ivni
21.12.09,21:19
Dobrý deň,
chcela by som poradiť, v roku 2008 sme kúpili kávovar, ktorý odpisujeme pretože obst. cena bola vyššia ako 1000 eur. V roku 2009 sa však hranica obstarania majetku posunula na 1700 Eur, musí sa to doodpisovať podľa odpisového plánu alebo je možné to doodpisovať v roku 2010.
Ďakujem za odpoveď.
Rozalka
21.12.09,21:37
Môžeš si uplatniť v daňových odpisoch celú zostatkovú hodnotu (ale len v r. 2009), ale účtovne pokračuješ ďalej.
ivni
21.12.09,21:46
Ďakujem za odpoveď.
A keď sa mi rovnajú účtovné ´= daňové odpisy, aj tak pokračovať v tých účtovných, nestačí to ukončiť v rok 2009.
Rozalka
21.12.09,21:53
Hoci nie som zástanca teórie ÚO=DO, len toľko ti viem poradiť, ak nepotrebuješ zníženie základu dane, pokračuj v odpisovaní ako doteraz.
Alebo u tohto majetku sa ti nebudú rovnať ÚO=DO.
betka
22.12.09,18:02
Len pre info.

Pri kontrolách účtovníctva a daní sa budú kontrolovať účtovné a daňové odpisy.
Nikto by nemal mať napísané v odpisovom pláne, na karte... že UO=DO, pretože pôjde o najľahšiu pokutu, kt. bude možné vyrubiť, pretože účtovníctvo nie je správne, preukazné....

Príklad: Kávovar za 1701 €.

Ak si kúpim kávovar 15.12.2009, nikdy nie su UO=DO, v žiadnom prípade sa nemôžu rovnať.
Ak si kúpim kávovar 15.1.2009, teoreticky sa môže rovnať pri spočítaní ročných mesačných UO, jednoročnému DO, ALE UO mi hovoria o tom, že si stanovujem akúsi životnosť, predpokladanú dobu, do kedy budem používať.

A DO sú nadiktované ZDP, nemôžem si ich stanoviť, ako mi to vyhovuje. Môžem len optimalizovať ZD a to tak, že napr. preruším.

Čo ak sa DO prerušia?
Čo ak sú DO rovné a UO progresívne, resp. degresívne??

Prosím, neflákajme odpisy, pochopenie, a správnosť účtovania patria medzi základy účtovníctva.

Prosím, nepíšte, že UO=DO, sú to dve odlišné poňatia veci.
marjankaj
22.12.09,19:19
Len pre info.

A DO sú nadiktované ZDP, nemôžem si ich stanoviť, ako mi to vyhovuje. Môžem len optimalizovať ZD a to tak, že napr. preruším.

Čo ak sa DO prerušia?
Čo ak sú DO rovné a UO progresívne, resp. degresívne??

Prosím, neflákajme odpisy, pochopenie, a správnosť účtovania patria medzi základy účtovníctva.

Prosím, nepíšte, že UO=DO, sú to dve odlišné poňatia veci.

Toto je trochu mimo PÚ.
Po novele zákona o účtovníctve 61/2009 sa tam dostalo

11. V § 28 ods.3 sa na konci pripája táto veta:
Účtovná jednotka podľa §9 ods. 2 účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva, si môže určiť v odpisovom pláne odpisy podľa osobitného predpisu, 4) ak sú v tomto osobitnom predpise určené inak ako podľa tohto zákona.

4) zákon o dani z príjmov


Teda v JÚ sa môžu ÚO=DO. Som z toho trochu zmätený. Čo ak prejde na paušálne výdavky? Čo bude potom platiť? Alebo opačne z paušálnych na skutočné? O daňovej evidencii už radšej nehovorím. Zákonodarcovia si "zaslúžia" svoje platy.:confused:
betka
22.12.09,19:45
ZDP:

22/(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.

Je možné, aby sa rovnali? (viď tučným) :D

A pokiaľ viem, UO, nie je možné prerušiť.:confused:

Zoberme si situáciu, že otimalizujem ZD, vychádza mi nízky, a tak sa rozhodnem prerušiť DO.

Čo mi z toho vyplýva, no nemôžu sa mi ani za duba rovnať.

Toto bolo platné v roku 2007

§ 14

Odpisovanie dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku

(1) V účtovníctve účtovnej jednotky sa môžu uplatniť sadzby alebo koeficienty a doba odpisovania podľa osobitného predpisu3). Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú v knihe dlhodobého nehmotného majetku a v knihe dlhodobého hmotného majetku a v peňažnom denníku sa účtujú v rámci uzávierkových účtovných operácií.

Osobitný predpis je ZDP

Postupy v JU platné pre roky 2008, sčasti i 2009

(3) Podľa meniacich sa podmienok používania dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania.

(4) Dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok s výnimkou nehmotného majetku podľa § 28 ods. 4 zákona sa odpisuje počas predpokladanej doby používania s ohľadom na očakávané používanie majetku a intenzitu jeho využitia alebo technické a morálne zastaranie.

A znovu jeden veľký nezmysel, od našich zákonodárcov, vidte modrým od Janka, ktorý prilepil novelu platnú v roku 2009.
lavazza77
15.01.10,19:37
Dobrý večer,
chcem poprosiť o radu. Ako zaúčtujem odpisy majetku, ktoré nám prefaktúruje materská spoločnosť z ČR? Bude to odpis alebo iný náklad?

Ďakujem moc za všetky cenné informácie :-)