adinka55
21.12.09,08:46
Fyzická osoba, obcan SR, je zamestnancom v spolocnosti v SR kde pobera mzdu. Okrem mzdy ma vyplatene na konci roka autorske odmeny podla autorskeho zakona od firny sidliacej v SR.

Je takato osoba sa povinna registrovat ako zdanitelna osoba a pripadne aj ako platca DPH ak dosiahne obrat na registraciu platcu DPH?
Mária.K.
21.12.09,08:13
Fyzická osoba, obcan SR, je zamestnancom v spolocnosti v SR kde pobera mzdu. Okrem mzdy ma vyplatene na konci roka autorske odmeny podla autorskeho zakona od firny sidliacej v SR.

Je takato osoba sa povinna registrovat ako zdanitelna osoba a pripadne aj ako platca DPH ak dosiahne obrat na registraciu platcu DPH?
Ten obrat dosiahne na základe odmien vyplatených podľa autorského zákona?
adinka55
21.12.09,12:11
Ano, môže ho dosiahnut len z tych odmien. Zaujima ma vsak ci sa nemusi registrovat aj ako zdanitelna osoba - neplatca dph ak ten obrat nedosiahne.
Mária.K.
21.12.09,14:49
Ano, môže ho dosiahnut len z tych odmien. Zaujima ma vsak ci sa nemusi registrovat aj ako zdanitelna osoba - neplatca dph ak ten obrat nedosiahne.

Zdaniteľná osoba podľa § 3 ZDPH je každá osoba, ktorá nezávisle vykonáva akúkoľvek ekonomickú činnosť. Z tohto pohľadu je osoba, ktorá poberá príjmy podľa autorského zákona zdaniteľnou osobou automaticky zo zákona. Fyzická osoba, pokiaľ má trvalé bydlisko na území SR, môže mať povinnosť registrovať sa:
- podľa § 4 zákona o DPH - pri dosiahnutí stanoveného obratu v tuzemsku,
- podľa § 7 a § 7a (od 1.1.2010) zákona o DPH ak splňuje podmienky uvedené v týchto ustanoveniach

§ 7

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941,45 eura.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 13 941,45 eura.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.

§ 7a

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.

Ustanovenie § 7a je účinné od 1.1.2010
Muška
21.12.09,15:56
Fyzická osoba, obcan SR, je zamestnancom v spolocnosti v SR kde pobera mzdu. Okrem mzdy ma vyplatene na konci roka autorske odmeny podla autorskeho zakona od firny sidliacej v SR.

Je takato osoba sa povinna registrovat ako zdanitelna osoba a pripadne aj ako platca DPH ak dosiahne obrat na registraciu platcu DPH?
Adinka,
odmenu vyplatenú podľa autorského zákona zdaňuje FO v DP podľa § 6 /okrem výnimiek, ktoré môže a nemusí priznať - a to: ak to bol honorár, ktorý bol zdanený zrážkovou daňou platiteľom/.
Ak takáto FO začne poberať takýto príjem podľa § 6 je povinná sa registrovať do 30 dní na DÚ a DÚ mu pridelí DIČ, ak už má DIČ pridelené z iného dôvodu, tak len ohlási, že začal poberať ešte aj príjmy podľa § 6 odst. 2 písm.a)

Zo zákona:
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov

(1) Fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá na území Slovenskej republiky získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie 9) je povinná požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní od získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie. Na účely tohto zákona sa za deň získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie považuje deň, keď je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa osobitných zákonov oprávnená začať podnikať na území Slovenskej republiky.

(2) Fyzická osoba, ktorá

a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.

_________________
Čo sa týka DPH, tak je to tak, ako píše vyššie Mária
Mária.K.
21.12.09,17:18
Ja som z otázky pochopila, že zadávateľku otázky zaujíma len registrácia na DPH.
Muška
21.12.09,18:14
Je takato osoba sa povinna registrovat ako zdanitelna osoba a pripadne aj ako platca DPH ak dosiahne obrat na registraciu platcu DPH?
Mária,
možno sa adinka pýtala iba na registráciu k DPH.

Ale to slovné spojenie????? ....aspoň má info "komplet" ;)
adinka55
28.12.09,20:50
Dakujem o registracii na dan z prijmu som tiez nevedela. Plati to aj v pripade, ze poberatel nezdanenej autorskej odmeny je aj zamestnancom?
Jozef Mihál
28.12.09,20:58
To na veci nič nemení.