Pišťalka
21.12.09,07:10
Dobrý deň.
Česká firma nám vybavuje ruské víza pre zamestnancov.
Faktúry nám vystavuje bez DPH. Mám urobiť samozdanenie?
Kde mám zadať dodanie služby bez DPH z EÚ, v ktorom riadku DP sa
mi to prejaví?
Ďakujem:cool:
a_je_to
03.01.10,23:07
Dobrý deň.
Česká firma nám vybavuje ruské víza pre zamestnancov.
Faktúry nám vystavuje bez DPH. Mám urobiť samozdanenie?
Kde mám zadať dodanie služby bez DPH z EÚ, v ktorom riadku DP sa
mi to prejaví?
Ďakujem:cool:
Nie je zrejmé, ktorého roka sa otázka týka. Pre rok 2010 je miesto podľa § 16, ods.17, písm. c, alebo e. Pre všetky tri prípady je miestom dodania služby podľa ....§ 15, ods. 3, pričom § 16 hovorí to isté, čo § 15, ods. 1 a 2....postup podľa § 69, ods.3. Pre rok 2009 ide zrejme o § 15, ods. 8, písm. b, resp. e a náväzný § 69, ods. 3 vtedajšieho zákona. Teda pre obidva roky....ak má vaša firma IČ DPH SK, čo zrejme má, tak miestom dodania služby je SR, teda tuzemsko. Má teda povinnosť vykazovať a platiť daň podľa § 69, ods. 3. V priznaní za rok 2009 je to riadok 09+10, za rok 2010 je to ale riadok 11+12. No a odpočet tejto DPH je v riadkoch 19 za 2009, resp. 21 za 2010.
Kája.
12.08.11,08:32
A ako je to v roku 2011. Nám jednu faktúru za víza do Ruska slovenská firma, slovenskej firma vyfakturované bez DPH, odvolávka na § 46 a 47. A druhú faktúru na víza do Ruska česká firma, slovenskej firme bez DPH, odvolávka žiadna a neviem či mám spraviť samozdanenie alebo nie. Prosím poradte.
betka
12.08.11,10:37
47/(6) Oslobodené od dane sú služby vrátane prepravných a s nimi súvisiacich doplnkových služieb, iné ako služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, ktoré sú priamo spojené s vývozom tovaru a s tovarom pod colným opatrením podľa § 18 ods. 2.


(12) Oslobodené od dane je obstaranie dodania tovarov a služieb podľa odsekov 1 až 11, ak sa obstaranie vykoná v mene a na účet inej osoby, a ďalej je oslobodené od dane obstaranie tovarov a služieb uskutočnené mimo územia Európskeho spoločenstva Európskej únie, ak sa obstaranie vykoná v mene a na účet inej osoby; oslobodenie od dane sa nevzťahuje na obstaranie služieb cestovného ruchu, ktoré sú dodané v inom členskom štáte.

---------------------------

Daňová povinnosť: 19/2, 69/3

Odpočítanie:

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.
nika.sum
03.10.11,06:51
Super citacia zakona, dakujem, ale mozno zle citam ale neviem z toho vycitat odpoved na moju otazku:
1. Slovenska firma - neplatitel DPH fakturuje poplatok za viza do statu mimo EU. Fakturuje slovenskym subjektom ale aj subjektom z IČŠ. Je tento poplatok za viza sluzba podla § 15 odst 1, cize pojde do SV? Fakturovany poplatok je na jednej fakture spolu so sluzbou kt. do SV ide.
2. Tej slovenskej firme - neplatitelovi DPH bude fakturovat ten poplatok firma z mimo EU - bude sa tento poplatok samozdanovat?

Prepacte ale naozaj z tej citacie to nechapem...
nika.sum
03.10.11,08:26
Prosim najde sa tu niekto kto by mi poradil?