ste_ve
21.12.09,10:20
Dobrý deň.

V zmluve o dielo mám definovanú vyššiu moc. Čo alebo kto sa môže definovať vyššou mocou?
Mgr.Shrek
21.12.09,10:36
Vis maior by sa dalo definovať ako: Udalosť pri všetkej starostlivosti nepredvídateľná a zároveň pri všetkom možnom úsilí neodvrátiteľná.
Legálna definícia nikde neexistuje, to čo som napísal je definícia právnych teoretikov.:cool:
Vyššou mocou môže byť: zosuv pôdy, úder bleskom, samovznietenie.
Lianka
21.12.09,10:41
Prikladom moze byt: strajk, pocasie - povodne, vichrica..., plynova kriza a pod.
ste_ve
21.12.09,11:46
Može byť vyššou mocou aj to, že subdodávateľ developera stavby nestihol dodať materiál načas z vlastných dôvodov? Prípadne musí to byť nejako dokázateľné?
Danila
21.12.09,11:53
Može byť vyššou mocou aj to, že subdodávateľ developera stavby nestihol dodať materiál načas z vlastných dôvodov? Prípadne musí to byť nejako dokázateľné?Nežartuj!:)
ste_ve
21.12.09,11:56
Nežartuj!:)
Možno by si na mne rád zažartoval.
dana9
21.12.09,12:35
Okolnosti vylucujuce zodpovednost niektorej zo zmluvnych stran su zadefinovane v § 374 Obchodneho zakonnika

(1) Za okolnosti vylučujúce zodpovednosť sa považuje prekážka, ktorá nastala nezávisle od vôle povinnej strany a bráni jej v splnení jej povinnosti, ak nemožno rozumne predpokladať, že by povinná strana túto prekážku alebo jej následky odvrátila alebo prekonala, a ďalej, že by v čase vzniku záväzku túto prekážku predvídala.

(2) Zodpovednosť nevylučuje prekážka, ktorá vznikla až v čase, keď povinná strana bola v omeškaní s plnením svojej povinnosti, alebo vznikla z jej hospodárskych pomerov.

(3) Účinky vylučujúce zodpovednosť sú obmedzené iba na dobu, dokiaľ trvá prekážka, s ktorou sú tieto účinky spojené.
Mgr.Shrek
21.12.09,13:20
Može byť vyššou mocou aj to, že subdodávateľ developera stavby nestihol dodať materiál načas z vlastných dôvodov? Prípadne musí to byť nejako dokázateľné?

teoreticky áno...zaleží od dôvodov....ak meškanie bolo spôsobené vyššou mocou, tak by sa to podľa mňa dalo....ale zatiaľ si poskytol veľmi málo informácií:cool:
Stanislav 1975
21.12.09,13:25
teoreticky áno...zaleží od dôvodov....ak meškanie bolo spôsobené vyššou mocou, tak by sa to podľa mňa dalo....ale zatiaľ si poskytol veľmi málo informácií:cool:

Moc nesúhlasím,hm-nemyslím si,že by sa za vyššiu moc dala považovať aj "reťazová" vyššia moc-podla mňa ak by vyššia moc postihla toho dodávateľa, tak ty by si to velmi ťažko si uplatnil- podľa mňa by tá vyššia moc musela nastať priamo u koncového zhotoviteľa...
dana9
21.12.09,13:30
v zmysle judikatury sr sudov nie je vyssou mocou skoro nic. Pri doprave - zavrazdenie kamionistu neznamym pachatelom a z toho dovodu meskajuca dodavka tovaru nie je vyssia moc.
Poziar tiez nie je automaticky vyssia moc, zavisi od okolnosti. S poziarom sa predsa da ratat, aj s uderom blesku a treba prijat potrebna preventivne opatrenia
:-)
Stanislav 1975
21.12.09,13:34
v zmysle judikatury sr sudov nie je vyssou mocou skoro nic. Pri doprave - zavrazdenie kamionistu neznamym pachatelom a z toho dovodu meskajuca dodavka tovaru nie je vyssia moc.
Poziar tiez nie je automaticky vyssia moc, zavisi od okolnosti. S poziarom sa predsa da ratat, aj s uderom blesku a treba prijat potrebna preventivne opatrenia
:-)

Ale koniec sveta by museli uznať ako vyššiu moc...:D
dana9
21.12.09,15:00
Ale koniec sveta by museli uznať ako vyššiu moc...:D

no, ale ruku do ohna by som veru za to nedala :D
Stanislav 1975
21.12.09,15:33
no, ale ruku do ohna by som veru za to nedala :D

Síce Dani,máš pravdu,pri tom našom dnešnom súdnictve,keď sudcovia kašlú na dokazy ako na ancikrista,je všeličo možné...:mad:
Lianka
21.12.09,18:16
A ide o zmluvu medzi slovenskymi subjektami? :) Mala som dnes skusku z medzinarodneho obchodneho prava, tak ma napadaju aj ine pravne normy, ako nas Obchodny zakonnik.
Mgr.Shrek
22.12.09,07:32
Moc nesúhlasím,hm-nemyslím si,že by sa za vyššiu moc dala považovať aj "reťazová" vyššia moc-podla mňa ak by vyššia moc postihla toho dodávateľa, tak ty by si to velmi ťažko si uplatnil- podľa mňa by tá vyššia moc musela nastať priamo u koncového zhotoviteľa...

Tvoj názor má opodstatnenie. Určite by sa to dalo aplikovať v praxi. Podľa mňa bolo podaných málo informácií.
Ako právnik viem, že často je nutné poznať celú zmluvu, aby sa dalo podať nejaké stanovisko. A na druhej strane, koľko právnikov toľko názorov:cool::cool:
Stanislav 1975
22.12.09,07:56
Tvoj názor má opodstatnenie. Určite by sa to dalo aplikovať v praxi. Podľa mňa bolo podaných málo informácií.
Ako právnik viem, že často je nutné poznať celú zmluvu, aby sa dalo podať nejaké stanovisko. A na druhej strane, koľko právnikov toľko názorov:cool::cool:

To je pravda- aj dva teoreticky úplne rovnaké prípady možu pred(rozdielnym) súdom dopadnúť diametrálne inak...A tí právnici?Máš pravdu- dobrý právnik vie "vykľučkovať" z každej situácie...
mimotemy-ozaj, ani som nevedel, že Shreck má vysokú školu...:D:D:Dmimotemy, a možno že aj perníček má nejakého Ing.:D:D:D