tatramat
21.12.09,20:19
Dobrý deň, mám 1 otázku na skúsenejších účtovníkov.

Daňový úrad mi vyrubil sankčný úrok podľa §35 ods. 1 pism. f zákona 511/1992 za to, že som zaplatil cestnú daň dňa 2.2.2004, pričom:
sa odvolávajú na §12 ods. 1 zákona č. 87/1994 (cestná daň), podľa ktorého som mal daň zaplatiť najneskôr do 31. 01. daného roku (2004).

Lenže posledný dátum na úhradu ( 31.01.2004 ) pripadal na sobotu, a najbližší pracovný deň bol 2.2.2004.

Otázka: Neplatí aj tu, ako v prípade podávania daňového priznania napr. dane z príjmu a jeho úhrady, STAV, že ak posledný deň pripadá na deň pracovného pokoja alebo voľna, tak sa dátum posúva na najbližší pracovný deň ?

Ak daný STAV platí aj pri cestnej dani, neviete, ktorý paragraf to je presne.

Vopred všetkým ďakujem a nech sa darí.
Monika Kováčová
21.12.09,19:21
Otázka: Neplatí aj tu, ako v prípade podávania daňového priznania napr. dane z príjmu a jeho úhrady, STAV, že ak posledný deň pripadá na deň pracovného pokoja alebo voľna, tak sa dátum posúva na najbližší pracovný deň ?


Jednoznačne platí. :)
veronikasad
21.12.09,19:24
Dobrý deň, mám 1 otázku na skúsenejších účtovníkov.

Daňový úrad mi vyrubil sankčný úrok podľa §35 ods. 1 pism. f zákona 511/1992 za to, že som zaplatil cestnú daň dňa 2.2.2004, pričom:
sa odvolávajú na §12 ods. 1 zákona č. 87/1994 (cestná daň), podľa ktorého som mal daň zaplatiť najneskôr do 31. 01. daného roku (2004).

Lenže posledný dátum na úhradu ( 31.01.2004 ) pripadal na sobotu, a najbližší pracovný deň bol 2.2.2004.

Otázka: Neplatí aj tu, ako v prípade podávania daňového priznania napr. dane z príjmu a jeho úhrady, STAV, že ak posledný deň pripadá na deň pracovného pokoja alebo voľna, tak sa dátum posúva na najbližší pracovný deň ?

Ak daný STAV platí aj pri cestnej dani, neviete, ktorý paragraf to je presne.

Vopred všetkým ďakujem a nech sa darí.
Skús sa voči rozhodnutiu DU odvolať, prilož kopiu výpisu z BU alebo ústrižku poštovej poukážky.
tuta
21.12.09,19:25
Toto som Ti vygooglila k Tvojmu problému. Týka sa roku 2004.
Vtedy to bola cestná daň.

http://www.obroda.sk/clanok/2828/Cestnu-dan-treba-zaplatit-do-2.-februara/
Monika Kováčová
21.12.09,19:29
Zákon o cestnej dani 87/1994 §12 pojednáva o registračnej povinnosti:
§ 12
Daňová registrácia a oznamovacia povinnosť
Daňovníci sú povinní prihlásiť sa na daňovom úrade
príslušnom podľa miesta ich trvalého pobytu alebo sídla
na daňovú registráciu do 15 dní od vzniku daňovej
povinnosti s výnimkou daňovníkov uvedených v 2 ods. 2
za predpokladu, že sa ich vozidlá nezdržujú v tuzemsku
dlhšie ako jeden rok bez prerušenia trvajúceho dlhšie
ako tri mesiace; ďalej sú povinní oznámiť v rovnakej
lehote zánik daňovej povinnosti, ako aj všetky zmeny,
ktoré majú vplyv na určenie a vyberanie dane.
Monika Kováčová
21.12.09,19:31
Okrem toho v § 17 ods. 3 sa píše o 3ročnej lehote na vyrúbenie penále:
§ 17
Penále a úrok
(1) Ak nebola daň alebo splátka dane zaplatená najneskôrv deň jej splatnosti v správnej výške, daňový dlžník je povinný zaplatiť penále vo výške 0,3 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti dane alebo splátky dane až do dňa platby vrátane, a úrok vo výške určenej osobitným predpisom (22). Penále a úrok sa počítajú za každý deň omeškania, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti
až do dňa platby vrátane, a to od pôvodného dňa splatnosti. Penále a úrok zo splátok dane sa počítajú najdlhšie do konca zdaňovacieho obdobia.
(2) Z rozdielu medzi daňou uvedenou v daňovom priznaní a uvedenou daňovým dlžníkom v dodatočnom priznaní, alebo ak skrátenie dane zistí daňovník, vypočíta sa penále podľa odseku 1 polovičnou sadzbou. Obdobne sa kráti aj výška úroku určená podľa § 22. Ak bolo skrátenie dane zistené správcom dane, vypočíta sa penále a úrok vo výške podľa odseku 1. Pri tomto výpočte sa neprihliada na platby uskutočnené pred vydaním
rozhodnutia o vyrubení penále a úroku. Ak je daň upravená dodatočným daňovým priznaním, na platby uskutočnené pred jeho predložením sa neprihliada.
(3) Správca dane vyrubí penále a úrok najneskôr do troch rokov od doby splatnosti dane, alebo ak ide o splátky dane, najneskôr do jedného roka po ukončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré mali byť uhradené. Penále je splatné do pätnástich dní odo dňa doručenia platobného výmeru.
(4) Ak bola rozhodnutím o dovolaní proti vyrubenej dani alebo iným rozhodnutím o daňovej povinnosti daň celkom alebo sčasti odpísaná, odpíše sa z úradnej moci v pomernej časti aj penále a úrok, ktoré z odpísanej dane boli vyrubené, ak v rozhodnutí nie je určené inak.
(5) Penále a úrok sa nevyrubia, ak nepresiahnu v úhrne sumu 100 Sk za jedno zdaňovacie obdobie.