valeriam
21.12.09,14:04
Prosila by som Vás o radu - klient dal pristaviť k budove ďalšiu časť, ktorá bude slúžiť ako kotolňa - jedna časť stavby-stena je spoločná s tou pôvodnou budovou, kotolňa bude slúžiť len pre túto jednu budovu. Je tam kotol, nové elektr. rozvody, ventolátor s odsávačom spalín,komín, nová strecha...Teraz som na vážkach- mám to zaradiť ako zhodnotenie tej pôvodnej budovy, alebo to treba odpisovať zvlášť- 3 alebo 4 odpisová skupina?
valeriam
22.12.09,08:31
Prosím múdrejších, môžete sa mi k tomu vyjadriť? Ďakujem pekne.
babi2
27.12.09,10:12
Prosila by som Vás o radu - klient dal pristaviť k budove ďalšiu časť, ktorá bude slúžiť ako kotolňa - jedna časť stavby-stena je spoločná s tou pôvodnou budovou, kotolňa bude slúžiť len pre túto jednu budovu. Je tam kotol, nové elektr. rozvody, ventolátor s odsávačom spalín,komín, nová strecha...Teraz som na vážkach- mám to zaradiť ako zhodnotenie tej pôvodnej budovy, alebo to treba odpisovať zvlášť- 3 alebo 4 odpisová skupina?
Ak to ešte nemáš vyriešené, tu je môj názor. Do 3. odpisovej skupiny patria „Montované stavby (prefabrikované bunky)“ to sú podľa mňa stavby rozoberateľné, ktoré sa používajú napríklad pri stavbách, kde sa postavia a po skončení stavby rozoberú a použijú pri ďalšej stavbe. Nakoľko je kotolňa pristavená pri pôvodnej budove, vlastne píšeš že jednu stenu majú spoločnú, čiže je s ňou pevne spojená, tak by som to dala ako zhodnotenie pôvodnej budovy.
Stefan2005
27.12.09,11:13
Prosila by som Vás o radu - klient dal pristaviť k budove ďalšiu časť, ktorá bude slúžiť ako kotolňa - jedna časť stavby-stena je spoločná s tou pôvodnou budovou, kotolňa bude slúžiť len pre túto jednu budovu. Je tam kotol, nové elektr. rozvody, ventolátor s odsávačom spalín,komín, nová strecha...Teraz som na vážkach- mám to zaradiť ako zhodnotenie tej pôvodnej budovy, alebo to treba odpisovať zvlášť- 3 alebo 4 odpisová skupina?

... zabudla si uviesť maličkosť - ako bola riešená výstavba tých "troch stien" z hľadiska stavebného zákona? Prístavba (rekonštrukcia) k existujúcej budove, či nová stavba - môže to mať vplyv na zaúčtovanie...
valeriam
28.12.09,15:52
... zabudla si uviesť maličkosť - ako bola riešená výstavba tých "troch stien" z hľadiska stavebného zákona? Prístavba (rekonštrukcia) k existujúcej budove, či nová stavba - môže to mať vplyv na zaúčtovanie...
Pýtala som sa klienta- vraj to podlieha len oznamovacej povinnosti, ktorú doteraz ani neurobili...tak sama neviem
Danila
28.12.09,16:25
Pýtala som sa klienta- vraj to podlieha len oznamovacej povinnosti, ktorú doteraz ani neurobili...tak sama neviemNechce sa mi veriť, že prístavba kotolne podlieha len ohlasovacej povinnosti. Ale aj v prípade, že tomu tak je, potrebuje Tvoj klient k začatiu stavebných prác súhlas príslušného stavebného úradu. A ak doteraz taký súhlas neobdržali a nič neurobili, tak im práve pribudla tzv. čierna stavba.
137Cs
28.12.09,17:05
klient dal pristaviť k budove ďalšiu časť, ktorá bude slúžiť ako kotolňa - jedna časť stavby-stena je spoločná s tou pôvodnou budovou
Prístavby sú zmeny, ktorými sa stavby pôdorysne rozširujú a zároveň sú prevádzkovo prepojené s doterajšou stavbou, čo je zrejme aj Váš prípad. Podľa ZDP § 29:
§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku1 700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie.
Ak nejde o zariadenie na výrobu, transformáciu a dopravu tepelnej energie v priemysle určené na priemyslovú výrobu tepla vrátane poľnohospodárstva a zariadení lokálnych kotolní v obytných nájomných domoch, do TZ budovy sa zahrnie nielen stavebná, ale aj technologická časť kotolne.