ewap
12.09.05,08:18
Poradí mi niekto aký je postup pri PN ? Mám prvýkrát zamestnanca na PN. Treba to ihneď nahlásiť na soc. poist., alebo až od 15 -teho dňa atď , atď ? Proste všetko okolo toho ?

Ešte jedna otázočka. Môžu mať nevyplatené odvody zamestnávateľa vplyv na nemocenské dávky zamestnanca? Ďakujem
bendži
12.09.05,06:29
Preco prave od 15-teho dňa? Zamestnavateľ vyplaca prvych 10 dni PN vratane vikendov a sviatkov, t.j. 10 dni bez prerušenia, od 11. dňa vypláca sociálka, vtedy to treba sociálke aj nahlásiť
ewap
12.09.05,06:35
Bože, sama neviem, odkiaľ som nabrala tých 15 dní. Ďakujem za upozornenie.
blcha
12.09.05,07:19
Na sociálku to hlásiš až od 11-teho dňa, ale nepočítaš pracovné dni, ale skutočné - teda aj soboty a nedele. Ak PN prechádza do ďalšieho mesiaca, lekár vydá potvrdenie a to zanesieš na sociálku. Zamestnanec nemôže byť potrestaný za neporiadneho zamestnávateľa - nemocenské dávky dostane.
hron
12.09.05,07:48
Bože, sama neviem, odkiaľ som nabrala tých 15 dní. Ďakujem za upozornenie.
Ja viem :-). lebo panstvo "caruje" so znizovanim odvodov a uvazuje znizenie o desatinky perc. bodov. A na to konto predlzenie nevyplacania z 10 na 15 dni. taky reformny spinavy kseft. Presne tak ako kseft so "znizenim" odvodov na nemocenske pre SZCO.
ewap
12.09.05,07:54
Môžete mi ešte poradiť koľko a z akého základu sa odvádza PN ? Ďakujem
tonkat
12.09.05,08:05
Zamestnanec mi priniesol len časť IV. - Hlásenie o skončení PN. Tvrdí, že časť II. a IIa. poslal poštou. Mne nič neprišlo. Môžem mu vyplatiť PN-ku aj bez tohto tlačiva? A tiež nemám čo poslať na sociálku, je to cca 12 dní PN-ky? Poradíte? Vďaka.
Maňaska
12.09.05,08:17
Môžete mi ešte poradiť koľko a z akého základu sa odvádza PN ? ĎakujemPredpokladám, že máte na mysli, z čoho s vypočítava PN /PN sa neodvádza/.
Vymeriavací základ pre nemocenské dávky je dofinovaný v § 55 zákona 461/2003 o sociálnom poistení.
Rozhodujúce obdobie je definované v § 55 zákona 461/2003 o sociálnom poistení.
Prvých 10 dní prepláca zamestnávateľ.
nikulik
12.09.05,09:49
Potrebujem surne poradit prosim, ak zamestnankyna v mesiaci august od 01.pisem: 3 dni dovolenka, 1 den pracovala, a ostatne zacala PN, ma narok na mzdu za sviatok, ako kazdy zamestnanec, alebo nie,???
alex1
12.09.05,09:59
Potrebujem surne poradit prosim, ak zamestnankyna v mesiaci august od 01.pisem: 3 dni dovolenka, 1 den pracovala, a ostatne zacala PN, ma narok na mzdu za sviatok, ako kazdy zamestnanec, alebo nie,???
Ak bola počas sviatku PN tak má zaplatenú len PN.
tonkat
12.09.05,10:03
Zamestnanec mi priniesol len časť IV. - Hlásenie o skončení PN. Tvrdí, že časť II. a IIa. poslal poštou. Mne nič neprišlo. Môžem mu vyplatiť PN-ku aj bez tohto tlačiva? A tiež nemám čo poslať na sociálku, je to cca 12 dní PN-ky? Poradíte? Vďaka.
Môj dotaz zrejme zapadol medzi ostatné, pomôžete niekto?
nikulik
12.09.05,10:08
Ak bola počas sviatku PN tak má zaplatenú len PN.
Dakujem pekne, ani program ma nepustil ked som tam zadala sviatok, napisalo mi naplneny pracovny fond, pekny den
alex1
12.09.05,10:39
Zamestnanec mi priniesol len časť IV. - Hlásenie o skončení PN. Tvrdí, že časť II. a IIa. poslal poštou. Mne nič neprišlo. Môžem mu vyplatiť PN-ku aj bez tohto tlačiva? A tiež nemám čo poslať na sociálku, je to cca 12 dní PN-ky? Poradíte? Vďaka.
Ja by som mu nevyplatila zatiaľ nič (bez dokladu), veď nevieš presný dátum začatia PN!!! A sociálka mu tiež nič nevyplatí bez dokladu. Nech skúsi isť k lekárovi, či sa mu nedá dať vyhotoviť nejaký opis tlačiva. Inak neviem poradiť.
STRELEC
12.09.05,11:17
Zamestnanec mi priniesol len časť IV. - Hlásenie o skončení PN. Tvrdí, že časť II. a IIa. poslal poštou. Mne nič neprišlo. Môžem mu vyplatiť PN-ku aj bez tohto tlačiva? A tiež nemám čo poslať na sociálku, je to cca 12 dní PN-ky? Poradíte? Vďaka.PN (náhradu príjmu za prvých 10 kalendárnych dní) by som mu vyplatil. Na časti IV. mám potvrdený začiatok aj koniec PN.Poslal by som zamestnanca, nech u lekára vyžiada opätovné potvrdenie o trvaní PN. Náhradná kladenka sa už nevystavuje, lekár by mal trvanie PN potvrdiť na tom istom tlačive, na ktorom potvrdzuje PN ku koncu mesiaca. Ak si chce (cestou zamestnávateľa) uplatniť zamestnanec aj nemocenské od soc., tá bez dokladu o začiatku PN nemocenské nepreplatí. + potvrdenie zamestnávateľa o vymeriavacom základe + potvrdenie o výške vyplatenej náhrady príjmu.
Náhradný doklad sa dá získať aj priamo na Soc. Pracovníčka Soc. si urobí kópiu z časti, ktorú lekár posiela soc.
alex1
12.09.05,11:25
Súhlasím zo strelcom. Zabudla som, že na doklade o skončení je dátum začiatku PN, takže sa ospravedlňujem. 10 dní môžeš preplatiť.
tonkat
12.09.05,20:23
Súhlasím zo strelcom. Zabudla som, že na doklade o skončení je dátum začiatku PN, takže sa ospravedlňujem. 10 dní môžeš preplatiť.
Dnes som volala do sociálnej poisťovne, kde mi povedali, že keď nemám žiadosť o náhradu príjmu od pracovníka, nemôžem mu nič vyplatiť. Takisto oni mu nič nevyplatia, keď im nepredložím tzv. červené tlačivko - myslím, že je to diel II.
alex1
13.09.05,08:48
Tak predsa bez dokladu nič nejde. Tak nech si skúsi vybaviť nejaký ten prepis tlačiva.
tonkat
13.09.05,09:50
Je to jeho problém, vyzvali sme ho listom, aby doložil všetko ako má byť. Končí u nás PP a tiež nevyúčtoval zálohu, takže ja nemám záujem zaňho chodiť po sociálnej poisťovni a vybavovať mu jeho PN-ku. Lebo údajne sa tam dá vybaviť duplikát, resp. odpis týchto dokladov na oddelení pre zdravotnícke činnosti. Ale to píšem len pre vašu informovanosť.