amoo
20.12.09,16:02
(Pripad vdovy, uz sa na to nemozem pozerat ako jej ublizuju), Ma postaveny RD na parcele 500m2, kde teda byva.
Na susedny pozemok za nou nie je iny pristup (snad by sa aj nasiel komplikovanejsie cez objekt Obec. Uradu). Teda povodny sused vyuzival ako pristup autom a pesi po casti jej parcely hoci takto prichadzala o podstatnu cast vymery svojho maleho pozemku.
Ten pristup pre suseda ona uz neuzivala, pretoze je roky odhradeny od jej pozemku tak, ze je prihradeny plotom k susedovemu pozemku. Tak boli plotom oddelene dvory. Vlastne to vyzera ako keby to bolo susedove. Neboli ziadne problemy nazivali ako rodina.
Uz davnejsie zadnu parcelu odkupil novy AGRESIVNY sused a pristavil dom.
Robi jej neslychane nepravosti chudera si nevie rady zije v strachu a bude to bude musiet nakoniec predat.
Nakoniec zrejme sused spekuluje uplatnit nejake vydržanie alebo co.., tak aby mohol tento pristup zadarmo získať do vlastníctva, preto ze v dobrej viere užíva nehnuteľnosť.
Novy sused nechce pristupit na nijake financne urovnanie. Je povinna toto vsetko trpiet? Aky mate nazor? Co by mala urobit aby nieco nepremeskala? Za pravnikom asi nepojde, Na Obec U. by sla, Co jej prosim poradit?
pepa78
21.12.09,14:00
Za právnikom musí ísť, obecný úrad jej nepomôže, resp. by jej mohol nejakého právnika odporučiť.

Prečo sa neozvala keď nový sused nehnuteľnosť kupoval? Predsa niekto nemohol predať niečo, čo neni jeho majetkom...Pre vydržanie tuším platí, že "užívateľ musí pozemok užívať min. 10 rokov v dobrej viere, že je jeho. Ja by som si dal spraviť premeranie pozemku, vytýčiť hranice aby som si overil, či naozaj je všetko z mojej strany v poriadku a požiadal právnika o odbornú pomoc...
geodet123
21.12.09,16:32
Potreboval by nejaký dôkaz, že ten kus pozemku nadobudol. Napríklad pred 40 rokmi spísali na zdrap papiera v krčme nejakú dohodu (spečatili troma krížikmi, podaním ruky a jedným panákom) a v dobrej viere sa podľa nej zariadili a neriešili jej (ne)platnosť alebo nejaký zápis v katastri.

Toto znamená dobrá viera.

Podľa notárskeho poriadku by k vydržaniu notár pýtal aj súhlas posledných vlastníkov zapísaných v katastri (alebo právnych nástupcov, rozumej dedičov). Takže bez jej súhlasu sused nemá šancu.
sarasara
21.12.09,18:33
Pani nech zásadne ide za právnikom. Ak sa pozemok dlhé roky užíva sused a je prihradený k susedovmu dvoru, t.j. tvorí so susedovým dvorom jednu časť, je veľká pravdepodobnosť, že o tento pozemok pani príde. Obecný úrad jej naozaj nepomôže. Navštíviť právnika. Notár naozaj k vydržaniu požaduje súhlas posledných vlastníkov alebo právnych nástupcov, je tam však slovko : dostupných.
geodet123
21.12.09,19:50
Notár naozaj k vydržaniu požaduje súhlas posledných vlastníkov alebo právnych nástupcov, je tam však slovko : dostupných.

Ak je napísaná ako vlastníčka toho kúska pozemku, čo asi je, inak by nevlastnila pozemok pod chalupou, potom je ona dostupnou vlastníčkou.
sarasara
21.12.09,20:17
Myslela som, že je napísaná ako vlastníčka. Je chybou, že sa dá vydržať pozemok, ktorý je na LV a majiteľ žije. podpis na prehlásení k osvedčeniu o vydržaní nemusí byť overený. Ak žiadateľ o vydržanie tvrdí, že niektorý vlastník je nedostupný a potom sa ukáže, že to nebola pravda a vydržanie sa uskutoční, rozhodne o veci súd na návrh poškodeného.
Pani by si mala dať spraviť geom. plán a svoj majetok si oplotiť podľa skutočného stavu. Lebo ako píšete, sused nie je citlivý človek.