vereska
21.12.09,08:02
Prosím Vás ako vyzerá zapis v penaznom denníku pri odpísaní dlhodobej pohladávky. Odpisujem ju na základe výpisu zo ŽR, že firma, ktorá nám dlží je už niekoľko rokov zrušená. Firmu ukončujem z dôvodu úmrtia jej majitela - FO. Neviem ako má ten zápis vyzerať. Dakujem za pomoc.
betka
22.12.09,19:19
Postupy JU

§ 14
Pohľadávky a záväzky

(1) Vznik a zánik pohľadávky sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 .

(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade inkasu už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

(3) Pri odpise pohľadávok podľa osobitného predpisu29), sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rá
Bogica
02.01.10,19:45
ak dobre tomu rozumiem: v rámci uzávierkových operácií v peň. denníku zaúčtovať odpisanú pohľadávku s príslušenstvom do príjmov v kolónke "Ostatné príjmy" a ak neskôr dôjde k inkasu tak sa to zaúčtuje ako príjem neovplyňujúci zákl. dane? takže teraz vlastne dodaním pohľadávku, ktorú jakživ nevymáham?
Zaujímam sa o to, pretože ja som to dala aj na súd, mám právoplatný rozsudok, samozrejme pohľadávka sa neuhradila, len nemienim platiť ďalšie súdne alebo iné poplatky na čiastku, ktorú v živote neuvidím.