američani používajú na predpestovanie asimín špeciálne kvetináča,ktoré sú
atypicky hlboké...nuž,ale ty máš výhodu "juhu" teplo a možno fain zeminu..
tu na okolí bol tento týždeň jeden deň už prízemný mráz..:eek:
U nás teplo je to je pravda aj zemina je perfektná sem tam trochu štrku a piesku ale ja napriek tomu aspoň pol roka pred vysadením stromčekov vykopem jamu asi jeden kubík ,preosejem zeminu a namiešam do nej dva fúriky kravského hnoja . Preto ešte stromček nie je vonku lebo hnoj musí v jame vyzrieť aby mi nespálil rastlinu. Tak že na jar ju vysadím , keď mi zatiaľ neskape .
Milas265
14.08.11,18:36
Tak to už hej....taký perfekcionista nie som....kravy nemám a čo poznám tie splachujú...:D:D:D:D:D
mimo278
15.08.11,16:02
Ahojte. Mam doma 3 rastlinky asiminy. Kupil som ich na jar a zatial sa im dari dobre :) . Chcel by som si vsak zaobstarat semena asiminy ktore by sluzili na take moje male "pokusy" :D:D . Neviete kedy je najvhodnejsi vysev, resp. kedy zacat stratifikaciu? Dakujem :)
Milas265
16.08.11,18:41
mimo278
20.08.11,15:33
Dakujem :) A neviete niekto kde by sa dali zohnat crepniky pre asiminy? :)
paloo
21.08.11,04:59
mimo278
21.08.11,05:46
Ano presne take :)
paloo
21.08.11,06:21
Čas nám pokročil:)Kvitnú už niekomu rastliny?
U mňa asi takto vypadá zhruba 7-8 ročná Prima 1216,ktorá už tento rok hádam zakvitne:)
http://s2.postimage.org/28oaxpvj8/P1110808.jpg (http://postimage.org/image/28oaxpvj8/)
Pre lepšiu predstavu takúto som ju vysadil v jeseň 2008:)
http://s2.postimage.org/28tcuu1us/P1050362.jpg (http://postimage.org/image/28tcuu1us/)
To mala skoro 90 cm.
Čas pokročil:)Po jarnom mraze obrazila a takto vypadá teraz:)
http://s4.postimage.org/161i94o84/P1130032.jpg (http://postimage.org/image/161i94o84/)
Milas265
21.08.11,12:16
Ano presne take :)

2-3 plastové fľaše z limonady narež a zlep páskou a máš to...aj tak to je na 1- 2 roky,potom to zahodíš..:D
mimo278
21.08.11,14:52
Asi mas pravdu. Od dnes zbieram flase :D
paloo
04.09.11,09:26
Počasie in Exkluzív a nikto nič nepredvádza?Dokonca aj jednopríspevkovým došiel dych:D
mimo278
05.09.11,11:51
Kto uz mate prve tohtorocne plody? :-) Pochvalte sa :-D
Juraj Bindzár
05.09.11,16:53
Túto primu som vysadil v Máji vtedy mala 75 cm , pred tromi týždňami mala 126 cm a dnes má až 154 cm . Začínam mať obavy lebo toto nie je podľa mňa v poriadku a ešte stále rastie . Keď to takto bude pokračovať , tak možno do konca roka sa budem mocť pochváliť z nejakými plodmi :D:D:D
mimo278
06.09.11,08:46
:eek::eek: To ju mas z Cernobylu alebo co? Krasna :)
Milas265
06.09.11,18:16
Túto primu som vysadil v Máji vtedy mala 75 cm , pred tromi týždňami mala 126 cm a dnes má až 154 cm . Začínam mať obavy lebo toto nie je podľa mňa v poriadku a ešte stále rastie . Keď to takto bude pokračovať , tak možno do konca roka sa budem mocť pochváliť z nejakými plodmi :D:D:D

Ešte napíš do konca ktorého roku...:D:D:D
Gratulujem,pekná "potvora"....Mne sa tohto ročné sadenice skôr scrvkávajú:eek:
ale dôležité,že sú zelené....na trojročných sa ukazujú budúcoročné kvety/puky/ tam sú prírastky okolo 50-60 cm...;)
jurkomts
06.09.11,18:39
Pekne sa vytiahla. Ja mám rovnakú skúsenosť ako Milas, to znamená prvý rok po vysadení nulový rast, druhý rok tých 15-20 cm a tretí rok (môj prípad) rastie ako divá, aj 50-60 cm.
Juraj Bindzár
06.09.11,19:38
Ja si myslím že na budúci rok by som mal mať kvetné puky a potom nasledujúci rok by sa mohol ukázať nejaký ten kvietok . Ale zaujímavé je že Overleese mala tiež 75cmkeď som ju kupoval a teraz má 100 cm tak že oproti prime veľký rozdiel.:mee:
paloo
07.09.11,05:49
Túto primu som vysadil v Máji vtedy mala 75 cm , pred tromi týždňami mala 126 cm a dnes má až 154 cm . Začínam mať obavy lebo toto nie je podľa mňa v poriadku a ešte stále rastie . Keď to takto bude pokračovať , tak možno do konca roka sa budem mocť pochváliť z nejakými plodmi :D:D:D
Tie azbestové vlnovky boli 2500mm alebo 1250mm:)tak mi to nejak nesedí:D
Juraj Bindzár
07.09.11,10:58
Tie azbestové vlnovky boli 2500mm alebo 1250mm:)tak mi to nejak nesedí:DDobrý postreh ale teraz si ma ešte nedostal:D tu som nafotil tri asimini , aj jeden list som od fotil ten má okolo 35 cm je tam aj rez na azbeste . tie vlnovky mali 2500 mm ale to čo mám pri asiminách to le iba rezaní odpad na metri nevidno číslá ale keď chceš tak ti spravím aspoň 2 megabajtovú fotku a pošlem ti ju emailom tam si to možeš priblížiť ako len budeš chcieť:D:D:D
Juraj Bindzár
09.09.11,13:15
Dobrý postreh ale teraz si ma ešte nedostal:D tu som nafotil tri asimini , aj jeden list som od fotil ten má okolo 35 cm je tam aj rez na azbeste . tie vlnovky mali 2500 mm ale to čo mám pri asiminách to le iba rezaní odpad na metri nevidno číslá ale keď chceš tak ti spravím aspoň 2 megabajtovú fotku a pošlem ti ju emailom tam si to možeš priblížiť ako len budeš chcieť:D:D:D Tu máš aj všetky tri naraz , tu si možeš porovnať výšku ale ako ťa poznám tak tebe ani to nebude stačiť:D:D:D
paloo
10.09.11,06:23
:Dto ťa prejde až budeš musieť zaplatiť likvidáciu toho azbestu...
Juraj Bindzár
10.09.11,06:48
:Dto ťa prejde až budeš musieť zaplatiť likvidáciu toho azbestu... Tie azbesty tam mám iba preto aby mi lopta od suseda nepoškodila asiminy keď sa tam tak často hrajú . Keď rastliny budú väčšie , potom ti tie azbestové vlnovky darujem vraj šíria rakovinu:D:D:D:D
paloo
10.09.11,13:28
Tie azbesty tam mám iba preto aby mi lopta od suseda nepoškodila asiminy keď sa tam tak často hrajú . Keď rastliny budú väčšie , potom ti tie azbestové vlnovky darujem vraj šíria rakovinu:D:D:D:D
Už ťa hladám:)
Milas265
10.09.11,18:52
Nenájdeš..;) Ten človek neexistuje,lebo mu nemôžeš ani SZ poslať :D:D
Asi sa bojí,že by niekto niečo chcel od neho,nebodaj odrezok čínskej ...
paloo
10.09.11,20:28
Na zemeguli nie je človek,ktorého by nenašli:Da ver,že mu tie asimíny zo zahrady odveziem ak nedostane rozum:D
Juraj Bindzár
10.09.11,21:40
Nenájdeš..;) Ten človek neexistuje,lebo mu nemôžeš ani SZ poslať :D:D
Asi sa bojí,že by niekto niečo chcel od neho,nebodaj odrezok čínskej ... Čo je to ZS ? Sľúbil som ti že namnožím kiwi,nezabudol som , už sa to deje. bach2@azet.sk. tu ma nájdeš len to neprezraď Palovi lebo ma zbije:D:D:D:D. Ke´d chceš odrezky , napíš kedy a pošlem ti ich ale neviem že aké:D
Juraj Bindzár
10.09.11,22:12
Na zemeguli nie je človek,ktorého by nenašli:Da ver,že mu tie asimíny zo zahrady odveziem ak nedostane rozum:D:DTo čo chceš nájsť ? Veď aj minule keď si ho hľadal , nakoniec si zostal od pása dole mokrý :D:D:D:D
paloo
15.09.11,13:20
Kdor čaka, dočaka. "Potrpljenje je božja mast ", so rekli stari ljudje, ampak se pa splača. http://rastline.mojforum.si/images/smiles/icon_biggrin.gif
Juraj Bindzár
15.09.11,14:25
Kdor čaka, dočaka. "Potrpljenje je božja mast ", so rekli stari ljudje, ampak se pa splača. http://rastline.mojforum.si/images/smiles/icon_biggrin.gifKdaj bo Božiček?:D;)
Valcake
15.09.11,19:08
..radšej prezraďte ako tie Asiminy zazimujete prvý rok ...a či vôbec treba...:confused::rolleyes:
Juraj Bindzár
15.09.11,20:23
..radšej prezraďte ako tie Asiminy zazimujete prvý rok ...a či vôbec treba...:confused::rolleyes:
Podľa mňa stačí keď to prihrnieš zeminou do výšky aspoň 40cm a nemalo by sa tomu nič stať .
Valcake
15.09.11,20:53
:confused:..moja nemá 40cm:eek::D:D:D..to nebude ani vykúkať, ale díky za odpoveď:) prihrniem...
Juraj Bindzár
15.09.11,21:00
:confused:..moja nemá 40cm:eek::D:D:D..to nebude ani vykúkať, ale díky za odpoveď:) prihrniem...
Tak 30 cm ale počkaj si ešte na Milasa a Pala lebo ja som to iba počul , ja tým skúsenosti nemám ja rastliny neprikrývam.
jurkomts
19.09.11,07:48
Ja som ich obalil geotextíliou. Hore zviazal aby to vyzeralo ako stan, dole prhrnúť trochu zeminy a nasekanej trávy, tak 10 cm, polmetrový kruh.
paloo
19.09.11,09:15
paloo
23.09.11,17:46
Ked pozbieram prvú úrodu tak sa pochválim- ale to bude až v septembri. Zatiaľ mi pomaly plody rastú.
Už dozreli?
pmajap
23.09.11,19:38
V TN takto,bolo aj -17°C
http://s3.postimage.org/2755artdw/IMG_6555_re.jpg (http://postimage.org/image/2755artdw/)

paloo veď to je roxor. ja tiež chcem kivi, tá asimina akú má chuť, oplatí sa starej babe ju ešte pestovať, napr. opeknie????
paloo
25.09.11,04:37
paloo veď to je roxor. ja tiež chcem kivi, tá asimina akú má chuť, oplatí sa starej babe ju ešte pestovať, napr. opeknie????
Chuť má výbornú!
To opeknenie funguje!
Má to jeden háčik,po zjedení treba zhasnúť...
paloo
25.09.11,04:50
paloo
25.09.11,08:24
Milas265
25.09.11,08:32
pmajap
25.09.11,08:59
Ešte teraz mi sliny tečú:D
http://s4.postimage.org/1fjxvfbms/P1130291.jpg (http://postimage.org/image/1fjxvfbms/)

Pár rokov sa už bránim orechom a oskorušiam, paloo, aké a kde si mám kúpiť, aby som sa čo najskôr dočkala úrody. Listujem vo vašich príspevkoch, ale priznám sa mám z toho poriadny zmätok.
Ešte som to neochutnala, akú to má chuť.
Valcake
25.09.11,10:12
Chuť má výbornú!
To opeknenie funguje!
Má to jeden háčik,po zjedení treba zhasnúť...

...chýba mi tlačítko na " zábavné"
paloo
25.09.11,13:39
To je Luigi??
Žartuješ:)toho ešte nikto nevidel:D
Hádam si nemyslíš,že by táto palička udržala takú váhu plodov:D
http://s3.postimage.org/1ic9q3yys/P1130238.jpg (http://postimage.org/image/1ic9q3yys/)
Nemožné:mee:
Juraj Bindzár
25.09.11,15:11
Keď sa tak na ten strom pozerám , spomenul som si že Wabi tu už skoro dva mesiace nebol . Nevie niekto že čo je s ním?
Milas265
25.09.11,18:25
Šak vzadu máš nejaké "drevo" myslím to zakryté postav nejakú "oporu"...
jurkomts
26.09.11,10:07
Juro, to je preto lebo na to nemá čas - pripravuje nový materiál. Spomína to v každej druhej téme už od jari. Nevadí, ak mi vo vzdialenej budúcnosti dozrejú plody Luigy tak spravím ochutnávku a pozvem aj teba, Pala a Milasa. Len upozorňujem, že budúci rok to nebude a ak by sa urodilo dačo v roku 2013 tak to bude pre nás málo. Skôr sa asi dobuduje dialnica až na východ Slovenska.
wabi
27.09.11,04:35
Fakt že nemám času nazvyš. Pestujem totiž tisíce asimin a iných druhov a tak sa nechválim s každým centimetrom prírastku či uzretým plodom. Hoci chápem to a držím každému pestovateľovi palce aby tých plodov a centimetrov bolo čo najviac a tak aj tej radosti.
Ako tak pozerám nie je veľmi na čo reagovať a to je možno dobre. Všetkým je všetko jasné a iba tak nezávezne píšu aby reč nestála...
Možno len k tomu zakrývaniu asimin zeminou by som nedoporučil. Zemina nasiakne možno ak vôbec niekedy zaprší vodou a môže premrznúť. Vytvoria sa kryštáliky ľadu a tie môžu spôsobiť poškodenie kvôry mrazom. Stalo sa mi to a preto to nerobím. Som presvedčený, že 40 cm asiminy dobre prekorenené netreba baliť ale ak tak čečina, netkaná textília, či obyčajné vreco alebo slama...
Valcake
28.09.11,17:12
wabi - takú asi 30 cm Asiminu môžem zabaliť do papierového vreca úplne?...myslím od vrchu až po spodok, kde by som to zviazala? Bojím sa, aby nevymrzli, keď som už prišla o všetky actinídie od teba...dík
wabi
29.09.11,04:45
Papierové vrece by nemalo význam veď by premoklo i tak. Myslel som klasické vrece aké sa moužíva na zemiaky napríklad ale nie to s veľkými dierami. Môžeš použiť aj netkanú textíliu aj viac vrstiev a ak chceš tak do toho vreca či textílie rašelinu suchú. Pozor pri koreni potrebuje byť nejaká vlhkosť. Zvlášť teraz keď je tak sucho treba polievať ale aj v zime ak by bola suchá jeseň ešte až do zimy. Neviem aká si poloha ale ja napríklad fakt nezakrývam ani asiminy ani actinidie...
Valcake
29.09.11,09:47
Ďakujem za odpoveď, záhrada je pri KE, ale aj tak sa bojím o mojich " asinibojsov:D
paloo
02.10.11,07:42
Čas pokročil:)Po jarnom mraze obrazila a takto vypadá teraz:)
http://s4.postimage.org/161i94o84/P1130032.jpg (http://postimage.org/image/161i94o84/)
Ja síce v tisícoch nepestujem,ovocie má malú trvanlivosť-potom sa nedá jesť.To chválenie je pre poučenie tých čo nevedia čo ich očakáva!
Včera:)
http://s1.postimage.org/w851xv0k/P1130343.jpg (http://postimage.org/image/w851xv0k/)
Rastlina môže mať 6-8 rokov;)
Juraj Bindzár
02.10.11,11:48
Istý čas keď som sa oboznámil z faktom že každý pestovateľ na Slovensku vlastní semenáč Luigi , som bol smutný že ja jediný ho nemám , dokonca ani spávať som nemohol a potom sa stal zázrak. Jedného dňa som skočil Do Nitry a kúpil som si ho , je tu som šťastný , už mi nič nechýba.:rolleyes:
paloo
02.10.11,12:21
Istý čas keď som sa oboznámil z faktom že každý pestovateľ na Slovensku vlastní semenáč Luigi , som bol smutný že ja jediný ho nemám , dokonca ani spávať som nemohol a potom sa stal zázrak. Jedného dňa som skočil Do Nitry a kúpil som si ho , je tu som šťastný , už mi nič nechýba.:rolleyes:
Vieš isto,že je to semenáč?Luigi sa predával ako odkopok,nie?Kto vie čo vlastne máme?
Odpoveď by asi bola tu:http://www.caberardi.it/index.php
Juraj Bindzár
02.10.11,12:42
Mne je to jedno či je to semenáč alebo odkopok , hlavne že je to luigi :)
Milas265
02.10.11,14:55
He-he,my máme LUIGI isto,lebo fotky na tej stránke boli a ty máš luigiho :D ,malého,ale nie som si istý,či je pôvod "taliansky",pretože zpočiatku na stránke "caberardi" bol aj kontakt "Slovakia":D ,ale už vyše roka nie je,asi sa niečo udialo:eek:,ale "kôstky" rastú aj na Slovensku
a to tisíce....a to "božská" odroda...ani Boh nevie...
wabi
04.10.11,09:06
Veru malé Slovensko sa stane o pár rokov veľmocou v pestovaní Asimin. Už dnes ich u nás rastú tisíce a to vo všetkých kútoch, najmä v záhradách ale i v lesoch...
paloo
06.10.11,03:19
Valcake
07.10.11,11:24
...Nádhera:)...to po koľkých rokoch??
paloo
07.10.11,14:07
Valčake
Re: Asimina triloba,PawPaw,Banán severu
...Nádhera:)...to po koľkých rokoch??


Najmenej 10-12 rokov;)No je to doba veru.V Taliansku vrúblujú 3-4 ročné rastliny.Čiže reálne prvé plody sa dajú očakávať tak na 7-8 ročnej rastline:)
Stačí?
Valcake
07.10.11,15:30
...hm,:confused: podľa toho nestačí len "ospevovať" Asiminu, ale treba upozorniť kupujúceho, že sa plodu možno nedočká:(
...kupovať len mladším ročníkom:eek::D
paloo
07.10.11,17:04
...hm,:confused: podľa toho nestačí len "ospevovať" Asiminu, ale treba upozorniť kupujúceho, že sa plodu možno nedočká:(
...kupovať len mladším ročníkom:eek::D
Tak veru:mad:a ešte treba dodať,že na väčšej časti územia Slovenska plody nedozrejú,alebo dozreje máloktorá odroda!!!Ktorá to veru ešte nik nevie, lebo v severných oblastiach ešte nikomu o kom by sme vedeli nedozrelo...A pestovať na listy asi drahá zábava:D
Čiže výskum a vývoj ešte potrvá nejaký rôčik:mad:
Juraj Bindzár
07.10.11,19:25
Keď máš dobrú zeminu dobre prehnojenú , veľa tepla , dobrú závlahu napríklad kvapkovú, polotieň , tak nevidím dôvod že prečo by asimina nemohla plodiť už tretím alebo štvrtým rokom.:)
Valcake
07.10.11,20:38
...jéééj, predsa mám malinkú nádej...díky:)
Juraj Bindzár
07.10.11,20:59
Ja som myslel štepenú rastlinu dobrú odrodu aspoň 70 až 80 cm a záleží aj na tom hlavne od koho ju máš či je predajca spoľahlivý.
Valcake
07.10.11,21:01
...už ju nemám:mee:
paloo
08.10.11,03:54
Keď máš dobrú zeminu dobre prehnojenú , veľa tepla , dobrú závlahu napríklad kvapkovú, polotieň , tak nevidím dôvod že prečo by asimina nemohla plodiť už tretím alebo štvrtým rokom.:)
No musíš mať vrúblovanú rastlinu ktorá už má 4-5 rokov a potom ti možno o 3-4 roky zaplodí;)
Ale však prídeš na to aj sám:)
Juraj Bindzár
08.10.11,14:38
Zapíš si tento dátum a za štyri roky ti ukážem úrodu .
paloo
08.10.11,18:23
Zapíš si tento dátum a za štyri roky ti ukážem úrodu .
Ak myslíš tú Primu,čo si tu dal fotku,tak tá má asi 4 roky-súhlasím budeš mať úrodu:)to už bude mať 8 rokov;)
pmajap
10.10.11,18:19
:mee:
Ja som myslel štepenú rastlinu dobrú odrodu aspoň 70 až 80 cm a záleží aj na tom hlavne od koho ju máš či je predajca spoľahlivý.

Tak, niečo takéto si aj ja predstavujem, ale u nás už dnes v noci bol mráz.Odrodu poraďte, hlavne aby to zarodilo skôr ako mi odumrú chuťové bunky. Vyzerá to tak, že na jar bude miesta v záhrade neúrekom :D
Juraj Bindzár
10.10.11,19:12
Kúp si aspoň 3 alebo 4 rôzne odrody aké budú mať . Radiť ja nemám právo mne ešte asimina nezarodila:-))):)
paloo
11.10.11,03:39
:mee:

Tak, niečo takéto si aj ja predstavujem, ale u nás už dnes v noci bol mráz.Odrodu poraďte, hlavne aby to zarodilo skôr ako mi odumrú chuťové bunky. Vyzerá to tak, že na jar bude miesta v záhrade neúrekom :D
Sleduj toto vlákno :) lebo je dosť možné že v severných častiach Slovenska dozreje máloktorá odroda alebo žiadna :mad:
http://www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=22&t=280
A ktorá to nevie veru asi nik :D Treba praktickú skúsenosť a nie reči že sa dá pestovať všade kde jablone :D dá ale na lístie ;) drahý koníček.
pmajap
11.10.11,08:24
Ďakujem za link, zaujímavé. Mám na to celú zimu. Paloo je to tá nešťastná lučenská kotlina s výkyvmi teplôt, nadmorská výška je len 240 m,:) neviem či to nie je horšie ako stabilne nižšie teploty.
paloo
12.10.11,07:59
Ďakujem za link, zaujímavé. Mám na to celú zimu. Paloo je to tá nešťastná lučenská kotlina s výkyvmi teplôt, nadmorská výška je len 240 m,:) neviem či to nie je horšie ako stabilne nižšie teploty.
Lučenskú kotlinu poznám,cez České Brezovo:D
U mňa prežili vlani -26,2°C v pohode:)Problém sú jarné mrazy.Tento rok boli už rastliny narašené,prišlo -5°C a všetko zmrzlo na tabak včetne všetkých kvetných pupeňov:mad:Myslím,že o niečo si na tom lepšie ako ja no vybrať tú čo najskoršiu odrodu aby dozrela;)Ale ktorá to je???
pmajap
12.10.11,11:41
Slovensko je stredne veľké mesto, zase sa mi to potvrdilo.:D České Brezovo je za kopcom a na Váľkovo chodím na huby.
Aká skorá odroda bude najlepšia na to je celá zima a vaše rady, ale nemám pocit že som na tom lepšie ako ty. Píšeš, že na jar bolo u vás -5, u nás -7. Úroda bola 100%, čo strom to jeden plod okrem nektariniek. Prosím ťa popíš mi akú chuť majú plody, všade čítam výborná,vynikajúca...ale výborná ako čo( banán,melón,rezeň???). :):):) :):D
aron1977
12.10.11,11:46
No neviem u mňa neprežila zimu 2010-2011 odroda Mitchel a Luigi zamrzla až na kmeň hoci nebolo chladnejšie ako -20°C jarne mrazy u nás našťastie neboli. Luigi tento rok vymladila asi 60 cm prírastky. Mitchel vysadený na jar v roku 2010 a Luigi na jar 2009. Boli nakopcované zemou do výšky 20 cm.

Neviem čo to mohlo zapríčiniť ale predpokladám že rok 2010 bol daždivý malo slnečný a drevo nedostatočne vyzrelo. Tiež som zatieňoval tieniacou textilkou na 80% čo tiež vo vyšších polohách nie je vhodne.
paloo
13.10.11,04:42
Slovensko je stredne veľké mesto, zase sa mi to potvrdilo.:D České Brezovo je za kopcom a na Váľkovo chodím na huby.
Aká skorá odroda bude najlepšia na to je celá zima a vaše rady, ale nemám pocit že som na tom lepšie ako ty. Píšeš, že na jar bolo u vás -5, u nás -7. Úroda bola 100%, čo strom to jeden plod okrem nektariniek. Prosím ťa popíš mi akú chuť majú plody, všade čítam výborná,vynikajúca...ale výborná ako čo( banán,melón,rezeň???). :):):) :):D
Myslím,že než sa najde odroda ktorá dozreje aj v chladných podmienkach na severe Slovenska nejaký rok potrvá.Dopestuj si nejaké semenáče a keď sa bude vedieť čo, tak sa to tam navrúbluje.Nič lepšie ti v tomto čase poradiť neviem.
Chuť sa nedá tak jednoducho popísať,treba okoštovať:)No má to lepšiu chuť ako správne dozretý banán;)
paloo
13.10.11,06:31
No neviem u mňa neprežila zimu 2010-2011 odroda Mitchel a Luigi zamrzla až na kmeň hoci nebolo chladnejšie ako -20°C jarne mrazy u nás našťastie neboli. Luigi tento rok vymladila asi 60 cm prírastky. Mitchel vysadený na jar v roku 2010 a Luigi na jar 2009. Boli nakopcované zemou do výšky 20 cm.

Neviem čo to mohlo zapríčiniť ale predpokladám že rok 2010 bol daždivý malo slnečný a drevo nedostatočne vyzrelo. Tiež som zatieňoval tieniacou textilkou na 80% čo tiež vo vyšších polohách nie je vhodne.
Uhyn asimín je dosť častý a nemusí to byť ani mrazom.
Toho Luigiho si mal tú 2 metrovú palicu?60 cm prírastky sú pekné do toho narok niečo navrúbluj alebo si nechaj Luigi;)
Tie rastliny ak sú vysádzané z listami treba tieniť!Ak pri výsadbe listy nemali tak v našich podmienkach je to zbytočné.
Skús tu dať foto budeme múdrejší:)
Inač medzi pestovatelmi sa hovorí.že ten Mitchel čo sa u nás predáva vraj nie je Mitchel:eek:
aron1977
13.10.11,08:31
Luigi bola vysadená na jar 2009 ako 20 cm prútik. Mal som ich dve ale jedna hneď po výsadbe vyhynula a nebolo to mrazom. Bola len skúšobná rastlina či sa asiminam bude u mňa dariť. Celkom pekne podrástla za rok 2009 a prežila aj zimu ale takmer cela v pilinách. Ďalší rok rástla ešte lepšie a narástla do 1m výšky. Cez zimu však prírastky vymrzli. Aktuálne ma okolo 70 cm. Mitchel vysadený 2010 rástol na prvý rok tiež veľmi dobre prírastky 50-60cm už mal aj nasadené na kvety. Ta však cez zimu vymrzla úplne tak že praskol kmienok. Na jar tento rok som vysadil prolific prírastky 30cm. Plánujem ešte primu 1216 na jar 2012.
Fotky omrznutých asimin som nerobil a fotky z konca septembra:
Luigi
http://s3.postimage.org/2dnaus18k/Luigi.jpg (http://postimage.org/image/2dnaus18k/)
Prolific
http://s2.postimage.org/2kawtzfs4/Prolific.jpg (http://postimage.org/image/2kawtzfs4/)
paloo
13.10.11,10:15
Luigi bola vysadená na jar 2009 ako 20 cm prútik. Mal som ich dve ale jedna hneď po výsadbe vyhynula a nebolo to mrazom. Bola len skúšobná rastlina či sa asiminam bude u mňa dariť. Celkom pekne podrástla za rok 2009 a prežila aj zimu ale takmer cela v pilinách. Ďalší rok rástla ešte lepšie a narástla do 1m výšky. Cez zimu však prírastky vymrzli. Aktuálne ma okolo 70 cm. Mitchel vysadený 2010 rástol na prvý rok tiež veľmi dobre prírastky 50-60cm už mal aj nasadené na kvety. Ta však cez zimu vymrzla úplne tak že praskol kmienok. Na jar tento rok som vysadil prolific prírastky 30cm. Plánujem ešte primu 1216 na jar 2012.
Fotky omrznutých asimin som nerobil a fotky z konca septembra:
Luigi
http://s3.postimage.org/2dnaus18k/Luigi.jpg (http://postimage.org/image/2dnaus18k/)
Prolific
http://s2.postimage.org/2kawtzfs4/Prolific.jpg (http://postimage.org/image/2kawtzfs4/)
Ako píšeš rastie ti to pekne.
Prolific,a Prima 1216 asi v tvojich podmienkach nedozrejú:mad:Pozri tu robíme nejaké porovnávania pre dozrievanie na Slovensku a v Česku:)
http://www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=22&t=280&start=15
Tie Luigi predpokladám,že sú semenáče vypestované u wabiho,lebo pôvodné rastliny Luigi,kroré priviezol boli oveľa väčšie.http://www.caberardi.it/index.php
Nech sa darí;)
Milas265
14.10.11,16:06
Nemá niekto ozaj rodiaceho Luigiho? Hrdzoška nič neukazuje,tak rozmýšľam ,že ho na jari zrežem....kvitnúť kvitne a aj sa ukazuje,že by to bola asi naskoršia "odroda",ale malé plody vždy opadnú.Nadobúdam presvedčenie,že "palica" vôbec nehrubne..
Každému,čo teda poznám,nejaká "palica" skapala na nejakú"čudnú" príčinu,potom neskôr vyhnala z koreňa a to rástlo a rastie celkom bujne.Takže keď to zrežem ,tak si sľubujem ten bujný rast,ale asi aj prevrúbľujem,lebo čakať na "plánky" ma prestáva baviť.Ako som spomínal jediná výhoda Luigiho je "skorosť....
paloo
14.10.11,17:23
Veru tak,ak na rok neostane žiaden plod,hneď štartujem motorovú pílu:DKvetov by mal mať dosť;)
http://s2.postimage.org/4hwzx04k/P1130435.jpg (http://postimage.org/image/4hwzx04k/)
Juraj Bindzár
14.10.11,20:26
Veru tak,ak na rok neostane žiaden plod,hneď štartujem motorovú pílu:DKvetov by mal mať dosť;)
http://s2.postimage.org/4hwzx04k/P1130435.jpg (http://postimage.org/image/4hwzx04k/)
Meno Ľudovít - význam mena - meniny 25. August - Calendar.sk (http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=2&sqi=2&ved=0CCIQFjAB&url=http%3A%2F%2Fcalendar.zoznam.sk%2Fmeno%2FLudov it&rct=j&q=%C4%BEudov%C3%ADt%20meniny&ei=8aSYTu_ONYztOb-xsIkK&usg=AFQjCNEYNsDcPwkaRfKqPFoSQP2Sa1ZsBg&cad=rja) luigi znamené po Slvensky Ludovít. Je to chlapík a preto mu chýba žena napríklad Rebeca gold a nie hneď rezať ale pozor aby ti Luigi nezničil pílu veď je to bojovník

:D Za peť rokov ti ukážem plody na mojom ročnom Luigi stromčeku , je to semenáč;)
paloo
15.10.11,04:19
Meno Ľudovít - význam mena - meniny 25. August - Calendar.sk (http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=2&sqi=2&ved=0CCIQFjAB&url=http%3A%2F%2Fcalendar.zoznam.sk%2Fmeno%2FLudov it&rct=j&q=%C4%BEudov%C3%ADt%20meniny&ei=8aSYTu_ONYztOb-xsIkK&usg=AFQjCNEYNsDcPwkaRfKqPFoSQP2Sa1ZsBg&cad=rja) luigi znamené po Slvensky Ludovít. Je to chlapík a preto mu chýba žena napríklad Rebeca gold a nie hneď rezať ale pozor aby ti Luigi nezničil pílu veď je to bojovník

:D Za peť rokov ti ukážem plody na mojom ročnom Luigi stromčeku , je to semenáč;)
Tak aby si mal semenáč Luigi,musel by si vysiať semená z plodu Luigi.Predpokladám,že v Sondriu si nebol pre plody:DTakže si môžeš len myslieť,že máš Luigi;)
To že ti za 5 rokov zaplodí je len zbožný sen:)
wabi
15.10.11,17:56
Ak sa asimina neopelí, napriek tomu že bohato kvitne, znamená to, že chiba je v partnetovi...
Vraví sa že keď v manželstve nie sú deti, väčšinou je na vine muž. Namiesto vraždy ženy, by skôr pomohol kvalitný opelovač...
paloo
15.10.11,18:18
Ak sa asimina neopelí, napriek tomu že bohato kvitne, znamená to, že chiba je v partnetovi...
Vraví sa že keď v manželstve nie sú deti, väčšinou je na vine muž. Namiesto vraždy ženy, by skôr pomohol kvalitný opelovač...
Problém je v tom,že ten druhý strom partner scípol:mad:
paloo
16.10.11,06:32
wabi
16.10.11,06:52
Počul som že vdovi kdesi v indii je zvykom hádzať do hrobu za manželom a to dokonca aj ak bolo manželiek viacej. Vdovy ale tiež nezvykneme v civilizovanom svete popravovať, teda pokiaľ maželovy nepomohli zbaviť sa trápenia tohto sveta.:)
Stromy ale manželstvo neuzatvárajú, tak im nebráňme v ich promiskuite.
Veľakrát som už písal na porade proti výrubu starých či vzácnych stromov... Vždy je aj iná cesta...
Juraj Bindzár
16.10.11,07:17
Juraj ešte niečo pre teba:6 rokov čakal až sa dočkal:)
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz/clanky/jednotlive-rostliny---ostatni/asimina.html (http://www.pedro-vyskov.estranky.cz/clanky/jednotlive-rostliny---ostatni/asimina.html;)No veď to je ono čo som písal aj ja že pri dobrej starostlivosti teplo závlaha hnoj atď, je možné za 3 , 4 roky dopestovať z vrúbľovanej rastliny plod . V Maďarsku majú pestovatelia zo semenáča plody už za 5,6 rokov . Oni vysádzajú semeno priamo do záhrady .
paloo
16.10.11,09:27
No veď to je ono čo som písal aj ja že pri dobrej starostlivosti teplo závlaha hnoj atď, je možné za 3 , 4 roky dopestovať z vrúbľovanej rastliny plod . V Maďarsku majú pestovatelia zo semenáča plody už za 5,6 rokov . Oni vysádzajú semeno priamo do záhrady .
Juraj Bindzár
Re: Asimina triloba,PawPaw,Banán severu
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: paloo http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/126632-asimina-triloba-pawpaw-banan-severu-post1871116.html#post1871116)
Veru tak,ak na rok neostane žiaden plod,hneď štartujem motorovú pílu:DKvetov by mal mať dosť;)
http://s2.postimage.org/4hwzx04k/P1130435.jpg (http://postimage.org/image/4hwzx04k/)



Meno Ľudovít - význam mena - meniny 25. August - Calendar.sk (http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=2&sqi=2&ved=0CCIQFjAB&url=http%3A%2F%2Fcalendar.zoznam.sk%2Fmeno%2FLudov it&rct=j&q=%C4%BEudov%C3%ADt%20meniny&ei=8aSYTu_ONYztOb-xsIkK&usg=AFQjCNEYNsDcPwkaRfKqPFoSQP2Sa1ZsBg&cad=rja) luigi znamené po Slvensky Ludovít. Je to chlapík a preto mu chýba žena napríklad Rebeca gold a nie hneď rezať ale pozor aby ti Luigi nezničil pílu veď je to bojovník

:D Za peť rokov ti ukážem plody na mojom ročnom Luigi stromčeku , je to semenáč;)

Nepísal si náhodou toto?????
Milas265
16.10.11,15:44
No veď to je ono čo som písal aj ja že pri dobrej starostlivosti teplo závlaha hnoj atď, je možné za 3 , 4 roky dopestovať z vrúbľovanej rastliny plod . V Maďarsku majú pestovatelia zo semenáča plody už za 5,6 rokov . Oni vysádzajú semeno priamo do záhrady .

Vysádzať priamo do zeme neodporúčam. Je to strata 2-3 rokov.Nie je to z mojej hlavy,to tvrdia tí,čo sa tým živia.V nádobe to
vedia v zatienených sklenníkoch pekne pohnať. Tiež sa spoliehať,že zo semena mi narastie strom,ktorý mi bude plodiť kvalitné polkilové plody s vynikajúcou chuťou je prinajmenšom naivné,ak nie blbé.Áno môže sa stať aj náhoda ale odporúčam jednoznačne vrúbeľ zo známej rastliny.Tiež je dôležité ako rastie semenáč v sklenníku. Keď je bujný ,tak to je ten správny výber a chcípaci budú aj neskôr chcípakmi,môžeš do neho naštepiť aj super odrodu bude chcípak,také poniektorí predávajú po PäŤ jurkov...:D
Juraj Bindzár
16.10.11,16:21
Vysádzať priamo do zeme neodporúčam. Je to strata 2-3 rokov.Nie je to z mojej hlavy,to tvrdia tí,čo sa tým živia.V nádobe to
vedia v zatienených sklenníkoch pekne pohnať. Tiež sa spoliehať,že zo semena mi narastie strom,ktorý mi bude plodiť kvalitné polkilové plody s vynikajúcou chuťou je prinajmenšom naivné,ak nie blbé.Áno môže sa stať aj náhoda ale odporúčam jednoznačne vrúbeľ zo známej rastliny.Tiež je dôležité ako rastie semenáč v sklenníku. Keď je bujný ,tak to je ten správny výber a chcípaci budú aj neskôr chcípakmi,môžeš do neho naštepiť aj super odrodu bude chcípak,také poniektorí predávajú po PäŤ jurkov...:D Máš úplnú pravdu aj ja dávam prednosť navrúbľovaním rastlinám. napísal som že je to možné aby semenáč plodil za 5,6 rokov a napísal som to preto lebo som to videl na vlastné oči a ten čo mi to ukázal neklame ani sa tým neživí ale to neznamená že budem sadiť semená do voľnej pôdy už mám Luigi a od Stárkla semenáče a to mi bohato stačí:D
paloo
16.10.11,16:59
pmajap
21.10.11,14:14
Myslím,že než sa najde odroda ktorá dozreje aj v chladných podmienkach na severe Slovenska nejaký rok potrvá.Dopestuj si nejaké semenáče a keď sa bude vedieť čo, tak sa to tam navrúbluje.Nič lepšie ti v tomto čase poradiť neviem.
Chuť sa nedá tak jednoducho popísať,treba okoštovať:)No má to lepšiu chuť ako správne dozretý banán;)

Toto ma zastavilo a tiež príspevok- aron 1977 z Utekáča. nedokážem si predstaviť pestovanie semenáčov v našich podmienkach s jarným namŕzaním, potom spomaliť rast vrúbľovaním, pri všetkej úcte zber plodov/ ak sa zadarí/ prestupuje hranicu môjho pozemského života.:rolleyes:
Myslím, že bez Luigiho budem spávať spokojnejšie.
Na stres mám Diospiros kaki a každý deň ho prosím, že nemusí kvitnúť ani rodiť, len nech prežije do jari - taký je krásny.:)
paloo
21.10.11,14:39
Toto ma zastavilo a tiež príspevok- aron 1977 z Utekáča. nedokážem si predstaviť pestovanie semenáčov v našich podmienkach s jarným namŕzaním, potom spomaliť rast vrúbľovaním, pri všetkej úcte zber plodov/ ak sa zadarí/ prestupuje hranicu môjho pozemského života.:rolleyes:
Myslím, že bez Luigiho budem spávať spokojnejšie.
Na stres mám Diospiros kaki a každý deň ho prosím, že nemusí kvitnúť ani rodiť, len nech prežije do jari - taký je krásny.:)
Hádam chceš povedať,že po tých mrazoch má ešte listy:eek:
pmajap
21.10.11,16:15
Už týždeň nie, ale narástol aj po orezaní má skoro 3m.
Hrdzoska
22.10.11,11:42
Vidím,že fotiek od Hrdzosky sa asi nedočkáme:mad:Aby to tu vypadalo veselšie pozdrav z Trenčína:)
http://s2.postimage.org/141a5h0pw/IMG_7964_re.jpg (http://postimage.org/image/141a5h0pw/)
http://s2.postimage.org/141xazvms/IMG_7966re.jpg (http://postimage.org/image/141xazvms/)

Prepáč neurobila som foto našej úrody, ale mali sme 5 ks - takže konečne som to ochutnala. Chuť ma prekvapila- chutilo mi, ale z okruhu mojich známich som našla 4 ludí ktorí zdieľali môj názor, teda že je výborné a neľutujem tento výber vďaka Wabi.
Pozdravujem všetkých nadšencov paw paw a držím palce v pestovaní tohto nevšedného ovocia. Toľko z Maďarska . Erika
BXLmiami
23.10.11,04:33
No,slušne som si zopakovala a precitala celu temu,aspon som sa mohla chvilu citit ako v parlamente.Takže zhrniem-ak sa asimina vysadza bez listov,nemusim zatienovat,na zimu stačí zakryť chvojim a počkať či prežije zimu,čo je ale otázne.Bolo dosť sucho,netreba k nej pred zimou naliať nejaké vedrá vody?
wabi
23.10.11,05:19
Toto ma zastavilo a tiež príspevok- aron 1977 z Utekáča. nedokážem si predstaviť pestovanie semenáčov v našich podmienkach s jarným namŕzaním, potom spomaliť rast vrúbľovaním, pri všetkej úcte zber plodov/ ak sa zadarí/ prestupuje hranicu môjho pozemského života.:rolleyes:
Myslím, že bez Luigiho budem spávať spokojnejšie.
Na stres mám Diospiros kaki a každý deň ho prosím, že nemusí kvitnúť ani rodiť, len nech prežije do jari - taký je krásny.:)

Nemusí to byť za hranicou života. Ktokoľvek z nás môže kedykoľvek zomrieť aj zo dňa na deň. :mee:
Možno už nemáš 20, ale práve preto si si na to mohla zviknúť. Niekto to rieši tým, že cíti okolo seba anjela strážneho, niekto sa utieka k bohu.
Ja tomu vravým len pud sebazáchovy a "dobrý korienok" Trocha zdravého ovocia nezaškodí rovnako ako pohyb na čerstvom vzduchu a vitamíny v tabletkách nepomáhajú.
Teda pomáhajú ale iba farmaceutickým firmám bohatnúť.:)
Pre tých ktorý majú radi bio lieky a bilinky treba povedať, že asimina je nielen mimoriadne chutná a zdravá ale aj liečivá. V Amerike sa už začali sa s nej vyrábať lieky proti rakovine.
Viď: http://czo-vp.webnode.cz/news/a4-rostliny-ktere-se-osvedcily-pri-lecbe-rakoviny-a-dalsich-nemoci/
Hrdzoške Luiginy zarodili po 2 rokoch. Niekomu možno zarodia po 3 či po štyroch ale nie je dôvodu prečo by asiminy zarodiť nemali a je úplne jedno ktorá odroda... Hoci sú tu možno taký, ktorý by radšej kvety otrhali aby dokázali že nerodia...:rolleyes:
Práve preto že žijeme len raz si treba plniť priania a sny, lebo o pár rokov možno ich predsa len prežijeme - (treba byť optimista aspoň v tejto základnej životnej otázke) si povieme mohol som to skúsiť ale teraz už je neskoro. A o ďalších pár rokov, škoda nebolo ešte neskoro, veď som to prekvapivo znova prežil ale teraz je už naozaj neskoro a tak to môže kľudne pokračovať. Iste raz sa to potvrdí že bolo neskoro ale až do toho okamihu je hlúposť kalkulovať zo smrťou.
Možno 20 ročný si vysadí asiminy a možno ho zrazí auto alebo zomrie iným spôsobom a nedožije sa úrody a čo teraz robil zbytočnú vec. Iste nie, veď keby takto rozmýšlali naši predkovia dnes by sme napríklad oskoruše, ktoré zarodia niekedy aj po 20-30 rokoch ani nemali...
Pravdou je, že štepené hurmi kaki pri normálnej starostlivosti vždy, pokiaľ nezamrzne do 3 roka vo voľnej pôde začne rodiť. A sú odrody, ktoré nezamrznú...
wabi
23.10.11,05:33
No,slušne som si zopakovala a precitala celu temu,aspon som sa mohla chvilu citit ako v parlamente.Takže zhrniem-ak sa asimina vysadza bez listov,nemusim zatienovat,na zimu stačí zakryť chvojim a počkať či prežije zimu,čo je ale otázne.Bolo dosť sucho,netreba k nej pred zimou naliať nejaké vedrá vody?
Voda nikdy nezaškodí, práve naopak. Teda pokiľ nie je povodeň a metrová hladina nestojí mesiac.:)
To chceš povedať, že si ju vôbec nepolievala keď bolo tak sucho? :confused:
Je pravda ja veľne rastúce asiminy niektoré nepolievam vôbec a u nás v Nitre na kopci teda vie byť fakt sucho! Robím to však preto že ich skúšam čo všetko vydržia. Ani okopávanie a rylovanie okolo nich ktoré moja žena dosť necitlivo prevádza hoci som ju prosil aby to nerobila, pretože im ničí korienky ich nezabíja iba spomalí rast. Sused si ich zas pri zemi všetky odkosil kosačkou. A toto všetko všetky rastlinky prežili! Je to celkom slušný nezmar, keď sa raz dobre zakorení. Nič s toho však neskúšajte, pokiaľ nemáte asimin niekoľko tisíc ako ja!
Sucho, slnečný úpal a vápenec či poškodenie koreňov asimina nemá rada, ale väčšinou prežije i to iba spomalý rast. Naopak, ak je dáte to čo potrebuje, odmení sa nevšednou krásou a poteší vímimočnou chuťou...
Milas265
23.10.11,06:52
Nemusí to byť za hranicou života. Ktokoľvek z nás môže kedykoľvek zomrieť aj zo dňa na deň. :mee:
Možno už nemáš 20, ale práve preto si si na to mohla zviknúť. Niekto to rieši tým, že cíti okolo seba anjela strážneho, niekto sa utieka k bohu.
Ja tomu vravým len pud sebazáchovy a "dobrý korienok" Trocha zdravého ovocia nezaškodí rovnako ako pohyb na čerstvom vzduchu a vitamíny v tabletkách nepomáhajú.
Teda pomáhajú ale iba farmaceutickým firmám bohatnúť.:)
Pre tých ktorý majú radi bio lieky a bilinky treba povedať, že asimina je nielen mimoriadne chutná a zdravá ale aj liečivá. V Amerike sa už začali sa s nej vyrábať lieky proti rakovine.
Viď: http://czo-vp.webnode.cz/news/a4-rostliny-ktere-se-osvedcily-pri-lecbe-rakoviny-a-dalsich-nemoci/
Hrdzoške Luiginy zarodili po 2 rokoch. Niekomu možno zarodia po 3 či po štyroch ale nie je dôvodu prečo by asiminy zarodiť nemali a je úplne jedno ktorá odroda... Hoci sú tu možno taký, ktorý by radšej kvety otrhali aby dokázali že nerodia...:rolleyes:
Práve preto že žijeme len raz si treba plniť priania a sny, lebo o pár rokov možno ich predsa len prežijeme - (treba byť optimista aspoň v tejto základnej životnej otázke) si povieme mohol som to skúsiť ale teraz už je neskoro. A o ďalších pár rokov, škoda nebolo ešte neskoro, veď som to prekvapivo znova prežil ale teraz je už naozaj neskoro a tak to môže kľudne pokračovať. Iste raz sa to potvrdí že bolo neskoro ale až do toho okamihu je hlúposť kalkulovať zo smrťou.
Možno 20 ročný si vysadí asiminy a možno ho zrazí auto alebo zomrie iným spôsobom a nedožije sa úrody a čo teraz robil zbytočnú vec. Iste nie, veď keby takto rozmýšlali naši predkovia dnes by sme napríklad oskoruše, ktoré zarodia niekedy aj po 20-30 rokoch ani nemali...
Pravdou je, že štepené hurmi kaki pri normálnej starostlivosti vždy, pokiaľ nezamrzne do 3 roka vo voľnej pôde začne rodiť. A sú odrody, ktoré nezamrznú...

Zasa si to popísal...už si tu..:D ale v podstate si nepovedal nič...od teba by som očakával viac ..ako od distribútora Luigiho
by som očakával,konkrétne foto plodov,rozbor,koľko percent z celkovej váhy plodu je šupka,semená ,rôzne porovnania ,atď.
napr. foto tvojho rodiaceho stromu 2 metre vysokého s riadnymi podporami,aby sa pod ťarchou úrody až polkilových plodov
v trse až deviatich!! nezlomil.Dobre,Hrdzoška neodfotila,nevadí,nemáme každý čas naviac,ale Hrdzoškine plody si asi nevidel
,tak tu nepíš ,že hurá...
Hurá,keď to bude takto..

http://s4.postimage.org/2bqax7ias/CIMG1135.jpg (http://postimage.org/image/2bqax7ias/)

Tak ktorý je Luigi?
BXLmiami
23.10.11,12:23
Polievala,ale len cez weekend,nezdalo sa mi že by to stačilo.Vždy som ratovala tú skupinu,ktorá to potrebovala najviac,no ale hektár veľmi nepoleješ dostatočne.Poradíš ako ju pripraviť na zimu?Dostatočne zaliať,zakryť čečinou,ešte niečo?