korela
22.12.09,01:35
Rada by som sa spýtala, v akých prípadoch sa dá použiť notárska úložka, aké výhody poskytuje oproti finančným vkladom v bankách, resp. nevýhody, za akých podmienok sa poskytuje?
Z akých dôvodov sa môže preferovať dlhodobo notárska úložka pred vkladom v banke? A ako sa vníma z právneho hľadiska?
Ďakujem.
korela
21.01.10,14:42
Nenašiel sa nikto, kto by v priebehu mesiaca zareagoval svojimi poznatkami?
misoft
21.01.10,21:31
Nie som fachman v tomto, ale:

Hlavnou myšlienkou notárskej úložky je menšie riziko straty financií. Svoje prostriedky vkladáte u notára do úložky. Ten potom v závislosti na plnení záväzkov sám uvoľňuje jednotlivé platby.



Asi toľko (zhruba).
pivko
22.01.10,05:15
Rada by som sa spýtala, v akých prípadoch sa dá použiť notárska úložka, aké výhody poskytuje oproti finančným vkladom v bankách, resp. nevýhody, za akých podmienok sa poskytuje?
Z akých dôvodov sa môže preferovať dlhodobo notárska úložka pred vkladom v banke? A ako sa vníma z právneho hľadiska?
Ďakujem.
Mne bolo doporučené pri predaji bytu, predaj realizovať formou notárskej úschovy. Pri zriadeni vinkulácie sumy na účte v banke sa može stať že v čase medzi vinkulaciou a zrealizovaním obchodu bude na daný učet uvalená exekúcia a banka v takom prípade nemože previesť prostriedky z účtu.
buchač
22.01.10,10:32
Rada by som sa spýtala, v akých prípadoch sa dá použiť notárska úložka, aké výhody poskytuje oproti finančným vkladom v bankách, resp. nevýhody, za akých podmienok sa poskytuje?
Z akých dôvodov sa môže preferovať dlhodobo notárska úložka pred vkladom v banke? A ako sa vníma z právneho hľadiska?
Ďakujem.


Nenašiel sa nikto, kto by v priebehu mesiaca zareagoval svojimi poznatkami?

Nechcem byť ironický ....ale nemýlil by som si dojmy s pojmami ....

Notárska úložka predsa nie je banka ....

Si myslíš , že dáš k notárovi nejaké peniaze do " úložky " a on Ti ich zhodnotí ..????????????????????????

Áno , zhodnotí , ale vo svoj prospech ....:---:D

Hej , môžeš dať do tej " úložky " , to hej ......ALE nie zadarmo ....cvakaš ako mourovatej ...


3. Konanie vo veciach notárskych úschov, keď notár na žiadosť zložiteľa prijme do notárskej úschovy listiny najmä závety), peniaze a cenné papiere, ak mu boli odovzdané so žiadosťou, aby ich vydal určitému príjemcovi. Ďalej ide o úschovu peňazí, ak mu boli odovzdané so žiadosťou, aby s nimi nakladal podľa zmluvy alebo podľa osobitného predpisu.

Prijatie peňazí do úschovy je praktické najmä v prípadoch, kedy sa pri odplatnom prevode nehnuteľnosti skladá po uzavretí zmluvy kúpna cena do notárskej úschovy s tým, že bude vydaná predávajúcemu po vydaní rozhodnutia o povolení vkladu vlastníckeho práva do katastra. Ďalej pôjde o prípady, ak sa zložiteľ svojim vyhlásením vzdáva dispozičného práva nakladať s peniazmi, ktoré sú predmetom úschovy, potom s týmito peniazmi nakladá notár podľa úpravy, ktorá je obsiahnutá v zmluve alebo v osobitnom predpise.


Aká odmena patrí notárovi?
Notár vykonáva notársku činnosť a činnosť v rámci súdneho komisariátu za odmenu, ktorej výška a spôsob určenia sa riadi ustanoveniami vyhlášky č. 31/1993 Z.z. o odmenách a náhradách notárov v znení neskorších predpisov.Notár má popri nároku na odmenu tiež nárok na náhradu hotových výdavkov a náhradu za stratu času. Sadzby odmeny sú určené pevnými sumami alebo percentom z hodnoty notárskeho úkonu. Pri určovaní odmeny za poskytovanie právnych rád, vykonávanie správy majetku a spisovanie iných listín sa postupuje podľa osobitného predpisu, vrátane možnosti zmluvnej odmeny.
pivko
22.01.10,12:28
Nechcem byť ironický ....ale nemýlil by som si dojmy s pojmami ....

Notárska úložka predsa nie je banka ....

Si myslíš , že dáš k notárovi nejaké peniaze do " úložky " a on Ti ich zhodnotí ..????????????????????????

Áno , zhodnotí , ale vo svoj prospech ....:---:D

Hej , môžeš dať do tej " úložky " , to hej ......ALE nie zadarmo ....cvakaš ako mourovatej ...
Neviem čo znamená mourovatej ,ale pri sume 100.000 Eur som platil za notarsku úschovu 200 EUR / samozrejme 50/50 s kupujúcim/ Tak že to nieje až tak veľa aby človek kľudne spal.
buchač
22.01.10,14:36
Neviem čo znamená mourovatej ,ale pri sume 100.000 Eur som platil za notarsku úschovu 200 EUR / samozrejme 50/50 s kupujúcim/ Tak že to nieje až tak veľa aby človek kľudne spal.

mimotemy
Mourovatý


Zase jednou musím konstatovat, že co odborník, to jiný názor. Tentokrát jde o původ slova mourovatý ve spojení platit jako mourovatý, tedy platit hodně, platit až příliš a k tomu dlouho. Někteří soudí, že toto mourovatý souvisí s kocourkem mourkem, tedy mourovatou, eventuálně mourovanou kočkou. Taková kočka má barvu do černa, nebo má černé pruhy a skvrny, vypadá jako špinavá, což je význam praslovanského marati, z něhož snad slovo mourovaný vzniklo. Do příbuzenstva slov mourovaný a mourek patří podstatné jméno mour, tedy uhelný prach, a také pošmourný - pošmourná obloha je jakoby špinavá. Takže kdo platí jako mourovatý, by podle této teorie platil jako mourovaný čili špinavý, eventuálně černý. Platil by tak dlouho, až by byl úplně švorc, což je z německého schwarz, černý.

Možné je však i to, že ten, kdo platí jako mourovatý, platí jako mouřenín neboli černoch, otrok, který se potřebuje z otroctví vyplatit, což stojí hodně peněz. Slovo mouřenín sice pochází z latinského Maurus, kterým se označovali severoafričtí černoši, ale v češtině došlo ke zkřížení tohoto slova se zmíněným mourovatý, tedy černý, špinavý. Tato druhá teorie je tedy dost podobná teorii první. Jazykovědec F. Trávníček obě teorie spojil, když - nesprávně - tvrdil, že slovo mour ve významu uhelný prach do češtiny přešlo z latiny, ze zmíněného označení mouřenínů latinským Maurus.

Třetí vysvětlení původu slova mourovatý v úsloví platit jako mourovatý je úplně jiné. Říká, že tu nejde ani o mour, ani o mouřeníny, ani o mourovaté, tedy špinavé, mourky, ale o mor, tedy o středověkou epidemii, jejíž pojmenování je blízce příbuzné se slovy umřít, umořit, smrt, mord, mrtvý. Původně se prý říkalo platit jako morovatý, přičemž slovo morovatý znamenalo "podezřelý z morové nákazy". Takoví "morovatí" lidé byli nemilosrdně odváženi z měst spolu s mrtvými... Pokud se z této jisté smrti nevyplatili. Stálo to hodně, člověk platil jako mourovatý kdekomu, ale občas tahle středověká korupce zachránila život.
http://www.rozhlas.cz/regina/slova/_zprava/125000

Či veľa , či málo ....

korela
v akých prípadoch sa dá použiť notárska úložka, aké výhody poskytuje oproti finančným vkladom v bankách, resp. nevýhody, za akých podmienok sa poskytuje?

... mne sa v príspevku jednalo hlavne o to , že notárska úložka nie je vytvorená za účelom zárobku klienta .

Táto je vytvorená za účelom zárobku notára ....ako zvyčajne za málo muziky , veĺa peňazí ....ak ma chápeš , čo tým chcem povedať .
Proste notár prevezme sumu , urobí okolo nej potrebnú činnosť / potiažmo väčšinou má na to svojich ľudí / , ktorá až taká náročná nie je a má vyrobené , hlavne zarobené ....;)

Prečo asi je toľko notárov ??? ;):rolleyes:
korela
22.01.10,19:13
Ďakujem za všetky odpovede. Nakoniec som všetky vedela.
Ale teraz sa už spýtam priamo. Sú peniaze pred možnou exekúciou majetku u notára v bezpečí? Má na ne niekto zo štátnych orgánov dosah?
Pretože menšia strata je lepšia ako celá strata. Nad úročením sa v tomto prípade môže mávnuť rukou.
A ako je to v prípade dedenia zo zákona? (Predpokladám podľa pokynov?...)
.
Môže sa stať, že môžu peniaze po úmrtí vkladateľa odísť do stratena? Je uložená suma registrovaná v notárskom registri?
Ako je to zabezpečené?

Ďakujem.
misoft
22.01.10,19:33
Ako som spomínal na začiatku, nie som odborník :D, ale:
Pokiaľ uložíš peniaze k notárovi do úložky tak už to nie sú tvoje peniaze.
Príklad: zápis do katastra sa vykoná po odovzdaní platby. Zaplatíš, ale zápis nebude vykonaný - de facto nemáš ani peniaze, ani zápis. Pri notárskej úložke tieto peniaze budú prístupné po splnení podmienky zápisu do katastra a notár ich vyplatí.
Suma musí byť registrovaná, nie sú to predsa jeho peniaze, ale peniaze na platbu druhej strane.
korela
22.01.10,20:19
Ako som spomínal na začiatku, nie som odborník :D, ale:
Pokiaľ uložíš peniaze k notárovi do úložky tak už to nie sú tvoje peniaze.
Príklad: zápis do katastra sa vykoná po odovzdaní platby. Zaplatíš, ale zápis nebude vykonaný - de facto nemáš ani peniaze, ani zápis. Pri notárskej úložke tieto peniaze budú prístupné po splnení podmienky zápisu do katastra a notár ich vyplatí.
Suma musí byť registrovaná, nie sú to predsa jeho peniaze, ale peniaze na platbu druhej strane.

Vďaka.
mona091
22.01.10,21:38
Ako som spomínal na začiatku, nie som odborník :D, ale:
Pokiaľ uložíš peniaze k notárovi do úložky tak už to nie sú tvoje peniaze.
Príklad: zápis do katastra sa vykoná po odovzdaní platby. Zaplatíš, ale zápis nebude vykonaný - de facto nemáš ani peniaze, ani zápis. Pri notárskej úložke tieto peniaze budú prístupné po splnení podmienky zápisu do katastra a notár ich vyplatí.
Suma musí byť registrovaná, nie sú to predsa jeho peniaze, ale peniaze na platbu druhej strane.

Nesuhlasim,

ak das peniaze do notarskej uschovy a presne vydefinujes podmienky uvolnenia penazi, tak v pripade nepovolenia vkladu, peniaze sa uvolnia spat vkladatelovi, samozrejme, musi to vyplyvat z podmienok, ktorych formulacia musi byt co najpresnejsia,

pri presne zadanych podmienkach notar musi peniaze uvolnit sposobom, ktory je v sulade s podmienkami uzatvorenia depozitu,

vinkulacia v banke je trochu neistejsia, pretoze majitel uctu ma stale pravo ucet zrusit, aj ked je na nom vinkulacia
Lianka
23.01.10,14:57
Pokiaľ uložíš peniaze k notárovi do úložky tak už to nie sú tvoje peniaze.


Nesuhlasim,

ak das peniaze do notarskej uschovy a presne vydefinujes podmienky uvolnenia penazi, tak v pripade nepovolenia vkladu, peniaze sa uvolnia spat vkladatelovi, samozrejme, musi to vyplyvat z podmienok, ktorych formulacia musi byt co najpresnejsia,

pri presne zadanych podmienkach notar musi peniaze uvolnit sposobom, ktory je v sulade s podmienkami uzatvorenia depozitu,

vinkulacia v banke je trochu neistejsia, pretoze majitel uctu ma stale pravo ucet zrusit, aj ked je na nom vinkulacia

Ja som jeho vyjadrenie pochopila v tom zmysle, ze ked ich uz notarovi odovzdas, on ich moze vyplatit len za presne stanovenych podmienok (ako aj pises), t. j. nemas uz pravo disponovat s nimi, nemozes prist o par dni za nim, nech ti peniaze vrati. Moze ti ich vratit len v pripade, ako ty pises.