juraj svrbik
20.12.09,19:57
caute ! ideme robit dreveny priznany strop do domu bez obytneho podkrovia.strop bude z 3 cm hrubych dosiek,na to ide folia a izolacia a na koniec osb dosky.poradte mi aku foliu tam mam dat aby bolo vsetko ok.dik:)
ciners
20.12.09,19:06
no asi parotesnu.. :)
220870
20.12.09,19:37
Miesto tých OSB dosiek klasické dosky.Tu je to čierne na žltom http://www.isover.sk/?tepelne_zvukove_a_protipoziarne_izolacie=stropy&isover=55
petervi
21.12.09,05:16
Miesto tých OSB dosiek klasické dosky.Tu je to čierne na žltom http://www.isover.sk/?tepelne_zvukove_a_protipoziarne_izolacie=stropy&isover=55

Pri tej poslednej ukazke s podhladom,nie je potrebna parozabrana?
220870
21.12.09,08:17
Niečo medzi dosky a vatu musíte dať inak sa vám bude prášiť v interiéri.Nieje potrebná ak sa nad vatou nebude nič nachádzať.Ak by ste nad tú vatu dávali OSB dosky alebo betón tak tam tá parozábrana musí byť.Síce to nieje váš prípad.Ale ak je skladba stropu od spodu SDK,vata obyčajné dosky tak sa parozábrana nemusí dávať.Ale akonáhle z vrchu vatu prikryjete niečím parotesným čo by bránilo prestupu vodných pár (OSB dosky betón )tak pod vatu musí ísť parozábrana.
alltracboy
21.12.09,09:44
Ale akonáhle z vrchu vatu prikryjete niečím parotesným čo by bránilo prestupu vodných pár (OSB dosky betón )tak pod vatu musí ísť parozábrana.
naco sa potom na pokrovie dava parozabrana? Tam je hore paropriepustna folia. Ja som myslel, ze ta parozabrana sa dava z dovodu aby para neprerestupovala konstrukciou a zabranilo sa tak pripadnej kondenzacii.
220870
21.12.09,10:36
Nesmiete si mýliť strop zo šikmou strechou.U šikmej strechy kde vatu delí od exteriéru len paropriepustná fólia a škridla ,cca 10cm je to nevyhnutnosť.Ak by tam tá paropriepustná fólia nebola tak by mohla vata z exteriéru nasávať vlkosť,navyše silný vietor je schopný nafúkať dažďové kvapky aj pod tú najlepšiu škridlu.Ďalší význam má ako protiprachová zábrana.Vietor časom naveje do vaty prach ,ktorý môže zvlhnúť,následkom čoho sa môžu v inak pomerne čistom prostredí vaty začať tvoriť huby a machy.
V podstate by sa dalo na vašu prvú otázku odpovedať asi tak: ak by nad vatou nebola paropriepustná fólia tak by by nemusela byť ani parozábrana pod vatou.V takom prípade úplne stačí ak je medzi vatou a ostatnými konštrukciami ( odspodu sadrokartonom a odvrchu škridlou) 50mm medzera. Asi každý si dokáže predstaviť ,akú tepelnú hodnotu by mala sklenná vata ktorá sa používa na zateplenie šikmých striech v prievane.Nulovú.
alltracboy
21.12.09,10:56
a nejde snad o to aby sa tam nedostala vlhkost z vnutra? na povalu myslim. Aj ked by bola ta povala paropriepustna, je mozne, ze tam bude kondenzovat vlhkost v izolacii, a parozabrana zospodu by to dost obmedzila. Podla mna ma parozabrana zvnutra zmysel aj pri paropriepustnej konstrukcii hlavne pri klasickej nevykurovanej povale.
Ja by som to robil, asi nasledovne: podhlady, parozabrana, izolacia,(mozno paropriepustna folia pokial by som tam planoval nieco rozliat, alebo kvoly prachu) zaklop.
220870
21.12.09,11:07
Pri tej konštrukcii stropu aký mal zadávatel otázky tam parozábrana nemusí byť( ale môže byť).Pri skladbe a konštrukcii ktorú ste popísali vy, mala by byť.
Ide o to ,že ak mám nad vatou voľný priestor ,kde môže vodná para ,ktorá sa do vaty dostane voľne unikať tak nieje problém.Ale stačí aby ste nad vatou urobili doskový záklop z OSB dosiek a probém je na svete.
alltracboy
21.12.09,11:28
zaklop z OSB je problem ked nieje naspodu parozabrana? A ked tam bude parozabrana? Ja som si strop predstavoval ako som pisal..ale z cenoveho hladiska tam asi dosky a na to klasicku nejaku lacnu plavajucu podlahu. A mozno pre pokoj duse este foliu nad vatu.Ja som ale uvazoval o dvoch vrstvach vaty-dokopy mozno aj 30-40cm. vata medzi stropne tramy, potom 20cm vysoke fosne krizom a potom dalsia vstva vaty-krizom na prvu vstvu, na to podlaha. Zospodu parozabrana, zvrchu paropriepustna..ako na streche, iba pre pripad nejakej kvapalnej nehody :D
juraj svrbik
21.12.09,19:04
caute!no nic nove som sa nedozvedel.mozete mi poradit vyrobcov-typy folii,ci je nutne spajat foliu paskou,atd.ma s tym niekto prakticku skusenost?tych chytrich teoretikov mam vo svojom okoli dost.dik za rady.
lapejko
25.12.09,05:39
Niečo medzi dosky a vatu musíte dať inak sa vám bude prášiť v interiéri.Nieje potrebná ak sa nad vatou nebude nič nachádzať.Ak by ste nad tú vatu dávali OSB dosky alebo betón tak tam tá parozábrana musí byť.Síce to nieje váš prípad.Ale ak je skladba stropu od spodu SDK,vata obyčajné dosky tak sa parozábrana nemusí dávať.Ale akonáhle z vrchu vatu prikryjete niečím parotesným čo by bránilo prestupu vodných pár (OSB dosky betón )tak pod vatu musí ísť parozábrana.
áno takto to funguje aj u mňa kde som na pôjd pod dosky vložil medzi trámy dve vrstvy vlny a parozábranu vložiť bolo nemožné, plánujem však znížiť stropy SDK podhľadmi s pridaním ďalšej vrstvy izolantu a tam na konštrukciu určite parozábranu prilepím obojstrannou páskou. Na omietku po obvode použijem po napenetrovaní lepidlo na parozábrany.
KEJKA
07.03.10,09:59
Pokračujem v prácach na domčeku,
zaujala ma táto debata a citovaný príspevok:

.............ak je skladba stropu
od spodu SDK,vata obyčajné dosky tak sa parozábrana nemusí dávať.....................
časť citátu.....hádam som nevytrhla nič z kontextu.
skladbu stropu mám podľa popisu - sadrokarton, sklená vata 40cm, záklop.

Konštrukcia na upevnenie podhľadu je hotová = účka, závesy a hliníkové profily všetko je na trámoch ešte od jesene, sadrokarton zatiaľ nedávam., podľa rád treba vyčkať, až všetko bude riadne presušené, domček sa netemperuje, vetrám, ked sa otepluje, možno ani netreba, neviem.

medzi konštrukciu a zaklop sme dali dve vrstvy sklenej vaty (kvoli tomu vetrám, aby nejako nenavlhla).
Dosky nad vatou sú obyčajné, na to nepojde nič, na povale je technologia, rôzne rúry a vykurovacie jednotky.

takže ked pojdeme robiť sadrokarton, tak nemusíme dávať žiadnu foliu?
Ked sa bude kuriť, bývať, tak vlhkost z interiéru prejde cez sadrokarton, vatu až na povalu a tam sa rozptýli? Takto to funguje?
Ďakujem
220870
07.03.10,10:10
Medzi sadrokartón a vatu musí ísť parozábrana folia.Nemusíte ale môžete dať nad vatu paropriepustnú foliu.
KEJKA
07.03.10,11:18
dakujem, už som to zasa doplietla. Aký typ odporúčate?
groga
07.03.10,12:16
Aká medzera musí ostať medzi fóliou a SDK, na čo sa vlastne fólia pripevní(trámy,Al profily) a akým spôsobom. Akú má vlastne funkciu?
KEJKA
21.03.10,13:32
Včera tu bola partia a vysvetlovali mi, že tam dajú reflexnu foliu, ktorá vraj odráža teplo dovnutra miestnosti...... (?)
na AL profili daju obojstranne lepiacu pásku a na to upevnia foliu a potom budu pripevňovať SDK podhľad.
Teraz by ma zaujímala cenová ponuka za prácu.
lapejko
21.03.10,14:11
Včera tu bola partia a vysvetlovali mi, že tam dajú reflexnu foliu, ktorá vraj odráža teplo dovnutra miestnosti...... (?)
na AL profili daju obojstranne lepiacu pásku a na to upevnia foliu a potom budu pripevňovať SDK podhľad.
Teraz by ma zaujímala cenová ponuka za prácu. klikni si na Rigips.sk kalkulačný prgram, vyhodí ti to cenníkovú cenu materiálu aj práce na porovnanie. Ale pozor, mala by si použiť protipožiarny sdk a to buď dvojitú skladbu 2x12,5 mm alebo kompromis 1x15 mm RF, dosiahneš 30-45 minútovú požiarnu odolnosť. Bude ti to možno pripadať ako predražená teória, prax likvidátorov poisťovní je však bohužiaľ smutná. Po 20 minútovom požiari je RB obyčajný sdk zničený a poškodený je už aj krov. Poisťovňa sa odvolá na klauzulu v zmluve o vašej povinnosti zabezpečiť dom podľa platných noriem a zaplatí len poškodený sdk. Rozdiel v cene medzi 12,5 RB a 15 RF na 100 štvorcovom podkroví spraví asi 300 €.