ajka-26
20.12.09,19:56
Potrebujeme sa s niekým poradiť. Snažíme sa obývať dom z nabíjaniny ale máme značný problém s vlhkosťou. Rosí sa nám strop a nevieme prečo?
Pokúsim sa to zrozumiteľne opísať, neprišli by sme na to, keby sme nemuseli robit daľšie úpravy a tak sme rozobrali strop čo sme si znižovali a izolovali pred pár rokmi.
Strop bol pritom zhotovený nasledovne: tetraK dosky, parozábranová fólia, konštrukcia z dosiek 5x3 našróbovaná na stropné hrady, polystyrén 5cm natlačený medzi hrady(z pohľadu zdola bol polystyrén natlačený v rovine s hradami takže nad ním zostal voľný priestor vzduchu asi 10cm) potom sú ešte drevené dosky(pôvodne viditeľný strop) s hrúbkou asi 25mm a na tom je hlinená mazanina do 10cm hrúbky ktorá je už vlastne podlahou povale.
Už sme skúsili natlačiť polystyrén až k doskám pôvodného stropu ale rosil sa aj tak, hlavne na spojoch polystyrénových tabúľ aj keď bola medzierka len 1mm. Tak sme ešte skúsili dať plystyrén v dvoch vrstvách tak aby sa spoje prekrývali ale aj tak sa strop rosí.
Keby sme teraz vlete ten strop nerozobrali, prišli by sme na to až keď by sa niekto prepadol z povale kvôli prehnitým doskám.
Možno inak aj upozornenie pre ostatných,lebo som počul že takto skúšajú prerábať tieto domy aj iný ale asi nikto už potom stropy neodkrýva.
Nechápem prečo sa nám ten kondenz tvorí a ako to vyriešiť. Keď je odokrytý tak sa nerosí ale asi takto prekúrime kvantá plynu, lebo 25mm dreva a 10cm hliny nie je dostatočná izolácia, to je cítiť. Preto Vás prosíme o radu-čím skôr tým lepšie vzhľadom na vykurovaciu sezónu.
ciners
20.12.09,19:05
Nizka povrchova teplota+parotesnost. Chytro sa z toho vyspovedat a potom to opravit :)
220870
20.12.09,19:52
Chýba vám tam jedna vec.parozábranná fólia medzi polystyrénom a tou nepodarenou doskou.Alebo odstrániť polystyrén .
ludex
20.12.09,20:28
Ja som dal na povalu,10 cm vrstvu škvárabetón zmiešaný z perlitom a som spokojný. Z vnútra sme nechali klasický strop,ako dekoráciu.
ciners
22.12.09,08:25
Skladba odspodu:
-podhlad-sadrokarton alebo so si vyberiete
-parozabrana
-tepelna izolacia aspon 20cm, nie 5 - tu bude pravdepodobne problem v spojeni s parozabranou (polystyren a drevo je dost cudna kombinacia)
-odtialto uz moze pokracovat zvysok stropu
ajka-26
29.12.09,18:21
Máme použiť Isover alebo Nobasil alebo inú sklenovláknovú izoláciu? Čo ak aj v takom prípade bude na povalových doskách vznikať kondenz? Resp. je možné aby potom vôbec vznikol?
ciners
29.12.09,18:38
To je jedno ci isover alebo nobasil, vyberte si trebars podla ceny,len treba kuknut,naco je urceny :) Nebudem rozoberat strasnu fyziku,len kratko-parozabrana a tych 20cm nobasilu a nebude problem. parozabranu dat robit niekomu,kto vie ako nato,pripadne si poriadne pozriet montazny anvod.
jaros5
30.12.09,08:24
Pri rekonštrukcii starého domu by som sa snažil čo najviac použiť, stavebné technológie, ktoré boli použité pri stavbe domu;
Naši predkovia v takýchto domoch skladovali na povalách seno;

Dovetok:
Súhlasím, že drevo, hlina + polystyrén nie je vhodná kombinácia;