kubín
21.12.09,08:33
Mám zaradenú nehnuteľnosť v obchodnom majetku od roku 2003, ktorú som prenajímal - jednoduché účtovníctvo a plátca DPH - idem ju vyradiť z obchodného majetku, má ešte zostatkovú hodnotu. ČO s DPH ktorú som si uplatňoval (DPH z prevádzkových nákladov a drobných nákupov?)
Nehnuteľnosť som nadobudol na rodné číslo a zaradil som si ju do obchodného majetku.
Vie niekto poradiť?
Ďakujem
KEJKA
21.12.09,23:07
minimálne odviesť DPH zo zost.ceny.
IvoM
22.12.09,09:07
minimálne odviesť DPH zo zost.ceny.

V tomto si dovolím nesúhlasiť, pri vyradení DHM z obchodného majetku FO do osobného užívania podľa mňa nedochádza k dodaniu tovaru, teda k zdaniteľnému plneniu a keby aj, tak Kubín píše že nehnuteľnosť nadobudol na rodné číslo a vložil do obchodného majetku v roku 2003, takže od dátumu kolaudácie, prípadne prvého užívania muselo uplynúť minimálne 6 rokov, takže podľa §38.1 je takéto dodanie aj tak slobodené od dane.
galova.silvia
22.12.09,10:47
no, ak by to bolo dodanie a dodal by tu nehnutelnost s oslobodenim od dane, musel by podla § 54 zakona o dph upravit odpocitanu dan, nie?
dodanie s oslobodenim, ak predtym sa nehnutelnost pouzivala na plnenia s narokom na odpocet, sa posudzuje ako zmena ucelu podnikania a tam plati 10 rocna lehota na kratenie odpoctu.
alebo sa mylim?
KEJKA
22.12.09,11:24
V tomto si dovolím nesúhlasiť, pri vyradení DHM z obchodného majetku FO do osobného užívania podľa mňa nedochádza k dodaniu tovaru, teda k zdaniteľnému plneniu a keby aj, tak Kubín píše že nehnuteľnosť nadobudol na rodné číslo a vložil do obchodného majetku v roku 2003, takže od dátumu kolaudácie, prípadne prvého užívania muselo uplynúť minimálne 6 rokov, takže podľa §38.1 je takéto dodanie aj tak slobodené od dane.
mala som na mysli toto ustanovenie §8
(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. .............
ale platí aj toto.............
(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

no, ak by to bolo dodanie a dodal by tu nehnutelnost s oslobodenim od dane, musel by podla § 54 zakona o dph upravit odpocitanu dan, nie?
dodanie s oslobodenim, ak predtym sa nehnutelnost pouzivala na plnenia s narokom na odpocet, sa posudzuje ako zmena ucelu podnikania a tam plati 10 rocna lehota na kratenie odpoctu.
alebo sa mylim?.........toto platí ale od r.2004, nevzťahuje sa na staršie prípady.

Môj záver:
áno, pravdepodobne to treba posudzovať ako oslobodené, ale bez nároku na odpočítanie, teda treba krátiť DPH na vstupe, resp. celoroče upraviť výšku odpočítanej dane. Síce je možne to prezentovať ako mimoriadny prípad, ktorý do koeficientu nevstupuje, ale vzhľadom na spriaznenosť je možne očakávať prísnejšie hodnotenie toho postupu.