orimmiro
20.12.09,17:50
Zdravim. Potreboval by som poradit ohladom rekonstrukcie jadra.
Odstranujem stare umakartove jadro a nahradzujem ho ytongom 100. Vaha jednej tvarnice je asi 10kg. Ide mi o to, ze mi teraz vzniknu tri steny v dlzkach 2500, 3700 a 3500 mm. Maju od cca 400 do 600 kg, Nie je to moc? Vzdialenosti nosnych stien medzi ktorymi to bude postavene je 3700mm.
Ďakujem
ciners
20.12.09,16:55
Staticky posudok treba. Ani nie kvoli nejakej velkej statike, to vam tu mozeme hned povedat, ze je to ok. Skor zaskodni susedia-treba to nahlasit a mat ten posudok. Niekedy su susedia velmi neprijemni a mozu vam z toho robit zbytocne problemy.
orimmiro
20.12.09,18:12
dakujem
lapejko
25.12.09,09:44
Teraz je to dosť individuálne a záleží to od daného spoločenstva vlastníkov bytov a odhlasovaných interných predpisov. Poväčšine už statický posudok k bežnému jadru nevyžadujú (napr. u nás je statik manžel presedkyne BD, tak družstevné ešte vyžadujú) ale už skôr žiadajú revízne správy od elektroinštalácie a plynu
Laco-monter
26.12.09,06:28
Teraz je to dosť individuálne a záleží to od daného spoločenstva vlastníkov bytov a odhlasovaných interných predpisov. Poväčšine už statický posudok k bežnému jadru nevyžadujú (napr. u nás je statik manžel presedkyne BD, tak družstevné ešte vyžadujú) ale už skôr žiadajú revízne správy od elektroinštalácie a plynu

Tak,tak treba všelijake posudky a somariny.
Ale najnovšie stači mať papier o stavebnom konaní,že sa ide prrábať byt a tento papier vycapiť vo vchode na viditeĺnom mieste, a nikto nebude mocť pindať.

Zlaté boli 90 roky,kedy sa prerabalo jedna radosť, bez ohlasenia,bez papierov len tak ako si kto zmyslel.
Pamätám si ako jedni magori vymurovali v bytovke jadro z CdM-ky tehly a vobec ich to netrápilo,že koĺko to celé bude vážiť.

Ja keď som prerábal,tak hmotnosť všetkych pužitých tvárnic bola okolo 450 kg + obkladačky okolo 500 kg + dlažba a poter okolo 250 kg.

Ale hmotnosť vymurovaného by som neriešil,oveĺa horšie je keď sa vyhadzujú celé priečky alebo robia sa otvory do nosných panelov,to može byť nebezpečné.
ciners
26.12.09,11:29
Podla mna tie posudky maju zmysel,keby sa robila nejaka archivacia,aby sa vedelo,co vsetko je v tej bytovke pomenene. Takto je to vzdy len posudok,ktory pocita s povodnym stavom bytovky :(
jsomsak
26.12.09,12:04
No zbohom v novom roku chcem aj ja vymurovat jadro to zas bude behaciek a nervov.